frappe - en to fr_FR translation catalogue (2331 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
fr_FR: Annuler le paiement lors de l'annulation de l'avance de l'employé

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
fr_FR: Le "De Date" ne peut pas être supérieur ou égal à "Date de Date"

en: % Utilization (B + NB) / T
fr_FR: % Utilisation (B + NB) / T

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
fr_FR: 'employee_field_value' et 'timestamp' sont obligatoires.

en: ) for {0}
fr_FR: ) pour {0}

en: ...Fetching Employees
fr_FR: ...Récupération des employés

en: <b>Base</b> amount has not been set for the following employee(s): {0}
fr_FR: Le montant de <b>base</b> n'a pas été fixé pour le(s) salarié(s) suivant(s) : {0}

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
fr_FR: <b>Exemple:</b> SAL- {prenom} - {date_naissance.année} <br> Cela générera un mot de passe comme SAL-Jane-1972

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
fr_FR: <b>Les feuilles totales allouées</b> sont plus que le nombre de jours dans la période d'allocation

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: <h3>Help</h3>
    
    <p>Notes:</p>
    
    <ol>
    <li>Use field <code>base</code> for using base salary of the Employee</li>
    <li>Use Salary Component abbreviations in conditions and formulas. <code>BS = Basic Salary</code></li>
    <li>Use field name for employee details in conditions and formulas. <code>Employment Type = employment_type</code><code>Branch = branch</code></li>
    <li>Use field name from Salary Slip in conditions and formulas. <code>Payment Days = payment_days</code><code>Leave without pay = leave_without_pay</code></li>
    <li>Direct Amount can also be entered based on Condition. See example 3</li></ol>
    
    <h4>Examples</h4>
    <ol>
    <li>Calculating Basic Salary based on <code>base</code>
    <pre><code>Condition: base &lt; 10000</code></pre>
    <pre><code>Formula: base * .2</code></pre></li>
    <li>Calculating HRA based on Basic Salary<code>BS</code> 
    <pre><code>Condition: BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formula: BS * .1</code></pre></li>
    <li>Calculating TDS based on Employment Type<code>employment_type</code> 
    <pre><code>Condition: employment_type=="Intern"</code></pre>
    <pre><code>Amount: 1000</code></pre></li>
    </ol>
fr_FR: <h3>Aide</h3>
    
    <p>Notes :</p>
    
    <ol>
    <li>Utilisez le champ <code>base</code> pour utiliser le salaire de base de l'employé</li>
    <li>Utilisez les abréviations des composantes salariales dans les conditions et les formules. <code>BS = Basic Salary</code></li>
    <li>Utilisez le nom du champ pour les détails de l'employé dans les conditions et les formules. <code>Employment Type = employment_type</code><code>Branch = branch</code></li>
    <li>Utilisez le nom du champ du bulletin de salaire dans les conditions et les formules. <code>Payment Days = payment_days</code><code>Leave without pay = leave_without_pay</code></li>
    <li>Le montant direct peut également être saisi en fonction de la condition. Voir l'exemple 3</li></ol>
    
    <h4>Exemples</h4>
    <ol>
    <li>Calcul du salaire de base basé sur <code>base</code>
    <pre><code>Condition : base &lt; 10000</code></pre>
    <pre><code>Formule : base * .2</code></pre></li>
    <li>Calcul du HRA basé sur le salaire de base<code>BS</code> 
    <pre><code>Condition : BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formule : BS * .1</code></pre></li>
    <li>Calcul du TDS basé sur le type d'emploi<code>employment_type</code> 
    <pre><code>Condition : employment_type=="Intern"</code></pre>
    <pre><code>Amount : 1000</code></pre></li>
    </ol>

note: Content of the 'html_6' (HTML) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: <h4>Condition Examples</h4>
    <ol>
    <li>Applying tax if employee born between 31-12-1937 and 01-01-1958 (Employees aged 60 to 80)<br>
    <code>Condition: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>
fr_FR: <h4>Exempleformat@@1
    <ol>
    <li>Appliquer une taxe si un employé né entre 31-12-1937 et 01-01-1958 (Employés âgés de 60 à 80 ans)<br>
    <code>Condition : date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) et date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>

note: Content of the 'Half Day Marked Employee Header' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <h5>Employees on Half Day</h5>
fr_FR: <h5>Employés en demi-journée</h5>

note: Content of the 'Unmarked Employee Header' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <h5>Unmarked Employees</h5>
fr_FR: <h5>Employés non pointés</h5>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Tax & Benefits Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
fr_FR: <span class="h4"><b>Rapports & Fonctionnalités principales</b></span>

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
fr_FR: <span class="h4"><b>Rapports et Pages principales</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
fr_FR: <span class="h4"><b>Vos raccourcis</b></span>

note: Header text in the Shift & Attendance Workspace
en: <span style="font-size: 18px;"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
fr_FR: <span style="font-size: 18px;"><b>Rapports & Fonctionnalités principales</b></span>

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
fr_FR: Une demande de tâche pour {0} demandée par {1} existe déjà : {2}

en: A friendly reminder of an important date for our team.
fr_FR: Un rappel amical d'une date importante pour notre équipe.

en: A {0} exists between {1} and {2} (
fr_FR: Un {0} existe entre {1} et {2} (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
fr_FR: Abré

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
fr_FR: Absence

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
fr_FR: Jours d'absence

en: Absent Records
fr_FR: Enregistrements absents

note: Name of a role
en: Academics User
fr_FR: Utilisateur académique

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
fr_FR: Accepté.e

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
fr_FR: Code comptable

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
fr_FR: Compte comptable principal

en: Account No
fr_FR: N ° de compte

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
fr_FR: Le type de compte ne peut pas être défini pour le compte de paie payant {0}, veuillez le supprimer et réessayer

en: Account {0} does not belong to company: {1}
fr_FR: Le code comptable {0} n'appartient pas à la société : {1}

en: Account {0} does not match with Company {1}
fr_FR: Le compte {0} ne correspond pas à la société {1}

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
fr_FR: Comptabilité

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
fr_FR: Comptabilité & Paiement

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
fr_FR: Détails Comptable

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
fr_FR: Dimension comptable

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
fr_FR: Dimensions comptables

en: Accounting Ledger
fr_FR: Grand livre

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
fr_FR: Rapports comptables

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
fr_FR: Codes comptables

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
fr_FR: Comptes Créditeurs

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
fr_FR: Comptes débiteurs

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
fr_FR: Paramètres de comptabilité

en: Accounts not set for Salary Component {0}
fr_FR: Comptes non définis pour le composant de salaire {0}

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
fr_FR: Ecritures de journal de provisions pour les salaires de {0} à {1}

en: Action on Submission
fr_FR: Action lors de la soumission

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
fr_FR: actif

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
fr_FR: Activités

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
fr_FR: Nom de l'activité

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
fr_FR: Type d'activité

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
fr_FR: Montant actuel

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
fr_FR: Prix actuel

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
fr_FR: Jours d'encaissement actuels

en: Actual balances aren't available because the leave application spans over different leave allocations. You can still apply for leaves which would be compensated during the next allocation.
fr_FR: Les soldes réels ne sont pas disponibles car la demande de congé s'étend sur différentes affectations de congé. Vous pouvez toujours demander des congés qui seraient compensés lors de la prochaine affectation.

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
fr_FR: Ajouter des dates de jour

en: Add Employee Property
fr_FR: Ajouter une propriété d'employé

en: Add Expense
fr_FR: Ajouter une dépense

en: Add Feedback
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Add Tax
fr_FR: Ajouter une taxe

en: Add to Details
fr_FR: Ajouter aux détails

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
fr_FR: Ajouter les congés inutilisés des précédentes allocations

note: Description of the 'Carry Forward' (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Add unused leaves from previous leave period's allocation to this allocation
fr_FR: Ajouter les feuilles inutilisées de l'allocation de la période de congé précédente à cette allocation

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
fr_FR: Ajouté le

en: Added tax components from the Salary Component master as the salary structure didn't have any tax component.
fr_FR: Ajout de composantes fiscales provenant du maître de la composante salariale car la structure salariale n'avait aucune composante fiscale.

en: Added to details
fr_FR: Ajouté aux détails

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
fr_FR: Montant supplémentaire

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
fr_FR: Informations supplémentaires

en: Additional PF
fr_FR: PF supplémentaire

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
fr_FR: Salaire supplémentaire

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
fr_FR: Salaire supplémentaire

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
fr_FR: Un salaire supplémentaire pour le bonus de parrainage ne peut être créé que contre le parrainage de l'employé avec le statut {0}

en: Additional Salary for this salary component with {0} enabled already exists for this date
fr_FR: Un salaire supplémentaire pour ce composant de salaire avec {0} activé existe déjà pour cette date

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
fr_FR: Salaire supplémentaire: {0} existe déjà pour le composant de salaire: {1} pour la période {2} et {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
fr_FR: Adresse de l'organisateur

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
fr_FR: Avance

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
fr_FR: Compte d'avances

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
fr_FR: Montant de l'Avance

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
fr_FR: Avance Payée

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
fr_FR: Paiements Anticipés

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
fr_FR: Filtres avancés

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
fr_FR: Avances

note: Name of a role
en: All
fr_FR: Tout

en: All Goals
fr_FR: Tous les objectifs

en: All Jobs
fr_FR: Tous les emplois

en: All allocated assets should be returned before submission
fr_FR: Tous les actifs alloués doivent être retournés avant leur soumission

en: All the mandatory tasks for employee creation are not completed yet.
fr_FR: Toutes les tâches obligatoires pour la création des employés ne sont pas encore terminées.

note: Label of the allocate_based_on_leave_policy (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Allocate Based On Leave Policy
fr_FR: Allocation basée sur la politique de congés

en: Allocate Leave
fr_FR: Allouer un congé

en: Allocate Leaves
fr_FR: Allouer de congés

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
fr_FR: Allouer des congés aux l'employé(es) {0}

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
fr_FR: Allouer le jour

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
fr_FR: Montant alloué

en: Allocated Leaves
fr_FR: Congés alloués

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
fr_FR: Alloué {0} partie(s) via le planificateur sur {1} en fonction de l'option 'Allocation le jour' définie à {2}

en: Allocating Leave
fr_FR: Allocation des congés

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
fr_FR: Allocation des congés

en: Allocation Expired!
fr_FR: Allocation expirée!

note: Label of the allow_employee_checkin_from_mobile_app (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Employee Checkin from Mobile App
fr_FR: Autoriser l'enregistrement des employés depuis l'application mobile

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
fr_FR: Autoriser l'encaissement

note: Label of the allow_geolocation_tracking (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Geolocation Tracking
fr_FR: Autoriser la géolocalisation

note: Label of the applicable_after (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Leave Application After (Working Days)
fr_FR: Autoriser la demande de congé après (jours ouvrables)

note: Label of the allow_multiple_shift_assignments (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Multiple Shift Assignments for Same Date
fr_FR: Autoriser plusieurs affectations de décalage pour la même date

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
fr_FR: Autoriser un Solde Négatif

note: Label of the allow_over_allocation (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Over Allocation
fr_FR: Autoriser la surallocation

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
fr_FR: Autoriser l'exonération fiscale

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
fr_FR: Autoriser l'Utilisateur

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
fr_FR: Autoriser les Utilisateurs

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
fr_FR: Autoriser le départ après l'heure de fin du quart (en minutes)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs suivant à approuver les demandes de congés durant les jours bloqués.

note: Description of the 'Allow Over Allocation' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allows allocating more leaves than the number of days in the allocation period.
fr_FR: Permet d'allouer plus de feuilles que le nombre de jours de la période d'attribution.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
fr_FR: Alterner les entrées comme IN et OUT pendant le même quart

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
fr_FR: Modifié Depuis

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount Based on Formula
fr_FR: Montant basé sur la formule

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
fr_FR: Montant basé sur la formule

note: Description of the 'Claimed Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount claimed via Expense Claim
fr_FR: Montant réclamé par le biais d'une note de frais

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
fr_FR: Montant des dépenses

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Amount paid against this encashment
fr_FR: Montant payé contre cet encaissement

note: Description of the 'Returned Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount scheduled for deduction via salary
fr_FR: Montant prévu pour la déduction via le salaire

en: Amount should not be less than zero
fr_FR: Le montant ne doit pas être inférieur à zéro

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount that has been paid against this advance
fr_FR: Montant qui a été payé contre cette avance

en: An amount of {0} already claimed for the component {1}, set the amount equal or greater than {2}
fr_FR: Un montant d' {0} déjà réclamé pour le composant {1}, défini le montant égal ou supérieur à {2}

en: An attendance record is linked to this checkin. Please cancel the attendance before modifying time.
fr_FR: Un enregistrement de présence est lié à cet enregistrement. Veuillez annuler la présence avant de modifier l'heure.

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
fr_FR: Allocation annuelle

en: Annual Allocation Exceeded
fr_FR: Allocation annuelle dépassée

en: Annual Salary
fr_FR: Salaire annuel

note: Label of the annual_taxable_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Annual Taxable Amount
fr_FR: Montant annuel imposable

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
fr_FR: Tout autre détail

note: Description of the 'Remarks' (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Any other remarks, noteworthy effort that should go in the records
fr_FR: Toute autre remarque, un effort remarquable qui devrait figurer dans les dossiers

note: Label of the applicable_earnings_component (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Applicable Earnings Component
fr_FR: Composant de Gains applicable

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
fr_FR: Applicable Pour

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
fr_FR: Applicable dans le cas de l'accueil des nouveaux employés

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
fr_FR: Adresse e-mail du demandeur

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
fr_FR: Nom du candidat

note: Label of the applicant_rating (Rating) field in DocType 'Job Applicant'
en: Applicant Rating
fr_FR: Notation du candidat

note: Description of a DocType
en: Applicant for a Job
fr_FR: Candidat à un emploi

en: Applicant name
fr_FR: Nom du demandeur

en: Application Status
fr_FR: État de la Demande

en: Application period cannot be across two allocation records
fr_FR: La période de demande ne peut pas être sur deux périodes d'allocations

en: Application period cannot be outside leave allocation period
fr_FR: La période de la demande ne peut pas être hors de la période d'allocation de congé

en: Applications Received
fr_FR: Applications reçues

en: Applications received:
fr_FR: Demandes reçues :

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
fr_FR: S'applique à la Société

en: Apply
fr_FR: Appliquer

note: Description of a DocType
en: Apply / Approve Leaves
fr_FR: Demander / approuver des congés

en: Apply Filters
fr_FR: Appliquer les filtres

en: Apply Now
fr_FR: Choisir

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
fr_FR: Rendez-Vous

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
fr_FR: Date de rendez-vous

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
fr_FR: Lettre de nomination

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
fr_FR: Modèle de lettre de nomination

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
fr_FR: Contenu de la lettre de nomination

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
fr_FR: Estimation

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
fr_FR: Cycle d'évaluation

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
fr_FR: Objectif d'Estimation

note: Name of a DocType
en: Appraisal KRA
fr_FR: KRA d'évaluation

note: Label of the section_break_cycle (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Appraisal Linking
fr_FR: Liaison de l'évaluation

note: Name of a report Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Overview
fr_FR: Aperçu de l'évaluation

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
fr_FR: Modèle d'évaluation

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
fr_FR: But du Modèle d'Évaluation

en: Appraisal Template Missing
fr_FR: Modèle d'évaluation manquant

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
fr_FR: Titre du modèle d'évaluation

en: Appraisal Template not found for some designations.
fr_FR: Modèle d'évaluation introuvable pour certaines désignations.

en: Appraisal creation is queued. It may take a few minutes.
fr_FR: La création de l'évaluation est en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes.

en: Appraisal {0} already exists for Employee {1} for this Appraisal Cycle or overlapping period
fr_FR: L'évaluation {0} existe déjà pour l'employé {1} pour ce cycle d'évaluation ou pour la période de chevauchement

en: Appraisal {0} does not belong to Employee {1}
fr_FR: L'évaluation {0} n'appartient pas à l'employé {1}

note: Name of a DocType
en: Appraisee
fr_FR: Évaluateur

en: Appraisees: {0}
fr_FR: Évaluateurs : {0}

en: Apprentice
fr_FR: Apprenti

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
fr_FR: Approbation

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
fr_FR: Statut d'Approbation

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
fr_FR: Le Statut d'Approbation doit être 'Approuvé' ou 'Rejeté'

en: Approve
fr_FR: Approuver

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
fr_FR: Approuvé

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
fr_FR: Approbateur

en: Approvers
fr_FR: Approbateurs

en: Apr
fr_FR: avr

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
fr_FR: Archivé

en: Are you sure you want to delete the attachment
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la pièce jointe

en: Are you sure you want to delete the {0}
fr_FR: Etes-vous sur de vouloir supprimer l’élément {0}

en: Are you sure you want to email the selected salary slips?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer les bulletins de salaire sélectionnés ?

en: Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Are you sure you want to reject the Employee Referral?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir rejeter la recommandation des employés?

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
fr_FR: Date/Heure d'arrivée

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
fr_FR: La struture salariale qui vous a été assignée ne vous permet pas de demander des avantages sociaux

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
fr_FR: Nom de l'Actif

en: Asset Recovery Cost for {0}: {1}
fr_FR: Coût de recouvrement d'actif pour {0} : {1}

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Assets Allocated
fr_FR: Actifs alloués

en: Assign Salary Structure to {0} employee(s)?
fr_FR: Attribuer une structure salariale à {0} employé(s) ?

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift
fr_FR: Attribuer un quart de travail

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift Schedule
fr_FR: Attribuer des plannings de quarts

en: Assign Structure
fr_FR: Attribuer une structure

en: Assigning Salary Structure
fr_FR: Attribution de la structure salariale

en: Assigning Structure...
fr_FR: Attribution de la structure...

en: Assigning Structures...
fr_FR: Assignation des structures...

en: Assigning...
fr_FR: Affectation en cours...

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
fr_FR: Affectation basée sur

en: Associate Job Opening
fr_FR: Offres d'emploi associées

note: Label of the associated_document (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document
fr_FR: Document Associé

note: Label of the associated_document_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document Type
fr_FR: Type de document associé

en: At least one interview has to be selected.
fr_FR: Au moins une entrevue doit être sélectionnée.

note: Label of the attach_proof (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Attach Proof
fr_FR: Joindre une preuve

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
fr_FR: Présence

en: Attendance Calendar
fr_FR: Calendrier de présence

note: Label of a chart in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Count
fr_FR: Nombre de présences

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
fr_FR: Date de Présence

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
fr_FR: Présence Depuis

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
fr_FR: La Date de Présence Depuis et la Date de Présence Jusqu'à sont obligatoires

en: Attendance ID
fr_FR: ID de présence

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
fr_FR: Présence marquée

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
fr_FR: Demande de validation de présence

en: Attendance Request History
fr_FR: Historique des demandes de présence

note: Label of the attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Attendance Settings
fr_FR: Paramètres de présence

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
fr_FR: Présence Jusqu'à

en: Attendance Updated
fr_FR: Présence mise à jour

en: Attendance Warnings
fr_FR: Avertissements de présence

en: Attendance date {0} can not be less than employee {1}'s joining date: {2}
fr_FR: La date de participation {0} ne peut pas être inférieure à la date d'adhésion de l'employé {1}: {2}

en: Attendance for all the employees under this criteria has been marked already.
fr_FR: La présence de tous les employés selon ces critères a déjà été marquée.

en: Attendance for employee {0} is already marked for an overlapping shift {1}: {2}
fr_FR: La présence de l'employé {0} est déjà marquée comme chevauchant le poste {1}: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the date {1}: {2}
fr_FR: La présence de l'employé {0} est déjà marquée pour la date {1}: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the following dates: {1}
fr_FR: La présence de l'employé {0} est déjà marquée pour les dates suivantes : {1}

en: Attendance for the following dates will be skipped/overwritten on submission
fr_FR: La présence pour les dates suivantes sera ignorée/écrasée lors de la soumission

en: Attendance from {0} to {1} has already been marked for the Employee {2}
fr_FR: La participation de {0} à {1} a déjà été marquée pour l'employé {2}

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
fr_FR: La présence a été marquée selon les enregistrements des employés

en: Attendance has been marked for all the employees between the selected payroll dates.
fr_FR: La présence a été marquée pour tous les employés entre les dates de paie sélectionnées.

en: Attendance is pending for these employees between the selected payroll dates. Mark attendance to proceed. Refer {0} for details.
fr_FR: La présence est en attente pour ces employés entre les dates de paie sélectionnées. Marquez la présence pour continuer. Reportez-vous à {0} pour plus de détails.

en: Attendance marked successfully
fr_FR: Présence marquée avec succès

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
fr_FR: Présence de {0} non soumise car il s'agit d'un jour férié.

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
fr_FR: Participation non soumise pour {0} car {1} est en congé.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
fr_FR: La participation sera automatiquement marquée après cette date.

en: AttendanceRequestListView
fr_FR: Vue Liste des demandes de présence

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
fr_FR: Participants

en: Attrition Count
fr_FR: Nombre de tritions

en: Aug
fr_FR: Août

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
fr_FR: Paramètres de présence automatique

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
fr_FR: Remise en espèces automatique

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Automated Based on Goal Progress
fr_FR: Automatisé en fonction de la progression de l'objectif

note: Description of the 'Assets Allocated' (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Automatically fetches all assets allocated to the employee, if any
fr_FR: Récupère automatiquement tous les actifs alloués à l'employé, le cas échéant

note: Label of the auto_update_last_sync (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Automatically update Last Sync of Checkin
fr_FR: Mettre à jour automatiquement la dernière synchronisation de l'enregistrement

note: Label of the available_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Available Leave(s)
fr_FR: Congés disponible(s)

en: Available Leaves
fr_FR: Congés disponibles

note: Label of the avg_feedback_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average Feedback Score
fr_FR: Score moyen des commentaires

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Average Rating
fr_FR: Notation moyenne

note: Description of the 'Final Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score (out of 5)
fr_FR: Moyenne du score d'objectifs, du score de rétroaction et du score d'auto-évaluation (sur 5)

en: Average rating of demonstrated skills
fr_FR: Note moyenne des compétences démontrées

en: Avg Feedback Score
fr_FR: Score moyen des commentaires

en: Avg Utilization
fr_FR: Utilisation Moyenne

en: Avg Utilization (Billed Only)
fr_FR: Utilisation Moyenne (uniquement facturée)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
fr_FR: Attente de Réponse

en: Backdated Leave Application is restricted. Please set the {} in {}
fr_FR: La demande de congé rétrodatée est restreinte. Veuillez définir {} dans {}

en: Bank
fr_FR: Banque

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
fr_FR: Compte bancaire

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
fr_FR: No de compte bancaire

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
fr_FR: Coordonnées bancaires

en: Bank Entries
fr_FR: Écritures Bancaires

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
fr_FR: Nom de la Banque

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
fr_FR: Virement bancaire

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
fr_FR: Commencer sur (jours)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
fr_FR: Commencez l'enregistrement avant l'heure de début du poste (en minutes)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
fr_FR: Débutant

en: Below is the list of upcoming holidays for you:
fr_FR: Voici la liste des jours fériés à venir pour vous:

en: Benefit
fr_FR: Avantage

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
fr_FR: Avantages

en: Bill Amount
fr_FR: Montant de la facture

en: Billed Hours
fr_FR: Heures facturées

en: Billed Hours (B)
fr_FR: Heures facturées (B)

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
fr_FR: Bimensuel

en: Birthday Reminder
fr_FR: Rappel d'anniversaire

en: Birthday Reminder 🎂
fr_FR: Rappel d'anniversaire 🎂

note: Label of the send_birthday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Birthdays
fr_FR: Jours d'anniversaire

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
fr_FR: Bloquer la Date

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
fr_FR: Bloquer les Jours

note: Description of a DocType
en: Block Holidays on important days.
fr_FR: Bloquer les jours fériés les jours importants.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
fr_FR: Bleue

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
fr_FR: Corps

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
fr_FR: Montant du bonus

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
fr_FR: Date de paiement du bonus

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
fr_FR: La date de paiement du bonus ne peut pas être une date passée

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
fr_FR: Branche

en: Branch: {0}
fr_FR: Branche : {0}

en: Bulk Assignments
fr_FR: Attributions en masse

en: Bulk Leave Policy Assignment
fr_FR: Affectation de la politique de congés en masse

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bulk Salary Structure Assignment
fr_FR: Affectation de la structure salariale en bloc

note: Description of the 'Calculate Final Score based on Formula' (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: By default, the Final Score is calculated as the average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score. Enable this to set a different formula
fr_FR: Par défaut, le score final est calculé comme la moyenne du score d'objectif, du score de feedback et du score d'auto-évaluation. Activez cette option pour définir une formule différente

note: Label of the calculate_final_score_based_on_formula (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Calculate Final Score based on Formula
fr_FR: Calculer le score final basé sur une formule

note: Label of the calculate_gratuity_amount_based_on (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Calculate Gratuity Amount Based On
fr_FR: Calculer le montant de la Gratuité basé sur

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
fr_FR: Calculer les jours ouvrables de paie en fonction de

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
fr_FR: Calculé en jours

en: Calls
fr_FR: Appels

en: Campaign
fr_FR: Campagne

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancellation Queued
fr_FR: Annulation en file d'attente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
fr_FR: Annulé(e)

en: Cannot Modify Time
fr_FR: Impossible de modifier l'heure

en: Cannot allocate leaves outside the allocation period {0} - {1}
fr_FR: Impossible d'attribuer des congés en dehors de la période de congés {0} - {1}

en: Cannot break shift after end date
fr_FR: Impossible de casser le quart après la date de fin

en: Cannot break shift before start date
fr_FR: Impossible de casser le quart avant la date de début

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Attendance: {1}
fr_FR: Impossible d'annuler l'affectation de quart : {0} car elle est liée à la présence : {1}

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Employee Checkin: {1}
fr_FR: Impossible d'annuler l'affectation de quart : {0} car elle est liée à l'enregistrement de l'employé : {1}

en: Cannot create Salary Slip for Employee joining after Payroll Period
fr_FR: Impossible de créer un bulletin de salaire pour les employés qui se joignent après la période de paie

en: Cannot create Salary Slip for Employee who has left before Payroll Period
fr_FR: Impossible de créer un feuillet de salaire pour l'employé qui est parti avant la période de paie

en: Cannot create a Job Applicant against a closed Job Opening
fr_FR: Impossible de créer un candidat à un poste contre un poste fermé

en: Cannot create or change transactions against an Appraisal Cycle with status {0}.
fr_FR: Impossible de créer ou de modifier des transactions pour un cycle d'évaluation avec le statut {0}.

en: Cannot find active Leave Period
fr_FR: Impossible de trouver une période de congés active

en: Cannot mark attendance for an Inactive employee {0}
fr_FR: Impossible de marquer la présence d'un employé inactif {0}

en: Cannot submit. Attendance is not marked for some employees.
fr_FR: Impossible de soumettre. La présence n'est pas marquée pour certains employés.

en: Cannot update allocation for {0} after submission
fr_FR: Impossible de mettre à jour l'allocation pour {0} après la soumission

en: Cannot update status of Goal groups
fr_FR: Impossible de mettre à jour le statut des groupes d'objectifs

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
fr_FR: Reporter

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
fr_FR: Effectuer Feuilles Transmises

en: Casual Leave
fr_FR: Congé occasionnel

note: Label of the cause_of_grievance (Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Cause of Grievance
fr_FR: Cause de grief

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
fr_FR: Changer

en: Changing '{0}' to {1}.
fr_FR: Changement de '{0}' en {1}.

en: Changing KRA in this parent goal will align all the child goals to the same KRA, if any.
fr_FR: Le changement de KRA dans cet objectif parent alignera tous les objectifs de l'enfant sur la même KRA, le cas échéant.

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
fr_FR: Plan comptable

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
fr_FR: Tableau des centres de coûts

en: Check <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> for more details
fr_FR: Vérifiez <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> pour plus de détails

en: Check Error Log {0} for more details.
fr_FR: Consultez le journal des erreurs {0} pour plus de détails.

en: Check In
fr_FR: Enregistrement

en: Check Out
fr_FR: Départ

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
fr_FR: Vérifier les offres d'emploi lors de la création d'une offre d'emploi

en: Check {0} for more details
fr_FR: Vérifiez {0} pour plus de détails

en: Check-in
fr_FR: Enregistrement

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
fr_FR: Date d'arrivée

en: Check-out
fr_FR: Départ

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
fr_FR: Date de départ

note: Label of the checkin_radius (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Checkin Radius
fr_FR: Rayon d'enregistrement

en: Child nodes can only be created under 'Group' type nodes
fr_FR: Les nœuds enfants ne peuvent être créés que sous les nœuds de type 'Groupe'

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
fr_FR: Demande de prestations pour

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
fr_FR: Date de réclamation

en: Claim an Expense
fr_FR: Réclamer une dépense

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
fr_FR: Réclamé

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
fr_FR: Montant réclamé

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Claims
fr_FR: Réclamations

en: Clear All
fr_FR: Tout effacer

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
fr_FR: Date de Compensation

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Cleared
fr_FR: Nettoyé

en: Click {0} to change the configuration and then resave salary slip
fr_FR: Cliquez sur {0} pour modifier la configuration, puis enregistrez à nouveau le bulletin de salaire.

en: Close
fr_FR: Fermer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
fr_FR: Fermé

note: Label of the closed_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed On
fr_FR: Fermé le

note: Label of the closes_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closes On
fr_FR: Fermeture activée

en: Closes on:
fr_FR: Ferme le :

en: Closing Balance
fr_FR: Solde de clôture

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
fr_FR: Notes de clôture

en: Collapse All
fr_FR: Tout réduire

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
fr_FR: Couleur

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
fr_FR: Commentaires

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
fr_FR: Société

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
fr_FR: Détail de la société

en: Company Information
fr_FR: Informations sur l'entreprise

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
fr_FR: Demande de congé compensatoire

en: Compensatory Off
fr_FR: Congé Compensatoire

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
fr_FR: Terminé

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
fr_FR: Terminé le

en: Completing onboarding
fr_FR: Compléter l'intégration

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
fr_FR: Composant

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
fr_FR: Propriétés et références des composants

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
fr_FR: Conditions

note: Label of the configure_component_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Condition & Formula
fr_FR: Etat & Formule

en: Condition and Formula Help
fr_FR: Aide sur la condition et la formule

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
fr_FR: Condition et formule

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
fr_FR: Conditions et variable de formule et exemple

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
fr_FR: Conférence

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm {0}
fr_FR: Confirmer {0}

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
fr_FR: Connexions

en: Consider Grace Period
fr_FR: Considérer la période de grâce

note: Label of the consider_marked_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Marked Attendance on Holidays
fr_FR: Considérer la présence marquée pendant les vacances

en: Consider Tax Exemption Declaration
fr_FR: Considérer la déclaration d'exemption fiscale

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
fr_FR: Considérez la participation non marquée comme

en: Consolidate Leave Types
fr_FR: Consolider les types de congés

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
fr_FR: Email du Contact

en: Contact Information
fr_FR: Informations de contact

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
fr_FR: N° du Contact

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
fr_FR: Numéro de contact

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Contract
fr_FR: Contrat

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
fr_FR: Copie de l'invitation / annonce

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
fr_FR: Coût

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
fr_FR: Centre de coûts

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
fr_FR: Centres de coûts

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
fr_FR: Coût

note: Label of the costing_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
fr_FR: Détails des coûts

en: Could not submit some Salary Slips: {}
fr_FR: Impossible de soumettre quelques fiches de salaire : {}

en: Could not update Goal
fr_FR: Impossible de mettre à jour l'objectif

en: Could not update goals
fr_FR: Impossible de mettre à jour les objectifs

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Fixture Deletion Failed
fr_FR: Échec de la suppression des données de pays

en: Country Setup failed
fr_FR: Échec de la configuration du pays

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
fr_FR: Cours

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
fr_FR: Lettre de Motivation

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create Additional Salary
fr_FR: Créer un salaire supplémentaire

en: Create Appraisals
fr_FR: Créer des évaluations

en: Create Employee
fr_FR: Créer un employé

en: Create Interview
fr_FR: Créer une entrevue

en: Create Job Applicant
fr_FR: Créer un candidat

en: Create Job Opening
fr_FR: Créer un poste ouvert

en: Create Journal Entry
fr_FR: Créer une entrée de journal

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
fr_FR: Créer un nouvel identifiant d'employé

en: Create Payment Entry
fr_FR: Créer une entrée de paiement

en: Create Salary Slip
fr_FR: Créer une Fiche de Paie

en: Create Salary Slips
fr_FR: Créer les fiches de paie

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
fr_FR: Créer une écriture de paiement distincte pour chaque demande d'avantages sociaux

note: Label of the create_shifts_after (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Create Shifts After
fr_FR: Créer des quarts après

en: Creating Appraisals
fr_FR: Créer des évaluations

en: Creating Payment Entries......
fr_FR: Créer des écritures de paiement...

en: Creating Salary Slips...
fr_FR: Création des fiches de paie en cours...

en: Creating {0}...
fr_FR: Création de {0}...

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: Creation Failed
fr_FR: Échec de la création

en: Creation of Salary Structure Assignments has been queued. It may take a few minutes.
fr_FR: La création des attributions de structure salariale a été mise en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes.

en: Creation of {0} has been queued. It may take a few minutes.
fr_FR: La création de {0} a été mise en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes.

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
fr_FR: Critère

note: Description of the 'Rating Criteria' (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Criteria based on which employee should be rated in Performance Feedback and Self Appraisal
fr_FR: Critères sur la base desquels l'employé doit être évalué dans la rétroaction sur la performance et l'autoévaluation

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
fr_FR: Devise

note: Label of the currency_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Currency
fr_FR: Devise

en: Currency of selected Income Tax Slab should be {0} instead of {1}
fr_FR: La devise de la dalle d'impôt sur le revenu sélectionnée doit être {0} au lieu de {1}

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
fr_FR: Actuel

note: Label of the current_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Current CTC
fr_FR: CTC en cours

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
fr_FR: Compte actuel

note: Label of the current_employer (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Employer
fr_FR: Employeur actuel

note: Label of the current_job_title (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Job Title
fr_FR: Titre du poste actuel

note: Label of the current_month_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Current Month Income Tax
fr_FR: Mois de l'impôt sur le revenu

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
fr_FR: La valeur actuelle de l'odomètre doit être supérieure à la dernière valeur de l'odomètre {0}

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
fr_FR: Valeur actuelle du compteur kilométrique

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
fr_FR: Offres actuelles

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Slab
fr_FR: Dalle actuelle

note: Label of the current_work_experience (Float) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_rule_slabs (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Work Experience
fr_FR: Expérience de travail actuelle

en: Currently, there is no {0} leave period for this date to create/update leave allocation.
fr_FR: Actuellement, il n'y a pas de période de congé {0} pour cette date pour créer/mettre à jour l'allocation de congé.

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Custom Range
fr_FR: Plage personnalisée

en: Customer
fr_FR: Client

note: Label of the cycle_name (Data) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Cycle Name
fr_FR: Nom du cycle

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
fr_FR: Quotidien

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
fr_FR: Récapitulatif de travail quotidien

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
fr_FR: Groupe de récapitulatif quotidien

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
fr_FR: Utilisateur du groupe de récapitulatif quotidien

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
fr_FR: Réponses au récapitulatif de travail quotidien

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Date Range
fr_FR: Plage de dates

en: Date is repeated
fr_FR: La date est répétée

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
fr_FR: Date d'Embauche

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Dates & Reason
fr_FR: Dates & Raison

note: Label of the dates_based_on (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Dates Based On
fr_FR: Dates basées sur

en: Days for which Holidays are blocked for this department.
fr_FR: Jours pour lesquels les jours fériés sont bloqués pour ce département.

en: Debit A/C Number
fr_FR: Numéro de débit du compte

en: Dec
fr_FR: déc

en: Decision Pending
fr_FR: Décision en attente

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
fr_FR: Déclarations

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
fr_FR: Montant Déclaré

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
fr_FR: Déduire la taxe complète à la date de paie sélectionnée

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
fr_FR: Déduire la taxe pour les avantages sociaux des employés non réclamés

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
fr_FR: Déduire la taxe pour toute preuve d'exemption de taxe non soumise

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
fr_FR: Déduction

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Deduction Reports
fr_FR: Rapports de déduction

en: Deduction from Salary
fr_FR: Déduction du salaire

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
fr_FR: Déductions

note: Label of the deductions_before_tax_calculation (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions before tax calculation
fr_FR: Déductions avant calcul de la taxe

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
fr_FR: Compte par Défaut

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
fr_FR: Montant par Défaut

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
fr_FR: Le compte par défaut de Banque / Caisse sera automatiquement mis à jour dans l’écriture de Journal de Salaire lorsque ce mode est sélectionné.

note: Label of the default_base_pay (Currency) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Base Pay
fr_FR: Paiement de base par défaut

en: Default Employee Advance Account
fr_FR: Compte d'avance d'employé par défaut

en: Default Expense Claim Payable Account
fr_FR: Compte à payer de la note de frais par défaut

en: Default Payroll Payable Account
fr_FR: Compte à payer de la paie par défaut

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
fr_FR: Structure salariale par défaut

en: Default Shift
fr_FR: Quart de travail par défaut

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
fr_FR: Compte de dépenses différées

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Attachment
fr_FR: Supprimer la pièce jointe

en: Delete {0}
fr_FR: Supprimer {0}

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
fr_FR: Service de Livraison

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
fr_FR: Département

note: Name of a DocType
en: Department Approver
fr_FR: Approbateur du département

note: Label of a chart in the Recruitment Workspace
en: Department Wise Openings
fr_FR: Ouvertures Sages du Service

en: Department {0} does not belong to company: {1}
fr_FR: Le département {0} n'appartient pas à la société : {1}

en: Department: {0}
fr_FR: Service : {0}

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
fr_FR: Date/Heure de départ

en: Depends On Payment Days
fr_FR: Dépend des jours de paiement

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
fr_FR: Dépend des jours de paiement

note: Description of a DocType
en: Description of a Job Opening
fr_FR: Description d'une offre d'emploi

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
fr_FR: Désignation

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
fr_FR: Compétence de désignation

en: Designation: {0}
fr_FR: Désignation : {0}

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
fr_FR: Détails

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
fr_FR: Détails du commanditaire (nom, lieu)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
fr_FR: Déterminer les entrées et les sorties

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
fr_FR: Désactiver

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
fr_FR: Désactiver le Total Arrondi

en: Disable {0} for the {1} component, to prevent the amount from being deducted twice, as its formula already uses a payment-days-based component.
fr_FR: Désactiver {0} pour le composant {1} , pour éviter que le montant ne soit déduit deux fois, car sa formule utilise déjà un composant basé sur le paiement.

en: Disable {0} or {1} to proceed.
fr_FR: Désactiver {0} ou {1} pour continuer.

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
fr_FR: Desactivé

en: Disabling Push Notifications...
fr_FR: Désactivation des notifications push...

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
fr_FR: Montant distribué (au prorata)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
fr_FR: Ne pas inclure dans le total

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
fr_FR: Ne pas inclure au total

en: Do you still want to proceed?
fr_FR: Voulez-vous toujours continuer ?

en: Do you want to update the Job Applicant {0} as {1} based on this interview result?
fr_FR: Voulez-vous mettre à jour le candidat {0} comme {1} en fonction de ce résultat d'entrevue ?

en: Document Status
fr_FR: Statut du document

en: Document {0} failed!
fr_FR: Le document {0} a échoué !

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
fr_FR: National

en: Download PDF
fr_FR: Télécharger au Format PDF

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
fr_FR: Télécharger le Modèle

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
fr_FR: Brouillon

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
fr_FR: Chauffeur

en: Duplicate Entry
fr_FR: Entrée en double

en: Duplicate Job Requisition
fr_FR: Requisition de tâche en double

en: Duplicate Overwritten Salary
fr_FR: Salaire en double écrasé

en: Duplicate Salary Withholding
fr_FR: Retenue de salaire en double

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
fr_FR: Durée (jours)

en: ERROR({0}): {1}
fr_FR: ERREUR({0}) : {1}

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
fr_FR: Sortie anticipée

en: Early Exit By
fr_FR: Sortie anticipée de

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
fr_FR: Période de grâce de sortie anticipée

en: Early Exits
fr_FR: Sorties anticipées

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
fr_FR: Congés acquis

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
fr_FR: Fréquence d'acquisition des congés

en: Earned Leaves
fr_FR: Feuilles gagnées

en: Earned Leaves are allocated as per the configured frequency via scheduler.
fr_FR: Les feuilles gagnées sont allouées selon la fréquence configurée via le planificateur.

en: Earned Leaves are auto-allocated via scheduler based on the annual allocation set in the Leave Policy: {0}
fr_FR: Les congés gagnés sont automatiquement alloués via le planificateur selon l'allocation annuelle définie dans la politique de congés : {0}

en: Earned Leaves are leaves earned by an Employee after working with the company for a certain amount of time. Enabling this will allocate leaves on pro-rata basis by automatically updating Leave Allocation for leaves of this type at intervals set by 'Earned Leave Frequency.
fr_FR: Les congés gagnés sont des congés gagnés par un employé après avoir travaillé avec l'entreprise pendant un certain temps. Activer cette option permettra d'allouer les feuilles au prorata en mettant à jour automatiquement l'allocation de congés pour les feuilles de ce type à des intervalles définis par 'Fréquence de congé gagné.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
fr_FR: Revenus

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
fr_FR: Composante de revenu

en: Earning Salary Component is required for Employee Referral Bonus.
fr_FR: La composante de salaire est requise pour le bonus de parrainage des employés.

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
fr_FR: Bénéfices

note: Label of the earnings_and_deductions_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earning_deduction (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings & Deductions
fr_FR: Gains & Déductions

en: Edit
fr_FR: modifier

en: Edit Expense Item
fr_FR: Modifier l'élément de dépense

en: Edit Expense Tax
fr_FR: Modifier la taxe sur les dépenses

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective From
fr_FR: À partir de

note: Label of the effective_to (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective To
fr_FR: Effectif à :

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
fr_FR: À compter de

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
fr_FR: Courriel

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
fr_FR: Adresse électronique

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
fr_FR: Identifiant Email

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
fr_FR: Envoyer la Fiche de Paie à l'Employé par Mail

en: Email Salary Slips
fr_FR: Envoyer les bordereaux de salaire

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
fr_FR: Email envoyé à

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
fr_FR: Modèle d&#39;email

en: Email sent to {0}
fr_FR: Email envoyé à {0}

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
fr_FR: Envoi des fiches de paie à l'employé par Email en fonction de l'email sélectionné dans la fiche Employé

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
fr_FR: Employé

en: Employee A/C Number
fr_FR: Numéro de l'employé

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
fr_FR: Avance versée aux employés

en: Employee Advance Balance
fr_FR: Solde d'avance de l'employé

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
fr_FR: Récapitulatif des avances versées aux employés

en: Employee Advances
fr_FR: Avances de salaire aux employés

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
fr_FR: Analyses des employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
fr_FR: Outil de Gestion des Présences des Employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
fr_FR: Demande d'avantages sociaux

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
fr_FR: Détail de la demande d'avantages sociaux

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
fr_FR: Requête d'avantages sociaux

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
fr_FR: Avantages de l'Employé

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Birthday
fr_FR: Anniversaire de l'employé

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
fr_FR: Activité d'intégration des nouveaux employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
fr_FR: Enregistrement des employés

en: Employee Checkin History
fr_FR: Historique des enregistrements des employés

note: Name of a DocType
en: Employee Cost Center
fr_FR: Centre de coûts des employés

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
fr_FR: Détails des employés

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
fr_FR: Emails de l'Employé

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Exit
fr_FR: Départ de l'employé

note: Label of the employee_exit_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Exit Settings
fr_FR: Paramètres de sortie des employés

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Exits
fr_FR: Quitter les employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Feedback Criteria
fr_FR: Critères de rétroaction des employés

note: Name of a DocType
en: Employee Feedback Rating
fr_FR: Évaluation des commentaires des employés

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
fr_FR: Echelon des employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Grievance
fr_FR: Réclamation des employés

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
fr_FR: Groupe d'employés

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
fr_FR: Assurance maladie des employés

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Hours Utilization Based On Timesheet
fr_FR: Heures d'utilisation des employés basées sur la feuille de temps

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
fr_FR: Image de l'employé

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
fr_FR: Intéressement des employés

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Employee Info
fr_FR: Informations sur les employés

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Information
fr_FR: Informations sur l'employé

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Journey
fr_FR: Parcours de l'employé

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance
fr_FR: Employé de quitter le solde

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance Summary
fr_FR: Résumé de la sortie du solde des employés

note: Name of a Workspace
en: Employee Lifecycle
fr_FR: Cycle de vie des employés

en: Employee Loan
fr_FR: Prêt d'employé

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
fr_FR: Nom de l'Employé

note: Label of the emp_created_by (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Naming By
fr_FR: Nommage de l'employé par

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
fr_FR: Numéro d'Employé

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
fr_FR: Embauche des employés

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
fr_FR: Modèle d'accueil des nouveaux employés

en: Employee Onboarding: {0} already exists for Job Applicant: {1}
fr_FR: Intégration des employés : {0} existe déjà pour le candidat au poste : {1}

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
fr_FR: Autres revenus des employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Employee Performance Feedback
fr_FR: Commentaire sur la performance des employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
fr_FR: Promotion des employés

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
fr_FR: Détails de la promotion des employés

en: Employee Promotion cannot be submitted before Promotion Date
fr_FR: La promotion des employés ne peut pas être soumise avant la date de la promotion

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
fr_FR: Historique des propriétés des champs de la fiche employé

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
fr_FR: Recommandations

en: Employee Referral {0} is not applicable for referral bonus.
fr_FR: La recommandation d'un employé {0} n'est pas applicable à la prime de recommandation.

en: Employee Referrals
fr_FR: Parrainages d'employés

note: Label of the employee_responsible (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Employee Responsible
fr_FR: Responsable de l'employé

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Retained
fr_FR: Employé retenu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
fr_FR: Départ des employés

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
fr_FR: Modèle de départ des employés

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
fr_FR: Paramètres des Employés

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
fr_FR: Compétence de l'employé

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
fr_FR: Carte de compétences des employés

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
fr_FR: Compétences des employés

en: Employee Status
fr_FR: Statut de l'employé

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
fr_FR: Catégorie d'exemption de taxe des employés

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
fr_FR: Déclaration d'exemption de taxe

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
fr_FR: Catégorie de déclaration d'exemption de taxe

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
fr_FR: Soumission d'une preuve d'exemption de taxe

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
fr_FR: Détails de la soumission de preuve d'exemption de taxe

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
fr_FR: Sous-catégorie d'exemption de taxe

note: Name of a DocType
en: Employee Training
fr_FR: Entrainement d'employé

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
fr_FR: Transfert des employés

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
fr_FR: Détail du transfert des employés

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
fr_FR: Détails de transfert des employés

en: Employee Transfer cannot be submitted before Transfer Date
fr_FR: Le transfert des employés ne peut pas être soumis avant la date de transfert

en: Employee can be named by Employee ID if you assign one, or via Naming Series. Select your preference here.
fr_FR: L'employé peut être nommé par l'ID de l'employé si vous en assignez un, ou via la série Nom. Sélectionnez votre préférence ici.

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Employee name
fr_FR: Nom de l'employé

note: Description of the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee records are created using the selected option
fr_FR: Les enregistrements des employés sont créés en utilisant l'option sélectionnée

en: Employee was marked Absent due to missing Employee Checkins.
fr_FR: L'employé a été marqué comme absent en raison de l'absence d'enregistrement.

en: Employee was marked Absent for not meeting the working hours threshold.
fr_FR: L'employé a été marqué Absent pour ne pas avoir atteint le seuil d'heures de travail.

en: Employee was marked Absent for other half due to missing Employee Checkins.
fr_FR: L'employé a été marqué absent pour l'autre moitié en raison d'enregistrements d'employés manquants.

en: Employee {0} already has an Attendance Request {1} that overlaps with this period
fr_FR: L'employé {0} a déjà une demande de présence {1} qui se chevauche avec cette période

en: Employee {0} already has an active Shift {1}: {2} that overlaps within this period.
fr_FR: L'employé {0} a déjà un décalage d'activité {1}: {2} qui se chevauche pendant cette période.

en: Employee {0} already submitted an application {1} for the payroll period {2}
fr_FR: L'employé {0} a déjà soumis une demande {1} pour la période de paie {2}

en: Employee {0} has already applied for Shift {1}: {2} that overlaps within this period
fr_FR: Employé {0} a déjà postulé pour Maj {1}: {2} qui se chevauche pendant cette période

en: Employee {0} has already applied for {1} between {2} and {3} : {4}
fr_FR: L'employé {0} a déjà postulé pour {1} entre {2} et {3} : {4}

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
fr_FR: L'employé {0} n'a pas de montant maximal d'avantages sociaux

en: Employee {0} is not active or does not exist
fr_FR: L'employé {0} n'est pas actif, ou n'existe pas

en: Employee {0} is on Leave on {1}
fr_FR: L'employé {0} est en congés le {1}

en: Employee {0} not found in Training Event Participants.
fr_FR: Employé {0} introuvable dans l'événement de formation.

en: Employee {0} on Half day on {1}
fr_FR: Employé {0} sur une demi-journée sur {1}

en: Employee {0} relieved on {1} must be set as 'Left'
fr_FR: L'employé {0} relevé le {1} doit être défini comme 'Parti'

en: Employee: {0} have to complete minimum {1} years for gratuity
fr_FR: Employé : {0} doit compléter au minimum {1} ans pour gratuité

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
fr_FR: Employés

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
fr_FR: Employés HTML

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employees Working on a Holiday
fr_FR: Employés travaillant en vacances

en: Employees cannot give feedback to themselves. Use {0} instead: {1}
fr_FR: Les employés ne peuvent pas donner de commentaires à eux-mêmes. Utilisez {0} à la place : {1}

note: Label of the half_marked_employees_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Employees on Half Day HTML
fr_FR: HTML des employés à mi-journée

en: Employees will miss holiday reminders from {} until {}. <br> Do you want to proceed with this change?
fr_FR: Les employés manqueront des rappels de vacances de {} jusqu'au {}. <br> Voulez-vous procéder à cette modification ?

en: Employees without Feedback: {0}
fr_FR: Employés sans commentaire : {0}

en: Employees without Goals: {0}
fr_FR: Employés sans objectifs: {0}

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
fr_FR: Employés qui travaillent un jour férié

note: Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_type_name (Data) field in DocType 'Employment Type' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Leave C
en: Employment Type
fr_FR: Type d'emploi

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
fr_FR: Activer la présence automatique

note: Label of the enable_early_exit_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Early Exit Marking
fr_FR: Activer le marquage de fin anticipée

note: Label of the enable_late_entry_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Late Entry Marking
fr_FR: Activer le marquage des entrées en retard

en: Enable Push Notifications
fr_FR: Activer les notifications push

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabling Push Notifications...
fr_FR: Activation des notifications push...

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
fr_FR: Encaissement

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
fr_FR: Montant d'encaissement

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
fr_FR: Date de l'Encaissement

note: Label of the encashment_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Days
fr_FR: Jours d'encaissement

en: Encashment Days cannot exceed {0} {1} as per Leave Type settings
fr_FR: Les jours d'encaissement ne peuvent excéder {0} {1} selon les paramètres du type de congé

en: Encashment Limit Applied
fr_FR: Limite d'encaissement appliquée

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
fr_FR: Crypter les bulletins de salaire dans les courriels

en: End
fr_FR: Fin

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
fr_FR: Date de Fin

en: End Date cannot be before Start Date
fr_FR: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
fr_FR: Heure de Fin

en: End date: {0}
fr_FR: Date de fin : {0}

en: End time cannot be before start time
fr_FR: L'heure de fin ne peut pas être avant l'heure de début

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
fr_FR: Journal Energy Point

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
fr_FR: Règle de point d&#39;énergie

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
fr_FR: Paramètres de points d&#39;énergie

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Energy Points
fr_FR: Points d'énergie

en: Enter the Standard Working Hours for a normal work day. These hours will be used in calculations of reports such as Employee Hours Utilization and Project Profitability analysis.
fr_FR: Entrez les heures normales de travail pour une journée de travail normale. Ces heures seront utilisées dans les calculs de rapports tels que l'utilisation des heures de travail des employés et l'analyse de rentabilité des projets.

en: Enter the number of leaves you want to allocate for the period.
fr_FR: Entrez le nombre de congés que vous voulez allouer pour la période.

en: Enter {0}
fr_FR: Entrez {0}

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Log
fr_FR: Journal des Erreurs

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
fr_FR: Message d&#39;erreur

en: Error creating {0}
fr_FR: Erreur lors de la création de {0}

en: Error deleting {0}
fr_FR: Erreur lors de la suppression de {0}

en: Error in formula or condition
fr_FR: Erreur dans la formule ou la condition

en: Error in formula or condition: {0} in Income Tax Slab
fr_FR: Erreur dans la formule ou la condition : {0} dans la dalle d'impôts sur le revenu

en: Error in some rows
fr_FR: Erreur dans certaines lignes

en: Error updating {0}
fr_FR: Erreur lors de la mise à jour de {0}

en: Error while evaluating the {doctype} {doclink} at row {row_id}. <br><br> <b>Error:</b> {error} <br><br> <b>Hint:</b> {description}
fr_FR: Erreur lors de l'évaluation de l' {doctype} {doclink} à la ligne {row_id}. <br><br> <b>Erreur :</b> {error} <br><br> <b>Indice :</b> {description}

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
fr_FR: Coût estimé par poste

en: Evaluation
fr_FR: Évaluation

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
fr_FR: Date d'évaluation

en: Evaluation Method cannot be changed as there are existing appraisals created for this cycle
fr_FR: La méthode d'évaluation ne peut pas être modifiée car il y a des évaluations existantes créées pour ce cycle

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
fr_FR: Détails de l'évènement

en: Event Link
fr_FR: Lien d'événement

en: Event Location
fr_FR: Lieu de l'Événement

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
fr_FR: Nom de l'Événement

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
fr_FR: Statut de l'Événement

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 2 Weeks
fr_FR: Toutes les 2 semaines

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 3 Weeks
fr_FR: Toutes les 3 semaines

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 4 Weeks
fr_FR: Toutes les 4 semaines

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
fr_FR: Chaque enregistrement valide et check-out

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every Week
fr_FR: Chaque semaine

en: Everyone, let’s congratulate them on their work anniversary!
fr_FR: Tout le monde, félicitons-les pour leur anniversaire!

en: Everyone, let’s congratulate {0} on their birthday.
fr_FR: Tout le monde, félicitons {0} pour son anniversaire.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
fr_FR: Examen

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
fr_FR: Taux de Change

en: Exchange Rate cannot be zero.
fr_FR: Le taux de change ne peut pas être zéro.

en: Exclude Holidays
fr_FR: Exclure les vacances

en: Excluded {0} Non-Encashable Leaves for {1}
fr_FR: Congés non encaissables pour {0} exclues pour {1}

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
fr_FR: Exonéré d'impôt sur le revenu

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
fr_FR: Exonération

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
fr_FR: Catégorie d'exemption

note: Label of the exemption_proofs_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Exemption Proofs
fr_FR: Preufs d'exemption

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
fr_FR: Sous-catégorie d'exemption

en: Existing Record
fr_FR: Enregistrement existant

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Confirmed
fr_FR: Sortie confirmée

note: Label of the exit_details_section (Section Break) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Exit Details
fr_FR: Détails de sortie

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Exit Interview
fr_FR: Quitter l'entretien

en: Exit Interview Pending
fr_FR: Quitter l'entretien en attente

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
fr_FR: Récapitulatif de l'entretien de sortie

en: Exit Interview {0} already exists for Employee: {1}
fr_FR: L'entretien de sortie {0} existe déjà pour l'employé : {1}

en: Exit Questionnaire Notification
fr_FR: Notification de sortie du questionnaire

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
fr_FR: Modèle de notification du questionnaire de sortie

en: Exit Questionnaire Pending
fr_FR: Quitter le questionnaire en attente

note: Label of the exit_questionnaire_web_form (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Web Form
fr_FR: Quitter le formulaire Web du questionnaire

en: Expand All
fr_FR: Développer Tout

note: Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview' Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Average Rating
fr_FR: Note moyenne attendue

note: Label of the expected_by (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected By
fr_FR: Attendu par

note: Label of the expected_compensation (Currency) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected Compensation
fr_FR: Compensation prévue

note: Name of a DocType
en: Expected Skill Set
fr_FR: Ensemble de Compétences attendu

note: Label of the expected_skill_set (Table) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Skillset
fr_FR: Compétences attendues

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
fr_FR: Charges

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
fr_FR: Compte de Charge

note: Name of a role Label of the expense_approver (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Approver
fr_FR: Approbateur de dépenses

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
fr_FR: Approbateur obligatoire pour les notes de frais

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
fr_FR: Note de Frais

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
fr_FR: Compte de Note de Frais

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
fr_FR: Avance sur Note de Frais

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
fr_FR: Détail de la Note de Frais

en: Expense Claim Summary
fr_FR: Récapitulatif des notes de frais

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
fr_FR: Type de Note de Frais

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
fr_FR: Note de Frais pour Indémnité Kilométrique {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
fr_FR: Note de Frais {0} existe déjà pour l'Indémnité Kilométrique

note: Name of a Workspace Label of a chart in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claims
fr_FR: Demandes de remboursement

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
fr_FR: Date de la Note de Frais

en: Expense Item
fr_FR: Article de dépense

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
fr_FR: Preuves de dépenses

en: Expense Tax
fr_FR: Taxe sur les dépenses

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
fr_FR: Frais et taxes

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
fr_FR: Type de dépense

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
fr_FR: Charges

note: Label of the expenses_and_advances_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses & Advances
fr_FR: Dépenses & Avancées

en: Expire Allocation
fr_FR: Expiration de l'allocation

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
fr_FR: Expirer les congés reportés (jours)

en: Expire Leaves
fr_FR: Faire expirer les congés

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
fr_FR: Expiré

note: Label of the expired_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Expired Leave(s)
fr_FR: Demande(s) de congés expirée(s)

en: Expired Leaves
fr_FR: Demandes de congés expirées

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
fr_FR: Explication

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Exporting...
fr_FR: Exportation en cours...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed to create/submit {0} for employees:
fr_FR: Impossible de créer/soumettre {0} pour les employés:

en: Failed to delete defaults for country {0}.
fr_FR: Échec de la suppression des valeurs par défaut pour le pays {0}.

en: Failed to download Salary Slip PDF
fr_FR: Impossible de télécharger le bulletin de salaire PDF

en: Failed to send the Interview Reschedule notification. Please configure your email account.
fr_FR: Échec de l'envoi de la notification de replanification d'entrevue. Veuillez configurer votre compte de messagerie.

en: Failed to setup defaults for country {0}.
fr_FR: Échec de la configuration des valeurs par défaut pour le pays {0}.

en: Failed to submit some leave policy assignments:
fr_FR: Impossible de soumettre des affectations de politique de congés :

en: Failed to update the Job Applicant status
fr_FR: Impossible de mettre à jour le statut du candidat

en: Failed to {0} {1} for employees:
fr_FR: Échec de {0} {1} pour les employés :

en: Failure
fr_FR: Échec

note: Label of the failure_details_section (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failure Details
fr_FR: Détails de l'échec

en: Feb
fr_FR: fév

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
fr_FR: Retour d’Expérience

en: Feedback Count
fr_FR: Nombre de commentaires

note: Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Interview'
en: Feedback HTML
fr_FR: Rétroaction HTML

note: Label of the feedback_ratings (Table) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Feedback Ratings
fr_FR: Évaluations de commentaires

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
fr_FR: Modèle de notification de retour d'expérience

en: Feedback Score
fr_FR: Score des commentaires

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
fr_FR: Retour d'Expérience Soumis

en: Feedback Summary
fr_FR: Résumé des commentaires

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
fr_FR: Commentaire déjà soumis pour l'entrevue {0}. Veuillez annuler le commentaire précédent {1} pour continuer.

en: Feedback cannot be recorded for an absent Employee.
fr_FR: Les commentaires ne peuvent pas être enregistrés pour un employé absent.

en: Feedback {0} added successfully
fr_FR: Le commentaire {0} a été ajouté avec succès

note: Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Shift Location'
en: Fetch Geolocation
fr_FR: Récupérer la géolocalisation

en: Fetch Shift
fr_FR: Récupérer le quart

en: Fetch Shifts
fr_FR: Récupérer les quarts

en: Fetching Employees
fr_FR: Récupération des employés

en: Fetching Shift
fr_FR: Récupération du quart

en: Fetching your geolocation
fr_FR: Récupération de votre géolocalisation

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
fr_FR: Nom du Champ

en: File Preview
fr_FR: Aperçu du fichier

en: Fill the form and save it
fr_FR: Remplissez et enregistrez le formulaire

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Filled
fr_FR: Rempli

en: Filter Based On
fr_FR: Filtre basé sur

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Filter Employees
fr_FR: Filtrer les employés

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
fr_FR: Liste de filtres

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
fr_FR: Filtres

note: Label of the employee_status (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Final Decision
fr_FR: Décision finale

note: Label of the final_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Final Score
fr_FR: Score final

note: Label of the final_score_formula (Code) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Final Score Formula
fr_FR: Formule du score final

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
fr_FR: Premier enregistrement et dernier départ

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: First Day
fr_FR: Premier jour

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Fiscal Year
fr_FR: Exercice fiscal

en: Fiscal Year {0} not found
fr_FR: Exercice Fiscal {0} introuvable

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Fleet Management
fr_FR: Gestion de la flotte

note: Name of a role
en: Fleet Manager
fr_FR: Gestionnaire de Flotte

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
fr_FR: Avantages sociaux variables

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
fr_FR: Vol

en: FnF Pending
fr_FR: FnF en attente

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
fr_FR: Suivre par E-mail

en: Food
fr_FR: Alimentation

note: Label of the for_designation (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: For Designation
fr_FR: Pour la désignation

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
fr_FR: Employé

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary per Leave' (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: For a day of leave taken, if you still pay (say) 50% of the daily salary, then enter 0.50 in this field.
fr_FR: Pour un jour de congé pris, si vous payez encore (dit) 50% du salaire quotidien, puis entrez 0,50 dans ce champ.

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
fr_FR: Formule

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
fr_FR: Bimensuel

note: Label of the fraction_of_applicable_earnings (Float) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: Fraction of Applicable Earnings
fr_FR: Fraction des gains applicables

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
fr_FR: Fraction du salaire journalier pour une demi-journée

note: Label of the fraction_of_daily_salary_per_leave (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Fraction of Daily Salary per Leave
fr_FR: Fraction de salaire quotidien par congé

en: Fractional Cost
fr_FR: Coût fractionnaire

en: Frappe HR
fr_FR: Frappe RH

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: À partir de

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
fr_FR: Du Montant

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
fr_FR: A partir du

en: From Date cannot be greater than To Date
fr_FR: La Date Initiale ne peut pas être postérieure à la Date Finale

en: From Date must come before To Date
fr_FR: La date de début doit être antérieure à la date de fin

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
fr_FR: La date de début {0} ne peut pas être après la date de départ de l'employé {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
fr_FR: La date de départ {0} ne peut pas être antérieure à la date d'arrivée de l'employé {1}

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
fr_FR: De l'Employé

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
fr_FR: Horaire de Début

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
fr_FR: De l&#39;utilisateur

en: From date can not be less than employee's joining date
fr_FR: La date de départ ne peut être antérieure à la date d'arrivée de l'employé

en: From date can not be less than employee's joining date.
fr_FR: La date de début ne peut pas être inférieure à la date d'adhésion de l'employé.

en: From here, you can enable encashment for the balance leaves.
fr_FR: A partir de là, vous pouvez activer le campement pour les feuilles d'équilibre.

en: From {0} to {1}
fr_FR: De {0} à {1}

note: Label of the from_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: From(Year)
fr_FR: De(Année)

en: Fuel Expense
fr_FR: Frais de carburant

en: Fuel Expenses
fr_FR: Dépenses de carburant

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
fr_FR: Prix du carburant

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
fr_FR: Qté Carburant

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
fr_FR: Nom Complet

note: Name of a DocType
en: Full and Final Asset
fr_FR: Actif complet et final

note: Name of a DocType
en: Full and Final Outstanding Statement
fr_FR: Déclaration complète et finale en suspens

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Full and Final Statement
fr_FR: Déclaration complète et finale

en: Full-time
fr_FR: Temps Plein

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
fr_FR: Entièrement commandité

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
fr_FR: Montant financé

note: Label of the future_income_tax_deductions (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Future Income Tax
fr_FR: Impôt sur le revenu futur

en: Future dates not allowed
fr_FR: Dates futures non autorisées

en: Gender
fr_FR: Sexe

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
fr_FR: Grand Livre

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
fr_FR: Géolocalisation

en: Geolocation Error
fr_FR: Erreur de géolocalisation

en: Geolocation is not supported by your current browser
fr_FR: La géolocalisation n'est pas prise en charge par votre navigateur actuel

en: Get Details From Declaration
fr_FR: Obtenir des détails de la déclaration

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
fr_FR: Obtenir des employés

note: Label of the get_job_requisitions (Button) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Get Job Requisitions
fr_FR: Obtenir des demandes d'emploi

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
fr_FR: Obtenir Modèle

en: Get the app on your device for easy access & a better experience!
fr_FR: Obtenez l'application sur votre appareil pour un accès facile et une meilleure expérience !

en: Get the app on your iPhone for easy access & a better experience
fr_FR: Obtenez l'application sur votre iPhone pour un accès facile et une meilleure expérience

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
fr_FR: Sans gluten

en: Go to Login
fr_FR: Aller à la connexion

en: Go to Reset Password page
fr_FR: Aller à la page de réinitialisation du mot de passe

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
fr_FR: Objectif

note: Label of the goal_completion (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Completion (%)
fr_FR: Achèvement de l'objectif (%)

en: Goal Score
fr_FR: Score d'objectif

note: Label of the goal_score_percentage (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Goal Score (%)
fr_FR: Score d'objectif (%)

note: Label of the goal_score (Float) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Score (weighted)
fr_FR: Score d'objectif (pondéré)

en: Goal progress percentage cannot be more than 100.
fr_FR: Le pourcentage de progression de l'objectif ne peut pas être supérieur à 100.

en: Goal should be aligned with the same KRA as its parent goal.
fr_FR: L'objectif doit être aligné avec le même KRA que son objectif parent.

en: Goal should be owned by the same employee as its parent goal.
fr_FR: L'objectif doit être la propriété du même employé que son objectif parent.

en: Goal should belong to the same Appraisal Cycle as its parent goal.
fr_FR: L'objectif devrait appartenir au même cycle d'évaluation que son objectif parent.

en: Goal updated successfully
fr_FR: Objectif mis à jour avec succès

note: Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
fr_FR: Objectifs

en: Goals updated successfully
fr_FR: Objectifs mis à jour avec succès

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
fr_FR: Note

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
fr_FR: Total TTC

note: Name of a DocType
en: Gratuity Applicable Component
fr_FR: Composant de Gratuité Applicable

note: Label of the gratuity_rule (Link) field in DocType 'Gratuity' Name of a DocType
en: Gratuity Rule
fr_FR: Règle de Gratuité

note: Name of a DocType
en: Gratuity Rule Slab
fr_FR: Dalle de Règles de Gratuité

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
fr_FR: Vert

note: Label of the grievance_against (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against
fr_FR: Contre le grief

note: Label of the grievance_against_party (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against Party
fr_FR: Rébellion contre la partie

en: Gross Earnings
fr_FR: Revenus bruts

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
fr_FR: Salaire brut

note: Label of the base_gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay (Company Currency)
fr_FR: Paiement brut (devise de la société)

note: Label of the gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date
fr_FR: Année brute à ce jour

note: Label of the base_gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date(Company Currency)
fr_FR: Année brute à échéance (Devise de la société)

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group By
fr_FR: Grouper par

en: Group goal's progress is auto-calculated based on the child goals.
fr_FR: La progression de l'objectif de groupe est calculée automatiquement en fonction des objectifs de l'enfant.

en: HR
fr_FR: RH

en: HR & Payroll
fr_FR: RH et Paie

en: HR & Payroll Settings
fr_FR: Paramètres RH et Paie

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
fr_FR: Tableau de bord HR

note: Name of a role
en: HR Manager
fr_FR: Responsable RH

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
fr_FR: Paramètres RH

note: Name of a role
en: HR User
fr_FR: Chargé RH

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
fr_FR: Demi-Journée

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
fr_FR: Date de Demi-Journée

en: Half Day Date is mandatory
fr_FR: La date de la demi-journée est obligatoire

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
fr_FR: La Date de Demi-Journée doit être entre la Date de Début et la Date de Fin

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
fr_FR: La date de la demi-journée doit être comprise entre la date du début du travail et la date de fin du travail

note: Label of the half_day_marked_employee_header (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Half Day Marked Employee Header
fr_FR: En-tête de l'employé marqué à mi-journée

en: Half Day Records
fr_FR: Enregistrements d'une demi-journée

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
fr_FR: Semestriel

en: Half day date should be in between from date and to date
fr_FR: La date de la demi-journée doit être comprise entre la date de début et la date de fin

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
fr_FR: Demi-année

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
fr_FR: A un certificat

en: Health Insurance
fr_FR: Assurance maladie

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
fr_FR: Nom de l'assurance santé

en: Health Insurance No
fr_FR: Numéro d'assurance maladie

en: Health Insurance Provider
fr_FR: Fournisseur d'assurance maladie

en: Hello
fr_FR: Bonjour

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
fr_FR: Aidez-moi

en: Hey {}! This email is to remind you about the upcoming holidays.
fr_FR: Bonjour {} ! Cet e-mail est pour vous rappeler les prochaines vacances.

en: Hey, {0} 👋
fr_FR: Salut, {0} 👋

en: Hiring Count
fr_FR: Nombre d'embauches

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
fr_FR: Paramètres d'embauche

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
fr_FR: Mettre en attente

en: Holiday
fr_FR: Vacances

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
fr_FR: Liste des jours non travaillés

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
fr_FR: Liste de jours fériés pour congé facultatif

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
fr_FR: Jours Fériés

en: Holidays this Month.
fr_FR: Vacances ce mois-ci.

en: Holidays this Week.
fr_FR: Vacances cette semaine.

en: Home
fr_FR: Accueil

note: Label of the horizontal_break (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Horizontal Break
fr_FR: Saut de ligne horizontal

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
fr_FR: Tarif Horaire

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Hour Rate (Company Currency)
fr_FR: Taux horaire (devise de l'entreprise)

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
fr_FR: Heures

en: House rent paid days overlapping with {0}
fr_FR: Jours de location de maison payés avec chevauchement avec {0}

en: House rented dates required for exemption calculation
fr_FR: Les dates de location du logement sont requises pour le calcul de l'exemption

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
fr_FR: Les dates de location du logement doivent être au moins à 15 jours d'intervalle

en: IFSC Code
fr_FR: Code IFSC

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
fr_FR: DANS

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
fr_FR: Numéro du document d'identification

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
fr_FR: Type de document d'identification

note: Description of the 'Process Payroll Accounting Entry based on Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, Payroll Payable will be booked against each employee
fr_FR: Si coché, la paie payable sera réservée à chaque employé

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
fr_FR: Si coché, masque et désactive le champ Total arrondi dans les fiches de salaire

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
fr_FR: Si coché, le montant total sera déduit du revenu imposable avant le calcul de l'impôt sur le revenu sans aucune déclaration ou soumission de preuve.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
fr_FR: Si elle est activée, la déclaration d'exonération fiscale sera prise en compte pour le calcul de l'impôt sur le revenu.

note: Description of the 'Mark Auto Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: If enabled, auto attendance will be marked on holidays if Employee Checkins exist
fr_FR: Si activé, la présence automatique sera marquée pendant les jours fériés si les enregistrements des employés existent

note: Description of the 'Consider Marked Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, deducts payment days for absent attendance on holidays. By default, holidays are considered as paid
fr_FR: Si activé, déduit les jours de paiement pour les absents sur les jours fériés. Par défaut, les jours fériés sont considérés comme payés

note: Description of the 'Variable Based On Taxable Salary' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered as a tax component and the amount will be auto-calculated as per the configured income tax slabs
fr_FR: Si activé, le composant sera considéré comme un composant de taxe et le montant sera calculé automatiquement selon les dalles d'impôt sur le revenu configurées

note: Description of the 'Is Income Tax Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered in the Income Tax Deductions report
fr_FR: Si activé, le composant sera pris en compte dans le rapport sur les déductions d'impôt sur le revenu

note: Description of the 'Remove if Zero Valued' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will not be displayed in the salary slip if the amount is zero
fr_FR: Si activé, le composant ne sera pas affiché dans le bulletin de salaire si le montant est zéro

note: Description of the 'Publish Applications Received' (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: If enabled, the total no. of applications received for this opening will be displayed on the website
fr_FR: Si activé, le nombre total de candidatures reçues pour cette ouverture sera affiché sur le site web

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
fr_FR: Si activé, la valeur spécifiée ou calculée dans ce composant ne contribuera pas aux gains ou déductions. Cependant, sa valeur peut être référencée par d'autres composants qui peuvent être ajoutés ou déduits.

note: Description of the 'Include holidays in Total no. of Working Days' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, total no. of working days will include holidays, and this will reduce the value of Salary Per Day
fr_FR: Si activé, le nombre total de jours ouvrables inclura les jours fériés, ce qui réduira la valeur du salaire par jour

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
fr_FR: Si décochée, la liste devra être ajoutée à chaque département où elle doit être appliquée.

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
fr_FR: Si cette option est sélectionnée, la valeur spécifiée ou calculée dans ce composant ne contribuera pas aux gains ou aux déductions. Cependant, sa valeur peut être référencée par d'autres composants qui peuvent être ajoutés ou déduits.

note: Description of the 'Closes On' (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: If set, the job opening will be closed automatically after this date
fr_FR: Si défini, l'ouverture de la tâche sera fermée automatiquement après cette date

en: If you are using loans in salary slips, please install the {0} app from Frappe Cloud Marketplace or GitHub to continue using loan integration with payroll.
fr_FR: Si vous utilisez des prêts dans des feuillets de salaire, veuillez installer l'application {0} à partir de Frappe Cloud Marketplace ou GitHub pour continuer à utiliser l'intégration de crédit avec la paie.

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
fr_FR: Importer Participation

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
fr_FR: Journal d'import

en: Import Successful
fr_FR: Importation réussie

en: Importing {0} of {1}
fr_FR: Importer {0} de {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
fr_FR: En Cours

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
fr_FR: En cours

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
fr_FR: À l'heure

en: In case of any error during this background process, the system will add a comment about the error on this Payroll Entry and revert to the Submitted status
fr_FR: En cas d'erreur lors de ce processus en arrière-plan, le système va ajouter un commentaire sur l'erreur sur cette entrée de paie et revenir au statut Envoyé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
fr_FR: Inactif

note: Label of the incentive_section (Section Break) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive
fr_FR: Incitatif

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
fr_FR: Montant de l'intéressement

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
fr_FR: Incitations

en: Include Company Descendants
fr_FR: Inclure les descendants de l'entreprise

note: Label of the include_holidays (Check) field in DocType 'Attendance Request'
en: Include Holidays
fr_FR: Inclure les jours fériés

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
fr_FR: Inclure les vacances dans le nombre total de Jours Ouvrés

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
fr_FR: Inclure les vacances dans les congés en tant que congés

note: Label of the income_source_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Income Source
fr_FR: Source du revenu

en: Income Tax Amount
fr_FR: Montant de l'impôt sur le revenu

note: Label of the income_tax_calculation_breakup_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Breakup
fr_FR: Répartition de l’impôt sur le revenu

en: Income Tax Component
fr_FR: Composante de l'impôt sur le revenu

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Computation
fr_FR: Calcul de l'impôt sur le revenu

note: Label of the income_tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Deducted Till Date
fr_FR: Date de déduction de l'impôt sur le revenu

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
fr_FR: Déductions d'impôt sur le revenu

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
fr_FR: Dalle d'impôt sur le revenu

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
fr_FR: Dalle d'impôt sur le revenu Autres charges

en: Income Tax Slab is mandatory since the Salary Structure {0} has a tax component {1}
fr_FR: Le barème de l'impôt sur le revenu est obligatoire puisque la structure salariale {0} a un composant fiscal {1}

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
fr_FR: La dalle d'impôt sur le revenu doit entrer en vigueur à la date de début de la période de paie ou avant: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
fr_FR: Dalle d'impôt sur le revenu non définie dans l'affectation de la structure salariale: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
fr_FR: Dalle d'impôt sur le revenu: {0} est désactivée

note: Label of the income_from_other_sources (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income from Other Sources
fr_FR: Revenus provenant d'autres sources

en: Incorrect Weightage Allocation
fr_FR: Allocation de poids incorrecte

note: Description of the 'Non-Encashable Leaves' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Indicates the number of leaves that cannot be encashed from the leave balance. E.g. with a leave balance of 10 and 4 Non-Encashable Leaves, you can encash 6, while the remaining 4 can be carried forward or expired
fr_FR: Indique le nombre de feuilles qui ne peuvent pas être encastrées à partir du solde de congé. Par exemple avec un solde de congé de 10 et 4 feuilles non encaissables, vous pouvez encapsuler 6, tandis que les 4 restantes peuvent être reportées ou expirées

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install Frappe HR
fr_FR: Installer Frappe RH

en: Insufficient Balance
fr_FR: Solde insuffisant

en: Insufficient leave balance for Leave Type {0}
fr_FR: Solde de sortie insuffisant pour quitter le type {0}

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
fr_FR: Intérêt

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
fr_FR: Montant d'Intérêts

note: Label of the interest_income_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Income Account
fr_FR: Compte de revenu d'intérêts

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
fr_FR: Intermédiaire

en: Intern
fr_FR: Interne

note: Name of a DocType Label of the interview (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview
fr_FR: Entretien

note: Name of a DocType
en: Interview Detail
fr_FR: Détail de l'entrevue

note: Label of the interview_summary_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Interview Details
fr_FR: Détails de l'entrevue

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Feedback
fr_FR: Retour d'entretien

en: Interview Feedback Reminder
fr_FR: Rappel de commentaire d'entretien

en: Interview Feedback {0} submitted successfully
fr_FR: Avis d'entretien {0} soumis avec succès

en: Interview Not Rescheduled
fr_FR: Interview non reprogrammée

en: Interview Reminder
fr_FR: Rappel d'entretien

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
fr_FR: Modèle de notification d'entretien

en: Interview Rescheduled successfully
fr_FR: L'entretien a été reprogrammé avec succès

note: Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview' Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Round
fr_FR: Cycle d'entretien

en: Interview Round {0} is only applicable for the Designation {1}
fr_FR: La manche d'entretien {0} n'est applicable que pour la désignation {1}

en: Interview Round {0} is only for Designation {1}. Job Applicant has applied for the role {2}
fr_FR: La manche {0} est réservée à la désignation {1}. Le candidat a postulé pour le rôle {2}

en: Interview Scheduled Date
fr_FR: Date prévue de l'entretien

en: Interview Status
fr_FR: Statut de l'entretien

note: Label of the interview_summary (Text Editor) field in DocType 'Exit Interview' Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Interview Summary
fr_FR: Résumé de l'entrevue

note: Label of the interview_type (Link) field in DocType 'Interview Round' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Type
fr_FR: Type d'entretien

en: Interview: {0} Rescheduled
fr_FR: Interview : {0} Replanifié

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid Action
fr_FR: Action invalide

en: Invalid Additional Salary
fr_FR: Salaire additionnel invalide

en: Invalid Cost Center
fr_FR: Centre de coûts invalide

en: Invalid Dates
fr_FR: Dates invalides

en: Invalid Leave Ledger Entry
fr_FR: Entrée de grand livre de congé invalide

en: Invalid Payroll Payable Account. The account currency must be {0} or {1}
fr_FR: Compte de paie non valide. La devise du compte doit être {0} ou {1}

en: Invalid Shift Times
fr_FR: Heures de quart invalides

en: Invalid parameters provided. Please pass the required arguments.
fr_FR: Paramètres invalides fournis. Veuillez passer les arguments requis.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigated
fr_FR: Enquêté

note: Label of the investigation_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigation Details
fr_FR: Détails de l'enquête

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
fr_FR: Invité

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
fr_FR: Facture Ref

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
fr_FR: Est Active

note: Label of the is_applicable_for_referral_bonus (Check) field in DocType 'Employee Referral'
en: Is Applicable for Referral Bonus
fr_FR: Est applicable pour le bonus de parrainage

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
fr_FR: Est un Report

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
fr_FR: Est compensatoire

en: Is Compensatory Leave
fr_FR: Le congé compensatoire

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
fr_FR: Est Défaut

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
fr_FR: Est un congé acquis

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
fr_FR: Est expiré

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
fr_FR: Est un avantage flexible

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
fr_FR: Est un Groupe

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
fr_FR: Est un élément de l'impôt sur le revenu

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
fr_FR: Est un Congé Sans Solde

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
fr_FR: Est obligatoire

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
fr_FR: Est un congé facultatif

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
fr_FR: Est Payé

note: Label of the is_ppl (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Partially Paid Leave
fr_FR: Est un congé partiellement payé

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
fr_FR: Est récurrent

note: Label of the is_recurring_additional_salary (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Recurring Additional Salary
fr_FR: Salaire supplémentaire récurrent

note: Label of the is_salary_released (Check) field in DocType 'Salary Withholding Cycle'
en: Is Salary Released
fr_FR: Le salaire est-il libéré

note: Label of the is_salary_withheld (Check) field in DocType 'Payroll Employee Detail'
en: Is Salary Withheld
fr_FR: Le salaire est-il retenu

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
fr_FR: Est taxable

en: Jan
fr_FR: Janvier

note: Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType La
en: Job Applicant
fr_FR: Demandeur d'emploi

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
fr_FR: Source du candidat

en: Job Applicant {0} created successfully.
fr_FR: Le candidat {0} a été créé avec succès.

en: Job Applicants are not allowed to appear twice for the same Interview round. Interview {0} already scheduled for Job Applicant {1}
fr_FR: Les candidats à un poste ne sont pas autorisés à apparaître deux fois pour la même manche d'entrevue. L'entretien {0} est déjà prévu pour le candidat {1}

note: Label of the job_application_route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Application Route
fr_FR: Route de l'application de job

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
fr_FR: Description de l'Emploi

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
fr_FR: Offre d'emploi

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
fr_FR: Condition de l'offre d'emploi

note: Label of the job_offer_term_template (Link) field in DocType 'Job Offer' Name of a DocType
en: Job Offer Term Template
fr_FR: Modèle de conditions d'offre d'emploi

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
fr_FR: Conditions de l'offre d'emploi

en: Job Offer status
fr_FR: Statut de l'offre d'emploi

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
fr_FR: Offre d'emploi: {0} est déjà pour le candidat à l'emploi: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
fr_FR: Offre d’Emploi

en: Job Opening Associated
fr_FR: Ouverture de poste associée

en: Job Openings
fr_FR: Offres d'emploi

en: Job Openings for the designation {0} are already open or the hiring is complete as per the Staffing Plan {1}
fr_FR: Les postes à pourvoir pour la désignation {0} sont déjà ouverts ou l'embauche est terminée conformément au plan de dotation {1}

note: Label of the job_requisition (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Job Requisition
fr_FR: Réquisition des tâches

en: Job Requisition {0} has been associated with Job Opening {1}
fr_FR: La réquisition {0} a été associée à l'ouverture de poste {1}

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
fr_FR: Titre de l'Emploi

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
fr_FR: Profil de l’Emploi. qualifications requises ect...

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
fr_FR: Emplois

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
fr_FR: Date d'Inscription

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
fr_FR: Écriture de Journal

en: July
fr_FR: juillet

en: June
fr_FR: juin

note: Label of the kra_evaluation_method (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: KRA Evaluation Method
fr_FR: Méthode d'évaluation KRA

en: KRA updated for all child goals.
fr_FR: KRA mis à jour pour tous les objectifs de l'enfant.

note: Label of the appraisal_kra (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: KRA vs Goals
fr_FR: Objectifs KRA vs

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
fr_FR: Domaine Essentiel de Performance

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
fr_FR: Rapports clés

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
fr_FR: Domaine de Responsabilités Principal

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal Template Goal'
en: Key Result Area
fr_FR: Zone de résultat clé

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Last Day
fr_FR: Dernier jour

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
fr_FR: Dernière synchronisation réussie de l'enregistrement des employés. Réinitialisez cette opération uniquement si vous êtes certain que tous les journaux sont synchronisés à partir de tous les emplacements. S'il vous plaît ne modifiez pas cela si vous n'êtes pas sûr.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
fr_FR: Nom de Famille

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Last Odometer Value
fr_FR: Valeur du dernier Odomètre

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
fr_FR: Dernière synchronisation de Checkin

en: Last {0} was at {1}
fr_FR: Le dernier {0} était à {1}

en: Late Entries
fr_FR: Entrées en retard

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
fr_FR: Entrée tardive

note: Label of the grace_period_settings_auto_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry & Early Exit Settings for Auto Attendance
fr_FR: Paramètres d'entrée en retard et de sortie anticipée pour la présence automatique

en: Late Entry By
fr_FR: Entrée tardive par

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
fr_FR: Délai de grâce pour entrée tardive

en: Latitude and longitude values are required for checking in.
fr_FR: Les valeurs de latitude et de longitude sont requises pour l'enregistrement.

en: Latitude: {0}°
fr_FR: Latitude : {0}°

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
fr_FR: Partir

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
fr_FR: Allocation de Congés

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
fr_FR: Allocations de congé

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
fr_FR: Demande de Congés

en: Leave Application period cannot be across two non-consecutive leave allocations {0} and {1}.
fr_FR: La période de demande de congé ne peut pas dépasser deux allocations de congés non consécutives {0} et {1}.

en: Leave Approval Notification
fr_FR: Notification d'approbation de congés

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
fr_FR: Modèle de notification d'approbation de congés

note: Label of the leave_approver (Link) field in DocType 'Leave Application' Name of a role
en: Leave Approver
fr_FR: Quitter l'approbateur

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
fr_FR: Approbateur de congés obligatoire dans une demande de congé

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
fr_FR: Nom de l'Approbateur de Congés

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
fr_FR: Solde de congés

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
fr_FR: Solde de Congés Avant Demande

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Block List
fr_FR: Quitter la liste de blocage

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
fr_FR: Autoriser la Liste de Blocage des Congés

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
fr_FR: Liste de Blocage des Congés Autorisée

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
fr_FR: Date de la Liste de Blocage des Congés

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
fr_FR: Dates de la Liste de Blocage des Congés

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
fr_FR: Nom de la Liste de Blocage des Congés

en: Leave Blocked
fr_FR: Laisser Verrouillé

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
fr_FR: Assistant de politique de congés en masse

note: Label of the leave_details (Table) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Details
fr_FR: Quitter les détails

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
fr_FR: Congés Accumulés à Encaisser

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
fr_FR: Montant d'encaissement des congés par jour

en: Leave History
fr_FR: Historique des congés

note: Name of a report
en: Leave Ledger
fr_FR: Grand livre des congés

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
fr_FR: Quitter le grand livre

en: Leave Ledger Entry's To date needs to be after From date. Currently, From Date is {0} and To Date is {1}
fr_FR: La date de fin de l'entrée du grand livre des congés doit être postérieure à la date de début. Actuellement, la date de début est {0} et la date de fin est {1}

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
fr_FR: Période de congé

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
fr_FR: Politique de congé

note: Label of the leave_policy_assignment (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy Assignment
fr_FR: Affectation de politique de congés

en: Leave Policy Assignment Overlap
fr_FR: Chevauchement de la politique d'affectation

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
fr_FR: Détail de la politique de congé

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
fr_FR: Détails de la politique de congé

en: Leave Policy: {0} already assigned for Employee {1} for period {2} to {3}
fr_FR: Politique de congés : {0} déjà affecté à l'employé {1} pour la période {2} à {3}

en: Leave Status Notification
fr_FR: Notification de statut des congés

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
fr_FR: Modèle de notification de statut des congés

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
fr_FR: Type de congé

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
fr_FR: Nom du Type de Congé

en: Leave Type can either be compensatory or earned leave.
fr_FR: Le type de congé peut être compensatoire ou gagné.

en: Leave Type can either be without pay or partial pay
fr_FR: Quitter le Type peut être soit sans paiement partiel ou sans paiement partiel

en: Leave Type is mandatory
fr_FR: Le type de congé est obligatoire

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
fr_FR: Le Type de Congé {0} ne peut pas être alloué, car c’est un congé sans solde

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
fr_FR: Le Type de Congé {0} ne peut pas être reporté

en: Leave Type {0} is not encashable
fr_FR: Le type de congé {0} n'est pas encaissable

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
fr_FR: Congé Sans Solde

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
fr_FR: Le congé sans solde ne correspond pas aux enregistrements {} approuvés

en: Leave allocation {0} is linked with the Leave Application {1}
fr_FR: L'allocation {0} est liée à la demande de sortie {1}

en: Leave already have been assigned for this Leave Policy Assignment
fr_FR: La permission a déjà été assignée à cette assignation de politique de congés

note: Label of the leave_and_expense_claim_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave and Expense Claim Settings
fr_FR: Paramètres de départ et de demande de remboursement

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
fr_FR: La demande de congé est liée aux allocations de congé {0}. Demande de congé ne peut pas être défini comme congé sans solde

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
fr_FR: Congé ne peut être alloué avant le {0}, car le solde de congés a déjà été reporté dans la feuille d'allocation de congés futurs {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
fr_FR: Congé ne peut être demandé / annulé avant le {0}, car le solde de congés a déjà été reporté dans la feuille d'allocation de congés futurs {1}

en: Leave of type {0} cannot be longer than {1}.
fr_FR: Le congé de type {0} ne peut pas être plus long que {1}.

en: Leave(s) Expired
fr_FR: Parte(s) expirée(s)

note: Label of the pending_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave(s) Pending Approval
fr_FR: Partez(s) en attente d'approbation

en: Leave(s) Taken
fr_FR: Quitte(s) prise(s)

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
fr_FR: Congés

en: Leaves & Holidays
fr_FR: Congés et jours non travaillés

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
fr_FR: Congés alloués

en: Leaves Expired
fr_FR: Congés expirés

en: Leaves Pending Approval
fr_FR: Congés en attente d'approbation

en: Leaves for the Leave Type {0} won't be carry-forwarded since carry-forwarding is disabled.
fr_FR: Les congés pour le type de congé {0} ne seront pas transférés car le transfert de voiture est désactivé.

en: Leaves per Year
fr_FR: Congés par Année

en: Leaves you can avail against a holiday you worked on. You can claim Compensatory Off Leave using Compensatory Leave Request. Click {0} to know more
fr_FR: Congés que vous pouvez prendre contre un jour férié où vous avez travaillé. Vous pouvez demander un congé compensatoire en utilisant la demande de congé compensatoire. Cliquez sur {0} pour en savoir plus

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
fr_FR: Parti

[ctx: Employee]
en: Left
fr_FR: Parti

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
fr_FR: En-Tête

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
fr_FR: Niveau

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
fr_FR: Plaque d'Immatriculation

en: Lifecycle
fr_FR: Cycle de vie

note: Description of the 'Appraisal Linking' (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Link the cycle and tag KRA to your goal to update the appraisal's goal score based on the goal progress
fr_FR: Lier le cycle et marquer KRA à votre objectif pour mettre à jour le score de l'objectif de l'évaluation en fonction de la progression de l'objectif

en: Linked Project {} and Tasks deleted.
fr_FR: Projet lié {} et tâches supprimés.

en: Load more
fr_FR: Charger plus

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
fr_FR: Prêt

note: Label of the loan_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Account
fr_FR: Compte de prêt

note: Label of the loan_product (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Product
fr_FR: Produit de prêt

en: Loan Repayment
fr_FR: Remboursement du prêt

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
fr_FR: Entrée de remboursement de prêt

en: Loan cannot be repayed from salary for Employee {0} because salary is processed in currency {1}
fr_FR: Le prêt ne peut pas être remboursé à partir du salaire de l'employé {0} car le salaire est traité dans la devise {1}

en: Locating...
fr_FR: Localisation...

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
fr_FR: Lieu

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
fr_FR: Emplacement / ID de périphérique

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
fr_FR: Nom du lieux

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
fr_FR: Hébergement requis

en: Log Out
fr_FR: Déconnexion

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
fr_FR: Type de journal

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
fr_FR: Le type de journal est requis pour les enregistrements entrant dans le quart de travail: {0}.

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login Failed
fr_FR: Échec de la connexion

en: Login to Frappe HR
fr_FR: Se connecter à Frappe RH

en: Longitude: {0}°
fr_FR: Longitude : {0}°

note: Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Lower Range
fr_FR: Portée inférieure

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
fr_FR: Faire

en: Make Bank Entry
fr_FR: Faire une entrée bancaire

en: Mandatory
fr_FR: Obligatoire

en: Mandatory fields required for this action:
fr_FR: Champs obligatoires requis pour cette action :

en: Mandatory fields required in {0}
fr_FR: Champs Obligatoires Requis : {0}

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
fr_FR: Manuel

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Manual Rating
fr_FR: Note manuelle

en: Mar
fr_FR: Mai

en: Mark Attendance
fr_FR: Noter la Présence

note: Label of the mark_auto_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark Auto Attendance on Holidays
fr_FR: Marquer la présence automatique sur les jours fériés

en: Mark all as read
fr_FR: Marquer tout comme lu

en: Mark as Completed
fr_FR: Marquer comme terminé

en: Mark as In Progress
fr_FR: Marquer comme en cours

en: Mark as {0}
fr_FR: Marquer comme {0}

en: Mark attendance as {0} for {1} on selected dates?
fr_FR: Marquer la présence comme {0} pour {1} aux dates sélectionnées ?

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
fr_FR: Marquez la présence sur la base de 'Enregistrement des employés' pour les employés affectés à ce poste.

en: Mark attendance for existing check-in/out logs before changing shift settings
fr_FR: Marquer la présence pour les journaux d'enregistrement/de départ existants avant de modifier les paramètres de quart

en: Mark {0} as Completed?
fr_FR: Marquer {0} comme terminé ?

en: Mark {0} {1} as {2}?
fr_FR: Marquer {0} {1} comme {2}?

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
fr_FR: Présence Validée

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
fr_FR: HTML des Présences Validées

en: Marking Attendance
fr_FR: Signaler la présence

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
fr_FR: Données de Base

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
fr_FR: Montant maximum admissible

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
fr_FR: Montant maximal des prestations

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
fr_FR: Montant maximum des prestations sociales (annuel)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
fr_FR: Prestations sociales max (montant)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
fr_FR: Prestations sociales max (annuel)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
fr_FR: Montant maximum d'exemption

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
fr_FR: Le montant maximal de l'exemption ne peut pas dépasser le montant maximal de l'exonération {0} de la catégorie d'exonération fiscale {1}.

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
fr_FR: Revenu imposable maximum

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
fr_FR: Les prestations sociales maximales doivent être supérieures à zéro pour être calculées

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
fr_FR: Heures de Travail Max pour une Feuille de Temps

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
fr_FR: Nombre maximal de congés reportés

note: Label of the max_continuous_days_allowed (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Consecutive Leaves Allowed
fr_FR: Nombre maximum de feuilles consécutives autorisées

en: Maximum Consecutive Leaves Exceeded
fr_FR: Nombre maximum de feuilles consécutives dépassé

note: Label of the max_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Encashable Leaves
fr_FR: Nombre maximum de feuilles encaissables

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
fr_FR: Montant maximum exonéré

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
fr_FR: Montant maximum d'exemption

note: Label of the max_leaves_allowed (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Leave Allocation Allowed per Leave Period
fr_FR: Allocation maximale de congés autorisée par période de congé

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
fr_FR: Le montant maximal éligible pour le composant {0} dépasse {1}

note: Description of the 'Taxable Income Relief Threshold Limit' (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Maximum annual taxable income eligible for full tax relief. No tax is applied if income does not exceed this limit
fr_FR: Revenu annuel imposable maximal admissible à un allégement fiscal complet. Aucune taxe n'est appliquée si le revenu ne dépasse pas cette limite

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
fr_FR: La quantité maximale de prestations sociales du composant {0} dépasse {1}

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
fr_FR: Le montant maximal des prestations sociales de l'employé {0} dépasse {1}

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of benefit application pro-rata component amount and previous claimed amount
fr_FR: L'avantage maximal de l'employé {0} dépasse {1} par la somme {2} du montant de composante au prorata de l'application de prestations et du montant précédent réclamé

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of previous claimed amount
fr_FR: L'avantage maximum de l'employé {0} dépasse {1} par la somme {2} du montant précédemment réclamé

en: Maximum encashable leaves for {0} are {1}
fr_FR: Le maximum de feuilles encastrables pour {0} est {1}

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
fr_FR: La durée maximale autorisée pour le type de congé {0} est {1}

en: May
fr_FR: Mai

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
fr_FR: Préférence pour le repas

en: Medical
fr_FR: Médical

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
fr_FR: Kilométrage

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
fr_FR: Revenu imposable minimum

note: Label of the minimum_year_for_gratuity (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Minimum Year for Gratuity
fr_FR: Année minimale pour la Gratuité

note: Description of the 'Allow Leave Application After (Working Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Minimum working days required since Date of Joining to apply for this leave
fr_FR: Nombre minimum de jours ouvrables requis depuis la date d'embauche pour demander ce congé

en: Missing Field
fr_FR: Champ manquant

en: Missing Fields
fr_FR: Champs Manquants

en: Missing Mandatory Field
fr_FR: Champ obligatoire manquant

en: Missing Opening Entries
fr_FR: Entrées d'ouverture manquantes

en: Missing Relieving Date
fr_FR: Date de départ manquante

en: Missing Tax Slab
fr_FR: Barème fiscal manquant

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
fr_FR: Mode de Paiement

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
fr_FR: Moyen de paiement

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
fr_FR: Mode de déplacement

en: Mode of payment is required to make a payment
fr_FR: Mode de paiement est requis pour effectuer un paiement

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
fr_FR: Modèle

en: Monday
fr_FR: Lundi

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
fr_FR: Mois

note: Label of the month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date
fr_FR: Mois à ce jour

note: Label of the base_month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date(Company Currency)
fr_FR: Du mois à la date (devise de la société)

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
fr_FR: Mensuel

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
fr_FR: Feuille de Présence Mensuelle

en: More
fr_FR: Plus

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
fr_FR: Plus d'infos

en: More than one selection for {0} not allowed
fr_FR: Plus d'une sélection pour {0} non autorisée

en: Multiple Additional Salaries with overwrite property exist for Salary Component {0} between {1} and {2}.
fr_FR: De multiples traitements supplémentaires avec une propriété d'écrasement existent pour le composant salarial {0} entre {1} et {2}.

en: Multiple Shift Assignments
fr_FR: Affectations Maj Multiples

en: My Account
fr_FR: Mon Compte

en: My Advances
fr_FR: Mes avances

en: My Claims
fr_FR: Mes réclamations

en: My Leaves
fr_FR: Mes congés

en: My Requests
fr_FR: Mes demandes

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
fr_FR: Nom

en: Name error
fr_FR: Erreur de nom

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
fr_FR: Nom de l'organisateur

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
fr_FR: Masque de numérotation

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
fr_FR: Salaire net

note: Label of the base_net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay (Company Currency)
fr_FR: Salaire net (devise de l'entreprise)

note: Label of the net_pay_info (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay Info
fr_FR: Infos salariales nettes

en: Net Pay cannot be less than 0
fr_FR: Salaire Net ne peut pas être inférieur à 0

en: Net Salary Amount
fr_FR: Montant net du salaire

en: Net pay cannot be negative
fr_FR: Salaire Net ne peut pas être négatif

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
fr_FR: Nouveau

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
fr_FR: Nouvelle société

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
fr_FR: Nouvel ID employé

en: New Expense Item
fr_FR: Nouvel élément de dépense

en: New Expense Tax
fr_FR: Nouvelle taxe sur les dépenses

en: New Feedback
fr_FR: Nouveau commentaire

en: New Leave(s) Allocated
fr_FR: Nouveau(x) partie(s) alloué(s)

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
fr_FR: Nb Jours de congés à attribuer

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
fr_FR: Nouvelle attribution de jours de Congés

note: Description of the 'Create Shifts After' (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: New shift assignments will be created after this date.
fr_FR: De nouvelles affectations de quart seront créées après cette date.

en: New {0}
fr_FR: Nouveau(elle) {0}

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
fr_FR: Non

en: No Data
fr_FR: Aucune Donnée

en: No Employee Found
fr_FR: Aucun employé trouvé

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
fr_FR: Aucun employé trouvé pour la valeur de champ d'employé donnée. '{}': {}

en: No Employees Selected
fr_FR: Aucun employé sélectionné

en: No Interview has been scheduled.
fr_FR: Aucun entretien n'a été planifié.

en: No Leave Period Found
fr_FR: Aucune période de congé trouvée

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
fr_FR: Aucun congé attribué à l'employé: {0} pour le type de congé: {1}

en: No Salary Slip found for Employee: {0}
fr_FR: Aucun bulletin de salaire trouvé pour l'employé : {0}

en: No Salary Structure Assignment found for employee {0} on or before {1}
fr_FR: Aucune affectation de structure salariale trouvée pour l'employé {0} le ou avant le {1}

en: No Salary Structure assigned to Employee {0} on the given date {1}
fr_FR: Aucune structure de salaire attribuée à l'employé {0} à la date {1}

en: No Salary Structures
fr_FR: Aucune structure salariale

en: No Shift Requests Selected
fr_FR: Aucune demande de quart sélectionnée

en: No Staffing Plans found for this Designation
fr_FR: Aucun plan de dotation trouvé pour cette désignation

en: No active employee found associated with the email ID {0}. Try logging in with your employee email ID or contact your HR manager for access.
fr_FR: Aucun employé actif trouvé associé à l'adresse e-mail {0}. Essayez de vous connecter avec votre adresse e-mail d'employé ou contactez votre responsable RH pour l'accès.

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
fr_FR: Aucune Structure de Salaire active ou par défaut trouvée pour employé {0} pour les dates données

en: No additional expenses has been added
fr_FR: Aucune dépense supplémentaire n'a été ajoutée

en: No advances found
fr_FR: Aucune avance trouvée

en: No applicable Earning component found in last salary slip for Gratuity Rule: {0}
fr_FR: Aucun composant de revenu applicable trouvé dans le dernier bulletin de salaire pour la règle de gratification : {0}

en: No applicable Earning components found for Gratuity Rule: {0}
fr_FR: Aucun composant de revenu applicable trouvé pour la règle de gratification : {0}

en: No applicable slab found for the calculation of gratuity amount as per the Gratuity Rule: {0}
fr_FR: Aucun barème applicable trouvé pour le calcul du montant de la gratification selon la règle de gratification : {0}

en: No attendance records found for this criteria.
fr_FR: Aucun dossier de présence trouvé pour ce critère.

en: No attendance records found.
fr_FR: Aucun dossier de présence trouvé.

en: No attendance records to create
fr_FR: Aucun enregistrement de présence à créer

en: No changes found in timings.
fr_FR: Aucune modification trouvée dans les timings.

en: No employees found
fr_FR: Aucun employé trouvé

en: No employees found for the mentioned criteria:<br>Company: {0}<br> Currency: {1}<br>Payroll Payable Account: {2}
fr_FR: Aucun employé n'a été trouvé pour les critères mentionnés :<br>Société : {0}<br> Devise: {1}<br>Compte Payable de paie : {2}

en: No employees found for the selected criteria
fr_FR: Aucun employé trouvé pour les critères sélectionnés

en: No employees found with selected filters and active salary structure
fr_FR: Aucun employé trouvé avec les filtres sélectionnés et la structure active du salaire

en: No expenses added
fr_FR: Aucune dépense ajoutée

en: No feedback has been received yet
fr_FR: Aucun commentaire n'a été reçu pour le moment

en: No items selected
fr_FR: Aucun élément sélectionné

en: No leave record found for employee {0} on {1}
fr_FR: Aucun enregistrement de congé trouvé pour l'employé {0} le {1}

en: No leaves have been allocated.
fr_FR: Aucun congé n'a été alloué.

en: No more updates
fr_FR: Pas de mise à jour supplémentaire

note: Label of the no_of_positions (Int) field in DocType 'Job Requisition'
en: No of. Positions
fr_FR: Non. Positions

en: No record found
fr_FR: Aucun Enregistrement Trouvé

en: No replies from
fr_FR: Pas de réponse de

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
fr_FR: Aucune fiche de paie ne peut être soumise pour les critères sélectionnés ci-dessus OU la fiche de paie est déjà soumise

en: No salary slips found
fr_FR: Aucun bulletin de salaire trouvé

en: No taxes added
fr_FR: Aucune taxe ajoutée

en: No valid shift found for log time
fr_FR: Aucun quart valide trouvé pour l'heure de journalisation

en: No {0} Selected
fr_FR: Aucun {0} sélectionné

en: No {0} added
fr_FR: Aucun {0} ajouté

en: No {0} found
fr_FR: Aucun {0} trouvé

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
fr_FR: Sans produits laitiers

note: Label of the non_taxable_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Non Taxable Earnings
fr_FR: Gains non imposables

en: Non-Billed Hours
fr_FR: Heures non facturées

en: Non-Billed Hours (NB)
fr_FR: Heures non facturées (NB)

note: Label of the non_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Non-Encashable Leaves
fr_FR: Feuilles non encaissables

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
fr_FR: Non végétarien

en: Not Allowed
fr_FR: Non Autorisé

en: Not Permitted
fr_FR: Non Autorisé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
fr_FR: Non Commencé

note: Description of the 'Shift' (Link) field in DocType 'Attendance Request'
en: Note: Shift will not be overwritten in existing attendance records
fr_FR: Remarque : Maj ne sera pas écrasé dans les dossiers de présence existants

en: Note: Total allocated leaves {0} shouldn't be less than already approved leaves {1} for the period
fr_FR: Remarque : Le total des feuilles allouées {0} ne devrait pas être inférieur à la quantité de feuilles déjà approuvées {1} pour la période

en: Note: Your salary slip is password protected, the password to unlock the PDF is of the format {0}.
fr_FR: Remarque : Votre bulletin de salaire est protégé par mot de passe, le mot de passe pour déverrouiller le PDF est du format {0}.

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
fr_FR: Remarques

en: Nothing to change
fr_FR: Rien à changer

en: Notice Period
fr_FR: Période de préavis

en: Notification Template
fr_FR: Modèle de notification

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
fr_FR: Notifier les utilisateurs par email

en: Nov
fr_FR: nov

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
fr_FR: Nombre d'employés

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
fr_FR: Nombre de postes

note: Label of the number_of_withholding_cycles (Int) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Number of Withholding Cycles
fr_FR: Nombre de cycles de retenue

note: Description of the 'Actual Encashable Days' (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Number of leaves eligible for encashment based on leave type settings
fr_FR: Nombre de feuilles éligibles au campement en fonction des paramètres de type de congé

en: OTP Code
fr_FR: Code OTP

en: OTP Verification
fr_FR: Vérification OTP

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
fr_FR: EN DEHORS

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview'
en: Obtained Average Rating
fr_FR: Note Moyenne obtenue

en: Oct
fr_FR: oct

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
fr_FR: Relevé du Compteur Kilométrique

en: Odometer Value
fr_FR: Valeur de l'odomètre

en: Off-Shift
fr_FR: Hors quart

note: Label of the offshift (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Off-shift
fr_FR: Hors quart

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
fr_FR: Date de la Proposition

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
fr_FR: Terme de la Proposition

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer Term Template'
en: Offer Terms
fr_FR: Conditions de l'offre

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
fr_FR: Grand Parent

en: On Date
fr_FR: À la date

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
fr_FR: Permanence

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
fr_FR: En attente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
fr_FR: En Congé

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Onboarding
fr_FR: Embarquement

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Activities
fr_FR: Activités d'intégration

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Begins On
fr_FR: L'intégration commence le

en: Only Approvers can Approve this Request.
fr_FR: Seuls les approbateurs peuvent approuver cette demande.

en: Only Completed documents can be submitted
fr_FR: Seuls les documents complétés peuvent être soumis

en: Only Employee Grievance with status {0} or {1} can be submitted
fr_FR: Seul le grief de l'employé avec le statut {0} ou {1} peut être soumis

en: Only Interviewer Are allowed to submit Interview Feedback
fr_FR: Seuls les interviewers sont autorisés à soumettre des commentaires d'entrevue

en: Only Interviews with Cleared or Rejected status can be submitted.
fr_FR: Seules les entrevues avec statut effacé ou rejeté peuvent être envoyées.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
fr_FR: Seules les Demandes de Congés avec le statut 'Appouvée' ou 'Rejetée' peuvent être soumises

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
fr_FR: Seules les demandes de quart avec le statut «Approuvé» et «Rejeté» peuvent être soumises

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
fr_FR: Impact fiscal uniquement (ne peut être perçu mais fait partie du revenu imposable)

en: Only expired allocation can be cancelled
fr_FR: Seule l'allocation expirée peut être annulée

en: Only interviewers can submit feedback
fr_FR: Seuls les intervieweurs peuvent soumettre des commentaires

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
fr_FR: Seuls les utilisateurs avec le rôle {0} peuvent créer des demandes de congé antidatées

en: Only {0} Goals can be {1}
fr_FR: Seuls les objectifs {0} peuvent être {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
fr_FR: Ouvert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Open & Approved
fr_FR: Ouvert et approuvé

en: Open Feedback
fr_FR: Ouvrir le commentaire

en: Open Now
fr_FR: Ouvrir maintenant

en: Opening Balance
fr_FR: Solde d'ouverture

note: Label of the opening_balances_section (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Opening Balances
fr_FR: Soldes d'ouverture

en: Opening closed.
fr_FR: Ouverture fermée.

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
fr_FR: Une liste de vacances facultative n'est pas définie pour la période de congé {0}

en: Optional Leaves are holidays that Employees can choose to avail from a list of holidays published by the company.
fr_FR: Les congés facultatifs sont des congés que les Employés peuvent choisir d'utiliser à partir d'une liste de congés publiés par l'entreprise.

en: Organizational Chart
fr_FR: Graphique organisationnel

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
fr_FR: Autres détails

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
fr_FR: Autres rapports

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
fr_FR: Autres Paramètres

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
fr_FR: Autres taxes et frais

en: Others
fr_FR: Autres

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
fr_FR: Temps de sortie

note: Description of the 'Total Goal Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Out of 5
fr_FR: Sur 5

note: Label of a chart in the Salary Payout Workspace
en: Outgoing Salary
fr_FR: Salaire sortant

en: Outstanding Amount
fr_FR: Montant dû

en: Over Allocation
fr_FR: Surallouer

en: Overall Average Rating
fr_FR: Note moyenne globale

en: Overlapping Attendance Request
fr_FR: Requête de présence chevauchée

en: Overlapping Shift Attendance
fr_FR: Présence du chevauchement

en: Overlapping Shift Requests
fr_FR: Requêtes de décalage superposées

en: Overlapping Shifts
fr_FR: Changements de chevauchement

note: Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Name of a Workspace Label of the select_payroll_period (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocTy
en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
fr_FR: Remplacer le montant de la structure salariale

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
fr_FR: Détenu

en: PAN Number
fr_FR: Numéro PAN

en: PF Account
fr_FR: Compte PF

en: PF Amount
fr_FR: Montant PF

en: PF Loan
fr_FR: Prêt PF

note: Name of a DocType
en: PWA Notification
fr_FR: Notification PWA

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
fr_FR: Payé

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
fr_FR: Montant payé

note: Label of the paid_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Paid via Salary Slip
fr_FR: Payé via le bordereau de salaire

en: Parameter
fr_FR: Paramètre

note: Label of the parent_goal (Link) field in DocType 'Goal'
en: Parent Goal
fr_FR: Objectif parent

en: Part-time
fr_FR: Temps-Partiel

en: Partial Success
fr_FR: Succès Partiel

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
fr_FR: Partiellement sponsorisé, nécessite un financement partiel

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Partly Claimed and Returned
fr_FR: Partiellement réclamé et retourné

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
fr_FR: Numéro de Passeport

en: Password
fr_FR: Mot de Passe

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
fr_FR: Politique de mot de passe

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
fr_FR: La politique de mot de passe ne peut pas contenir d'espaces ni de traits d'union simultanés. Le format sera restructuré automatiquement

en: Password policy for Salary Slips is not set
fr_FR: La politique de mot de passe pour les bulletins de salaire n'est pas définie

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
fr_FR: Payer la demande de prestations

note: Label of the pay_via_payment_entry (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Pay Via Payment Entry
fr_FR: Payer via l'entrée de paiement

note: Label of the pay_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Gratuity'
en: Pay via Salary Slip
fr_FR: Payer via le bulletin de salaire

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
fr_FR: Comptes Créditeurs

en: Payable Account is mandatory to submit an Expense Claim
fr_FR: Compte Payable est obligatoire pour soumettre une demande de remboursement

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
fr_FR: Dettes

en: Payment
fr_FR: Paiement

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
fr_FR: Compte de Paiement

en: Payment Account is mandatory
fr_FR: Le compte de paiement est obligatoire

en: Payment Date
fr_FR: Date de paiement

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
fr_FR: Jours de paiement

note: Label of the payment_days_calculation_help (HTML) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days Calculation Help
fr_FR: Aide au calcul des jours de paiement

en: Payment Days Dependency
fr_FR: Dépendance des jours de paiement

en: Payment Days calculations are based on these Payroll Settings
fr_FR: Les calculs des jours de paiement sont basés sur ces paramètres de paie

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
fr_FR: Écriture de Paiement

note: Label of the section_break_5 (Tab Break) field in DocType 'Gratuity'
en: Payment and Accounting
fr_FR: Paiement et comptabilité

en: Payment of {0} from {1} to {2}
fr_FR: Paiement de {0} de {1} à {2}

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
fr_FR: Paie

en: Payroll Based On
fr_FR: Paie basée sur

en: Payroll Cost Center
fr_FR: Centre de coûts de la paie

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Payroll Cost Centers
fr_FR: Centres de coût de la paie

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: Payroll Dashboard
fr_FR: Tableau de bord de la paie

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
fr_FR: Date de la paie

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
fr_FR: Détails de la paie de l'employé

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
fr_FR: Entrée de la paie

en: Payroll Entry cancellation is queued. It may take a few minutes
fr_FR: L'annulation de l'entrée de la paie est en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
fr_FR: Fréquence de la Paie

note: Label of the section_break_gsts (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Info
fr_FR: Infos sur la paie

en: Payroll Number
fr_FR: Numéro de paie

en: Payroll Payable
fr_FR: Paie à Payer

note: Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Salary
en: Payroll Payable Account
fr_FR: Compte Payant

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
fr_FR: Période de paie

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
fr_FR: Date de la période de paie

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
fr_FR: Périodes de paie

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
fr_FR: Rapports de paie

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
fr_FR: Paramètres de Paie

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
fr_FR: La date de paie ne peut pas être postérieure à la date de relève de l'employé.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
fr_FR: La date de paie ne peut pas être inférieure à la date d'adhésion de l'employé.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
fr_FR: En Attente

note: Description of the 'Pending Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending (unpaid) amount from previous advances
fr_FR: Montant en attente (non payé) des avances précédentes

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
fr_FR: Montant en attente

en: Pending Asset Returns
fr_FR: Retours d'actifs en attente

en: Pending FnF
fr_FR: FnF en attente

en: Pending Interviews
fr_FR: Interviews en attente

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
fr_FR: Pourcent

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
fr_FR: Pourcentage de déduction

note: Label of the percentage (Int) field in DocType 'Employee Cost Center'
en: Percentage (%)
fr_FR: Pourcentage (%)

note: Name of a Workspace
en: Performance
fr_FR: Performances

en: Permanently cancel {0}
fr_FR: Annuler définitivement {0}

en: Permanently submit {0}
fr_FR: Soumettre définitivement {0}

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Piecework
fr_FR: Travail à la pièce

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
fr_FR: Rose

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
fr_FR: Nombre de postes prévus

en: Please Enable Auto Attendance and complete the setup first.
fr_FR: Veuillez activer la participation automatique et terminer la configuration d'abord.

en: Please Select Company First
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner la société

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
fr_FR: Veuillez ajouter les prestations restantes {0} à l'un des composants existants

en: Please add the remaining benefits {0} to the application as pro-rata component
fr_FR: Veuillez ajouter les avantages {0} restants à l'application en tant que composant Prorata

en: Please assign a Salary Structure for Employee {0} applicable from or before {1} first
fr_FR: Veuillez assigner une structure de salaire pour l'employé {0} applicable à partir ou avant {1} en premier

en: Please check if employee is on leave or attendance with the same status exists for selected day(s).
fr_FR: Veuillez vérifier si l'employé est en congé ou si une présence avec le même statut existe pour le(s) jour(s) sélectionné(s).

en: Please confirm once you have completed your training
fr_FR: Veuillez confirmer une fois que vous avez terminé votre formation

en: Please create a new {0} for the date {1} first.
fr_FR: Veuillez d'abord créer un nouveau {0} pour la date {1}.

en: Please delete the Employee {0} to cancel this document
fr_FR: Veuillez supprimer l'employé {0} pour annuler ce document

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
fr_FR: Veuillez activer un compte entrant par défaut avant de créer un groupe de récapitulatif quotidien

en: Please enter the designation
fr_FR: S'il vous plaît entrer la désignation

en: Please reduce {0} to avoid shift time overlapping with itself
fr_FR: Veuillez réduire {0} pour éviter que l'heure de quart ne se chevauche

en: Please see attachment
fr_FR: Veuillez voir la pièce jointe

en: Please select Company and Designation
fr_FR: Veuillez sélectionner la société et la désignation

en: Please select Employee
fr_FR: Veuillez sélectionner un employé

en: Please select Employee first.
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner l'employé.

en: Please select From Date and Payroll Frequency first
fr_FR: Veuillez sélectionner d'abord la date de début et la fréquence de paie

en: Please select From Date.
fr_FR: Veuillez sélectionner la date de début.

en: Please select Shift Schedule and assignment date(s).
fr_FR: Veuillez sélectionner de planning de quarts et des date(s) d'affectation(s).

en: Please select Shift Type and assignment date(s).
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de quart et la (les) date(s) d'affectation.

en: Please select a Company
fr_FR: Veuillez sélectionner une société

en: Please select a company first
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner une entreprise

en: Please select a company first.
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner une entreprise.

en: Please select a csv file
fr_FR: Veuillez sélectionner un fichier csv

en: Please select a date.
fr_FR: Veuillez sélectionner une date.

en: Please select an Applicant
fr_FR: Veuillez sélectionner un candidat

en: Please select at least one Shift Request to perform this action.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins une demande de quart pour effectuer cette action.

en: Please select at least one employee to perform this action.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un employé pour effectuer cette action.

en: Please select at least one row to perform this action.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins une ligne pour effectuer cette action.

en: Please select company.
fr_FR: Veuillez sélectionner l'entreprise.

en: Please select employee first
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner un employé

en: Please select employees to create appraisals for
fr_FR: Veuillez sélectionner les employés pour créer des évaluations pour

en: Please select half day attendance status.
fr_FR: Veuillez sélectionner le statut de présence à mi-journée.

en: Please select month and year.
fr_FR: Veuillez sélectionner un mois et une année.

en: Please select the Appraisal Cycle first.
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner le cycle d'évaluation.

en: Please select the attendance status.
fr_FR: Veuillez sélectionner le statut de présence.

en: Please select the employees you want to mark attendance for.
fr_FR: Veuillez sélectionner les employés pour lesquels vous souhaitez marquer la présence.

en: Please select the salary slips to email
fr_FR: Veuillez sélectionner les fiches de salaire à envoyer par e-mail

en: Please select {0}
fr_FR: Veuillez sélectionner {0}

en: Please set "Default Payroll Payable Account" in Company Defaults
fr_FR: Veuillez définir "Compte Payroll Payable par défaut" dans les valeurs par défaut de la société

en: Please set Basic and HRA component in Company {0}
fr_FR: Veuillez définir le composant de base et HRA dans la société {0}

en: Please set Earning Component for Leave type: {0}.
fr_FR: Veuillez définir le composant de gain pour le type de congé : {0}.

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
fr_FR: Veuillez définir la paie en fonction des paramètres de paie

en: Please set Relieving Date for employee: {0}
fr_FR: Veuillez définir la date de départ pour l'employé: {0}

en: Please set a Default Cash Account in Company defaults
fr_FR: Veuillez définir un compte de trésorerie par défaut dans la société par défaut

en: Please set account in Salary Component {0}
fr_FR: Veuillez définir le compte dans le composant salarial {0}

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
fr_FR: Veuillez définir un modèle par défaut pour les notifications d'autorisation de congés dans les paramètres RH.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
fr_FR: Veuillez définir un modèle par défaut pour la notification de statut de congés dans les paramètres RH.

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
fr_FR: Veuillez définir le modèle d'évaluation de l' {0} ou sélectionnez le modèle dans le tableau Employés ci-dessous.

en: Please set the Company
fr_FR: Veuillez définir la Société

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
fr_FR: Veuillez définir la Date d'Embauche pour l'employé {0}

en: Please set the Holiday List.
fr_FR: Veuillez définir la liste des Fêtes.

en: Please set the relieving date for employee {0}
fr_FR: Veuillez définir la date de départ pour l'employé {0}

en: Please set {0} and {1} in {2}.
fr_FR: Veuillez définir {0} et {1} dans {2}.

en: Please set {0} for Employee {1}
fr_FR: Veuillez définir {0} pour l'employé {1}

en: Please set {0} for the Employee: {1}
fr_FR: Veuillez définir {0} pour l'employé: {1}

en: Please set {0}.
fr_FR: Veuillez définir {0}.

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
fr_FR: Veuillez configurer le système de dénomination des employés dans Ressources humaines&gt; Paramètres RH

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
fr_FR: Veuillez configurer la série de numérotation pour l'assistance via Configuration&gt; Série de numérotation

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
fr_FR: Partagez vos commentaires sur la formation en cliquant sur 'Retour d'Expérience de la formation', puis 'Nouveau'

en: Please specify the job applicant to be updated.
fr_FR: Veuillez indiquer le candidat au poste à mettre à jour.

en: Please specify {0} and {1} (if any), for the correct tax calculation in future salary slips.
fr_FR: Veuillez spécifier {0} et {1} (le cas échéant) pour le calcul correct des impôts dans les futurs bulletins de salaire.

en: Please submit the {0} before marking the cycle as Completed
fr_FR: Veuillez soumettre l' {0} avant de marquer le cycle comme terminé

en: Please update your status for this training event
fr_FR: Veuillez mettre à jour votre statut pour cet événement de formation

note: Label of the posted_on (Datetime) field in DocType 'Job Opening'
en: Posted On
fr_FR: Publié le

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
fr_FR: Date de Comptabilisation

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Posting date
fr_FR: Date de publication

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
fr_FR: Zone préférée pour l'hébergement

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
fr_FR: Présent

en: Present Records
fr_FR: Enregistrements présents

note: Label of the prevent_self_leave_approval (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Prevent self approval for leaves even if user has permissions
fr_FR: Empêcher l'auto-approbation des congés même si l'utilisateur a les permissions

en: Preview Salary Slip
fr_FR: Aperçu de la fiche de paie

note: Label of the principal_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Principal Amount
fr_FR: Montant principal

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
fr_FR: En-tête d'impression

en: Printed On {0}
fr_FR: Imprimé le {0}

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
fr_FR: Détails d'Impression

en: Privilege Leave
fr_FR: Congé de privilège

en: Probation
fr_FR: Essai

en: Probationary Period
fr_FR: Période d’Essai

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
fr_FR: Processus de présence après

note: Label of the process_payroll_accounting_entry_based_on_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Process Payroll Accounting Entry based on Employee
fr_FR: Traiter l'entrée comptable de la paie en fonction de l'employé

en: Process Requests
fr_FR: Traiter les demandes

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Process Shift Requests
fr_FR: Traiter les demandes de quart

note: Description of the 'Pay Via Payment Entry' (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Process leave encashment via a separate Payment Entry instead of Salary Slip
fr_FR: Traiter l'encaissement des congés via une entrée de paiement séparée au lieu du bulletin de salaire

en: Process {0} Shift Request(s) as <b>{1}</b>?
fr_FR: Traiter {0} demande(s) de quart comme <b>{1}</b> ?

en: Processing Requests
fr_FR: Traitement des demandes

en: Processing Requests...
fr_FR: Traitement des demandes...

en: Processing of Shift Requests has been queued. It may take a few minutes.
fr_FR: Le traitement des demandes de quart a été mis en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes.

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
fr_FR: Déductions fiscales professionnelles

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
fr_FR: Compétence

en: Profile
fr_FR: Profil

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
fr_FR: Progression

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
fr_FR: Projet

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Project Profitability
fr_FR: Profit du projet

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
fr_FR: Date de promotion

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
fr_FR: Propriété

en: Property already added
fr_FR: Propriété déjà ajoutée

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
fr_FR: Déductions du fonds de prévoyance

note: Label of the publish_applications_received (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Applications Received
fr_FR: Publier les candidatures reçues

note: Label of the publish_salary_range (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Salary Range
fr_FR: Publier la portée du salaire

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
fr_FR: Publier sur le site web

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
fr_FR: Objet

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose & Amount
fr_FR: But & montant

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
fr_FR: Raison du déplacement

en: Push Notification permission denied
fr_FR: Permission de notification push refusée

en: Push notifications disabled
fr_FR: Notifications push désactivées

en: Push notifications have been disabled on your site
fr_FR: Les notifications push ont été désactivées sur votre site

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
fr_FR: Trimestriel

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
fr_FR: Dans la file d'attente

note: Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Quick Filters
fr_FR: Filtres rapides

en: Quick Links
fr_FR: Liens rapides

note: Description of the 'Checkin Radius' (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Radius within which check-in is allowed (in meters)
fr_FR: Rayon dans lequel l'enregistrement est autorisé (en mètres)

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
fr_FR: Créé par

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
fr_FR: Prix

note: Label of the rate_goals_manually (Check) field in DocType 'Appraisal'
en: Rate Goals Manually
fr_FR: Noter manuellement les objectifs

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
fr_FR: Évaluation

note: Label of the rating_criteria (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Rating Criteria
fr_FR: Critères d'évaluation

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the ratings_section (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Ratings
fr_FR: Évaluations

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
fr_FR: Réallouer les congés

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
fr_FR: Lire

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
fr_FR: Raison

note: Label of the reason_for_requesting (Text) field in DocType 'Job Requisition'
en: Reason for Requesting
fr_FR: Raison de la demande

note: Label of the reason_for_withholding_salary (Small Text) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Reason for Withholding Salary
fr_FR: Raison de la retenue de salaire

en: Reason for skipping auto attendance:
fr_FR: Raison pour ignorer la présence automatique :

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
fr_FR: Créances

en: Recent Attendance Requests
fr_FR: Demandes de présence récentes

en: Recent Expenses
fr_FR: Dépenses récentes

en: Recent Leaves
fr_FR: Congés récents

en: Recent Shift Requests
fr_FR: Demandes de quart récentes

note: Description of the 'Automatically update Last Sync of Checkin' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Recommended for a single biometric device / checkins via mobile app
fr_FR: Recommandé pour un seul appareil biométrique / enregistrements via l'application mobile

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Recover Cost
fr_FR: Récupérer le coût

note: Name of a Workspace
en: Recruitment
fr_FR: Recrutement

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
fr_FR: Analyse de recrutement

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
fr_FR: Rouge

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
fr_FR: Référence

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
fr_FR: Document de Référence

note: Label of the reference_document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_name (Data) field in DocType 'PWA Notification'
en: Reference Document Name
fr_FR: Nom du document de référence

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
fr_FR: Type du document de référence

en: Reference: {0}
fr_FR: Référence : {0}

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
fr_FR: Références

note: Label of the referral_payment_status (Select) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Bonus Payment Status
fr_FR: Statut du paiement du bonus de parrainage

note: Label of the referral_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Details
fr_FR: Détails de la recommandation

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
fr_FR: Référent

note: Label of the referrer_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Details
fr_FR: Détails du référant

note: Label of the referrer_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Name
fr_FR: Nom du référant

note: Label of the reflections_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Reflections
fr_FR: Réflexions

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
fr_FR: Détails de Ravitaillement

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Reject Employee Referral
fr_FR: Rejeter le renvoi des employés

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
fr_FR: Rejeté

en: Rejection
fr_FR: Rejet

en: Release Withheld Salaries
fr_FR: Libérer les salaires retenus

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Released
fr_FR: Libéré

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
fr_FR: Date de Relève

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
fr_FR: Date de Relève

en: Relieving Date Missing
fr_FR: Date de retrait manquante

en: Reload
fr_FR: Recharger

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
fr_FR: Prestations sociales restantes (par année)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
fr_FR: Remarque

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
fr_FR: Remarques

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
fr_FR: Rappeler Avant

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
fr_FR: Rappelé

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
fr_FR: Rappel

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
fr_FR: Rappels

note: Label of the remove_if_zero_valued (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Remove if Zero Valued
fr_FR: Supprimer si la valeur est nulle

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
fr_FR: Voiture de location

en: Reopen
fr_FR: Ré-ouvrir

en: Repay From Salary
fr_FR: Rembourser sur le salaire

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
fr_FR: Le remboursement à partir du salaire ne peut être sélectionné que pour les prêts à terme

note: Label of the repay_unclaimed_amount_from_salary (Check) field in DocType 'Employee Advance'
en: Repay Unclaimed Amount from Salary
fr_FR: Rembourser le montant non réclamé du salaire

note: Label of the repeat_on_days (Table) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Repeat On Days
fr_FR: Répéter les jours

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
fr_FR: Répondu

en: Replies
fr_FR: réponses

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
fr_FR: Rapports

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Exit Interview'
en: Reports To
fr_FR: Rapporte à

en: Request Attendance
fr_FR: Demander une présence

en: Request Leave
fr_FR: Demander un congé

en: Request a Leave
fr_FR: Demander un congé

en: Request a Shift
fr_FR: Demander un quart

en: Request an Advance
fr_FR: Demander une avance

note: Label of the requested_by (Link) field in DocType 'Job Requisition' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By
fr_FR: Demandé par

note: Label of the requested_by_name (Data) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By (Name)
fr_FR: Demandé par (nom)

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
fr_FR: Nécessite un financement complet

en: Required Skills
fr_FR: Compétences requises

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
fr_FR: Obligatoire pour la création d'un employé

en: Reschedule Interview
fr_FR: Replanifier l'entretien

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser Mot de Passe

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
fr_FR: Date de la Lettre de Démission

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
fr_FR: Date de Résolution

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
fr_FR: Détails de la Résolution

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
fr_FR: Résolu

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
fr_FR: Résolu Par

en: Responsibilities
fr_FR: Responsabilités

note: Label of the restrict_backdated_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Restrict Backdated Leave Application
fr_FR: Restreindre l'application de congé rétrodatée

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
fr_FR: Résultat

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
fr_FR: CV

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
fr_FR: Reprendre la Pièce Jointe

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Link
fr_FR: Reprendre le lien

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Interview'
en: Resume link
fr_FR: Reprendre le lien

en: Retained
fr_FR: Retenu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
fr_FR: Prime de fidélisation

note: Label of the retirement_age (Data) field in DocType 'HR Settings'
en: Retirement Age (In Years)
fr_FR: Âge de la retraite (en années)

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
fr_FR: Retour

en: Return amount cannot be greater than unclaimed amount
fr_FR: Le montant de retour ne peut pas être supérieur au montant non réclamé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
fr_FR: retourné

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
fr_FR: Montant retourné

en: Review various other settings related to Employee Leaves and Expense Claim
fr_FR: Examiner divers autres paramètres liés aux feuilles d'employés et à la demande de remboursement

note: Label of the reviewer (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer
fr_FR: Evaluateur

note: Label of the reviewer_name (Data) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer Name
fr_FR: Nom de l'évaluateur

note: Label of the revised_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Revised CTC
fr_FR: CTC révisé

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
fr_FR: Droit

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
fr_FR: Rôle

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
fr_FR: Rôle autorisé à créer une demande de congé antidatée

note: Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Roster
fr_FR: Tableau de service

note: Label of the color (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Roster Color
fr_FR: Couleur du tableau de service

note: Label of the round_name (Data) field in DocType 'Interview Round'
en: Round Name
fr_FR: Nom du round

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Round off Work Experience
fr_FR: Arrondir l'expérience de travail

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
fr_FR: Arrondir à l'entier le plus proche

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
fr_FR: Total arrondi

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
fr_FR: Total Arrondi (Devise Société)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
fr_FR: Arrondi

note: Description of the 'Job Application Route' (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route to the custom Job Application Webform
fr_FR: Itinéraire vers le formulaire de demande d'emploi personnalisé

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
fr_FR: Ligne n ° {0}: impossible de définir le montant ou la formule pour le composant de salaire {1} avec une variable basée sur le salaire imposable

en: Row #{0}: The {1} Component has the options {2} and {3} enabled.
fr_FR: Ligne #{0}: Le composant {1} a les options {2} et {3} activées.

en: Row #{0}: Timesheet amount will overwrite the Earning component amount for the Salary Component {1}
fr_FR: Ligne #{0}: Le montant de la feuille de temps écrasera le montant du composant de gain pour le composant de salaire {1}

en: Row No {0}: Amount cannot be greater than the Outstanding Amount against Expense Claim {1}. Outstanding Amount is {2}
fr_FR: Ligne No {0}: Le montant ne peut pas être supérieur au montant restant contre la demande de dépense {1}. Le montant restant est {2}

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
fr_FR: La ligne {0} # Montant alloué {1} ne peut pas être supérieure au montant non réclamé {2}

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Encashment amount
fr_FR: Ligne {0}# Le montant payé ne peut être supérieur au montant de l'encaissement

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Total amount
fr_FR: Ligne {0}# Montant payé ne peut pas être supérieur au montant total

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
fr_FR: La ligne {0} # Montant payé ne peut pas être supérieure au montant de l'avance demandée

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
fr_FR: Ligne {0} : Le centre de coûts {1} n'appartient pas à l'entreprise {2}

en: Row {0}: From (Year) can not be greater than To (Year)
fr_FR: Ligne {0}: De (Année) ne peut pas être supérieur à (Année)

en: Row {0}: Goal Score cannot be greater than 5
fr_FR: Ligne {0}: Le score de l'objectif ne peut pas être supérieur à 5

en: Row {0}: Paid amount {1} is greater than pending accrued amount {2} against loan {3}
fr_FR: Ligne {0}: Le montant payé {1} est supérieur au montant en attente {2} contre le crédit {3}

en: Row {0}: {1}
fr_FR: Ligne {0} : {1}

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
fr_FR: Ligne {0}: {1} est obligatoire dans le tableau des dépenses pour enregistrer une note de frais.

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
fr_FR: Règles

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
fr_FR: Salaire

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
fr_FR: Composante Salariale

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
fr_FR: Composante Salariale

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
fr_FR: Compte Composante Salariale

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
fr_FR: Type de composant salarial

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
fr_FR: Composante Salariale pour la rémunération basée sur la feuille de temps

en: Salary Component {0} is currently not used in any Salary Structure.
fr_FR: Le composant de salaire {0} n'est actuellement utilisé dans aucune structure salariale.

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Currency
fr_FR: Devise du salaire

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
fr_FR: Détails du Salaire

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
fr_FR: Détails du salaire

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Salary Expectation
fr_FR: Attente salariale

en: Salary Information
fr_FR: Informations salariales

note: Label of the salary_per (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Salary Paid Per
fr_FR: Salaire payé par

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
fr_FR: Paiements de salaire basés sur le mode de paiement

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
fr_FR: Paiements de salaire via ECS

note: Name of a Workspace
en: Salary Payout
fr_FR: Paiement du salaire

en: Salary Range
fr_FR: Plage de salaire

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
fr_FR: Registre du Salaire

note: Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the column_break_rnoq (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of 
en: Salary Slip
fr_FR: Slip de salaire

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
fr_FR: Fiche de Paie basée sur la Feuille de Temps

en: Salary Slip ID
fr_FR: ID Fiche de Paie

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Leave
fr_FR: Congé de salaire

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
fr_FR: Avance sur salaire

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
fr_FR: Feuille de Temps de la Fiche de Paie

en: Salary Slip already exists for {0} for the given dates
fr_FR: Le bulletin de salaire existe déjà pour {0} pour les dates données

en: Salary Slip creation is queued. It may take a few minutes
fr_FR: La création de la feuille de salaire est en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
fr_FR: Fiche de Paie de l'employé {0} déjà créée pour cette période

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
fr_FR: Fiche de Paie de l'employé {0} déjà créée pour la feuille de temps {1}

en: Salary Slip submission is queued. It may take a few minutes
fr_FR: La soumission du bulletin de salaire est en file d'attente. Cela peut prendre quelques minutes

en: Salary Slip {0} failed for Payroll Entry {1}
fr_FR: Le bulletin de salaire {0} a échoué pour l'entrée de la paie {1}

en: Salary Slip {0} failed. You can resolve the {1} and retry {0}.
fr_FR: La feuille de salaire {0} a échoué. Vous pouvez résoudre la {1} et réessayer {0}.

en: Salary Slips
fr_FR: Bulletins de salaire

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
fr_FR: Bon de salaire créé

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
fr_FR: Slips Slips Soumis

en: Salary Slips already exist for employees {}, and will not be processed by this payroll.
fr_FR: Les bordereaux de salaire existent déjà pour les employés {}, et ne seront pas traités par cette paie.

en: Salary Slips submitted for period from {0} to {1}
fr_FR: Billets de salaire soumis pour la période de {0} à {1}

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
fr_FR: Grille des Salaires

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
fr_FR: Attribution de la structure salariale

en: Salary Structure Assignment field
fr_FR: Champ d'affectation de la structure salariale

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
fr_FR: La structure de la structure salariale pour l'employé existe déjà

en: Salary Structure Missing
fr_FR: Grille des Salaires Manquante

en: Salary Structure must be submitted before submission of {0}
fr_FR: La structure salariale doit être soumise avant la soumission de {0}

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
fr_FR: Structure de salaire non trouvée pour l'employé {0} et la date {1}

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
fr_FR: La structure salariale devrait comporter une ou plusieurs composantes de prestation sociales variables pour la distribution du montant de la prestation

en: Salary Structure {0} does not belong to company {1}
fr_FR: La structure de salaire {0} n'appartient pas à la société {1}

en: Salary Structures updated successfully
fr_FR: Structures salariales mises à jour avec succès

note: Label of the salary_withholding (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Withholding
fr_FR: Retenue de salaire

note: Label of the salary_withholding_cycle (Data) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Withholding Cycle
fr_FR: Cycle de retenue de salaire

en: Salary Withholding {0} already exists for employee {1} for the selected period
fr_FR: La retenue de salaire {0} existe déjà pour l'employé {1} pour la période sélectionnée

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
fr_FR: Salaire déjà traité pour la période entre {0} et {1}, La période de demande de congé ne peut pas être entre cette plage de dates.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
fr_FR: Détails du Salaire basés sur les Revenus et les Prélèvements.

note: Description of the 'Applicable Earnings Component' (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Salary components should be part of the Salary Structure.
fr_FR: Les composantes salariales doivent faire partie de la structure salariale.

en: Salary slip emails have been enqueued for sending. Check {0} for status.
fr_FR: Les e-mails de bulletin de salaire ont été mis en file d'attente pour l'envoi. Vérifiez {0} pour le statut.

en: Sales Invoice
fr_FR: Facture de vente

en: Same Company is entered more than once
fr_FR: La même société a été entrée plus d'une fois

en: Sanctioned
fr_FR: Sanctionné

note: Label of the sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Sanctioned Amount
fr_FR: Quantité Sanctionnée

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
fr_FR: Le Montant Approuvé ne peut pas être supérieur au Montant Réclamé à la ligne {0}.

en: Saturday
fr_FR: Samedi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
fr_FR: Prévu

note: Label of the scheduled_on (Date) field in DocType 'Interview'
en: Scheduled On
fr_FR: Planifié le

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
fr_FR: Score Gagné

en: Score must be less than or equal to 5
fr_FR: Score doit être inférieur ou égal à 5

en: Scores
fr_FR: Sources

en: Search for Jobs
fr_FR: Rechercher des Jobs

en: Select Company
fr_FR: Sélectionnez une société

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
fr_FR: Sélectionner les Employés

en: Select Interview Round First
fr_FR: Sélectionnez la première manche d'entretien

en: Select Interview first
fr_FR: Sélectionnez d'abord l'entretien

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
fr_FR: Sélectionner Compte de Crédit pour faire l'Écriture Bancaire

en: Select Payroll Frequency.
fr_FR: Sélectionnez la fréquence de la paie.

en: Select Payroll Period
fr_FR: Sélectionner la période de paie

en: Select Property
fr_FR: Veuillez sélectionner la propriété

en: Select Shift Requests
fr_FR: Sélectionner les demandes de quart

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
fr_FR: Sélectionner les Termes et Conditions

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
fr_FR: Sélectionner les utilisateurs

en: Select an employee to get the employee advance.
fr_FR: Sélectionnez un employé pour obtenir l'avance versée.

en: Select the Employee for which you want to allocate leaves.
fr_FR: Sélectionnez l'employé pour lequel vous souhaitez allouer des congés.

en: Select the Employee.
fr_FR: Sélectionnez l'employé.

en: Select the Leave Type like Sick leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
fr_FR: Sélectionnez le type de congé comme le congé de maladie, le congé de Privilège, le congé décontracté, etc.

en: Select the date after which this Leave Allocation will expire.
fr_FR: Sélectionnez la date après laquelle cette allocation de congé expirera.

en: Select the date from which this Leave Allocation will be valid.
fr_FR: Sélectionnez la date à partir de laquelle cette allocation de congé sera valide.

en: Select the end date for your Leave Application.
fr_FR: Sélectionnez la date de fin de votre demande de congé.

en: Select the start date for your Leave Application.
fr_FR: Sélectionnez la date de début de votre demande de congé.

note: Description of the 'Enabled' (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Select this if you want shift assignments to be automatically created indefinitely.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous souhaitez que les affectations de quart soient créées automatiquement indéfiniment.

en: Select type of leave the employee wants to apply for, like Sick Leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
fr_FR: Sélectionnez le type de congé que l'employé souhaite demander, comme Feuille de malade, Feuille de Privilège, Feuille Décontractée, etc.

en: Select your Leave Approver i.e. the person who approves or rejects your leaves.
fr_FR: Sélectionnez votre approbateur de congé, c'est-à-dire la personne qui approuve ou rejette vos congés.

en: Select {0}
fr_FR: Sélectionner {0}

note: Label of the self_appraisal_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Self Appraisal
fr_FR: Auto-évaluation

en: Self Appraisal Pending: {0}
fr_FR: Auto-évaluation en attente : {0}

en: Self Appraisal Score
fr_FR: Score d'auto-évaluation

en: Self Score
fr_FR: Auto-score

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
fr_FR: Autoformation

en: Self-approval for leaves is not allowed
fr_FR: L'auto-approbation des congés n'est pas autorisée

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
fr_FR: Séminaire

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
fr_FR: Envoyer Emails À

en: Send Exit Questionnaire
fr_FR: Envoyer le questionnaire de sortie

en: Send Exit Questionnaires
fr_FR: Envoyer des questionnaires de sortie

note: Label of the send_interview_feedback_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Feedback Reminder
fr_FR: Envoyer un rappel de retour d'entretien

note: Label of the send_interview_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Reminder
fr_FR: Envoyer un rappel d'entretien

note: Label of the send_leave_notification (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Leave Notification
fr_FR: Envoyer une notification de congé

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
fr_FR: Expéditeur

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
fr_FR: Email d&#39;expéditeur

en: Sending Failed due to missing email information for employee(s): {1}
fr_FR: Échec de l'envoi en raison d'informations d'e-mail manquantes pour l'employé(s) : {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Sent Successfully: {0}
fr_FR: Envoyé avec succès : {0}

en: Sep
fr_FR: SEP

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Activities
fr_FR: Activités de séparation

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Begins On
fr_FR: La séparation commence le

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
fr_FR: Séries

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
fr_FR: Détails du Service

en: Service Expense
fr_FR: Frais de service

en: Service Expenses
fr_FR: Dépenses de service

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the service_item (Data) field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
fr_FR: Article de service

note: Description of the 'Current Work Experience' (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Set "From(Year)" and "To(Year)" to 0 for no upper and lower limit.
fr_FR: Réglez "De(Année)" et "À(Année)" à 0 pour aucune limite supérieure et inférieure.

note: Label of the set_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Set Assignment Details
fr_FR: Définir les détails de l'affectation

note: Label of the allocate_leaves_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Set Leave Details
fr_FR: Définir les détails de la permission

en: Set Relieving Date for Employee: {0}
fr_FR: Définir la date de départ pour l'employé: {0}

note: Description of the 'Get Employees' (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Set filters to fetch employees
fr_FR: Définir les filtres pour récupérer les employés

note: Description of the 'Opening Balances' (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Set opening balances for earnings and taxes from the previous employer
fr_FR: Définir les soldes d'ouverture pour les revenus et les impôts de l'employeur précédent

note: Description of the 'Filters' (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Set optional filters to fetch employees in the appraisee list
fr_FR: Définir des filtres optionnels pour récupérer les employés dans la liste des évaluateurs

en: Set the default account for the {0} {1}
fr_FR: Définissez le compte par défaut pour {0} {1}

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Set the frequency for holiday reminders
fr_FR: Définir la fréquence des rappels de vacances

note: Description of the 'Employee Promotion Details' (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Set the properties that should be updated in the Employee master on promotion submission
fr_FR: Définir les propriétés qui doivent être mises à jour dans le maître d'employé lors de la soumission de la promotion

en: Set the status to {0} if required.
fr_FR: Définissez le statut sur {0} si nécessaire.

en: Set {0} for selected employees
fr_FR: Définir {0} pour les employés sélectionnés

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings Missing
fr_FR: Paramètres manquants

en: Settle against Advances
fr_FR: Régler contre les avances

en: Settle all Payables and Receivables before submission
fr_FR: Régler tous les Payables et Recevables avant l'envoi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
fr_FR: Colonisé

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
fr_FR: Configuration

en: Shared document with the user {0} with 'Submit' permission
fr_FR: Document partagé avec l'utilisateur {0} avec la permission 'Soumettre'

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
fr_FR: Quart

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
fr_FR: Quart et présence

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
fr_FR: Décalage effectif fin

en: Shift Actual End Time
fr_FR: Heure de fin réelle de Maj

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
fr_FR: Décalage début effectif

en: Shift Actual Start Time
fr_FR: Heure de début réelle de Maj

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
fr_FR: Affectation de quart

note: Label of the shift_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Assignment Details
fr_FR: Détails de l'affectation de quart

en: Shift Assignment History
fr_FR: Historique des affectations de quart

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment Tool
fr_FR: Affectation de planning des quarts en blocs

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
fr_FR: Affectation d'équipe: {0} créée pour l'employé: {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Attendance
fr_FR: Présence Maj

note: Label of the shift_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the schedule_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Details
fr_FR: Détails du quart

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
fr_FR: Fin de quart

en: Shift End Time
fr_FR: Heure de fin de Maj

note: Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Location
fr_FR: Lieu du quart

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
fr_FR: Demande de quart

en: Shift Request Approver
fr_FR: Approbateur de demande de quart

note: Label of the shift_request_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Request Filters
fr_FR: Filtres de demande de quart

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests ending before this date will be excluded.
fr_FR: Les demandes de quart se terminant avant cette date seront exclues.

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests starting after this date will be excluded.
fr_FR: Les demandes de quart commençant après cette date seront exclues.

note: Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule
fr_FR: Planification des quarts

note: Label of the shift_schedule_assignment (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule Assignment
fr_FR: Affectation planning des quarts

note: Label of the shift_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Shift Settings
fr_FR: Paramètres Maj

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
fr_FR: Début de quart

en: Shift Start Time
fr_FR: Heure de début Maj

note: Label of the shift_status (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Status
fr_FR: Statut du quart

note: Label of the shift_timings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Timings
fr_FR: Heures de quart

en: Shift Tools
fr_FR: Outils de quart

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
fr_FR: Type de quart

en: Shift has been successfully updated to {0}.
fr_FR: Le quart a été mis à jour avec succès à {0}.

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
fr_FR: Majuscules

en: Show Employee
fr_FR: Afficher l'employé

note: Label of the show_leave_balances_in_salary_slip (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Show Leave Balances in Salary Slip
fr_FR: Afficher les soldes de congés dans le bulletin de salaire

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
fr_FR: Afficher les congés de tous les membres du département dans le calendrier

en: Show Salary Slip
fr_FR: Afficher la Fiche de Salaire

en: Showing
fr_FR: Affichage en cours

en: Sick Leave
fr_FR: Congé Maladie

en: Single Assignment
fr_FR: Affectation unique

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
fr_FR: Compétence

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Skill Assessment
fr_FR: Évaluation des compétences

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
fr_FR: Nom de la compétence

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
fr_FR: Compétences

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
fr_FR: Ignorer l'assistance automatique

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
fr_FR: Ignorer l'affectation de structure salariale pour les employés suivants, car des enregistrements d'affectation de structure salariale existent déjà pour eux. {0}

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
fr_FR: Nom de la Source

note: Label of the source_and_rating_section (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Source and Rating
fr_FR: Source et notation

en: Source and target shifts cannot be the same
fr_FR: Les quarts source et cible ne peuvent pas être les mêmes

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
fr_FR: Montant sponsorisé

note: Label of the staffing_details (Table) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Staffing Details
fr_FR: Détails du personnel

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
fr_FR: Plan de dotation

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
fr_FR: Détail du plan de dotation

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
fr_FR: Le plan de dotation en personnel {0} existe déjà pour la désignation {1}

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
fr_FR: Montant de l'exemption fiscale standard

note: Label of the standard_working_hours (Float) field in DocType 'HR Settings'
en: Standard Working Hours
fr_FR: Heures de travail standard

en: Start
fr_FR: Démarrer

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
fr_FR: Date de Début

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
fr_FR: Heure de Début

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
fr_FR: Les dates de début et de fin ne faisant pas partie d'une période de paie valide, impossible de calculer {0}

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
fr_FR: Les dates de début et de fin ne figurant pas dans une période de paie valide, le système ne peut pas calculer {0}.

en: Start date: {0}
fr_FR: Date de début : {0}

en: Start time and end time cannot be same.
fr_FR: L'heure de début et l'heure de fin ne peuvent pas être les mêmes.

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
fr_FR: Composante Statistique

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the status (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Label of the status (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the status (Select) field in DocType
en: Status
fr_FR: Statut

note: Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Status for Other Half
fr_FR: Statut pour l'autre moitié

en: Stock Options
fr_FR: Options du Stock

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
fr_FR: Empêcher les utilisateurs de faire des Demandes de Congé les jours suivants.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
fr_FR: Strictement basé sur le type de journal dans l'enregistrement des employés

en: Structures have been assigned successfully
fr_FR: Les structures ont été assignées avec succès

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
fr_FR: Sujet

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
fr_FR: Date de soumission

en: Submission Failed
fr_FR: L'envoi a échoué

en: Submission of {0} before {1} is not allowed
fr_FR: La soumission de {0} avant {1} n'est pas autorisée

en: Submit
fr_FR: Valider

en: Submit Feedback
fr_FR: Soumettre un commentaire

en: Submit Now
fr_FR: Soumettre maintenant

en: Submit Proof
fr_FR: Valider une preuve

en: Submit Salary Slip
fr_FR: Valider la Fiche de Paie

en: Submit this Leave Application to confirm.
fr_FR: Soumettez cette demande de congé pour confirmer.

en: Submit this to create the Employee record
fr_FR: Valider pour créer la fiche employé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
fr_FR: Validé

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
fr_FR: Validation des fiches de salaire et créer une écriture au journal ...

en: Submitting Salary Slips...
fr_FR: Validation des bulletins de salaire ...

en: Subsidiary companies have already planned for {1} vacancies at a budget of {2}. Staffing Plan for {0} should allocate more vacancies and budget for {3} than planned for its subsidiary companies
fr_FR: Les entreprises subsidiaires ont déjà prévu des postes vacants à {1} pour un budget de {2}. Le plan de dotation pour {0} devrait allouer plus de postes vacants et de budget à {3} que prévu pour ses filiales

en: Success
fr_FR: Succès

en: Successfully created {0} for employees:
fr_FR: Créé avec succès {0} pour les employés :

en: Successfully {0} {1} for the following employees:
fr_FR: Avec succès {0} {1} pour les employés suivants :

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Sum of all previous slabs
fr_FR: Somme de toutes les dalles précédentes

en: Summarized View
fr_FR: Vue résumée

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
fr_FR: Fournisseur

en: Suspended
fr_FR: Suspendu

en: Sync {0}
fr_FR: Synchroniser {0}

en: Syntax error
fr_FR: Erreur de syntaxe

en: Syntax error in condition: {0} in Income Tax Slab
fr_FR: Erreur de syntaxe dans la condition : {0} dans la dalle d'impôts sur le revenu

note: Name of a role
en: System Manager
fr_FR: Responsable Système

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Take Exact Completed Years
fr_FR: Prendre des années exactes

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
fr_FR: Tâche

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
fr_FR: Poids de la Tâche

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
fr_FR: Taxes et avantages fiscaux

note: Label of the tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Tax Deducted Till Date
fr_FR: Date de déduction fiscale jusqu'à la date

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
fr_FR: Catégorie d'exonération fiscale

note: Label of the section_break_8 (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the tax_exemption_declaration (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Tax Exemption Declaration
fr_FR: Déclaration d'exemption fiscale

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
fr_FR: Preuves d'exonération fiscale

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
fr_FR: Configuration de la taxe

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
fr_FR: Taxe sur le salaire additionnel

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
fr_FR: Impôt sur les prestations sociales variables

note: Label of the taxable_earnings_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Taxable Earnings Till Date
fr_FR: Gains imposables jusqu'à la date

note: Label of the tax_relief_limit (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Income Relief Threshold Limit
fr_FR: Limite du seuil d'allégement du revenu imposable

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
fr_FR: Palier de salaire imposable

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
fr_FR: Paliers de salaire imposables

note: Label of the taxes_and_charges_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Taxes & Charges
fr_FR: Taxes et frais

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
fr_FR: Impôts et charges sur l'impôt sur le revenu

en: Team Advances
fr_FR: Avances d'équipe

en: Team Claims
fr_FR: Réclamations d'équipe

en: Team Leaves
fr_FR: Congés d'équipe

en: Team Requests
fr_FR: Demandes d'équipe

en: Team Updates
fr_FR: Mises à Jour de l’Équipe

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
fr_FR: Nom du Modèle

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
fr_FR: Termes

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
fr_FR: Termes et conditions

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: The currency of {0} should be same as the company's default currency. Please select another account.
fr_FR: La devise de {0} doit être la même que la devise par défaut de l'entreprise. Veuillez sélectionner un autre compte.

note: Description of the 'Payroll Date' (Date) field in DocType 'Additional Salary'
en: The date on which Salary Component with Amount will contribute for Earnings/Deduction in Salary Slip.
fr_FR: La date à laquelle la composante salariale avec le montant cotisera pour les gains/déductions dans le slip de salaire.

note: Description of the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: The day of the month when leaves should be allocated
fr_FR: Le jour du mois où les congés devraient être alloués

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
fr_FR: Le(s) jour(s) pour le(s)quel(s) vous demandez un congé sont des jour(s) férié(s). Vous n’avez pas besoin d’effectuer de demande.

en: The days between {0} to {1} are not valid holidays.
fr_FR: Les jours compris entre {0} et {1} ne sont pas des jours fériés.

en: The first Approver in the list will be set as the default Approver.
fr_FR: Le premier approbateur de la liste sera défini comme l'approbateur par défaut.

en: The fraction of Daily Salary per Leave should be between 0 and 1
fr_FR: La fraction de salaire quotidien par congé doit être comprise entre 0 et 1

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
fr_FR: La fraction du salaire journalier à payer pour une demi-journée

en: The metrics for this report are calculated based on the {0}. Please set {0} in {1}.
fr_FR: Les métriques de ce rapport sont calculées en fonction de {0}. Veuillez définir {0} dans {1}.

en: The metrics for this report are calculated based on {0}. Please set {0} in {1}.
fr_FR: Les métriques de ce rapport sont calculées en fonction de {0}. Veuillez définir {0} dans {1}.

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
fr_FR: La fiche de salaire envoyée à l'employé par courrier électronique sera protégée par un mot de passe. Le mot de passe sera généré en fonction de la politique de mot de passe.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
fr_FR: L'heure après l'heure de début du quart de travail où l'enregistrement est considéré comme tardif (en minutes).

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
fr_FR: L'heure avant l'heure de fin du quart de travail au moment du départ est considérée comme précoce (en minutes).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
fr_FR: Heure avant l'heure de début du quart pendant laquelle l'enregistrement des employés est pris en compte pour la présence.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
fr_FR: Théorie

en: There are more holidays than working days this month.
fr_FR: Il y a plus de vacances que de jours travaillés ce mois-ci.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
fr_FR: Il n'y a pas de postes vacants dans le plan de dotation en personnel {0}

en: There is no Salary Structure assigned to {0}. First assign a Salary Stucture.
fr_FR: Il n'y a pas de structure de salaire assignée à {0}. Assignez d'abord une étude de salaire.

en: There's no Employee with Salary Structure: {0}. Assign {1} to an Employee to preview Salary Slip
fr_FR: Il n'y a pas d'employé avec la structure de salaire : {0}. Assignez {1} à un employé pour prévisualiser le bulletin de salaire

note: Description of the 'Is Optional Leave' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: These leaves are holidays permitted by the company however, availing it is optional for an Employee.
fr_FR: Ces congés sont des jours fériés autorisés par la compagnie, mais ils sont facultatifs pour un employé.

en: This action will prevent making changes to the linked appraisal feedback/goals.
fr_FR: Cette action empêchera d’apporter des modifications aux retours / objectifs d’évaluation liés.

en: This check-in is outside assigned shift hours and will not be considered for attendance. If a shift is assigned, adjust its time window and Fetch Shift again.
fr_FR: Cet enregistrement est en dehors des heures de quart attribuées et ne sera pas pris en compte pour la présence. Si un quart est attribué, ajustez sa fenêtre horaire et récupérez le quart à nouveau.

en: This compensatory leave will be applicable from {0}.
fr_FR: Ce congé compensatoire sera applicable à partir de {0}.

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
fr_FR: Cet employé a déjà un journal avec le même horodatage. {0}

en: This error can be due to invalid formula or condition.
fr_FR: Cette erreur peut être due à une formule ou une condition non valide.

en: This error can be due to invalid syntax.
fr_FR: Cette erreur peut être due à une syntaxe invalide.

en: This error can be due to missing or deleted field.
fr_FR: Cette erreur peut être due à un champ manquant ou supprimé.

en: This field allows you to set the maximum number of consecutive leaves an Employee can apply for.
fr_FR: Ce champ vous permet de définir le nombre maximum de congés consécutifs qu'un Employé peut demander.

en: This field allows you to set the maximum number of leaves that can be allocated annually for this Leave Type while creating the Leave Policy
fr_FR: Ce champ vous permet de définir le nombre maximum de feuilles qui peuvent être allouées annuellement pour ce type de congé lors de la création de la politique de congé

en: This is based on the attendance of this Employee
fr_FR: Basé sur la présence de cet Employé

en: This method is only meant for developer mode
fr_FR: Cette méthode est uniquement destinée au mode développeur

en: This will overwrite the tax component {0} in the salary slip and tax won't be calculated based on the Income Tax Slabs
fr_FR: Cela écrasera le composant fiscal {0} dans le bulletin de salaire et l'impôt ne sera pas calculé sur la base des barèmes d'impôt sur le revenu.

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
fr_FR: Cela permettra de valider des bulletins de salaire et de créer une écriture de journal d'accumulation. Voulez-vous poursuivre?

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
fr_FR: Temps

en: Time Interval
fr_FR: Intervalle de temps

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
fr_FR: Feuille de Temps

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
fr_FR: Heure après la fin du quart de travail au cours de laquelle la prise en charge est prise en compte.

note: Description of the 'Time to Fill' (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time taken to fill the open positions
fr_FR: Temps nécessaire pour remplir les positions ouvertes

note: Label of the time_to_fill (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time to Fill
fr_FR: Remplir

note: Label of the timelines_tab (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Timelines
fr_FR: Échéanciers

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
fr_FR: Feuille de Temps

note: Label of the timesheets_section (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Timesheet Details
fr_FR: Détails de la feuille de temps

en: Timing
fr_FR: Horaire

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
fr_FR: Titre

en: To
fr_FR: À

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
fr_FR: Au montant

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
fr_FR: Jusqu'au

en: To Date cannot be before From Date
fr_FR: La date de fin ne peut être antérieure à la date de début

en: To Date should be greater than From Date
fr_FR: La date de fin doit être supérieure à la date de début

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
fr_FR: Horaire de Fin

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
fr_FR: À l&#39;utilisateur

en: To allow this, enable {0} under {1}.
fr_FR: Pour autoriser cela, activez {0} sous {1}.

en: To apply for a Half Day check 'Half Day' and select the Half Day Date
fr_FR: Pour demander une demi-journée, cochez « Demi-journée » et sélectionnez la Date de Demi Jour

en: To date can not be equal or less than from date
fr_FR: La date de fin ne peut être égale ou antérieure à la date de début

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
fr_FR: À ce jour, ne peut pas être postérieure à la date de congé de l'employé.

en: To date can not be less than from date
fr_FR: La date de fin ne peut être antérieure à la date de début

en: To date can not greater than employee's relieving date
fr_FR: La date de fin ne peut pas dépasser la date de libération de l'employé

en: To date cannot be before from date
fr_FR: La date de fin ne peut pas être antérieure à la date de début

en: To overwrite the salary component amount for a tax component, please enable {0}
fr_FR: Pour écraser le montant du composant de salaire pour un composant fiscal, veuillez activer {0}

note: Label of the to_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: To(Year)
fr_FR: À (Année)

en: To(Year) year can not be less than From(year)
fr_FR: L'année à (Année) ne peut pas être inférieure à depuis(Année)

en: Today is {0}'s birthday 🎉
fr_FR: Aujourd'hui est l'anniversaire de {0}🎉

en: Today {0} at our Company! 🎉
fr_FR: Aujourd'hui {0} dans notre entreprise ! 🎉

en: Today {0} completed {1} year(s) at our Company! 🎉
fr_FR: Aujourd'hui, {0} a {1} an(s) d’ancienneté dans notre entreprise ! 🎉

en: Total Absent
fr_FR: Total des Absences

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
fr_FR: Montant total total

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
fr_FR: Montant total de l'avance

note: Label of the total_allocated_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Total Allocated Leave(s)
fr_FR: Total des congés alloués

en: Total Allocated Leaves
fr_FR: Total des congés alloués

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
fr_FR: Montant total

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
fr_FR: Montant Total Remboursé

en: Total Amount cannot be zero
fr_FR: Le montant total ne peut pas être zéro

note: Label of the total_asset_recovery_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Asset Recovery Cost
fr_FR: Coût total de recouvrement d'actif

en: Total Billed Hours
fr_FR: Total des Heures Facturées

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
fr_FR: Montant Total Réclamé

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
fr_FR: Montant total déclaré

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
fr_FR: Déduction totale

note: Label of the base_total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction (Company Currency)
fr_FR: Déduction totale (devise de la société)

en: Total Early Exits
fr_FR: Total des sorties anticipées

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
fr_FR: Total Revenus

note: Label of the total_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Earnings
fr_FR: Gains totaux

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
fr_FR: Budget total estimé

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
fr_FR: Coût total estimé

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
fr_FR: Montant total de l'exonération

en: Total Expense Amount
fr_FR: Montant total des dépenses

en: Total Expense Claim (via Expense Claim)
fr_FR: Total de la note de frais (via la note de frais)

en: Total Expense Claim (via Expense Claims)
fr_FR: Total des notes de frais (via les notes de frais)

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Goal Score
fr_FR: Score total de l'objectif

en: Total Gross Pay
fr_FR: Salaire brute totale

en: Total Holidays
fr_FR: Total des vacances

en: Total Hours (T)
fr_FR: Heures totales (T)

note: Label of the total_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Income Tax
fr_FR: Total des impôts sur le revenu

en: Total Interest Amount
fr_FR: Montant total des intérêts

en: Total Late Entries
fr_FR: Nombre total d'entrées en retard

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
fr_FR: Total des Jours de Congé

en: Total Leaves
fr_FR: Total des Congés

en: Total Leaves ({0})
fr_FR: Total des congés ({0})

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
fr_FR: Total des Congés Attribués

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
fr_FR: Total des congés encaissés

en: Total Loan Repayment
fr_FR: Remboursement total du prêt

en: Total Net Pay
fr_FR: Salaire net total

en: Total Non-Billed Hours
fr_FR: Total des heures non facturées

note: Label of the total_payable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Payable Amount
fr_FR: Montant total à payer

note: Label of the total_payment (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Total Payment
fr_FR: Paiement total

en: Total Present
fr_FR: Total des Présents

en: Total Principal Amount
fr_FR: Montant principal total

note: Label of the total_receivable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Receivable Amount
fr_FR: Montant total à recevoir

en: Total Resignations
fr_FR: Reignations totales

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
fr_FR: Montant Total Validé

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
fr_FR: Score Total

note: Label of the self_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Self Score
fr_FR: Auto-score total

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
fr_FR: Total des Taxes et Frais

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
fr_FR: Total des Heures Travaillées

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
fr_FR: Le montant total de l'avance ne peut être supérieur au montant total approuvé

en: Total allocated leaves are more than maximum allocation allowed for {0} leave type for employee {1} in the period
fr_FR: Le total des congés alloués est supérieur à l'allocation maximale autorisée pour le type de congé {0} pour l'employé {1} pendant la période

en: Total allocated leaves {0} cannot be less than already approved leaves {1} for the period
fr_FR: Le total des feuilles allouées {0} ne peut pas être inférieur aux feuilles déjà approuvées {1} pour la période

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
fr_FR: Le montant total de la composante de prestation flexible {0} ne doit pas être inférieur au nombre maximal de prestations {1}

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
fr_FR: Total En Toutes Lettres

note: Label of the base_total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words (Company Currency)
fr_FR: Total en mots (devise de la société)

en: Total leaves allocated cannot exceed annual allocation of {0}.
fr_FR: Le total des congés alloués ne peut pas dépasser l'allocation annuelle de {0}.

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
fr_FR: Le nombre total de congés alloués est obligatoire pour le type de congé {0}

en: Total percentage against cost centers should be 100
fr_FR: Le pourcentage total par rapport aux centres de coûts doit être de 100

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Total salary booked against this component for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
fr_FR: Salaire total réservé à l'égard de ce composant pour cet employé à partir du début de l'année (période de paie ou exercice fiscal) jusqu'à la date de fin du bulletin de salaire actuel.

note: Description of the 'Month To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the month up to the current salary slip's end date.
fr_FR: Salaire total réservé à cet employé du début du mois jusqu'à la date de fin du traitement actuel.

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
fr_FR: Salaire total réservé à cet employé à partir du début de l'année (période de paie ou année fiscale) jusqu'à la date de fin du bulletin de salaire actuel.

en: Total weightage for all {0} must add up to 100. Currently, it is {1}%
fr_FR: Le poids total pour tout l' {0} doit s'élever à 100. Actuellement, il est {1}%

note: Label of the total_working_days_per_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Total working Days Per Year
fr_FR: Nombre de jours de travail par année

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
fr_FR: Le nombre total d'heures travaillées ne doit pas être supérieur à la durée maximale du travail {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
fr_FR: Totaux

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
fr_FR: Former

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
fr_FR: Email du Formateur

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
fr_FR: Nom du Formateur

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
fr_FR: Formation

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
fr_FR: Date de formation

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
fr_FR: Événement de formation

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
fr_FR: Évènement de Formation – Employé

en: Training Event:
fr_FR: Événement de formation:

en: Training Events
fr_FR: Événements de formation

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
fr_FR: Retour d'Expérience sur la Formation

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
fr_FR: Programme de formation

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
fr_FR: Résultat de la formation

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
fr_FR: Résultat de la Formation – Employé

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
fr_FR: Des formations

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
fr_FR: Date de la transaction

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
fr_FR: Nom de la transaction

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
fr_FR: Type de transaction

en: Transactions cannot be created for an Inactive Employee {0}.
fr_FR: Les transactions ne peuvent pas être créées pour un employé inactif {0}.

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
fr_FR: Date de transfert

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
fr_FR: Déplacement

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
fr_FR: Avance de déplacement requise

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
fr_FR: Départ

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
fr_FR: Financement du déplacement

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
fr_FR: Itinéraire du déplacement

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
fr_FR: Demande de déplacement

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
fr_FR: Coût de la demande de déplacement

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
fr_FR: Arrivée

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
fr_FR: Type de déplacement

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
fr_FR: Type de preuve

en: Unable to find Salary Component {0}
fr_FR: Impossible de trouver la composante salaire {0}

en: Unable to retrieve your location
fr_FR: Impossible de récupérer votre position

en: Unarchive
fr_FR: Désarchiver

note: Label of the unclaimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Unclaimed Amount
fr_FR: Montant non réclamé

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview'
en: Under Review
fr_FR: En cours de révision

note: Label of the unlink_payment_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Unlink Payment
fr_FR: Dissocier le paiement

en: Unlinked Attendance record from Employee Checkins: {}
fr_FR: Enregistrement de présences dissocié des enregistrements des employés : {}

en: Unlinked logs
fr_FR: Journaux non liés

en: Unmarked Attendance for days
fr_FR: Présence non marquée pendant des jours

en: Unmarked Check-in Logs Found
fr_FR: Journaux d'enregistrement non marqués trouvés

en: Unmarked Days
fr_FR: Jours non marqués

note: Label of the unmarked_employee_header (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Employee Header
fr_FR: En-tête d'employé non marqué

note: Label of the unmarked_employees_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Employees HTML
fr_FR: HTML des employés non marqués

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
fr_FR: Jours non marqués

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
fr_FR: Impayé

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
fr_FR: Note de Frais Impayée

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Unsettled
fr_FR: Non réglé

en: Unsettled Transactions
fr_FR: Transactions non réglées

en: Unsubmitted Appraisals
fr_FR: Évaluations non soumises

en: Untracked Hours
fr_FR: Heures non suivies

en: Untracked Hours (U)
fr_FR: Heures non suivies (U)

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
fr_FR: Congés non utilisés

en: Upcoming Holidays
fr_FR: Jours fériés à venir

en: Upcoming Holidays Reminder
fr_FR: Rappel des prochains jours de vacances

en: Upcoming Shifts
fr_FR: Quarts à venir

en: Update
fr_FR: Mettre à Jour

en: Update Expense
fr_FR: Mettre à jour la dépense

en: Update Job Applicant
fr_FR: Mettre à jour le candidat au poste

en: Update Progress
fr_FR: Progression de la mise à jour

en: Update Response
fr_FR: Mettre à jour la réponse

en: Update Salary Structures
fr_FR: Mettre à jour les structures salariales

en: Update Status
fr_FR: Mettre à jour le statut

en: Update Tax
fr_FR: Mettre à jour la taxe

en: Updated status from {0} to {1} for date {2} in the attendance record {3}
fr_FR: Statut mis à jour de {0} à {1} pour la date {2} dans le dossier de présence {3}

en: Updated the Job Applicant status to {0}
fr_FR: Mise à jour du statut du candidat au poste à {0}

en: Updated the status of Job Offer {0} for the linked Job Applicant {1} to {2}
fr_FR: Mise à jour du statut de l'offre d'emploi {0} pour le candidat {1} vers {2}

en: Updated the status of linked Job Applicant {0} to {1}
fr_FR: Mise à jour du statut du candidat {0} lié à {1}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
fr_FR: Charger Fréquentation

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
fr_FR: Charger HTML

en: Upload images or documents
fr_FR: Télécharger des images ou des documents

en: Uploading...
fr_FR: Envoi de...

note: Label of the used_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Used Leave(s)
fr_FR: Feuille(s) utilisée(s)

en: Used Leaves
fr_FR: Congés utilisés

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
fr_FR: Utilisateur

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
fr_FR: Utilisateurs

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
fr_FR: Postes vacants

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
fr_FR: Les postes vacants ne peuvent pas être inférieurs aux ouvertures actuelles

en: Vacancies fulfilled
fr_FR: Possibilités accomplies

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
fr_FR: Valider la présence

en: Validating Employee Attendance...
fr_FR: Validation de la présence des employés ...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
fr_FR: Valeur / Description

en: Value missing
fr_FR: Valeur manquante

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
fr_FR: Variable basée sur le salaire imposable

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
fr_FR: Végétarien

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
fr_FR: Véhicule

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
fr_FR: Dépenses des Véhicules

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
fr_FR: Journal du Véhicule

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
fr_FR: Entretien du Véhicule

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Service Item
fr_FR: Objet d'entretien du véhicule

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: View
fr_FR: Voir

en: View All
fr_FR: Tout voir

en: View Goals
fr_FR: Voir les objectifs

en: View Leave History
fr_FR: Voir l'historique des congés

en: View Ledger
fr_FR: Voir le Journal

en: View List
fr_FR: Voir La Liste

en: View Salary Slips
fr_FR: Voir les bulletins de salaire

en: WARNING: Loan Management module has been separated from ERPNext.
fr_FR: AVERTISSEMENT : Le module de gestion des prêts a été séparé d'ERPNext.

en: Walk In
fr_FR: Spontané

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0} in this allocation.
fr_FR: Avertissement: Laisser le type {0} est insuffisant dans cette allocation.

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0}.
fr_FR: Avertissement: Le solde du congé est insuffisant pour quitter le type {0}.

en: Warning: Leave application contains following block dates
fr_FR: Attention : la demande de congé contient les dates bloquées suivantes

en: Warning: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
fr_FR: Attention : {0} a déjà un devoir Shift {1} actif pour certaines ou toutes ces dates.

en: Website Listing
fr_FR: Liste du site Web

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

note: Label of the per_weightage (Float) field in DocType 'Appraisal Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Weightage (%)
fr_FR: Poids (%)

note: Description of the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: When set to 'Inactive', employees with conflicting active shifts will not be excluded.
fr_FR: Lorsqu'il est défini sur 'Inactif', les employés ayant des quarts actifs conflictuels ne seront pas exclus.

en: Whereas allocation for Compensatory Leaves is automatically created or updated on submission of Compensatory Leave Request.
fr_FR: Alors que la répartition des congés compensatoires est automatiquement créée ou mise à jour à la suite de la soumission de la demande de congés compensatoires.

note: Label of the qualification_reason (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Why is this Candidate Qualified for this Position?
fr_FR: Pourquoi ce candidat est-il qualifié pour ce poste ?

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Withheld
fr_FR: Retenu

note: Label of the send_work_anniversary_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Work Anniversaries
fr_FR: Anniversaires de travail

en: Work Anniversary Reminder
fr_FR: Rappel d'Anniversaire de Travail

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
fr_FR: Date de fin du travail

note: Label of the work_experience_calculation_function (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Work Experience Calculation Method
fr_FR: Méthode de calcul de l'expérience professionnelle

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
fr_FR: Date de début du travail

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
fr_FR: Télétravail

note: Label of the work_references (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Work References
fr_FR: Références de travail

en: Work Summary for {0}
fr_FR: Résumé de travail de {0}

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
fr_FR: Travail en vacances

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
fr_FR: Jours Ouvrables

note: Label of the working_days_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Working Days and Hours
fr_FR: Jours de travail et heures

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
fr_FR: Heures de travail

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
fr_FR: Calcul des heures de travail basé sur

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
fr_FR: Seuil des heures de travail pour absent

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
fr_FR: Seuil des heures de travail pour une demi-journée

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
fr_FR: Heures de travail en dessous desquelles Absent est marqué. (Zéro à désactiver)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
fr_FR: Heures de travail en dessous desquelles la demi-journée est marquée. (Zéro à désactiver)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
fr_FR: Atelier

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
fr_FR: Année

note: Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Detail' Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date
fr_FR: Année à ce jour

note: Label of the base_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date(Company Currency)
fr_FR: Année à date(Devise de l'entreprise)

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
fr_FR: Annuel

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
fr_FR: Jaune

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, Proceed
fr_FR: Oui, continuer

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à approuver les congés sur les Dates Bloquées

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
fr_FR: Vous n'êtes pas présent(e) tous les jours vos demandes de congé compensatoire

en: You can claim only an amount of {0}, the rest amount {1} should be in the application as pro-rata component
fr_FR: Vous ne pouvez réclamer qu'un montant de {0}, le montant restant {1} devrait être dans l'application en tant que composant Proraté

en: You can not define multiple slabs if you have a slab with no lower and upper limits.
fr_FR: Vous ne pouvez pas définir plusieurs dalles si vous avez une dalle sans limite inférieure et supérieure.

en: You can not request for your Default Shift: {0}
fr_FR: Vous ne pouvez pas demander votre quart de travail par défaut: {0}

en: You can only plan for upto {0} vacancies and budget {1} for {2} as per staffing plan {3} for parent company {4}.
fr_FR: Vous ne pouvez planifier que pour les postes vacants {0} et le budget {1} pour {2} selon le plan de dotation {3} de la société mère {4}.

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
fr_FR: Vous pouvez uniquement valider un encaissement de congé pour un montant d'encaissement valide

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
fr_FR: Vous ne pouvez télécharger que des documents JPG, PNG, PDF, TXT ou Microsoft.

en: You do not have permission to complete this action
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action

en: You have no advances
fr_FR: Vous n'avez pas d'avances

en: You have no leaves allocated
fr_FR: Vous n'avez aucun congé alloué

en: You have no notifications
fr_FR: Vous n'avez aucune notification

en: You have no requests
fr_FR: Vous n'avez aucune demande

en: You have no upcoming holidays
fr_FR: Vous n'avez pas de jours fériés à venir

en: You have no upcoming shifts
fr_FR: Vous n'avez pas de quarts à venir

en: You may add additional details, if any, and submit the offer.
fr_FR: Vous pouvez ajouter des détails supplémentaires, le cas échéant, et soumettre l'offre.

en: You must be within {0} meters of your shift location to check in.
fr_FR: Vous devez être à moins de {0} mètres de l'emplacement de votre quart pour vous enregistrer.

en: You were only present for Half Day on {}. Cannot apply for a full day compensatory leave
fr_FR: Vous n'étiez présent que pour la demi-journée le {}. Vous ne pouvez pas demander un congé compensatoire d'une journée complète

en: Your Interview session is rescheduled from {0} {1} - {2} to {3} {4} - {5}
fr_FR: Votre session d'entretien est reprogrammée de {0} {1} - {2} à {3} {4} - {5}

en: Your password has expired. Please reset your password to continue
fr_FR: Votre mot de passe a expiré. Veuillez réinitialiser votre mot de passe pour continuer

en: active
fr_FR: actif

en: based on
fr_FR: basé sur

en: cancellation
fr_FR: annulation

en: cancelled
fr_FR: annulé

en: changed the status from {0} to {1} via Attendance Request
fr_FR: a changé le statut de {0} à {1} via la demande de présence

en: create/submit
fr_FR: créer/soumettre

en: created
fr_FR: créé

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
fr_FR: courriel

note: Label of the modify_half_day_status (Check) field in DocType 'Attendance'
en: modify_half_day_status
fr_FR: modifier statut mi-journée

en: or for the Employee's Department: {0}
fr_FR: ou pour le département de l'employé : {0}

en: process
fr_FR: traiter

en: processed
fr_FR: traité

en: result
fr_FR: résultat

en: results
fr_FR: Résultats

en: review
fr_FR: révoir

en: reviews
fr_FR: avis

en: submitted
fr_FR: validé

en: via Salary Component sync
fr_FR: via la synchronisation des composants de salaire

en: {0} & {1} more
fr_FR: {0} et {1} de plus

en: {0} <br> This error can be due to missing or deleted field.
fr_FR: {0} <br> Cette erreur peut être due à un champ manquant ou supprimé.

en: {0} Appraisal(s) are not submitted yet
fr_FR: {0} évaluateur(s) ne sont pas encore soumis

en: {0} Field
fr_FR: Champ {0}

en: {0} Missing
fr_FR: {0} manquant

en: {0} Row #{1}: Formula is set but {2} is disabled for the Salary Component {3}.
fr_FR: {0} Ligne #{1}: La formule est définie mais {2} est désactivée pour le composant de salaire {3}.

en: {0} Row #{1}: {2} needs to be enabled for the formula to be considered.
fr_FR: {0} Ligne #{1}: {2} doit être activé pour que la formule soit considérée.

en: {0} Unread
fr_FR: {0} non lus

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
fr_FR: {0} déjà alloué pour l’Employé {1} pour la période {2} à {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
fr_FR: {0} existe déjà pour l'employé {1} et la période {2}

en: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
fr_FR: {0} a déjà un devoir Shift {1} actif pour certaines ou toutes ces dates.

en: {0} applicable after {1} working days
fr_FR: {0} applicable après {1} jours ouvrés

[ctx: Leave Type]
en: {0} balance
fr_FR: solde {0}

en: {0} completed {1} year(s)
fr_FR: {0} a terminé {1} an(s)

en: {0} created successfully!
fr_FR: {0} créé avec succès!

en: {0} deleted successfully!
fr_FR: {0} supprimé avec succès !

en: {0} failed!
fr_FR: {0} a échoué !

en: {0} has {1} enabled
fr_FR: {0} a {1} activé

en: {0} is mandatory
fr_FR: {0} est obligatoire

en: {0} is not a holiday.
fr_FR: {0} n'est pas un jour férié.

en: {0} is not allowed to submit Interview Feedback for the Interview: {1}
fr_FR: {0} n'est pas autorisé à soumettre des commentaires pour l'entretien : {1}

en: {0} is not in Optional Holiday List
fr_FR: {0} n'est pas dans la liste des jours fériés facultatifs

en: {0} is not in a valid Payroll Period
fr_FR: {0} n'est pas dans une période de paie valide

en: {0} is required
fr_FR: {0} est nécessaire

en: {0} leaves allocated successfully
fr_FR: congés {0} alloués avec succès

en: {0} leaves from allocation for {1} leave type have expired and will be processed during the next scheduled job. It is recommended to expire them now before creating new leave policy assignments.
fr_FR: {0} congés de l'allocation pour le type de congé {1} ont expiré et seront traités lors de la prochaine tâche planifiée. Il est recommandé de les faire expirer maintenant avant de créer de nouvelles affectations de politique de congé.

en: {0} leaves were manually allocated by {1} on {2}
fr_FR: {0} congés ont été manuellement alloués par {1} le {2}

en: {0} must be submitted
fr_FR: {0} doit être soumis

en: {0} of {1} Completed
fr_FR: {0} de {1} terminé

en: {0} successful!
fr_FR: {0} réussi !

en: {0} successfully!
fr_FR: {0} avec succès !

en: {0} to {1} employee(s)?
fr_FR: {0} à {1} employé(s) ?

en: {0} updated successfully!
fr_FR: {0} mis à jour avec succès !

en: {0} vacancies and {1} budget for {2} already planned for subsidiary companies of {3}. You can only plan for upto {4} vacancies and and budget {5} as per staffing plan {6} for parent company {3}.
fr_FR: {0} postes vacants et budget {1} pour {2} déjà prévu pour les filiales {3}. Vous ne pouvez planifier que pour les postes vacants {4} et le budget {5} selon le plan de dotation {6} pour la société mère {3}.

en: {0} will be updated for the following Salary Structures: {1}.
fr_FR: {0} sera mis à jour pour les structures salariales suivantes : {1}.

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
fr_FR: {0} : Adresse email de l'employé introuvable : l’email n'a pas été envoyé

en: {0}: From {0} of type {1}
fr_FR: {0} : Du {0} de type {1}

en: {0}: {1}
fr_FR: {0} : {1}

en: {0}d
fr_FR: {0}j

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
fr_FR: {} Accepté.e

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
fr_FR: {} Actif

note: Count format of shortcut in the Salary Payout Workspace Count format of shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: {} Draft
fr_FR: {} Brouillon

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
fr_FR: {} Ouvrir

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace Count format of shortcut in the Performance Workspace Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {} Pending
fr_FR: {} En attente

note: Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace
en: {} Unclaimed
fr_FR: {} Non réclamé

en: {} is an invalid Attendance Status.
fr_FR: {} est un statut de présence invalide.

en: {} {} open for this position.
fr_FR: {} {} ouvert pour cette position.
