frappe - en to sv_SE translation catalogue (2362 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
sv_SE:  Ta bort länk till betalning vid annullering av personal förskott

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
sv_SE: "Från Datum" kan inte vara senare än eller lika med "Till Datum"

en: % Utilization (B + NB) / T
sv_SE: % Användning (B + NB) / T

en: % Utilization (B / T)
sv_SE: % Användning (B / T)

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
sv_SE: Personal och tidstämpel erfordras.

en: ) for {0}
sv_SE: ) för {0}

en: ...Fetching Employees
sv_SE: ...Hämtar Personal

en: <b>Base</b> amount has not been set for the following employee(s): {0}
sv_SE: <b>Basbelopp</b> är inte angiven för följande personal: {0}

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
sv_SE: <b>Exempel:</b> SAL- {first_name} - {date_of_birth.year} <br> Detta kommer att skapa lösenord som SAL-Jane-1972

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
sv_SE: <b>Totalt Tilldelad Frånvaro</b> är fler dagar än antal dagar i tilldelning period

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: <h3>Help</h3>
    
    <p>Notes:</p>
    
    <ol>
    <li>Use field <code>base</code> for using base salary of the Employee</li>
    <li>Use Salary Component abbreviations in conditions and formulas. <code>BS = Basic Salary</code></li>
    <li>Use field name for employee details in conditions and formulas. <code>Employment Type = employment_type</code><code>Branch = branch</code></li>
    <li>Use field name from Salary Slip in conditions and formulas. <code>Payment Days = payment_days</code><code>Leave without pay = leave_without_pay</code></li>
    <li>Direct Amount can also be entered based on Condition. See example 3</li></ol>
    
    <h4>Examples</h4>
    <ol>
    <li>Calculating Basic Salary based on <code>base</code>
    <pre><code>Condition: base &lt; 10000</code></pre>
    <pre><code>Formula: base * .2</code></pre></li>
    <li>Calculating HRA based on Basic Salary<code>BS</code> 
    <pre><code>Condition: BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formula: BS * .1</code></pre></li>
    <li>Calculating TDS based on Employment Type<code>employment_type</code> 
    <pre><code>Condition: employment_type=="Intern"</code></pre>
    <pre><code>Amount: 1000</code></pre></li>
    </ol>
sv_SE: <h3>Hjälp</h3>
    
    <p>Anmärkningar:</p>
    
    <ol>
    <li>Använd fält <code>bas</code> för att använda grundlön för personal</li>
    <li>Använd löne komponent förkortningar i villkor och formler. <code>BS = Grundlön</code></li>
    <li>Använd fält namn för personal detaljer i villkor och formler. <code>Anställning Typ = employment_type</code><code>Branch = branch</code></li>
    <li>Använd fält namn från lönespecifikation i villkor och formler. <code>Betalning Dagar = payment_days</code><code>Ledighet utan lön = leave_without_pay</code></li>
    <li>Belopp kan också anges direkt baserat på villkor. Se exempel 3</li></ol>
    
    <h4>Exempel</h4>
    <ol>
    <li>Beräkna grundlön baserat på <code>bas</code>
    <pre><code>Villkor: bas &lt; 10 000</code></pre>
    <pre><code>Formel: bas * .2</code></pre></li>
    <li>Beräknar HRA baserat på grundlön<code>BS</code>
    <pre><code>Villkor: BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formel: BS * .1</code></pre></li>
    <li>Beräknar TDS baserat på Anställning Typ<code>employment_type</code>
    <pre><code>Villkor: employment_type=="Intern"</code></pre>
    <pre><code>Belopp: 1000</code></pre></li>
    </ol>

note: Content of the 'html_6' (HTML) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: <h4>Condition Examples</h4>
    <ol>
    <li>Applying tax if employee born between 31-12-1937 and 01-01-1958 (Employees aged 60 to 80)<br>
    <code>Condition: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>
sv_SE: <h4>Villkor Exempel</h4>
    <ol>
    <li>Tillämpa skatt för personal född mellan 1937-12-31 och 1958-01-01 (personal i åldrarna 60 till 80)<br>
    <code>Villkor: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Tillämpa skatt efter personal kön<br>
    <code>Villkor: gender=="Man"</code></li><br>
    <li>Tillämpa skatt efter löne komponent<br>
    <code>Villkor: bas &gt; 10 000</code></li></ol>

note: Content of the 'Half Day Marked Employee Header' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <h5>Employees on Half Day</h5>
sv_SE: <h5>Halvdag Personal</h5>

note: Content of the 'Unmarked Employee Header' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <h5>Unmarked Employees</h5>
sv_SE: <h5>Ej Angiven Personal</h5>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Tax & Benefits Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Inställningar &amp; Rapporter</b></span>

note: Header text in the Performance Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Transactions</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Inställningar &amp; Transaktioner</b></span>

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Rapporter &amp; Inställningar</b></span>

note: Header text in the Salary Payout Workspace
en: <span class="h4"><b>Transactions &amp; Reports</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Transaktioner &amp; Rapporter</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
sv_SE: <span class="h4"><b>Genvägar</b></span>

note: Header text in the Shift & Attendance Workspace
en: <span style="font-size: 18px;"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
sv_SE: <span style="font-size: 18px;"><b>Inställningar &amp; Rapporter</b></span>

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
sv_SE: Jobbrekvisition för {0} efterfrågad av {1} finns redan: {2}

en: A friendly reminder of an important date for our team.
sv_SE: Vänlig påminnelse om ett viktigt datum för vårt team.

en: A {0} exists between {1} and {2} (
sv_SE: {0} finns mellan {1} och {2} (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
sv_SE: Förkortning

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
sv_SE: Frånvarande

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
sv_SE: Frånvarande Dagar

en: Absent Records
sv_SE: Frånvarande Poster

note: Name of a role
en: Academics User
sv_SE: Läsår Användare

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
sv_SE: Accepterad

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
sv_SE: Konto

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
sv_SE: Konto

en: Account No
sv_SE: Konto Nummer

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
sv_SE: Konto Typ kan inte anges för löneskuld konto {0}, ta bort och försök igen

en: Account {0} does not belong to company: {1}
sv_SE: Konto {0} tillhör inte Bolag: {1}

en: Account {0} does not match with Company {1}
sv_SE: Konto {0} stämmer inte överens med bolag {1}

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
sv_SE: Bokföring

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
sv_SE: Bokföring & Betalning

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
sv_SE: Bokföring Detaljer

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
sv_SE: Bokföring Dimension

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
sv_SE: Bokföring Dimensioner

en: Accounting Ledger
sv_SE: Bokföring Register

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
sv_SE: Bokföring Rapporter

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
sv_SE: Bokföring

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
sv_SE: Skulder

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
sv_SE: Fordringar

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
sv_SE: Bokföring Inställningar

en: Accounts not set for Salary Component {0}
sv_SE: Konto inte angiven för Lönekomponent {0}

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
sv_SE: Periodisering Journal Post för Löner från {0} till {1}

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Action on Submission
sv_SE: Åtgärd vid Godkännande

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
sv_SE: Aktiv

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
sv_SE: Aktiviteter

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
sv_SE: Aktivitet Namn

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
sv_SE: Aktivitet Typ

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
sv_SE: Faktiskt Belopp

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
sv_SE: Faktisk Kostnad

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
sv_SE: Faktiska Uttagbara Dagar

en: Actual balances aren't available because the leave application spans over different leave allocations. You can still apply for leaves which would be compensated during the next allocation.
sv_SE: Faktiska saldon är inte tillgängliga eftersom frånvaro ansökan sträcker sig över olika frånvaro tilldelningar. Du kan fortfarande ansöka om frånvaro som skulle kompenseras vid nästa tilldelning.

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
sv_SE:  Lägg till Veckodagar

en: Add Employee Property
sv_SE: Lägg till Personal Egenskap

en: Add Expense
sv_SE: Lägg till Kostnad

en: Add Feedback
sv_SE: Lägg till Återkoppling

en: Add Tax
sv_SE: Lägg till Moms

en: Add to Details
sv_SE: Lägg till Detaljer

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
sv_SE: Lägg till oanvänd frånvaro från tidigare tilldelningar

note: Description of the 'Carry Forward' (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Add unused leaves from previous leave period's allocation to this allocation
sv_SE: Lägg till oanvänd frånvaro från tidigare frånvaro period tilldelning till denna tilldelning

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
sv_SE: Tillagd

en: Added tax components from the Salary Component master as the salary structure didn't have any tax component.
sv_SE: La till skattkomponenter från lönekomponenter eftersom löneart inte hade någon skattkomponent.

en: Added to details
sv_SE: La till till Detaljer

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
sv_SE: Extra Belopp

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
sv_SE: Extra Information

en: Additional PF
sv_SE: Extra Pension Fond

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
sv_SE: Extra Lön

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
sv_SE: Extra Lön

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
sv_SE: Extra Lön för hänvisning kan endast skapas mot Personal Hänvisning med status {0}

en: Additional Salary for this salary component with {0} enabled already exists for this date
sv_SE: Extra Lön för denna lönekomponent med {0} aktiverat finns redan för detta datum

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
sv_SE: Extra Lön: {0} finns redan för Lönekomponent: {1} för period {2} och {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
sv_SE: Arrangör Adress

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
sv_SE: Förskott

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
sv_SE: Förskott Konto

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
sv_SE: Förskott Belopp

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
sv_SE: Förskott Betalning

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
sv_SE: Förskott Betalningar

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
sv_SE: Avancerade Filter

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
sv_SE: Förskott

note: Name of a role
en: All
sv_SE: Alla

en: All Goals
sv_SE: Alla Mål

en: All Jobs
sv_SE: Alla Jobb

en: All allocated assets should be returned before submission
sv_SE: Alla tilldelade tillgångar ska returneras innan godkännade

en: All the mandatory tasks for employee creation are not completed yet.
sv_SE: Alla erfodrade uppgifter för att skapa Personal är inte klara ännu.

note: Label of the allocate_based_on_leave_policy (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Allocate Based On Leave Policy
sv_SE: Tilldela Baserat På Frånvaro Princip

en: Allocate Leave
sv_SE: Tilldela Frånvaro

en: Allocate Leaves
sv_SE: Tilldela Frånvaro

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
sv_SE: Tilldela frånvaro till {0} personal?

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
sv_SE: Tilldela

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
sv_SE: Tilldelad Belopp

en: Allocated Leaves
sv_SE: Tilldelad Frånvaro

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
sv_SE: Tilldelad {0} frånvaro via schemaläggare {1} baserat på "Tilldela" alternativ angiven till {2}

en: Allocating Leave
sv_SE: Tilldelar Frånvaro

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
sv_SE: Tilldelning

en: Allocation Expired!
sv_SE: Tilldelning Förfallen!

note: Label of the allow_employee_checkin_from_mobile_app (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Employee Checkin from Mobile App
sv_SE: Tillåt Personal Stämpling från Mobil App

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
sv_SE: Tillåt Uttag

note: Label of the allow_geolocation_tracking (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Geolocation Tracking
sv_SE: Tillåt Geolokalisering Spårning

note: Label of the applicable_after (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Leave Application After (Working Days)
sv_SE: Tillåt Frånvaro Ansökan Efter (Arbetsdagar)

note: Label of the allow_multiple_shift_assignments (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Multiple Shift Assignments for Same Date
sv_SE: Tillåt Flera Skift Tilldelningar för Samma Datum

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
sv_SE: Tillåt Negativt Balans

note: Label of the allow_over_allocation (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Over Allocation
sv_SE: Tillåt Övertilldelning

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
sv_SE: Tillåt Skatt Undantag

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
sv_SE: Tillåt Användare

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
sv_SE: Tillåt Användare

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
sv_SE: Tillåt Utstämpling efter Skift Sluttid (Minuter)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
sv_SE: Tillåt följande användarna att godkänna Frånvaro Ansökningar för spärrade dagar.

note: Description of the 'Allow Over Allocation' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allows allocating more leaves than the number of days in the allocation period.
sv_SE: Tillåt tilldelning av mer frånvaro än antal dagar under tilldelning period.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
sv_SE: Växlande poster som IN och UT under samma skift

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
sv_SE: Ändrad Från

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
sv_SE: Belopp

en: Amount Based on Formula
sv_SE: Belopp Baserad på Formel

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
sv_SE: Belopp Baserad på Formel

note: Description of the 'Claimed Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount claimed via Expense Claim
sv_SE: Belopp som begärts via Utlägg

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
sv_SE: Förskott Belopp

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Amount paid against this encashment
sv_SE: Belopp betald mot denna uttag

note: Description of the 'Returned Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount scheduled for deduction via salary
sv_SE: Belopp planerad för avdrag via lön

en: Amount should not be less than zero
sv_SE: Belopp ska inte vara lägre än noll

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount that has been paid against this advance
sv_SE: Utbetald Belopp

en: An amount of {0} already claimed for the component {1}, set the amount equal or greater than {2}
sv_SE: elopp på {0} som redan tilldelad för komponent {1}, ange belopp lika med eller högre än {2}

en: An attendance record is linked to this checkin. Please cancel the attendance before modifying time.
sv_SE: Närvaro post är kopplad till denna stämpling. Avbryt närvaro innan du ändrar tid.

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
sv_SE: Årlig Tilldelning

en: Annual Allocation Exceeded
sv_SE: Årlig Tilldelning Överskriden

en: Annual Salary
sv_SE: Årslön

note: Label of the annual_taxable_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Annual Taxable Amount
sv_SE: Årlig Beskattningsbart Belopp

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
sv_SE: Eventuella Detaljer

note: Description of the 'Remarks' (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Any other remarks, noteworthy effort that should go in the records
sv_SE: Eventuella andra anmärkningar, anmärkningsvärd ansträngning som borde skriva i

note: Label of the applicable_earnings_component (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Applicable Earnings Component
sv_SE: Tillämplig Inkomst Komponent

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
sv_SE: Tillämplig För

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
sv_SE: Tillämpligt vid Personal Introduktion

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
sv_SE: Sökande E-post Adress

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
sv_SE: Sökande Namn

note: Label of the applicant_rating (Rating) field in DocType 'Job Applicant'
en: Applicant Rating
sv_SE: Sökande Bedömning

note: Description of a DocType
en: Applicant for a Job
sv_SE: Sökande till Jobb

en: Applicant name
sv_SE: Sökande Namn

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Application
sv_SE: Ansökan

en: Application Status
sv_SE: Ansökan Status

en: Application period cannot be across two allocation records
sv_SE: Ansökan Period kan inte vara över två Tilldelning poster

en: Application period cannot be outside leave allocation period
sv_SE: Ansökan Period kan inte vara utanför Frånvaro Tilldelning tid

en: Applications Received
sv_SE: Ansökan Mottagen

en: Applications received:
sv_SE: Ansökan Mottagen:

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
sv_SE: Gäller Bolag

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

note: Description of a DocType
en: Apply / Approve Leaves
sv_SE: Tillämpa / Godkänn Frånvaro

en: Apply Filters
sv_SE: Tillämpa Filter

en: Apply Now
sv_SE: Ansök Nu

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
sv_SE: Utnämning

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
sv_SE: Utnämning Datum

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
sv_SE: Utnämning Brev

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
sv_SE: Utnämning Brev Mall

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
sv_SE: Utnämning Brev Innehåll

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
sv_SE: Utvärdering

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
sv_SE: Utvärdering Cykel

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
sv_SE: Utvärdering Mål

note: Name of a DocType
en: Appraisal KRA
sv_SE: Utvärdering Nyckel Resultat Område

note: Label of the section_break_cycle (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Appraisal Linking
sv_SE: Utvärdering Länkning

note: Name of a report Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Overview
sv_SE: Utvärdering Översikt

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
sv_SE: Utvärdering Mall

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
sv_SE: Utvärdering Mall Mål

en: Appraisal Template Missing
sv_SE: Utvärdering Mall Saknas

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
sv_SE: Utvärdering Mall Benämning

en: Appraisal Template not found for some designations.
sv_SE: Utvärdering Mall hittades inte för vissa beteckningar.

en: Appraisal creation is queued. It may take a few minutes.
sv_SE: Utvärdering skapande i kö. Det kan ta några minuter.

en: Appraisal {0} already exists for Employee {1} for this Appraisal Cycle or overlapping period
sv_SE: Utvärdering {0} finns redan för Personal {1} för denna Utvärdering Cykel eller överlappande period

en: Appraisal {0} does not belong to Employee {1}
sv_SE: Utvärdering {0} tillhör inte Personal {1}

note: Name of a DocType
en: Appraisee
sv_SE: Utvärderare

en: Appraisees: {0}
sv_SE: Utvärderare: {0}

en: Apprentice
sv_SE: Lärling

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
sv_SE: Godkännande

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
sv_SE: Godkännande Status

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
sv_SE: Godkännande Status måste vara "Godkänd" eller "Avvisad"

en: Approve
sv_SE: Godkänn

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
sv_SE: Godkänd

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
sv_SE: Godkännare

en: Approvers
sv_SE: Godkännare

en: Archive
sv_SE: Arkiv

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
sv_SE: Arkiverad

en: Are you sure you want to delete the attachment
sv_SE: Är du säker på att du vill radera bifogad fil

en: Are you sure you want to delete the {0}
sv_SE: Är du säker att du vill ta bort {0}

en: Are you sure you want to email the selected salary slips?
sv_SE: Är du säker på att du vill e-posta valda lönespecifikationer?

en: Are you sure you want to proceed?
sv_SE: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to reject the Employee Referral?
sv_SE: Är du säker på att du vill avvisa Personal Hänvisning?

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
sv_SE: Ankomst Datum och Tid

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
sv_SE: Enligt din tilldelade Löneart kan man inte ansöka om förmåner

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
sv_SE: Tillgång Namn

en: Asset Recovery Cost for {0}: {1}
sv_SE: Tillgång Återställning Kostnad för {0}: {1}

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Assets Allocated
sv_SE: Tillgång Tilldelad

en: Assign Salary Structure to {0} employee(s)?
sv_SE: Tilldela Löneart till {0} personal?

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift
sv_SE: Tilldela Skift

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift Schedule
sv_SE: Tilldela Skift Schema

en: Assign Structure
sv_SE: Tilldela Struktur

en: Assigning Salary Structure
sv_SE: Tilldelar Löneart

en: Assigning Structure...
sv_SE: Tilldelar Struktur...

en: Assigning Structures...
sv_SE: Tilldelar Lönearter...

en: Assigning...
sv_SE: Tilldelar...

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
sv_SE: Tilldelning Baserad På

en: Associate Job Opening
sv_SE: Tillhörande Lediga Jobb

note: Label of the associated_document (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document
sv_SE: Tillhörande Dokument

note: Label of the associated_document_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document Type
sv_SE: Tillhörande DocType

en: At least one interview has to be selected.
sv_SE: Åtminstone en intervju måste väljas.

note: Label of the attach_proof (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Attach Proof
sv_SE: Bifoga Verifikat

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
sv_SE: Bilagor

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
sv_SE: Närvaro

en: Attendance Calendar
sv_SE: Närvaro Kalender

note: Label of a chart in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Count
sv_SE: Närvaro

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
sv_SE: Närvaro Datum

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
sv_SE: Närvaro Från Datum

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
sv_SE: Närvaro Från Datum och Till Datum erfodras

en: Attendance ID
sv_SE: Närvari ID

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
sv_SE: Närvaro Angiven

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
sv_SE: Närvaro Begäran

en: Attendance Request History
sv_SE: Närvaro Begäran Historik

note: Label of the attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Attendance Settings
sv_SE: Närvaro Inställningar

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
sv_SE: Närvaro Till Datum

en: Attendance Updated
sv_SE: Närvaro Uppdaterad

en: Attendance Warnings
sv_SE: Närvaro Varning

en: Attendance date {0} can not be less than employee {1}'s joining date: {2}
sv_SE: Närvaro datum {0} får inte vara tidigare än personal {1}  anslutning datum: {2}

en: Attendance for all the employees under this criteria has been marked already.
sv_SE: Närvaro för all personal under dessa kriterier är redan angiven.

en: Attendance for employee {0} is already marked for an overlapping shift {1}: {2}
sv_SE: Närvaro för personal {0} är redan angiven för överlappande skift {1}: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the date {1}: {2}
sv_SE: Närvaro för personal {0} är redan angiven för följande datum {1}: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the following dates: {1}
sv_SE: Närvaro för personal {0} är redan angiven för följande datum: {1}

en: Attendance for the following dates will be skipped/overwritten on submission
sv_SE: Närvaro för följande datum kommer att hoppas över/skrivas över vid godkännande

en: Attendance from {0} to {1} has already been marked for the Employee {2}
sv_SE: Närvaro från {0} till {1} är redan angiven för personal {2}

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
sv_SE: Närvaro hämtas per Personal Stämpling

en: Attendance has been marked for all the employees between the selected payroll dates.
sv_SE: Närvaro angiven för all personal mellan valda lönedatum.

en: Attendance is pending for these employees between the selected payroll dates. Mark attendance to proceed. Refer {0} for details.
sv_SE: Närvaro inte angiven för följande personal mellan valda lönedatum. Ange närvaro för att fortsätta. Se {0} för mer information.

en: Attendance marked successfully
sv_SE: Närvaro angiven

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
sv_SE: Närvaro ej angiven för {0} som är helgdag.

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
sv_SE: Närvaro ej angiven för {0} eftersom {1} är ledig.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
sv_SE: Närvaro kommer att väljas automatiskt först efter detta datum.

en: AttendanceRequestListView
sv_SE: Närvarobegäran ListVy

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
sv_SE: Deltagare

en: Attrition Count
sv_SE: Avgångar

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
sv_SE: Automatiska Närvaro Inställningar

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
sv_SE: Automatiskt Frånvaro Uttag

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Automated Based on Goal Progress
sv_SE: Automatiskt Baserad på Mål Framsteg

note: Description of the 'Assets Allocated' (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Automatically fetches all assets allocated to the employee, if any
sv_SE: Automatiskt hämtar alla tillgångar som tilldelats till vald personal, om några

note: Label of the auto_update_last_sync (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Automatically update Last Sync of Checkin
sv_SE: Uppdatera automatiskt senaste synkronisering av Stämpling

note: Label of the available_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Available Leave(s)
sv_SE: Tillgänglig Frånvaro

en: Available Leaves
sv_SE: Tillgänglig Frånvaro

note: Label of the avg_feedback_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average Feedback Score
sv_SE: Genomsnittlig Återkoppling Resultat

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Average Rating
sv_SE: Genomsnittlig Betyg

note: Description of the 'Final Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score (out of 5)
sv_SE: Genomsnitt av Mål Resultat, Återkoppling Resultat och Självbedömning Resultat (av 5 möjliga)

en: Average rating of demonstrated skills
sv_SE: Genomsnittlig bedömning av uppvisade färdigheter

en: Avg Feedback Score
sv_SE: Genomsnittlig Återkoppling Resultat

en: Avg Utilization
sv_SE: Genomsnittlig Användning

en: Avg Utilization (Billed Only)
sv_SE: Genomsnittlig Användning(Endast Fakturerad)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
sv_SE: Inväntar Svar

en: Backdated Leave Application is restricted. Please set the {} in {}
sv_SE: Frånvaro Ansökan i efter hand är begränsad. Ange {} i {}

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
sv_SE: Bank Konto

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
sv_SE: Bank Konto Nummer

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
sv_SE: Bank Detaljer

en: Bank Entries
sv_SE: Bank Poster

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
sv_SE: Bank Namn

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
sv_SE: Bank Överföring

note: Label of the base (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base
sv_SE: Bas

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base & Variable
sv_SE:  Bas & Variabel

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
sv_SE: Starta (Dagar)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
sv_SE: Starta Instämpling före Skift Start Tid (Minuter)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
sv_SE: Nybörjare

en: Below is the list of upcoming holidays for you:
sv_SE: Nedan är lista över kommande helgdagar för dig:

en: Benefit
sv_SE: Förmån

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
sv_SE: Förmåner

en: Bill Amount
sv_SE: Faktura Belopp

en: Billed Hours
sv_SE: Fakturerade Timmar

en: Billed Hours (B)
sv_SE: Fakturerade Timmar

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
sv_SE: Varannan Månad

en: Birthday Reminder
sv_SE: Födelsedag Påminnelse

en: Birthday Reminder 🎂
sv_SE: Födelsedag Påminnelse 🎂

note: Label of the send_birthday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Birthdays
sv_SE: Födelsedag

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
sv_SE: Spärra Datum

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
sv_SE: Spärra Dagar

note: Description of a DocType
en: Block Holidays on important days.
sv_SE: Spärra helger på viktiga dagar.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
sv_SE: Blå

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
sv_SE: Huvudtext

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
sv_SE: Bonus Belopp

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
sv_SE: Bonus Betalning Datum

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
sv_SE: Bonus Betalning Datum kan inte vara tidigare datum

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
sv_SE: Bransch

en: Bulk Assignments
sv_SE: Mass Tilldelningar

en: Bulk Leave Policy Assignment
sv_SE: Mass Frånvaro Princip Tilldelning

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bulk Salary Structure Assignment
sv_SE: Löneart Masstilldelning

note: Description of the 'Calculate Final Score based on Formula' (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: By default, the Final Score is calculated as the average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score. Enable this to set a different formula
sv_SE: Som standard beräknas slut resultat som genomsnitt av mål resultat, återkoppling resultat och själv bedömning resultat. Aktivera detta för att ange en annan formel

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: CTC
sv_SE: Årslön

note: Label of the calculate_final_score_based_on_formula (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Calculate Final Score based on Formula
sv_SE: Beräkna slutresultat baserat på formel

note: Label of the calculate_gratuity_amount_based_on (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Calculate Gratuity Amount Based On
sv_SE: Beräkna Belöning Belopp Baserat På

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
sv_SE: Beräkna Löne Dagar Baserat På

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
sv_SE: Beräknad (i Dagar)

en: Calls
sv_SE: Samtal

en: Campaign
sv_SE: Kampanj

en: Cancel
sv_SE: Annullera

en: Cancellation Queued
sv_SE: Annullering i Kö

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
sv_SE: Annullerad

en: Cannot Modify Time
sv_SE: Kan inte ändra tid

en: Cannot allocate leaves outside the allocation period {0} - {1}
sv_SE: Kan inte tilldela frånvaro utanför tilldelning period {0} - {1}

en: Cannot break shift after end date
sv_SE: Kan inte bryta skift efter slutdatum

en: Cannot break shift before start date
sv_SE: Kan inte bryta skift före startdatum

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Attendance: {1}
sv_SE: Kan inte avbryta Skift Tilldelning: {0} eftersom det är kopplad till Närvaro: {1}

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Employee Checkin: {1}
sv_SE: Kan inte avbryta Skift Tilldelning: {0} eftersom det är kopplad till Personal Stämpling: {1}

en: Cannot create Salary Slip for Employee joining after Payroll Period
sv_SE: Kan inte skapa Lönespecifikation för Personal som börjar efter Löneperiod

en: Cannot create Salary Slip for Employee who has left before Payroll Period
sv_SE: Kan inte skapa Lönespecifikation för Personal som slutat före Löneperiod

en: Cannot create a Job Applicant against a closed Job Opening
sv_SE: Kan inte skapa Jobb Sökande mot stängd Jobb Erbjudande

en: Cannot create or change transactions against an Appraisal Cycle with status {0}.
sv_SE: Kan inte skapa eller ändra transaktioner mot utvärderingscykel med status {0}.

en: Cannot find active Leave Period
sv_SE: Kan inte hitta aktiv Frånvaro Period

en: Cannot mark attendance for an Inactive employee {0}
sv_SE: Kan inte ange närvaro för inaktiv personal {0}

en: Cannot submit. Attendance is not marked for some employees.
sv_SE: Kan inte godkänna. Närvaro är inte angiven för viss personal.

en: Cannot update allocation for {0} after submission
sv_SE: Kan inte att uppdatera tilldelning för {0} efter godkännande

en: Cannot update status of Goal groups
sv_SE: Kan inte uppdatera status för målgrupper

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
sv_SE: Vidarebefodra

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
sv_SE: Vidarebefordra Frånvaro

en: Casual Leave
sv_SE: Oplanerad Frånvaro

note: Label of the cause_of_grievance (Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Cause of Grievance
sv_SE: Klagomål Orsak

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
sv_SE: Ändra

en: Changing '{0}' to {1}.
sv_SE: Ändrar '{0}' till {1}.

en: Changing KRA in this parent goal will align all the child goals to the same KRA, if any.
sv_SE: Om du ändrar Nyckel Resultat Område i överordnad mål kommer alla underordnade mål att anpassas till samma Nyckel Resultat Område

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
sv_SE: Kontoplan

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
sv_SE: Resultat Enheter

en: Check <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> for more details
sv_SE: Se <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> för mer information

en: Check Error Log {0} for more details.
sv_SE: Se Fel Logg {0} för mer detaljer.

en: Check In
sv_SE: Stämpla In

en: Check Out
sv_SE: Stämpla Ut

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
sv_SE: Kontrollera Lediga Jobb vid skapande av Jobb Erbjudande

en: Check {0} for more details
sv_SE: Se {0} för mer detaljer.

en: Check-in
sv_SE: Stämpla In

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
sv_SE: Incheckning Datum

en: Check-out
sv_SE: Stämpla Ut

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
sv_SE: Utcheckning Datum

note: Label of the checkin_radius (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Checkin Radius
sv_SE: Stämpling Radie

en: Child nodes can only be created under 'Group' type nodes
sv_SE: Underordnade noder kan endast skapas under "Grupp" typ noder

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
sv_SE: Förmån för

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
sv_SE: Anspråk Datum

en: Claim an Expense
sv_SE: Begär Utlägg

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
sv_SE: Begärd

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
sv_SE: Begärd Belopp

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Claims
sv_SE: Anspråk

en: Clear All
sv_SE: Rensa Alla

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
sv_SE: Bokföring Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Cleared
sv_SE: Avklarad

en: Click {0} to change the configuration and then resave salary slip
sv_SE: Klicka på {0} för att ändra konfiguration och spara om lönespecifikation

en: Close
sv_SE: Stäng

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
sv_SE: Stängd

note: Label of the closed_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed On
sv_SE: Stängd Datum

note: Label of the closes_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closes On
sv_SE: Stängning Datum

en: Closes on:
sv_SE: Stänger:

en: Closing Balance
sv_SE: Stängning Saldo

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
sv_SE: Avslutande Anteckningar

en: Collapse All
sv_SE: Fäll In

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
sv_SE: Färg

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Commission
sv_SE: Provision

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
sv_SE: Bolag

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
sv_SE: Bolag Detaljer

en: Company Information
sv_SE: Bolag Information

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
sv_SE: Kompensation Frånvaro Begäran

en: Compensatory Off
sv_SE: Kompensation Av

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
sv_SE: Klar

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
sv_SE: Slutförd

en: Completing onboarding
sv_SE: Avslutar Introduktion

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
sv_SE: Komponent

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
sv_SE: Komponent Egenskaper och Referenser

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
sv_SE: Villkor

note: Label of the configure_component_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Condition & Formula
sv_SE: Villkor & Formel

en: Condition and Formula Help
sv_SE: Villkor och Formel Hjälp

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
sv_SE: Villkor och Formel

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
sv_SE: Villkor

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
sv_SE: Villkor och Formel variabel och exempel

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
sv_SE: Konferens

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm {0}
sv_SE: Bekräfta {0}

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
sv_SE: Anslutningar

en: Consider Grace Period
sv_SE: Inkludera Anstånd Period

note: Label of the consider_marked_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Marked Attendance on Holidays
sv_SE: Inkludera Närvaro under Helger

en: Consider Tax Exemption Declaration
sv_SE: Inkludera Skatt Undantag Deklaration

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
sv_SE: Inkludera Ej Registrerad Närvaro som

en: Consolidate Leave Types
sv_SE: Konsolidera Frånvaro Typer

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
sv_SE: Kontakt E-post

en: Contact Information
sv_SE: Kontakt Information

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
sv_SE: Avtal Nummer

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
sv_SE: Kontakt Nummer

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Contract
sv_SE: Avtal

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
sv_SE: Kopia av Inbjudan / Tillkännagivande

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
sv_SE: Kostnad

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
sv_SE: Resultat Enheter

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
sv_SE: Resultat Enheter

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
sv_SE: Kostnad

note: Label of the costing_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
sv_SE: Kostnad Detaljer

en: Could not submit some Salary Slips: {}
sv_SE: Kunde inte godkänna vissa Lönespecifikationer: {}

en: Could not update Goal
sv_SE: Kunde inte uppdatera mål

en: Could not update goals
sv_SE: Kunde inte uppdatera mål

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
sv_SE: Land

en: Country Fixture Deletion Failed
sv_SE: Borttagning av landfixtur misslyckades

en: Country Setup failed
sv_SE: Land Inställningar misslyckades

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
sv_SE: Utbildning

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
sv_SE: Personlig Brev

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create Additional Salary
sv_SE: Skapa Extra Lön

en: Create Appraisals
sv_SE: Skapa Utvärdering

en: Create Employee
sv_SE: Skapa Personal

en: Create Interview
sv_SE: Skapa Intervju

en: Create Job Applicant
sv_SE: Skapa Jobb Sökande

en: Create Job Opening
sv_SE: Skapa Jobb Erbjudande

en: Create Journal Entry
sv_SE: Skapa Journal Post

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
sv_SE: Skapa Ny Personal

en: Create Payment Entry
sv_SE: Skapa Betalning Post

en: Create Salary Slip
sv_SE: Skapa Lönespecifikation

en: Create Salary Slips
sv_SE: Skapa Lönespecifikationer

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
sv_SE: Skapa Separat Betalning Post mot Förmån Krav

note: Label of the create_shifts_after (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Create Shifts After
sv_SE: Skapa Skift Efter

en: Creating Appraisals
sv_SE: Skapa Utvärderingar

en: Creating Payment Entries......
sv_SE: ......Skapar Betalning Poster......

en: Creating Salary Slips...
sv_SE: Skapar Lönespecifikationer...

en: Creating {0}...
sv_SE: Skapar {0}...

en: Creation Date
sv_SE: Skapad Datum

en: Creation Failed
sv_SE: Skapande Misslyckades

en: Creation of Salary Structure Assignments has been queued. It may take a few minutes.
sv_SE: Skapande av Löneart Tilldelning är i kö. Det kan ta några minuter.

en: Creation of {0} has been queued. It may take a few minutes.
sv_SE: Skapande av {0} är i kö. Det kan ta några minuter.

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
sv_SE: Kriterier

note: Description of the 'Rating Criteria' (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Criteria based on which employee should be rated in Performance Feedback and Self Appraisal
sv_SE: Kriterier baserade på vilken Personal som ska Bedömas i Prestation Återkoppling och Själv Bedömning

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
sv_SE: Valuta

note: Label of the currency_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency of selected Income Tax Slab should be {0} instead of {1}
sv_SE: Valuta för vald Inkomst Skatt Tabell ska vara {0} istället för {1}

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
sv_SE: Aktuell

note: Label of the current_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Current CTC
sv_SE: Aktuell Årslön (CTC)

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
sv_SE: Aktuell Antal

note: Label of the current_employer (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Employer
sv_SE: Aktuell Arbetsgivare

note: Label of the current_job_title (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Job Title
sv_SE: Aktuell Yrke

note: Label of the current_month_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Current Month Income Tax
sv_SE: Aktuell Månad Inkomst Skatt

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
sv_SE: Nuvarande Vägmätare värde ska vara hägre än senaste värde {0}

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
sv_SE: Aktuell Vägmätare Värde

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
sv_SE: Aktuella Lediga Jobb

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Slab
sv_SE: Aktuell Tabell

note: Label of the current_work_experience (Float) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_rule_slabs (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Work Experience
sv_SE: Aktuell Arbetsliv Erfarenhet

en: Currently, there is no {0} leave period for this date to create/update leave allocation.
sv_SE: För närvarande finns det ingen {0} frånvaro period för detta datum för att skapa/uppdatera frånvaro tilldelning.

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Custom Range
sv_SE: Anpassat Intervall

en: Customer
sv_SE: Kund

note: Label of the cycle_name (Data) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Cycle Name
sv_SE: Utvärdering Cykel Namn

note: Label of the cycles (Table) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Cycles
sv_SE: Cykler

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
sv_SE: Dagsvis

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
sv_SE: Daglig Arbete Översikt

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
sv_SE: Daglig Arbete Översikt Grupp

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
sv_SE: Daglig Arbete Översikt Grupp Användare

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
sv_SE: Daglig Arbete Översikt Svar

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
sv_SE: Översikt Panel

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
sv_SE: Datum

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Range
sv_SE: Datum Intervall

en: Date is repeated
sv_SE: Datum Återkommer

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
sv_SE: Födelsedag Datum

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
sv_SE: Anställning Datum

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Dates & Reason
sv_SE: Datum & Anledning

note: Label of the dates_based_on (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Dates Based On
sv_SE: Datum Baserade På

en: Days for which Holidays are blocked for this department.
sv_SE: Dagar för vilka helgdagar är spärrade för denna avdelning.

en: Debit A/C Number
sv_SE: Debet Konto Nummer

en: Decision Pending
sv_SE: Beslut Väntar

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
sv_SE: Deklarationer

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
sv_SE: Deklarerad Belopp

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
sv_SE: Dra Full Skatt på vald Lön Datum

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
sv_SE: Dra av Skatt för ej uttagen Personal Förmån

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
sv_SE: Dra av Skatt för ej godkänd skattebefrielse Verifikat

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
sv_SE: Avdrag

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Deduction Reports
sv_SE: Avdrag Rapporter

en: Deduction from Salary
sv_SE: Avdrag från Lön

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
sv_SE: Avdrag

note: Label of the deductions_before_tax_calculation (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions before tax calculation
sv_SE: Avdrag före Skatt

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
sv_SE: Standard Konto

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
sv_SE: Standard Belopp

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
sv_SE: Standard Bank / Kassa Konto kommer att uppdateras automatiskt i Lön Journal Post när detta läge är valt.

note: Label of the default_base_pay (Currency) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Base Pay
sv_SE: Standard Grund Lön

en: Default Employee Advance Account
sv_SE: Standard Förskott Konto

en: Default Expense Claim Payable Account
sv_SE: Standard Utlägg Konto

en: Default Payroll Payable Account
sv_SE: Standard Löneutbetalning Konto

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
sv_SE: Standard Löneart

en: Default Shift
sv_SE: Standard Skift

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
sv_SE: Uppskjuten Kostnad Konto

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Attachment
sv_SE: Ta bort bilaga

en: Delete {0}
sv_SE: Ta bort {0}

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
sv_SE: Leverans Rutt

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
sv_SE: Avdelning

note: Name of a DocType
en: Department Approver
sv_SE: Avdelning Godkännare

note: Label of a chart in the Recruitment Workspace
en: Department Wise Openings
sv_SE: Lediga Jobb per Avdelning

en: Department {0} does not belong to company: {1}
sv_SE: Avdelning {0} tillhör inte bolag: {1}

en: Department: {0}
sv_SE: Avdelning: {0}

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
sv_SE: Avgång Datum och Tid

en: Depends On Payment Days
sv_SE: Beroende av Lönedagar

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
sv_SE: Beror på Lönedagar

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
sv_SE: Beskrivning

note: Description of a DocType
en: Description of a Job Opening
sv_SE: Beskrivning av ett Jobb Erbjudande

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
sv_SE: Befattning

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
sv_SE: Befattning Färdighet

en: Designation: {0}
sv_SE: Befattning: {0}

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
sv_SE: Detaljer

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
sv_SE: Sponsor Detaljer (Namn, Plats)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
sv_SE: Stämpling baserat på

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
sv_SE: Inaktivera

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
sv_SE: Inaktivera Avrundad Totalt Belopp

en: Disable {0} for the {1} component, to prevent the amount from being deducted twice, as its formula already uses a payment-days-based component.
sv_SE: Inaktivera {0} för {1} komponent för att förhindra att belopp dras två gånger, eftersom dess formel redan använder betalning dag baserad komponent.

en: Disable {0} or {1} to proceed.
sv_SE: Inaktivera {0} eller {1} för att fortsätta.

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabling Push Notifications...
sv_SE: Inaktiverar Push-Notiser...

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
sv_SE: Tilldelad Belopp (Proportionell)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
sv_SE: Inkludera inte i Totalt

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
sv_SE: Inkludera inte i Totalt

en: Do you still want to proceed?
sv_SE: Vill du fortfarande fortsätta?

en: Do you want to update the Job Applicant {0} as {1} based on this interview result?
sv_SE: Vill du uppdatera Jobb Sökande {0} som {1} baseras på detta intervju resultat?

en: Document Status
sv_SE: Dokument Tillstånd

en: Document {0} failed!
sv_SE: Dokument {0} misslyckades!

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
sv_SE: Inrikes

en: Download PDF
sv_SE: Ladda ner PDF

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
sv_SE: Ladda ner Mall

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
sv_SE: Utkast

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
sv_SE: Förare

en: Duplicate Attendance
sv_SE: Kopiera Närvaro

en: Duplicate Entry
sv_SE: Kopiera Post

en: Duplicate Job Requisition
sv_SE: Duplicera Jobb Ansökan

en: Duplicate Overwritten Salary
sv_SE: Kopiera Överskriven Lön

en: Duplicate Salary Withholding
sv_SE: Dubbla Lön Kvarhållning

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
sv_SE: Varaktighet (Dagar)

en: ERROR({0}): {1}
sv_SE: FEL ({0}): {1}

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
sv_SE: Tidig Utstämpling

en: Early Exit By
sv_SE: Tidig Utstämpling Efter

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
sv_SE: Tidig Utstämpling Anstånd Period

en: Early Exits
sv_SE: Tidiga Utstämplingar

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
sv_SE: Intjänad Frånvaro

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
sv_SE: Intjänad Ledighet Intervall

en: Earned Leaves
sv_SE: Intjänad Frånvaro

en: Earned Leaves are allocated as per the configured frequency via scheduler.
sv_SE: Intjänad Frånvaro tilldelas enligt konfigurerade intervall via schemaläggare.

en: Earned Leaves are auto-allocated via scheduler based on the annual allocation set in the Leave Policy: {0}
sv_SE: Intjänad Frånvaro tilldelas automatiskt via schemaläggare baserat på årlig tilldelning som anges i Frånvaro Regel: {0}

en: Earned Leaves are leaves earned by an Employee after working with the company for a certain amount of time. Enabling this will allocate leaves on pro-rata basis by automatically updating Leave Allocation for leaves of this type at intervals set by 'Earned Leave Frequency.
sv_SE: Intjänad Frånvaro är frånvaro som intjänats efter att Personal har arbetat på bolaget under viss tid. Om detta aktiveras kommer det att tilldela frånvaro på proportionell bas genom att automatiskt uppdatera tilldelningen av frånvaro för frånvaro av denna typ med intervaller som anges av intervall för intjänad frånvaro.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
sv_SE: Inkomst

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
sv_SE: Inkomst Komponent

en: Earning Salary Component is required for Employee Referral Bonus.
sv_SE: Lön Inkomst Komponent erfodras för Personal Hänvisning Bonus.

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
sv_SE: Inkomst

note: Label of the earnings_and_deductions_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earning_deduction (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings & Deductions
sv_SE: Inkomst & Avdrag

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Expense Item
sv_SE: Redigera Kostnad Post

en: Edit Expense Tax
sv_SE: Redigera Kostnad Moms

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective From
sv_SE: Gäller Från(Datum)

note: Label of the effective_to (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective To
sv_SE: Gäller Till(Datum)

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
sv_SE: Gäller Från

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
sv_SE: E-post

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
sv_SE: E-postadress

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
sv_SE: E-post

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
sv_SE: E-posta Lönespecifikationer till Personal

en: Email Salary Slips
sv_SE: E-posta Lönespecifikationer

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
sv_SE: E-post Skickad Till

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
sv_SE: E-post Mall

en: Email sent to {0}
sv_SE: E-post skickad till {0}

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
sv_SE: Skickar Lönespecifikation baserat på angiven e-post adress i Personal Inställningar

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
sv_SE: Personal

en: Employee A/C Number
sv_SE: Bank Konto Nummer

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
sv_SE: Personal Förskott

en: Employee Advance Balance
sv_SE: Personal Förskott Saldo

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
sv_SE: Personal Förskott Översikt

en: Employee Advances
sv_SE: Personal Förskott Konto

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
sv_SE: Analys

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
sv_SE: Närvaro Verktyg

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
sv_SE: Förmån Ansökan

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
sv_SE: Förmån Ansökan Detalj

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
sv_SE: Förmån Anspråk

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
sv_SE: Förmåner

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Birthday
sv_SE: Födelsedag

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
sv_SE: Introduktion Aktivitet

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
sv_SE: Stämpling

en: Employee Checkin History
sv_SE: Stämpling Historik

note: Name of a DocType
en: Employee Cost Center
sv_SE: Resultat Enhet

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
sv_SE: Detaljer

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
sv_SE: E-post

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Exit
sv_SE: Avgång

note: Label of the employee_exit_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Exit Settings
sv_SE: Personal Avgång Inställningar

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Exits
sv_SE: Avgångar

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Feedback Criteria
sv_SE: Återkoppling Kriterier

note: Name of a DocType
en: Employee Feedback Rating
sv_SE: Återkoppling Bedömning

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
sv_SE: Kvalificering

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Grievance
sv_SE: Klagomål

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
sv_SE: Grupp

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
sv_SE: Sjukförsäkring

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Hours Utilization Based On Timesheet
sv_SE: Tid Användning Baserat på Tidrapport

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
sv_SE: Bild

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
sv_SE: Motivation

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Employee Info
sv_SE: Information

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Information
sv_SE: Information

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Journey
sv_SE: Arbetsliv

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance
sv_SE: Frånvaro Saldo

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance Summary
sv_SE: Frånvaro Saldo Översikt

note: Name of a Workspace
en: Employee Lifecycle
sv_SE: Arbetsliv

en: Employee Loan
sv_SE: Personal Lån

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
sv_SE: Namn

note: Label of the emp_created_by (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Naming By
sv_SE: Namngivning Efter

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
sv_SE: Nummer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
sv_SE: Introduktion

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
sv_SE: Introduktion Mall

en: Employee Onboarding: {0} already exists for Job Applicant: {1}
sv_SE: Introduktion: {0} finns redan för Jobb Sökande: {1}

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
sv_SE: Andra Intäkter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Employee Performance Feedback
sv_SE: Prestation Återkoppling

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
sv_SE: Personal Befordran

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
sv_SE: Befodran Detaljer

en: Employee Promotion cannot be submitted before Promotion Date
sv_SE: Personal Befordran kan inte godkännas före Befodran Datum

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
sv_SE: Egenskap Historik

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
sv_SE: Referens

en: Employee Referral {0} is not applicable for referral bonus.
sv_SE: Personal Hänvisning {0} är inte tillämplig för hänvisning bonus.

en: Employee Referrals
sv_SE: Referens

note: Label of the employee_responsible (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Employee Responsible
sv_SE: Ansvarig Personal

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Retained
sv_SE: Personal Behållen

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
sv_SE: Avgång

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
sv_SE: Avgång Mall

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
sv_SE: Personal Inställningar

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
sv_SE: Färdighet

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
sv_SE: Färdighet Mapp

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
sv_SE: Färdigheter

en: Employee Status
sv_SE: Status

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
sv_SE: Skatt Undantag Kategori

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
sv_SE: Skatt Undantag Deklaration

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
sv_SE: Skatt Undantag Deklaration Kategori

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
sv_SE: Skatt Undantag Verifikat Inlämning

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
sv_SE: Skatt Undantag Verifikat Godkännande Detalj

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
sv_SE: Skatt Undantag Underkategori

note: Name of a DocType
en: Employee Training
sv_SE: Utbildning

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
sv_SE: Personal Överföring

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
sv_SE: Överföring Detalj

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
sv_SE: Överföring Detaljer

en: Employee Transfer cannot be submitted before Transfer Date
sv_SE: Överföring kan inte godkännas före Överföring Datum

en: Employee can be named by Employee ID if you assign one, or via Naming Series. Select your preference here.
sv_SE: Personal kan namnges med Personal ID, om det finns, eller via Nummer Serie. Välj preferens här.

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Employee name
sv_SE: Personal Namn

note: Description of the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee records are created using the selected option
sv_SE: Personal poster skapas med valda alternativ

en: Employee was marked Absent due to missing Employee Checkins.
sv_SE: Personal angavs som Frånvarande på grund av saknade stämplingar.

en: Employee was marked Absent for not meeting the working hours threshold.
sv_SE: Personal angavs Frånvarande för att inte ha uppfyllt arbetstid tröskel.

en: Employee was marked Absent for other half due to missing Employee Checkins.
sv_SE: Personal angiven som Frånvarande för andra halvan på grund av uteblivna stämplingar.

en: Employee {0} already has an Attendance Request {1} that overlaps with this period
sv_SE: Personal {0} har redan Närvaro Begäran {1} som överlappar med denna period

en: Employee {0} already has an active Shift {1}: {2} that overlaps within this period.
sv_SE: Personal {0} har redan aktivt Skift {1}: {2} som överlappar under denna period.

en: Employee {0} already submitted an application {1} for the payroll period {2}
sv_SE: Personal {0} har redan skickat in ansökan {1} för Löne Period {2}

en: Employee {0} has already applied for Shift {1}: {2} that overlaps within this period
sv_SE: Personal {0} har redan ansökt om Skift {1}: {2} som överlappar under denna period

en: Employee {0} has already applied for {1} between {2} and {3} : {4}
sv_SE: Personal {0} har redan ansökt om {1} mellan {2} och {3}: {4}

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
sv_SE: Personal {0} har ingen maximum Förmån Belopp

en: Employee {0} is not active or does not exist
sv_SE: Personal {0} är inte aktiv eller finns inte

en: Employee {0} is on Leave on {1}
sv_SE: Personal {0} är Ledig {1}

en: Employee {0} not found in Training Event Participants.
sv_SE: Personal {0} hittades inte i Utbildning Händelse Deltagare.

en: Employee {0} on Half day on {1}
sv_SE: Personal {0} halvdag {1}

en: Employee {0} relieved on {1} must be set as 'Left'
sv_SE: Personal {0} som avskedades {1} måste anges som 'Slutat'

en: Employee: {0} have to complete minimum {1} years for gratuity
sv_SE: Personal: {0} måste arbeta minst {1} år för dricks

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
sv_SE: Personal

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
sv_SE: Personal HTML

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employees Working on a Holiday
sv_SE: Helg Personal

en: Employees cannot give feedback to themselves. Use {0} instead: {1}
sv_SE: Personal kan inte ge återkoppling till sig själva. Använd {0} istället: {1}

note: Label of the half_marked_employees_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Employees on Half Day HTML
sv_SE: Halvdag Personal HTML

en: Employees will miss holiday reminders from {} until {}. <br> Do you want to proceed with this change?
sv_SE: Personal kommer att missa frånvaro påminnelser från {} till {}. <br> Vill du fortsätta med denna ändring?

en: Employees without Feedback: {0}
sv_SE: Personal utan Återkoppling: {0}

en: Employees without Goals: {0}
sv_SE: Personal utan Mål: {0}

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
sv_SE: Helg Personal

note: Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_type_name (Data) field in DocType 'Employment Type' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Leave C
en: Employment Type
sv_SE: Personal Typ

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
sv_SE: Aktivera Automatisk Närvaro

note: Label of the enable_early_exit_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Early Exit Marking
sv_SE: Aktivera Tidig Utstämpling Val

note: Label of the enable_late_entry_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Late Entry Marking
sv_SE: Aktivera Sen Instämpling Val

en: Enable Push Notifications
sv_SE: Aktivera Push-Notiser

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabling Push Notifications...
sv_SE: Aktiverar Push-Notiser...

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
sv_SE: Uttag

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
sv_SE: Uttagbar Belopp

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
sv_SE: Uttag Datum

note: Label of the encashment_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Days
sv_SE: Uttag Dagar

en: Encashment Days cannot exceed {0} {1} as per Leave Type settings
sv_SE: Uttag Dagar får inte överstiga {0} {1} enligt Frånvaro Typ Inställningar

en: Encashment Limit Applied
sv_SE: Uttag Gräns Tillämpad

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
sv_SE: Kryptera Lönespecifikationer i E-post

en: End
sv_SE: Slut

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
sv_SE: Slut Datum

en: End Date cannot be before Start Date
sv_SE: Slut Datum kan inte vara före Start Datum

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
sv_SE: Slut Tid

en: End date: {0}
sv_SE: Slut Datum: {0}

en: End time cannot be before start time
sv_SE: Slut Tid kan inte vara tidigare Start Tid

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
sv_SE: Prestation Resultat Logg

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
sv_SE: Prestation Resultat Regel

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
sv_SE: Prestation Resultat Inställningar

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Energy Points
sv_SE: Prestation Resultat

en: Enter the Standard Working Hours for a normal work day. These hours will be used in calculations of reports such as Employee Hours Utilization and Project Profitability analysis.
sv_SE: Ange Standard Arbetstid för arbetsdag. Dessa timmar kommer att användas i beräkningar av rapporter som t. ex. Personal Tid Användning och Projekt Resultat Analys.

en: Enter the number of leaves you want to allocate for the period.
sv_SE: Ange frånvaro antal du vill ta för period.

en: Enter {0}
sv_SE: Ange {0}

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error Log
sv_SE: Fel Logg

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
sv_SE: Fel Meddelande

en: Error creating {0}
sv_SE: Fel vid skapandet av {0}

en: Error deleting {0}
sv_SE: Fel vid borttagning av {0}

en: Error in formula or condition
sv_SE: Fel i formel eller villkor

en: Error in formula or condition: {0} in Income Tax Slab
sv_SE: Fel i formel eller villkor: {0} i Inkomst Skatt Tabell

en: Error in some rows
sv_SE: Fel i vissa rader

en: Error updating {0}
sv_SE: Fel vid uppdatering av {0}

en: Error while evaluating the {doctype} {doclink} at row {row_id}. <br><br> <b>Error:</b> {error} <br><br> <b>Hint:</b> {description}
sv_SE: Fel vid utvärdering av {doctype} {doclink} på rad {row_id}. <br><br> <b>Fel:</b> {error} <br><br> <b>Tips:</b> {description}

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
sv_SE: Uppskattad Kostnad per Position

en: Evaluation
sv_SE: Utvärdering

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
sv_SE: Utvärdering Datum

en: Evaluation Method cannot be changed as there are existing appraisals created for this cycle
sv_SE: Utvärdering Sätt kan inte ändras eftersom det finns befintliga bedömningar skapade för denna cykel

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
sv_SE: Händelse Detaljer

en: Event Link
sv_SE: Händelse Länk

en: Event Location
sv_SE: Händelse Plats

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
sv_SE: Händelse Namn

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
sv_SE: Händelse Status

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 2 Weeks
sv_SE: Varannan Vecka

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 3 Weeks
sv_SE: Var 3:e Vecka

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 4 Weeks
sv_SE: Var 4:e Vecka

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
sv_SE: Varje Giltig Stämpling

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every Week
sv_SE: Varje Vecka

en: Everyone, let’s congratulate them on their work anniversary!
sv_SE: Alla, låt oss gratulera dem till deras arbetsjubileum!

en: Everyone, let’s congratulate {0} on their birthday.
sv_SE: Alla, låt oss gratulera {0} på deras födelsedag.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
sv_SE: Examen

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
sv_SE: Växel Kurs

en: Exchange Rate cannot be zero.
sv_SE: Växelkurs kan inte vara noll.

en: Exclude Holidays
sv_SE: Exkludera Helgdagar

en: Excluded {0} Non-Encashable Leaves for {1}
sv_SE: Exkluderade {0} ej Uttagbar Frånvaro för {1}

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
sv_SE: Undantagen från Inkomst Skatt

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
sv_SE: Undantag

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
sv_SE: Undantag Kategori

note: Label of the exemption_proofs_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Exemption Proofs
sv_SE: Undantag Verifikat

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
sv_SE: Undantag Underkategori

en: Existing Record
sv_SE: Befintlig Post

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Confirmed
sv_SE: Avgång Bekräftad

note: Label of the exit_details_section (Section Break) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Exit Details
sv_SE: Avgång Detaljer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Exit Interview
sv_SE: Avgång Intervju

en: Exit Interview Pending
sv_SE: Avgång Intervju Väntar

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
sv_SE: Avgång Intervju Översikt

en: Exit Interview {0} already exists for Employee: {1}
sv_SE: Avgång intervju {0} finns redan för Personal: {1}

note: Label of the exit_questionnaire_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Questionnaire
sv_SE: Avgång Frågeformulär

en: Exit Questionnaire Notification
sv_SE: Avgång Frågeförmulär Avisering

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
sv_SE: Avgång Frågeförmulär Avisering Mall

en: Exit Questionnaire Pending
sv_SE: Avgång Frågeformulär Väntar

note: Label of the exit_questionnaire_web_form (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Web Form
sv_SE: Avgång Frågeförmulär Webbformulär

en: Expand All
sv_SE: Fäll Ut

note: Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview' Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Average Rating
sv_SE: Förväntat Genomsnittlig Betyg

note: Label of the expected_by (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected By
sv_SE: Förväntad Till

note: Label of the expected_compensation (Currency) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected Compensation
sv_SE: Förväntad Ersättning

note: Name of a DocType
en: Expected Skill Set
sv_SE: Förväntad Arbetsfärdighet

note: Label of the expected_skill_set (Table) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Skillset
sv_SE: Förväntad Färdighet

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
sv_SE: Kostnad

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
sv_SE: Kostnad Konto

note: Name of a role Label of the expense_approver (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Approver
sv_SE: Kostnad Godkännare

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
sv_SE: Kostnad Godkännare erfodras för Utlägg

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
sv_SE: Utlägg

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
sv_SE: Utlägg Konto

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
sv_SE: Utlägg Förskott

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
sv_SE: Utlägg Detalj

en: Expense Claim Summary
sv_SE: Utlägg Sammanfattning

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
sv_SE: Utlägg Typ

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
sv_SE: Utlägg för Fordon Logg {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
sv_SE: Utlägg {0} finns redan för Fordon Logg

note: Name of a Workspace Label of a chart in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claims
sv_SE: Utlägg

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
sv_SE: Kostnad Datum

en: Expense Item
sv_SE: Kostnad Post

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
sv_SE: Kostnad Verifikat

en: Expense Tax
sv_SE: Kostnad Moms

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
sv_SE: Skatter och Avgifter

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
sv_SE: Kostnad Typ

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
sv_SE: Kostnader

note: Label of the expenses_and_advances_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses & Advances
sv_SE: Kostnader & Förskott

en: Expire Allocation
sv_SE: Dra Tilldelning

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
sv_SE: Ta bort Vidarebefordrad Frånvaro (dagar)

en: Expire Leaves
sv_SE: Utgå Frånvaro

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
sv_SE: Utgången

note: Label of the expired_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Expired Leave(s)
sv_SE: Utgången Frånvaro

en: Expired Leaves
sv_SE: Utgången Frånvaro

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
sv_SE: Förklaring

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Exporting...
sv_SE: Exporterar...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
sv_SE: Misslyckad

en: Failed to create/submit {0} for employees:
sv_SE: Misslyckades med att skapa/godkänna {0} för personal:

en: Failed to delete defaults for country {0}.
sv_SE: Kunde inte ta bort standardinställningar för land {0}.

en: Failed to download Salary Slip PDF
sv_SE: Misslyckades att ladda ned Lönespecifikation PDF

en: Failed to send the Interview Reschedule notification. Please configure your email account.
sv_SE: Misslyckades att skicka meddelande om ombokning av intervju. Konfigurera ditt e-post konto.

en: Failed to setup defaults for country {0}.
sv_SE: Kunde inte ange standard inställningarna för land {0}.

en: Failed to submit some leave policy assignments:
sv_SE: Misslyckades att godkänna några frånvaro princip tilldelningar:

en: Failed to update the Job Applicant status
sv_SE: Misslyckades med att uppdatera Jobb Sökande Status

en: Failed to {0} {1} for employees:
sv_SE: Kunde inte {0} {1} för personal:

en: Failure
sv_SE: Fel

note: Label of the failure_details_section (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failure Details
sv_SE: Misslyckande Detaljer

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
sv_SE: Återkoppling

en: Feedback Count
sv_SE: Återkoppling Antal

note: Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Interview'
en: Feedback HTML
sv_SE: Återkoppling HTML

note: Label of the feedback_ratings (Table) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Feedback Ratings
sv_SE: Återkoppling Bedömning

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
sv_SE: Återkoppling Påminnelse Avisering Mall

en: Feedback Score
sv_SE: Återkoppling Resultat

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
sv_SE: Återkoppling Godkänd

en: Feedback Summary
sv_SE: Återkoppling Sammanfattning

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
sv_SE: Återkoppling är redan godkänd för intervju {0}. Annullera tidigare intervju återkoppling {1} för att fortsätta.

en: Feedback cannot be recorded for an absent Employee.
sv_SE: Återkoppling kan inte registreras för frånvarande personal.

en: Feedback {0} added successfully
sv_SE: Återkoppling {0} har lagts till

note: Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Shift Location'
en: Fetch Geolocation
sv_SE: Hämta Geografisk Position

en: Fetch Shift
sv_SE: Hämta Skift

en: Fetch Shifts
sv_SE: Hämta Skift

en: Fetching Employees
sv_SE: Hämtar Personal

en: Fetching Shift
sv_SE: Hämtar Skift

en: Fetching your geolocation
sv_SE: Hämta din geolokalisering

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
sv_SE: Fält Namn

en: File Preview
sv_SE: Filförhandsvisning

en: Fill the form and save it
sv_SE: Fyll i Formulär och Spara

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Filled
sv_SE: Fylld

en: Filter Based On
sv_SE: Filter Baserad på

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Filter Employees
sv_SE: Filtrera Personal

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
sv_SE: Filter Lista

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
sv_SE: Filter

note: Label of the employee_status (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Final Decision
sv_SE: Slutgiltig Beslut

note: Label of the final_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Final Score
sv_SE: Slutgiltig Resultat

note: Label of the final_score_formula (Code) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Final Score Formula
sv_SE: Slutlig Resutat Formel

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
sv_SE: Första Instämpling och Sista Utstämpling

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: First Day
sv_SE: Första Dag

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Fiscal Year
sv_SE: Bokföringsår

en: Fiscal Year {0} not found
sv_SE: Bokföringsår {0} hittades inte

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Fleet Management
sv_SE: Fordon Hantering

note: Name of a role
en: Fleet Manager
sv_SE: Fordon Ansvarig

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
sv_SE: Flexibla Förmåner

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
sv_SE: Flyg

en: FnF Pending
sv_SE: Pågående Avtal

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
sv_SE: Följ via E-post

en: Food
sv_SE: Mat

note: Label of the for_designation (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: For Designation
sv_SE: För Befattning

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
sv_SE: För Personal

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary per Leave' (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: For a day of leave taken, if you still pay (say) 50% of the daily salary, then enter 0.50 in this field.
sv_SE: För uttagen frånvaro dag, om du fortfarande betalar (säg) 50 % av dagslön, skriv då 0,50 i detta fält.

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
sv_SE: Formel

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
sv_SE: Varannan Vecka

note: Label of the fraction_of_applicable_earnings (Float) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: Fraction of Applicable Earnings
sv_SE: Bråkdel av Tillämpliga Inkomster

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
sv_SE: Andel av Daglig Lön för Halvdag

note: Label of the fraction_of_daily_salary_per_leave (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Fraction of Daily Salary per Leave
sv_SE: Andel Daglig Lön per Frånvaro

en: Fractional Cost
sv_SE: Delkostnad

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
sv_SE: Intervall

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: From
sv_SE: Från

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
sv_SE: Från Belopp

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
sv_SE: Från Datum

en: From Date cannot be greater than To Date
sv_SE: Från Datum kan inte vara senare än Till Datum

en: From Date must come before To Date
sv_SE: Från Datum kan inte vara senare än Till Datum

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
sv_SE: Från Datum {0} kan inte vara efter Personal avgång Datum {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
sv_SE: Från Datum {0} kan inte vara före Personal anställning Datum {1}

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
sv_SE: Från Personal

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
sv_SE: Från Tid

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
sv_SE: Från Användare

en: From date can not be less than employee's joining date
sv_SE: Från Datum kan inte vara tidigare än Personal anställning Datum

en: From date can not be less than employee's joining date.
sv_SE: Från Datum kan inte vara tidigare än Personal anställning Datum.

en: From here, you can enable encashment for the balance leaves.
sv_SE: Härifrån kan du aktivera Uttag för Frånvaro Saldo.

en: From {0} to {1}
sv_SE: Från {0} till {1}

note: Label of the from_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: From(Year)
sv_SE: Från (År)

en: Fuel Expense
sv_SE: Bränsle Kostnad

en: Fuel Expenses
sv_SE: Bränsle Kostnader

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
sv_SE: Bränsle Pris

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
sv_SE: Bränsle Kvantitet

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
sv_SE: Fullständig Namn

note: Name of a DocType
en: Full and Final Asset
sv_SE: Slutlig Tillgång

note: Name of a DocType
en: Full and Final Outstanding Statement
sv_SE: Utestående Avgång Avtal

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Full and Final Statement
sv_SE: Avgång Avtal

en: Full-time
sv_SE: Heltid

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
sv_SE: Helt Sponsrad

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
sv_SE: Finansierad Belopp

note: Label of the future_income_tax_deductions (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Future Income Tax
sv_SE: Framtida Inkomst Skatt

en: Future dates not allowed
sv_SE: Framtida datum ej tillåtna

en: Gender
sv_SE: Kön

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
sv_SE: Bokföring Register

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
sv_SE: Geografisk Position

en: Geolocation Error
sv_SE: Geolokalisering Fel

en: Geolocation is not supported by your current browser
sv_SE: Geolokalisering stöds inte av din nuvarande webbläsare

en: Get Details From Declaration
sv_SE: Hämta Detaljer från Deklaration

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
sv_SE: Hämta Personal

note: Label of the get_job_requisitions (Button) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Get Job Requisitions
sv_SE: Hämta Jobb Rekvisitioner

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
sv_SE: Hämta Mall

en: Get the app on your device for easy access & a better experience!
sv_SE: Skaffa appen på din enhet för enkel åtkomst och en bättre upplevelse!

en: Get the app on your iPhone for easy access & a better experience
sv_SE: Skaffa appen på din iPhone för enkel åtkomst och en bättre upplevelse

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
sv_SE: Glutenfri

en: Go to Login
sv_SE: Gå till Inloggning

en: Go to Reset Password page
sv_SE: Gå till lösenord återställning sida

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
sv_SE: Mål

note: Label of the goal_completion (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Completion (%)
sv_SE: Mål Framsteg (%)

en: Goal Score
sv_SE: Mål Resultat

note: Label of the goal_score_percentage (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Goal Score (%)
sv_SE: Mål Resultat (%)

note: Label of the goal_score (Float) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Score (weighted)
sv_SE: Mål Resultat (avvägd)

en: Goal progress percentage cannot be more than 100.
sv_SE: Procentuell Mål Framsteg får inte vara mer än 100.

en: Goal should be aligned with the same KRA as its parent goal.
sv_SE: Mål ska vara i linje med samma Nyckel Prestation Område som dess överordnade mål.

en: Goal should be owned by the same employee as its parent goal.
sv_SE: Mål ansvarig ska vara samma personal som dess överordnade mål.

en: Goal should belong to the same Appraisal Cycle as its parent goal.
sv_SE: Målet ska tillhöra samma Utvärdering Cykel som dess överordnade mål.

en: Goal updated successfully
sv_SE: Mål är uppdaterad

note: Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
sv_SE: Mål

en: Goals updated successfully
sv_SE: Mål är uppdaterad

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
sv_SE: Betyg

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
sv_SE: Totalt Belopp

note: Name of a DocType Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_details_tab (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Gratuity
sv_SE: Belöning

note: Name of a DocType
en: Gratuity Applicable Component
sv_SE: Belöning Tillämplig Komponent

note: Label of the gratuity_rule (Link) field in DocType 'Gratuity' Name of a DocType
en: Gratuity Rule
sv_SE: Belöningsregel

note: Name of a DocType
en: Gratuity Rule Slab
sv_SE: Belöningsregel Tabell

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
sv_SE: Grön

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance
sv_SE: Klagomål

note: Label of the grievance_against (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against
sv_SE: Klagomål Mot

note: Label of the grievance_against_party (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against Party
sv_SE: Klagomål mot Parti

note: Label of the grievance_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Details
sv_SE: Klagomål Detaljer

note: Label of the grievance_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance Type
sv_SE: Klagomål Typ

en: Gross Earnings
sv_SE: Brutto Inkomst

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
sv_SE: Brutto Lön

note: Label of the base_gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay (Company Currency)
sv_SE: Brutto Lön (Bolag Valuta)

note: Label of the gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date
sv_SE: Brutto Lön Hittills i År

note: Label of the base_gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date(Company Currency)
sv_SE: Brutto Lön Hittills i År (Bolag Valuta)

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Group By
sv_SE: Gruppera efter

en: Group goal's progress is auto-calculated based on the child goals.
sv_SE: Grupp Mål framsteg beräknas automatiskt baserat på underordnade mål.

en: HR
sv_SE: Personal

en: HR & Payroll
sv_SE: Personal & Lön

en: HR & Payroll Settings
sv_SE: Personal & Löneinställningar

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
sv_SE: Personal Översikt Panel

note: Name of a role
en: HR Manager
sv_SE: Personal Ansvarig

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
sv_SE: Personal Inställningar

note: Name of a role
en: HR User
sv_SE: Personal Användare

en: HRMS
sv_SE: Personal

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
sv_SE: Halv Dag

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
sv_SE: Halv Dag Datum

en: Half Day Date is mandatory
sv_SE: Halv Dag Datum erfodras

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
sv_SE: Halv Dag Datum ska vara mellan Från Datum och Till Datum

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
sv_SE: Halv Dag Datum ska vara mellan Arbete från datum och Arbete slut datum

note: Label of the half_day_marked_employee_header (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Half Day Marked Employee Header
sv_SE: Halvdag Vald Personal Rubrik

en: Half Day Records
sv_SE: Halv Dag

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
sv_SE: Halvår

en: Half day date should be in between from date and to date
sv_SE: Halvdag datum ska vara mellan från datum och till datum

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
sv_SE: Halvår

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
sv_SE: Har Certifikat

en: Health Insurance
sv_SE: Sjukförsäkring

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
sv_SE: Sjukförsäkring Namn

en: Health Insurance No
sv_SE: Sjukförsäkring Nummer

en: Health Insurance Provider
sv_SE: Sjukförsäkring Leverantör

en: Hello
sv_SE: Hej

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Hey {}! This email is to remind you about the upcoming holidays.
sv_SE: Hej {}! Detta e-post meddelande är för att påminna dig om kommande helgdagarna.

en: Hey, {0} 👋
sv_SE: Hej, {0}👋

en: Hiring Count
sv_SE: Anställningar

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
sv_SE: Anställning Inställningar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
sv_SE: Spärra

en: Holiday
sv_SE: Helgdag

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
sv_SE: Helg Lista

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
sv_SE: Helg Lista för Valfri Frånvaro

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
sv_SE: Helg Dagar

en: Holidays this Month.
sv_SE: Helgdagar denna Månad

en: Holidays this Week.
sv_SE: Helgdagar denna Vecka

en: Home
sv_SE: Hem

note: Label of the horizontal_break (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Horizontal Break
sv_SE: Horisontell Brytning

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
sv_SE: Timpris

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Hour Rate (Company Currency)
sv_SE: Timpris (Bolag Valuta)

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
sv_SE: Timmar

en: House rent paid days overlapping with {0}
sv_SE: Hus uthyrning betalda dagar överlappar med {0}

en: House rented dates required for exemption calculation
sv_SE: Hus uthyrning datum erfodras för undantag beräkning

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
sv_SE: Hus uthyrning datum borde vara minst 15 dagar från varandra

en: IFSC Code
sv_SE: IFSC Kod

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
sv_SE: Identifikation Handling Nummer

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
sv_SE: Identifikation Handling

note: Description of the 'Process Payroll Accounting Entry based on Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, Payroll Payable will be booked against each employee
sv_SE: Om vald,kommer Lön Skuld bokföras per varje anställd

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
sv_SE: Om vald, döljs och inaktiveras fält Avrundat Totalt i Lönespecifikationer

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
sv_SE: Om vald, kommer hela belopp dras av från beskattningsbar Inkomst före Inkomst Skatt beräkning utan någon förklaring eller underlag.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
sv_SE: Om vald, kommer skatt befrielse deklaration att övervägas för beräkning av inkomst skatt.

note: Description of the 'Mark Auto Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: If enabled, auto attendance will be marked on holidays if Employee Checkins exist
sv_SE: Om vald, kommer automatisk närvaro att anges på helgdagar om det finns stämplingar för personal

note: Description of the 'Consider Marked Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, deducts payment days for absent attendance on holidays. By default, holidays are considered as paid
sv_SE: Om vald, dras betalning för lönedagar av för frånvaro på helgdagar. Som standard är helgdagar betalda

note: Description of the 'Variable Based On Taxable Salary' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered as a tax component and the amount will be auto-calculated as per the configured income tax slabs
sv_SE: Om vald, kommer komponent att betraktas som skatt komponent och belopp kommer att automatiskt beräknas enligt konfigurerade inkomst skatt tabeller

note: Description of the 'Is Income Tax Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered in the Income Tax Deductions report
sv_SE: Om vald, kommer komponent att beaktas i rapport för inkomst skatt avdrag

note: Description of the 'Remove if Zero Valued' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will not be displayed in the salary slip if the amount is zero
sv_SE: Om vald, kommer komponent inte att visas i lönespecifikation om belopp är noll

note: Description of the 'Publish Applications Received' (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: If enabled, the total no. of applications received for this opening will be displayed on the website
sv_SE: Om aktiverat, total antal av ansökningar som tas emot för denna erbjudande kommer att visas på webbplats

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
sv_SE: Om vald kommer värdet som anges eller beräknas i denna komponent inte att bidra till intäkter eller avdrag. Men dess värde kan refereras av andra komponenter som kan läggas till eller dras av.

note: Description of the 'Include holidays in Total no. of Working Days' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, total no. of working days will include holidays, and this will reduce the value of Salary Per Day
sv_SE: Om vald, kommer totalt antal arbetsdagar att inkludera helgdagar, och detta kommer att minska värdet av lön per dag

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
sv_SE: Om inte vald, måste lista läggas till varje avdelning där den ska tillämpas.

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
sv_SE: Om vald, kommer det angivna eller beräknade värdet i denna komponent inte att bidra till förtjänst eller avdrag. Men dess värde kan hänvisas till andra komponenter som kan läggas till eller dras av.

note: Description of the 'Closes On' (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: If set, the job opening will be closed automatically after this date
sv_SE: Om vald,jobb erbjudande stängs automatiskt efter detta datum

en: If you are using loans in salary slips, please install the {0} app from Frappe Cloud Marketplace or GitHub to continue using loan integration with payroll.
sv_SE: Om du använder lån i lönespecifikation, installera {0} app från Frappe Cloud Marketplace eller GitHub för att fortsätta använda låneintegration med lön.

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
sv_SE: Importera Närvaro

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
sv_SE: Importera Logg

en: Import Successful
sv_SE: Import Klar

en: Importing {0} of {1}
sv_SE: Importerar {0} av {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
sv_SE: Pågående

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
sv_SE: Pågående

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
sv_SE: I Tid

en: In case of any error during this background process, the system will add a comment about the error on this Payroll Entry and revert to the Submitted status
sv_SE: I händelse av något fel under denna bakgrundsprocess kommer system att lägga till kommentar om fel på denna Lön Post och återgå till status Godkänd

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

note: Label of the incentive_section (Section Break) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive
sv_SE: Motivation

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
sv_SE: Motivation Belopp

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
sv_SE: Motivation

en: Include Company Descendants
sv_SE: Inkludera Dotterbolag

note: Label of the include_holidays (Check) field in DocType 'Attendance Request'
en: Include Holidays
sv_SE: Inkludera Helgdagar

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
sv_SE: Inkludera Helger i Totalt Antal Arbetsdagar

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
sv_SE: Inkludera helgdagar inom frånvaro som frånvaro

note: Label of the income_source_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Income Source
sv_SE: Inkomst Källa

en: Income Tax Amount
sv_SE: Inkomst Skatt Belopp

note: Label of the income_tax_calculation_breakup_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Breakup
sv_SE: Inkomst Skatt Uppdelning

en: Income Tax Component
sv_SE: Inkomst Skatt Komponent

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Computation
sv_SE: Inkomst Skatt Beräkning

note: Label of the income_tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Deducted Till Date
sv_SE: Inkomstskatt Avdragen till Datum

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
sv_SE: Inkomst Skatt Avdrag

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell Övriga Avgifter

en: Income Tax Slab is mandatory since the Salary Structure {0} has a tax component {1}
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell erfordras eftersom Löneart {0} har skattkomponent {1}

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell måste vara aktiv före eller före start datum för Löneperiod Start Datum: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell inte angiven i Löneart Tilldelning: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell: {0} är inaktiverad

note: Label of the income_from_other_sources (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income from Other Sources
sv_SE: Inkomst från Andra Källor

en: Incorrect Weightage Allocation
sv_SE: Felaktig Vikt Fördelning

note: Description of the 'Non-Encashable Leaves' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Indicates the number of leaves that cannot be encashed from the leave balance. E.g. with a leave balance of 10 and 4 Non-Encashable Leaves, you can encash 6, while the remaining 4 can be carried forward or expired
sv_SE: Indikerar antal lediga dagar som inte kan tas ut från frånvaro saldo. T.ex. med frånvaro saldo på 10 och 4 ej uttagbara dagar, kan man ta ut 6, medan återstående 4 kan överföras eller förfaller

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
sv_SE: Kontroll

en: Install
sv_SE: Installera

en: Install Frappe HR
sv_SE: Installera Frappe HR

en: Insufficient Balance
sv_SE: Otillräckligt Saldo

en: Insufficient leave balance for Leave Type {0}
sv_SE: Otillräckligt Frånvaro Saldo för Frånvaro Typ {0}

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
sv_SE: Ränta

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
sv_SE: Ränte Belopp

note: Label of the interest_income_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Income Account
sv_SE: Ränte Intäkt Konto

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
sv_SE: Mellanhand

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: International
sv_SE: Utrikes

note: Name of a DocType Label of the interview (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview
sv_SE: Intervju

note: Name of a DocType
en: Interview Detail
sv_SE: Intevju Detalj

note: Label of the interview_summary_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Interview Details
sv_SE: Intevju Detaljer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Feedback
sv_SE: Intervju Återkoppling

en: Interview Feedback Reminder
sv_SE: Intervju Återkoppling Påminnelse

en: Interview Feedback {0} submitted successfully
sv_SE: Intervju Återkoppling {0} skickad

en: Interview Not Rescheduled
sv_SE: Intervju Ej Ombokad

en: Interview Reminder
sv_SE: Intervju Påminnelse

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
sv_SE: Intervju Påminnelse Avisering Mall

en: Interview Rescheduled successfully
sv_SE: Intervju Ombokad

note: Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview' Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Round
sv_SE: Intervju Omgång

en: Interview Round {0} is only applicable for the Designation {1}
sv_SE: Intervju Omgång {0} är endast tillämplig för Beteckning {1}

en: Interview Round {0} is only for Designation {1}. Job Applicant has applied for the role {2}
sv_SE: Intervju Omgång {0} är endast för Beteckning {1}. Jobb Sökande har ansökt {2} roll

en: Interview Scheduled Date
sv_SE: Intervju Schemalagd Datum

en: Interview Status
sv_SE: Jobb Intervju Status

note: Label of the interview_summary (Text Editor) field in DocType 'Exit Interview' Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Interview Summary
sv_SE: Intervju Översikt

note: Label of the interview_type (Link) field in DocType 'Interview Round' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Type
sv_SE: Intervju Typ

en: Interview: {0} Rescheduled
sv_SE: Intervju: {0} Ombokad

note: Name of a role Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Detail' Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Interviewer
sv_SE: Intervjuare

note: Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Exit Interview' Label of the interview_details (Table) field in DocType 'Interview' Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Interview Round'
en: Interviewers
sv_SE: Intervjuare

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Interviews
sv_SE: Intervjuer

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
sv_SE: Introduktion

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: Invalid Action
sv_SE: Ogiltig Åtgärd

en: Invalid Additional Salary
sv_SE: Ogiltig Extra Lön

en: Invalid Cost Center
sv_SE: Ogiltig Resultat Enhet

en: Invalid Dates
sv_SE: Ogiltiga Datum

en: Invalid Leave Ledger Entry
sv_SE: Ogiltig Frånvaro Register Post

en: Invalid Payroll Payable Account. The account currency must be {0} or {1}
sv_SE: Ogiltig Löne Konto. Konto valuta måste vara {0} eller {1}

en: Invalid Shift Times
sv_SE: Ogiltiga Skifttider

en: Invalid parameters provided. Please pass the required arguments.
sv_SE: Ogiltiga parametrar angivna. Skicka erfordrade argument.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigated
sv_SE: Undersökt

note: Label of the investigation_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigation Details
sv_SE: Utredning Detaljer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
sv_SE: Inbjuden

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
sv_SE: Faktura Referens

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
sv_SE: Är Aktiv

note: Label of the is_applicable_for_referral_bonus (Check) field in DocType 'Employee Referral'
en: Is Applicable for Referral Bonus
sv_SE: Är Tillämplig för Referens Bonus

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
sv_SE: Är Vidarebefodrad

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
sv_SE: Är Kompensation

en: Is Compensatory Leave
sv_SE: Är Kompensation Frånvaro

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
sv_SE: Är Standard

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
sv_SE: Är Intjänad Frånvaro

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
sv_SE: Är Förfallen

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
sv_SE: Är Flexibel Förmån

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
sv_SE: Är Grupp

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
sv_SE: Är Inkomst Skatt Komponent

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
sv_SE: Är Obetald Ledighet

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
sv_SE: Är Erfordrad

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
sv_SE: Är Valfri Frånvaro

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
sv_SE: Är Betald

note: Label of the is_ppl (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Partially Paid Leave
sv_SE: Är Delvis Betald Frånvaro

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
sv_SE: Är Återkommande

note: Label of the is_recurring_additional_salary (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Recurring Additional Salary
sv_SE: Är Återkommande Extra Lön

note: Label of the is_salary_released (Check) field in DocType 'Salary Withholding Cycle'
en: Is Salary Released
sv_SE: Är Lön Släppt

note: Label of the is_salary_withheld (Check) field in DocType 'Payroll Employee Detail'
en: Is Salary Withheld
sv_SE: Är Lön Kvarhållen

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
sv_SE: Är Skatt Tillämplig

note: Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType La
en: Job Applicant
sv_SE: Jobb Sökande

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
sv_SE: Jobb Sökande Källa

en: Job Applicant {0} created successfully.
sv_SE: Jobb Sökande {0} skapad

en: Job Applicants are not allowed to appear twice for the same Interview round. Interview {0} already scheduled for Job Applicant {1}
sv_SE: Jobb Sökande får inte vara två gånger för samma intervju runda. Intervju {0} redan planerad för Jobb Sökande {1}

note: Label of the job_application_route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Application Route
sv_SE: Jobb Erbjudande Sökväg

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
sv_SE: Jobb Beskrivning

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
sv_SE: Jobb Erbjudande

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
sv_SE: Jobb Erbjudande Villkor

note: Label of the job_offer_term_template (Link) field in DocType 'Job Offer' Name of a DocType
en: Job Offer Term Template
sv_SE: Jobb Erbjudande Villkor Mall

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
sv_SE: Jobb Erbjudande Villkor

en: Job Offer status
sv_SE: Jobb Erbjudande Status

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
sv_SE: Jobb Erbjudande: {0} är redan till för Jobb Sökande: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
sv_SE: Jobb Erbjudande

en: Job Opening Associated
sv_SE: Jobb Erbjudande Kopplad

en: Job Openings
sv_SE: Jobb Erbjudande

en: Job Openings for the designation {0} are already open or the hiring is complete as per the Staffing Plan {1}
sv_SE: Jobb Erbjudande för Beteckning {0} är redan öppna eller anställningen är klar enligt Bemanning Plan {1}

note: Label of the job_requisition (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Job Requisition
sv_SE: Jobb Annons

en: Job Requisition {0} has been associated with Job Opening {1}
sv_SE: Jobb Annons {0} är kopplad till Jobb Erbjudande {1}

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
sv_SE: Jobb Benämning

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
sv_SE: Jobb profil, kvalifikationer som erfodras osv.

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
sv_SE: Jobb

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
sv_SE: Anställning Datum

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
sv_SE: Journal Post

en: July
sv_SE: Juli

en: June
sv_SE: Juni

note: Label of the kra (Link) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the key_result_area (Link) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the kra (Link) field in DocType 'Goal' Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: KRA
sv_SE: Nyckel Prestation Område

note: Label of the kra_evaluation_method (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: KRA Evaluation Method
sv_SE: Nyckel Prestation Område Evaluering Sätt

en: KRA updated for all child goals.
sv_SE: Nyckel Prestation Område uppdaterad för underordnade mål

note: Label of the appraisal_kra (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: KRA vs Goals
sv_SE: Nyckel Prestation Område mot Mål

note: Label of the kra_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: KRAs
sv_SE: Nyckel Prestation Områden

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
sv_SE: Nyckel Prestanda Område

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
sv_SE: Nyckel Rapporter

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
sv_SE: Nyckel Ansvar Område

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal Template Goal'
en: Key Result Area
sv_SE: Nyckel Resultat Område

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Last Day
sv_SE: Sista Dag

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
sv_SE: Senast känd lyckad synkronisering av Personal Stämplingar. Återställ detta endast om du är säker på att alla loggar är synkroniserade från alla platser. Ändra inte detta om du är osäker.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
sv_SE: Efternamn

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Last Odometer Value
sv_SE: Senaste Odometer Värde

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
sv_SE: Senaste Synkronisering av Stämplingar

en: Last {0} was at {1}
sv_SE: Senaste {0} var {1}

en: Late Entries
sv_SE: Sena Ankomster

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
sv_SE: Sen Instämpling

note: Label of the grace_period_settings_auto_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry & Early Exit Settings for Auto Attendance
sv_SE: Sen Instämpling & Tidig Utstämpling för Automatiskt Närvaro

en: Late Entry By
sv_SE: Sen Ankomst Av

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
sv_SE: Sen Instämpling Anstånd Period

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Latitude and longitude values are required for checking in.
sv_SE: Latitud och longitud värde erfordras för att stämpla.

en: Latitude: {0}°
sv_SE: Latitud: {0}°

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
sv_SE: Frånvaro

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
sv_SE: Frånvaro Tilldelning

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
sv_SE: Frånvaro Tilldelningar

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
sv_SE: Skapa Frånvaro Ansökan

en: Leave Application period cannot be across two non-consecutive leave allocations {0} and {1}.
sv_SE: Frånvaro Ansökan Period kan inte vara över två ej efterföljande frånvaro tilldelningar {0} och {1}.

en: Leave Approval Notification
sv_SE: Ledighet Godkännande Avisering

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
sv_SE: Frånvaro Godkännande Avisering Mall

note: Label of the leave_approver (Link) field in DocType 'Leave Application' Name of a role
en: Leave Approver
sv_SE: Ledighet Godkännare

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
sv_SE: Frånvaro Godkännare Erfordras i Frånvaro Ansökan

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
sv_SE: Frånvaro Godkännare Namn

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
sv_SE: Frånvaro Saldo

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
sv_SE: Frånvaro Saldo Före Ansökan

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Block List
sv_SE: Frånvaro Spärr Lista

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
sv_SE: Frånvaro Spärr Lista Tillåt

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
sv_SE: Frånvaro Spärr Lista Tillåtna Användare

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
sv_SE: Frånvaro Spärr Lista Datum

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
sv_SE: Frånvaro Spärr Lista Datum

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
sv_SE: Frånvaro Spärr Lista Namn

en: Leave Blocked
sv_SE: Frånvaro Spärrad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
sv_SE: Frånvaro Översikt Panel

note: Label of the leave_details (Table) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Details
sv_SE: Frånvaro Detaljer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
sv_SE: Frånvaro Uttag

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
sv_SE: Frånvaro Uttag Belopp per dag

en: Leave History
sv_SE: Frånvaro Historik

note: Name of a report
en: Leave Ledger
sv_SE: Frånvaro Register

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
sv_SE: Frånvaro Register Post

en: Leave Ledger Entry's To date needs to be after From date. Currently, From Date is {0} and To Date is {1}
sv_SE: Frånvaro Register Post Till datum måste vara efter Från datum. För närvarande Från Datum är {0} och Till Datum är {1}

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
sv_SE: Frånvaro Period

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
sv_SE: Frånvaro Princip

note: Label of the leave_policy_assignment (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy Assignment
sv_SE: Frånvaro Tilldelning Princip

en: Leave Policy Assignment Overlap
sv_SE: Frånvaro Princip Tilldelning Överlappar

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
sv_SE: Frånvaro Princip Detalj

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
sv_SE: Frånvaro Princip Detaljer

en: Leave Policy: {0} already assigned for Employee {1} for period {2} to {3}
sv_SE: Frånvaro Princip: {0} redan tilldelad för personal {1} för period {2} till {3}

en: Leave Status Notification
sv_SE: Frånvaro Status Avisering

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
sv_SE: Frånvaro Status Avisering Mall

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
sv_SE: Frånvaro Typ

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
sv_SE: Frånvaro Typ Namn

en: Leave Type can either be compensatory or earned leave.
sv_SE: Frånvaro Typ kan antingen vara kompenserande eller intjänad frånvaro.

en: Leave Type can either be without pay or partial pay
sv_SE: Frånvaro Typ kan antingen vara obetald eller delbetald

en: Leave Type is mandatory
sv_SE: Frånvaro Typ erfodras

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
sv_SE: Frånvaro Typ {0} kan inte tilldelas eftersom det är obetald ledighet

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
sv_SE: Frånvaro Typ {0} kan inte vidarebefordras

en: Leave Type {0} is not encashable
sv_SE: Frånvaro Typ {0} är inte uttagbar

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
sv_SE: Obetald Frånvaro

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
sv_SE: Obetald Frånvaro stämmer inte med godkända {} poster

en: Leave allocation {0} is linked with the Leave Application {1}
sv_SE: Frånvaro Tilldelning {0} är länkad till Frånvaro Ansökan {1}

en: Leave already have been assigned for this Leave Policy Assignment
sv_SE: Frånvaro är redan tilldelad denna Frånvaro Princip Tilldelning

note: Label of the leave_and_expense_claim_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave and Expense Claim Settings
sv_SE: Frånvaro och Utgift Inställningar

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
sv_SE: Frånvaro ansökan är kopplad till frånvaro tilldelningar {0}. Frånvaro ansökan kan inte anges som frånvaro utan lön

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
sv_SE: Frånvaro kan inte tilldelas före {0}, eftersom Frånvaro Saldo redan har vidarebefordrats framtida frånvaro tilldelning poster {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
sv_SE: Frånvaro inte kan tillämpas/annulleras före {0}, eftersom Frånvaro Saldo redan är vidarebefordrad framtida frånvaro tilldelning poster {1}

en: Leave of type {0} cannot be longer than {1}.
sv_SE: Frånvaro av typ {0} får inte vara längre än {1}.

en: Leave(s) Expired
sv_SE: Frånvaro har gått ut

note: Label of the pending_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave(s) Pending Approval
sv_SE: Frånvaro som väntar på Godkännande

en: Leave(s) Taken
sv_SE: Frånvaro Uttagen

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
sv_SE: Frånvaro

en: Leaves & Holidays
sv_SE: Frånvaro & Helgdagar

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
sv_SE: Frånvaro Tilldelad

en: Leaves Expired
sv_SE: Frånvaro Utgången

en: Leaves Pending Approval
sv_SE: Frånvaro som väntar på Godkännande

en: Leaves for the Leave Type {0} won't be carry-forwarded since carry-forwarding is disabled.
sv_SE: Frånvaro för Frånvaro Typ {0} kommer inte att vidarebefordras eftersom vidarebefordring är inaktiverad.

en: Leaves per Year
sv_SE: Frånvaro per År

en: Leaves you can avail against a holiday you worked on. You can claim Compensatory Off Leave using Compensatory Leave Request. Click {0} to know more
sv_SE: Frånvaro som du kan ta ut mot helgdag du jobbat på. Du kan ansöka om kompensation frånvaro med hjälp av begäran om kompensation frånvaro. Klicka på {0} för att få veta mer

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
sv_SE: Slutat

[ctx: Employee]
en: Left
sv_SE: Slutat

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
sv_SE: Brevhuvud

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
sv_SE: Nivå

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
sv_SE: Registrering Nummer

en: Lifecycle
sv_SE: Arbetsliv

note: Description of the 'Appraisal Linking' (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Link the cycle and tag KRA to your goal to update the appraisal's goal score based on the goal progress
sv_SE: Länka cykeln och tagga Nyckel Prestation Område till ditt mål för att uppdatera utvärdering mål poäng baserat på mål framsteg

en: Linked Project {} and Tasks deleted.
sv_SE: Länkad Projekt {} och Uppgifter raderade.

en: Load more
sv_SE: Läs in mer

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
sv_SE: Lån

note: Label of the loan_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Account
sv_SE: Lån Konto

note: Label of the loan_product (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Product
sv_SE: Lån Artikel

en: Loan Repayment
sv_SE: Lån Återbetalning

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
sv_SE: Lån Återbetalning Post

en: Loan cannot be repayed from salary for Employee {0} because salary is processed in currency {1}
sv_SE: Lån kan inte återbetalas från lön för personal {0} eftersom lön är i valuta {1}

en: Locating...
sv_SE: Lokaliserar...

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
sv_SE: Plats

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
sv_SE: Plats/Enhet

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
sv_SE: Plats Namn

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
sv_SE: Logi Erfodras

en: Log Out
sv_SE: Logga ut

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
sv_SE: Typ

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
sv_SE: Logg Typ erfodras för Stämplingar som infaller under skift: {0}.

en: Login
sv_SE: Logga In

en: Login Failed
sv_SE: Inloggning misslyckades

en: Login to Frappe HR
sv_SE: Logga in på Frappe HR

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Longitude: {0}°
sv_SE: Longitud: {0}°

note: Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Lower Range
sv_SE: Nedre Intervall

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
sv_SE: Märke

en: Make Bank Entry
sv_SE: Skapa Bank Post

en: Mandatory
sv_SE: Erfodrad

en: Mandatory fields required for this action:
sv_SE: Erfordrade fält krävs för denna åtgärd:

en: Mandatory fields required in {0}
sv_SE: Erfodrade fält är nödvändiga i {0}

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
sv_SE: Manuell

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Manual Rating
sv_SE: Manuellt Bedömning

en: Mark Attendance
sv_SE: Hämta Närvaro

note: Label of the mark_auto_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark Auto Attendance on Holidays
sv_SE: Aktivera Automatisk Närvaro under Helger

en: Mark all as read
sv_SE: Markera alla som lästa

en: Mark as Completed
sv_SE: Ange som Klar

en: Mark as In Progress
sv_SE: Ange som Pågående

en: Mark as {0}
sv_SE: Ange som {0}

en: Mark attendance as {0} for {1} on selected dates?
sv_SE: Ange närvaro som {0} för {1} på valda datum?

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
sv_SE: Ange närvaro baserat på 'Personal Stämplingar' för Personal som tilldelats detta skift.

en: Mark attendance for existing check-in/out logs before changing shift settings
sv_SE: Markera närvaro för befintliga instämpling/utstämpling loggar innan skiftbytet

en: Mark {0} as Completed?
sv_SE: Ange {0} som Klar?

en: Mark {0} {1} as {2}?
sv_SE: Ange {0} {1} som {2}?

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
sv_SE: Angiven Närvaro

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
sv_SE: Angiven Närvaro HTML

en: Marking Attendance
sv_SE: Anger Närvaro

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
sv_SE: Inställningar

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
sv_SE: Maximal Belopp Berättigad

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
sv_SE: Maximum Förmån Belopp

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
sv_SE: Maximum Förmån Belopp (Årlig)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
sv_SE: Maximum Förmåner (belopp)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
sv_SE: Maximum Förmåner (Årlig)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
sv_SE: Maximum Undantag Belopp

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
sv_SE: Maximal Undantag Belopp kan inte vara högre än maximal undantag belopp {0} för Moms Undantag Kategori {1}

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
sv_SE: Maximum Beskattningsbar Inkomst

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
sv_SE: Maximum Förmån ska vara högre än noll att tilldela Förmån

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
sv_SE: Maximum Arbetstid mot Tidrapport

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
sv_SE: Maximum Vidarebefordrad Frånvaro

note: Label of the max_continuous_days_allowed (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Consecutive Leaves Allowed
sv_SE: Maximum Tillåten Frånvaro i Följd

en: Maximum Consecutive Leaves Exceeded
sv_SE: Maximum Antal Konsekutiv Frånvaro Överskriden

note: Label of the max_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Encashable Leaves
sv_SE: Maximum Uttagbar Frånvaro

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
sv_SE: Maximum Undantaget Belopp

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
sv_SE: Maximum Undantag Belopp

note: Label of the max_leaves_allowed (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Leave Allocation Allowed per Leave Period
sv_SE: Maximalt Frånvaro Tilldelning tillåten per Frånvaro Period

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
sv_SE: Maximum Belopp berättigad till Komponent {0} överstiger {1}

note: Description of the 'Taxable Income Relief Threshold Limit' (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Maximum annual taxable income eligible for full tax relief. No tax is applied if income does not exceed this limit
sv_SE: Högsta årliga beskattningsbara inkomst som berättigar till full skattelättnad. Ingen skatt utgår om inkomsten inte överstiger denna gräns

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
sv_SE: Maximum Förmån Belopp för Komponent {0} överstiger {1}

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
sv_SE: Maximum Förmån Belopp för Personal {0} överstiger {1}

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of benefit application pro-rata component amount and previous claimed amount
sv_SE: Maximum förmån för personal {0} överstiger {1} med summa {2} av förmån ansökan proportionellt belopp och tidigare begärt belopp

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of previous claimed amount
sv_SE: Maximum förmån för personal {0} överstiger {1} med summa {2} av tidigare anspråk belopp

en: Maximum encashable leaves for {0} are {1}
sv_SE: Maximum antal uttagbar frånvaro för {0} är {1}

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
sv_SE: Maximum Tillåten Frånvaro i Frånvaro Typ {0} är {1}

en: May
sv_SE: Maj

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
sv_SE: Måltid Preferens

en: Medical
sv_SE: Vård

en: Menu
sv_SE: Meny

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
sv_SE: Meddelande

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
sv_SE: Miltal

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
sv_SE: Minimum Beskattningsbar Inkomst

note: Label of the minimum_year_for_gratuity (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Minimum Year for Gratuity
sv_SE: Minimum antal år för Belöning

note: Description of the 'Allow Leave Application After (Working Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Minimum working days required since Date of Joining to apply for this leave
sv_SE: Minimum antal arbetsdagar som erfordras sedan tillträde för att ansöka om denna frånvaro

en: Missing Field
sv_SE: Fält Värde saknas

en: Missing Fields
sv_SE: Saknade Fält

en: Missing Mandatory Field
sv_SE: Erfordrad fält saknas

en: Missing Opening Entries
sv_SE: Öppning poster saknas

en: Missing Relieving Date
sv_SE: Saknar Avgång Datum

en: Missing Tax Slab
sv_SE: Inkomst Skatt Tabell saknas

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
sv_SE: Betalning Sätt

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
sv_SE: Betalning Sätt

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
sv_SE: Rese Sätt

en: Mode of payment is required to make a payment
sv_SE: Betalning Sätt erfodras att skapa betalning

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
sv_SE: Modell

en: Monday
sv_SE: Måndag

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
sv_SE: Månad

note: Label of the month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date
sv_SE: Månad Hitills

note: Label of the base_month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date(Company Currency)
sv_SE: Månad Hitills (Bolag Valuta)

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
sv_SE: Närvaro Rapport per Månad

en: More
sv_SE: Mer

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
sv_SE: Extra Information

en: More than one selection for {0} not allowed
sv_SE: Mer än ett val för {0} ej tillåtet

en: Multiple Additional Salaries with overwrite property exist for Salary Component {0} between {1} and {2}.
sv_SE: Flera Extra Löner med överskrivning egenskap finns för lön komponent {0} mellan {1} och {2}.

en: Multiple Shift Assignments
sv_SE: Flera Skift Tilldelningar

en: My Account
sv_SE: Mitt Konto

en: My Advances
sv_SE: Mina Förskott

en: My Claims
sv_SE: Mina Anspråk

en: My Leaves
sv_SE: Min Frånvaro

en: My Requests
sv_SE: Mina Begäran

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
sv_SE: Namn

en: Name error
sv_SE: Namn Fel

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
sv_SE: Arrangör

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
sv_SE: Nummer Serie

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
sv_SE: Netto Lön

note: Label of the base_net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay (Company Currency)
sv_SE: Netto Lön (Bolag Valuta)

note: Label of the net_pay_info (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay Info
sv_SE: Netto Lön

en: Net Pay cannot be less than 0
sv_SE: Netto Lön kan inte vara lägre än 0

en: Net Salary Amount
sv_SE: Netto Lön Belopp

en: Net pay cannot be negative
sv_SE: Netto Lön kan inte vara negativ

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
sv_SE: Ny

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
sv_SE: Ny Bolag

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
sv_SE: Ny Personal ID

en: New Expense Item
sv_SE: Ny Kostnad Post

en: New Expense Tax
sv_SE: Ny Kostnad Moms

en: New Feedback
sv_SE: Ny Återkoppling

en: New Leave(s) Allocated
sv_SE: Ny Frånvaro Tilldelad

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
sv_SE: Ny Frånvaro Tilldelade

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
sv_SE: Ny Frånvaro Tilldelad (i Dagar)

note: Description of the 'Create Shifts After' (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: New shift assignments will be created after this date.
sv_SE: Nya skift tilldelningar kommer att skapas efter detta datum.

en: New {0}
sv_SE: Ny {0}

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
sv_SE: Nej

en: No Data
sv_SE: Ingen Data

en: No Employee Found
sv_SE: Ingen Personal hittades

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
sv_SE: Ingen Personal hittades för angiven Personal fält värde. '{}': {}

en: No Employees Selected
sv_SE: Ingen Personal Vald

en: No Interview has been scheduled.
sv_SE: Ingen intervju är schemalagd.

en: No Leave Period Found
sv_SE: Ingen Frånvaro Period Hittades

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
sv_SE: Ingen Frånvaro tilldelad Personal: {0} för Frånvaro Typ: {1}

en: No Salary Slip found for Employee: {0}
sv_SE: Ingen Lönespecifikation hittades för: {0}

en: No Salary Structure Assignment found for employee {0} on or before {1}
sv_SE: Ingen Lön Struktur Tilldelning hittades för {0} på eller före {1}

en: No Salary Structure assigned to Employee {0} on the given date {1}
sv_SE: Ingen Löneart tilldelad {0} på angiven datum {1}

en: No Salary Structures
sv_SE: Inga Lönearter

en: No Shift Requests Selected
sv_SE: Inga Skift Begäran valda

en: No Staffing Plans found for this Designation
sv_SE: Inga Bemanning Planer hittades för denna Befattning

en: No active employee found associated with the email ID {0}. Try logging in with your employee email ID or contact your HR manager for access.
sv_SE: Ingen aktiv personal hittades kopplad till e-post {0}. Försök att logga in med personal e-post eller kontakta Personal ansvarig för åtkomst.

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
sv_SE: Ingen aktiv eller standard löneart hittades för {0} för angivna datum

en: No additional expenses has been added
sv_SE: Inga extra kostnader har lagts till

en: No advances found
sv_SE: Inga förskott hittades

en: No applicable Earning component found in last salary slip for Gratuity Rule: {0}
sv_SE: Ingen tillämplig komponent hittades i senaste lönespecifikation för Belöning Regel: {0}

en: No applicable Earning components found for Gratuity Rule: {0}
sv_SE: Ingen tillämplig inkomst komponent hittades för Belöning Regel: {0}

en: No applicable slab found for the calculation of gratuity amount as per the Gratuity Rule: {0}
sv_SE: Ingen tillämplig tabell hittades för beräkning av Belöning Belopp i Belöning Regel: {0}

en: No attendance records found for this criteria.
sv_SE: Inga närvaro poster funna för dessa kriterier.

en: No attendance records found.
sv_SE: Inga närvaro poster funna.

en: No attendance records to create
sv_SE: Inga närvaro poster att skapa

en: No changes found in timings.
sv_SE: Inga ändringar hittades i tider.

en: No employees found
sv_SE: Ingen personal hittad

en: No employees found for the mentioned criteria:<br>Company: {0}<br> Currency: {1}<br>Payroll Payable Account: {2}
sv_SE: Ingen personal hittades för angivna kriterier:<br>Bolag: {0}<br> Valuta: {1}<br>Löne Konto: {2}

en: No employees found for the selected criteria
sv_SE: Ingen personal hittades för valda kriterier

en: No employees found with selected filters and active salary structure
sv_SE: Ingen personal hittades med valda filter och aktiv löneart

en: No expenses added
sv_SE: Inga utgifter tillagda

en: No feedback has been received yet
sv_SE: Ingen återkoppling har mottagits än

en: No items selected
sv_SE: Inga poster valda

en: No leave record found for employee {0} on {1}
sv_SE: Ingen Ledighet Post hittades för Personal {0} {1}

en: No leaves have been allocated.
sv_SE: Ingen frånvaro är tilldelad.

en: No more updates
sv_SE: Inga fler uppdateringar

note: Label of the no_of_positions (Int) field in DocType 'Job Requisition'
en: No of. Positions
sv_SE: Antal Positioner

en: No record found
sv_SE: Ingen post hittad

en: No replies from
sv_SE: Inga svar från

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
sv_SE: Ingen Lönespecifikation hittad att godkänna för ovanstående valda kriterier eller Lönespecifikation är redan godkänd

en: No salary slips found
sv_SE: Inga lönespecifikationer hittades

en: No taxes added
sv_SE: Inga skatter tillagda

en: No valid shift found for log time
sv_SE: Inget giltigt skift hittades för loggtid

en: No {0} Selected
sv_SE: Inget {0} Vald

en: No {0} added
sv_SE: Inga {0} tillagda

en: No {0} found
sv_SE: Ingen {0} Hittades

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
sv_SE: Ej Mejeri

note: Label of the non_taxable_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Non Taxable Earnings
sv_SE: Ej Beskattningbara Inkomster

en: Non-Billed Hours
sv_SE: Ofakturerade Timmar

en: Non-Billed Hours (NB)
sv_SE: Ofakturerade Timmar

note: Label of the non_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Non-Encashable Leaves
sv_SE: Ej Uttagbar Frånvaro

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
sv_SE: Ej Vegetarian

en: Not Allowed
sv_SE: Ej Tillåtet

en: Not Permitted
sv_SE: Ej Tillåtet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
sv_SE: Ej Startad

en: Note
sv_SE: Anteckning

note: Description of the 'Shift' (Link) field in DocType 'Attendance Request'
en: Note: Shift will not be overwritten in existing attendance records
sv_SE: Obs! Skift kommer inte att skrivas över i befintliga närvaro poster

en: Note: Total allocated leaves {0} shouldn't be less than already approved leaves {1} for the period
sv_SE: Obs! Totalt antal tilldelad frånvaro {0} ska inte vara lägre än redan godkänd frånvaro {1} för period

en: Note: Your salary slip is password protected, the password to unlock the PDF is of the format {0}.
sv_SE: Obs: Lönespecifikation är lösenord skyddad, lösenord för att låsa upp PDF fil är {0} format.

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: Nothing to change
sv_SE: Inget att ändra

en: Notice Period
sv_SE: Avisering Period

en: Notification Template
sv_SE: Avisering Mall

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
sv_SE: Avisera Användare via E-post

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
sv_SE: Personal Antal

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
sv_SE: Antal Positioner

note: Label of the number_of_withholding_cycles (Int) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Number of Withholding Cycles
sv_SE: Antal Kvarhållna Cykler

note: Description of the 'Actual Encashable Days' (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Number of leaves eligible for encashment based on leave type settings
sv_SE: Antal Frånvaro som är berättigad till Uttag baserat på Frånvaro Typ Inställningar

en: OTP Code
sv_SE: OTP Kod

en: OTP Verification
sv_SE: OTP Verifiering

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
sv_SE: UT

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview'
en: Obtained Average Rating
sv_SE: Erhållet medel Bedömning

en: Oct
sv_SE: Okt

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
sv_SE: Vägmätare Avläsning

en: Odometer Value
sv_SE: Vägmätare Värde

en: Off-Shift
sv_SE: Utanför Skift

note: Label of the offshift (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Off-shift
sv_SE: Utanför Skift

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
sv_SE: Erbjudande Datum

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
sv_SE: Erbjudande Villkor

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer Term Template'
en: Offer Terms
sv_SE: Erbjudande Villkor

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
sv_SE: Tidigare Överordnad

en: On Date
sv_SE: På Datum

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
sv_SE: Arbete

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
sv_SE: Spärrad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
sv_SE: Frånvarande

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Onboarding
sv_SE: Introduktion

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Activities
sv_SE: Introduktion Aktiviteter

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Begins On
sv_SE: Introduktion Börjar

en: Only Approvers can Approve this Request.
sv_SE: Endast Godkännare Roll kan godkänna denna Förslag.

en: Only Completed documents can be submitted
sv_SE: Endast ifyllda dokument kan godkännas

en: Only Employee Grievance with status {0} or {1} can be submitted
sv_SE: Endast klagomål från personal med status {0} eller {1} kan godkännas

en: Only Interviewer Are allowed to submit Interview Feedback
sv_SE: Endast Intervjuare får lämna Intervju Återkoppling

en: Only Interviews with Cleared or Rejected status can be submitted.
sv_SE: Endast intervjuer med status Klar eller Avvisad kan godkännas.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
sv_SE: Endast Frånvaro Ansökan med status 'Godkänd' och 'Avvisad' kan skickas in

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
sv_SE: Endast Skift förfågan med status 'Godkänd' och 'Avvisad' kan skickas in

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
sv_SE: Endast Skatt Påverkan (Kan Inte Kräva men Del av Skatt Pliktig Inkomst)

en: Only expired allocation can be cancelled
sv_SE: Endast Förfallen Tilldelning kan annulleras

en: Only interviewers can submit feedback
sv_SE: Endast intervjuare kan lämna Återkoppling

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
sv_SE: Endast Användare med {0} roll kan skapa efterdaterade frånvaro ansökningar

en: Only {0} Goals can be {1}
sv_SE: Endast {0} Mål kan bli {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
sv_SE: Öppen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Open & Approved
sv_SE: Öppen & Godkänd

en: Open Feedback
sv_SE: Öppna Återkoppling

en: Open Now
sv_SE: Öppna Nu

en: Opening Balance
sv_SE: Öppning Saldo

note: Label of the opening_balances_section (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Opening Balances
sv_SE: Öppning Saldo

en: Opening closed.
sv_SE: Jobb Erbjudande Stängd

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
sv_SE: Valfri helg lista inte angiven för frånvaro period {0}

en: Optional Leaves are holidays that Employees can choose to avail from a list of holidays published by the company.
sv_SE: Valfri frånvaro är helgdagar som personal kan välja att utnyttja från en lista över helgdagar som publiceras av bolag.

en: Organizational Chart
sv_SE: Organisatoriskt Diagram

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
sv_SE: Övriga Detaljer

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
sv_SE: Övriga Rapporter

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
sv_SE: Övriga Inställningar

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
sv_SE: Övriga Skatter och Avgifter

en: Others
sv_SE: Övriga

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
sv_SE: Utgående Tid

note: Description of the 'Total Goal Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Out of 5
sv_SE: av 5 möjliga

note: Label of a chart in the Salary Payout Workspace
en: Outgoing Salary
sv_SE: Utbetald Lön

en: Outstanding Amount
sv_SE: Utestående Belopp

en: Over Allocation
sv_SE: Övertildelning

en: Overall Average Rating
sv_SE: Övergripande Genomsnittlig Betyg

en: Overlapping Attendance Request
sv_SE: Överlappande Närvaro Begäran

en: Overlapping Shift Attendance
sv_SE: Överlappande Skift Närvaro

en: Overlapping Shift Requests
sv_SE: Överlappande Skift Begäranden

en: Overlapping Shifts
sv_SE: Överlappande Skift

note: Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Name of a Workspace Label of the select_payroll_period (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocTy
en: Overview
sv_SE: Översikt

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
sv_SE: Skriv över Löneart Belopp

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
sv_SE: Ägare

en: PAN Number
sv_SE: PAN Nummer

en: PF Account
sv_SE: Pension Fond Konto

en: PF Amount
sv_SE: Pension Fond Belopp

en: PF Loan
sv_SE: Pension Fond Lån

note: Name of a DocType
en: PWA Notification
sv_SE: Progressiv Webbapplikation Meddelande

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
sv_SE: Betald

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
sv_SE: Att Betala

note: Label of the paid_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Paid via Salary Slip
sv_SE: Betald via Lönespecifikation

note: Label of the parent_goal (Link) field in DocType 'Goal'
en: Parent Goal
sv_SE: Övergripande Mål

en: Part-time
sv_SE: Deltid

en: Partial Success
sv_SE: Delvis Klar

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
sv_SE: Delvis Sponsrad, Erfodrar Delfinansiering

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Partly Claimed and Returned
sv_SE: Delvis Begärd och Returnerad

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
sv_SE: Id Handling Nummer

en: Password
sv_SE: Lösenord

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
sv_SE: Lösenord Regel

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
sv_SE: Lösenord Regel kan inte innehålla mellanslag eller bindestreck. Format omstruktureras automatiskt

en: Password policy for Salary Slips is not set
sv_SE: Lösenord Regel för Lönespecifikation är inte angiven

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
sv_SE: Betala mot Förmån Krav

note: Label of the pay_via_payment_entry (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Pay Via Payment Entry
sv_SE: Betala via Betalning Post

note: Label of the pay_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Gratuity'
en: Pay via Salary Slip
sv_SE: Betala via Lönespecifikation

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
sv_SE: Betalning Konto

en: Payable Account is mandatory to submit an Expense Claim
sv_SE: Betalning Konto erfodras för att lämna in Uttlägg Anspråk

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
sv_SE: Skulder

en: Payment
sv_SE: Betalning

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
sv_SE: Betalning Konto

en: Payment Account is mandatory
sv_SE: Betalning Konto erfodras

en: Payment Date
sv_SE: Betalning Datum

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
sv_SE: Lönedagar

note: Label of the payment_days_calculation_help (HTML) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days Calculation Help
sv_SE: Lönedagar Beräkning Hjälp

en: Payment Days Dependency
sv_SE: Lönedagar beroende av

en: Payment Days calculations are based on these Payroll Settings
sv_SE: Lönedagar beräkning baseras på dessa Löneinställningar

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
sv_SE: Kontering Post

note: Label of the section_break_5 (Tab Break) field in DocType 'Gratuity'
en: Payment and Accounting
sv_SE: Betalning och Bokföring

en: Payment of {0} from {1} to {2}
sv_SE: Betalning av {0} från {1} till {2}

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
sv_SE: Lön

en: Payroll Based On
sv_SE: Lön Baserad På

en: Payroll Cost Center
sv_SE: Lön Resultat Enhet

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Payroll Cost Centers
sv_SE: Lön Resultat Enhet

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: Payroll Dashboard
sv_SE: Lön Översikt Panel

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
sv_SE: Lön Datum

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
sv_SE: Lön Detalj

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
sv_SE: Lönepost

en: Payroll Entry cancellation is queued. It may take a few minutes
sv_SE: Lönepost annullering i kö. Det kan ta några minuter

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
sv_SE: Löneintervall

note: Label of the section_break_gsts (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Info
sv_SE: Lön Info

en: Payroll Number
sv_SE: Lön Nummer

en: Payroll Payable
sv_SE: Löneutbetalning

note: Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Salary
en: Payroll Payable Account
sv_SE: Löneutbetalning Konto

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
sv_SE: Löneperiod

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
sv_SE: Löneperiod Datum

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
sv_SE: Löneperioder

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
sv_SE: Lönerapporter

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
sv_SE: Lön Inställningar

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
sv_SE: Lön Datum kan inte vara senare än Personal Avgång Datum.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
sv_SE: Lön Datum kan inte vara tidigare än Personal Anställning Datum.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
sv_SE: Pågående

note: Description of the 'Pending Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending (unpaid) amount from previous advances
sv_SE: Väntande (obetald) belopp från tidigare förskott

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
sv_SE: Utestående Belopp

en: Pending Asset Returns
sv_SE: Pågående Tillgång Retur

en: Pending FnF
sv_SE: Pågående Avtal

en: Pending Interviews
sv_SE: Pågående Intervjuer

en: Pending Questionnaires
sv_SE: Pågående Frågeformulär

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
sv_SE: Procent

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
sv_SE: Procent Avdrag

note: Label of the percentage (Int) field in DocType 'Employee Cost Center'
en: Percentage (%)
sv_SE: Procent (%)

note: Name of a Workspace
en: Performance
sv_SE: Prestation

en: Permanently cancel {0}
sv_SE: Permanent annullera {0}

en: Permanently submit {0}
sv_SE: Permanent godkänn {0}

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
sv_SE: Telefon Nummer

en: Piecework
sv_SE: Ackord

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
sv_SE: Rosa

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
sv_SE: Planerad antal Positioner

en: Please Enable Auto Attendance and complete the setup first.
sv_SE: Aktivera Automatisk Närvaro och slutför installation.

en: Please Select Company First
sv_SE: Välj Bolag

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
sv_SE: Lägg till återstående förmåner {0} till någon av befintliga komponenter

en: Please add the remaining benefits {0} to the application as pro-rata component
sv_SE: Lägg till återstående förmåner {0} till ansökan som proportionell komponent

en: Please assign a Salary Structure for Employee {0} applicable from or before {1} first
sv_SE: Tilldela först Löneart för {0} som gäller från eller före {1}

en: Please check if employee is on leave or attendance with the same status exists for selected day(s).
sv_SE: Kontrollera om personal är frånvarande eller om närvaro med samma status finns för vald(a) dag(ar).

en: Please confirm once you have completed your training
sv_SE: Bekräfta när du har slutfört din utbildning

en: Please create a new {0} for the date {1} first.
sv_SE: Skapa ny {0} för datum {1} först.

en: Please delete the Employee {0} to cancel this document
sv_SE: Ta bort personal {0} för att annuller detta dokument

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
sv_SE: Aktivera standard inkommande konto före skapande av Daglig Arbete Översikt Grupp

en: Please enter the designation
sv_SE: Ange Befattning

en: Please reduce {0} to avoid shift time overlapping with itself
sv_SE: Minska {0} för att undvika att skifttid överlappar sig själv

en: Please see attachment
sv_SE: Se Bilaga

en: Please select Company and Designation
sv_SE: Välj Bolag och Befattning

en: Please select Employee
sv_SE: Välj Personal

en: Please select Employee first.
sv_SE: Välj Personal

en: Please select From Date and Payroll Frequency first
sv_SE: Välj Från Datum och Löneintervall först

en: Please select From Date.
sv_SE: Välj Från Datum.

en: Please select Shift Schedule and assignment date(s).
sv_SE: Välj Skift Schema och Tilldelning Datum.

en: Please select Shift Type and assignment date(s).
sv_SE: Vänligen välj Skift Typ och Tilldelning Datum.

en: Please select a Company
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select a company first
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select a company first.
sv_SE: Välj Bolag

en: Please select a csv file
sv_SE: Välj CSV fil

en: Please select a date.
sv_SE: Välj Datum

en: Please select an Applicant
sv_SE: Välj Sökande

en: Please select at least one Shift Request to perform this action.
sv_SE: Välj minst en Skift Begäran för att utföra denna åtgärd.

en: Please select at least one employee to perform this action.
sv_SE: Välj minst en i personal för att utföra denna åtgärd.

en: Please select at least one row to perform this action.
sv_SE: Välj minst en rad för att utföra denna åtgärd.

en: Please select company.
sv_SE: Välj Bolag.

en: Please select employee first
sv_SE: Välj Personal

en: Please select employees to create appraisals for
sv_SE: Välj Personal att skapa Utvärderingar för

en: Please select half day attendance status.
sv_SE: Ange status för halvdagsnärvaro.

en: Please select month and year.
sv_SE: Välj månad och år

en: Please select the Appraisal Cycle first.
sv_SE: Välj Utvärdring Cykel

en: Please select the attendance status.
sv_SE: Välj närvaro status.

en: Please select the employees you want to mark attendance for.
sv_SE: Välj personal du vill ange närvaro för.

en: Please select the salary slips to email
sv_SE: Välj de lönespecifikationer som ska skickas via e-post

en: Please select {0}
sv_SE: Välj {0}

en: Please set "Default Payroll Payable Account" in Company Defaults
sv_SE: Ange "Standard Löneutbetalning Konto" i Bolag Inställningar

en: Please set Basic and HRA component in Company {0}
sv_SE: Ange Grund och HRA Komponent i Bolag {0}

en: Please set Earning Component for Leave type: {0}.
sv_SE: Ange Inkomst Komponent för Frånvaro Typ: {0}.

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
sv_SE: Ange Lön baserad på Löneinställningar

en: Please set Relieving Date for employee: {0}
sv_SE: Ange avgång datum för: {0}

en: Please set a Default Cash Account in Company defaults
sv_SE: Ange Standard Kassa Konto i Bolag Inställningar

en: Please set account in Salary Component {0}
sv_SE: Ange konto i Lönekomponent {0}

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
sv_SE: Ange Standard Mall för Frånvaro Godkännande Avisering i Personal Inställningar.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
sv_SE: Ange Standard Mall för Frånvaro Status Avisering i Personal Inställningar.

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
sv_SE: Ange Utvärdering Mall för alla {0} eller välj mall i Personal Inställningar

en: Please set the Company
sv_SE: Ange Bolag

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
sv_SE: Ange Anställning Datum för Personal {0}

en: Please set the Holiday List.
sv_SE: Ange Helg Lista

en: Please set the relieving date for employee {0}
sv_SE: Ange avgång datum för {0}

en: Please set {0} and {1} in {2}.
sv_SE: Ange {0} och {1} i {2}.

en: Please set {0} for Employee {1}
sv_SE: Ange {0} för Personal: {1}

en: Please set {0} for the Employee: {1}
sv_SE: Ange {0} för Personal: {1}

en: Please set {0}.
sv_SE: Obs: Ange {0}.

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
sv_SE: Ange Personal Nummer Serie i Personal > Personal Inställningar

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
sv_SE: Ange Nummer Serier för Närvaro via Inställningar > Nummer Serie

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
sv_SE: Dela din återkoppling till utbildning genom att klicka på 'Utbildning Återkoppling' och sedan 'Ny'

en: Please specify the job applicant to be updated.
sv_SE: Ange jobbsökande som ska uppdateras.

en: Please specify {0} and {1} (if any), for the correct tax calculation in future salary slips.
sv_SE: Ange {0} och {1} (om sådana finns), för korrekt skatteberäkning i framtida lönespecifikationer.

en: Please submit the {0} before marking the cycle as Completed
sv_SE: Godkänn {0} innan du anger Utvärdering Cykel som Klar

en: Please update your status for this training event
sv_SE: Uppdatera din status för den här utbildning händelse

note: Label of the posted_on (Datetime) field in DocType 'Job Opening'
en: Posted On
sv_SE: Datum

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
sv_SE: Registrering Datum

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Posting date
sv_SE: Registrering Datum

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
sv_SE: Prioriterad Område för Logi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
sv_SE: Närvarande

en: Present Records
sv_SE: Nuvarande Poster

note: Label of the prevent_self_leave_approval (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Prevent self approval for leaves even if user has permissions
sv_SE: Förhindra självgodkännande för frånvaro även om användare har behörighet

en: Preview Salary Slip
sv_SE: Förhandsgranska Lönespecifikation

note: Label of the principal_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Principal Amount
sv_SE: Kapital Belopp

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
sv_SE: Utskrift Rubrik

en: Printed On {0}
sv_SE: Utskriven {0}

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
sv_SE: Utskrift Detaljer

en: Privilege Leave
sv_SE: Privilegierad Frånvaro

en: Probation
sv_SE: Prov

en: Probationary Period
sv_SE: Prov Period

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
sv_SE: Hämta Närvaro Efter

note: Label of the process_payroll_accounting_entry_based_on_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Process Payroll Accounting Entry based on Employee
sv_SE: Behandla Lön Bokföring Post per Anställd

en: Process Requests
sv_SE: Behandla Begäran

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Process Shift Requests
sv_SE: Behandla Skift Begäran

note: Description of the 'Pay Via Payment Entry' (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Process leave encashment via a separate Payment Entry instead of Salary Slip
sv_SE: Behandla frånvaro uttag via separat Betalning Post istället för Lönespecifikation

en: Process {0} Shift Request(s) as <b>{1}</b>?
sv_SE: Behandla {0} Shift Begäran som <b>{1}</b>?

en: Processing Requests
sv_SE: Behandlar Begäran

en: Processing Requests...
sv_SE: Behandlar Begäran...

en: Processing of Shift Requests has been queued. It may take a few minutes.
sv_SE: Behandling av skift begäran är i kö. Det kan ta några minuter.

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
sv_SE: Professionell Moms Avdrag

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
sv_SE: Skicklighet

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Profit
sv_SE: Vinst

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
sv_SE: Framsteg

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
sv_SE: Projekt

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Project Profitability
sv_SE: Projekt Resultat

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Promotion
sv_SE: Befodran

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
sv_SE: Befordran Datum

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
sv_SE: Egenskap

en: Property already added
sv_SE: Egenskap är redan tillagd

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
sv_SE: Försäkring Fond Avdrag

note: Label of the publish_applications_received (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Applications Received
sv_SE: Publicera Mottagna Ansökningar

note: Label of the publish_salary_range (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Salary Range
sv_SE: Publicera Löneintervall

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
sv_SE: Publicera på Webbplats

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
sv_SE: Anledning

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose & Amount
sv_SE: Syfte & Belopp

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
sv_SE: Reseanledning

en: Push Notification permission denied
sv_SE: Push Notis behörighet nekad

en: Push notifications disabled
sv_SE: Push Notis inaktiverad

en: Push notifications have been disabled on your site
sv_SE: Push Notiser är inaktiverade på din webbplats

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
sv_SE: Kvartalsvis

note: Label of the questionnaire_email_sent (Check) field in DocType 'Exit Interview'
en: Questionnaire Email Sent
sv_SE: Frågeformulär E-post Skickat

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
sv_SE: I Kö

note: Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Quick Filters
sv_SE: Snabb Filter

en: Quick Links
sv_SE: Snabb Länkar

note: Description of the 'Checkin Radius' (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Radius within which check-in is allowed (in meters)
sv_SE: Radie inom vilken stämpling är tillåten (i meter)

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
sv_SE: Initierad Av

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
sv_SE: Pris

note: Label of the rate_goals_manually (Check) field in DocType 'Appraisal'
en: Rate Goals Manually
sv_SE: Bedöm Mål Manuellt

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
sv_SE: Bedömning

note: Label of the rating_criteria (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Rating Criteria
sv_SE: Bedömning Kriterier

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the ratings_section (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Ratings
sv_SE: Bedömningar

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
sv_SE: Omfördela Frånvaro

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
sv_SE: Läsa

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
sv_SE: Anledning

note: Label of the reason_for_requesting (Text) field in DocType 'Job Requisition'
en: Reason for Requesting
sv_SE: Anledning till Förfråga

note: Label of the reason_for_withholding_salary (Small Text) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Reason for Withholding Salary
sv_SE: Anledning till Kvarhållande av Lön

en: Reason for skipping auto attendance:
sv_SE: Anledning att hoppa över Automatisk Närvaro:

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
sv_SE: Fordringar

en: Recent Attendance Requests
sv_SE: Senaste Närvarobegäran

en: Recent Expenses
sv_SE: Senaste Kostnader

en: Recent Leaves
sv_SE: Senaste Frånvaro

en: Recent Shift Requests
sv_SE: Senaste Skift Begäran

note: Description of the 'Automatically update Last Sync of Checkin' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Recommended for a single biometric device / checkins via mobile app
sv_SE: Rekommenderas för en biometrisk enhet / stämplingar via mobilapp

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Recover Cost
sv_SE: Återställning Kostnad

note: Name of a Workspace
en: Recruitment
sv_SE: Rekrytering

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
sv_SE: Rekrytering Analys

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
sv_SE: Röd

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
sv_SE: Referens

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
sv_SE: Referens Dokument

note: Label of the reference_document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_name (Data) field in DocType 'PWA Notification'
en: Reference Document Name
sv_SE: Referens Dokument Namn

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
sv_SE: Referens Dokument Typ

en: Reference: {0}
sv_SE: Referens:{0}

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
sv_SE: Referenser

note: Label of the referral_payment_status (Select) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Bonus Payment Status
sv_SE: Hänvisning Bonus Betalning Status

note: Label of the referral_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Details
sv_SE: Refererande Detaljer

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
sv_SE: Referens

note: Label of the referrer_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Details
sv_SE: Referens Detaljer

note: Label of the referrer_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Name
sv_SE: Referens Namn

note: Label of the reflections_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Reflections
sv_SE: Reflektioner

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
sv_SE: Bränsle Detaljer

en: Reject
sv_SE: Avvisa

en: Reject Employee Referral
sv_SE: Avvisa Personal Referens

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
sv_SE: Avvisad

en: Rejection
sv_SE: Avslag

en: Release Withheld Salaries
sv_SE: Släpp Kvarhållna Löner

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Released
sv_SE: Släppt

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
sv_SE: Avgång Datum

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
sv_SE: Avgång Datum

en: Relieving Date Missing
sv_SE: Avgång Datum Saknas

en: Reload
sv_SE: Ladda om

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
sv_SE: Återstående Förmåner (Årlig)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
sv_SE: Anmärkning

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
sv_SE: Anmärkningar

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
sv_SE: Påminn Före

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
sv_SE: Påmind

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
sv_SE: Påminnelse

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
sv_SE: Påminnelser

note: Label of the remove_if_zero_valued (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Remove if Zero Valued
sv_SE: Ta Bort om Värde är Noll

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
sv_SE: Hyrbil

en: Reopen
sv_SE: Återöppna

en: Repay From Salary
sv_SE: Återbetala Från Lön

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
sv_SE: Återbetalning från Lön kan endast väljas för Långfristiga Lån

note: Label of the repay_unclaimed_amount_from_salary (Check) field in DocType 'Employee Advance'
en: Repay Unclaimed Amount from Salary
sv_SE: Återbetala Förskött Belopp från Lön

note: Label of the repeat_on_days (Table) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Repeat On Days
sv_SE: Upprepa dessa Dagar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
sv_SE: Besvarad

en: Replies
sv_SE: Svar

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
sv_SE: Rapporter

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Exit Interview'
en: Reports To
sv_SE: Rapporterar Till

en: Request Attendance
sv_SE: Begär Närvaro

en: Request Leave
sv_SE: Begär Frånvaro

en: Request a Leave
sv_SE: Begär Frånvaro

en: Request a Shift
sv_SE: Begär Skift

en: Request an Advance
sv_SE: Begär Förskott

note: Label of the requested_by (Link) field in DocType 'Job Requisition' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By
sv_SE: Begärd Av

note: Label of the requested_by_name (Data) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By (Name)
sv_SE: Begärd Av (Namn)

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
sv_SE: Erfodrar Full Finansiering

en: Required Skills
sv_SE: Erfordrad Färdighet

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
sv_SE: Erfodras för Personal Skapande

en: Reschedule Interview
sv_SE: Boka om Intervju

en: Reset Password
sv_SE: Återställ Lösenord

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
sv_SE: Avgång Brev Datum

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
sv_SE: Lösning Datum

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
sv_SE: Lösning Detaljer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
sv_SE: Löst

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
sv_SE: Löst av

en: Responsibilities
sv_SE: Ansvar

note: Label of the restrict_backdated_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Restrict Backdated Leave Application
sv_SE: Begränsa Efterdaterad Frånvaro Ansökan

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
sv_SE: Resultat

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
sv_SE: Återuppta

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
sv_SE: Resume Bilaga

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Link
sv_SE: Resume Länk

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Interview'
en: Resume link
sv_SE: Resume Länk

en: Retained
sv_SE: Behållen

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
sv_SE: Bonus

note: Label of the retirement_age (Data) field in DocType 'HR Settings'
en: Retirement Age (In Years)
sv_SE: Pensionsålder

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
sv_SE: Retur

en: Return amount cannot be greater than unclaimed amount
sv_SE: Retur Belopp kan inte vara högre än Outtagen Belopp

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
sv_SE: Retur

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
sv_SE: Returnerad Belopp

en: Review various other settings related to Employee Leaves and Expense Claim
sv_SE: Granska olika andra inställningar relaterade till tjänstledighet och kostnadskrav

note: Label of the reviewer (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer
sv_SE: Recensent

note: Label of the reviewer_name (Data) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer Name
sv_SE: Recensent Namn

note: Label of the revised_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Revised CTC
sv_SE: Reviderad Årslön (CTC)

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
sv_SE: Höger

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
sv_SE: Roll

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
sv_SE: Roll tillåten för att skapa Efterdaterad Frånvaro Ansökan

note: Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Roster
sv_SE: Schemaläggning

note: Label of the color (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Roster Color
sv_SE: Schemaläggning Färg

note: Label of the round_name (Data) field in DocType 'Interview Round'
en: Round Name
sv_SE: Omgång Namn

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Round off Work Experience
sv_SE: Avrunda Arbetsliv Erfarenhet

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
sv_SE: Avrunda till Närmaste Heltal

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
sv_SE: Avrundad Totalt

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
sv_SE: Avrundat Totalt (Bolag Valuta)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
sv_SE: Avrundning

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
sv_SE: Sökväg

note: Description of the 'Job Application Route' (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route to the custom Job Application Webform
sv_SE: Sökväg till anpassad Jobb Erbjudande Webförmulär

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
sv_SE: Rad #{0}: Kan inte ange belopp eller formel för Lönekomponent {1} med variabel baserat på Skattepliktig Lön

en: Row #{0}: The {1} Component has the options {2} and {3} enabled.
sv_SE: Rad #{0}: Komponent {1} har alternativ {2} och {3} aktiverade.

en: Row #{0}: Timesheet amount will overwrite the Earning component amount for the Salary Component {1}
sv_SE: Rad #{0}: Tidrapport belopp kommer att skriva över Inkomst komponent belopp för löne komponent {1}

en: Row No {0}: Amount cannot be greater than the Outstanding Amount against Expense Claim {1}. Outstanding Amount is {2}
sv_SE: Rad #{0}: Belopp kan inte vara högre än Utestående Belopp mot Utlägg {1}. Utestående Belopp är {2}

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
sv_SE: Rad #{0}: Tilldelad Belopp {1} kan inte vara högre än ofodrad belopp {2}

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Encashment amount
sv_SE: Rad {0}# Betald Belopp kan inte vara högre än Uttag Belopp

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Total amount
sv_SE: Rad #{0}: Betald belopp får inte vara högre än Totalt Belopp

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
sv_SE: Rad #{0}: Betald belopp kan inte vara högre än begärd Förskott Belopp

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
sv_SE: Rad # {0}: Resultat Enhet {1} tillhör inte Bolag {2}

en: Row {0}: From (Year) can not be greater than To (Year)
sv_SE: Rad #{0}: Från (År) kan inte vara senare än Till (År)

en: Row {0}: Goal Score cannot be greater than 5
sv_SE: Rad #{0}: Mål Resultat får inte vara högre än 5

en: Row {0}: Paid amount {1} is greater than pending accrued amount {2} against loan {3}
sv_SE: Rad #{0}: Betalt belopp {1} är högre än förväntad upplupet belopp {2} mot lån {3}

en: Row {0}: {1}
sv_SE: Rad {0}: {1}

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
sv_SE: Rad #{0}: {1} erfodras i Kostnad Tabell att bokföra Utlägg.

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
sv_SE: Regler

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
sv_SE: Lön

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
sv_SE: Lönekomponent

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
sv_SE: Lönekomponent

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
sv_SE: Lönekomponent Konto

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
sv_SE: Lönekomponent Typ

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
sv_SE: Lönekomponent för tidrapport baserad lön.

en: Salary Component {0} is currently not used in any Salary Structure.
sv_SE: Lönekomponent {0} används för närvarande inte i någon Löneart.

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Currency
sv_SE: Lön Valuta

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
sv_SE: Lön Detalj

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
sv_SE: Lön Detaljer

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Salary Expectation
sv_SE: Lön Förväntning

en: Salary Information
sv_SE: Löneinformation

note: Label of the salary_per (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Salary Paid Per
sv_SE: Löneintervall

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
sv_SE: Lön Betalningar Baserat på Betalning Sätt

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
sv_SE: Lön Utbetalningar via ECS

note: Name of a Workspace
en: Salary Payout
sv_SE: Löner

en: Salary Range
sv_SE: Lönespann

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
sv_SE: Löneregister

note: Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the column_break_rnoq (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of 
en: Salary Slip
sv_SE: Lönespecifikation

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
sv_SE: Lönespecifikation Baserad på Tidrapport

en: Salary Slip ID
sv_SE: Lönespecifikation

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Leave
sv_SE: Lönespecifikation Frånvaro

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
sv_SE: Lönespecifikation Lån

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
sv_SE: Lönespecifikation Tidrapport

en: Salary Slip already exists for {0} for the given dates
sv_SE: Lönespecifikation finns redan för {0} för angivna datum

en: Salary Slip creation is queued. It may take a few minutes
sv_SE: Lönespecifikation skapande i kö. Det kan ta några minuter

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
sv_SE: Lönespecifikation för {0} redan skapad för denna period

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
sv_SE: Lönespecifikation för {0} redan skapad för Tidrapport {1}

en: Salary Slip submission is queued. It may take a few minutes
sv_SE: Lönespecifikation godkännade i kö. Det kan ta några minuter

en: Salary Slip {0} failed for Payroll Entry {1}
sv_SE: Lönespecifikation {0} misslyckades för Lönepost {1}

en: Salary Slip {0} failed. You can resolve the {1} and retry {0}.
sv_SE: Lönespecifikation {0} misslyckades. Du kan lösa {1} och försöka igen {0}.

en: Salary Slips
sv_SE: Lönespecifikationer

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
sv_SE: Lönespecifikationer Skapade

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
sv_SE: Lönespecifikationer Godkända

en: Salary Slips already exist for employees {}, and will not be processed by this payroll.
sv_SE: Lönespecifikation finns redan för {} och kommer inte att behandlas på denna lönelista.

en: Salary Slips submitted for period from {0} to {1}
sv_SE: Lönespecifikationer godkända för period från {0} till {1}

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
sv_SE: Löneart

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
sv_SE: Löneart Tilldelning

en: Salary Structure Assignment field
sv_SE: Löneart Tilldelning fält

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
sv_SE: Löneart Tilldelning för Personal finns redan

en: Salary Structure Missing
sv_SE: Löneart Saknas

en: Salary Structure must be submitted before submission of {0}
sv_SE: Löneart måste godkännas innan {0} godkänns

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
sv_SE: Löneart hittades inte för {0} och datum {1}

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
sv_SE: Löneart ska ha flexibla förmån komponenter för att fördela förmån belopp

en: Salary Structure {0} does not belong to company {1}
sv_SE: Löneart {0} tillhör inte bolag {1}

en: Salary Structures updated successfully
sv_SE: Lönearter uppdaterades

note: Label of the salary_withholding (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Withholding
sv_SE: Lön Innehållande

note: Label of the salary_withholding_cycle (Data) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Withholding Cycle
sv_SE: Lön Kvarhållning Cykel

en: Salary Withholding {0} already exists for employee {1} for the selected period
sv_SE: Lön innehållande {0} finns redan för {1} för vald period

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
sv_SE: Lön redan behandlad för period mellan {0} och {1} Frånvaro ansökning period kan inte vara mellan detta datum intervall.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
sv_SE: Lön Uppdelning baserat på Inkomst och Avdrag.

note: Description of the 'Applicable Earnings Component' (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Salary components should be part of the Salary Structure.
sv_SE: Lönekomponenter ska vara en del av Löneart.

en: Salary slip emails have been enqueued for sending. Check {0} for status.
sv_SE: Lönespecifikationer är i e-post kö att skickas. Kontrollera {0} för status.

en: Sales Invoice
sv_SE: Försäljning Faktura

en: Same Company is entered more than once
sv_SE: Samma Bolag angavs mer än en gång

en: Sanctioned
sv_SE: Godkänd

note: Label of the sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Sanctioned Amount
sv_SE: Godkänd Belopp

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
sv_SE: Godkänd Belopp kan inte vara högre än Fordring Belopp på rad {0}.

en: Saturday
sv_SE: Lördag

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

note: Label of the scheduled_on (Date) field in DocType 'Interview'
en: Scheduled On
sv_SE: Schemalagd Datum/Tid

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
sv_SE: Resultat (0-5)

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
sv_SE: Resultat Intjänad

en: Score must be less than or equal to 5
sv_SE: Resultat måste vara lägre än eller lika med 5

en: Scores
sv_SE: Resultat

en: Search for Jobs
sv_SE: Sök för Jobb

en: Select Company
sv_SE: Välj Bolag

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
sv_SE: Välj Personal

en: Select Interview Round First
sv_SE: Välj Intervju Runda

en: Select Interview first
sv_SE: Välj Intervju

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
sv_SE: Välj Betalning Konto att skapa Bank Post

en: Select Payroll Frequency.
sv_SE: Välj Löneintervall

en: Select Payroll Period
sv_SE: Välj Löneperiod

en: Select Property
sv_SE: Välj Egenskaper

en: Select Shift Requests
sv_SE: Välj Skift Begäran

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
sv_SE: Välj Villkor

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
sv_SE: Välj Användare

en: Select an employee to get the employee advance.
sv_SE: Välj Personal att hämta Personal Förskott.

en: Select the Employee for which you want to allocate leaves.
sv_SE: Välj anställd som du vill tilldela frånvaro för.

en: Select the Employee.
sv_SE: Välj Personal.

en: Select the Leave Type like Sick leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
sv_SE: Välj Frånvaro Typ som sjukfrånvaro, privilegiefrånvaro, tillfällig frånvaro, osv.

en: Select the date after which this Leave Allocation will expire.
sv_SE: Välj datum efter vilket denna frånvaro tilldelning ska upphöra.

en: Select the date from which this Leave Allocation will be valid.
sv_SE: Välj datum från vilket denna frånvaro tilldelning ska gälla.

en: Select the end date for your Leave Application.
sv_SE: Välj slut datum för Frånvaro.

en: Select the start date for your Leave Application.
sv_SE: Välj start datum för Frånvaro.

note: Description of the 'Enabled' (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Select this if you want shift assignments to be automatically created indefinitely.
sv_SE: Välj detta för att skift tilldelningar ska skapas automatiskt på obestämd tid.

en: Select type of leave the employee wants to apply for, like Sick Leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
sv_SE: Välj typ av frånvaro personal kommer att ansöka om, t. ex. sjuk frånvaro, privilegierad frånvaro, tillfällig frånvaro osv.

en: Select your Leave Approver i.e. the person who approves or rejects your leaves.
sv_SE: Frånvaro beviljas av:

en: Select {0}
sv_SE: Välj {0}

note: Label of the self_appraisal_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Self Appraisal
sv_SE: Själv Bedömning

en: Self Appraisal Pending: {0}
sv_SE: Pågående Självbedömning: {0}

en: Self Appraisal Score
sv_SE: Själv Bedömning Resultat

en: Self Score
sv_SE: Själv Resultat

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
sv_SE: Självlärd

en: Self-approval for leaves is not allowed
sv_SE: Självgodkännande av frånvaro är inte tillåtet

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
sv_SE: Seminarium

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
sv_SE: Skicka E-post Vid

en: Send Exit Questionnaire
sv_SE: Skicka Avgång Frågeformulär

en: Send Exit Questionnaires
sv_SE: Skicka Avgång Frågeformulär

note: Label of the send_interview_feedback_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Feedback Reminder
sv_SE: Skicka Intervju Återkoppling Påminnelse

note: Label of the send_interview_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Reminder
sv_SE: Skicka Intervju Påminnelse

note: Label of the send_leave_notification (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Leave Notification
sv_SE: Skicka Frånvaro Meddelande

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
sv_SE: Avsändare

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
sv_SE: Avsändare E-post

en: Sending Failed due to missing email information for employee(s): {1}
sv_SE: Kunde inte skicka på grund av saknad e-post information för personal: {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
sv_SE: Skickad

en: Sent Successfully: {0}
sv_SE: Skickat: {0}

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Activities
sv_SE: Avgång Aktiviteter

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Begins On
sv_SE: Avgång Datum

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
sv_SE: Nummer Serie

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
sv_SE: Service Detaljer

en: Service Expense
sv_SE: Service Kostnad

en: Service Expenses
sv_SE: Service Kostnader

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the service_item (Data) field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
sv_SE: Service Artikel

note: Description of the 'Current Work Experience' (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Set "From(Year)" and "To(Year)" to 0 for no upper and lower limit.
sv_SE: Ange "Från (År)" och "Till(År)" till 0 för ingen övre och nedre gräns.

note: Label of the set_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Set Assignment Details
sv_SE: Ange Tilldelning Detaljer

note: Label of the allocate_leaves_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Set Leave Details
sv_SE: Ange Frånvaro Detaljer

en: Set Relieving Date for Employee: {0}
sv_SE: Ange avgång datum för personal: {0}

note: Description of the 'Get Employees' (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Set filters to fetch employees
sv_SE: Ange filter att Hämta Personal

note: Description of the 'Opening Balances' (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Set opening balances for earnings and taxes from the previous employer
sv_SE: Ange öppning saldo för inkomster och skatter från tidigare arbetsgivare

note: Description of the 'Filters' (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Set optional filters to fetch employees in the appraisee list
sv_SE: Ange filter (frivilligt) att söka personal för Bedömning.

en: Set the default account for the {0} {1}
sv_SE: Ange Standard Konto för {0} {1}

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Set the frequency for holiday reminders
sv_SE: Ange Intervall för Helg Påminnelser

note: Description of the 'Employee Promotion Details' (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Set the properties that should be updated in the Employee master on promotion submission
sv_SE: Ange egenskaper som ska uppdateras i Personal Tabell vid befordran

en: Set the status to {0} if required.
sv_SE: Ange status till {0} om det erfordras.

en: Set {0} for selected employees
sv_SE: Ange {0} för vald personal

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings Missing
sv_SE: Inställningar Saknas

en: Settle against Advances
sv_SE: Stäm av mot Förskott

en: Settle all Payables and Receivables before submission
sv_SE: Stäm av alla skulder och fordringar innan godkännade

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
sv_SE: Avstämd

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
sv_SE: Inställning

en: Shared document with the user {0} with 'Submit' permission
sv_SE: Delat dokument med användare {0} med "Godkänn" behörighet

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
sv_SE: Skift

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
sv_SE: Skift & Närvaro

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
sv_SE: Skift Faktisk Slut

en: Shift Actual End Time
sv_SE: Skift Faktisk Slut Tid

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
sv_SE: Skift Faktisk Start

en: Shift Actual Start Time
sv_SE: Skift Faktisk Start Tid

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
sv_SE: Skift Tilldelning

note: Label of the shift_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Assignment Details
sv_SE: Skift Tilldelning Detaljer

en: Shift Assignment History
sv_SE: Skifttilldelning Historik

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment Tool
sv_SE: Skift Tilldelning Verktyg

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
sv_SE: Skift Tilldelning: {0} skapad för Personal: {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Attendance
sv_SE: Skift Närvaro

note: Label of the shift_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the schedule_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Details
sv_SE: Skift Detaljer

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
sv_SE: Shift Slut

en: Shift End Time
sv_SE: Skift Slut Tid

note: Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Location
sv_SE: Skift Plats

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
sv_SE: Skift Begäran

en: Shift Request Approver
sv_SE: Skift Begäran Godkännare

note: Label of the shift_request_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Request Filters
sv_SE: Skift Begäran Filter

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests ending before this date will be excluded.
sv_SE: Skift Begäran som slutar före detta datum kommer att exkluderas.

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests starting after this date will be excluded.
sv_SE: Skift Begäran som startar före detta datum kommer att exkluderas.

note: Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule
sv_SE: Skift Schema

note: Label of the shift_schedule_assignment (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule Assignment
sv_SE: Skift Schema Tilldelning

note: Label of the shift_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Shift Settings
sv_SE: Skift Inställningar

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
sv_SE: Skift Start

en: Shift Start Time
sv_SE: Skift Start Tid

note: Label of the shift_status (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Status
sv_SE: Skiftstatus

note: Label of the shift_timings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Timings
sv_SE: Skift Tider

en: Shift Tools
sv_SE: Skift Verktyg

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
sv_SE: Skift Typ

en: Shift has been successfully updated to {0}.
sv_SE: Skift är uppdaterad till {0}.

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
sv_SE: Skift

en: Show Employee
sv_SE: Visa Personal

note: Label of the show_leave_balances_in_salary_slip (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Show Leave Balances in Salary Slip
sv_SE: Visa Frånvaro Saldo på Lönespecifikation

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
sv_SE: Visa Frånvaro för alla Avdelning Medlemmar på Kalender

en: Show Salary Slip
sv_SE: Visa Lönespecifikation

en: Showing
sv_SE: Visning

en: Sick Leave
sv_SE: Sjuk Frånvaro

en: Single Assignment
sv_SE: Singel Tilldelning

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
sv_SE: Färdighet

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Skill Assessment
sv_SE: Färdighet Bedömning

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
sv_SE: Färdighet Namn

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
sv_SE: Färdigheter

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
sv_SE: Hoppa över Automatisk Närvaro

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
sv_SE: Hoppar över Löneart tilldelning för följande Personal, eftersom Löneart tilldelning redan finns mot dem. {0}

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
sv_SE: Källa

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
sv_SE: Käll Namn

note: Label of the source_and_rating_section (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Source and Rating
sv_SE: Källa och Bedömning

en: Source and target shifts cannot be the same
sv_SE: Käll och Mål Skift kan inte vara desamma

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
sv_SE: Sponsrad Belopp

note: Label of the staffing_details (Table) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Staffing Details
sv_SE: Bemanning Detaljer

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
sv_SE: Bemanning Plan

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
sv_SE: Bemanning Plan Detalj

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
sv_SE: Bemanning Plan {0} finns redan för Befattning {1}

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
sv_SE: Standard Skatt Dispans Belopp

note: Label of the standard_working_hours (Float) field in DocType 'HR Settings'
en: Standard Working Hours
sv_SE: Standard Arbets Timmar

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
sv_SE: Start Datum

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
sv_SE: Start Tid

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
sv_SE: Start och Slut Datum inte i giltig Löneperiod, kan inte beräkna {0}

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
sv_SE: Start och Slut Datum inte i giltig Löneeriod, kan inte beräkna {0}.

en: Start date: {0}
sv_SE: Start Datum:{0}

en: Start time and end time cannot be same.
sv_SE: Starttid och sluttid kan inte vara samma.

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
sv_SE: Statistisk Komponent

note: Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Status for Other Half
sv_SE: Status för andra halvan

en: Stock Options
sv_SE: Lager Optioner

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
sv_SE: Tillåt inte Användare att skapa Frånvaro Ansökningar på följande dagar.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
sv_SE: Strikt baserat på Logg Typ i Personal Stämplingar

en: Structures have been assigned successfully
sv_SE: Strukturer är tilldelade!

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
sv_SE: Ämne

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
sv_SE: Godkännande Datum

en: Submission Failed
sv_SE: Godkännade Misslyckad

en: Submission of {0} before {1} is not allowed
sv_SE: Godkännande av {0} före {1} är inte tillåtet

en: Submit
sv_SE: Godkänn

en: Submit Feedback
sv_SE: Godkänn  Återkoppling

en: Submit Now
sv_SE: Godkänn Nu

en: Submit Proof
sv_SE: Godkänn Verifikat

en: Submit Salary Slip
sv_SE: Godkänn Lönespecifikation

en: Submit this Leave Application to confirm.
sv_SE: Godkänn denna ledighet ansökan för att bekräfta.

en: Submit this to create the Employee record
sv_SE: Godkänn detta för att skapa Anställning Post

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
sv_SE: Godkänd

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
sv_SE: Godkänner Lönespecifikationer och skapar Journal Post...

en: Submitting Salary Slips...
sv_SE: Godkänner Lönespecifikationer...

en: Subsidiary companies have already planned for {1} vacancies at a budget of {2}. Staffing Plan for {0} should allocate more vacancies and budget for {3} than planned for its subsidiary companies
sv_SE: Dotterbolag har redan planerat för {1} lediga tjänster till en budget på {2}. Bemanningsplan för {0} ska tilldela fler lediga tjänster och budget för {3} än planerat för dotterbolag

en: Success
sv_SE: Slutförd

en: Successfully created {0} for employees:
sv_SE: Skapad {0} för personal:

en: Successfully {0} {1} for the following employees:
sv_SE: {0} {1} för följande personal:

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Sum of all previous slabs
sv_SE: Summa av alla tidigare tabeller

en: Summarized View
sv_SE: Översikt Vy

en: Sunday
sv_SE: Söndag

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
sv_SE: Leverantör

en: Suspended
sv_SE: Avstängd

en: Sync {0}
sv_SE: Synkronisera {0}

en: Syntax error
sv_SE: Syntaxfel

en: Syntax error in condition: {0} in Income Tax Slab
sv_SE: Syntaxfel i Tillstånd: {0} i Inkomst Skatt Tabell

note: Name of a role
en: System Manager
sv_SE: System Ansvarig

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Take Exact Completed Years
sv_SE: Ta Exakta Fullbordade År

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
sv_SE: Uppgift

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
sv_SE: Uppgift Prioritet

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
sv_SE:  Skatt & Förmåner

note: Label of the tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Tax Deducted Till Date
sv_SE: Skatt Avdragen Till Datum

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
sv_SE: Skatt Undantag Kategori

note: Label of the section_break_8 (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the tax_exemption_declaration (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Tax Exemption Declaration
sv_SE: Skattbefrielse Deklaration

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
sv_SE: Skatt Undantag Verifikat

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
sv_SE: Skatt Inställningar

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
sv_SE: Skatt på Extra Lön

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
sv_SE: Skatt på Flexibel Förmån

note: Label of the taxable_earnings_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Taxable Earnings Till Date
sv_SE: Beskattningbar Inkomst Till Datum

note: Label of the tax_relief_limit (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Income Relief Threshold Limit
sv_SE: Gräns för ej beskattningsbar inkomst

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
sv_SE: Skatt Tabell

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
sv_SE: Skatt Tabeller

note: Label of the taxes_and_charges_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Taxes & Charges
sv_SE: Skatter & Avgifter

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
sv_SE: Moms och Avgifter på Inkomst Skatt

en: Team Advances
sv_SE: Team Förskott

en: Team Claims
sv_SE: Team Anspråk

en: Team Leaves
sv_SE: Team Frånvaro

en: Team Requests
sv_SE: Team Begäran

en: Team Updates
sv_SE: Team Uppdateringar

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
sv_SE: Mall Namn

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
sv_SE: Villkor

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
sv_SE: Regler och Villkor

en: Thank you
sv_SE: Tack

en: The currency of {0} should be same as the company's default currency. Please select another account.
sv_SE: Valuta för {0} ska vara samma som bolag standard valuta. Välj annan konto.

note: Description of the 'Payroll Date' (Date) field in DocType 'Additional Salary'
en: The date on which Salary Component with Amount will contribute for Earnings/Deduction in Salary Slip.
sv_SE: Datum då Lönekomponent med Belopp kommer att bidra för Inkomst/Avdrag i Lönespecifikation.

note: Description of the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: The day of the month when leaves should be allocated
sv_SE: Dag i Månaden då frånvaro ska tilldelas

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
sv_SE: Dag(ar) som man ansöker om frånvaro är helg dagar. Du behöver inte ansöka om frånvaro.

en: The days between {0} to {1} are not valid holidays.
sv_SE: Dagarna mellan {0} och {1} är inte giltiga helgdagar.

en: The first Approver in the list will be set as the default Approver.
sv_SE: Första godkännare i lista kommer att anges som standard Godkännare.

en: The fraction of Daily Salary per Leave should be between 0 and 1
sv_SE: Bråkdel av dagslön per frånvaro ska vara mellan 0 och 1

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
sv_SE: Bråkdel av dagslön som ska betalas för halvdags närvaro

en: The metrics for this report are calculated based on the {0}. Please set {0} in {1}.
sv_SE: Parametrar för denna rapport beräknas baserat på {0}. Ange {0} i {1}.

en: The metrics for this report are calculated based on {0}. Please set {0} in {1}.
sv_SE: Parametrar för denna rapport beräknas baserat på {0}. Ange {0} i {1}.

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
sv_SE: Lönespecifikation skickad via e-post till Personal kommer att vara lösenordsskyddad, lösenord kommer att genereras baserat på lösenord regel.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
sv_SE: Tid efter Skift Start Tid när Instämpling beaktas som sen (minuter).

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
sv_SE: Tid före Skift Slut Tid när Utstämpling betraktas som tidig (Minuter).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
sv_SE: Tiden före Skift Start tid under vilken Personal Stämpling anses vara Närvaro.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
sv_SE: Teori

en: There are more holidays than working days this month.
sv_SE: Det finns mer helger än arbetsdagar denna månad.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
sv_SE: Det finns inga lediga jobb inom bemanning plan {0}

en: There is no Salary Structure assigned to {0}. First assign a Salary Stucture.
sv_SE: Det finns ingen löneart tilldelad till {0}. Tilldela löneart först.

en: There's no Employee with Salary Structure: {0}. Assign {1} to an Employee to preview Salary Slip
sv_SE: Det finns ingen personal med Löneart: {0}. Tilldela {1} till personal för att förhandsgranska Lönespecifikation

note: Description of the 'Is Optional Leave' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: These leaves are holidays permitted by the company however, availing it is optional for an Employee.
sv_SE: Dessa Frånvaro är helgdagar som är tillåtna av Bolaget, men att använda dem är valfri för Personal.

en: This action will prevent making changes to the linked appraisal feedback/goals.
sv_SE: Denna åtgärd förhindrar att ändringar görs i länkad återkoppling/mål för bedömning.

en: This check-in is outside assigned shift hours and will not be considered for attendance. If a shift is assigned, adjust its time window and Fetch Shift again.
sv_SE: Denna stämpling sker utanför tilldelade skifttider och kommer inte att beaktas för närvaro. Om ett skift är tilldelat, justera dess tidsfönster och hämta skift igen.

en: This compensatory leave will be applicable from {0}.
sv_SE: Denna kompensation frånvaro gäller från och med {0}.

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
sv_SE: Personal har redan logg med samma tidstämpel. {0}

en: This error can be due to invalid formula or condition.
sv_SE: Detta fel kan bero på ogiltig formel eller villkor.

en: This error can be due to invalid syntax.
sv_SE: Det här felet kan bero på ogiltig syntax.

en: This error can be due to missing or deleted field.
sv_SE: Detta fel kan bero på att fält saknas eller tagits bort.

en: This field allows you to set the maximum number of consecutive leaves an Employee can apply for.
sv_SE: Detta fält låter dig ange maximal antal efterföljande frånvaro anställd kan ansöka om.

en: This field allows you to set the maximum number of leaves that can be allocated annually for this Leave Type while creating the Leave Policy
sv_SE: Detta fält anger maximal antal frånvaro som tilldelas årligen för denna Frånvaro Typ vid skapande av Frånvaro Regel

en: This is based on the attendance of this Employee
sv_SE: Detta baseras på Personal Närvaro

en: This method is only meant for developer mode
sv_SE: Denna metod är endast avsedd för utvecklarläge

en: This will overwrite the tax component {0} in the salary slip and tax won't be calculated based on the Income Tax Slabs
sv_SE: Detta kommer att skriva över skatt komponent {0} på lönespecifikation och skatt kommer inte att beräknas baserat på inkomst Skatt Tabeller

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
sv_SE: Detta kommer att godkänna Lönespecifikation och skapa Periodiserad Journal Post. Vill du fortsätta?

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
sv_SE: Tid

en: Time Interval
sv_SE: Tid Intervall

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
sv_SE: Tidrapport

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
sv_SE: Tid efter Avslutad Skift under vilken Utstämpling anses vara Närvaro.

note: Description of the 'Time to Fill' (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time taken to fill the open positions
sv_SE: Tid det tog att fylla öppna positioner

note: Label of the time_to_fill (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time to Fill
sv_SE: Tidsram

note: Label of the timelines_tab (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Timelines
sv_SE: Tidsram

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
sv_SE: Tidrapport

note: Label of the timesheets_section (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Timesheet Details
sv_SE: Tidrapport Detaljer

en: Timing
sv_SE: Tidpunkt

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
sv_SE: Benämning

en: To
sv_SE: Till

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
sv_SE: Till Belopp

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
sv_SE: Till Datum

en: To Date cannot be before From Date
sv_SE: Till Datum kan inte vara tidigare än Start Datum

en: To Date should be greater than From Date
sv_SE: Till Datum ska vara senare än Från Datum

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
sv_SE: Till Tid

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
sv_SE: Till Användare

en: To allow this, enable {0} under {1}.
sv_SE: För att tillåta detta, aktivera {0} under {1}.

en: To apply for a Half Day check 'Half Day' and select the Half Day Date
sv_SE: För att ansöka om halv dag frånvaro, välj här <b>Halv Dag</b> och välj också datum till halv dag frånvaro.

en: To date can not be equal or less than from date
sv_SE: Till Datum kan det inte vara lika eller tidiggare än Från Datum

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
sv_SE: Till Datum kan inte vara senare än Personal Avgång Datum.

en: To date can not be less than from date
sv_SE: Till Datum kan inte vara tidigare än Från Datum

en: To date can not greater than employee's relieving date
sv_SE: Till Datum kan det inte vara senare än Personal Avgång Datum

en: To date cannot be before from date
sv_SE: Till Datum kan inte vara tidiggare än Från Datum

en: To overwrite the salary component amount for a tax component, please enable {0}
sv_SE: För att skriva över lönekomponent belopp för skattkomponent, aktivera {0}

note: Label of the to_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: To(Year)
sv_SE: Till (År)

en: To(Year) year can not be less than From(year)
sv_SE: Till(År) år kan inte vara tidigare än Från(År)

en: Today is {0}'s birthday 🎉
sv_SE: Idag är {0}'s födelsedag 🎉

en: Today {0} at our Company! 🎉
sv_SE: Idag {0} på vårt Bolag! 🎉

en: Today {0} completed {1} year(s) at our Company! 🎉
sv_SE: Idag fyller {0} {1} år hos oss! 🎉

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Total
sv_SE: Totalt

en: Total Absent
sv_SE: Totalt Frånvarande

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
sv_SE: Totalt Faktisk Belopp

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
sv_SE: Totalt Förskott Belopp

note: Label of the total_allocated_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Total Allocated Leave(s)
sv_SE: Totalt Tilldelad Frånvaro

en: Total Allocated Leaves
sv_SE: Totalt Tilldelad Frånvaro

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
sv_SE: Totalt Belopp

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
sv_SE: Totalt Belopp Återbetald

en: Total Amount cannot be zero
sv_SE: Totalt Belopp kan inte vara noll

note: Label of the total_asset_recovery_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Asset Recovery Cost
sv_SE: Totalt Återställning Kostnad för Tillgångar

en: Total Billed Hours
sv_SE: Totalt Fakturerade Timmar

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
sv_SE: Totalt Fordrad Belopp

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
sv_SE: Totalt Deklarerad Belopp

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
sv_SE: Totalt Avdrag

note: Label of the base_total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction (Company Currency)
sv_SE: Totalt Avdrag (Bolag Valuta)

en: Total Early Exits
sv_SE: Totalt Tidiga Avgångar

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
sv_SE: Total Inkomst

note: Label of the total_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Earnings
sv_SE: Totala Inkomster

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
sv_SE: Totalt Uppskattad Budget

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
sv_SE: Totalt Uppskattad Kostnad

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
sv_SE: Totalt Undantag Belopp

en: Total Expense Amount
sv_SE: Totalt Kostnad Belopp

en: Total Expense Claim (via Expense Claim)
sv_SE: Totalt Utlägg (via Utlägg)

en: Total Expense Claim (via Expense Claims)
sv_SE: Totalt Utlägg (via Utlägg)

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Goal Score
sv_SE: Totalt Mål Resultat

en: Total Gross Pay
sv_SE: Totalt Brutto Lön

en: Total Holidays
sv_SE: Totalt Helg Dagar

en: Total Hours (T)
sv_SE: Tottalt Timmar (T)

note: Label of the total_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Income Tax
sv_SE: Totalt Inkomst Skatt

en: Total Interest Amount
sv_SE: Räntebelopp

en: Total Late Entries
sv_SE: Totalt Sena Ankomster

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
sv_SE: Totalt Frånvaro Dagar

en: Total Leaves
sv_SE: Totalt Frånvaro

en: Total Leaves ({0})
sv_SE: Totalt Antal Frånvaro ({0})

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
sv_SE: Totalt Tilldelad Frånvaro

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
sv_SE: Totalt Uttagen Frånvaro

en: Total Loan Repayment
sv_SE: Lån Återbetalning

en: Total Net Pay
sv_SE: Totalt Netto Lön

en: Total Non-Billed Hours
sv_SE: Totalt Ofakturerade Timmar

note: Label of the total_payable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Payable Amount
sv_SE: Totalt Betalt Belopp

note: Label of the total_payment (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Total Payment
sv_SE: Totalt Betalning

en: Total Present
sv_SE: Totalt Närvarande

en: Total Principal Amount
sv_SE: Totalt Huvudbelopp

note: Label of the total_receivable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Receivable Amount
sv_SE: Totalt Fordring Belopp

en: Total Resignations
sv_SE: Totalt Avgångar

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
sv_SE: Beviljad Belopp

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
sv_SE: Totalt Resultat

note: Label of the self_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Self Score
sv_SE: Totalt Själv Resultat

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
sv_SE: Totalt Moms och Avgifter

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
sv_SE: Totalt Arbetstid

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
sv_SE: Totalt Förskott Belopp får inte vara högre än Totalt Godkänd Belopp

en: Total allocated leaves are more than maximum allocation allowed for {0} leave type for employee {1} in the period
sv_SE: Totalt tilldelad frånvaro är mer än maximum tillåtet för {0} frånvaro typ för {1} under period

en: Total allocated leaves {0} cannot be less than already approved leaves {1} for the period
sv_SE: Totalt antal tilldelad frånvaro {0} kan inte vara mindre än redan godkänd frånvaro {1} för period

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
sv_SE: Totalt flexibel förmån komponent belopp {0} ska inte vara lägre än maximum Förmåner {1}

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
sv_SE: Totalt i Ord

note: Label of the base_total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words (Company Currency)
sv_SE: Totalt I Ord (Bolag Valuta)

en: Total leaves allocated cannot exceed annual allocation of {0}.
sv_SE: Totalt tilldelad frånvaro får inte överstiga årlig tilldelning på {0}.

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
sv_SE: Totalt tilldelad frånvaro erfodras för Frånvaro Typ {0}

en: Total percentage against cost centers should be 100
sv_SE: Totalt procentsats mot resultat enheter ska vara 100 %

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Total salary booked against this component for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
sv_SE: Totalt lön bokförd mot denna komponent för denna personal från början av året (löneperiod eller bokföringsår) fram till aktuell lönespecifikation slutdatum.

note: Description of the 'Month To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the month up to the current salary slip's end date.
sv_SE: Totalt lön bokförd för personal från början av månaden fram till aktuell lönespecifikation slutdatum.

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
sv_SE: Totalt lön bokförd för denna personal från början av året (löneperiod eller bokföringsår) fram till aktuell lönespecifikation slutdatum.

en: Total weightage for all {0} must add up to 100. Currently, it is {1}%
sv_SE: Total vikt för alla {0} måste uppgå till 100 %. För närvarande är det {1} %

note: Label of the total_working_days_per_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Total working Days Per Year
sv_SE: Totalt antal Arbetsdagar per År

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
sv_SE: Totalt arbetstid ska inte vara högre än maximum arbetstid {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
sv_SE: Totalt

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
sv_SE: Tåg

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
sv_SE: Utbildarens E-post

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
sv_SE: Utbildarens Namn

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
sv_SE: Utbildning

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
sv_SE: Utbildning Datum

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
sv_SE: Utbildning Händelse

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
sv_SE: Utbildning Händelse Personal

en: Training Event:
sv_SE: Utbildning Händelse:

en: Training Events
sv_SE: Utbildning Händelser

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
sv_SE: Utbildning Återkoppling

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
sv_SE: Utbildning Program

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
sv_SE: Utbildning Resultat

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
sv_SE: Utbildning Resultat Personal

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
sv_SE: Utbildning

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
sv_SE: Transaktion Datum

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
sv_SE: Transaktion Namn

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
sv_SE: Transaktion Typ

en: Transactions
sv_SE: Transaktioner

en: Transactions cannot be created for an Inactive Employee {0}.
sv_SE: Transaktioner kan inte skapas för en inaktiv personal {0}.

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
sv_SE: Överföring Datum

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
sv_SE: Resa

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
sv_SE: Rese Förskott Erfodras

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
sv_SE: Resa Från

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
sv_SE: Resefinansiering

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
sv_SE: Reseplan

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
sv_SE: Resebegäran

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
sv_SE: Resebegäran Kostnad

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
sv_SE: Resa Till

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
sv_SE: Resetyp

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
sv_SE: Typ

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
sv_SE: Typ av Verifikat

en: Unable to find Salary Component {0}
sv_SE: Kunde inte att hitta Lönekomponent {0}

en: Unable to retrieve your location
sv_SE: Kunde inte hämta din position

en: Unarchive
sv_SE: Avarkivera

note: Label of the unclaimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Unclaimed Amount
sv_SE: Oanvänd Belopp

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview'
en: Under Review
sv_SE: Under Recension

note: Label of the unlink_payment_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Unlink Payment
sv_SE: Ta bort länk till betalning

en: Unlinked Attendance record from Employee Checkins: {}
sv_SE: Ej Länkad Närvaro post från Personal Stämplingar: {}

en: Unlinked logs
sv_SE: Olänkade Loggar

en: Unmarked Attendance for days
sv_SE: Oregistrerad Närvaro för dagar

en: Unmarked Check-in Logs Found
sv_SE: Omärkta stämplingsloggar hittade

en: Unmarked Days
sv_SE: Oanmälda Dagar

note: Label of the unmarked_employee_header (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Employee Header
sv_SE: Ej Angiven Personal Rubrik

note: Label of the unmarked_employees_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Employees HTML
sv_SE: Ej Angiven Personal HTML

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
sv_SE: Oanmälda Dagar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
sv_SE: Obetald

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
sv_SE: Obetald Utlägg

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Unsettled
sv_SE: Oavgjort

en: Unsettled Transactions
sv_SE: Oreglerade Transaktioner

en: Unsubmitted Appraisals
sv_SE: Ej Godkännda Uppskattningar

en: Untracked Hours
sv_SE: Ej Spårade Timmar

en: Untracked Hours (U)
sv_SE: Ej Spårade Timmar (U)

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
sv_SE: Oanvänd Frånvaro

en: Upcoming Holidays
sv_SE: Kommande Helgdagar

en: Upcoming Holidays Reminder
sv_SE: Kommande Helgdagar Påminnelse

en: Upcoming Shifts
sv_SE: Kommande Skift

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Expense
sv_SE: Uppdatera Kostnad

en: Update Job Applicant
sv_SE: Uppdatera Jobb Sökande

en: Update Progress
sv_SE: Uppdatera Framsteg

en: Update Response
sv_SE: Uppdatera Svar

en: Update Salary Structures
sv_SE: Uppdatera Lönearter

en: Update Status
sv_SE: Uppdatera Status

en: Update Tax
sv_SE: Uppdatera Moms

en: Updated status from {0} to {1} for date {2} in the attendance record {3}
sv_SE: Uppdaterade status från {0} till {1} för datum {2} i närvaro post {3}

en: Updated the Job Applicant status to {0}
sv_SE: Uppdaterade status för Jobb Sökande till {0}

en: Updated the status of Job Offer {0} for the linked Job Applicant {1} to {2}
sv_SE: Uppdaterade status för Jobb Erbjudande {0} för länkad Jobb Sökande {1} till {2}

en: Updated the status of linked Job Applicant {0} to {1}
sv_SE: Uppdaterade status för länkad Jobb Sökande {0} till {1}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
sv_SE: Importera Närvaro

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
sv_SE: Ladda upp HTML

en: Upload images or documents
sv_SE: Ladda upp bilder eller dokument

en: Uploading...
sv_SE: Ladda Upp...

note: Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Upper Range
sv_SE: Övre Intervall

note: Label of the used_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Used Leave(s)
sv_SE: Använd Frånvaro

en: Used Leaves
sv_SE: Använd Frånvaro

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
sv_SE: Användare

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
sv_SE: Användare

en: Utilization
sv_SE: Användning

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
sv_SE: Lediga Jobb

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
sv_SE: Antal Lediga Jobb kan inte vara lägre än Antal Aktuella Lediga Jobb

en: Vacancies fulfilled
sv_SE: Lediga Jobb Uppfyllda

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
sv_SE: Validera Närvaro

en: Validating Employee Attendance...
sv_SE: Validerar Personal Närvaro...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
sv_SE: Värde / Beskrivning

en: Value missing
sv_SE: Värde saknas

note: Label of the variable (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Variable
sv_SE: Variabel

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
sv_SE: Variabel baserad på Beskattningsbar Lön

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
sv_SE: Fordon

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
sv_SE: Fordon Kostnader

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
sv_SE: Fordon Logg

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
sv_SE: Fordon Service

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Service Item
sv_SE: Fordon Service Artikel

en: Verify
sv_SE: Verifiera

en: View
sv_SE: Visa

en: View All
sv_SE: Visa Alla

en: View Goals
sv_SE: Visa Mål

en: View Leave History
sv_SE: Visa Frånvaro Historik

en: View Ledger
sv_SE: Visa Bokföring Register

en: View List
sv_SE: Visa Lista

en: View Salary Slips
sv_SE: Visa Lönespecifikationer

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Violet
sv_SE: Violett

en: WARNING: Loan Management module has been separated from ERPNext.
sv_SE: Varning: Lånehantering modul är separerad från System.

en: Walk In
sv_SE: Besök

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0} in this allocation.
sv_SE: Varning: Otillräckligt Frånvaro Saldo för Frånvaro Typ {0} i denna tilldelning.

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0}.
sv_SE: Varning: Otillräckligt Frånvaro Saldo för Frånvaro Typ {0}.

en: Warning: Leave application contains following block dates
sv_SE: Varning: Frånvaro Ansökan innehåller följande spärrade datum

en: Warning: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
sv_SE: Varning: {0} har redan en aktiv Skift Tilldelning {1} för några/alla dessa datum.

en: Website Listing
sv_SE: Webbplats Lista

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
sv_SE: Veckovis

note: Label of the per_weightage (Float) field in DocType 'Appraisal Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Weightage (%)
sv_SE: Av Vikt (%)

note: Description of the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: When set to 'Inactive', employees with conflicting active shifts will not be excluded.
sv_SE: När satt till 'Inaktiv', kommer personal med motstridiga aktiva skift inte att uteslutas.

en: Whereas allocation for Compensatory Leaves is automatically created or updated on submission of Compensatory Leave Request.
sv_SE: Medan tilldelning för kompensation frånvaro skapas eller uppdateras automatiskt vid godkännade av begäran om kompensation frånvaro.

note: Label of the qualification_reason (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Why is this Candidate Qualified for this Position?
sv_SE: Varför är denna kandidat kvalificerad för denna position?

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Withheld
sv_SE: Kvarhållen

note: Label of the send_work_anniversary_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Work Anniversaries
sv_SE: Arbetsjubileum

en: Work Anniversary Reminder
sv_SE: Arbetsjubileum Påminelse

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
sv_SE: Arbete Slut Datum

note: Label of the work_experience_calculation_function (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Work Experience Calculation Method
sv_SE: Arbetserfarenhet Beräkning Sätt

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
sv_SE: Arbete Från Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
sv_SE: Hemarbete

note: Label of the work_references (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Work References
sv_SE: Erfarenhet

en: Work Summary for {0}
sv_SE: Arbetsöversikt för {0}

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
sv_SE: Arbete Under Helg

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
sv_SE: Arbetsdagar

note: Label of the working_days_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Working Days and Hours
sv_SE: Arbetsdagar och Tid

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
sv_SE: Arbets Timmar

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
sv_SE: Arbetstid Beräkning baserat på

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
sv_SE: Arbetstid Tröskel för Frånvarande

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
sv_SE: Arbetstider Tröskel för Halv dag

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
sv_SE: Arbetstid under vilken Frånvaro anges. (Noll att inaktivera)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
sv_SE: Arbetstider under vilka Halvdag anges. (Noll att inaktivera)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
sv_SE: Verkstad

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
sv_SE: År

note: Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Detail' Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date
sv_SE: Hittills i År

note: Label of the base_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date(Company Currency)
sv_SE: Hittills i År (Bolag Valuta)

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
sv_SE: Årsvis

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
sv_SE: Gul

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes, Proceed
sv_SE: Ja, Fortsätt

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
sv_SE: Behörighet saknas för att godkänna frånvaro på Spärrad Datum

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
sv_SE: Du är inte närvarande hela dagen/dagarna mellan de dagar du begär kompensation frånvaro för

en: You can claim only an amount of {0}, the rest amount {1} should be in the application as pro-rata component
sv_SE: Du kan endast ansöka om ett belopp på {0}, resten av belopp {1} ska ingå i ansökan som proportionell komponent

en: You can not define multiple slabs if you have a slab with no lower and upper limits.
sv_SE: Du kan inte definiera flera tabeller om du har tabell utan nedre och övre gräns.

en: You can not request for your Default Shift: {0}
sv_SE: Man kan inte begära din Standard Skift: {0}

en: You can only plan for upto {0} vacancies and budget {1} for {2} as per staffing plan {3} for parent company {4}.
sv_SE: Du kan bara planera för upp till {0} lediga platser och budget {1} för {2} enligt bemanning plan {3} för moderbolag {4}.

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
sv_SE: Du kan bara ansöka om Frånvaro Uttag för giltig Uttag Belopp

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
sv_SE: Du kan bara ladda upp JPG, PNG, PDF, TXT eller Microsoft Dokument.

en: You do not have permission to complete this action
sv_SE: Du har inte behörighet att slutföra denna åtgärd

en: You have no advances
sv_SE: Du har inga förskott

en: You have no leaves allocated
sv_SE: Du har inga tilldelade ledigheter

en: You have no notifications
sv_SE: Du har inga aviseringar

en: You have no requests
sv_SE: Du har inga begäran

en: You have no upcoming holidays
sv_SE: Du har inga kommande helgdagar

en: You have no upcoming shifts
sv_SE: Du har inga kommande skift

en: You may add additional details, if any, and submit the offer.
sv_SE: Du kan lägga till ytterligare detaljer, om någon, och skicka erbjudande.

en: You must be within {0} meters of your shift location to check in.
sv_SE: Du måste befinna dig inom {0} meter från din arbetsplats för att stämpla.

en: You were only present for Half Day on {}. Cannot apply for a full day compensatory leave
sv_SE: Du var bara närvarande under halvdag den {}. Kan inte ansöka om heldag kompensation ledighet

en: Your Interview session is rescheduled from {0} {1} - {2} to {3} {4} - {5}
sv_SE: Din Intervju är ombokad från {0} {1} - {2} till {3} {4} - {5}

en: Your password has expired. Please reset your password to continue
sv_SE: Ditt lösenord har upphört att gälla. Återställ ditt lösenord för att fortsätta

en: active
sv_SE: aktiv

en: based on
sv_SE: baserat på

en: cancellation
sv_SE: annullering

en: cancelled
sv_SE: annullerad

en: changed the status from {0} to {1} via Attendance Request
sv_SE: ändrade status från {0} till {1} Närvaro Begäran

en: create/submit
sv_SE: skapa/godkänn

en: created
sv_SE: skapad

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
sv_SE: E-post

note: Label of the modify_half_day_status (Check) field in DocType 'Attendance'
en: modify_half_day_status
sv_SE: ändra_halvdags_status

en: or for the Employee's Department: {0}
sv_SE: eller för Personal Avdelning: {0}

en: processed
sv_SE: bearbetat

en: result
sv_SE: resultat

en: results
sv_SE: resultat

en: review
sv_SE: recension

en: reviews
sv_SE: recensioner

en: submitted
sv_SE: godkänd

en: via Salary Component sync
sv_SE: via Lönekomponent synk

en: {0} & {1} more
sv_SE: {0} & {1} mer

en: {0} <br> This error can be due to missing or deleted field.
sv_SE: {0} <br> Detta fel kan bero på att fält saknas eller tagits bort.

en: {0} Appraisal(s) are not submitted yet
sv_SE: {0} Bedömning(ar) är inte godkännda ännu

en: {0} Field
sv_SE: {0} Fält

en: {0} Missing
sv_SE: {0} Saknas

en: {0} Row #{1}: Formula is set but {2} is disabled for the Salary Component {3}.
sv_SE: {0} Rad #{1}: Formel är angiven men {2} är inaktiverad för Lönekomponent {3}.

en: {0} Row #{1}: {2} needs to be enabled for the formula to be considered.
sv_SE: {0} Rad #{1}: {2} måste vara aktiverad för att formen ska beaktas.

en: {0} Unread
sv_SE: {0} Olästa

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
sv_SE: {0} som redan tilldelats för Personal {1} för period {2} till {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
sv_SE: {0} finns redan för Personal {1} och period {2}

en: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
sv_SE: {0} har redan Skift Tilldelning för några/alla dessa datum,

en: {0} applicable after {1} working days
sv_SE: {0} gäller efter {1} arbetsdagar

[ctx: Leave Type]
en: {0} balance
sv_SE: {0} saldo

en: {0} completed {1} year(s)
sv_SE: {0} fyller {1} år

en: {0} created successfully!
sv_SE: {0} skapades!

en: {0} deleted successfully!
sv_SE: {0} raderad!

en: {0} failed!
sv_SE: {0} misslyckad!

en: {0} has {1} enabled
sv_SE: {0} har {1} aktiverat

en: {0} is mandatory
sv_SE: {0} erfodras

en: {0} is not a holiday.
sv_SE: {0} är inte helgdag

en: {0} is not allowed to submit Interview Feedback for the Interview: {1}
sv_SE: {0} är inte tillåtern att  godkänna Intervju Återoppling för Intervju: {1}

en: {0} is not in Optional Holiday List
sv_SE: {0} finns inte i valfri Helg Lista

en: {0} is not in a valid Payroll Period
sv_SE: {0} är inte i en giltig Löneperiod

en: {0} is required
sv_SE: {0} erfodras

en: {0} leaves allocated successfully
sv_SE: {0} Frånvaro tilldelad

en: {0} leaves from allocation for {1} leave type have expired and will be processed during the next scheduled job. It is recommended to expire them now before creating new leave policy assignments.
sv_SE: {0} frånvaro från tilldelning för {1} frånvaro typ har gått ut och kommer att behandlas under nästa schemalagda jobb. Det rekommenderas att radera dem nu innan du skapar nya frånvaro princip tilldelning.

en: {0} leaves were manually allocated by {1} on {2}
sv_SE: {0} ledigheter tilldelades manuellt av {1} {2}

en: {0} must be submitted
sv_SE: {0} måste godkännas

en: {0} of {1} Completed
sv_SE: {0} av {1} Slutförda

en: {0} successful!
sv_SE: {0} klar!

en: {0} successfully!
sv_SE: {0} lyckad!

en: {0} to {1} employee(s)?
sv_SE: {0} till {1} i personal?

en: {0} updated successfully!
sv_SE: {0} uppdaterad!

en: {0} vacancies and {1} budget for {2} already planned for subsidiary companies of {3}. You can only plan for upto {4} vacancies and and budget {5} as per staffing plan {6} for parent company {3}.
sv_SE: {0} lediga platser och {1} budget för {2} redan planerade för dotterbolagför {3}. Du kan bara planera för upp till {4} lediga platser och budget {5} enligt bemanningsplan {6} för moderbolag {3}.

en: {0} will be updated for the following Salary Structures: {1}.
sv_SE: {0} kommer att uppdateras för följande Lönearter: {1}.

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
sv_SE: {0}: Personal E-post hittades inte, därför skickades inte E-post

en: {0}: From {0} of type {1}
sv_SE: {0}: Från {0} av typ {1}

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
sv_SE: {} Accepterad

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
sv_SE: {} Aktiva

note: Count format of shortcut in the Salary Payout Workspace Count format of shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: {} Draft
sv_SE: {} Utkast

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
sv_SE: {} Öppna

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace Count format of shortcut in the Performance Workspace Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {} Pending
sv_SE: {} Pågående

note: Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace
en: {} Unclaimed
sv_SE: {} Ej Uttagna

en: {} is an invalid Attendance Status.
sv_SE: {} är ogiltig Närvaro status.

en: {} {} open for this position.
sv_SE: {} {} öppen för detta position.
