frappe - en to tr_TR translation catalogue (2002 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
tr_TR: Çalışan Avansı İptalinde Ödemeyi Bağlantıdan Kaldır

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
tr_TR: "Başlangıç Tarihi", "Bitiş Tarihi "nden büyük veya eşit olamaz

en: % Utilization (B + NB) / T
tr_TR: % Kullanım (B + NB) / T

en: % Utilization (B / T)
tr_TR: % Kullanım (B / T)

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
tr_TR: 'employee_field_value' ve 'timestamp' gereklidir.

en: ) for {0}
tr_TR: ) {0} için

en: ...Fetching Employees
tr_TR: ...Personelleri Getir

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 01:00
tr_TR: 00:00

en: <b>Base</b> amount has not been set for the following employee(s): {0}
tr_TR: Aşağıdaki personeller için <b>baz</b> tutar belirlenmemiştir: {0}

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
tr_TR: <b>Örnek:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>Bu, SAL-Jane-1972 gibi bir şifre üretir.

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
tr_TR: <b>Toplam Verilen İzinler</b>, izin dönemindeki gün sayısından fazladır

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: <h3>Help</h3>
    
    <p>Notes:</p>
    
    <ol>
    <li>Use field <code>base</code> for using base salary of the Employee</li>
    <li>Use Salary Component abbreviations in conditions and formulas. <code>BS = Basic Salary</code></li>
    <li>Use field name for employee details in conditions and formulas. <code>Employment Type = employment_type</code><code>Branch = branch</code></li>
    <li>Use field name from Salary Slip in conditions and formulas. <code>Payment Days = payment_days</code><code>Leave without pay = leave_without_pay</code></li>
    <li>Direct Amount can also be entered based on Condition. See example 3</li></ol>
    
    <h4>Examples</h4>
    <ol>
    <li>Calculating Basic Salary based on <code>base</code>
    <pre><code>Condition: base &lt; 10000</code></pre>
    <pre><code>Formula: base * .2</code></pre></li>
    <li>Calculating HRA based on Basic Salary<code>BS</code> 
    <pre><code>Condition: BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formula: BS * .1</code></pre></li>
    <li>Calculating TDS based on Employment Type<code>employment_type</code> 
    <pre><code>Condition: employment_type=="Intern"</code></pre>
    <pre><code>Amount: 1000</code></pre></li>
    </ol>
tr_TR: <h3>Yardım</h3>
    
    <p>Notlar:</p>
    
    <ol>
    <li>Personelin brüt maaşını kullanmak için <code>base</code> alanını kullanın</li>
    <li>Koşullar ve formüllerde Maaş Bileşeni kısaltmalarını kullanın. <code>BS = Brüt Maaş</code></li>
    <li>Personel detayları için koşullar ve formüllerde alan adını kullanın. <code>İstihdam Türü = employment_type</code><code>Şube = branch</code></li>
    <li>Maaş Bordrosundaki alan adını koşullar ve formüllerde kullanın. <code>Ödeme Günleri = payment_days</code><code>Ücretsiz izin = leave_without_pay</code></li>
    <li>Doğrudan Miktar da Koşula bağlı olarak girilebilir. Örnek 3'e bakın</li></ol>
    
    <h4>Örnekler</h4>
    <ol>
    <li><code>base</code> üzerinden Brüt Maaş hesaplama
    <pre><code>Koşul: base &lt; 10000</code></pre>
    <pre><code>Formül: base * .2</code></pre></li>
    <li>Brüt Maaşa dayalı HRA hesaplama<code>BS</code> 
    <pre><code>Koşul: BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formül: BS * .1</code></pre></li>
    <li>İstihdam Türüne dayalı Gelir Vergisi Kesintisi hesaplama<code>employment_type</code> 
    <pre><code>Koşul: employment_type=="Stajyer"</code></pre>
    <pre><code>Miktar: 1000</code></pre></li>
    </ol>

note: Content of the 'html_6' (HTML) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: <h4>Condition Examples</h4>
    <ol>
    <li>Applying tax if employee born between 31-12-1937 and 01-01-1958 (Employees aged 60 to 80)<br>
    <code>Condition: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>
tr_TR: <h4>Koşul Örnekleri</h4>
    <ol>
    <li>31-12-1937 ile 01-01-1958 tarihleri arasında doğan personelden vergi alınması (60 ile 80 yaş arası personel)<br>
    <code>Koşul: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) ve date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Personelin cinsiyetine göre vergilendirme<br>
    <code>Koşul: gender=="Erkek"</code></li><br>
    <li>Maaş Bileşeni üzerinden vergilendirme<br>
    <code>Koşul: base &gt; 10000</code></li></ol>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Tax & Benefits Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kayıtlar &amp; Raporlar</b></span>

note: Header text in the Performance Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Transactions</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kayıtlar &amp; Raporlar</b></span>

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Raporlar &amp; Kayıtlar</b></span>

note: Header text in the Salary Payout Workspace
en: <span class="h4"><b>Transactions &amp; Reports</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>İşlemler &amp; Raporlar</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
tr_TR: <span class="h4"><b>Kısayollar</b></span>

note: Header text in the Shift & Attendance Workspace
en: <span style="font-size: 18px;"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
tr_TR: <span style="font-size: 18px;"><b>Kayıtlar &amp; Raporlar</b></span>

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
tr_TR: {1} tarafından talep edilen {0} için zaten bir İş Talebi mevcut: {2}

en: A friendly reminder of an important date for our team.
tr_TR: Ekibimiz için önemli bir tarihin hatırlatması.

en: A {0} exists between {1} and {2} (
tr_TR: {1} ve {2} arasında bir {0} var (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
tr_TR: Kısaltma

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
tr_TR: Gelmedi

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
tr_TR: Devamsızlık Günleri

en: Absent Records
tr_TR: Devamsızlık Kayıtları

note: Name of a role
en: Academics User
tr_TR: Akademik Kullanıcı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
tr_TR: Kabul Edildi

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
tr_TR: Hesap

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
tr_TR: Ana Hesap

en: Account No
tr_TR: Hesap No

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
tr_TR: Bordro ödenecek {0} hesabı için hesap türü ayarlanamıyor, lütfen kaldırın ve tekrar deneyin

en: Account {0} does not belong to company: {1}
tr_TR: {0} isimli Hesap, {1} şirketine ait değil.

en: Account {0} does not match with Company {1}
tr_TR: {0} Hesabı, {1} Şirketi ile eşleşmiyor

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
tr_TR: Muhasebe

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
tr_TR: Hesap Bilgisi & Ödeme

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
tr_TR: Muhasebe Detayları

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
tr_TR: Muhasebe Boyutları

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
tr_TR: Muhasebe Boyutları

en: Accounting Ledger
tr_TR: Muhasebe Defteri

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
tr_TR: Muhasebe Raporları

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
tr_TR: Muhasebe

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
tr_TR: Borç Hesabı

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
tr_TR: Alacak Hesapları

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
tr_TR: Muhasebe Ayarları

en: Accounts not set for Salary Component {0}
tr_TR: Maaş Bileşeni için ayarlanmamış hesaplar {0}

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
tr_TR: {0} - {1} tarihleri arasında maaşlar için Günlük Tahakkuk  Girişi

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
tr_TR: İşlem

en: Action on Submission
tr_TR: Teslim Üzerine Eylem

en: Actions
tr_TR: İşlemler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
tr_TR: Aktif

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
tr_TR: Aktiviteler

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
tr_TR: İşlem İsmi

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
tr_TR: Aktivite Türü

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
tr_TR: Gerçek Tutar

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
tr_TR: Gerçek Maliyet

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
tr_TR: Paraya Çevrilebilir Günler

en: Actual balances aren't available because the leave application spans over different leave allocations. You can still apply for leaves which would be compensated during the next allocation.
tr_TR: Gerçek bakiyeler mevcut değil çünkü izin başvurusu farklı izin atamalarını kapsıyor. Yine de, bir sonraki atamada telafi edilecek izinler için başvuruda bulunabilirsiniz.

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
tr_TR: Gün Bazında Tarih Ekle

en: Add Employee Property
tr_TR: Personel Özelliği Ekle

en: Add Expense
tr_TR: Harcama Ekle

en: Add Feedback
tr_TR: Geri Bildirim Ekle

en: Add Tax
tr_TR: Vergi Ekle

en: Add to Details
tr_TR: Ayrıntılara Ekle

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
tr_TR: Önceki ödeneklerden çalıştırman izinleri ekle

note: Description of the 'Carry Forward' (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Add unused leaves from previous leave period's allocation to this allocation
tr_TR: Önceki izin döneminin atamasından kullanılmayan izinleri bu atamaya ekle

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
tr_TR: Eklenme Tarihi

en: Added tax components from the Salary Component master as the salary structure didn't have any tax component.
tr_TR: Maaş yapısında vergi bileşeni olmadığı için, Maaş Bileşeni ana kaydından vergi bileşenleri eklendi.

en: Added to details
tr_TR: Ayrıntılara eklendi

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
tr_TR: ek miktar

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
tr_TR: Ekle Bilgi

en: Additional PF
tr_TR: Ek PF

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
tr_TR: Ek Ücret

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
tr_TR: Ek Maaş

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
tr_TR: Yönlendirme bonusu için Ek Maaş yalnızca {0} statüsündeki Personel Yönlendirmesine karşı oluşturulabilir

en: Additional Salary for this salary component with {0} enabled already exists for this date
tr_TR: Bu maaş bileşeni için {0} etkinleştirilmiş Ek Maaş bu tarih için zaten mevcut

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
tr_TR: Ek Maaş: {0} Maaş Bileşeni için zaten mevcut: {1} {2} dönem ve {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
tr_TR: Organizatörün Adresi

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
tr_TR: Gelişmiş

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
tr_TR: Avans Hesabı

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
tr_TR: Peşinat Tutarı

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
tr_TR: Avans Ödemesi

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
tr_TR: Avans Ödemeleri

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
tr_TR: Gelişmiş Filtreler

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
tr_TR: Avanslar

note: Name of a role
en: All
tr_TR: Tümü

en: All Goals
tr_TR: Tüm Hedefler

en: All Jobs
tr_TR: Tüm işler

en: All allocated assets should be returned before submission
tr_TR: Tahsis edilen tüm varlıklar teslim edilmeden önce iade edilmelidir

en: All the mandatory tasks for employee creation are not completed yet.
tr_TR: Personel oluşturma için zorunlu olan tüm görevler henüz tamamlanmadı.

note: Label of the allocate_based_on_leave_policy (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Allocate Based On Leave Policy
tr_TR: İzin Politikasına Göre Tahsis Et

en: Allocate Leave
tr_TR: İzin Tahsisi

en: Allocate Leaves
tr_TR: Verilen İzinler

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
tr_TR: {0} personele izin tahsis edilsin mi?

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
tr_TR: Güne Göre Tahsis Et

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
tr_TR: Ayrılan Tutar

en: Allocated Leaves
tr_TR: Ayrılmış İzinler

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
tr_TR: {0} izin, {1} tarihinde zamanlayıcı ile, ‘Gün Bazında Tahsis Et’ seçeneği {2} olarak ayarlandığı için tahsis edildi

en: Allocating Leave
tr_TR: İzin Tahsisi

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
tr_TR: Tahsis

en: Allocation Expired!
tr_TR: Tahsis Süresi Bitti!

note: Label of the allow_employee_checkin_from_mobile_app (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Employee Checkin from Mobile App
tr_TR: Personelin Giriş/Çıkışı Mobil Uygulama ile Yapmasına İzin Ver

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
tr_TR: Paraya çevirmeye İzin Ver

note: Label of the allow_geolocation_tracking (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Geolocation Tracking
tr_TR: Coğrafi Konum İzlemeye İzin Ver

note: Label of the applicable_after (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Leave Application After (Working Days)
tr_TR: Personel İzin Talebine İzin Ver (İş Günü)

note: Label of the allow_multiple_shift_assignments (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Multiple Shift Assignments for Same Date
tr_TR: Aynı Tarih İçin Birden Fazla Vardiya Atamalarına İzin Ver

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
tr_TR: Eksi Bakiyeye İzin Ver

note: Label of the allow_over_allocation (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Over Allocation
tr_TR: Fazla Tahsis Etmeye İzin Ver

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
tr_TR: Vergi Muafiyetine İzin Ver

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
tr_TR: Kullanıcıya izin ver

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
tr_TR: Kullanıcılara izin ver

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
tr_TR: Vardiya bitiş zamanından sonra check-out yapılmasına izin ver (dakika olarak)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
tr_TR: Blok günleri için aşağıdaki kullanıcıların izin uygulamalarını onaylamasına izin ver.

note: Description of the 'Allow Over Allocation' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allows allocating more leaves than the number of days in the allocation period.
tr_TR: Tahsis edilen dönemdeki gün sayısından daha fazla izin tahsis edilmesine olanak sağlar.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
tr_TR: Aynı vardiyada alternatif girişler ve girişler

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
tr_TR: Değiştirildi

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
tr_TR: Tutar

en: Amount Based on Formula
tr_TR: Formüle Dayalı Tutar

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
tr_TR: Formüle Dayalı Tutar

note: Description of the 'Claimed Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount claimed via Expense Claim
tr_TR: Gider Talebi yoluyla talep edilen tutar

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
tr_TR: Harcama tutarı

note: Description of the 'Returned Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount scheduled for deduction via salary
tr_TR: Maaş üzerinden kesinti yapılması planlanan tutar

en: Amount should not be less than zero
tr_TR: Tutar sıfırdan az olmamalıdır

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount that has been paid against this advance
tr_TR: Bu avansa karşılık ödenen tutar

en: An amount of {0} already claimed for the component {1}, set the amount equal or greater than {2}
tr_TR: {1} bileşeni için zaten {0} tutarı talep edildi, tutarı {2} değerine eşit veya daha büyük olarak ayarlayın

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
tr_TR: Yıllık Tahsis

en: Annual Allocation Exceeded
tr_TR: Yıllık Tahsis Aşıldı

en: Annual Salary
tr_TR: Yıllık Maaş

note: Label of the annual_taxable_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Annual Taxable Amount
tr_TR: Yıllık Vergilendirilebilir Tutar

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
tr_TR: Diğer Ayrıntılar

note: Description of the 'Remarks' (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Any other remarks, noteworthy effort that should go in the records
tr_TR: Kayıtlara geçmesi gereken başka herhangi bir açıklama, kayda değer çaba var mı?

note: Label of the applicable_earnings_component (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Applicable Earnings Component
tr_TR: Uygulanabilir Kazanç Bileşeni

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
tr_TR: Uygulanabilir:

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
tr_TR: Çalışan Oryantasyonu durumunda geçerlidir

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
tr_TR: Başvuru Sahibinin E-posta Adresi

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
tr_TR: Başvuru İsmi

note: Label of the applicant_rating (Rating) field in DocType 'Job Applicant'
en: Applicant Rating
tr_TR: Başvuru Puanı

note: Description of a DocType
en: Applicant for a Job
tr_TR: İş Başvurusu

en: Applicant name
tr_TR: Başvuranın ismi

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Application
tr_TR: Başvuru

en: Application Status
tr_TR: Başvuru Durumu

en: Application period cannot be across two allocation records
tr_TR: Başvuru süresi iki ödenek boyunca kaydırılamaz

en: Application period cannot be outside leave allocation period
tr_TR: Uygulama süresi dışında izin tahsisi dönemi olamaz

en: Applications Received
tr_TR: Alınan Başvurular

en: Applications received:
tr_TR: Alınan başvurular:

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
tr_TR: Şirket için geçerli

en: Apply
tr_TR: Uygula

note: Description of a DocType
en: Apply / Approve Leaves
tr_TR: İzinler Onayla

en: Apply Filters
tr_TR: Filtreleri Uygula

en: Apply Now
tr_TR: Şimdi Başvur

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
tr_TR: Randevu

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
tr_TR: Randevu Tarihi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
tr_TR: Randevu mektubu

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
tr_TR: Randevu Mektubu Şablonu

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
tr_TR: Randevu Mektubu içeriği

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
tr_TR: Değerlendirme

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
tr_TR: Değerlendirme Döngüsü

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
tr_TR: Değerlendirme Hedefi

note: Name of a DocType
en: Appraisal KRA
tr_TR: Performans Değerlendirme

note: Label of the section_break_cycle (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Appraisal Linking
tr_TR: Değerlendirme Bağlantısı

note: Name of a report Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Overview
tr_TR: Değerlendirme Genel Bakışı

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
tr_TR: Değerlendirme Şablonu

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
tr_TR: Değerlendirme Şablonu Hedefi

en: Appraisal Template Missing
tr_TR: Değerlendirme Şablonu Eksik

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
tr_TR: Değerlendirme Şablonu Başlığı

en: Appraisal Template not found for some designations.
tr_TR: Bazı Görev Tanımları için Değerlendirme Şablonu bulunamadı.

en: Appraisal creation is queued. It may take a few minutes.
tr_TR: Değerlendirme oluşturma sıraya alındı. Birkaç dakika sürebilir.

en: Appraisal {0} already exists for Employee {1} for this Appraisal Cycle or overlapping period
tr_TR: Değerlendirme {0} bu Değerlendirme Döngüsü veya çakışan dönem için {1} Personeli için zaten mevcut

en: Appraisal {0} does not belong to Employee {1}
tr_TR: {0} Değerlendirmesi {1} Personeline ait değildir

note: Name of a DocType
en: Appraisee
tr_TR: Değerlendirilen

en: Appraisees: {0}
tr_TR: Değerlendirilenler: {0}

en: Apprentice
tr_TR: Çırak

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
tr_TR: Onay

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
tr_TR: Onay Durumu

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
tr_TR: Onay Durumu 'Onaylandı' veya 'Reddedildi' olmalıdır

en: Approve
tr_TR: Onayla

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
tr_TR: Onaylandı

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
tr_TR: Onaylayan

en: Approvers
tr_TR: Onaylayanlar

en: Apr
tr_TR: Nisan

en: Archive
tr_TR: Arşiv

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
tr_TR: Arşivlendi

en: Are you sure you want to delete the attachment
tr_TR: Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz

en: Are you sure you want to delete the {0}
tr_TR: {0} öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to email the selected salary slips?
tr_TR: Seçilen maaş bordrolarını e-posta ile göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to proceed?
tr_TR: Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reject the Employee Referral?
tr_TR: Personel Refransını reddetmek istediğinizden emin misiniz?

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
tr_TR: Varış Tarihsaat

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
tr_TR: Atanan Maaş Yapınıza göre, faydalar için başvuruda bulunamazsınız.

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
tr_TR: Varlık Adı

en: Asset Recovery Cost for {0}: {1}
tr_TR: {0} için Varlık Kurtarma Maliyeti: {1}

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Assets Allocated
tr_TR: Tahsis Edilen Varlıklar

en: Assign Salary Structure to {0} employee(s)?
tr_TR: Maaş Yapısınının {0} personellere atanmasını onaylıyor musunuz?

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift
tr_TR: Vardiya Ata

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift Schedule
tr_TR: Vardiya Programını Ata

en: Assign Structure
tr_TR: Atama Yapısı

en: Assigning Salary Structure
tr_TR: Maaş Yapısı Atanıyor

en: Assigning Structure...
tr_TR: Yapılar Atanıyor...

en: Assigning Structures...
tr_TR: Yapılar atanıyor...

en: Assigning...
tr_TR: Atanıyor...

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
tr_TR: Atamanın Temeli

en: Associate Job Opening
tr_TR: İş İlanı İlişkilendir

note: Label of the associated_document (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document
tr_TR: İlgili Belge

note: Label of the associated_document_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document Type
tr_TR: İlgili Alan

en: At least one interview has to be selected.
tr_TR: En az bir mülakat seçilmelidir.

note: Label of the attach_proof (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Attach Proof
tr_TR: Kanıt Ekle

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
tr_TR: Belge Ekleri

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
tr_TR: Devamlılık

note: Label of a chart in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Count
tr_TR: Devamlılık Sayısı

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
tr_TR: Devamlılık Tarihi

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
tr_TR: İlk Tarih

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
tr_TR: Devamlılık için Başlangıç ve Bitiş Tarihi zorunludur

en: Attendance ID
tr_TR: Devamlılık ID

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
tr_TR: Geldi Olarak Kaydedildi

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
tr_TR: Devamlılık Talebi

en: Attendance Request History
tr_TR: Giriş-Çıkıi Talebi Geçmişi

note: Label of the attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Attendance Settings
tr_TR: Devamlılık Ayarları

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
tr_TR: Son Tarih

en: Attendance Updated
tr_TR: Devamlılık Güncellendi

en: Attendance Warnings
tr_TR: Devamlılık Uyarıları

en: Attendance date {0} can not be less than employee {1}'s joining date: {2}
tr_TR: Devamlılık tarihi {0}, {1} Personelin işe başlama tarihi olan {2} değerinden önce olamaz.

en: Attendance for all the employees under this criteria has been marked already.
tr_TR: Bu kritere göre tüm personellerin devamlılığı zaten işaretlenmiştir.

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
tr_TR: Personel girişlerine göre devamlılık işaretlendi

en: Attendance has been marked for all the employees between the selected payroll dates.
tr_TR: Seçilen maaş dönemi tarihleri arasında tüm personelin devamlılığı işaretlendi.

en: Attendance marked successfully
tr_TR: Devamlılık Başarıyla Kaydedildi

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
tr_TR: Bugün tatil olduğundan Personel {0} için devamlılık kaydedilemedi.

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
tr_TR: Personel {0} için devamlılık kaydedilmedi çünkü {1} izinli.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
tr_TR: Devamlılık, yalnızca bu tarihten sonra otomatik olarak işaretlenecek.

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
tr_TR: Katılımcılar

en: Attrition Count
tr_TR: Ayrılan

en: Aug
tr_TR: Ağustos

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
tr_TR: Otomatik Devamlılık Ayarları

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
tr_TR: Otomatik İzin Ücreti Ödemesi

note: Description of the 'Assets Allocated' (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Automatically fetches all assets allocated to the employee, if any
tr_TR: Personele tahsis edilen tüm varlıklar varsa bunları otomatik olarak getirir

note: Label of the available_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Available Leave(s)
tr_TR: Mevcut İzinler

en: Available Leaves
tr_TR: Mevcut İzinler

note: Label of the avg_feedback_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average Feedback Score
tr_TR: Ortalama Geri Bildirim Puanı

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Average Rating
tr_TR: Ortalama Puan

note: Description of the 'Final Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score (out of 5)
tr_TR: Hedef Puanı, Geri Bildirim Puanı ve Öz Değerlendirme Puanının Ortalaması (5 üzerinden)

en: Average rating of demonstrated skills
tr_TR: Gösterilen becerilerin ortalama değerlendirmesi

en: Avg Feedback Score
tr_TR: Ortalama Geri Bildirim Puanı

en: Avg Utilization
tr_TR: Ortalama Kullanım

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
tr_TR: Cevap Bekleniyor

en: Bank
tr_TR: Banka

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
tr_TR: Banka Hesabı

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
tr_TR: Banka Hesap Numarası

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
tr_TR: Banka Detayları

en: Bank Entries
tr_TR: Banka Girişleri

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
tr_TR: Banka Adı

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
tr_TR: Banka Havalesi

note: Label of the base (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base
tr_TR: Temel

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base & Variable
tr_TR: Taban & Değişken

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
tr_TR: Başlama (Gün)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
tr_TR: Vardiya başlama zamanından önce check-ine başlama (dakika olarak)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
tr_TR: Başlangıç

en: Below is the list of upcoming holidays for you:
tr_TR: Aşağıda sizin için yaklaşan tatillerin listesini bulabilirsiniz:

en: Benefit
tr_TR: Yarar

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
tr_TR: Faydalar

en: Bill Amount
tr_TR: Fatura Tutarı

en: Billed Hours
tr_TR: Faturalandırılan Saatler

en: Billed Hours (B)
tr_TR: Faturalandırılan Saatler (B)

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
tr_TR: İki Ayda Bir

en: Birthday Reminder
tr_TR: Doğum Günü Hatırlatıcısı

en: Birthday Reminder 🎂
tr_TR: Doğum Günü 🎂

note: Label of the send_birthday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Birthdays
tr_TR: Doğum Günleri

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
tr_TR: Blok Tarihi

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
tr_TR: Engellenen Günler

note: Description of a DocType
en: Block Holidays on important days.
tr_TR: Önemli günlerdeki tatilleri engelleyin.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
tr_TR: Mavi

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
tr_TR: Vücut

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
tr_TR: Bonus Tutarı

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
tr_TR: Bonus Ödeme Tarihi

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
tr_TR: Bonus Ödeme Tarihi bir tarih olamaz

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
tr_TR: Görev Bölümü

en: Branch: {0}
tr_TR: Bölüm: {0}

en: Bulk Assignments
tr_TR: Toplu Atamalar

en: Bulk Leave Policy Assignment
tr_TR: Toplu İzin Politikası Ataması

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bulk Salary Structure Assignment
tr_TR: Toplu Maaş Yapısı Ataması

note: Description of the 'Calculate Final Score based on Formula' (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: By default, the Final Score is calculated as the average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score. Enable this to set a different formula
tr_TR: Varsayılan olarak, Son Puan Hedef Puanı, Geri Bildirim Puanı ve Öz Değerlendirme Puanının ortalaması olarak hesaplanır. Farklı bir formül ayarlamak için bunu etkinleştirin

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: CTC
tr_TR: Brüt Maaş

note: Label of the calculate_final_score_based_on_formula (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Calculate Final Score based on Formula
tr_TR: Nihai Puanı Formüle Göre Hesapla

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
tr_TR: Bordro Çalışma Günlerini Şuna Göre Hesaplayın

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
tr_TR: Gün olarak hesaplandı

en: Calls
tr_TR: Aramalar

en: Campaign
tr_TR: Kampanya

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancellation Queued
tr_TR: İptal Sırada Bekliyor

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
tr_TR: İptal Edildi

en: Cannot break shift after end date
tr_TR: Bitiş tarihinden sonra vardiyaya ara verilemez

en: Cannot break shift before start date
tr_TR: Vardiya başlangıç tarihinden önce bölünemez

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Attendance: {1}
tr_TR: Vardiya Ataması: {0} Devamlılık: {1} ile bağlantılı olduğu için iptal edilemez

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Employee Checkin: {1}
tr_TR: Vardiya Ataması {0}, Personel Hareketi {1} ile bağlantılı olduğu için iptal edilemez

en: Cannot create Salary Slip for Employee who has left before Payroll Period
tr_TR: Maaş Bordrosu Döneminden Önce Ayrılan Çalışan için Maaş Bordrosu Oluşturulamaz

en: Cannot create a Job Applicant against a closed Job Opening
tr_TR: Kapalı bir İş İlanı için İş Başvurusu oluşturulamaz

en: Cannot find active Leave Period
tr_TR: Etkin İzin Dönemi bulunamadı

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
tr_TR: Devreden İzinler

en: Casual Leave
tr_TR: Mazeret İzni

note: Label of the cause_of_grievance (Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Cause of Grievance
tr_TR: Şikayet Nedeni

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
tr_TR: Değiştir

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
tr_TR: Hesap Planı

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
tr_TR: Maliyet Merkezleri Grafiği

en: Check <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> for more details
tr_TR: Daha fazla ayrıntı için <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> adresini kontrol edin

en: Check Error Log {0} for more details.
tr_TR: Daha fazla ayrıntı için Hata Günlüğü {0} adresini kontrol edin.

en: Check In
tr_TR: Giriş

en: Check Out
tr_TR: Çıkış

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
tr_TR: İş Teklifi Oluşturmada Açık Pozisyonları Kontrol Et

en: Check {0} for more details
tr_TR: Daha fazla ayrıntı için {0} adresini kontrol edin

en: Check-in
tr_TR: Giriş

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
tr_TR: Giriş Tarihi

en: Check-out
tr_TR: Çıkış

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
tr_TR: tarihi kontrol et

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
tr_TR: Hak talebi

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
tr_TR: Talep Tarihi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
tr_TR: İddia Edilen

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
tr_TR: Talep Edilen Tutar

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Claims
tr_TR: Talepler

en: Clear All
tr_TR: Temizle

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
tr_TR: Tahsilat Tarihi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Cleared
tr_TR: Temizlendi

en: Click {0} to change the configuration and then resave salary slip
tr_TR: Yapılandırmayı değiştirmek ve ardından maaş bordrosunu yeniden kaydetmek için {0} öğesine tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
tr_TR: Kapandı

note: Label of the closed_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed On
tr_TR: Kapanış Tarihi

note: Label of the closes_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closes On
tr_TR: Kapanış Tarihi

en: Closes on:
tr_TR: Kapanış Tarihi:

en: Closing Balance
tr_TR: Kapanış Bakiyesi

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
tr_TR: Kapanış Notları

en: Collapse All
tr_TR: Tümünü Daralt

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
tr_TR: Renk

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Commission
tr_TR: Komisyon

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
tr_TR: Şirket

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
tr_TR: Şirket Detayları

en: Company Information
tr_TR: Şirket Bilgileri

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
tr_TR: Telafi Bırakma Talebi

en: Compensatory Off
tr_TR: Telafi İzni

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
tr_TR: Tamamlanma Tarihi

en: Completing onboarding
tr_TR: Tanıtım Tamamlanıyor

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
tr_TR: Bileşen

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
tr_TR: Bileşen özellikleri ve referansları

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
tr_TR: Koşul

note: Label of the configure_component_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Condition & Formula
tr_TR: Formülasyon

en: Condition and Formula Help
tr_TR: Koşul ve Formül Yardımı

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
tr_TR: Koşul ve Formüller

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
tr_TR: Koşullar

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
tr_TR: Koşullar ve Formül değişkeni ve örneği

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
tr_TR: Konferans

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Confirm {0}
tr_TR: Onayla {0}

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
tr_TR: Bağlantılar

en: Consider Tax Exemption Declaration
tr_TR: Vergi Muafiyet Beyanını Göz Önünde Bulundurun

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
tr_TR: İşaretlenmemiş Devamlılığı Şu Şekilde Kabul Et

en: Consolidate Leave Types
tr_TR: İzin Türlerini Birleştirin

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
tr_TR: İletişim E-Posta

en: Contact Information
tr_TR: iletişim bilgileri

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
tr_TR: İletişim No

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
tr_TR: İletişim Numarası

en: Continue
tr_TR: Devam Et

en: Contract
tr_TR: Sözleşme

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
tr_TR: Davetiye / Duyurunun kopyaları

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
tr_TR: Maliyet

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
tr_TR: Maliyet Merkezi

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
tr_TR: Maliyet Merkezleri

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
tr_TR: Maliyet

note: Label of the costing_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
tr_TR: Maliyet Detayları

en: Could not submit some Salary Slips: {}
tr_TR: Bazı Maaş Bordroları gönderilemedi: {}

en: Could not update Goal
tr_TR: Hedef güncellenemedi

en: Could not update goals
tr_TR: Hedefler güncellenemedi

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country Fixture Deletion Failed
tr_TR: Ülke Fikstürü Silme İşlemi Başarısız

en: Country Setup failed
tr_TR: Ülke Kurulumu başarısız oldu

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
tr_TR: Kurs

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
tr_TR: Ön Yazı

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Additional Salary
tr_TR: Ek Maaş Oluştur

en: Create Appraisals
tr_TR: Değerlendirmeler Oluşturun

en: Create Employee
tr_TR: Personel Oluştur

en: Create Interview
tr_TR: Mülakat Oluştur

en: Create Job Applicant
tr_TR: İş Başvurusu Oluştur

en: Create Job Opening
tr_TR: İş İlanı Oluştur

en: Create Journal Entry
tr_TR: Muhasebe Kaydı Oluştur

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
tr_TR: Yeni Personel ID Oluştur

en: Create Payment Entry
tr_TR: Ödeme Girişi Oluştur

en: Create Salary Slip
tr_TR: Maaş Bordrosu Oluştur

en: Create Salary Slips
tr_TR: Maaş Bordroları Oluştur

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
tr_TR: Fayda Talebine Karşı Ayrı Ödeme Girişi Yaratın

note: Label of the create_shifts_after (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Create Shifts After
tr_TR: Vardiyaları Şu Tarihten Sonra Oluştur

en: Creating Appraisals
tr_TR: Değerlendirmeler Oluşturuluyor

en: Creating Payment Entries......
tr_TR: Ödeme Girişleri Oluşturuluyor...

en: Creating Salary Slips...
tr_TR: Maaş Fişleri Oluşturuluyor...

en: Creating {0}...
tr_TR: {0} Oluşturuluyor...

en: Creation Date
tr_TR: Oluşturma Tarihi

en: Creation Failed
tr_TR: Oluşturulamadı

en: Creation of Salary Structure Assignments has been queued. It may take a few minutes.
tr_TR: Maaş Yapısı Atamalarının oluşturulması sıraya alındı. Birkaç dakika sürebilir.

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
tr_TR: Kriter

note: Description of the 'Rating Criteria' (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Criteria based on which employee should be rated in Performance Feedback and Self Appraisal
tr_TR: Personelin Performans Geri Bildirimi ve Öz Değerlendirme sırasında değerlendirilmesi gereken kriterler

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
tr_TR: Para Birimi

note: Label of the currency_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Currency of selected Income Tax Slab should be {0} instead of {1}
tr_TR: Seçilen Gelir Vergisi Diliminin para birimi {1} yerine {0} olmalıdır

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
tr_TR: Geçerli

note: Label of the current_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Current CTC
tr_TR: Mevcut (Şirkete Maliyeti)

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
tr_TR: Mevcut Sayım

note: Label of the current_employer (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Employer
tr_TR: Mevcut İşveren

note: Label of the current_job_title (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Job Title
tr_TR: Mevcut İş Ünvanı

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
tr_TR: Mevcut Kilometre Sayacı Değeri, Son Yolölçer Değerinden büyük olmalıdır {0}

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
tr_TR: Geçerli Kilometre Sayacı değeri

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
tr_TR: Mevcut Açıklıklar

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Slab
tr_TR: Mevcut Durum

note: Label of the current_work_experience (Float) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_rule_slabs (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Work Experience
tr_TR: Mevcut İş Deneyimi

en: Currently, there is no {0} leave period for this date to create/update leave allocation.
tr_TR: İzin tahsisi oluşturmak/güncellemek için bu tarih adına {0} izin dönemi bulunmamaktadır.

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Custom Range
tr_TR: Özel Aralık

en: Customer
tr_TR: Müşteri

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Cyan
tr_TR: Açık Mavi

note: Label of the cycle_name (Data) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Cycle Name
tr_TR: Döngü Adı

note: Label of the cycles (Table) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Cycles
tr_TR: Döngüler

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
tr_TR: Günlük

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
tr_TR: Günlük Çalışma Özeti

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
tr_TR: Günlük Çalışma Özet Grubu

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
tr_TR: Günlük Çalışma Özet Grubu Kullanıcısı

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
tr_TR: Günlük İş Özeti Cevapları

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
tr_TR: Tarih

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Range
tr_TR: Tarih aralığı

en: Date is repeated
tr_TR: Tarih tekrarlanır

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
tr_TR: Doğum Tarihi

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
tr_TR: İşe Başlama Tarihi

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Dates & Reason
tr_TR: Tarih & Gerekçe

note: Label of the dates_based_on (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Dates Based On
tr_TR: Tarihe Göre

en: Days for which Holidays are blocked for this department.
tr_TR: Bu departman için Tatillerin bloke edildiği günler.

en: Debit A/C Number
tr_TR: Borç A/C Numarası

en: Dec
tr_TR: Aralık

en: Decision Pending
tr_TR: Karar Bekleniyor

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
tr_TR: Beyannameler

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
tr_TR: Beyan Edilen Tutar

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
tr_TR: Seçilen Bordro Tarihinde Tam Vergi Kesintisi

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
tr_TR: Talep Edilmeyen Çalışanlara Sağlanan Faydalar İçin Vergi İndirimi

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
tr_TR: Gönderilmeyen Vergi Muafiyeti Kanıtı için Vergi İndirimi

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
tr_TR: Kesinti

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Deduction Reports
tr_TR: Kesinti Raporları

en: Deduction from Salary
tr_TR: Maaştan Kesinti

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
tr_TR: Kesintiler

note: Label of the deductions_before_tax_calculation (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions before tax calculation
tr_TR: Vergi hesaplaması öncesi kesintiler

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
tr_TR: Varsayılan Hesap

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
tr_TR: Varsayılan Tutar

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
tr_TR: Bu mod seçildiğinde varsayılan Banka / Kasa hesabı otomatik Maaş Dergisi'ne girecektir.

note: Label of the default_base_pay (Currency) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Base Pay
tr_TR: Varsayılan Baz Ücret

en: Default Employee Advance Account
tr_TR: Varsayılan Personel Avans Hesabı

en: Default Expense Claim Payable Account
tr_TR: Varsayılan Gider Alacak Hesabı

en: Default Payroll Payable Account
tr_TR: Varsayılan Ödenecek Bordro Hesabı

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
tr_TR: Varsayılan Maaş Yapısı

en: Default Shift
tr_TR: Varsayılan Vardiya

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
tr_TR: Ertelenmiş Gider Hesabı

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Attachment
tr_TR: Eki Sil

en: Delete {0}
tr_TR: Sil {0}

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
tr_TR: Teslimat Yolculuğu

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
tr_TR: Departman

note: Name of a DocType
en: Department Approver
tr_TR: Bölüm Onaycısı

note: Label of a chart in the Recruitment Workspace
en: Department Wise Openings
tr_TR: Departman Bazında Açık Pozisyonlar

en: Department {0} does not belong to company: {1}
tr_TR: Departman {0} şu şirkete ait değil: {1}

en: Department: {0}
tr_TR: Departman: {0}

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
tr_TR: Kalkış Datetime

en: Depends On Payment Days
tr_TR: Ödeme Günlerine Göre Değişir

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
tr_TR: Ödeme Günlerine Bağlı

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
tr_TR: Açıklama

note: Description of a DocType
en: Description of a Job Opening
tr_TR: İş İlanının Açıklaması

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
tr_TR: Görev Tanımı

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
tr_TR: Atama Becerisi

en: Designation: {0}
tr_TR: Görev Tanımı: {0}

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
tr_TR: Sponsorun Detayları (İsim, Yer)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
tr_TR: Giriş ve Çıkış Belirleme

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
tr_TR: Kapat

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
tr_TR: Yuvarlatılmış Toplamı Kapat

en: Disable {0} for the {1} component, to prevent the amount from being deducted twice, as its formula already uses a payment-days-based component.
tr_TR: Tutarın iki kez düşülmesini önlemek için {1} bileşeni için {0} öğesini devre dışı bırakın, çünkü formülü zaten ödeme günü tabanlı bir bileşen kullanıyor.

en: Disable {0} or {1} to proceed.
tr_TR: Devam etmek için {0} veya {1} öğesini devre dışı bırakın.

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
tr_TR: Kapalı

en: Disabling Push Notifications...
tr_TR: Anlık Bildirimleri Devre Dışı Bırakılıyor...

en: Dismiss
tr_TR: Geç

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
tr_TR: Dağıtım Miktarı (Pro dereceli)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
tr_TR: Toplama Dahil Etme

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
tr_TR: Toplama Dahil Etme

en: Do you still want to proceed?
tr_TR: Hala devam etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to update the Job Applicant {0} as {1} based on this interview result?
tr_TR: Bu mülakat sonucuna göre İş Başvuru Sahibinin {0} değerini {1} olarak güncellemek istiyor musunuz?

en: Document Status
tr_TR: Belge Durumu

en: Document {0} failed!
tr_TR: Belge {0} başarısız oldu!

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
tr_TR: Domestic (Yerli)

en: Download PDF
tr_TR: PDF İndir

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
tr_TR: Şablonu İndir

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
tr_TR: Taslak

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
tr_TR: Sürücü

en: Duplicate Entry
tr_TR: Yinelenen Giriş

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
tr_TR: Süre (Gün)

en: ERROR({0}): {1}
tr_TR: HATA ({0}): {1}

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
tr_TR: Erken Çıkış

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
tr_TR: Erken Grace Çıkış Dönemi

en: Early Exits
tr_TR: Erken Çıkışlar

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
tr_TR: Kazanılan İzin

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
tr_TR: Kazanılan İzin Sıklığı

en: Earned Leaves
tr_TR: Kazanılan İzinler

en: Earned Leaves are allocated as per the configured frequency via scheduler.
tr_TR: Kazanılan İzinler, zamanlayıcı aracılığıyla yapılandırılan sıklığa göre tahsis edilir.

en: Earned Leaves are auto-allocated via scheduler based on the annual allocation set in the Leave Policy: {0}
tr_TR: Kazanılan İzinler, İzin Politikasında belirlenen yıllık tahsise göre zamanlayıcı aracılığıyla otomatik olarak tahsis edilir: {0}

en: Earned Leaves are leaves earned by an Employee after working with the company for a certain amount of time. Enabling this will allocate leaves on pro-rata basis by automatically updating Leave Allocation for leaves of this type at intervals set by 'Earned Leave Frequency.
tr_TR: Kazanılmış İzinler, bir Personelin şirkette belirli bir süre çalıştıktan sonra kazandığı izinlerdir. Bunun etkinleştirilmesi, bu tür izinler için İzin Tahsisini 'Kazanılan İzin Sıklığı' tarafından belirlenen aralıklarla otomatik olarak güncelleyerek izinleri orantılı olarak tahsis edecektir.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
tr_TR: Kazanma

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
tr_TR: Kazanç Bileşenleri

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
tr_TR: Kazançlar

note: Label of the earnings_and_deductions_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earning_deduction (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings & Deductions
tr_TR: Kazançlar & Kesintiler

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Expense Item
tr_TR: Gider Kalemini Düzenle

en: Edit Expense Tax
tr_TR: Gider Kalemi Vergisini Düzenle

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective From
tr_TR: Başlangıç Tarihi

note: Label of the effective_to (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective To
tr_TR: Geçerlilik Tarihi

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
tr_TR: İtibaren geçerli

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
tr_TR: E-posta

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
tr_TR: E-posta Address

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
tr_TR: E-Posta ID

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
tr_TR: Çalışan e-posta Maaş Kayma

en: Email Salary Slips
tr_TR: E-posta Maaş Bordroları

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
tr_TR: E-posta Gönderildi

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
tr_TR: E-Posta Şablonu

en: Email sent to {0}
tr_TR: E-posta {0} adresine gönderildi

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
tr_TR: Çalışan tarafından tercih edilen e-posta tabanlı çalışana e-postalar maaş kayması

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
tr_TR: Personel

en: Employee A/C Number
tr_TR: Personel A/C Numarası

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
tr_TR: Personel Avansı

en: Employee Advance Balance
tr_TR: Personel Avans Bakiyesi

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
tr_TR: Personel Avans Özeti

en: Employee Advances
tr_TR: Personel Avansları

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
tr_TR: Personel Analitiği

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
tr_TR: Personel Devam Takip Aracı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
tr_TR: Personel Yan Hakları Başvurusu

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
tr_TR: çalışanlara Sağlanan Fayda Uygulama Detayı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
tr_TR: Fayda Talebi

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
tr_TR: Personele sağlanan faydalar

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Birthday
tr_TR: Personel Doğum Günü

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
tr_TR: Çalışan Yatılı Etkinliği

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
tr_TR: Personel Hareketi

en: Employee Checkin History
tr_TR: Personel Puantaj Geçmişi

note: Name of a DocType
en: Employee Cost Center
tr_TR: Personel Maliyet Merkezi

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
tr_TR: Personel Detayları

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
tr_TR: Çalışan E-postaları

note: Label of the employee_exit_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Exit Settings
tr_TR: Personel Çıkış Ayarları

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Exits
tr_TR: Personel Çıkışları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Feedback Criteria
tr_TR: Personel Geri Bildirim Kriteri

note: Name of a DocType
en: Employee Feedback Rating
tr_TR: Personel Geri Bildirimi Değerlendirmesi

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
tr_TR: Personel Ünvanı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Grievance
tr_TR: Personel Şikayeti

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
tr_TR: Personel Grubu

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
tr_TR: Çalışan Sağlık Sigortası

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
tr_TR: Personel Resmi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
tr_TR: Personel Teşviği

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Employee Info
tr_TR: Personel Bilgisi

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Information
tr_TR: Personel Bilgileri

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance
tr_TR: Personel İzin Bakiyesi

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance Summary
tr_TR: Personel İzin Bakiyesi Özeti

note: Name of a Workspace
en: Employee Lifecycle
tr_TR: Personel Döngüsü

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
tr_TR: Personel Adı

note: Label of the emp_created_by (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Naming By
tr_TR: Personel İsimlendirmesi

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
tr_TR: Personel ID

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
tr_TR: Personel Modül Tanıtımı

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
tr_TR: Personel Modül Tanıtımı Şablonu

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
tr_TR: Çalışan Diğer Gelir

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Employee Performance Feedback
tr_TR: Personel Performans Geri Bildirimi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
tr_TR: Personel Terfisi

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
tr_TR: Personel Terfisi

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
tr_TR: Çalışan Mülkiyet Tarihi

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
tr_TR: Personel başvurusu

en: Employee Referral {0} is not applicable for referral bonus.
tr_TR: Personel Referansı {0} referans bonusu için geçerli değildir.

en: Employee Referrals
tr_TR: Personel Referansı

note: Label of the employee_responsible (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Employee Responsible
tr_TR: Personel Sorumluluğu

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Retained
tr_TR: Personel Detayları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
tr_TR: Personel Ayrılığı

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
tr_TR: Çalışan Ayırma Şablonu

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
tr_TR: Personel Ayarları

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
tr_TR: Personel Yetkinliği

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
tr_TR: Personel Yetkinlik Matrisi

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
tr_TR: Personel Yetkinlikleri

en: Employee Status
tr_TR: Personel Durumu

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
tr_TR: Çalışan Vergisi İstisnası Kategorisi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
tr_TR: Çalışan Vergisi İstisnası Beyanı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
tr_TR: Çalışan Vergisi İstisna Beyannamesi Kategorisi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
tr_TR: Çalışan Vergi Muafiyeti Proof Sunumu

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
tr_TR: Çalışan Vergi Muafiyeti Prova Gönderme Detayı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
tr_TR: Çalışan Vergi Muafiyeti Alt Kategorisi

note: Name of a DocType
en: Employee Training
tr_TR: çalışan eğitim

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
tr_TR: Personel Transferi

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
tr_TR: Transfer Detayları

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
tr_TR: Personel Transfer Detayları

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Employee name
tr_TR: Personel Adı

note: Description of the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee records are created using the selected option
tr_TR: Personel kayıtları seçilen ayara göre oluşturulacaktır

en: Employee {0} already has an active Shift {1}: {2} that overlaps within this period.
tr_TR: Personel {0}, bu dönem içinde çakışan aktif bir Vardiyaya ({1}: {2}) zaten sahip

en: Employee {0} has already applied for Shift {1}: {2} that overlaps within this period
tr_TR: Personel {0} , bu dönem içinde çakışan {1}: {2} vardiyası için zaten başvuruda bulunmuştur

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
tr_TR: {0} çalışanının maksimum fayda miktarı yok

en: Employee {0} is not active or does not exist
tr_TR: Personel {0} aktif değil veya yok

en: Employee {0} is on Leave on {1}
tr_TR: Personel {0}, {1} tarihinde izinli

en: Employee {0} not found in Training Event Participants.
tr_TR: {0} isimli Personel Eğitim Katılımcılarında bulunamadı.

en: Employee {0} on Half day on {1}
tr_TR: Personel {0}, {1} tarihinde yarım gün çalışacak

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
tr_TR: Personeller

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
tr_TR: Personeller HTML

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employees Working on a Holiday
tr_TR: Tatilde Çalışan Personeller

en: Employees without Goals: {0}
tr_TR: Hedefi Bulunmayan Personeller: {0}

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
tr_TR: Tatilde Çalışan Personeller

note: Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_type_name (Data) field in DocType 'Employment Type' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Leave C
en: Employment Type
tr_TR: Çalışma Türü

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
tr_TR: Otomatik Devamlılığı Etkinleştir

en: Enable Push Notifications
tr_TR: Anlık Bildirimleri Etkinleştir

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabling Push Notifications...
tr_TR: Anlık Bildirimler Etkinleştiriliyor...

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
tr_TR: Paraya çevir

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
tr_TR: Muhafaza Tutarı

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
tr_TR: Çıkış Ödemesi Tarihi

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
tr_TR: E-postalardaki Maaş Notlarını Şifrele

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: End Date cannot be before Start Date
tr_TR: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihi'nden önce olamaz

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
tr_TR: Bitiş Zamanı

en: End date: {0}
tr_TR: Bitiş tarihi: {0}

en: End time cannot be before start time
tr_TR: Bitiş saati başlangıç saatinden önce olamaz

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
tr_TR: Tecrübe Puanı Günlüğü

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
tr_TR: Tecrübe Puanı Kuralı

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
tr_TR: Tecrübe Puanı Ayarları

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Energy Points
tr_TR: Tecrübe Puanları

en: Enter the Standard Working Hours for a normal work day. These hours will be used in calculations of reports such as Employee Hours Utilization and Project Profitability analysis.
tr_TR: Normal bir iş günü için Standart Çalışma Saatlerini girin. Bu saatler Çalışan Saat Kullanımı ve Proje Karlılığı analizi gibi raporların hesaplanmasında kullanılacaktır.

en: Enter the number of leaves you want to allocate for the period.
tr_TR: Dönem için tahsis etmek istediğiniz izin sayısını girin.

en: Enter {0}
tr_TR: {0} girin

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Log
tr_TR: Hata Günlüğü

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
tr_TR: Hata Mesajı

en: Error creating {0}
tr_TR: {0} oluşturulurken hata oluştu

en: Error deleting {0}
tr_TR: {0} silinirken hata oluştu

en: Error in formula or condition
tr_TR: Formülde veya koşulda hata var

en: Error in formula or condition: {0} in Income Tax Slab
tr_TR: Formül veya koşulda hata: Gelir Vergisi Diliminde {0}

en: Error in some rows
tr_TR: Bazı satırlarda hata var

en: Error updating {0}
tr_TR: {0} Güncellenirken hata oluştu

en: Error while evaluating the {doctype} {doclink} at row {row_id}. <br><br> <b>Error:</b> {error} <br><br> <b>Hint:</b> {description}
tr_TR: {row_id}satırında {doctype} {doclink} değerlendirilirken hata oluştu. <br><br> <b>Hata:</b> {error} <br><br> <b>İpucu:</b> {description}

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
tr_TR: Pozisyon Başına Tahmini Maliyet

en: Evaluation
tr_TR: Değerlendirme

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
tr_TR: Değerlendirme Tarihi

en: Evaluation Method cannot be changed as there are existing appraisals created for this cycle
tr_TR: Değerlendirme Yöntemi değiştirilemez çünkü bu döngü için oluşturulmuş mevcut değerlendirmeler vardır

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
tr_TR: Etkinlik Detayları

en: Event Link
tr_TR: Etkinlik Bağlantısı

en: Event Location
tr_TR: Etkinlik Yeri

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
tr_TR: Etkinlik Adı

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
tr_TR: Etkinlik Durumu

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 2 Weeks
tr_TR: Her 2 Haftada Bir

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 3 Weeks
tr_TR: Her 3 Haftada Bir

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 4 Weeks
tr_TR: Her 4 Haftada Bir

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
tr_TR: Her yürütme Giriş ve Çıkış

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every Week
tr_TR: Her Hafta

en: Everyone, let’s congratulate them on their work anniversary!
tr_TR: Çalışma arkadaşımızı tebrik edebilirsiniz.

en: Everyone, let’s congratulate {0} on their birthday.
tr_TR: Çalışma arkadaşlarınız {0} isimli personelin doğum gününü kutlamasını hatırlatabilirsiniz.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
tr_TR: Sınav

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
tr_TR: Döviz Kuru

en: Exchange Rate cannot be zero.
tr_TR: Döviz Kuru sıfır olamaz.

en: Exclude Holidays
tr_TR: Tatilleri Hariç Tut

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
tr_TR: Gelir Vergisinden Muaf

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
tr_TR: Muafiyet

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
tr_TR: Muafiyet Kategorisi

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
tr_TR: Muafiyet Alt Kategorisi

en: Existing Record
tr_TR: Mevcut Kayıt

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Confirmed
tr_TR: Çıkış Onayı

note: Label of the exit_details_section (Section Break) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Exit Details
tr_TR: Çıkış Detayları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Exit Interview
tr_TR: Çıkış Görüşmesi

en: Exit Interview Pending
tr_TR: Çıkış Görüşmesi Bekleniyor

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
tr_TR: Ayrılma Görüşmesi Özeti

en: Exit Interview {0} already exists for Employee: {1}
tr_TR: Çıkış Görüşmesi {0} zaten Personel için mevcut: {1}

note: Label of the exit_questionnaire_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Questionnaire
tr_TR: Çıkış Soruları

en: Exit Questionnaire Notification
tr_TR: Çıkış Görüşmesi Bildirimi

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
tr_TR: Çıkış Mülakatı Bildirim Şablonu

en: Exit Questionnaire Pending
tr_TR: Çıkış Mülakatı Bekleniyor

note: Label of the exit_questionnaire_web_form (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Web Form
tr_TR: Çıkış Mülakatı Web Formu

en: Expand All
tr_TR: Tümünü Genişlet

note: Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview' Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Average Rating
tr_TR: Beklenen Ortalama Derecelendirme

note: Label of the expected_by (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected By
tr_TR: Beklenen Zaman

note: Label of the expected_compensation (Currency) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected Compensation
tr_TR: Tahmini Maaş

note: Name of a DocType
en: Expected Skill Set
tr_TR: Gerekli Beceriler

note: Label of the expected_skill_set (Table) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Skillset
tr_TR: Gerekli Beceriler

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
tr_TR: Gider

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
tr_TR: Gider Hesabı

note: Name of a role Label of the expense_approver (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Approver
tr_TR: Harcama Onaylayıcısı

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
tr_TR: Harcama Talebinde Onaylayıcı Zorunlu Olsun

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
tr_TR: Harcama Talebi

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
tr_TR: Gider Talep Hesabı

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
tr_TR: Gider Talep İlerlemesi

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
tr_TR: Gideri Talebi Detayı

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
tr_TR: Gideri Talebi Türü

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
tr_TR: Araç girişi için Gider Talebi {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
tr_TR: Gider Talebi {0} zaten Araç girişi için var

note: Name of a Workspace Label of a chart in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claims
tr_TR: Harcama Talepleri

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
tr_TR: Harcama Tarihi

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
tr_TR: Gidermek

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
tr_TR: Gider Vergileri ve Masrafları

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
tr_TR: Gider Türü

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
tr_TR: Harcamalar

note: Label of the expenses_and_advances_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses & Advances
tr_TR: Harcamalar & Avanslar

en: Expire Allocation
tr_TR: Tahsisin Sona Ermesi

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
tr_TR: Devredilen İzinlerin Sona Ermesi (Gün)

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
tr_TR: Süresi Doldu

note: Label of the expired_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Expired Leave(s)
tr_TR: Süresi Dolan İzinler

en: Expired Leaves
tr_TR: Son kullanma tarihi geçmiş izinler

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
tr_TR: Açıklamalar

en: Export
tr_TR: Dışarı Aktar

en: Exporting...
tr_TR: Dışa Aktarılıyor...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to create/submit {0} for employees:
tr_TR: Personeller için {0} oluşturulamadı/gönderilemedi:

en: Failed to delete defaults for country {0}.
tr_TR: {0} ülkesinin varsayılanları silinemedi.

en: Failed to download Salary Slip PDF
tr_TR: Maaş Bordrosu PDF olarak indirilemedi

en: Failed to send the Interview Reschedule notification. Please configure your email account.
tr_TR: Mülakat Yeniden Planlama bildirimi gönderilemedi. Lütfen e-posta hesabınızı yapılandırın.

en: Failed to setup defaults for country {0}.
tr_TR: Ülke için varsayılanlar ayarlanamadı {0}.

en: Failed to submit some leave policy assignments:
tr_TR: Bazı izin politikası atamaları gönderilemedi:

en: Failed to update the Job Applicant status
tr_TR: İş Başvurusu Durumu güncellenemedi

en: Failed to {0} {1} for employees:
tr_TR: Personeller için {0} {1} başarısız oldu:

en: Failure
tr_TR: Başarısız

note: Label of the failure_details_section (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failure Details
tr_TR: Arıza Detayları

en: Feb
tr_TR: Şubat

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
tr_TR: Geri Bildirim

en: Feedback Count
tr_TR: Geri Bildirim Sayısı

note: Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Interview'
en: Feedback HTML
tr_TR: Geri bildirim HTML

note: Label of the feedback_ratings (Table) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Feedback Ratings
tr_TR: Geri Bildirim Puanı

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
tr_TR: Geri Bildirim Hatırlatma Bildirim Şablonu

en: Feedback Score
tr_TR: Geri Bildirim Puanı

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
tr_TR: Geri Bildirim Alındı

en: Feedback Summary
tr_TR: Geri Bildirim Özeti

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
tr_TR: Mülakat için geri bildirim gönderildi {0}. Devam etmek için lütfen önceki Mülakat Geri Bildirimini {1} iptal edin.

en: Feedback {0} added successfully
tr_TR: Geri bildirim {0} başarıyla eklendi

note: Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Shift Location'
en: Fetch Geolocation
tr_TR: Coğrafi Konumu Getir

en: Fetch Shift
tr_TR: Vardiyayı Getir

en: Fetch Shifts
tr_TR: Vardiyaları Getir

en: Fetching Employees
tr_TR: Personelleri Getir

en: Fetching Shift
tr_TR: Vardiya Getiriliyor

en: Fetching your geolocation
tr_TR: Coğrafi konumunuz getiriliyor

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
tr_TR: Alan Adı

en: File Preview
tr_TR: Dosya Önizlemesi

en: Fill the form and save it
tr_TR: Form doldurucu ve denetleyicileri

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Filled
tr_TR: Dolduruldu

en: Filter Based On
tr_TR: Şuna Göre Filtrele

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Filter Employees
tr_TR: Personeli Filtrele

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
tr_TR: Filtre Listesi

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
tr_TR: Filtreler

note: Label of the employee_status (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Final Decision
tr_TR: Son Karar

note: Label of the final_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Final Score
tr_TR: Final Puanı

note: Label of the final_score_formula (Code) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Final Score Formula
tr_TR: Nihai Puan Formülü

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
tr_TR: İlk Check-in ve Oğul Check-out

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: First Day
tr_TR: İlk Gün

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
tr_TR: Adı

en: Fiscal Year
tr_TR: Mali Yıl

en: Fiscal Year {0} not found
tr_TR: Mali Yıl {0} bulunamadı

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Fleet Management
tr_TR: Filo Yönetimi

note: Name of a role
en: Fleet Manager
tr_TR: Filo Yöneticisi

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
tr_TR: Esnek Faydalar

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
tr_TR: uçuş

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
tr_TR: E-Posta ile Takip Et

en: Food
tr_TR: Yiyecek Grupları

note: Label of the for_designation (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: For Designation
tr_TR: Görev Tanımı

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
tr_TR: Personel

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
tr_TR: Formül

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
tr_TR: Onbeş Günde Bir

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
tr_TR: Yarım Gün Günlük Maaş Kesri

en: Fractional Cost
tr_TR: Kesirli Maliyet

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
tr_TR: Sıklık

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From
tr_TR: Gönderen

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
tr_TR: Miktardan

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: From Date cannot be greater than To Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden büyük olamaz

en: From Date must come before To Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihinden önce olmalıdır

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
tr_TR: {0} personelden çalışanın masrafından sonra tarih olamaz {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
tr_TR: {0} personelinin çalışanlardan {1} yayınlanmasından önce olamaz.

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
tr_TR: Talep Eden Personel

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
tr_TR: Kullanıcıdan

en: From date can not be less than employee's joining date
tr_TR: Başlangıç elde etmek, çalışanın birleştirme yöntemleri daha az olamaz

en: From date can not be less than employee's joining date.
tr_TR: İşçinin işe giriş yükünün önceki tarihi olamaz.

en: From here, you can enable encashment for the balance leaves.
tr_TR: Buradan izinlerin paraya çevrilmesini aktif hale getirebilirsiniz.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Fuchsia
tr_TR: Fuşya

en: Fuel Expense
tr_TR: Yakıt Gideri

en: Fuel Expenses
tr_TR: Yakıt Giderleri

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
tr_TR: Yakıt Fiyatı

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
tr_TR: Yakıt Adet

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
tr_TR: Tam Adı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Full and Final Statement
tr_TR: Tam ve Nihai Açıklama

en: Full-time
tr_TR: tam mesai

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
tr_TR: tamamen Sponsorlu

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
tr_TR: Fonlanan Tutar

en: Future dates not allowed
tr_TR: Gelecek tarihlere izin verilmiyor

en: Gender
tr_TR: Cinsiyeti

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
tr_TR: Genel Muhasebe

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
tr_TR: Coğrafi Konum

en: Geolocation Error
tr_TR: Coğrafi Konum Hatası

en: Geolocation is not supported by your current browser
tr_TR: Coğrafi konum, mevcut tarayıcınız tarafından desteklenmiyor

en: Get Details From Declaration
tr_TR: Açıklamadan Detaylar Alın

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
tr_TR: Çalışanları Al

note: Label of the get_job_requisitions (Button) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Get Job Requisitions
tr_TR: İş Talep Formlarını Getir

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
tr_TR: Şablonu Getir

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
tr_TR: glütensiz

en: Go to Reset Password page
tr_TR: Şifre Sıfırlama sayfasına git

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
tr_TR: Hedef

note: Label of the goal_completion (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Completion (%)
tr_TR: Hedef Tamamlama (%)

en: Goal Score
tr_TR: Hedef Puanı

note: Label of the goal_score_percentage (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Goal Score (%)
tr_TR: Hedef Puanı (%)

note: Label of the goal_score (Float) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Score (weighted)
tr_TR: Hedef Puanı (Ağırlıklı)

en: Goal progress percentage cannot be more than 100.
tr_TR: Hedef ilerleme yüzdesi 100'den fazla olamaz.

en: Goal updated successfully
tr_TR: Hedef başarıyla güncellendi

note: Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
tr_TR: Hedefler

en: Goals updated successfully
tr_TR: Hedefler başarıyla güncellendi

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
tr_TR: Ünvan

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
tr_TR: Genel Toplam

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
tr_TR: Yeşil

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance
tr_TR: Şikayet

note: Label of the grievance_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Details
tr_TR: Şikayet Ayrıntıları

note: Label of the grievance_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance Type
tr_TR: Şikayet Türü

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
tr_TR: Brüt Ödeme

note: Label of the base_gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay (Company Currency)
tr_TR: Brüt Ücret (Şirket Para Birimi)

note: Label of the base_gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date(Company Currency)
tr_TR: Yılbaşından Bugüne Brüt (Şirket Para Birimi)

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group By
tr_TR: Grup

en: HR
tr_TR: İnsan Kaynakları

en: HR & Payroll
tr_TR: Bordro

en: HR & Payroll Settings
tr_TR: İnsan Kaynakları & Bordro Ayarları

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
tr_TR: İK Gösterge Paneli

note: Name of a role
en: HR Manager
tr_TR: İnsan Kaynakları Müdürü

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
tr_TR: İnsan Kaynakları Ayarları

note: Name of a role
en: HR User
tr_TR: İnsan Kaynakları Kullanıcısı

en: HRMS
tr_TR: İKYS

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
tr_TR: Yarım Gün

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
tr_TR: Yarım Gün Tarih

en: Half Day Date is mandatory
tr_TR: Yarım Gün Tarih cezaları

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
tr_TR: Yarım Gün Tarih Tarihinden ve Tarihi arasında olmalıdır

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
tr_TR: Yarım Gün Tarih, İş Başlangıç Tarihi ile İş Bitiş Tarihi arasında olmalıdır.

en: Half Day Records
tr_TR: Yarım Gün Kayıtları

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
tr_TR: Yarım Yıllık

en: Half day date should be in between from date and to date
tr_TR: Yarım günlük tarih, başlangıç ile bitiş tarihi arasında olmalıdır

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
tr_TR: 6 Aylık

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
tr_TR: Sertifikası Var

en: Health Insurance
tr_TR: Sağlık Sigortası

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
tr_TR: Sağlık Sigortası İsmi

en: Health Insurance No
tr_TR: Sağlık Sigortası No

en: Health Insurance Provider
tr_TR: Sağlık Sigortası Sağlayıcısı

en: Hello
tr_TR: Merhaba

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hey {}! This email is to remind you about the upcoming holidays.
tr_TR: Merhaba {}! Bu e-posta size yaklaşan tatilleri hatırlatmak içindir gönderilmiştir.

en: Hey, {0} 👋
tr_TR: Merhaba, {0}

en: Hiring Count
tr_TR: Başlayan

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
tr_TR: İşe Alma Ayarları

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
tr_TR: Beklemede

en: Holiday
tr_TR: Tatil

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
tr_TR: Tatil Listesi

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
tr_TR: İsteğe Bağlı İzin İçin Tatil Listesi

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
tr_TR: Tatiller

en: Holidays this Month.
tr_TR: Bu Ayın Tatilleri.

en: Holidays this Week.
tr_TR: Bu Haftanın Tatilleri.

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
tr_TR: Saatlik Ücret

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Hour Rate (Company Currency)
tr_TR: Saatlik Ücreti

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
tr_TR: Saat

en: House rent paid days overlapping with {0}
tr_TR: Konut kirası {0} ile örtüşen günler ödedi

en: House rented dates required for exemption calculation
tr_TR: Muafiyet hesaplaması için gerekli ev kiralama masrafları

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
tr_TR: Kiralanan kiralık evlerin en az 15 gün ara olması gerekmektedir.

en: IFSC Code
tr_TR: IFSC Kodu

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
tr_TR: GİRİŞ

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
tr_TR: Kimlik Belgesi Numarası

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
tr_TR: Kimlik Belgesi Türü

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
tr_TR: İşaretlenirse, Maaş Fişlerindeki Yuvarlatılmış Toplam oda gizler ve devre dışı bırakır

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
tr_TR: İşaretliyse, tutarın tamamı, herhangi bir beyan veya kanıt sunmaktan gelir vergisi hesabından önce vergiye tabi gelirden düşülecektir.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
tr_TR: Etkinleştirilirse, Vergi Muafiyeti Beyanı, gelir vergisi hesaplaması için dikkate alınması.

note: Description of the 'Consider Marked Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, deducts payment days for absent attendance on holidays. By default, holidays are considered as paid
tr_TR: Etkinleştirilirse, tatil günlerinde devamsızlık için ödeme günlerini düşer. Varsayılan olarak, tatiller ücretli olarak kabul edilir

note: Description of the 'Is Income Tax Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered in the Income Tax Deductions report
tr_TR: Bu bileşen Gelir Vergisi Kesintileri raporunda dikkate alınacaktır

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
tr_TR: Etkinleştirilirse, bu bileşende belirtilen veya hesaplanan değer kazançlara veya kesintilere katkıda bulunmayacaktır. Ancak, değeri eklenebilen veya düşülebilen diğer bileşenler tarafından referans alınabilir.

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
tr_TR: İşaretliyse, listelenmesi gereken her Departmana eklenmelidir

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
tr_TR: Seçilirse, bu bilgiler içinde belirtilen veya hesaplanan değer kazancı veya kesintilere katılmaz. Bununla birlikte, bu değer, eklenebilecek veya düşülebilecek diğer verim tarafından referans alınır.

note: Description of the 'Closes On' (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: If set, the job opening will be closed automatically after this date
tr_TR: İş ilanı bu tarihten sonra otomatik olarak kapatılacaktır

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
tr_TR: Devamlılıkları İçeri Aktar

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
tr_TR: Günlüğü İçe Aktar

en: Import Successful
tr_TR: İçeri Aktarma Başarılı

en: Importing {0} of {1}
tr_TR: {0} / {1} İçe Aktarılıyor

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
tr_TR: İşlemde

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
tr_TR: İşlemde

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
tr_TR: Zamanında

en: In case of any error during this background process, the system will add a comment about the error on this Payroll Entry and revert to the Submitted status
tr_TR: Bu arka plan işlemi sırasında herhangi bir hata olması durumunda, sistem bu Bordro Girişine hata hakkında bir yorum ekleyecek ve Gönderildi durumuna geri dönecektir.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
tr_TR: Pasif

note: Label of the incentive_section (Section Break) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive
tr_TR: Teşvik

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
tr_TR: Teşvik Tutarı

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
tr_TR: Teşfikler

note: Label of the include_holidays (Check) field in DocType 'Attendance Request'
en: Include Holidays
tr_TR: Tatilleri Dahil Et

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
tr_TR: Çalışma günlerinin toplam sayısı ile tatilleri dahil edin

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
tr_TR: Tatilleri izinlere izin olarak dahil et

note: Label of the income_source_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Income Source
tr_TR: Gelir Kaynağı

en: Income Tax Amount
tr_TR: Gelir Vergisi Tutarı

en: Income Tax Component
tr_TR: Gelir Vergisi Bileşenleri

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Computation
tr_TR: Gelir Vergisi Hesaplaması

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
tr_TR: Gelir Vergisi Kesintileri

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
tr_TR: Gelir Vergisi Levhası

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
tr_TR: Gelir Vergisi Levhası Diğer Masraflar

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
tr_TR: Gelir Vergisi Levhası, Bordro Dönemi Başlangıç Tarihi: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
tr_TR: Gelir Vergisi Levhası, Maaş Yapısı Atamasında belirlenmemiş: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
tr_TR: Gelir Vergisi Levhası: {0} devre dışı bırakıldı

note: Label of the income_from_other_sources (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income from Other Sources
tr_TR: Diğer Kaynaklardan Elde Edilen Gelir

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
tr_TR: Muayene

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
tr_TR: İlgi Alanı

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
tr_TR: Faiz Tutarı

note: Label of the interest_income_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Income Account
tr_TR: Faiz Geliri Hesabı

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
tr_TR: Orta

en: Intern
tr_TR: Stajyer

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: International
tr_TR: Uluslararası

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Internet
tr_TR: Online Eğitim

note: Name of a DocType Label of the interview (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview
tr_TR: Görüşme

note: Name of a DocType
en: Interview Detail
tr_TR: Mülakat Detayı

note: Label of the interview_summary_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Interview Details
tr_TR: Mülakat Detayları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Feedback
tr_TR: Görüşme Geri Bildirimi

en: Interview Feedback Reminder
tr_TR: Mülakat Geri Bildirim Hatırlatıcısı

en: Interview Feedback {0} submitted successfully
tr_TR: Mülakat Geri Bildirimi {0} başarıyla gönderildi

en: Interview Not Rescheduled
tr_TR: Görüşme Yeniden Planlanmadı

en: Interview Reminder
tr_TR: Mülakat Hatırlatıcı

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
tr_TR: Mülakat Hatırlatma Bildirim Şablonu

en: Interview Rescheduled successfully
tr_TR: Mülakat Başarıyla Yeniden Planlandı

note: Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview' Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Round
tr_TR: Karar Görüşmesi

en: Interview Round {0} is only applicable for the Designation {1}
tr_TR: Mülakat Turu {0} yalnızca {1} Pozisyonu için geçerlidir

en: Interview Round {0} is only for Designation {1}. Job Applicant has applied for the role {2}
tr_TR: Mülakat Turu {0} yalnızca {1} Pozisyonu için geçerlidir. İş başvurusunda bulunan aday, {2} rolüne başvurmuştur

en: Interview Scheduled Date
tr_TR: Planlanan Mülakat Tarihi

en: Interview Status
tr_TR: Mülakat Durumu

note: Label of the interview_summary (Text Editor) field in DocType 'Exit Interview' Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Interview Summary
tr_TR: Görüşme Özeti

note: Label of the interview_type (Link) field in DocType 'Interview Round' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Type
tr_TR: Görüşme Türü

en: Interview: {0} Rescheduled
tr_TR: Mülakat: {0} Yeniden Planlandı

note: Name of a role Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Detail' Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Interviewer
tr_TR: Görüşmeci

note: Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Exit Interview' Label of the interview_details (Table) field in DocType 'Interview' Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Interview Round'
en: Interviewers
tr_TR: Görüşmeyi Yapanlar

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Interviews
tr_TR: Mülakatlar

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
tr_TR: Tanıtım/Giriş

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid Action
tr_TR: Geçersiz Eylem

en: Invalid Additional Salary
tr_TR: Geçersiz Ek Maaş

en: Invalid Cost Center
tr_TR: Geçersiz Maliyet Merkezi

en: Invalid Payroll Payable Account. The account currency must be {0} or {1}
tr_TR: Geçersiz Bordro Borç Hesabı. Hesap para birimi {0} veya {1} olmalıdır.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigated
tr_TR: Araştırıldı

note: Label of the investigation_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigation Details
tr_TR: İnceleme Detayları

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
tr_TR: Davet Edildi

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
tr_TR: Fatura Ref

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
tr_TR: Aktif

note: Label of the is_applicable_for_referral_bonus (Check) field in DocType 'Employee Referral'
en: Is Applicable for Referral Bonus
tr_TR: Referans Bonusu Uygulanabilir

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
tr_TR: İleriye Dönük

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
tr_TR: Telafi

en: Is Compensatory Leave
tr_TR: Telafi İzni

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
tr_TR: Varsayılan

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
tr_TR: Kazanılmış İzin

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
tr_TR: süresi doldu

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
tr_TR: Esnek Fayda

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
tr_TR: Grup

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
tr_TR: Gelir Vergisi Bileşenleri

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
tr_TR: Ücretsiz İzin

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
tr_TR: Zorunlu

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
tr_TR: İsteğe Bağlı İzin

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
tr_TR: Ödendi

note: Label of the is_ppl (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Partially Paid Leave
tr_TR: Kısmi Ücretli İzin

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
tr_TR: Yinelenen

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
tr_TR: Vergi Uygulanabilir

en: Jan
tr_TR: Ocak

note: Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType La
en: Job Applicant
tr_TR: İş Başvurusu

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
tr_TR: İş Başvurusu Kaynağı

en: Job Applicants are not allowed to appear twice for the same Interview round. Interview {0} already scheduled for Job Applicant {1}
tr_TR: İş Başvurusu Yapanların aynı Mülakat turuna iki kez katılmalarına izin verilmez. Mülakat {0} İş Başvurusu Yapan için zaten planlanmıştır {1}

note: Label of the job_application_route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Application Route
tr_TR: İş Başvuru Yolu

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
tr_TR: İş Tanımı

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
tr_TR: İş Teklifi

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
tr_TR: İş Teklifi Süresi

note: Label of the job_offer_term_template (Link) field in DocType 'Job Offer' Name of a DocType
en: Job Offer Term Template
tr_TR: İş Teklifi Şartları Şablonu

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
tr_TR: İş Teklifi Şartları

en: Job Offer status
tr_TR: İş Teklifi durumu

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
tr_TR: İş Teklifi: {0}, İş Başvurusu Sahibi için zaten: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
tr_TR: İş İlanı

en: Job Openings for the designation {0} are already open or the hiring is complete as per the Staffing Plan {1}
tr_TR: {0} pozisyonu için iş ilanları zaten açık ya da İstihdam Planı {1} doğrultusunda işe alım tamamlanmıştır

note: Label of the job_requisition (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Job Requisition
tr_TR: İşe Alım Talebi

en: Job Requisition {0} has been associated with Job Opening {1}
tr_TR: İşe Alım Talebi {0} Pozisyon Açıklığı {1} ile ilişkilendirilmiştir

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
tr_TR: İş İlanı Başlığı

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
tr_TR: İş tanımı, gerekli nitelikler vb.

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
tr_TR: İşler

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
tr_TR: birleştirme tarihi

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
tr_TR: Defter Girişi

en: July
tr_TR: Temmuz

en: June
tr_TR: Haziran

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
tr_TR: Anahtar Performans Alanı

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
tr_TR: Anahtar Raporlar

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
tr_TR: Anahtar Sorumluluk Alanı

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Last Day
tr_TR: Son Gün

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
tr_TR: Çalışan Checkin En Son Başarılı Başarılı Senkronizasyonu. Bunu, yalnızca Kayıtların tüm konumlardan entegre olarak kendinizden eminseniz sıfırlayın. Emin değilseniz lütfen bunu değiştirmeyin.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
tr_TR: Soyadı

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
tr_TR: Kontrolün Son Senkronizasyonu

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
tr_TR: Geç giriş

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
tr_TR: Geç Giriş Grace Dönemi

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
tr_TR: Enlem

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
tr_TR: Ayrılmak

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
tr_TR: İzin Tahsisi

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
tr_TR: Tahsisleri Bırak

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
tr_TR: İzin Formu

en: Leave Application period cannot be across two non-consecutive leave allocations {0} and {1}.
tr_TR: İzin başvuru süresi, ardışık olmayan iki farklı izin tahsisi {0} ve {1} arasında olamaz.

en: Leave Approval Notification
tr_TR: İzin Onay Bildirimi

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
tr_TR: İzin Onay Bildirimi Şablonu

note: Label of the leave_approver (Link) field in DocType 'Leave Application' Name of a role
en: Leave Approver
tr_TR: İzni Onaylayan

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
tr_TR: İzin Başvurusunda Onaylayıcı Zorunlu Olsun

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
tr_TR: Onaylayan Adı bırak

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
tr_TR: İzin Bakiyesi

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
tr_TR: Uygulamadan Önce Kalan İzin

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Block List
tr_TR: Bloklu İzin Listesi

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
tr_TR: İzin engel listesini sürdürür

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
tr_TR: Müsaade edilen izin engel listesi

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
tr_TR: izin engel listesi tarihi

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
tr_TR: izin engel listesi süreleri

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
tr_TR: izin engel listesi adı

en: Leave Blocked
tr_TR: İzin Engellendi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
tr_TR: İzin Kontrol Paneli

note: Label of the leave_details (Table) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Details
tr_TR: İzin Detayları

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
tr_TR: İzin Paraya çevirme

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
tr_TR: Gündem Muhafaza Miktarını Bırak

en: Leave History
tr_TR: İzin Geçmişi

note: Name of a report
en: Leave Ledger
tr_TR: İzin Defteri

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
tr_TR: Defter Girişini Bırakın

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
tr_TR: İzin Dönemi

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
tr_TR: İzin Politikası

note: Label of the leave_policy_assignment (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy Assignment
tr_TR: İzin Politikası Ataması

en: Leave Policy Assignment Overlap
tr_TR: İzin Politikası Atama Çakışması

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
tr_TR: İzin Politika Ayrıntısı

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
tr_TR: İzin Politikası Ayrıntıları

en: Leave Policy: {0} already assigned for Employee {1} for period {2} to {3}
tr_TR: İzin Politikası: {0} zaten {1} Personeli için {2} ile {3} dönemi için atanmış

en: Leave Status Notification
tr_TR: İzin Durum Bildirimi

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
tr_TR: İzin Durumu Bildirim Şablonu

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
tr_TR: İzin Türü

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
tr_TR: İzin Türü Adı

en: Leave Type can either be compensatory or earned leave.
tr_TR: İzin türü telafi edici veya hak edilmiş izin olabilir.

en: Leave Type can either be without pay or partial pay
tr_TR: İzin Türü ücretsiz veya kısmi ücretli olabilir

en: Leave Type is mandatory
tr_TR: İzin Türü zorunludur

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
tr_TR: o ödeme yapmadan terk beri Türü {0} tahsisi gereksiz bırakın

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
tr_TR: {0} carry-ilet çocuklar olamaz Type bırakın

en: Leave Type {0} is not encashable
tr_TR: {0} Türü Ayrılma özelliği değiştirilemez

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
tr_TR: Ücretsiz izin

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
tr_TR: Ödemesiz bırakma, mahremiyetler {} kayıtlarıyla eşleşmiyor

en: Leave allocation {0} is linked with the Leave Application {1}
tr_TR: İzin tahsisi {0} İzin Talebi {1} ile bağlantılıdır

en: Leave already have been assigned for this Leave Policy Assignment
tr_TR: Bu İzin Politikası Ataması için zaten izin atanmış

note: Label of the leave_and_expense_claim_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave and Expense Claim Settings
tr_TR: İzin ve Harcama Talebi Ayarları

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
tr_TR: İzin projesi, {0} izin tahsisleri ile bağlantılı. İzinsiz yapılması, izinsiz izinsiz yapılamaz

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
tr_TR: Öncelik tahsis edememek izin {0}, izin özellikleri zaten devredilen gelecek izin tahsisi kayıtlarında olduğu gibi {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
tr_TR: İzin yapısı zaten devredilen gelecek izin tahsisi kayıtlarında olduğu gibi, daha önce {0} iptal / tatbik etmek anlamsız bırakın {1}

en: Leave of type {0} cannot be longer than {1}.
tr_TR: {0} türündeki izin {1} değerinden daha uzun olamaz.

en: Leave(s) Expired
tr_TR: Süresi Dolan İzinler

note: Label of the pending_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave(s) Pending Approval
tr_TR: Onay Bekleyen İzinler

en: Leave(s) Taken
tr_TR: Alınan İzinler

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
tr_TR: İzinler

en: Leaves & Holidays
tr_TR: İzinler & Tatiller

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
tr_TR: Ayrılan İzinler

en: Leaves Pending Approval
tr_TR: Onay Bekleyen İzinler

en: Leaves for the Leave Type {0} won't be carry-forwarded since carry-forwarding is disabled.
tr_TR: {0} İzin Türü için izinler devre dışı bırakıldığından devredilemez.

en: Leaves per Year
tr_TR: Yıllık İzin

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
tr_TR: Ayrıldı

[ctx: Employee]
en: Left
tr_TR: Ayrıldı

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
tr_TR: Antetli Kağıt

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
tr_TR: Seviye

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
tr_TR: Plaka

en: Lifecycle
tr_TR: Yaşam döngüsü

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Lime
tr_TR: Limon Yeşili

en: Load more
tr_TR: Daha fazla yükle

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
tr_TR: Avans

note: Label of the loan_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Account
tr_TR: Avans Hesabı

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
tr_TR: Kredi Geri Ödeme Girişi

en: Locating...
tr_TR: Bulunuyor...

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
tr_TR: Konum

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
tr_TR: Lokasyon / Cihaz

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
tr_TR: Lokasyon Adı

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
tr_TR: Konaklama Gerekli

en: Log Out
tr_TR: Çıkış Yap

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
tr_TR: Giriş Türü

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
tr_TR: Vardiyaya giriş check-in işlemleri için Günlük Tipi gereklidir: {0}.

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Login Failed
tr_TR: Giriş Başarısız

en: Login to Frappe HR
tr_TR: Frappe HR'ye giriş yapın

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Longitude: {0}°
tr_TR: Boylam: {0}°

note: Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Lower Range
tr_TR: Alt Aralık

en: MICR
tr_TR: MİKR

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
tr_TR: Oluştur

en: Make Bank Entry
tr_TR: Banka Ödeme Girişi

en: Mandatory
tr_TR: Zorunlu

en: Mandatory fields required for this action:
tr_TR: Bu eylem için gerekli zorunlu alanlar:

en: Mandatory fields required in {0}
tr_TR: {0} Eklerken Aşağıdaki Alanlar Zorunludur

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
tr_TR: Elle

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Manual Rating
tr_TR: Manuel Derecelendirme

en: Mar
tr_TR: Mart

en: Mark Attendance
tr_TR: Devamlılığı İşaretle

note: Label of the mark_auto_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark Auto Attendance on Holidays
tr_TR: Tatil Günlerinde Otomatik Devamlılığı İşaretleyin

en: Mark all as read
tr_TR: Hepsini Okundu İşaretle

en: Mark as Completed
tr_TR: Tamamlandı Olarak İşaretle

en: Mark as In Progress
tr_TR: Devam Ediyor Olarak İşaretle

en: Mark as {0}
tr_TR: {0} Olarak İşaretle

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
tr_TR: Bu vardiyaya atanan personel için Personel Hareketine göre devamlılığı işaretle.

en: Mark {0} as Completed?
tr_TR: {0} Tamamlandı olarak işaretlensin mi?

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
tr_TR: Devamlılık Kaydedildi

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
tr_TR: Kaydedilmiş Devamlılık HTML

en: Marking Attendance
tr_TR: Devamlılık Kaydediliyor

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
tr_TR: Kayıtlar

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
tr_TR: Maksimum Tutar

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
tr_TR: Maksimum Fayda Tutarı

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
tr_TR: Maksimum Fayda Tutarı (Yıllık)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
tr_TR: Maksimum Faydalar (Tutar)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
tr_TR: Maksimum Faydalar (Yıllık)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
tr_TR: Maksimum Muafiyet Tutarı

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
tr_TR: Azami Muafiyet Tutarı, {1} Vergi Muafiyeti Kategorisi {1} azami muafiyet yöneticilerinden fazla olamaz.

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
tr_TR: Maksimum Vergilendirilebilir Gelir

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
tr_TR: Maksimum faydalar, faydaları dağıtmak için sıfırdan büyük olmalıdır

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
tr_TR: Max Çizelgesi karşı çalışma saatleri

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
tr_TR: Maksimum Devredilen İzin

note: Label of the max_continuous_days_allowed (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Consecutive Leaves Allowed
tr_TR: İzin Verilen Maksimum Ardışık İzinler

en: Maximum Consecutive Leaves Exceeded
tr_TR: Maksimum Ardışık İzin Sayısı Aşıldı

note: Label of the max_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Encashable Leaves
tr_TR: Maksimum Paraya Çevrilebilir İzinler

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
tr_TR: Maksimum Muaf Tutar

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
tr_TR: Maksimum Muafiyet Tutarı

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
tr_TR: {0}yapıya uygun maksimum tutarlar {1} değerini aşıyor

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
tr_TR: {0}yapının maksimum fayda miktarı {1} değerini aşıyor

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
tr_TR: {0} çalışanının maksimum fayda miktarı {1} değerini aşıyor

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
tr_TR: {0} izin türü izin verilen maksimum izin {1}

en: May
tr_TR: Mayıs

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
tr_TR: Yemek Tercihi

en: Medical
tr_TR: Tıbbi

en: Menu
tr_TR: Menü

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
tr_TR: Mesaj

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
tr_TR: Kilometre

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
tr_TR: Asgari Vergiye Tabi Gelir

note: Label of the minimum_year_for_gratuity (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Minimum Year for Gratuity
tr_TR: İkramiye için Minimum Yıl

en: Missing Field
tr_TR: Eksik Veri

en: Missing Fields
tr_TR: Eksik Alanlar

en: Missing Mandatory Field
tr_TR: Zorunlu Alan Eksik

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
tr_TR: Ödeme Yöntemi

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
tr_TR: Ödeme Yöntemi

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
tr_TR: Seyahat Şekli

en: Mode of payment is required to make a payment
tr_TR: Ödeme Modu ödeme yapmak için gereklidir

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
tr_TR: Modeli

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
tr_TR: Ay

note: Label of the base_month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date(Company Currency)
tr_TR: Ay Başından Bugüne (Şirket Para Birimi)

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
tr_TR: Aylık

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
tr_TR: Aylık Devamlılık Tablosu

en: More
tr_TR: Daha fazla

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: More than one selection for {0} not allowed
tr_TR: {0} için birden fazla seçime izin verilmiyor

en: Multiple Shift Assignments
tr_TR: Çoklu Vardiya Atamaları

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Advances
tr_TR: Avanslarım

en: My Leaves
tr_TR: İzinlerim

en: My Requests
tr_TR: Taleplerim

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
tr_TR: Adı

en: Name error
tr_TR: İsim hatası

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
tr_TR: Organizatörün Adı

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
tr_TR: Adlandırma Serisi

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
tr_TR: Net Ödeme

note: Label of the base_net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay (Company Currency)
tr_TR: Net Ücret (Şirket Para Birimi)

note: Label of the net_pay_info (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay Info
tr_TR: Net Ödeme Bilgisi

en: Net Pay cannot be less than 0
tr_TR: Net Ücret az 0 olamaz

en: Net Salary Amount
tr_TR: Net Maaş Tutarı

en: Net pay cannot be negative
tr_TR: Net ödeme negatif olamaz

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
tr_TR: Yeni

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
tr_TR: Yeni Şirket

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
tr_TR: Yeni Personel ID

en: New Expense Item
tr_TR: Yeni Gider Kalemi

en: New Expense Tax
tr_TR: Yeni Gider Vergisi

en: New Feedback
tr_TR: Yeni Geri Bildirim

en: New Leave(s) Allocated
tr_TR: Yeni İzinler Tahsis Edildi

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
tr_TR: Tahsis Edilen Yeni İzinler

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
tr_TR: Tahsis Edilen Yeni İzinler (Günler)

note: Description of the 'Create Shifts After' (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: New shift assignments will be created after this date.
tr_TR: Yeni vardiya atamaları bu tarihten sonra oluşturulacaktır.

en: New {0}
tr_TR: Yeni {0}

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
tr_TR: Hayır

en: No Data
tr_TR: Hiç Veri yok

en: No Employee Found
tr_TR: Personel bulunamadı

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
tr_TR: verilen çalışanın saha değeri için çalışan bulunamadı. &#39;{}&#39;: {}

en: No Employees Selected
tr_TR: Personel Seçilmedi

en: No Interview has been scheduled.
tr_TR: Henüz bir görüşme planlanmadı.

en: No Leave Period Found
tr_TR: İzin Süresi Bulunamadı

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
tr_TR: Çalışana Ayrılan Yaprak Yok: {0} İzin Türü için: {1}

en: No Shift Requests Selected
tr_TR: Seçili Vardiya Talebi Yok

en: No Staffing Plans found for this Designation
tr_TR: Bu Unvan için Personel Planı Bulunamadı

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
tr_TR: veri tarihleri için çalışanlar {0} için bulunma aktif veya varsayılan Maaş Yapısı

en: No additional expenses has been added
tr_TR: Hiçbir ek masraf eklenmedi

en: No attendance records found for this criteria.
tr_TR: Bu kriter için herhangi bir giriş-çıkış kaydı bulunamadı.

en: No attendance records found.
tr_TR: Giriş Çıkış kaydı bulunamadı.

en: No changes found in timings.
tr_TR: Zamanlamalarda herhangi bir değişiklik bulunamadı.

en: No employees found
tr_TR: Personel bulunamadı

en: No employees found for the mentioned criteria:<br>Company: {0}<br> Currency: {1}<br>Payroll Payable Account: {2}
tr_TR: Belirtilen kriterler için personel bulunamadı:<br>Şirket: {0}<br> Para Birimi: {1}<br>Bordro Ödeme Hesabı: {2}

en: No employees found for the selected criteria
tr_TR: Seçilen kriterler için uygun personel bulunamadı

en: No employees found with selected filters and active salary structure
tr_TR: Seçilen filtrelere ve aktif maaş yapısına sahip Personel bulunamadı

en: No feedback has been received yet
tr_TR: Henüz geri bildirim alınmadı

en: No items selected
tr_TR: Hiçbir öğe seçilmedi

en: No leave record found for employee {0} on {1}
tr_TR: {0} personeli için {1} tarihinde izin kaydı bulunamadı

en: No leaves have been allocated.
tr_TR: Hiçbir izin tahsis edilmedi.

en: No more updates
tr_TR: Başka güncelleme yok

note: Label of the no_of_positions (Int) field in DocType 'Job Requisition'
en: No of. Positions
tr_TR: Pozisyon Sayısı

en: No record found
tr_TR: Kayıt Bulunamadı

en: No replies from
tr_TR: Şundan yanıt yok

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
tr_TR: Yukarıdaki özelliklere göre maaş fişi bulunmayan VEYA maaş fişi zaten gönderildi

en: No {0} Selected
tr_TR: Hiç {0} Seçilmedi

en: No {0} found
tr_TR: {0} bulunamadı.

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
tr_TR: Günlük Olmayan

note: Label of the non_taxable_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Non Taxable Earnings
tr_TR: Vergiye Tabi Olmayan Kazançlar

en: Non-Billed Hours
tr_TR: Faturalandırılmayan Saatler

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
tr_TR: Vejeteryan olmayan

en: Not Allowed
tr_TR: İzin Verilmiyor

en: Not Permitted
tr_TR: İzin Verilmedi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
tr_TR: Başlamadı

en: Note
tr_TR: Not

note: Description of the 'Shift' (Link) field in DocType 'Attendance Request'
en: Note: Shift will not be overwritten in existing attendance records
tr_TR: Not: Vardiya mevcut devamlılık kayıtlarının üzerine yazılmayacaktır

en: Note: Total allocated leaves {0} shouldn't be less than already approved leaves {1} for the period
tr_TR: Not: Toplam tahsis edilen izinler {0} , dönem için onaylanan izinlerden {1} daha az olmamalıdır

en: Note: Your salary slip is password protected, the password to unlock the PDF is of the format {0}.
tr_TR: Not: Maaş bordronuz şifreyle korunmaktadır, PDF'i açmak için gereken şifre {0} formatındadır.

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
tr_TR: Notlar

en: Nothing to change
tr_TR: Değiştirecek bir şey yok

en: Notice Period
tr_TR: İhbar süresi

en: Notification Template
tr_TR: Bildirim Şablonu

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
tr_TR: E-Posta İle Bilgilendir

en: Nov
tr_TR: Kasım

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
tr_TR: Çalışan Sayısı

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
tr_TR: Pozisyon Sayısı

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
tr_TR: ÇIKIŞ

en: Oct
tr_TR: Ekim

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
tr_TR: Kilometre Sayacı Okuması

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
tr_TR: Teklif Tarihi

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
tr_TR: Teklif Dönemi

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer Term Template'
en: Offer Terms
tr_TR: Teklif Şartları

en: On Date
tr_TR: Tarihinde

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
tr_TR: Görevde

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
tr_TR: Beklemede

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
tr_TR: İzinli

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Onboarding
tr_TR: Tanıtım

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Activities
tr_TR: Tanıtım Aktiviteleri

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Begins On
tr_TR: Tanıtım Başlangıcı

en: Only Approvers can Approve this Request.
tr_TR: Bu İsteği Yalnızca Onaylayanlar Onaylayabilirim.

en: Only Completed documents can be submitted
tr_TR: Yalnızca Tamamlanmış belgeler gönderilebilir

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
tr_TR: Sadece sunulabilir &#39;Reddedildi&#39; &#39;Onaylandı&#39; ve statülü Uygulamaları bırakın

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
tr_TR: Yalnızca &#39;Onaylandı&#39; ve &#39;Reddedildi&#39; Durumunda Vardiya İsteği gönderilebilir

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
tr_TR: Sadece Vergi Etkisi (Talep Edilemez, Vergilendirilebilir Gelirin Bir Parçası)

en: Only expired allocation can be cancelled
tr_TR: Yalnızca süresi dolmuş tahsisler iptal edilebilir

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
tr_TR: Yalnızca {0} rolüne sahip kullanıcılar, geriye dönük uygulamalara izin vermek

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
tr_TR: Açık

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Open & Approved
tr_TR: Açık & Onaylandı

en: Open Now
tr_TR: Şimdi Açık

en: Opening Balance
tr_TR: Açılış Bakiyesi

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
tr_TR: İsteğe bağlı Tatil Listesi, {0} dönem izin için ayarlanmamış

en: Optional Leaves are holidays that Employees can choose to avail from a list of holidays published by the company.
tr_TR: İsteğe Bağlı İzinler, Çalışanların şirket tarafından yayınlanan bir tatil listesinden yararlanmayı seçebilecekleri tatillerdir.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Organizational Chart
tr_TR: Organizasyon Şeması

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
tr_TR: Diğer Detaylar

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
tr_TR: Diğer Raporlar

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
tr_TR: Diğer Ayarlar

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
tr_TR: Diğer Vergiler ve Masraflar

en: Others
tr_TR: Diğer

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
tr_TR: Çıkış Süresi

note: Description of the 'Total Goal Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Out of 5
tr_TR: 5 Üzerinden

en: Outstanding Amount
tr_TR: Ödenmemiş Tutar

en: Overall Average Rating
tr_TR: Genel Ortalama Puan

en: Overlapping Shifts
tr_TR: Çakışan Vardiyalar

note: Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Name of a Workspace Label of the select_payroll_period (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocTy
en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
tr_TR: Maaş Yapısı Miktarının Üzerine Yazma

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
tr_TR: Kendinin

en: PAN Number
tr_TR: PAN Numarası

en: PF Account
tr_TR: PF Hesabı

en: PF Amount
tr_TR: PF Miktarı

en: PF Loan
tr_TR: KM Kredisi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
tr_TR: Ödenmiş

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
tr_TR: Ödenen Tutar

en: Parameter
tr_TR: Parametre

en: Part-time
tr_TR: Yarı zamanlı

en: Partial Success
tr_TR: Kısmen Başarılı

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
tr_TR: Kısmen Sponsorlu, Kısmi Finansman Gerektirir

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Partly Claimed and Returned
tr_TR: Kısmen Talep Edildi ve İade Edildi

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
tr_TR: Pasaport Numarası

en: Password
tr_TR: Şifre

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
tr_TR: Şifre politikası

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
tr_TR: Parola koruma hapları veya kısa süreler tire içeremez. Format otomatik olarak yeniden yapılandıracak

en: Password policy for Salary Slips is not set
tr_TR: Maaş bordrosu için şifre politikası belirlenmedi

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
tr_TR: Fayda Talebine Karşı Ödeme

note: Label of the pay_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Gratuity'
en: Pay via Salary Slip
tr_TR: Maaş Bordrosu ile Ödeme

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
tr_TR: Borç Hesabı

en: Payable Account is mandatory to submit an Expense Claim
tr_TR: Gider Talebi göndermek için Borç Hesabı zorunludur

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
tr_TR: Borçlar

en: Payment
tr_TR: Ödeme

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
tr_TR: Ödeme Hesabı

en: Payment Account is mandatory
tr_TR: Ödeme Hesabı verileri

en: Payment Date
tr_TR: Ödeme Tarihi

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
tr_TR: Ödeme Günleri

note: Label of the payment_days_calculation_help (HTML) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days Calculation Help
tr_TR: Hakediş Günleri Hesaplama Yardımı

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
tr_TR: Ödeme Girişi

note: Label of the section_break_5 (Tab Break) field in DocType 'Gratuity'
en: Payment and Accounting
tr_TR: Ödeme ve Muhasebe

en: Payment of {0} from {1} to {2}
tr_TR: {1} ile {2} arasındaki {0} ödemesi

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
tr_TR: Bordro

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Payroll Cost Centers
tr_TR: Bordro Maliyet Merkezleri

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
tr_TR: Maaş Tarihi

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
tr_TR: Bordro Çalışan Ayrıntısı

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
tr_TR: Bordro Girişi

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
tr_TR: Maaş Ödeme Döngüsü

note: Label of the section_break_gsts (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Info
tr_TR: Bordro Bilgileri

en: Payroll Number
tr_TR: Bordro Numarası

en: Payroll Payable
tr_TR: Ödenecek Bordro

note: Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Salary
en: Payroll Payable Account
tr_TR: Bordro Borç Hesabı

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
tr_TR: Bordro Dönemi

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
tr_TR: Bordro Dönemi Tarihi

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
tr_TR: Bordro Dönemleri

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
tr_TR: Bordro Raporları

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
tr_TR: Bordro Ayarları

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
tr_TR: Bordro tarihi, çalışanların cayma yolları büyük olamaz.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
tr_TR: Bordro tarihi, çalışanların işe giriş işlemleri az olamaz.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
tr_TR: Bekliyor

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
tr_TR: Bekleyen Tutar

en: Pending Interviews
tr_TR: Bekleyen Mülakatlar

en: Pending Questionnaires
tr_TR: Bekleyen Mülakatlar

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
tr_TR: Yüzde

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
tr_TR: Yüzde kesinti

note: Label of the percentage (Int) field in DocType 'Employee Cost Center'
en: Percentage (%)
tr_TR: Yüzde (%)

note: Name of a Workspace
en: Performance
tr_TR: Performans

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
tr_TR: Telefon Numarası

en: Piecework
tr_TR: parça başı iş

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
tr_TR: Pembe

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
tr_TR: Planlanan Pozisyon Sayısı

en: Please Enable Auto Attendance and complete the setup first.
tr_TR: Lütfen önce Otomatik Devamlılığı etkinleştirin ve kurulumu tamamlayın.

en: Please Select Company First
tr_TR: Lütfen Önce Firma Seçin

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
tr_TR: Lütfen mevcut bileşenlerden herhangi birine {0} kalan faydaları ekleyin

en: Please add the remaining benefits {0} to the application as pro-rata component
tr_TR: Lütfen kalan faydaları {0} orantılı bileşen olarak uygulamaya ekleyin

en: Please confirm once you have completed your training
tr_TR: Lütfen eğitiminizi tamamladığınızda onaylayın

en: Please create a new {0} for the date {1} first.
tr_TR: Lütfen öncelikle {1} tarihi için yeni bir {0} oluşturun.

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
tr_TR: Günlük İş Özet Grubunu oluşturmadan önce varsayılan gelen hesabı etkinleştirin

en: Please enter the designation
tr_TR: Lütfen belirti giriniz

en: Please see attachment
tr_TR: Lütfen dosya ekini inceleyin

en: Please select Company and Designation
tr_TR: Lütfen Şirket ve Atamayı seçiniz

en: Please select Employee
tr_TR: Lütfen Çalışan Seçin

en: Please select Employee first.
tr_TR: Lütfen önce çalıştır seçin.

en: Please select From Date and Payroll Frequency first
tr_TR: Lütfen önce Başlangıç Tarihi ve Bordro Sıklığını seçin

en: Please select From Date.
tr_TR: Lütfen Başlangıç Tarihini seçin.

en: Please select Shift Schedule and assignment date(s).
tr_TR: Lütfen Vardiya Programını ve görevlendirme tarihlerini seçiniz.

en: Please select Shift Type and assignment date(s).
tr_TR: Lütfen Vardiya Türünü ve atama tarihlerini seçin.

en: Please select a Company
tr_TR: Bir Şirket Seçiniz

en: Please select a company first
tr_TR: Lütfen önce bir Şirket seçin

en: Please select a company first.
tr_TR: Lütfen önce bir şirket seçin.

en: Please select a csv file
tr_TR: Lütfen bir csv dosyası seçin

en: Please select a date.
tr_TR: Lütfen bir tarih seçin.

en: Please select an Applicant
tr_TR: Lütfen bir Başvuru Seçin

en: Please select at least one Shift Request to perform this action.
tr_TR: Bu işlemi gerçekleştirmek için lütfen en az bir Vardiya Talebi seçin.

en: Please select at least one employee to perform this action.
tr_TR: Lütfen bu işlemi gerçekleştirmek için en az bir personel seçin.

en: Please select at least one row to perform this action.
tr_TR: Bu işlemi gerçekleştirmek için lütfen en az bir satır seçin.

en: Please select company.
tr_TR: Lütfen şirket seçiniz.

en: Please select employee first
tr_TR: Lütfen önce Personeli seçin

en: Please select employees to create appraisals for
tr_TR: Lütfen değerlendirmeleri oluşturmak için personelleri seçin

en: Please select month and year.
tr_TR: Lütfen ay ve yıl seçin.

en: Please select the Appraisal Cycle first.
tr_TR: Lütfen öncelikle Değerlendirme Döngüsünü seçin.

en: Please select the attendance status.
tr_TR: Lütfen devamlılık durumunuzu seçiniz.

en: Please select the employees you want to mark attendance for.
tr_TR: Lütfen devamlılığını işaretlemek istediğiniz personelleri seçin.

en: Please select the salary slips to email
tr_TR: Lütfen e-postayla gönderilecek maaş bordrolarını seçin

en: Please select {0}
tr_TR: Lütfen {0} seçin

en: Please set "Default Payroll Payable Account" in Company Defaults
tr_TR: Lütfen Şirket Varsayılanları'nda "Varsayılan Bordro Ödenecek Hesabı "nı ayarlayın

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
tr_TR: Lütfen Bordro ayarlarına göre Bordro ayarı

en: Please set a Default Cash Account in Company defaults
tr_TR: Lütfen Şirket Varsayılanlarında Varsayılan Nakit Hesabı ayarlayın

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
tr_TR: Lütfen İK Ayarları&#39;nda Onay Onay Bildirimi için varsayılan şablonu ayarı.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
tr_TR: Lütfen İK Ayarları&#39;nda Durum Bildirimi Bırakma için varsayılan şablonu ayarlayın.

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
tr_TR: Lütfen tüm {0} için Değerlendirme Şablonunu ayarlayın veya aşağıdaki Personeller tablosundan şablonu seçin.

en: Please set the Company
tr_TR: Lütfen şirketi ayarlayın.

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
tr_TR: Lütfen çalışan {0} için Katılma Tarihi'ni ayarlayın.

en: Please set the Holiday List.
tr_TR: Lütfen Tatil Listesini ayarlayın.

en: Please set {0}.
tr_TR: Lütfen Önce {0} Alanlarını Doldurun.

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
tr_TR: Lütfen İnsan Kaynakları&gt; İK Yapılandırma bölümü Çalışan Adlandırma Sistemini kurun

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
tr_TR: Lütfen Devamlılık için numaralandırmayı Ayarlar > Adlandırma Serisi üzerinden yapılandırın

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
tr_TR: Eğitime geribildiriminizi &#39;Eğitim Geri Bildirimi&#39; ve ardından &#39;Yeni&#39;

en: Please specify the job applicant to be updated.
tr_TR: Lütfen güncellenecek iş başvurusu sahibini belirtiniz.

en: Please update your status for this training event
tr_TR: Lütfen bu eğitim olayına ilişkin açıklamayı güncelleyin

note: Label of the posted_on (Datetime) field in DocType 'Job Opening'
en: Posted On
tr_TR: Yayınlama Tarihi

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
tr_TR: Tarih

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Posting date
tr_TR: Kayıt. Tarihi

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
tr_TR: Konaklama için Tercih Edilen Alan

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
tr_TR: Geldi

en: Preview Salary Slip
tr_TR: Maaş Bordrosu Önizleme

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
tr_TR: Baskı Başlığı

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
tr_TR: Yazdırma Detayları

en: Privilege Leave
tr_TR: Ayrıcalık izni

en: Probation
tr_TR: Deneme Süresi

en: Probationary Period
tr_TR: Deneme Dönemi

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
tr_TR: İşlem Sonrasına Devam Etme

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Process Shift Requests
tr_TR: Vardiya Taleplerini İşle

en: Processing Requests
tr_TR: Devam Eden Talepler

en: Processing Requests...
tr_TR: Talepler İşleniyor...

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
tr_TR: Profesyonel Vergi İndirimleri

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
tr_TR: Yeterlilik

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Profit
tr_TR: Kâr

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
tr_TR: İlerleme

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
tr_TR: Proje

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Project Profitability
tr_TR: Proje Karlılığı

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Promotion
tr_TR: Terfi

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
tr_TR: Terfi Tarihi

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
tr_TR: Özellik

en: Property already added
tr_TR: Özellik zaten eklendi

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
tr_TR: Yardım Sandığı Kesintileri

note: Label of the publish_applications_received (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Applications Received
tr_TR: Alınan Başvuruları Yayınla

note: Label of the publish_salary_range (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Salary Range
tr_TR: Maaşı Göster

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
tr_TR: Web Sitesinde Yayınla

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
tr_TR: İşlem

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose & Amount
tr_TR: Amaç & Miktar

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
tr_TR: Seyahat Amacı

en: Push Notification permission denied
tr_TR: Anında Bildirim izni reddedildi

en: Push notifications disabled
tr_TR: Anlık bildirimler devre dışı bırakıldı

en: Push notifications have been disabled on your site
tr_TR: Sitenizde anlık bildirimler devre dışı bırakıldı

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
tr_TR: Üç Aylık

note: Label of the questionnaire_email_sent (Check) field in DocType 'Exit Interview'
en: Questionnaire Email Sent
tr_TR: Anket E-postası Gönderildi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
tr_TR: Sıraya alındı

note: Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Quick Filters
tr_TR: Hızlı Filtreler

en: Quick Links
tr_TR: Hızlı Bağlantılar

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
tr_TR: Talep eden

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
tr_TR: Fiyat

note: Label of the rate_goals_manually (Check) field in DocType 'Appraisal'
en: Rate Goals Manually
tr_TR: Hedefleri Manuel Olarak Değerlendirin

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
tr_TR: Değerlendirme

note: Label of the rating_criteria (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Rating Criteria
tr_TR: Değerlendirme Kriteri

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the ratings_section (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Ratings
tr_TR: Değerlendirme

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
tr_TR: İzinler yeniden ayır

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
tr_TR: Okudu

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
tr_TR: Gerekçe

note: Label of the reason_for_requesting (Text) field in DocType 'Job Requisition'
en: Reason for Requesting
tr_TR: Talep Nedeni

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
tr_TR: Alacaklar

en: Recent Expenses
tr_TR: Son Harcamalar

en: Recent Leaves
tr_TR: Son İzinler

en: Recent Shift Requests
tr_TR: Son Vardiya Talepleri

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Recover Cost
tr_TR: Maliyet Kurtarma

note: Name of a Workspace
en: Recruitment
tr_TR: İşe Alım

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
tr_TR: İşe Alım Analitiği

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
tr_TR: Kırmızı

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
tr_TR: Referans

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
tr_TR: Referans Belgesi

note: Label of the reference_document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_name (Data) field in DocType 'PWA Notification'
en: Reference Document Name
tr_TR: Referans Döküman Adı

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
tr_TR: Referans Belge Türü

en: Reference: {0}
tr_TR: Referans: {0}

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
tr_TR: Referanslar

note: Label of the referral_payment_status (Select) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Bonus Payment Status
tr_TR: Referans Bonusu Ödeme Durumu

note: Label of the referral_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Details
tr_TR: Referans Detayları

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
tr_TR: Referans Olan

note: Label of the referrer_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Details
tr_TR: Referans Detayları

note: Label of the referrer_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Name
tr_TR: Referansın Adı

note: Label of the reflections_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Reflections
tr_TR: Yansımalar

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
tr_TR: Yakıt Detayları

en: Reject
tr_TR: Reddet

en: Reject Employee Referral
tr_TR: Çalışan Referansını Reddet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

en: Rejection
tr_TR: Reddetme

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Released
tr_TR: Yayınlandı

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
tr_TR: Ayrılma Tarihi

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
tr_TR: Ayrılma Tarihi

en: Reload
tr_TR: Yeniden Yükle

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
tr_TR: Kalan Faydalar (Yıllık)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
tr_TR: Açıklama

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
tr_TR: Açıklamalar

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
tr_TR: Daha Önce Hatırlat

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
tr_TR: hatırlatıldı

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
tr_TR: Hatırlatıcı

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
tr_TR: Hatırlatıcılar

note: Label of the remove_if_zero_valued (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Remove if Zero Valued
tr_TR: Sıfır Değerindeyse Kaldır

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
tr_TR: kiralanmış araba

en: Reopen
tr_TR: Yeniden Aç

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
tr_TR: Maaştan Geri Ödeme beklemek krediler için kullanmak

note: Label of the repay_unclaimed_amount_from_salary (Check) field in DocType 'Employee Advance'
en: Repay Unclaimed Amount from Salary
tr_TR: Maaştan Talep Edilmemiş Tutarı Geri Öde

note: Label of the repeat_on_days (Table) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Repeat On Days
tr_TR: Tekrar Eden Günler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
tr_TR: Yanıtlandı

en: Replies
tr_TR: Yanıtlar

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
tr_TR: Raporlar

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Exit Interview'
en: Reports To
tr_TR: Raporlanan Kişi

en: Request Leave
tr_TR: İzin Talebi

note: Label of the requested_by (Link) field in DocType 'Job Requisition' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By
tr_TR: Talep Eden

note: Label of the requested_by_name (Data) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By (Name)
tr_TR: Talep Eden (İsim)

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
tr_TR: Tam Finansman Gerektir

en: Required Skills
tr_TR: Gerekli Beceriler

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
tr_TR: Çalışan Yaratma için Gerekli

en: Reschedule Interview
tr_TR: Röportajı Yeniden Planla

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi Sıfırla

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
tr_TR: İstifa Tarihi

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
tr_TR: Çözüm Tarihi

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
tr_TR: Çözüm Detayları

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
tr_TR: Çözümlendi

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
tr_TR: Çözen

en: Responsibilities
tr_TR: Sorumluluklar

note: Label of the restrict_backdated_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Restrict Backdated Leave Application
tr_TR: Geçmiş Tarihli İzin Başvurusunu Kısıtla

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
tr_TR: Sonuç

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
tr_TR: Özgeçmiş

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
tr_TR: Özgeçmiş Yükleme

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Link
tr_TR: Özgeçmişin Bağlantısı

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Interview'
en: Resume link
tr_TR: Özgeçmişin Bağlantısı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
tr_TR: Tutma Bonusu

note: Label of the retirement_age (Data) field in DocType 'HR Settings'
en: Retirement Age (In Years)
tr_TR: Emeklilik Yaşı

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
tr_TR: İade

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
tr_TR: İade Edildi

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
tr_TR: İade Edilen Tutar

en: Review various other settings related to Employee Leaves and Expense Claim
tr_TR: Personel İzinleri ve Gider Talebi ile ilgili diğer çeşitli ayarları inceleyin

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
tr_TR: Sağ

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
tr_TR: Rol

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
tr_TR: Gecikmeli İzin Başvurusu Oluşturma Rolüne İzin Verildi

note: Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Roster
tr_TR: Görev Planı

note: Label of the color (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Roster Color
tr_TR: Görev Rengi

note: Label of the round_name (Data) field in DocType 'Interview Round'
en: Round Name
tr_TR: Aşama Adı

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
tr_TR: En Yakın Tam Sayıya Yuvarla

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
tr_TR: Yuvarlatılmış Toplam

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
tr_TR: Yuvarlanmış Toplam (Şirket Kuru)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
tr_TR: Yuvarlatma

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
tr_TR: Rota

note: Description of the 'Job Application Route' (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route to the custom Job Application Webform
tr_TR: İş Başvurusunu Web Formuna Yönlendirme

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
tr_TR: Satır # {0}: Vergilendirilebilir Maaşa Dayali işletimle {1} Maaş Bileşeni için tutar veya formüller ayarlanamaz

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
tr_TR: Satır {0} # Tahsis edilen tutarlar {1}, talep edilmeyen tutarlardan {2} daha büyük olamaz

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
tr_TR: Satır {0} # Ödenen Miktar istenen avans kadar büyük olamaz

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
tr_TR: Satır {0}: Maliyet Merkezi {1} {2} şirketine ait değil

en: Row {0}: {1}
tr_TR: Satır {0}: {1}

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
tr_TR: Satır {0}: Bir gider talebi rezerve etmek için gider tablosunda {1} gereklidir.

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
tr_TR: Kurallar

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
tr_TR: Maaş

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
tr_TR: Maaş Bileşenleri

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
tr_TR: Maaş Bileşeni

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
tr_TR: Maaş Bileşen Hesabı

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
tr_TR: Maaş Bileşeni Türü

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
tr_TR: zaman girerken bina bordrosu için maaş Bileşeni.

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Currency
tr_TR: Maaş Para Birimi

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
tr_TR: Maaş Detay

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
tr_TR: Maaş Detayları

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Salary Expectation
tr_TR: Maaş Beklentisi

en: Salary Information
tr_TR: Maaş Bilgisi

note: Label of the salary_per (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Salary Paid Per
tr_TR: Maaş Döngüsü

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
tr_TR: Ödeme Moduna Göre Maaş Ödemeleri

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
tr_TR: ECS ile Maaş Ödemeleri

note: Name of a Workspace
en: Salary Payout
tr_TR: Maaş Ödemesi

en: Salary Range
tr_TR: Maaş Aralığı

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
tr_TR: Maaş Kaydı

note: Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the column_break_rnoq (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of 
en: Salary Slip
tr_TR: Maaş Bordrosu

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
tr_TR: Maaş Yapısını Devamlılık Tablosuna Göre Oluştur

en: Salary Slip ID
tr_TR: Maaş kayma kimliği

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
tr_TR: Maaş Kaybı Kredisi

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
tr_TR: Maaş Kayma Zaman Çizelgesi

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
tr_TR: çalışanın maaş Kuponu {0} zaten bu dönem için tahrik edilen

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
tr_TR: çalışanın maaş Kuponu {0} zaten zaman ayırmak için çalışanlar {1}

en: Salary Slips
tr_TR: Maaş Bordroları

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
tr_TR: Maaş Balıkları Oluşturuldu

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
tr_TR: Maaş Balıkları Gönderildi

en: Salary Slips already exist for employees {}, and will not be processed by this payroll.
tr_TR: Maaş Bordroları {} personeller için zaten mevcuttur ve bu bordro tarafından işlenmeyecektir.

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
tr_TR: Maaş Yapısı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
tr_TR: Maaş Yapısı Atama

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
tr_TR: Çalışan için Maaş Yapısı Ataması zaten var

en: Salary Structure Missing
tr_TR: Maaş Yapısı Eksik

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
tr_TR: {0} çalışanı ve {1} tarihi için Maaş Yapısı bulunamadı

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
tr_TR: Maaş Yapısı, fayda miktarını dağıtmak için esnek fayda miktarına sahip olmalıdır.

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
tr_TR: Maaş zaten {0} ve {1}, bu tarih aralığında başvuru yapılamaz süreler arası dönem için işlenmiş.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
tr_TR: Kazanç ve Kesintiye Dayalı Maaş Dağılımı

en: Salary slip emails have been enqueued for sending. Check {0} for status.
tr_TR: Maaş bordrosu e-postaları gönderilmek üzere sıraya alınmıştır. Durum için {0} adresini kontrol edin.

en: Sales Invoice
tr_TR: Satış Faturası

en: Same Company is entered more than once
tr_TR: Aynı Şirket birden fazla kez girildi

en: Sanctioned
tr_TR: Yaptırım Uygulandı

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
tr_TR: Yaptırıma Tutar Satır talep miktarı daha büyük olamaz {0}.

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
tr_TR: Planlandı

note: Label of the scheduled_on (Date) field in DocType 'Interview'
en: Scheduled On
tr_TR: Planlandığı Tarih

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
tr_TR: Puan (0-5)

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
tr_TR: Kazanılan Puan

en: Score must be less than or equal to 5
tr_TR: Skor 5'ten az veya eşit olmalıdır

en: Search for Jobs
tr_TR: İş Ara

en: Select Company
tr_TR: Şirket Seç

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
tr_TR: Personel Seçin

en: Select Interview Round First
tr_TR: Önce Mülakat Turunu Seçin

en: Select Interview first
tr_TR: Önce Mülakatı Seçin

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
tr_TR: Banka Girişi Yapmak İçin Ödeme Hesabını Seçin

en: Select Payroll Frequency.
tr_TR: Maaş Sıklığını Seçin.

en: Select Payroll Period
tr_TR: Maaş Dönemini Seçin

en: Select Property
tr_TR: Özellik Seç

en: Select Shift Requests
tr_TR: Vardiya Taleplerini Seçin

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşulları Seçin

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
tr_TR: Kullanıcıları Seç

en: Select an employee to get the employee advance.
tr_TR: Çalışan avansını elde etmek için bir çalışan seçin.

en: Select the Employee for which you want to allocate leaves.
tr_TR: İzin tahsis etmek istediğiniz Personeli seçin.

en: Select the Employee.
tr_TR: Personel Seçin

en: Select the Leave Type like Sick leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
tr_TR: Hastalık İzni, Mazeret İzni, Ücretli İzin vb. gibi İzin Türünü seçin.

en: Select the date after which this Leave Allocation will expire.
tr_TR: Bu İzin Tahsisinin sona ereceği tarihi seçin.

en: Select the date from which this Leave Allocation will be valid.
tr_TR: Bu İzin Tahsisinin hangi tarihten itibaren geçerli olacağını seçin.

en: Select the end date for your Leave Application.
tr_TR: İzin Talebiniz için bitiş tarihini seçin.

en: Select the start date for your Leave Application.
tr_TR: İzin Talebiniz için başlangıç tarihini seçin.

note: Description of the 'Enabled' (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Select this if you want shift assignments to be automatically created indefinitely.
tr_TR: Vardiya atamalarının süresiz olarak otomatik oluşturulmasını istiyorsanız bunu seçin.

en: Select type of leave the employee wants to apply for, like Sick Leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
tr_TR: Personelin başvurmak istediği izin türünü seçin; örneğin Hastalık İzni, Özel İzin, Günlük İzin vb.

en: Select your Leave Approver i.e. the person who approves or rejects your leaves.
tr_TR: İzin Onaylayıcınızı, yani izinlerinizi onaylayan veya reddeden kişiyi seçin.

en: Select {0}
tr_TR: {0} Seçimi

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
tr_TR: Bireysel Çalışma

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
tr_TR: Seminer

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
tr_TR: E-Posta Gönder

en: Send Exit Questionnaire
tr_TR: Çıkış Anketi Gönder

en: Send Exit Questionnaires
tr_TR: Çıkış Anketi Gönderin

note: Label of the send_interview_feedback_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Feedback Reminder
tr_TR: Mülakat Geri Bildirim Hatırlatıcısı Gönderme

note: Label of the send_interview_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Reminder
tr_TR: Mülakat Hatırlatması Gönder

note: Label of the send_leave_notification (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Leave Notification
tr_TR: İzin Bildirimi Gönder

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
tr_TR: Gönderen

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
tr_TR: Gönderen E-postası

en: Sending Failed due to missing email information for employee(s): {1}
tr_TR: Personeller için eksik e-posta bilgileri nedeniyle Gönderim Başarısız Oldu: {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
tr_TR: Gönderildi

en: Sent Successfully: {0}
tr_TR: Başarıyla Gönderildi: {0}

en: Sep
tr_TR: Eylül

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Activities
tr_TR: Ayrılma İşlemleri

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
tr_TR: Seri

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service
tr_TR: Hizmet

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
tr_TR: Hizmet Detayları

en: Service Expense
tr_TR: Hizmet Masrafı

en: Service Expenses
tr_TR: Hizmet Giderleri

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the service_item (Data) field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
tr_TR: Servis Öğe

note: Label of the set_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Set Assignment Details
tr_TR: Atama Ayrıntılarını Ayarla

note: Label of the allocate_leaves_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Set Leave Details
tr_TR: İzin Ayrıntılarını

note: Description of the 'Get Employees' (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Set filters to fetch employees
tr_TR: Personel listelemek için filtreler ayarlayın

note: Description of the 'Filters' (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Set optional filters to fetch employees in the appraisee list
tr_TR: Değerlendirilenler listesindeki personelleri getirmek için isteğe bağlı filtreler ayarlayın

en: Set the default account for the {0} {1}
tr_TR: {0} {1} için varsayılan hesap ayarı

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Set the frequency for holiday reminders
tr_TR: Tatil Hatırlatma Sıklığı

note: Description of the 'Employee Promotion Details' (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Set the properties that should be updated in the Employee master on promotion submission
tr_TR: Terfi sonrası personel özelliklerinde gerçekleşecek değişiklikleri ayarlayın.

en: Set {0} for selected employees
tr_TR: Seçilen Personeller için {0} adresini ayarlayın

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings Missing
tr_TR: Eksik Ayarlar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
tr_TR: Uzlaşıldı

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
tr_TR: Kurulum

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
tr_TR: Vardiya

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
tr_TR: Vardiya & Devamlılık

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
tr_TR: Vardiya Sonu

en: Shift Actual End Time
tr_TR: Vardiya Gerçek Bitiş Saati

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
tr_TR: Vardiya Gerçek Başlangıç

en: Shift Actual Start Time
tr_TR: Vardiya Gerçek Başlangıç Saati

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
tr_TR: Vardiya Atama

note: Label of the shift_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Assignment Details
tr_TR: Vardiya Atama Detayları

en: Shift Assignment History
tr_TR: Vardiya Atama Geçmişi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment Tool
tr_TR: Vardiya Atama Aracı

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
tr_TR: Vardiya Ataması: {0} Çalışan için yayınladı: {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Attendance
tr_TR: Vardiya Devamlılığı

note: Label of the shift_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the schedule_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Details
tr_TR: Vardiya Detayları

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
tr_TR: vardiya sonu

en: Shift End Time
tr_TR: Vardiya Bitiş Saati

note: Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Location
tr_TR: Vardiya Konumu

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
tr_TR: Vardiya Talebi

en: Shift Request Approver
tr_TR: Vardiya Talebi Onaylayıcısı

note: Label of the shift_request_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Request Filters
tr_TR: Vardiya Talep Filtreleri

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests ending before this date will be excluded.
tr_TR: Bu tarihten önce biten Vardiya Talepleri hariç tutulacaktır.

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests starting after this date will be excluded.
tr_TR: Bu tarihten sonra başlayan Vardiya Talepleri dikkate alınmayacaktır.

note: Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule
tr_TR: Vardiya Programı

note: Label of the shift_schedule_assignment (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule Assignment
tr_TR: Vardiya Programı Ataması

note: Label of the shift_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Shift Settings
tr_TR: Vardiya Ayarları

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
tr_TR: Vardiya Başlangıcı

en: Shift Start Time
tr_TR: Vardiya Başlangıç Saati

note: Label of the shift_status (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Status
tr_TR: Vardiya Durumu

note: Label of the shift_timings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Timings
tr_TR: Vardiya Zamanları

en: Shift Tools
tr_TR: Vardiya Araçları

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
tr_TR: Vardiya Türü

en: Shift has been successfully updated to {0}.
tr_TR: Vardiya başarıyla {0} olarak güncellendi.

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
tr_TR: Vardiyalar

en: Show Employee
tr_TR: Çalışanı Göster

note: Label of the show_leave_balances_in_salary_slip (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Show Leave Balances in Salary Slip
tr_TR: Maaş Bordrosunda İzin Bakiyesini Göster

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
tr_TR: Takvimde Tüm Departman Üyelerinin Yapraklarını Göster

en: Show Salary Slip
tr_TR: Göster Maaş Kayma

en: Showing
tr_TR: Gösteriliyor

en: Sick Leave
tr_TR: Hastalık İzni

en: Single Assignment
tr_TR: Tek Görevlendirme

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
tr_TR: Beceri

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Skill Assessment
tr_TR: Beceri Değerlendirmesi

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
tr_TR: Yetkinlik İsmi

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
tr_TR: Yetkinlikler

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
tr_TR: Otomatik Devamlılığı Yoksay

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
tr_TR: Aşağıdaki çalışanlar için Maaş Yapısı Ataması kayıtları zaten mülkü olduğu için, Maaş Yapısı Ataması kayıtları zaten atılmıştır. {0}

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
tr_TR: Kaynak

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
tr_TR: Kaynak Adı

note: Label of the source_and_rating_section (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Source and Rating
tr_TR: Kaynak ve Değerlendirme

en: Source and target shifts cannot be the same
tr_TR: Kaynak ve hedef vardiyaları aynı olamaz

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
tr_TR: Sponsorlu Tutar

note: Label of the staffing_details (Table) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Staffing Details
tr_TR: Personel Kadrosu Detayları

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
tr_TR: Personel Kadrosu Planı

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
tr_TR: Kadro Planı Detayı

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
tr_TR: {1} atanması için {0} Kişisel Planı zaten mevcut

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
tr_TR: Standart Vergi Muafiyeti Tutarı

note: Label of the standard_working_hours (Float) field in DocType 'HR Settings'
en: Standard Working Hours
tr_TR: Standart Çalışma Saatleri

en: Start
tr_TR: Başlangıç

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
tr_TR: Başlangıç Zamanı

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
tr_TR: Başlangıç ve bitiş tarihleri geçerli bir Bordro Döneminde değil, {0} hesaplayamıyor

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
tr_TR: Başlangıç ve bitiş süreleri geçerli bir Bordro Döneminde değil, {0} değeri hesaplayamaz.

en: Start date: {0}
tr_TR: Başlangıç Tarihi: {0}

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
tr_TR: İstatistiksel Bileşen

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the status (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Label of the status (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the status (Select) field in DocType
en: Status
tr_TR: Durum

en: Stock Options
tr_TR: Stok Seçenekleri

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
tr_TR: Kullanıcıların şu günlerinde izinleri engelle.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
tr_TR: Çalışan Kesinlikle Checkin'de Günlük Tipine Göre

en: Structures have been assigned successfully
tr_TR: Yapılar başarıyla atandı

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
tr_TR: Konu

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
tr_TR: teslim tarihi

en: Submission Failed
tr_TR: Gönderim Başarısız

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit Feedback
tr_TR: Geri Bildirimi Gönder

en: Submit Now
tr_TR: Şimdi Gönder

en: Submit Proof
tr_TR: Kanıt Gönder

en: Submit Salary Slip
tr_TR: Bordro Gönder

en: Submit this to create the Employee record
tr_TR: Çalışan kaydını oluşturmak için bunu gönderin

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
tr_TR: Kaydedildi

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
tr_TR: Maaş Fişleri Gönderme ve Yevmiye Kaydı Oluşturma ...

en: Submitting Salary Slips...
tr_TR: Maaş Fişleri Gönderiliyor ...

en: Subsidiary companies have already planned for {1} vacancies at a budget of {2}. Staffing Plan for {0} should allocate more vacancies and budget for {3} than planned for its subsidiary companies
tr_TR: Bağlı şirketler zaten {1} pozisyon için {2} bütçesiyle planlama yapmış durumda. {0} için Personel Planı, bağlı şirketler için planlanan pozisyon ve bütçeden daha fazlasını {3} için tahsis etmelidir

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Summarized View
tr_TR: Özet Görünüm

en: Sunday
tr_TR: Pazar

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
tr_TR: Tedarikçi

en: Suspended
tr_TR: Beklemede

en: Sync {0}
tr_TR: Senkronize Et {0}

en: Syntax error
tr_TR: Söz dizimi hatası

en: Syntax error in condition: {0} in Income Tax Slab
tr_TR: Gelir Vergisi Diliminde {0} koşulu için söz dizimi hatası

note: Name of a role
en: System Manager
tr_TR: Sistem Yöneticisi

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
tr_TR: Görev

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
tr_TR: Görev Ağırlığı

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
tr_TR: Vergi & Kazançlar

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
tr_TR: Vergi Muafiyet Kategorisi

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
tr_TR: Vergi Muafiyet İspatları

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
tr_TR: Vergi Kurulumu

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
tr_TR: ek maaş vergisi

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
tr_TR: esnek fayda vergisi

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
tr_TR: Vergilendirilebilir Maaş Döşeme

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
tr_TR: Vergilendirilebilir Maaş Levhaları

note: Label of the taxes_and_charges_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Taxes & Charges
tr_TR: Vergiler & Kesintiler

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
tr_TR: Gelir Vergisi Üzerindeki Vergiler ve Masraflar

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Taxi
tr_TR: taksi

en: Team Requests
tr_TR: Ekip Talepleri

en: Team Updates
tr_TR: Ekip Güncellemeleri

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
tr_TR: Şablon İsmi

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
tr_TR: Şartlar

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: The currency of {0} should be same as the company's default currency. Please select another account.
tr_TR: {0} para birimi şirketin varsayılan para birimiyle aynı olmalıdır. Lütfen başka bir hesap seçin.

note: Description of the 'Payroll Date' (Date) field in DocType 'Additional Salary'
en: The date on which Salary Component with Amount will contribute for Earnings/Deduction in Salary Slip.
tr_TR: Maaş Bordrosunda Maaş Bileşeninin Tutar ile Kazanç/Kesintiye katkı sağlayacağı tarih.

note: Description of the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: The day of the month when leaves should be allocated
tr_TR: İzinlerin tahsis edileceği ayın günü

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
tr_TR: Eğer izin için başvuruda bulunulduğu gün (ler) tatildir. İstemenize izin gerekmez.

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
tr_TR: Yarım Günlük çalışma için ödenecek ücretin oranı

en: The metrics for this report are calculated based on the {0}. Please set {0} in {1}.
tr_TR: Bu rapordaki metrikler {0} temel alınarak hesaplanır. Lütfen {1} sayfasında {0} alanını ayarlayın.

en: The metrics for this report are calculated based on {0}. Please set {0} in {1}.
tr_TR: Bu rapordaki metrikler {0} temel alınarak hesaplanır. Lütfen {1} sayfasında {0} alanını ayarlayın.

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
tr_TR: Çalışana gönderilecek maaş bordrosu şifre koruyucu olacak, şifre şifre politikasına göre üretilecektir.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
tr_TR: Check-in işlemlerinden sonraki saat geç (dakika olarak) olarak kabul edilir.

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
tr_TR: Check-out işleminin erken olduğu ve bir önceki süre (dakika olarak).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
tr_TR: Personel Girişinin devamlılık olarak kabul edildiği vardiya başlangıç saatinden önceki süre.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
tr_TR: Teori

en: There are more holidays than working days this month.
tr_TR: Bu aylık çalışma günlerinden daha fazla tatil vardır.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
tr_TR: {0} kadro planında boş yer yok

en: There is no Salary Structure assigned to {0}. First assign a Salary Stucture.
tr_TR: {0} için Maaş belirlenmemiş. Öncelikle maaş ataması yapın.

note: Description of the 'Is Optional Leave' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: These leaves are holidays permitted by the company however, availing it is optional for an Employee.
tr_TR: Bu izinler, şirket tarafından izin verilen tatillerdir, ancak bir Çalışan için isteğe bağlıdır.

en: This action will prevent making changes to the linked appraisal feedback/goals.
tr_TR: Bu eylem, bağlantılı değerlendirme geri bildirimlerinde/hedeflerinde değişiklik yapılmasını engelleyecektir.

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
tr_TR: Bu çalışanın zaten aynı zaman damgasına sahip bir günlüğü var. {0}

en: This error can be due to invalid formula or condition.
tr_TR: Bu hata geçersiz formül veya koşuldan kaynaklanıyor olabilir.

en: This error can be due to invalid syntax.
tr_TR: Bu hata geçersiz söz diziminden kaynaklanıyor olabilir.

en: This error can be due to missing or deleted field.
tr_TR: Bu hata eksik veya silinmiş bir alandan kaynaklanıyor olabilir.

en: This field allows you to set the maximum number of consecutive leaves an Employee can apply for.
tr_TR: Bu alan, bir Personelin arka arkaya başvurabileceği maksimum izin sayısını ayarlamanıza olanak tanır.

en: This field allows you to set the maximum number of leaves that can be allocated annually for this Leave Type while creating the Leave Policy
tr_TR: Bu alan, İzin Politikası oluşturulurken bu İzin Türü için yıllık olarak tahsis edilebilecek maksimum izin sayısını ayarlamanıza olanak tanır

en: This is based on the attendance of this Employee
tr_TR: Bu tablo, Personelin işe devamlılığını gösterir

en: This will overwrite the tax component {0} in the salary slip and tax won't be calculated based on the Income Tax Slabs
tr_TR: Bu, maaş bordrosundaki vergi bileşenini {0} üzerine yazacak ve vergi Gelir Vergisi Dilimlerine göre hesaplanmayacaktır

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
tr_TR: Bu, Maaş Balıkları gönderecek ve Tahakkuk Yevmiye Kaydı oluşturacaktır. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time Interval
tr_TR: Zaman Döngüsü

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
tr_TR: Zaman Çizelgesi

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
tr_TR: Vardiyanın bitiminden sonra çıkış işleminin devam olarak değerlendirildiği zaman.

note: Description of the 'Time to Fill' (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time taken to fill the open positions
tr_TR: Açık pozisyonların doldurulması için gereken süre

note: Label of the time_to_fill (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time to Fill
tr_TR: Doldurma Zamanı

note: Label of the timelines_tab (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Timelines
tr_TR: Zaman

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
tr_TR: Zaman Çizelgesi

note: Label of the timesheets_section (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Timesheet Details
tr_TR: Zaman Çizelgesi Detayı

en: Timing
tr_TR: Zamanlama

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Alıcı

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
tr_TR: tutarına

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: To Date cannot be before From Date
tr_TR: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihi'nden önce olamaz

en: To Date should be greater than From Date
tr_TR: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihinden büyük olmalıdır

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
tr_TR: Bitiş Zamanı

en: To apply for a Half Day check 'Half Day' and select the Half Day Date
tr_TR: Yarım Gün başvurusunda bulunmak için 'Yarım Gün' seçeneğini işaretleyin ve Yarım Gün Tarihini seçin

en: To date can not be equal or less than from date
tr_TR: Bugüne kadar aynı anda eşit veya daha az olamaz

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
tr_TR: Bugüne kadar çalışanların rahatlaması fazla olamaz.

en: To date can not be less than from date
tr_TR: Bugüne kadar bugünden daha az olamaz

en: To date can not greater than employee's relieving date
tr_TR: Bugüne kadar çalışanın sevkıyatı daha büyük olamaz

en: To date cannot be before from date
tr_TR: Bitiş tarihi başlangıç tarihinden önce olamaz

en: To overwrite the salary component amount for a tax component, please enable {0}
tr_TR: Bir vergi bileşeni için maaş bileşeni tutarını geçersiz kılmak için lütfen {0} öğesini etkinleştirin

en: Today is {0}'s birthday 🎉
tr_TR: Bugün {0} isimli Personelin Doğum Günü 🎉

en: Today {0} at our Company! 🎉
tr_TR: Bugün Şirketimizde {0}! 🎉

en: Today {0} completed {1} year(s) at our Company! 🎉
tr_TR: Bugün {0} Şirketimizde {1} yılını tamamladı! 🎉

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Absent
tr_TR: Toplam Devamsız

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
tr_TR: Toplam Gerçek Tutar

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
tr_TR: Toplam Avans Tutarı

note: Label of the total_allocated_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Total Allocated Leave(s)
tr_TR: Toplam Tahsis Edilen İzinler

en: Total Allocated Leaves
tr_TR: Toplam Tahsis Edilen İzinler

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
tr_TR: Toplam Tutar

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
tr_TR: Toplam Tutar Geri Çekenler

en: Total Amount cannot be zero
tr_TR: Toplam Tutar sıfır olamaz

note: Label of the total_asset_recovery_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Asset Recovery Cost
tr_TR: Toplam Varlık Geri Kazanım Maliyeti

en: Total Billed Hours
tr_TR: Toplam Faturalı Saat

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
tr_TR: Toplam İade Alınan Tutar

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
tr_TR: Toplam Beyan Tutarı

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
tr_TR: Toplam Kesinti

note: Label of the base_total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction (Company Currency)
tr_TR: Toplam Kesinti (Şirket Para Birimi)

en: Total Early Exits
tr_TR: Toplam Erken Çıkış

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
tr_TR: Toplam Kazanç

note: Label of the total_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Earnings
tr_TR: Toplam Kazanç

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
tr_TR: Toplam Tahmini Bütçe

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
tr_TR: Toplam Tahmini Maliyeti

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
tr_TR: Toplam Muafiyet Tutarı

en: Total Expense Claim (via Expense Claims)
tr_TR: Toplam Harcama Talepleri

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Goal Score
tr_TR: Toplam Hedef Puanı

en: Total Gross Pay
tr_TR: Toplam Brüt Ücret

en: Total Holidays
tr_TR: Toplam Tatil Günü

en: Total Hours (T)
tr_TR: Toplam Saat (T)

note: Label of the total_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Income Tax
tr_TR: Toplam Gelir Vergisi

en: Total Late Entries
tr_TR: Toplam Geç Girişler

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
tr_TR: Toplam İzin Günü

en: Total Leaves
tr_TR: Toplam İzin

en: Total Leaves ({0})
tr_TR: Toplam İzinler ({0})

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
tr_TR: Ayrılan Toplam İzinler

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
tr_TR: Toplam İzin Paraya çevrilen

en: Total Net Pay
tr_TR: Toplam Net Ücret

note: Label of the total_payable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Payable Amount
tr_TR: Toplam Borç Tutarı

note: Label of the total_payment (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Total Payment
tr_TR: Toplam Ödeme

en: Total Present
tr_TR: Toplam Gün

en: Total Resignations
tr_TR: Toplam İstifalar

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
tr_TR: Toplam Tasdiklenmiş Tutar

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
tr_TR: toplam puan

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
tr_TR: Toplam Vergi

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
tr_TR: Toplam Çalışma Saati

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
tr_TR: Toplam avans miktarı, toplam onaylanan tutarlardan fazla olamaz

en: Total allocated leaves are more than maximum allocation allowed for {0} leave type for employee {1} in the period
tr_TR: Toplam tahsis edilen izinler, {1} döneminde {0} personeline izin türü için izin verilen maksimum tahsisten daha fazladır

en: Total allocated leaves {0} cannot be less than already approved leaves {1} for the period
tr_TR: Toplam tahsis edilen izinler {0} , dönem için onaylanan izinlerden {1} daha az olamaz

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
tr_TR: Toplam esnek kullanım bileşenleri {0} birlikte, maksimum faydadan {1} daha az tüketir

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
tr_TR: Yazıyla Toplam

note: Label of the base_total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words (Company Currency)
tr_TR: Toplam Yazı ile (Şirket Para Birimi)

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
tr_TR: {0} İzin Türü için koruma toplam izinler süreleri

en: Total percentage against cost centers should be 100
tr_TR: Maliyet merkezlerine karşı toplam yüzde 100 olmalıdır

en: Total weightage for all {0} must add up to 100. Currently, it is {1}%
tr_TR: Tüm {0} için toplam ağırlık 100'e kadar eklenmelidir. Şu anda %{1}'dir

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
tr_TR: Toplam çalışma süresi maksimum çalışma saatleri fazla harcama {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
tr_TR: Toplam

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
tr_TR: Tren

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
tr_TR: Eğitmen E-posta

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
tr_TR: Eğitmen Adı

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
tr_TR: Eğitim

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
tr_TR: Eğitim Tarihi

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
tr_TR: Eğitim

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
tr_TR: Eğitim Etkinlik Çalışan

en: Training Event:
tr_TR: Eğitim Etkinliği:

en: Training Events
tr_TR: Eğitim Etkinlikleri

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
tr_TR: Eğitim Geri Bildirimi

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
tr_TR: Eğitim Programı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
tr_TR: Eğitim Sonucu

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
tr_TR: Eğitim Sonucu Çalışan

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
tr_TR: Eğitimler

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
tr_TR: İşlem Tarihi

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
tr_TR: İşlem Adı

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
tr_TR: İşlem Türü

en: Transactions
tr_TR: İşlemler

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
tr_TR: Transfer Tarihi

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
tr_TR: Gezi

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
tr_TR: Seyahat Öncesi Gerekli

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
tr_TR: Seyahat Formu

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
tr_TR: Seyahat Finansmanı

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
tr_TR: Seyahat Programı

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
tr_TR: Seyahat Talebi

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
tr_TR: Seyahat Talebi Maliyeti

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
tr_TR: Seyahat

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
tr_TR: Seyahat Türü

en: Tuesday
tr_TR: Salı

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
tr_TR: Türü

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
tr_TR: Kanıt Türü

en: Unable to find Salary Component {0}
tr_TR: {0} Maaş Bileşeni bulunamıyor

en: Unarchive
tr_TR: Arşivden Çıkar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview'
en: Under Review
tr_TR: İnceleniyor

en: Unlinked logs
tr_TR: Bağlantısız kayıtlar

en: Unmarked Days
tr_TR: Belirsiz Günler

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
tr_TR: İşaretlenmemiş günler

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
tr_TR: Ödenmemiş

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
tr_TR: Ödenmemiş Gider Talebi

en: Unsettled Transactions
tr_TR: Etkilenen İşlemler

en: Unsubmitted Appraisals
tr_TR: Gönderilmemiş Değerlendirmeler

en: Untracked Hours
tr_TR: Takip Edilmeyen Saatler

en: Untracked Hours (U)
tr_TR: Takip Edilmeyen Saatler (U)

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
tr_TR: Kullanılmayan İzinler

en: Upcoming Holidays
tr_TR: Yaklaşan Tatiller

en: Upcoming Holidays Reminder
tr_TR: Yaklaşan Tatiller

en: Upcoming Shifts
tr_TR: Yaklaşan Vardiyalar

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Expense
tr_TR: Harcamayı Güncelle

en: Update Job Applicant
tr_TR: İş Başvurusunu Güncelle

en: Update Progress
tr_TR: İlerlemeyi Güncelle

en: Update Response
tr_TR: yanıt güncelle

en: Update Salary Structures
tr_TR: Maaş Yapılarını Güncelle

en: Update Status
tr_TR: Durumu Güncelle

en: Update Tax
tr_TR: Vergiyi Güncelle

en: Updated the Job Applicant status to {0}
tr_TR: İş Başvurusu Durumu {0} olarak güncellendi

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
tr_TR: Devamlılık Tablosu Yükle

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
tr_TR: HTML Yükle

en: Uploading...
tr_TR: Yükleniyor...

note: Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Upper Range
tr_TR: Üst Aralık

note: Label of the used_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Used Leave(s)
tr_TR: Kullanılmış İzinler

en: Used Leaves
tr_TR: Kullanılan İzinler

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
tr_TR: Kullanıcı

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Utilization
tr_TR: Kullanım

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
tr_TR: Açık İşler

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
tr_TR: Boş pozisyonlar mevcut patlamalardan daha düşük olamaz

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
tr_TR: Devamlılığı Doğrula

en: Validating Employee Attendance...
tr_TR: Personel Devamlılığı Doğrulanıyor...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
tr_TR: Değer / Açıklama

en: Value missing
tr_TR: değer eksik

note: Label of the variable (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Variable
tr_TR: Değişken

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
tr_TR: Vergilendirilebilir Maaşlara Günlük kullanım

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
tr_TR: Vejetaryen

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
tr_TR: Araç

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
tr_TR: Araç Giderleri

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
tr_TR: Araç Günlüğü

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
tr_TR: Araç Servis

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Service Item
tr_TR: Araç Servis Kalemi

en: Verify
tr_TR: Doğrula

en: View
tr_TR: Göster

en: View All
tr_TR: Tümünü Göster

en: View Goals
tr_TR: Hedefleri Göster

en: View Leave History
tr_TR: İzin Geçmişini Görüntüle

en: View Ledger
tr_TR: Defteri Göster

en: View List
tr_TR: Liste Görünümü

en: View Salary Slips
tr_TR: Maaş Bordrolarını Görüntüle

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Violet
tr_TR: Mor

en: Walk In
tr_TR: Rezervasyonsuz Müşteri

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning: Leave application contains following block dates
tr_TR: Uyarı: İzin yazılımı aşağıdaki engel bölümleri bulunmaktadır

en: Warning: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
tr_TR: Uyarı: {0} adresinde bu tarihlerin bazıları/hepsi için halihazırda aktif bir Vardiya Ataması {1} bulunmaktadır.

en: Website Listing
tr_TR: Web Sitesi Listesi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
tr_TR: Haftalık

note: Label of the per_weightage (Float) field in DocType 'Appraisal Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Weightage (%)
tr_TR: Ağırlık (%)

note: Description of the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: When set to 'Inactive', employees with conflicting active shifts will not be excluded.
tr_TR: ‘Etkin Değil’ olarak ayarlandığında, çakışan aktif vardiyalara sahip personel hariç tutulmayacaktır.

note: Label of the send_work_anniversary_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Work Anniversaries
tr_TR: Çalışma Yıldönümleri

en: Work Anniversary Reminder
tr_TR: Çalışma Yıldönümü Hatırlatması

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
tr_TR: İş Bitiş Tarihi

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
tr_TR: Tarihten Çalışma

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
tr_TR: Evden Çalışma

note: Label of the work_references (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Work References
tr_TR: İş Deneyimi

en: Work Summary for {0}
tr_TR: {0} İçin İş Özeti

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
tr_TR: Tatilde Çalıştı

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
tr_TR: Çalışma Günleri

note: Label of the working_days_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Working Days and Hours
tr_TR: Çalışma Günü ve Saatleri

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
tr_TR: Mesai Saatine Göre Hesaplama

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
tr_TR: Devamsızlık için Çalışma Saatleri Eşiği

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
tr_TR: Yarım Gün Çalışma Saatleri Eşiği

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
tr_TR: Devamsız işaretli çalışma saatleri. (Devre dışı için sıfır)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
tr_TR: Yarım günün işaretlendiği çalışma saatleri. (Devre dışı için sıfır)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
tr_TR: Atölye

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
tr_TR: Yıl

note: Label of the base_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date(Company Currency)
tr_TR: Yıl Başından Bugüne (Şirket Para Birimi)

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
tr_TR: Yıllık

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
tr_TR: Sarı

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, Proceed
tr_TR: Evet, Devam et

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
tr_TR: Blok Tarihlerindeki çıkışları onaylama yetkiniz yok

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
tr_TR: Telafi edici izin talebi gün arasında tüm gün (ler) mevcut değilsiniz.

en: You can claim only an amount of {0}, the rest amount {1} should be in the application as pro-rata component
tr_TR: Sadece {0} tutarında bir talepte bulunabilirsiniz, kalan {1} tutarı orantılı bileşen olarak başvuruda bulunmalıdır

en: You can not request for your Default Shift: {0}
tr_TR: Varsayılan Vardiyanızı talep edemezsiniz: {0}

en: You can only plan for upto {0} vacancies and budget {1} for {2} as per staffing plan {3} for parent company {4}.
tr_TR: Personel planına göre, ana şirket {4} için {3} personel planında yalnızca {0} açık pozisyon ve {1} bütçe ile {2} planlaması yapabilirsiniz.

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
tr_TR: İzin Depozitini geçerli bir nakit miktarı için gönderebilirsiniz.

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
tr_TR: Sadece JPG, PNG, PDF, TXT veya Microsoft belgelerini yükleyebilirsiniz.

en: You may add additional details, if any, and submit the offer.
tr_TR: Varsa ek bilgilerinizi ekleyip teklifinizi kaydedebilirsiniz.

en: You were only present for Half Day on {}. Cannot apply for a full day compensatory leave
tr_TR: {} günü yalnızca Yarım Gün için hazır bulundunuz. Tam gün telafi izni için başvuruda bulunamazsınız

en: active
tr_TR: aktif

en: cancelled
tr_TR: i̇ptal Edildi

en: created
tr_TR: oluşturdu

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
tr_TR: e-posta

en: result
tr_TR: sonuç

en: results
tr_TR: sonuçlar

en: review
tr_TR: gözden geçir

en: reviews
tr_TR: i̇ncelemeler

en: submitted
tr_TR: kaydedildi

en: via Salary Component sync
tr_TR: Maaş Bileşeni senkronizasyonu aracılığıyla

en: {0} & {1} more
tr_TR: {0} ve {1} daha fazlası

en: {0} <br> This error can be due to missing or deleted field.
tr_TR: {0} <br> Bu hata eksik veya silinmiş bir alandan kaynaklanıyor olabilir.

en: {0} Appraisal(s) are not submitted yet
tr_TR: {0} Değerlendirme henüz gönderilmedi

en: {0} Field
tr_TR: {0} Alanı

en: {0} Missing
tr_TR: {0} Eksik

en: {0} Row #{1}: Formula is set but {2} is disabled for the Salary Component {3}.
tr_TR: {0} Satır #{1}: Formül ayarlandı ancak Maaş Bileşeni {3} için {2} devre dışı bırakıldı.

en: {0} Row #{1}: {2} needs to be enabled for the formula to be considered.
tr_TR: {0} Satır #{1}: {2} formülün dikkate alınması için etkinleştirilmesi gerekir.

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
tr_TR: {0} zaten çalışan ödenekleri {1} dönem {2} için {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
tr_TR: {0}, {1} çalışanı ve {2} dönemi için zaten mevcut

en: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
tr_TR: {0} bu tarihlerin bazıları/hepsi için {1} adresinde zaten aktif bir Vardiya Ataması bulunmaktadır.

en: {0} applicable after {1} working days
tr_TR: {1} iş gününden sonra {0} uygulanabilir

en: {0} completed {1} year(s)
tr_TR: {0} {1} yılı tamamlandı

en: {0} created successfully!
tr_TR: {0} başarıyla oluşturuldu!

en: {0} deleted successfully!
tr_TR: {0} başarıyla silindi!

en: {0} failed!
tr_TR: {0} başarısız oldu!

en: {0} has {1} enabled
tr_TR: {0} {1} etkinleştirildi

en: {0} is mandatory
tr_TR: {0} zorunludur

en: {0} is not a holiday.
tr_TR: {0} tatil değil.

en: {0} is not in Optional Holiday List
tr_TR: {0} İsteğe Bağlı Tatil Listesinde değil

en: {0} is not in a valid Payroll Period
tr_TR: {0} geçerli bir Bordro Döneminde değil

en: {0} is required
tr_TR: {0} gerekli

en: {0} must be submitted
tr_TR: {0} gönderilmelidir

en: {0} of {1} Completed
tr_TR: {0} / {1} Tamamlandı

en: {0} successful!
tr_TR: {0} başarılı!

en: {0} successfully!
tr_TR: {0} başarılı!

en: {0} updated successfully!
tr_TR: {0} başarıyla güncellendi!

en: {0} vacancies and {1} budget for {2} already planned for subsidiary companies of {3}. You can only plan for upto {4} vacancies and and budget {5} as per staffing plan {6} for parent company {3}.
tr_TR: {3} bağlı şirketler için {0} açık pozisyon ve {1} bütçe zaten planlanmış. Ana şirket {3} için {6} personel planına göre yalnızca {4} açık pozisyon ve {5} bütçe planlayabilirsiniz.

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
tr_TR: {0}: Çalışanın e-posta adresi bulunamadığı için e-posta gönderilemedi

en: {0}: From {0} of type {1}
tr_TR: {0}: gönderen {0} çeşidi {1}

en: {0}d
tr_TR: {0}g

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
tr_TR: {} Kabul Edildi

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
tr_TR: {} Aktif

note: Count format of shortcut in the Salary Payout Workspace Count format of shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: {} Draft
tr_TR: {} Taslak

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
tr_TR: {} Açık

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace Count format of shortcut in the Performance Workspace Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {} Pending
tr_TR: {} Bekliyor

note: Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace
en: {} Unclaimed
tr_TR: {} Talep Edilmemiş

en: {} is an invalid Attendance Status.
tr_TR: {} geçersiz bir Devamlılık Durumudur.

en: {} {} open for this position.
tr_TR: Bu pozisyon için {} {} açık.
