frappe - en to hr_HR translation catalogue (110 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
hr_HR:  Prekini vezu plaćanja prilikom otkazivanja predujma personala

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
hr_HR: "Od Datuma" ne može biti kasnije ili jednako "Do Datuma"

en: % Utilization (B + NB) / T
hr_HR: % Iskorištenost (B + NB) / T

en: % Utilization (B / T)
hr_HR: % Iskorištenost (B/T)

en: ) for {0}
hr_HR: ) za {0}

en: ...Fetching Employees
hr_HR: ...Preuzimanje Personala u toku

note: Option for the 'Rounding' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: 0.25
hr_HR: 0,25

note: Option for the 'Rounding' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: 0.5
hr_HR: 0,5

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
hr_HR: <span class="h4"><b>Izvještaji &amp; Pristupi</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
hr_HR: <span class="h4"><b>Prečice</b></span>

en: A {0} exists between {1} and {2} (
hr_HR: {0} postoji između {1} i {2}(

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
hr_HR: Skr

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
hr_HR: Odsutan

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
hr_HR: Dani Odsutnosti

en: Absent Records
hr_HR: Zapisi Odsustva

note: Name of a role
en: Academics User
hr_HR: Akademski Korisnik

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
hr_HR: Prihvaćeno

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
hr_HR: Račun

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
hr_HR: Račun

en: Account No
hr_HR: Broj Računa

en: Account {0} does not belong to company: {1}
hr_HR: Račun {0} ne pripada tvrtki: {1}

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
hr_HR: Knjigovodstvo

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
hr_HR: Knjigovodstvo & Plaćanje

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
hr_HR: Knjogovodstveni Detalji

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
hr_HR: Knjigovodstvena Dimenzija

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
hr_HR: Knjigovodstvene Dimenzije

en: Accounting Ledger
hr_HR: Kjnigovodstveni Registar

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
hr_HR: Knjogovodstveni Izvještaji

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
hr_HR: Knjigovodstvo

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
hr_HR: Obaveze

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
hr_HR: Potraživanja

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
hr_HR: Postavke Knjigovodstva

en: Accounts not set for Salary Component {0}
hr_HR: Računi nisu postavljeni za Komponentu Plate {0}

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
hr_HR: Obračunski Nalog Knjiženja za plate od {0} do {1}

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
hr_HR: Radnja

en: Action on Submission
hr_HR: Radnja pri Podnošenju

en: Actions
hr_HR: Radnje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
hr_HR: Aktivan

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
hr_HR: Aktivnosti

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
hr_HR: Naziv Aktivnosti

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
hr_HR: Tip Aktivnosti

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
hr_HR: Stvarni Iznos

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
hr_HR: Stvarni Trošak

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
hr_HR: Stvarni Unovčivi Dani

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
hr_HR: Dodaj Datume po Danu

en: Add Employee Property
hr_HR: Dodaj Svojstva Osoblja

en: Add Expense
hr_HR: Dodaj Trošak

en: Add Feedback
hr_HR: Dodaj Povratne Informacije

en: Add Tax
hr_HR: Dodaj Porez

en: Add to Details
hr_HR: Dodaj u Detalje

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
hr_HR: Dodato

en: Added to details
hr_HR: Dodano Detaljima

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
hr_HR: Dodatni Iznos

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
hr_HR: Dodatne Informacije

en: Additional PF
hr_HR: Dodatni Mirovinski Fond

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
hr_HR: Dodatna Plaća

note: Name of a role
en: All
hr_HR: Sve

en: All Goals
hr_HR: Svi Ciljevi

en: All Jobs
hr_HR: Svi Poslovi

en: Allocate Leave
hr_HR: Dodijeli Odsustvo

en: Allocate Leaves
hr_HR: Dodijeli Odsustva

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
hr_HR: Dodijeli Odsustvo {0} personalu?

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
hr_HR: Dodijeli na Dan

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
hr_HR: Dodjeljeni Iznos

en: Allocated Leaves
hr_HR: Dodijeljeno Odsustvo

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
hr_HR: Dodjeljena {0} odsustva preko planera na {1} na osnovu opcije 'Dodijeli na Dan' postavljena na {2}

en: Allocating Leave
hr_HR: Dodjeljivanje Dopusta

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
hr_HR: Dodjela

en: Allocation Expired!
hr_HR: Dodjela je Istekla!

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
hr_HR: Iznos

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
hr_HR: Iznos Troškova

en: Apply
hr_HR: Primjeni

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
hr_HR: Predložak Pisma Imenovanju

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
hr_HR: Procjena

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
hr_HR: Ciklus Procjene

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
hr_HR: Predložak Procjene

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
hr_HR: Cilj Predložka Procjene

en: Appraisal Template Missing
hr_HR: Nedostaje Predložak Procjene

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
hr_HR: Naziv Predložka Procjene

en: Appraisal Template not found for some designations.
hr_HR: Predložak Ocjenjivanja nije pronađen za neke pozicije.

en: Attendance for employee {0} is already marked for the following dates: {1}
hr_HR: Prisustvo za {0} je već navedeno za sljedeće datume: {1}

en: Calls
hr_HR: Pozivi

en: Cancel
hr_HR: Otkaži

en: Close
hr_HR: Zatvori

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
hr_HR: Tvrtka

en: Date Range
hr_HR: Datumski Raspon

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
hr_HR: Preuzmi Predložak

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
hr_HR: Predložak e-pošte

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
hr_HR: Predložak Introdukcije

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
hr_HR: Predložak Otkaza

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
hr_HR: Predložak Obavijesti Otkaznog Upitnika

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
hr_HR: Predložak Obavijesti Podsjetniku Povratnih Informacija

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
hr_HR: Preuzmi Predložak

en: Gross Earnings
hr_HR: Bruto Zarada

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
hr_HR: Predložak Obavijesti Podsjetnika Intervjua

note: Label of the job_offer_term_template (Link) field in DocType 'Job Offer' Name of a DocType
en: Job Offer Term Template
hr_HR: Predložak Uslova Ponude za Posao

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
hr_HR: Predložak Obaviještenja Odobrenja Odsustva

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
hr_HR: Predložak Obaviještenja Odobrenja Odsustva

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
hr_HR: Nova Tvrtka

en: No attendance records to create
hr_HR: Nema zapisa o prisutnosti za stvaranje

en: Notification Template
hr_HR: Predložak Obaveštenja

en: Please check if employee is on leave or attendance with the same status exists for selected day(s).
hr_HR: Provjeri je li osoblje na dopustu ili postoji li prisustvo s istim statusom za odabrane dane.

en: Please select a Company
hr_HR: Odaberi Tvrtku

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
hr_HR: Postavi standard predložak Obavijesti Odobrenju Odsustva u Postavkama Personala.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
hr_HR: Postavi standard predložak Obavijesti Statusa Odsustva u Postavkama Personala.

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
hr_HR: Postavi Predložak Ocjenjivanja za sve {0} ili odaberi predložak u tabeli Personala ispod.

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
hr_HR: Red {0}: Centar Troškova {1} ne pripada tvrtki {2}

en: Same Company is entered more than once
hr_HR: Ista tvrtka se upisuje više puta

en: Select Company
hr_HR: Odaberi Tvrtku

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
hr_HR: Naziv Predloška
