frappe - en to fa_IR translation catalogue (2157 entries)

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
fa_IR: "از تاریخ" نمی‌تواند بزرگتر یا مساوی "تا تاریخ" باشد

en: % Utilization (B + NB) / T
fa_IR: % استفاده (B + NB) / T

en: % Utilization (B / T)
fa_IR: % استفاده (B / T)

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
fa_IR: 'employee_field_value' و 'timestamp' مورد نیاز است.

en: ) for {0}
fa_IR: ) برای {0}

en: ...Fetching Employees
fa_IR: ...واکشی کارکنان

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
fa_IR: <b>مثال:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>این یک گذرواژه مانند SAL-Jane-1972 ایجاد می‌کند

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
fa_IR: <b>کل مرخصی‌های تخصیص یافته</b> بیشتر از تعداد روزهای دوره تخصیص است

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Tax & Benefits Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>مستندات و گزارش ها</b></span>

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>گزارش ها و مستندات</b></span>

note: Header text in the Salary Payout Workspace
en: <span class="h4"><b>Transactions &amp; Reports</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>تراکنش‌ها و گزارش‌ها</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>میانبرهای شما</b></span>

note: Header text in the Shift & Attendance Workspace
en: <span style="font-size: 18px;"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
fa_IR: <span style="font-size: 18px;"><b>مستندات و گزارش ها</b></span>

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
fa_IR: یک درخواست شغلی برای {0} درخواست شده توسط {1} از قبل وجود دارد: {2}

en: A friendly reminder of an important date for our team.
fa_IR: یادآوری دوستانه یک تاریخ مهم برای تیم ما.

en: A {0} exists between {1} and {2} (
fa_IR: یک {0} بین {1} و {2} وجود دارد (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
fa_IR: مخفف

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
fa_IR: غایب

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
fa_IR: روزهای غیبت

en: Absent Records
fa_IR: رکوردهای غایب

note: Name of a role
en: Academics User
fa_IR: کاربر دانشگاهی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
fa_IR: پذیرفته شده

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
fa_IR: حساب

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
fa_IR: سرفصل حساب

en: Account No
fa_IR: شماره حساب

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
fa_IR: نوع حساب را نمی‌توان برای حساب پرداختنی حقوق و دستمزد {0} تنظیم کرد، لطفاً حذف کنید و دوباره امتحان کنید

en: Account {0} does not belong to company: {1}
fa_IR: حساب {0} متعلق به شرکت نیست: {1}

en: Account {0} does not match with Company {1}
fa_IR: حساب {0} با شرکت {1} مطابقت ندارد

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
fa_IR: حسابداری

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
fa_IR: حسابداری و پرداخت

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
fa_IR: جزئیات حسابداری

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
fa_IR: بُعد حسابداری

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
fa_IR: ابعاد حسابداری

en: Accounting Ledger
fa_IR: دفتر حسابداری

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
fa_IR: گزارش‌های حسابداری

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
fa_IR: حساب ها

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
fa_IR: حساب های پرداختنی

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
fa_IR: حساب های دریافتنی

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
fa_IR: تنظیمات حساب ها

en: Accounts not set for Salary Component {0}
fa_IR: حساب‌ها برای مؤلفه حقوق {0} تنظیم نشده است

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
fa_IR: ثبت گزارش تعهدی برای حقوق از {0} تا {1}

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
fa_IR: اقدام

en: Actions
fa_IR: اقدامات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
fa_IR: فعال

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
fa_IR: فعالیت ها

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
fa_IR: نام فعالیت

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
fa_IR: نوع فعالیت

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
fa_IR: مبلغ واقعی

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
fa_IR: هزینه واقعی

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
fa_IR: روزهای واقعی قابل بازخرید

en: Actual balances aren't available because the leave application spans over different leave allocations. You can still apply for leaves which would be compensated during the next allocation.
fa_IR: ترازهای واقعی در دسترس نیست زیرا برنامه مرخصی شامل تخصیص مرخصی های مختلف است. شما همچنان می‌توانید برای مرخصی‌هایی که در طول تخصیص بعدی جبران می‌شود، درخواست دهید.

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
fa_IR: افزودن تاریخ‌ها بر اساس روز

en: Add Employee Property
fa_IR: افزودن اموال کارکنان

en: Add Feedback
fa_IR: افزودن بازخورد

en: Add Tax
fa_IR: افزودن مالیات

en: Add to Details
fa_IR: افزودن به جزئیات

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
fa_IR: افزودن مرخصی‌های استفاده نشده از تخصیص های قبلی

note: Description of the 'Carry Forward' (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Add unused leaves from previous leave period's allocation to this allocation
fa_IR: مرخصی‌های استفاده نشده از تخصیص دوره مرخصی قبلی را به این تخصیص اضافه کنید

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
fa_IR: اضافه شده در

en: Added tax components from the Salary Component master as the salary structure didn't have any tax component.
fa_IR: مؤلفه‌های مالیاتی از Master Component حقوق اضافه شده است زیرا ساختار حقوق و دستمزد هیچ مؤلفه مالیاتی ندارد.

en: Added to details
fa_IR: به جزئیات اضافه شد

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
fa_IR: مبلغ اضافی

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
fa_IR:  اطلاعات تکمیلی

en: Additional PF
fa_IR: PF اضافی

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
fa_IR: حقوق اضافی

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
fa_IR:  حقوق اضافی

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
fa_IR: حقوق اضافی برای پاداش ارجاع فقط در مقابل ارجاع کارمند با وضعیت {0} ایجاد می‌شود

en: Additional Salary for this salary component with {0} enabled already exists for this date
fa_IR: حقوق اضافی برای این مؤلفه حقوق با فعال کردن {0} از قبل برای این تاریخ وجود دارد

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
fa_IR: حقوق اضافی: {0} از قبل برای مؤلفه حقوق وجود دارد: {1} برای دوره {2} و {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
fa_IR: آدرس سازمان دهنده

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
fa_IR: پیشرفت

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
fa_IR: پیش حساب

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
fa_IR: مبلغ پیش پرداخت

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
fa_IR: پیش پرداخت شده

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
fa_IR: پیش پرداخت

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
fa_IR: فیلترهای پیشرفته

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
fa_IR: پیش پرداخت ها

note: Name of a role
en: All
fa_IR: همه

en: All Goals
fa_IR: همه اهداف

en: All Jobs
fa_IR: همه مشاغل

en: All allocated assets should be returned before submission
fa_IR: تمام دارایی های تخصیص یافته باید قبل از ارسال بازگردانده شود

en: All the mandatory tasks for employee creation are not completed yet.
fa_IR: تمام تسک‌ها اجباری برای ایجاد کارمند هنوز تکمیل نشده است.

note: Label of the allocate_based_on_leave_policy (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Allocate Based On Leave Policy
fa_IR: تخصیص بر اساس سیاست مرخصی

en: Allocate Leave
fa_IR: تخصیص مرخصی

en: Allocate Leaves
fa_IR: تخصیص مرخصی

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
fa_IR: مرخصی را به {0} کارمند(ها) اختصاص دهید؟

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
fa_IR: اختصاص در روز

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
fa_IR: مبلغ تخصیص یافته

en: Allocated Leaves
fa_IR: مرخصی های اختصاص داده شده

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
fa_IR: بر اساس گزینه «تخصیص در روز» که روی {2} تنظیم شده است، {0} مرخصی از طریق زمان‌بندی در {1} اختصاص داده شد.

en: Allocating Leave
fa_IR: تخصیص مرخصی

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
fa_IR: تخصیص

en: Allocation Expired!
fa_IR: تخصیص منقضی شده است!

note: Label of the allow_employee_checkin_from_mobile_app (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Employee Checkin from Mobile App
fa_IR: اجازه ثبت ورود به کارمند از برنامه تلفن همراه

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
fa_IR: اجازه بازخرید

note: Label of the allow_geolocation_tracking (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Geolocation Tracking
fa_IR: اجازه ردیابی موقعیت جغرافیایی

note: Label of the applicable_after (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Leave Application After (Working Days)
fa_IR: اجازه درخواست مرخصی بعد از (روزهای کاری)

note: Label of the allow_multiple_shift_assignments (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Multiple Shift Assignments for Same Date
fa_IR: اجازه تخصیص چندین شیفت برای یک تاریخ

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
fa_IR: اجازه تراز منفی

note: Label of the allow_over_allocation (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Over Allocation
fa_IR: اجازه بیش از تخصیص

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
fa_IR: اجازه معافیت مالیاتی

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
fa_IR: کاربر مجاز

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
fa_IR: کاربران مجاز

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
fa_IR: اجازه خروج پس از پایان نوبت (بر حسب دقیقه)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
fa_IR: به کاربران زیر اجازه دهید تا درخواست‌های مرخصی را برای روزهای مسدود تأیید کنند.

note: Description of the 'Allow Over Allocation' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allows allocating more leaves than the number of days in the allocation period.
fa_IR: امکان تخصیص مرخصی‌های بیشتر از تعداد روزهای دوره تخصیص را فراهم می‌کند.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
fa_IR: ورودی های متناوب به صورت IN و OUT در همان شیفت

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
fa_IR: اصلاح شده از

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
fa_IR: مبلغ

en: Amount Based on Formula
fa_IR: مبلغ بر اساس فرمول

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
fa_IR: مبلغ بر اساس فرمول

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
fa_IR: مبلغ هزینه

note: Description of the 'Returned Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount scheduled for deduction via salary
fa_IR: مبلغ زمان‌بندی شده برای کسر از طریق حقوق

en: Amount should not be less than zero
fa_IR: مبلغ نباید کمتر از صفر باشد

en: An amount of {0} already claimed for the component {1}, set the amount equal or greater than {2}
fa_IR: مبلغ {0} قبلاً برای مؤلفه {1} مطلبه شده است، مبلغ آن را برابر یا بیشتر از {2} قرار دهید

en: An attendance record is linked to this checkin. Please cancel the attendance before modifying time.
fa_IR: سابقه حضور و غیاب به این ورود پیوند داده شده است. لطفا قبل از تغییر ساعت، حضور را لغو کنید.

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
fa_IR: تخصیص سالانه

en: Annual Salary
fa_IR: حقوق سالانه

note: Label of the annual_taxable_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Annual Taxable Amount
fa_IR: مبلغ مشمول مالیات سالانه

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
fa_IR: هر جزئیات دیگری

note: Description of the 'Remarks' (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Any other remarks, noteworthy effort that should go in the records
fa_IR: هر ملاحظات دیگری، تلاش قابل توجهی است که باید در رکوردها ثبت شود

note: Label of the applicable_earnings_component (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Applicable Earnings Component
fa_IR: جزء سود قابل اجرا

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
fa_IR: قابل استفاده برای

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
fa_IR: قابل اجرا در مورد آشناسازی کارکنان

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل متقاضی

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
fa_IR: نام متقاضی

note: Label of the applicant_rating (Rating) field in DocType 'Job Applicant'
en: Applicant Rating
fa_IR: رتبه بندی متقاضی

note: Description of a DocType
en: Applicant for a Job
fa_IR: متقاضی کار

en: Applicant name
fa_IR: نام متقاضی

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Application
fa_IR: درخواست

en: Application Status
fa_IR: وضعیت برنامه

en: Application period cannot be across two allocation records
fa_IR: دوره درخواست نمی‌تواند بین دو رکورد تخصیص باشد

en: Application period cannot be outside leave allocation period
fa_IR: دوره درخواست نمی‌تواند خارج از دوره تخصیص مرخصی باشد

en: Applications Received
fa_IR: درخواست های دریافت شده

en: Applications received:
fa_IR: درخواست های دریافتی:

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
fa_IR: برای شرکت اعمال می‌شود

en: Apply
fa_IR: درخواست دادن

note: Description of a DocType
en: Apply / Approve Leaves
fa_IR: درخواست / تایید مرخصی

en: Apply Filters
fa_IR: اعمال فیلترها

en: Apply Now
fa_IR: اکنون درخواست دهید

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
fa_IR: انتصاب

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
fa_IR: تاریخ انتصاب

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
fa_IR: حکم انتصاب

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
fa_IR: الگوی حکم انتصاب

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
fa_IR: محتوای حکم انتصاب

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
fa_IR: ارزیابی

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
fa_IR: چرخه ارزیابی

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
fa_IR: هدف ارزیابی

note: Name of a DocType
en: Appraisal KRA
fa_IR: ارزیابی KRA

note: Label of the section_break_cycle (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Appraisal Linking
fa_IR: پیوند ارزیابی

note: Name of a report Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Overview
fa_IR: بررسی اجمالی ارزیابی

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
fa_IR: الگوی ارزیابی

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
fa_IR: هدف الگوی ارزیابی

en: Appraisal Template Missing
fa_IR: الگوی ارزیابی وجود ندارد

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
fa_IR: عنوان الگوی ارزیابی

en: Appraisal Template not found for some designations.
fa_IR: الگوی ارزیابی برای برخی از نقش سازمانی ها یافت نشد.

en: Appraisal creation is queued. It may take a few minutes.
fa_IR: ایجاد ارزیابی در صف است. ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

en: Appraisal {0} already exists for Employee {1} for this Appraisal Cycle or overlapping period
fa_IR: ارزیابی {0} از قبل برای کارمند {1} برای این چرخه ارزیابی یا دوره همپوشانی وجود دارد

en: Appraisal {0} does not belong to Employee {1}
fa_IR: ارزیابی {0} به کارمند {1} تعلق ندارد

note: Name of a DocType
en: Appraisee
fa_IR: ارزیاب

en: Appraisees: {0}
fa_IR: ارزیابان: {0}

en: Apprentice
fa_IR: شاگرد کارآموز

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
fa_IR: تصویب

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
fa_IR: وضعیت تایید

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
fa_IR: وضعیت تأیید باید «تأیید» یا «رد شده» باشد

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
fa_IR: تایید شده

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
fa_IR: تصویب کننده

en: Apr
fa_IR: آوریل

en: Archive
fa_IR: بایگانی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
fa_IR: بایگانی شد

en: Are you sure you want to delete the attachment
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید پیوست را حذف کنید

en: Are you sure you want to delete the {0}
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید {0} را حذف کنید

en: Are you sure you want to email the selected salary slips?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید فیش‌های حقوق انتخابی را ایمیل کنید؟

en: Are you sure you want to proceed?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Are you sure you want to reject the Employee Referral?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید ارجاع کارمند را رد کنید؟

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
fa_IR: تاریخ ورود

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
fa_IR: طبق ساختار حقوق و دستمزد تعیین شده شما نمی‌توانید برای مزایا درخواست دهید

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
fa_IR: نام دارایی

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Assets Allocated
fa_IR: دارایی های تخصیص یافته

en: Assigning Structures...
fa_IR: واگذاری سازه های ...

en: Assigning...
fa_IR: در حال واگذاری...

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
fa_IR: تخصیص بر اساس

en: Associate Job Opening
fa_IR: افتتاحیه کاردانی

note: Label of the associated_document (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document
fa_IR: سند مرتبط

note: Label of the associated_document_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document Type
fa_IR: نوع سند مرتبط

en: At least one interview has to be selected.
fa_IR: حداقل یک مصاحبه باید انتخاب شود.

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
fa_IR: پیوست ها

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
fa_IR: حضور و غیاب

en: Attendance Calendar
fa_IR: تقویم حضور و غیاب

note: Label of a chart in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Count
fa_IR: تعداد حضور و غیاب

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
fa_IR: تاریخ حضور و غیاب

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
fa_IR: حضور و غیاب از تاریخ

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
fa_IR: حضور و غیاب از تاریخ و حضور و غیاب تا تاریخ الزامی است

en: Attendance ID
fa_IR: شناسه حضور و غیاب

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
fa_IR: حضور و غیاب مشخص شده

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
fa_IR: درخواست حضور و غیاب

en: Attendance Request History
fa_IR: سابقه درخواست حضور و غیاب

note: Label of the attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Attendance Settings
fa_IR: تنظیمات حضور و غیاب

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
fa_IR: حضور و غیاب تا تاریخ

en: Attendance Updated
fa_IR: حضور و غیاب به روز شد

en: Attendance Warnings
fa_IR: هشدارهای حضور و غیاب

en: Attendance date {0} can not be less than employee {1}'s joining date: {2}
fa_IR: تاریخ حضور و غیاب {0} نمی‌تواند کمتر از تاریخ عضویت کارمند {1} باشد: {2}

en: Attendance for all the employees under this criteria has been marked already.
fa_IR: حضور و غیاب همه کارکنان تحت این معیار قبلاً مشخص شده است.

en: Attendance for employee {0} is already marked for an overlapping shift {1}: {2}
fa_IR: حضور و غیاب کارمند {0} قبلاً برای یک شیفت همپوشانی {1} علامت گذاری شده است: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the date {1}: {2}
fa_IR: حضور کارمند {0} قبلاً برای تاریخ {1} مشخص شده است: {2}

en: Attendance from {0} to {1} has already been marked for the Employee {2}
fa_IR: حضور و غیاب از {0} تا {1} قبلاً برای کارمند {2} مشخص شده است

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
fa_IR: حضور و غیاب بر اساس اعلام حضور کارکنان مشخص شده است

en: Attendance marked successfully
fa_IR: حضور و غیاب با موفقیت مشخص شد

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
fa_IR: حضور برای {0} ارسال نشده است زیرا تعطیلات است.

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
fa_IR: حضور برای {0} ارسال نشد زیرا {1} در مرخصی است.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
fa_IR: حضور و غیاب تنها پس از این تاریخ به صورت خودکار علامت گذاری می‌شود.

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
fa_IR: شرکت کنندگان

en: Attrition Count
fa_IR: تعداد ترک کار

en: Aug
fa_IR: اوت

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
fa_IR: تنظیمات حضور و غیاب خودکار

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
fa_IR: بازخرید خودکار مرخصی

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Automated Based on Goal Progress
fa_IR: خودکار بر اساس پیشرفت هدف

note: Description of the 'Assets Allocated' (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Automatically fetches all assets allocated to the employee, if any
fa_IR: به طور خودکار تمام دارایی های تخصیص یافته به کارمند را در صورت وجود، واکشی می‌کند

note: Label of the available_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Available Leave(s)
fa_IR: مرخصی(های) موجود

en: Available Leaves
fa_IR: مرخصی‌های موجود

note: Label of the avg_feedback_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average Feedback Score
fa_IR: میانگین امتیاز بازخورد

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Average Rating
fa_IR: میانگین امتیاز

note: Description of the 'Final Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score (out of 5)
fa_IR: میانگین امتیاز گل، امتیاز بازخورد و امتیاز خود ارزیابی (از 5)

en: Avg Feedback Score
fa_IR: میانگین امتیاز بازخورد

en: Avg Utilization
fa_IR: میانگین استفاده

en: Avg Utilization (Billed Only)
fa_IR: میانگین استفاده (فقط صورتحساب)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
fa_IR: در انتظار پاسخ

en: Backdated Leave Application is restricted. Please set the {} in {}
fa_IR: برنامه مرخصی قدیمی محدود شده است. لطفاً {} را در {} تنظیم کنید

en: Bank
fa_IR: بانک

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
fa_IR: حساب بانکی

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
fa_IR: شماره حساب بانکی

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
fa_IR: اطلاعات دقیق بانکی

en: Bank Entries
fa_IR: ورودی های بانکی

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
fa_IR: نام بانک

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
fa_IR: حواله بانکی

note: Label of the base (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base
fa_IR: پایه

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base & Variable
fa_IR: پایه و متغیر

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
fa_IR: شروع در (بر حسب روز)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
fa_IR: شروع اعلام حضور قبل از زمان شروع شیفت (بر حسب دقیقه)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
fa_IR: مبتدی

en: Below is the list of upcoming holidays for you:
fa_IR: در زیر لیستی از تعطیلات آینده برای شما آمده است:

en: Benefit
fa_IR: مزایا

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
fa_IR: مزایا

en: Bill Amount
fa_IR: مبلغ صورتحساب

en: Billed Hours
fa_IR: ساعت صورتحساب

en: Billed Hours (B)
fa_IR: ساعت صورتحساب (B)

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
fa_IR: دو ماهنامه

en: Birthday Reminder
fa_IR: یادآوری تولد

en: Birthday Reminder 🎂
fa_IR: یادآوری تولد 🎂

note: Label of the send_birthday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Birthdays
fa_IR: تولدها

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
fa_IR: تاریخ مسدود کردن

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
fa_IR: روزهای مسدود

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
fa_IR: آبی

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
fa_IR: بدنه

note: Label of the bonus_section (Section Break) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus
fa_IR: پاداش

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
fa_IR: مبلغ پاداش

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
fa_IR: تاریخ پرداخت پاداش

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
fa_IR: تاریخ پرداخت پاداش نمی‌تواند تاریخ گذشته باشد

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
fa_IR: شاخه

en: Branch: {0}
fa_IR: شعبه: {0}

en: Bulk Assignments
fa_IR: اختصاص انبوه

en: Bulk Leave Policy Assignment
fa_IR: تخصیص انبوه سیاست مرخصی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bulk Salary Structure Assignment
fa_IR: تخصیص انبوه ساختار حقوق و دستمزد

note: Label of the calculate_final_score_based_on_formula (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Calculate Final Score based on Formula
fa_IR: محاسبه امتیاز نهایی بر اساس فرمول

note: Label of the calculate_gratuity_amount_based_on (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Calculate Gratuity Amount Based On
fa_IR: محاسبه مبلغ حق سنوات بر اساس

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
fa_IR: محاسبه روزهای کاری حقوق و دستمزد بر اساس

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
fa_IR: بر حسب روز محاسبه می‌شود

en: Calls
fa_IR: تماس می گیرد

en: Campaign
fa_IR: کمپین

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Cancellation Queued
fa_IR: در صف لغو

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
fa_IR: لغو شده

en: Cannot create Salary Slip for Employee joining after Payroll Period
fa_IR: نمی‌توان فیش حقوقی برای پیوستن کارمندان پس از دوره حقوق و دستمزد ایجاد کرد

en: Cannot create Salary Slip for Employee who has left before Payroll Period
fa_IR: نمی‌توان فیش حقوقی را برای کارمندی که قبل از دوره حقوق و دستمزد ترک کرده است ایجاد کرد

en: Cannot create a Job Applicant against a closed Job Opening
fa_IR: نمی‌توان یک متقاضی شغل در برابر یک فرصت شغلی بسته شده ایجاد کرد

en: Cannot find active Leave Period
fa_IR: نمی‌توان دوره مرخصی فعال را پیدا کرد

en: Cannot mark attendance for an Inactive employee {0}
fa_IR: نمی‌توان حضور و غیاب برای یک کارمند غیرفعال را مشخص کرد {0}

en: Cannot submit. Attendance is not marked for some employees.
fa_IR: نمی‌توان ارسال کرد. حضور و غیاب برای برخی از کارمندان مشخص نشده است.

en: Cannot update allocation for {0} after submission
fa_IR: پس از ارسال نمی‌توان تخصیص برای {0} را به روز کرد

en: Cannot update status of Goal groups
fa_IR: نمی‌توان وضعیت گروه‌های هدف را به روز کرد

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
fa_IR: انتقال به دوره بعد

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
fa_IR: مرخصی های منتقل شده به دوره بعد

en: Casual Leave
fa_IR: مرخصی اضطراری

note: Label of the cause_of_grievance (Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Cause of Grievance
fa_IR: علت شکایت

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
fa_IR: تغییر دادن

en: Changing '{0}' to {1}.
fa_IR: تغییر '{0}' به {1}.

en: Changing KRA in this parent goal will align all the child goals to the same KRA, if any.
fa_IR: تغییر KRA در این هدف والد، همه اهداف فرزند را در صورت وجود، با همان KRA هماهنگ می‌کند.

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
fa_IR: نمودار حساب

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
fa_IR: نمودار مراکز هزینه

en: Check Error Log {0} for more details.
fa_IR: برای جزئیات بیشتر، Log خطا {0} را بررسی کنید.

en: Check In
fa_IR: ثبت ورود

en: Check Out
fa_IR: ثبت خروج

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
fa_IR: موقعیت های خالی را در ایجاد پیشنهاد شغلی بررسی کنید

en: Check {0} for more details
fa_IR: برای جزئیات بیشتر، {0} را بررسی کنید

en: Check-in
fa_IR: ثبت ورود

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
fa_IR: تاریخ ورود

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
fa_IR: چک کردن تاریخ

en: Child nodes can only be created under 'Group' type nodes
fa_IR: گره های فرزند را فقط می‌توان تحت گره های نوع «گروهی» ایجاد کرد

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
fa_IR: مطالبه مزایا برای

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
fa_IR: تاریخ مطالبه

en: Claim an Expense
fa_IR: مطالبه یک هزینه

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
fa_IR: مطالبه شده

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
fa_IR: مبلغ مطالبه شده

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Claims
fa_IR: مطالبه‌ها

en: Clear All
fa_IR: همه را پاک کن

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
fa_IR: تاریخ ترخیص

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Cleared
fa_IR: پاک شد

en: Close
fa_IR: بستن

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
fa_IR: بسته شده

note: Label of the closed_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed On
fa_IR: بسته شده در

note: Label of the closes_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closes On
fa_IR: بسته می‌شود

en: Closes on:
fa_IR: بسته می‌شود:

en: Closing Balance
fa_IR: تراز پایانی

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
fa_IR: یادداشت های پایانی

en: Collapse All
fa_IR: جمع کردن همه

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
fa_IR: رنگ

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
fa_IR: نظرات

en: Commission
fa_IR: کمیسیون

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
fa_IR: شرکت

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
fa_IR: جزئیات شرکت

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
fa_IR: درخواست مرخصی جبرانی

en: Compensatory Off
fa_IR: مرخصی جبرانی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
fa_IR: تکمیل شده

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
fa_IR: تکمیل شد

en: Completing onboarding
fa_IR: در حال تکمیل آشناسازی

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
fa_IR: مؤلفه

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
fa_IR:  خواص و مراجع کامپوننت

note: Label of the configure_component_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Condition & Formula
fa_IR: شرایط و فرمول

en: Condition and Formula Help
fa_IR: راهنمای شرایط و فرمول

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
fa_IR: شرایط و فرمول

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
fa_IR: شرایط

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
fa_IR: متغیر شرایط و فرمول و مثال

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
fa_IR: کنفرانس

en: Confirm
fa_IR: تایید

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
fa_IR: اتصالات

en: Consider Grace Period
fa_IR: دوره مهلت را در نظر بگیرید

note: Label of the consider_marked_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Marked Attendance on Holidays
fa_IR: حضور مشخص در روزهای تعطیل را در نظر بگیرید

en: Consider Tax Exemption Declaration
fa_IR: اعلامیه معافیت مالیاتی را در نظر بگیرید

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
fa_IR: در نظر گرفتن حضور و غیاب نامشخص به‌عنوان

en: Consolidate Leave Types
fa_IR: تلفیق انواع مرخصی

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
fa_IR: تماس با ایمیل

en: Contact Information
fa_IR: اطلاعات تماس

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
fa_IR: شماره تماس.

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
fa_IR: شماره تماس

en: Continue
fa_IR: ادامه هید

en: Contract
fa_IR: قرارداد

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
fa_IR: کپی دعوتنامه/اطلاعیه

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
fa_IR: هزینه

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
fa_IR: مراکز هزینه

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
fa_IR: هزینه‌یابی

note: Label of the costing_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
fa_IR: جزئیات هزینه‌یابی

en: Could not submit some Salary Slips: {}
fa_IR: برخی از فیش حقوقی ارسال نشد: {}

en: Could not update Goal
fa_IR: هدف به‌روزرسانی نشد

en: Could not update goals
fa_IR: اهداف به‌روزرسانی نشد

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
fa_IR: کشور

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
fa_IR: دوره

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
fa_IR: معرفی نامه

en: Create
fa_IR: ایجاد کردن

en: Create Additional Salary
fa_IR: ایجاد حقوق اضافی

en: Create Appraisals
fa_IR: ایجاد ارزیابی

en: Create Employee
fa_IR: ایجاد کارمند

en: Create Interview
fa_IR: ایجاد مصاحبه

en: Create Job Applicant
fa_IR: ایجاد متقاضی شغل

en: Create Job Opening
fa_IR: ایجاد فرصت شغلی

en: Create Journal Entry
fa_IR: ایجاد ثبت دفتر روزنامه

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
fa_IR: شناسه کارمند جدید ایجاد کنید

en: Create Payment Entry
fa_IR: ایجاد ثبت پرداخت

en: Create Salary Slip
fa_IR: فیش حقوقی ایجاد کنید

en: Create Salary Slips
fa_IR: ایجاد فیش حقوقی

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
fa_IR: ایجاد ثبت پرداخت جداگانه در برابر مطالبه مزایا

note: Label of the create_shifts_after (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Create Shifts After
fa_IR: ایجاد شیفت‌ها بعد از

en: Creating Appraisals
fa_IR: ایجاد ارزیابی ها

en: Creating Payment Entries......
fa_IR: ایجاد ثبت‌های پرداخت......

en: Creating Salary Slips...
fa_IR: ایجاد فیش حقوقی ...

en: Creating {0}...
fa_IR: ایجاد {0}...

en: Creation Date
fa_IR: تاریخ ایجاد

en: Creation Failed
fa_IR: ایجاد ناموفق بود

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
fa_IR: معیارها

note: Description of the 'Rating Criteria' (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Criteria based on which employee should be rated in Performance Feedback and Self Appraisal
fa_IR: معیارهایی که بر اساس آن کارمند باید در بازخورد عملکرد و خود ارزیابی رتبه بندی شود

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
fa_IR: واحد پول

note: Label of the currency_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Currency
fa_IR:  واحد پول

en: Currency of selected Income Tax Slab should be {0} instead of {1}
fa_IR: واحد پول منتخب مالیات بر درآمد باید به جای {1} {0} باشد.

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
fa_IR: جاری

note: Label of the current_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Current CTC
fa_IR: CTC فعلی

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
fa_IR: تعداد فعلی

note: Label of the current_employer (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Employer
fa_IR:  کارفرمای فعلی

note: Label of the current_job_title (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Job Title
fa_IR: عنوان شغلی فعلی

note: Label of the current_month_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Current Month Income Tax
fa_IR: مالیات بر درآمد ماه جاری

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
fa_IR: مقدار کنونی کیلومتر شمار باید بیشتر از آخرین مقدار کیلومتر شمار باشد {0}

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
fa_IR:  مقدار کیلومتر شمار فعلی

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
fa_IR: افتتاحیه های فعلی

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Slab
fa_IR: طبقه فعلی

note: Label of the current_work_experience (Float) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_rule_slabs (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Work Experience
fa_IR: تجربه کاری فعلی

en: Currently, there is no {0} leave period for this date to create/update leave allocation.
fa_IR: در حال حاضر، هیچ دوره مرخصی {0} برای این تاریخ برای ایجاد/به‌روزرسانی تخصیص مرخصی وجود ندارد.

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Custom Range
fa_IR: محدوده سفارشی

en: Customer
fa_IR: مشتری

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Cyan
fa_IR: فیروزه ای

note: Label of the cycle_name (Data) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Cycle Name
fa_IR: نام چرخه

note: Label of the cycles (Table) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Cycles
fa_IR: چرخه ها

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
fa_IR: روزانه

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
fa_IR: خلاصه کار روزانه

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
fa_IR: گروه خلاصه کار روزانه

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
fa_IR: کاربر گروه خلاصه کار روزانه

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
fa_IR: پاسخ های خلاصه کار روزانه

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
fa_IR: داشبورد

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
fa_IR: تاریخ

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Date
fa_IR:  تاریخ

en: Date Range
fa_IR: محدوده زمانی

en: Date is repeated
fa_IR: تاریخ تکرار می‌شود

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
fa_IR: تاریخ تولد

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
fa_IR: تاریخ عضویت

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Dates & Reason
fa_IR: تاریخ و دلیل

note: Label of the dates_based_on (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Dates Based On
fa_IR: تاریخ‌ها بر اساس

en: Debit A/C Number
fa_IR: بدهی شماره A/C

en: Dec
fa_IR: دسامبر

en: Decision Pending
fa_IR: تصمیم در انتظار

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
fa_IR: اعلامیه ها

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
fa_IR: مبلغ اعلام شده

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
fa_IR: کسر مالیات کامل در تاریخ انتخاب شده حقوق و دستمزد

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
fa_IR: کسر مالیات برای مزایای مطالبه نشده کارمندان

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
fa_IR: کسر مالیات برای اثبات معافیت مالیاتی ارائه نشده

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
fa_IR: کسر

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Deduction Reports
fa_IR: گزارش های کسر

en: Deduction from Salary
fa_IR: کسر از حقوق

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
fa_IR: کسر

note: Label of the deductions_before_tax_calculation (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions before tax calculation
fa_IR: کسورات قبل از محاسبه مالیات

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
fa_IR: حساب پیش‌فرض

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
fa_IR: مبلغ پیش‌فرض

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
fa_IR: با انتخاب این حالت، حساب پیش‌فرض بانک / نقدی به‌طور خودکار در ثبت دفتر روزنامه حقوق و دستمزد به‌روزرسانی می‌شود.

note: Label of the default_base_pay (Currency) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Base Pay
fa_IR: پرداخت پایه پیش‌فرض

en: Default Employee Advance Account
fa_IR: حساب پیش پرداخت پیش‌فرض کارمند

en: Default Expense Claim Payable Account
fa_IR: حساب پرداختی پیش‌فرض برای مطالبه هزینه

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
fa_IR: ساختار حقوق و دستمزد پیش‌فرض

en: Default Shift
fa_IR: شیفت پیش‌فرض

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
fa_IR: حساب هزینه معوق

en: Delete
fa_IR: حذف

en: Delete Attachment
fa_IR: حذف پیوست

en: Delete {0}
fa_IR: حذف {0}

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
fa_IR: سفر تحویل

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
fa_IR: دپارتمان

note: Name of a DocType
en: Department Approver
fa_IR: تایید کننده دپارتمان

note: Label of a chart in the Recruitment Workspace
en: Department Wise Openings
fa_IR: افتتاحیه های مبتنی بر دپارتمان

en: Department {0} does not belong to company: {1}
fa_IR: دپارتمان {0} متعلق به شرکت: {1} نیست

en: Department: {0}
fa_IR: دپارتمان: {0}

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
fa_IR: تاریخ حرکت

en: Depends On Payment Days
fa_IR: بستگی به روزهای پرداخت دارد

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
fa_IR: بستگی به روزهای پرداخت دارد

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
fa_IR: شرح

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
fa_IR: نقش سازمانی

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
fa_IR: مهارت نقش سازمانی

en: Designation: {0}
fa_IR: نقش سازمانی: {0}

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
fa_IR: جزئیات

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
fa_IR: جزئیات حامی مالی (نام، مکان)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
fa_IR: ورود و خروج را تعیین کنید

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
fa_IR: غیر فعال کردن

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
fa_IR: غیرفعال کردن کل گرد شده

en: Disable {0} for the {1} component, to prevent the amount from being deducted twice, as its formula already uses a payment-days-based component.
fa_IR: برای جلوگیری از کسر دوبار مبلغ، {0} را برای مؤلفه {1} غیرفعال کنید، زیرا فرمول آن قبلاً از مؤلفه مبتنی بر روزهای پرداخت استفاده می‌کند.

en: Disable {0} or {1} to proceed.
fa_IR: برای ادامه، {0} یا {1} را غیرفعال کنید.

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Dismiss
fa_IR: رد

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
fa_IR: مبلغ توزیع شده (مطابق با رتبه)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
fa_IR: در مجموع لحاظ نشود

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
fa_IR: در مجموع لحاظ نشود

en: Do you still want to proceed?
fa_IR: آیا هنوز می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Do you want to update the Job Applicant {0} as {1} based on this interview result?
fa_IR: آیا می‌خواهید متقاضی شغل {0} را به عنوان {1} بر اساس این نتیجه مصاحبه به روز کنید؟

en: Document Status
fa_IR: وضعیت سند

en: Document {0} failed!
fa_IR: سند {0} ناموفق بود!

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
fa_IR: داخلی

en: Download PDF
fa_IR: دانلود PDF

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
fa_IR: دانلود قالب

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
fa_IR: پیش‌نویس

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
fa_IR: راننده

en: Duplicate Attendance
fa_IR: حضور و غیاب تکراری

en: Duplicate Entry
fa_IR: ورود تکراری

en: Duplicate Job Requisition
fa_IR: درخواست شغلی تکراری

en: Duplicate Overwritten Salary
fa_IR: حقوق بازنویسی شده تکراری

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
fa_IR: مدت زمان (بر حسب روز)

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
fa_IR: خروج زودهنگام

en: Early Exit By
fa_IR: خروج زود هنگام توسط

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
fa_IR: دوره مهلت خروج زودهنگام

en: Early Exits
fa_IR: خروج های اولیه

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
fa_IR: مرخصی کسب شده

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
fa_IR: فرکانس مرخصی کسب شده

en: Earned Leaves
fa_IR: مرخصی های به دست آمده

en: Earned Leaves are allocated as per the configured frequency via scheduler.
fa_IR: مرخصی‌های به دست آمده طبق فرکانس پیکربندی شده از طریق زمان‌بندی تخصیص داده می‌شوند.

en: Earned Leaves are auto-allocated via scheduler based on the annual allocation set in the Leave Policy: {0}
fa_IR: مرخصی‌های کسب‌شده به‌طور خودکار از طریق زمان‌بندی بر اساس تخصیص سالانه تنظیم‌شده در سیاست مرخصی تخصیص می‌یابند: {0}

en: Earned Leaves are leaves earned by an Employee after working with the company for a certain amount of time. Enabling this will allocate leaves on pro-rata basis by automatically updating Leave Allocation for leaves of this type at intervals set by 'Earned Leave Frequency.
fa_IR: مرخصی‌های کسب‌شده، مرخصی‌هایی هستند که یک کارمند پس از کار کردن در شرکت برای مدت زمان معینی به دست می‌آورد. فعال کردن این گزینه، مرخصی‌ها را بر اساس نسبت کارکرد تخصیص داده و به‌صورت خودکار تخصیص مرخصی را در فواصل زمانی تعیین‌شده توسط 'تناوب مرخصی کسب‌شده' به‌روزرسانی می‌کند.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
fa_IR: درآمد

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
fa_IR: جزء کسب درآمد

en: Earning Salary Component is required for Employee Referral Bonus.
fa_IR: مؤلفه حقوق و دستمزد برای پاداش ارجاع کارمند مورد نیاز است.

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
fa_IR: درآمد

note: Label of the earnings_and_deductions_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earning_deduction (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings & Deductions
fa_IR: درآمد و کسر

en: Edit
fa_IR: ویرایش

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective From
fa_IR: مؤثر از

note: Label of the effective_to (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective To
fa_IR: مؤثر تا

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
fa_IR: مؤثر از

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
fa_IR: ایمیل

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
fa_IR: آدرس ایمیل

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
fa_IR: ایمیل فیش حقوقی به کارمند

en: Email Salary Slips
fa_IR: فیش حقوقی ایمیل

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
fa_IR: ایمیل ارسال شد به

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
fa_IR: قالب ایمیل

en: Email sent to {0}
fa_IR: ایمیل به {0} ارسال شد

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
fa_IR: ایمیل فیش حقوقی به کارمند ارسال می‌شود بر اساس ایمیل ترجیحی انتخاب شده در نمایه کارمند

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
fa_IR: کارمند

en: Employee A/C Number
fa_IR: شماره تهویه مطبوع کارمند

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
fa_IR: پیش پرداخت کارمند

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
fa_IR: خلاصه پیش پرداخت کارمند

en: Employee Advances
fa_IR: پیش پرداخت‌ های کارمند

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
fa_IR: ابزار حضور و غیاب کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
fa_IR: درخواست مزایای کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
fa_IR: جزئیات درخواست مزایای کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
fa_IR: مطالبه مزایای کارکنان

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
fa_IR: مزایای کارمندان

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Birthday
fa_IR: تولد کارمند

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
fa_IR: فعالیت شبانه روزی کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
fa_IR: ثبت ورود کارمند

en: Employee Checkin History
fa_IR: تاریخچه ورود کارمند

note: Name of a DocType
en: Employee Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه کارکنان

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
fa_IR: جزئیات کارمند

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
fa_IR: ایمیل های کارکنان

note: Label of the employee_exit_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Exit Settings
fa_IR: تنظیمات خروج کارمند

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Exits
fa_IR: کارمند خارج می‌شود

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Feedback Criteria
fa_IR: معیارهای بازخورد کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee Feedback Rating
fa_IR: رتبه بندی بازخورد کارکنان

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
fa_IR: درجه کارمند

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Grievance
fa_IR: شکایت کارکنان

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
fa_IR: گروه کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
fa_IR: بیمه سلامت کارکنان

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Hours Utilization Based On Timesheet
fa_IR: استفاده از ساعات کار کارکنان بر اساس جدول زمانی

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
fa_IR: تصویر کارمند

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
fa_IR: مشوق کارکنان

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Employee Info
fa_IR: اطلاعات کارمند

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Information
fa_IR: اطلاعات کارکنان

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance
fa_IR: تراز مرخصی کارکنان

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance Summary
fa_IR: خلاصه تراز مرخصی کارکنان

note: Name of a Workspace
en: Employee Lifecycle
fa_IR: چرخه حیات کارمند

en: Employee Loan
fa_IR: وام کارمند

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
fa_IR: نام کارمند

note: Label of the emp_created_by (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Naming By
fa_IR: نامگذاری کارکنان توسط

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
fa_IR: تعداد کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
fa_IR: آشناسازی کارکنان

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
fa_IR: الگوی آشناسازی کارکنان

en: Employee Onboarding: {0} already exists for Job Applicant: {1}
fa_IR: آشناسازی کارمند: {0} از قبل برای متقاضی شغل وجود دارد: {1}

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
fa_IR: سایر درآمدهای کارمند

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Employee Performance Feedback
fa_IR: بازخورد عملکرد کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
fa_IR: ارتقای کارمند

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
fa_IR: جزئیات ارتقاء کارکنان

en: Employee Promotion cannot be submitted before Promotion Date
fa_IR: ارتقای کارمندی را نمی‌توان قبل از تاریخ ارتقاء ارسال کرد

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
fa_IR: تاریخچه اموال کارکنان

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
fa_IR: ارجاع کارمند

en: Employee Referral {0} is not applicable for referral bonus.
fa_IR: ارجاع کارمند {0} برای پاداش ارجاع قابل استفاده نیست.

note: Label of the employee_responsible (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Employee Responsible
fa_IR:  کارمند مسئول

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Retained
fa_IR: کارمند ابقا شد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
fa_IR: جدایی کارکنان

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
fa_IR: الگوی جداسازی کارکنان

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
fa_IR: تنظیمات کارمند

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
fa_IR: مهارت کارمند

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
fa_IR: نقشه مهارت کارکنان

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
fa_IR: مهارت های کارمند

en: Employee Status
fa_IR: وضعیت کارمند

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
fa_IR: رده معافیت مالیاتی کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
fa_IR: اعلامیه معافیت مالیاتی کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
fa_IR: دسته بندی اظهارنامه معافیت مالیاتی کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
fa_IR: ارائه مدرک معافیت مالیاتی کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
fa_IR: جزئیات ارائه مدرک معافیت مالیاتی کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
fa_IR: زیر مجموعه معافیت مالیاتی کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee Training
fa_IR: آموزش کارکنان

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
fa_IR: انتقال کارمند

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
fa_IR: جزئیات انتقال کارکنان

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
fa_IR: جزئیات انتقال کارکنان

en: Employee Transfer cannot be submitted before Transfer Date
fa_IR: انتقال کارمند را نمی‌توان قبل از تاریخ انتقال ارسال کرد

en: Employee can be named by Employee ID if you assign one, or via Naming Series. Select your preference here.
fa_IR: در صورت اختصاص دادن یک کارمند، یا از طریق سری نامگذاری، می‌توان کارمند را با شناسه کارمند نام برد. ترجیح خود را در اینجا انتخاب کنید.

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Employee name
fa_IR: نام کارمند

note: Description of the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee records are created using the selected option
fa_IR: رکوردهای کارمندان با استفاده از گزینه انتخاب شده ایجاد می‌شود

en: Employee was marked Absent due to missing Employee Checkins.
fa_IR: کارمند به دلیل عدم حضور کارمند، غایب علامت‌گذاری شد.

en: Employee was marked Absent for not meeting the working hours threshold.
fa_IR: کارمند به دلیل عدم رعایت آستانه ساعات کاری، غایب علامت‌گذاری شد.

en: Employee {0} already has an Attendance Request {1} that overlaps with this period
fa_IR: کارمند {0} قبلاً یک درخواست حضور {1} دارد که با این دوره همپوشانی دارد

en: Employee {0} already has an active Shift {1}: {2} that overlaps within this period.
fa_IR: کارمند {0} از قبل شیفت فعال {1}: {2} دارد که در این بازه زمانی تداخل دارد.

en: Employee {0} already submitted an application {1} for the payroll period {2}
fa_IR: کارمند {0} قبلاً یک درخواست {1} برای دوره حقوق و دستمزد {2} ارسال کرده است

en: Employee {0} has already applied for Shift {1}: {2} that overlaps within this period
fa_IR: کارمند {0} قبلاً برای Shift {1}: {2} درخواست داده است که در این دوره همپوشانی دارد

en: Employee {0} has already applied for {1} between {2} and {3} : {4}
fa_IR: کارمند {0} قبلاً برای {1} بین {2} و {3} درخواست داده است: {4}

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
fa_IR: کارمند {0} حداکثر مبلغ مزایا ندارد

en: Employee {0} is not active or does not exist
fa_IR: کارمند {0} فعال نیست یا وجود ندارد

en: Employee {0} is on Leave on {1}
fa_IR: کارمند {0} در تاریخ {1} در مرخصی است

en: Employee {0} not found in Training Event Participants.
fa_IR: کارمند {0} در شرکت کنندگان رویداد آموزشی یافت نشد.

en: Employee {0} on Half day on {1}
fa_IR: کارمند {0} در نیم روز در {1}

en: Employee: {0} have to complete minimum {1} years for gratuity
fa_IR: کارمند: {0} باید حداقل {1} سال را برای حق سنوات بگذراند

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
fa_IR: کارمندان

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
fa_IR: HTML کارکنان

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employees Working on a Holiday
fa_IR: کارمندانی که در تعطیلات کار می‌کنند

en: Employees cannot give feedback to themselves. Use {0} instead: {1}
fa_IR: کارمندان نمی‌توانند به خودشان بازخورد بدهند. به جای آن از {0} استفاده کنید: {1}

en: Employees will miss holiday reminders from {} until {}. <br> Do you want to proceed with this change?
fa_IR: کارمندان یادآور تعطیلات را از {} تا {} از دست خواهند داد. <br> آیا می‌خواهید با این تغییر ادامه دهید؟

en: Employees without Feedback: {0}
fa_IR: کارمندان بدون بازخورد: {0}

en: Employees without Goals: {0}
fa_IR: کارمندان بدون هدف: {0}

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
fa_IR: کارمندانی که در تعطیلات کار می‌کنند

note: Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_type_name (Data) field in DocType 'Employment Type' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Leave C
en: Employment Type
fa_IR: نوع اشتغال

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
fa_IR: حضور خودکار را فعال کنید

note: Label of the enable_early_exit_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Early Exit Marking
fa_IR: فعال کردن علامت گذاری خروج زود هنگام

note: Label of the enable_late_entry_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Late Entry Marking
fa_IR: فعال کردن علامت گذاری ورود دیرهنگام

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
fa_IR: فعال

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
fa_IR: بازخرید

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
fa_IR: مبلغ بازخرید

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
fa_IR: تاریخ بازخرید

note: Label of the encashment_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Days
fa_IR: روزهای بازخرید

en: Encashment Days cannot exceed {0} {1} as per Leave Type settings
fa_IR: طبق تنظیمات نوع مرخصی، روزهای بازخرید نمی‌توانند از {0} {1} تجاوز کنند

en: Encashment Limit Applied
fa_IR: محدودیت بازخرید اعمال شد

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
fa_IR: فیش های حقوق را در ایمیل ها رمزگذاری کنید

en: End
fa_IR: پایان

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End Date cannot be before Start Date
fa_IR: تاریخ پایان نمی‌تواند قبل از تاریخ شروع باشد

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
fa_IR: زمان پایان

en: End date: {0}
fa_IR: تاریخ پایان: {0}

en: End time cannot be before start time
fa_IR: زمان پایان نمی‌تواند قبل از زمان شروع باشد

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
fa_IR: لاگ نقطه انرژی

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
fa_IR: قانون نقطه انرژی

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
fa_IR: تنظیمات نقطه انرژی

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Energy Points
fa_IR: نقاط انرژی

en: Enter the Standard Working Hours for a normal work day. These hours will be used in calculations of reports such as Employee Hours Utilization and Project Profitability analysis.
fa_IR: ساعات کاری استاندارد را برای یک روز کاری عادی وارد کنید. این ساعات در محاسبات گزارش هایی مانند استفاده از ساعت کارمندان و تجزیه و تحلیل سودآوری پروژه استفاده خواهد شد.

en: Enter the number of leaves you want to allocate for the period.
fa_IR: تعداد مرخصی هایی را که می‌خواهید برای دوره اختصاص دهید وارد کنید.

en: Enter {0}
fa_IR: {0}را وارد کنید

en: Error
fa_IR: خطا

en: Error Log
fa_IR: لاگ خطا

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
fa_IR: پیام خطا

en: Error creating {0}
fa_IR: خطا در ایجاد {0}

en: Error deleting {0}
fa_IR: خطا در حذف {0}

en: Error in formula or condition
fa_IR: خطا در فرمول یا شرایط

en: Error in formula or condition: {0} in Income Tax Slab
fa_IR: خطا در فرمول یا شرایط: {0} در صفحه مالیات بر درآمد

en: Error in some rows
fa_IR: خطا در برخی ردیف ها

en: Error updating {0}
fa_IR: خطا در به‌روزرسانی {0}

en: Error while evaluating the {doctype} {doclink} at row {row_id}. <br><br> <b>Error:</b> {error} <br><br> <b>Hint:</b> {description}
fa_IR: خطا هنگام ارزیابی {doctype} {doclink} در ردیف {row_id}. <br><br> <b>خطا:</b> {خطا} <br><br> <b>نکته:</b> {description}

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
fa_IR: هزینه تخمینی در هر موقعیت

en: Evaluation
fa_IR: ارزیابی

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
fa_IR: تاریخ ارزیابی

en: Evaluation Method cannot be changed as there are existing appraisals created for this cycle
fa_IR: روش ارزیابی را نمی‌توان تغییر داد زیرا ارزیابی های موجود برای این چرخه ایجاد شده است

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
fa_IR: جزئیات رویداد

en: Event Link
fa_IR: پیوند رویداد

en: Event Location
fa_IR: مکان رویداد

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
fa_IR: نام رخداد

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
fa_IR: وضعیت رویداد

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 2 Weeks
fa_IR: هر 2 هفته یکبار

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 3 Weeks
fa_IR: هر 3 هفته یکبار

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 4 Weeks
fa_IR: هر 4 هفته یکبار

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
fa_IR: هر ورود و خروج معتبر

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every Week
fa_IR: هر هفته

en: Everyone, let’s congratulate them on their work anniversary!
fa_IR: همه، بیایید سالگرد کارشان را تبریک بگوییم!

en: Everyone, let’s congratulate {0} on their birthday.
fa_IR: همه، بیایید تولد {0} را تبریک بگوییم.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
fa_IR: امتحان

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
fa_IR: قیمت ارز

en: Exclude Holidays
fa_IR: تعطیلات را حذف کنید

en: Excluded {0} Non-Encashable Leaves for {1}
fa_IR: {0} مرخصی‌های غیرقابل بازخرید برای {1} مستثنی شد

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
fa_IR: معاف از مالیات بر درآمد

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
fa_IR: معافیت

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
fa_IR: دسته معافیت

note: Label of the exemption_proofs_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Exemption Proofs
fa_IR: مدارک معافیت

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
fa_IR: زیر مجموعه معافیت

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Confirmed
fa_IR: خروج تایید شد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Exit Interview
fa_IR: مصاحبه خروج

en: Exit Interview Pending
fa_IR: مصاحبه خروج در انتظار

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
fa_IR: خلاصه مصاحبه خروج

en: Exit Interview {0} already exists for Employee: {1}
fa_IR: مصاحبه خروج {0} از قبل برای کارمند وجود دارد: {1}

note: Label of the exit_questionnaire_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Questionnaire
fa_IR: پرسشنامه خروج

en: Exit Questionnaire Notification
fa_IR: خروج از اعلان پرسشنامه

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
fa_IR: خروج از الگوی اعلان پرسشنامه

en: Exit Questionnaire Pending
fa_IR: خروج از پرسشنامه در انتظار است

note: Label of the exit_questionnaire_web_form (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Web Form
fa_IR: خروج از فرم وب پرسشنامه

en: Expand All
fa_IR: گسترش همه

note: Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview' Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Average Rating
fa_IR: میانگین امتیاز مورد انتظار

note: Label of the expected_by (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected By
fa_IR: مورد انتظار توسط

note: Label of the expected_compensation (Currency) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected Compensation
fa_IR: غرامت مورد انتظار

note: Name of a DocType
en: Expected Skill Set
fa_IR: مجموعه مهارت های مورد انتظار

note: Label of the expected_skill_set (Table) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Skillset
fa_IR: مجموعه مهارت های مورد انتظار

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
fa_IR: هزینه

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
fa_IR: حساب هزینه

note: Name of a role Label of the expense_approver (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Approver
fa_IR: تصویب کننده هزینه

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
fa_IR: تصویب کننده هزینه اجباری در مطالبه هزینه

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
fa_IR: مطالبه هزینه

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
fa_IR: حساب مطالبه هزینه

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
fa_IR: پیش پرداخت هزینه

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
fa_IR: جزئیات مطالبه هزینه

en: Expense Claim Summary
fa_IR: خلاصه مطالبه هزینه

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
fa_IR: نوع مطالبه هزینه

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
fa_IR: مطالبه هزینه برای لاگ خودرو {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
fa_IR: مطالبه هزینه {0} از قبل برای لاگ خودرو وجود دارد

note: Name of a Workspace Label of a chart in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claims
fa_IR: مطالبات هزینه

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
fa_IR: تاریخ هزینه

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
fa_IR: اثبات هزینه

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
fa_IR: هزینه ها و مالیات ها

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
fa_IR: نوع هزینه

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
fa_IR: مخارج

note: Label of the expenses_and_advances_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses & Advances
fa_IR: هزینه ها و پیش پرداخت ها

en: Expire Allocation
fa_IR: منقضی تخصیص

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
fa_IR: انقضای مرخصی‌های منتقل شده به دوره بعد (بر حسب روز)

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
fa_IR: منقضی شده

note: Label of the expired_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Expired Leave(s)
fa_IR: مرخصی(های) منقضی شده

en: Expired Leaves
fa_IR: مرخصی‌های منقضی شده

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
fa_IR: توضیح

en: Export
fa_IR: برون‌بُرد

en: Exporting...
fa_IR: در حال برون‌بُرد...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
fa_IR: ناموفق

en: Failed to create/submit {0} for employees:
fa_IR: ایجاد/ارائه {0} برای کارمندان انجام نشد:

en: Failed to download Salary Slip PDF
fa_IR: PDF فیش حقوقی دانلود نشد

en: Failed to send the Interview Reschedule notification. Please configure your email account.
fa_IR: اعلان زمان‌بندی مجدد مصاحبه ارسال نشد. لطفا حساب ایمیل خود را پیکربندی کنید.

en: Failed to submit some leave policy assignments:
fa_IR: ناموفق در ارسال برخی از تخصیص‌های سیاست مرخصی:

en: Failed to update the Job Applicant status
fa_IR: به روز رسانی وضعیت متقاضی شغل ناموفق بود

en: Failure
fa_IR: شکست

note: Label of the failure_details_section (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failure Details
fa_IR: جزئیات شکست

en: Feb
fa_IR: فوریه

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
fa_IR: بازخورد

en: Feedback Count
fa_IR: تعداد بازخورد

note: Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Interview'
en: Feedback HTML
fa_IR: بازخورد HTML

note: Label of the feedback_ratings (Table) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Feedback Ratings
fa_IR: رتبه بندی بازخورد

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
fa_IR: الگوی اعلان یادآوری بازخورد

en: Feedback Score
fa_IR: امتیاز بازخورد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
fa_IR: بازخورد ارسال شد

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
fa_IR: بازخورد قبلاً برای مصاحبه {0} ارسال شده است. لطفاً برای ادامه بازخورد مصاحبه قبلی {1} را لغو کنید.

en: Feedback cannot be recorded for an absent Employee.
fa_IR: بازخورد برای یک کارمند غایب قابل ثبت نیست.

en: Feedback {0} added successfully
fa_IR: بازخورد {0} با موفقیت اضافه شد

en: Fetching Employees
fa_IR: واکشی کارکنان

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
fa_IR: نام فیلد

en: File Preview
fa_IR: پیش نمایش فایل

en: Fill the form and save it
fa_IR: فرم را پر کنید و ذخیره کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Filled
fa_IR: پر شده است

en: Filter Based On
fa_IR: فیلتر بر اساس

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Filter Employees
fa_IR: کارمندان را فیلتر کنید

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
fa_IR: لیست فیلتر

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
fa_IR: فیلترها

note: Label of the employee_status (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Final Decision
fa_IR: تصمیم نهایی

note: Label of the final_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Final Score
fa_IR: نمره نهایی

note: Label of the final_score_formula (Code) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Final Score Formula
fa_IR: فرمول امتیاز نهایی

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
fa_IR: اولین ورود و آخرین خروج

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: First Day
fa_IR: اولین روز

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
fa_IR:  نام کوچک

en: Fiscal Year
fa_IR: سال مالی

en: Fiscal Year {0} not found
fa_IR: سال مالی {0} یافت نشد

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Fleet Management
fa_IR: مدیریت ناوگان

note: Name of a role
en: Fleet Manager
fa_IR: مدیر ناوگان

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
fa_IR: مزایای انعطاف‌پذیر

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
fa_IR: پرواز

en: FnF Pending
fa_IR: FnF در انتظار

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
fa_IR: دنبال کردن از طریق ایمیل

en: Food
fa_IR: غذا

note: Label of the for_designation (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: For Designation
fa_IR: برای نقش سازمانی

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
fa_IR: برای کارمند

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary per Leave' (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: For a day of leave taken, if you still pay (say) 50% of the daily salary, then enter 0.50 in this field.
fa_IR: برای یک روز مرخصی گرفته شده، اگر باز هم (مثلا) 50 درصد حقوق روزانه را پرداخت می‌کنید، در این قسمت 0.50 را وارد کنید.

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
fa_IR: فرمول

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
fa_IR: هر دو هفته یکبار

note: Label of the fraction_of_applicable_earnings (Float) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: Fraction of Applicable Earnings
fa_IR:  کسری از درآمد قابل اجرا

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
fa_IR: کسری از حقوق روزانه برای نیم روز

note: Label of the fraction_of_daily_salary_per_leave (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Fraction of Daily Salary per Leave
fa_IR: کسری از حقوق روزانه در هر مرخصی

en: Fractional Cost
fa_IR: هزینه کسری

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
fa_IR: تناوب

en: Friday
fa_IR: جمعه

en: From
fa_IR: از

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
fa_IR: از مبلغ

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
fa_IR: از تاریخ

en: From Date cannot be greater than To Date
fa_IR: از تاریخ نمی‌تواند بزرگتر از تا تاریخ باشد

en: From Date must come before To Date
fa_IR: از تاریخ باید قبل از تا تاریخ باشد

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
fa_IR: از تاریخ {0} نمی‌تواند بعد از تاریخ معافیت کارمند {1} باشد

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
fa_IR: از تاریخ {0} نمی‌تواند قبل از تاریخ پیوستن کارمند {1} باشد

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
fa_IR: از کارمند

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
fa_IR: از زمان

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
fa_IR: از کاربر

en: From date can not be less than employee's joining date
fa_IR: از تاریخ نمی‌تواند کمتر از تاریخ عضویت کارمند باشد

en: From date can not be less than employee's joining date.
fa_IR: از تاریخ نمی‌تواند کمتر از تاریخ عضویت کارمند باشد.

en: From here, you can enable encashment for the balance leaves.
fa_IR: از اینجا می‌توانید بازخرید را برای تراز مرخصی‌ها فعال کنید.

en: From {0} to {1}
fa_IR: از {0} تا {1}

note: Label of the from_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: From(Year)
fa_IR: از (سال)

en: Fuel Expense
fa_IR: هزینه سوخت

en: Fuel Expenses
fa_IR: هزینه های سوخت

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
fa_IR: قیمت سوخت

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
fa_IR: مقدار سوخت

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
fa_IR: نام و نام خانوادگی

note: Name of a DocType
en: Full and Final Asset
fa_IR: دارایی کامل و نهایی

note: Name of a DocType
en: Full and Final Outstanding Statement
fa_IR: صورت‌حساب کامل و نهایی معوقات

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Full and Final Statement
fa_IR: صورت کامل و نهایی

en: Full-time
fa_IR: تمام وقت

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
fa_IR: کاملا حمایت شده است

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
fa_IR: مبلغ تامین شده

note: Label of the future_income_tax_deductions (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Future Income Tax
fa_IR: مالیات بر درآمد آینده

en: Future dates not allowed
fa_IR: تاریخ‌های آینده مجاز نیست

en: Gender
fa_IR: جنسیت

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
fa_IR: دفتر کل

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
fa_IR: موقعیت جغرافیایی

en: Get Details From Declaration
fa_IR: دریافت جزئیات از اعلامیه

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
fa_IR: استخدام کارمندان

note: Label of the get_job_requisitions (Button) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Get Job Requisitions
fa_IR: دریافت نیازمندی های شغلی

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
fa_IR: دریافت الگو

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
fa_IR: بدون گلوتن

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
fa_IR: هدف

note: Label of the goal_completion (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Completion (%)
fa_IR: تکمیل هدف (%)

en: Goal Score
fa_IR: امتیاز گل

note: Label of the goal_score_percentage (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Goal Score (%)
fa_IR: امتیاز هدف (%)

note: Label of the goal_score (Float) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Score (weighted)
fa_IR: امتیاز گل (وزن دار)

en: Goal progress percentage cannot be more than 100.
fa_IR: درصد پیشرفت هدف نمی‌تواند بیشتر از 100 باشد.

en: Goal should be aligned with the same KRA as its parent goal.
fa_IR: هدف باید با همان KRA به عنوان هدف اصلی آن همسو باشد.

en: Goal should be owned by the same employee as its parent goal.
fa_IR: هدف باید متعلق به همان کارمندی باشد که هدف اصلی آن است.

en: Goal should belong to the same Appraisal Cycle as its parent goal.
fa_IR: هدف باید متعلق به همان چرخه ارزیابی باشد که هدف اصلی آن است.

en: Goal updated successfully
fa_IR: هدف با موفقیت به روز شد

note: Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
fa_IR: اهداف

en: Goals updated successfully
fa_IR: اهداف با موفقیت به روز شدند

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
fa_IR: مقطع تحصیلی

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
fa_IR: جمع کل

note: Name of a DocType Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_details_tab (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Gratuity
fa_IR: حق سنوات

note: Name of a DocType
en: Gratuity Applicable Component
fa_IR: مؤلفه قابل اعمال حق سنوات

note: Label of the gratuity_rule (Link) field in DocType 'Gratuity' Name of a DocType
en: Gratuity Rule
fa_IR: قانون حق سنوات

note: Name of a DocType
en: Gratuity Rule Slab
fa_IR: طبقه قانون حق سنوات

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
fa_IR: سبز

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance
fa_IR: شکایت

note: Label of the grievance_against (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against
fa_IR: شکایت علیه

note: Label of the grievance_against_party (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against Party
fa_IR: شکایت از طرف

note: Label of the grievance_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Details
fa_IR: جزئیات شکایت

note: Label of the grievance_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance Type
fa_IR: نوع شکایت

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
fa_IR: پرداخت ناخالص

note: Label of the base_gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay (Company Currency)
fa_IR: دستمزد ناخالص (ارز شرکت)

note: Label of the gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date
fa_IR: سال ناخالص تا به امروز

note: Label of the base_gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date(Company Currency)
fa_IR: سال ناخالص تا به امروز (ارز شرکت)

en: Group
fa_IR: گروه

en: Group By
fa_IR: دسته بندی بر اساس

en: Group goal's progress is auto-calculated based on the child goals.
fa_IR: پیشرفت هدف گروه به صورت خودکار بر اساس اهداف فرزند محاسبه می‌شود.

en: HR
fa_IR: منابع انسانی

en: HR & Payroll
fa_IR: منابع انسانی و حقوق و دستمزد

en: HR & Payroll Settings
fa_IR: تنظیمات منابع انسانی و حقوق و دستمزد

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
fa_IR: داشبورد منابع انسانی

note: Name of a role
en: HR Manager
fa_IR: مدیر منابع انسانی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
fa_IR: تنظیمات منابع انسانی

note: Name of a role
en: HR User
fa_IR: کاربر منابع انسانی

en: HRMS
fa_IR: سیستم مدیریت منابع انسانی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
fa_IR: نیم روز

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
fa_IR: تاریخ نیم روز

en: Half Day Date is mandatory
fa_IR: تاریخ نیم روز اجباری است

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
fa_IR: تاریخ نیم روز باید بین از تاریخ و تا تاریخ باشد

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
fa_IR: تاریخ نیم روز باید بین تاریخ کار از تاریخ و تاریخ پایان کار باشد

en: Half Day Records
fa_IR: رکوردهای نیم روز

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
fa_IR: نیم سال

en: Half day date should be in between from date and to date
fa_IR: تاریخ نیم روز باید بین تاریخ و تا تاریخ باشد

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
fa_IR: نیم سال

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
fa_IR: دارای گواهینامه

en: Health Insurance
fa_IR: بیمه سلامت

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
fa_IR: نام بیمه سلامت

en: Health Insurance No
fa_IR: شماره بیمه سلامت

en: Health Insurance Provider
fa_IR: ارائه دهنده بیمه سلامت

en: Hello
fa_IR: سلام

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
fa_IR: کمک

en: Hey {}! This email is to remind you about the upcoming holidays.
fa_IR: سلام {}! این ایمیل برای یادآوری تعطیلات آینده است.

en: Hey, {0} 👋
fa_IR: سلام، {0}👋

en: Hiring Count
fa_IR: تعداد استخدام

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
fa_IR: تنظیمات استخدام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
fa_IR: منتظر گذاشتن

en: Holiday
fa_IR: تعطیلات

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
fa_IR: لیست تعطیلات

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
fa_IR: لیست تعطیلات برای مرخصی اختیاری

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
fa_IR: تعطیلات

en: Holidays this Month.
fa_IR: تعطیلات این ماه

en: Holidays this Week.
fa_IR: تعطیلات این هفته

en: Home
fa_IR: صفحه اصلی

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
fa_IR: نرخ ساعت

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Hour Rate (Company Currency)
fa_IR: نرخ ساعت (ارز شرکت)

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
fa_IR: ساعت ها

en: House rent paid days overlapping with {0}
fa_IR: روزهای پرداختی اجاره خانه با {0} تداخل دارند

en: House rented dates required for exemption calculation
fa_IR: تاریخ اجاره خانه برای محاسبه معافیت الزامی است

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
fa_IR: تاریخ اجاره خانه باید حداقل 15 روز فاصله داشته باشد

en: IFSC Code
fa_IR: کد IFSC

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
fa_IR: ورود

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
fa_IR: تشخیص شماره سند

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
fa_IR: نوع مدرک شناسایی

note: Description of the 'Process Payroll Accounting Entry based on Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, Payroll Payable will be booked against each employee
fa_IR: در صورت بررسی، حقوق و دستمزد قابل پرداخت برای هر کارمند رزرو می‌شود

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
fa_IR: در صورت علامت زدن، قسمت Rounded Total را در فیش حقوقی پنهان و غیرفعال کنید

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
fa_IR: در صورت بررسی، کل مبلغ قبل از محاسبه مالیات بر درآمد بدون اظهارنامه یا ارائه مدرک از درآمد مشمول مالیات کسر خواهد شد.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
fa_IR: در صورت فعال بودن، اظهارنامه معافیت مالیاتی برای محاسبه مالیات بر درآمد در نظر گرفته می‌شود.

note: Description of the 'Mark Auto Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: If enabled, auto attendance will be marked on holidays if Employee Checkins exist
fa_IR: در صورت فعال بودن، حضور و غیاب خودکار در روزهای تعطیل در صورت وجود اعلام حضور کارکنان مشخص می‌شود

note: Description of the 'Consider Marked Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, deducts payment days for absent attendance on holidays. By default, holidays are considered as paid
fa_IR: در صورت فعال بودن، روزهای پرداخت را برای غیبت در روزهای تعطیل کسر می‌کند. به طور پیش‌فرض، تعطیلات به عنوان پولی در نظر گرفته می‌شود

note: Description of the 'Variable Based On Taxable Salary' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered as a tax component and the amount will be auto-calculated as per the configured income tax slabs
fa_IR: اگر فعال باشد، مؤلفه به‌عنوان مؤلفه مالیاتی در نظر گرفته می‌شود و مقدار آن به‌طور خودکار طبق صفحه‌های مالیات بر درآمد پیکربندی‌شده محاسبه می‌شود.

note: Description of the 'Is Income Tax Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered in the Income Tax Deductions report
fa_IR: اگر فعال باشد، جزء در گزارش کسر مالیات بر درآمد در نظر گرفته می‌شود

note: Description of the 'Remove if Zero Valued' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will not be displayed in the salary slip if the amount is zero
fa_IR: در صورت فعال بودن، در صورت صفر بودن مبلغ، جزء در فیش حقوقی نمایش داده نمی‌شود

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
fa_IR:  در صورت فعال بودن، مقدار مشخص شده یا محاسبه شده در این جزء به درآمدها یا کسرها کمک نمی‌کند. با این حال، ارزش آن را می‌توان با مؤلفه های دیگری که می‌توان اضافه یا کسر کرد، ارجاع داد.

note: Description of the 'Include holidays in Total no. of Working Days' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, total no. of working days will include holidays, and this will reduce the value of Salary Per Day
fa_IR: در صورت فعال بودن، تعداد کل. روزهای کاری شامل تعطیلات می‌شود و این باعث کاهش ارزش حقوق در روز می‌شود

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
fa_IR: اگر علامت زده نشود، فهرست باید به هر بخش که باید اعمال شود اضافه شود.

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
fa_IR:  در صورت انتخاب، مقدار مشخص شده یا محاسبه شده در این جزء به درآمد یا کسر کمک نمی‌کند. با این حال، ارزش آن را می‌توان با مؤلفه های دیگری که می‌توان اضافه یا کسر کرد، ارجاع داد.

note: Description of the 'Closes On' (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: If set, the job opening will be closed automatically after this date
fa_IR: در صورت تنظیم، فرصت شغلی پس از این تاریخ به طور خودکار بسته می‌شود

en: If you are using loans in salary slips, please install the {0} app from Frappe Cloud Marketplace or GitHub to continue using loan integration with payroll.
fa_IR: اگر از وام‌ها در فیش‌های حقوق استفاده می‌کنید، لطفاً برنامه {0} را از Frappe Cloud Marketplace یا GitHub نصب کنید تا به استفاده از ادغام وام با حقوق و دستمزد ادامه دهید.

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
fa_IR: درون‌بُرد حضور و غیاب

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
fa_IR: لاگ درون‌بُرد

en: Import Successful
fa_IR: درون‌بُرد با موفقیت انجام شد

en: Importing {0} of {1}
fa_IR: در حال درون‌بُرد {0} از {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
fa_IR: در جریان

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
fa_IR: در حال پیش رفت

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
fa_IR: به موقع

en: In case of any error during this background process, the system will add a comment about the error on this Payroll Entry and revert to the Submitted status
fa_IR: در صورت بروز هرگونه خطایی در طول این فرآیند پس زمینه، سیستم نظری در مورد خطا در این ثبت حقوق و دستمزد اضافه می‌کند و به وضعیت ارسال شده باز می گردد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
fa_IR: غیر فعال

note: Label of the incentive_section (Section Break) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive
fa_IR: مشوق

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
fa_IR: مبلغ تشویقی

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
fa_IR: مشوق ها

en: Include Company Descendants
fa_IR: شامل فرزندان شرکت می‌شود

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
fa_IR: شامل تعطیلات در تعداد کل. از روزهای کاری

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
fa_IR: تعطیلات بین مرخصی‌ها را به‌عنوان مرخصی محسوب کن

note: Label of the income_source_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Income Source
fa_IR: منبع درآمد

en: Income Tax Amount
fa_IR: مبلغ مالیات بر درآمد

note: Label of the income_tax_calculation_breakup_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Breakup
fa_IR: تفکیک مالیات بر درآمد

en: Income Tax Component
fa_IR: مؤلفه مالیات بر درآمد

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Computation
fa_IR: محاسبه مالیات بر درآمد

note: Label of the income_tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Deducted Till Date
fa_IR: مالیات بر درآمد تا تاریخ کسر شده است

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
fa_IR: کسر مالیات بر درآمد

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
fa_IR: طبقه مالیات بر درآمد

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
fa_IR: سایر هزینه های طبقه مالیات بر درآمد

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
fa_IR: طبقه مالیات بر درآمد باید در تاریخ شروع دوره حقوق و دستمزد یا قبل از آن مؤثر باشد: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
fa_IR: صفحه مالیات بر درآمد در تخصیص ساختار حقوق تنظیم نشده است: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
fa_IR: طبقه مالیات بر درآمد: {0} غیرفعال است

note: Label of the income_from_other_sources (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income from Other Sources
fa_IR: درآمد از منابع دیگر

en: Incorrect Weightage Allocation
fa_IR: تخصیص وزن نادرست

note: Description of the 'Non-Encashable Leaves' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Indicates the number of leaves that cannot be encashed from the leave balance. E.g. with a leave balance of 10 and 4 Non-Encashable Leaves, you can encash 6, while the remaining 4 can be carried forward or expired
fa_IR: تعداد مرخصی‌هایی را نشان می دهد که نمی‌توان از مانده مرخصی بازخرید کرد. به عنوان مثال، با مانده مرخصی 10 و 4 مرخصی غیرقابل بازخرید، می‌توانید 6 مرخصی را بازخرید کنید، در حالی که 4 مرخصی باقی مانده را می‌توان انتقال به دوره بعد یا منقضی کرد

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
fa_IR: بازرسی

en: Install Frappe HR
fa_IR: نصب Frappe HR

en: Insufficient Balance
fa_IR: تراز ناکافی

en: Insufficient leave balance for Leave Type {0}
fa_IR: موجودی مرخصی ناکافی برای نوع مرخصی {0}

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
fa_IR: علاقه

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
fa_IR: مبلغ بهره

note: Label of the interest_income_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Income Account
fa_IR: حساب درآمد بهره

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
fa_IR: حد واسط

en: Intern
fa_IR: کارآموز

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: International
fa_IR: بین المللی

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Internet
fa_IR: اینترنت

note: Name of a DocType Label of the interview (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview
fa_IR: مصاحبه

note: Name of a DocType
en: Interview Detail
fa_IR: جزئیات مصاحبه

note: Label of the interview_summary_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Interview Details
fa_IR: جزئیات مصاحبه

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Feedback
fa_IR: بازخورد مصاحبه

en: Interview Feedback Reminder
fa_IR: یادآوری بازخورد مصاحبه

en: Interview Feedback {0} submitted successfully
fa_IR: بازخورد مصاحبه {0} با موفقیت ارسال شد

en: Interview Not Rescheduled
fa_IR: زمان مصاحبه مجدد انجام نشد

en: Interview Reminder
fa_IR: یادآوری مصاحبه

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
fa_IR: الگوی اعلان یادآوری مصاحبه

en: Interview Rescheduled successfully
fa_IR: زمان مصاحبه با موفقیت تغییر کرد

note: Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview' Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Round
fa_IR: مرحله مصاحبه

en: Interview Round {0} is only applicable for the Designation {1}
fa_IR: مرحله مصاحبه {0} فقط برای نقش سازمانی {1} قابل اجرا است

en: Interview Round {0} is only for Designation {1}. Job Applicant has applied for the role {2}
fa_IR: مرحله مصاحبه {0} فقط برای تعیین {1} است. متقاضی کار برای نقش {2} درخواست داده است

en: Interview Scheduled Date
fa_IR: تاریخ زمان‌بندی شده مصاحبه

en: Interview Status
fa_IR: وضعیت مصاحبه

note: Label of the interview_summary (Text Editor) field in DocType 'Exit Interview' Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Interview Summary
fa_IR: خلاصه مصاحبه

note: Label of the interview_type (Link) field in DocType 'Interview Round' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Type
fa_IR: نوع مصاحبه

en: Interview: {0} Rescheduled
fa_IR: مصاحبه: {0} زمان‌بندی مجدد شد

note: Name of a role Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Detail' Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Interviewer
fa_IR: مصاحبه کننده

note: Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Exit Interview' Label of the interview_details (Table) field in DocType 'Interview' Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Interview Round'
en: Interviewers
fa_IR: مصاحبه کنندگان

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Interviews
fa_IR: مصاحبه ها

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
fa_IR: معرفی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
fa_IR: نامعتبر

en: Invalid Action
fa_IR: اقدام نامعتبر

en: Invalid Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه نامعتبر است

en: Invalid Dates
fa_IR: تاریخ‌های نامعتبر

en: Invalid Leave Ledger Entry
fa_IR: ثبت دفتر مرخصی نامعتبر

en: Invalid Payroll Payable Account. The account currency must be {0} or {1}
fa_IR: حساب پرداختی حقوق و دستمزد نامعتبر است. واحد پول حساب باید {0} یا {1} باشد

en: Invalid Shift Times
fa_IR: زمان‌های شیفت نامعتبر است

en: Invalid parameters provided. Please pass the required arguments.
fa_IR: پارامترهای نامعتبر ارائه شده است. لطفا آرگومان های مورد نیاز را ارسال کنید.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigated
fa_IR: بررسی شد

note: Label of the investigation_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigation Details
fa_IR: جزئیات تحقیق

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
fa_IR: دعوت کرد

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
fa_IR: شماره فاکتور

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
fa_IR: فعال است

note: Label of the is_applicable_for_referral_bonus (Check) field in DocType 'Employee Referral'
en: Is Applicable for Referral Bonus
fa_IR: برای پاداش ارجاع قابل استفاده است

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
fa_IR: قابل انتقال به دوره بعد است

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
fa_IR: جبرانی است

en: Is Compensatory Leave
fa_IR: مرخصی جبرانی است

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
fa_IR: پیش‌فرض است

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
fa_IR: مرخصی به دست آمده است

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
fa_IR: باطل شده

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
fa_IR: مزایای قابل انعطاف است

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
fa_IR: گروه است

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
fa_IR: مؤلفه مالیات بر درآمد است

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
fa_IR: مرخصی بدون حقوق است

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
fa_IR: اجباری است

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
fa_IR: مرخصی اختیاری است

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
fa_IR: پرداخت شده

note: Label of the is_ppl (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Partially Paid Leave
fa_IR: مرخصی با حقوق جزئی است

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
fa_IR: تکراری است

note: Label of the is_recurring_additional_salary (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Recurring Additional Salary
fa_IR: حقوق اضافی تکراری است

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
fa_IR: آیا مالیات قابل اعمال است

en: Jan
fa_IR: ژان

note: Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType La
en: Job Applicant
fa_IR: متقاضی کار

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
fa_IR: منبع متقاضی کار

en: Job Applicant {0} created successfully.
fa_IR: متقاضی کار {0} با موفقیت ایجاد شد.

en: Job Applicants are not allowed to appear twice for the same Interview round. Interview {0} already scheduled for Job Applicant {1}
fa_IR: متقاضیان کار مجاز به حضور دو بار برای یک مرحله مصاحبه نیستند. مصاحبه {0} از قبل برای متقاضی شغل برنامه ریزی شده است {1}

note: Label of the job_application_route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Application Route
fa_IR: مسیر درخواست شغل

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
fa_IR: شرح شغل

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
fa_IR: پیشنهاد کار

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
fa_IR: مدت پیشنهاد کار

note: Label of the job_offer_term_template (Link) field in DocType 'Job Offer' Name of a DocType
en: Job Offer Term Template
fa_IR: قالب مدت پیشنهاد کار

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
fa_IR: شرایط پیشنهاد کار

en: Job Offer status
fa_IR: وضعیت پیشنهاد شغلی

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
fa_IR: Job Offer: {0} قبلاً برای متقاضی شغل است: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
fa_IR: موقعیت شغلی

en: Job Opening Associated
fa_IR: همکار افتتاحیه کار

en: Job Openings
fa_IR: فرصت های شغلی

en: Job Openings for the designation {0} are already open or the hiring is complete as per the Staffing Plan {1}
fa_IR: فرصت های شغلی برای نقش سازمانی {0} در حال حاضر باز است یا طبق طرح کارگزینی {1} استخدام کامل شده است

note: Label of the job_requisition (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Job Requisition
fa_IR: درخواست شغل

en: Job Requisition {0} has been associated with Job Opening {1}
fa_IR: درخواست شغل {0} با افتتاحیه شغل {1} مرتبط شده است

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
fa_IR: عنوان شغلی

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
fa_IR: مشخصات شغلی، مدارک مورد نیاز و غیره

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
fa_IR: شغل ها

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
fa_IR: تاریخ عضویت

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
fa_IR: ثبت در دفتر روزنامه

en: July
fa_IR: جولای

en: June
fa_IR: ژوئن

note: Label of the kra_evaluation_method (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: KRA Evaluation Method
fa_IR: روش ارزیابی KRA

en: KRA updated for all child goals.
fa_IR: KRA برای همه اهداف فرزند به روز شد.

note: Label of the appraisal_kra (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: KRA vs Goals
fa_IR: KRA در مقابل اهداف

note: Label of the kra_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: KRAs
fa_IR: KRA ها

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
fa_IR: حوزه عملکرد کلیدی

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
fa_IR: گزارش های کلیدی

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
fa_IR: حوزه مسئولیت کلیدی

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal Template Goal'
en: Key Result Area
fa_IR: منطقه نتیجه کلیدی

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Last Day
fa_IR: روز آخر

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
fa_IR: آخرین همگام‌سازی موفقیت‌آمیز شناسایی کارمند. این را فقط در صورتی بازنشانی کنید که مطمئن باشید همه گزارش‌ها از همه مکان‌ها همگام‌سازی شده‌اند. لطفاً اگر مطمئن نیستید این را اصلاح نکنید.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Last Odometer Value
fa_IR:  آخرین مقدار کیلومتر شمار

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
fa_IR: آخرین همگام سازی ورود

en: Late Entries
fa_IR: ورودی های دیرهنگام

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
fa_IR: ورود دیرهنگام

note: Label of the grace_period_settings_auto_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry & Early Exit Settings for Auto Attendance
fa_IR: تنظیمات ورود دیرهنگام و خروج زود هنگام برای حضور خودکار

en: Late Entry By
fa_IR: ورود دیرهنگام توسط

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
fa_IR: دوره مهلت ورود دیرهنگام

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

en: Latitude: {0}°
fa_IR: عرض جغرافیایی: {0}°

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
fa_IR: مرخصی

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
fa_IR: تخصیص مرخصی

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
fa_IR: تخصیص‌های مرخصی

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
fa_IR: درخواست مرخصی

en: Leave Application period cannot be across two non-consecutive leave allocations {0} and {1}.
fa_IR: دوره درخواست مرخصی نمی‌تواند بین دو تخصیص مرخصی غیر متوالی {0} و {1} باشد.

en: Leave Approval Notification
fa_IR: اعلان تایید مرخصی

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
fa_IR: الگوی اعلان تأیید مرخصی

note: Label of the leave_approver (Link) field in DocType 'Leave Application' Name of a role
en: Leave Approver
fa_IR: تایید کننده مرخصی

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
fa_IR: تایید کننده مرخصی اجباری در درخواست مرخصی

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
fa_IR: نام تأییدکننده مرخصی

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
fa_IR: تراز مرخصی

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
fa_IR: باقیمانده قبل از درخواست

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Block List
fa_IR: لیست انسداد مرخصی

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
fa_IR: لیست بلاک مرخصی مجاز

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
fa_IR: لیست بلاک مرخصی مجاز

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
fa_IR: تاریخ لیست انسداد مرخصی

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
fa_IR: تاریخ‌های لیست انسداد مرخصی

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
fa_IR: نام لیست انسداد مرخصی

en: Leave Blocked
fa_IR: مرخصی مسدود شده

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
fa_IR: کنترل پنل مرخصی

note: Label of the leave_details (Table) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Details
fa_IR: جزئیات مرخصی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
fa_IR: بازخرید مرخصی

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
fa_IR: مبلغ بازخرید مرخصی در روز

en: Leave History
fa_IR: تاریخچه مرخصی

note: Name of a report
en: Leave Ledger
fa_IR: دفتر مرخصی

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
fa_IR: ثبت دفتر مرخصی

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
fa_IR: دوره مرخصی

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
fa_IR: سیاست مرخصی

note: Label of the leave_policy_assignment (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy Assignment
fa_IR: تخصیص سیاست مرخصی

en: Leave Policy Assignment Overlap
fa_IR: همپوشانی تخصیص سیاست مرخصی

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
fa_IR: جزئیات سیاست مرخصی

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
fa_IR: جزئیات سیاست مرخصی

en: Leave Policy: {0} already assigned for Employee {1} for period {2} to {3}
fa_IR: سیاست مرخصی: {0} قبلاً به کارمند {1} برای دوره {2} تا {3} اختصاص داده شده است

en: Leave Status Notification
fa_IR: اعلان وضعیت مرخصی

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
fa_IR: الگوی اعلان وضعیت مرخصی

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
fa_IR: نوع مرخصی

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
fa_IR: نام نوع مرخصی

en: Leave Type can either be compensatory or earned leave.
fa_IR: نوع مرخصی می‌تواند مرخصی جبرانی یا اکتسابی باشد.

en: Leave Type can either be without pay or partial pay
fa_IR: نوع مرخصی می‌تواند بدون حقوق یا پرداخت جزئی باشد

en: Leave Type is mandatory
fa_IR: نوع مرخصی اجباری است

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
fa_IR: نوع مرخصی {0} قابل تخصیص نیست زیرا مرخصی بدون حقوق است

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
fa_IR: نوع مرخصی {0} قابل انتقال به دوره بعد نیست

en: Leave Type {0} is not encashable
fa_IR: نوع مرخصی {0} قابل بازخرید نیست

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
fa_IR: مرخصی بدون حقوق

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
fa_IR: مرخصی بدون حقوق با رکوردهای تایید شده {} مطابقت ندارد

en: Leave allocation {0} is linked with the Leave Application {1}
fa_IR: تخصیص مرخصی {0} با برنامه مرخصی {1} پیوند داده شده است

en: Leave already have been assigned for this Leave Policy Assignment
fa_IR: مرخصی قبلاً برای این تخصیص سیاست مرخصی اختصاص داده شده است

note: Label of the leave_and_expense_claim_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave and Expense Claim Settings
fa_IR: تنظیمات مرخصی و مطالبه هزینه

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
fa_IR: درخواست مرخصی با تخصیص مرخصی {0} پیوند داده شده است. درخواست مرخصی را نمی‌توان به عنوان مرخصی بدون حقوق تنظیم کرد

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
fa_IR: مرخصی را نمی‌توان قبل از {0} تخصیص داد، زیرا تراز مرخصی قبلاً در سابقه تخصیص مرخصی آینده منتقل به دوره بعد شده است {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
fa_IR: مرخصی قبل از {0} قابل اعمال/لغو نیست، زیرا تراز مرخصی قبلاً در سابقه تخصیص مرخصی آینده منتقل به دوره بعد شده است {1}

en: Leave of type {0} cannot be longer than {1}.
fa_IR: خروج از نوع {0} نمی‌تواند بیشتر از {1} باشد.

en: Leave(s) Expired
fa_IR: مرخصی (ها) منقضی شده است

note: Label of the pending_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave(s) Pending Approval
fa_IR: مرخصی (ها) در انتظار تأیید

en: Leave(s) Taken
fa_IR: مرخصی (ها) گرفته شده است

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
fa_IR: مرخصی‌ها

en: Leaves & Holidays
fa_IR: مرخصی ها و تعطیلات

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
fa_IR: مرخصی اختصاص داده شده است

en: Leaves Pending Approval
fa_IR: مرخصی‌های در انتظار تایید

en: Leaves for the Leave Type {0} won't be carry-forwarded since carry-forwarding is disabled.
fa_IR: مرخصی‌های نوع مرخصی {0} منتقل نمی‌شوند زیرا انتقال به دوره بعد غیرفعال است.

en: Leaves per Year
fa_IR: مرخصی در سال

en: Leaves you can avail against a holiday you worked on. You can claim Compensatory Off Leave using Compensatory Leave Request. Click {0} to know more
fa_IR: مرخصی‌هایی که می‌توانید در مقابل تعطیلاتی که در آن کار کرده‌اید استفاده کنید. شما می‌توانید مرخصی جبرانی را با استفاده از درخواست مرخصی جبرانی مطالبه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی {0} کلیک کنید

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
fa_IR: ترک کرد

[ctx: Employee]
en: Left
fa_IR: چپ

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
fa_IR: سربرگ

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
fa_IR: سطح

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
fa_IR: پلاک وسیله نقلیه

en: Lifecycle
fa_IR: چرخه حیات

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Lime
fa_IR: لیمویی

note: Description of the 'Appraisal Linking' (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Link the cycle and tag KRA to your goal to update the appraisal's goal score based on the goal progress
fa_IR: چرخه را پیوند دهید و KRA را به هدف خود تگ کنید تا امتیاز گل ارزیابی بر اساس پیشرفت گل به روز شود.

en: Linked Project {} and Tasks deleted.
fa_IR: پروژه پیوند شده {} و تسک‌ها حذف شدند.

en: Load more
fa_IR: بارگذاری بیشتر

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
fa_IR: وام

note: Label of the loan_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Account
fa_IR: حساب وام

note: Label of the loan_product (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Product
fa_IR: محصول وام

en: Loan Repayment
fa_IR: بازپرداخت وام

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
fa_IR: ثبت بازپرداخت وام

en: Loan cannot be repayed from salary for Employee {0} because salary is processed in currency {1}
fa_IR: وام از حقوق کارمند {0} قابل بازپرداخت نیست زیرا حقوق به ارز {1} پردازش می‌شود

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
fa_IR: محل

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
fa_IR: مکان / شناسه دستگاه

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
fa_IR: نام مکان

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
fa_IR: اسکان مورد نیاز

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
fa_IR: نوع لاگ

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
fa_IR: نوع لاگ برای اعلام حضور در شیفت: {0} مورد نیاز است.

en: Login
fa_IR: وارد شدن

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

en: Longitude: {0}°
fa_IR: طول جغرافیایی: {0}°

note: Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Lower Range
fa_IR: محدوده پایین

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
fa_IR: بسازید

en: Make Bank Entry
fa_IR: ایجاد ثبت بانکی

en: Mandatory
fa_IR: اجباری

en: Mandatory fields required for this action:
fa_IR: فیلدهای اجباری مورد نیاز برای این اقدام:

en: Mandatory fields required in {0}
fa_IR: فیلدهای اجباری مورد نیاز در {0}

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
fa_IR: دستی

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Manual Rating
fa_IR: رتبه بندی دستی

en: Mar
fa_IR: مارس

en: Mark Attendance
fa_IR: حضور و غیاب را علامت بزنید

note: Label of the mark_auto_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark Auto Attendance on Holidays
fa_IR: حضور خودکار در روزهای تعطیل را علامت بزنید

en: Mark all as read
fa_IR: علامت زدن همه به عنوان خوانده شده

en: Mark as Completed
fa_IR: علامت گذاری به عنوان تکمیل شده

en: Mark as In Progress
fa_IR: علامت گذاری به عنوان در حال انجام

en: Mark as {0}
fa_IR: علامت گذاری به عنوان {0}

en: Mark attendance as {0} for {1} on selected dates?
fa_IR: حضور در تاریخ‌های انتخابی به‌عنوان {0} برای {1} علامت‌گذاری شود؟

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
fa_IR: حضور و غیاب را بر اساس «اعلام حضور کارکنان» برای کارکنانی که به این شیفت اختصاص داده شده اند، علامت بزنید.

en: Mark {0} as Completed?
fa_IR: علامت گذاری {0} به عنوان تکمیل شده؟

en: Mark {0} {1} as {2}?
fa_IR: {0} {1} به عنوان {2} علامت‌گذاری شود؟

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
fa_IR: حضور مشخص

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
fa_IR: HTML حضور و غیاب مشخص شده است

en: Marking Attendance
fa_IR: مشخص کردن حضور و غیاب

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
fa_IR: کارشناسی ارشد

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
fa_IR: حداکثر مبلغ واجد شرایط

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ مزایا

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
fa_IR: حداکثر مبلغ مزایا (سالانه)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
fa_IR: حداکثر مزایا (مبلغ)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
fa_IR: حداکثر مزایا (سالانه)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ معافیت

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
fa_IR: حداکثر مقدار معافیت نمی‌تواند بیشتر از حداکثر مقدار معافیت {0} از رده معافیت مالیاتی {1} باشد.

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
fa_IR: حداکثر درآمد مشمول مالیات

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
fa_IR: حداکثر مزایا برای توزیع مزایا باید بیشتر از صفر باشد

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
fa_IR: حداکثر ساعت کاری در برابر Timesheet

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
fa_IR: حداکثر مرخصی‌های منتقل شده به دوره بعد

note: Label of the max_continuous_days_allowed (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Consecutive Leaves Allowed
fa_IR: حداکثر مرخصی های متوالی مجاز

en: Maximum Consecutive Leaves Exceeded
fa_IR: از حداکثر مرخصی های متوالی بیشتر شد

note: Label of the max_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Encashable Leaves
fa_IR: حداکثر مرخصی های قابل بازخرید

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ معافیت

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ معافیت

note: Label of the max_leaves_allowed (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Leave Allocation Allowed per Leave Period
fa_IR: حداکثر تخصیص مرخصی مجاز در هر دوره مرخصی

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
fa_IR: حداکثر مبلغ واجد شرایط برای مؤلفه {0} از {1} بیشتر است

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
fa_IR: حداکثر مبلغ مزایای مؤلفه {0} از {1} بیشتر است

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
fa_IR: حداکثر مبلغ مزایای کارمند {0} از {1} بیشتر است

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of benefit application pro-rata component amount and previous claimed amount
fa_IR: حداکثر مزایای کارمند {0} از {1} بیشتر است به میزان {2} که شامل مبلغ جزء نسبتاً متناسب درخواست مزایا و مبلغ قبلی مطالبه شده است

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of previous claimed amount
fa_IR: حداکثر مزایای کارمند {0} از مجموع {2} مبلغ مطالبه شده قبلی بیشتر از {1} است

en: Maximum encashable leaves for {0} are {1}
fa_IR: حداکثر مرخصی‌های قابل بازخرید برای {0} {1} است

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
fa_IR: حداکثر مرخصی مجاز در نوع مرخصی {0} {1} است

en: May
fa_IR: می

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
fa_IR: ترجیح غذا

en: Medical
fa_IR: پزشکی

en: Menu
fa_IR: منو

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
fa_IR: پیام

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
fa_IR: مسافت پیموده شده

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
fa_IR: حداقل درآمد مشمول مالیات

note: Label of the minimum_year_for_gratuity (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Minimum Year for Gratuity
fa_IR: حداقل سال برای حق سنوات

note: Description of the 'Allow Leave Application After (Working Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Minimum working days required since Date of Joining to apply for this leave
fa_IR: حداقل روزهای کاری مورد نیاز از تاریخ پیوستن برای درخواست این مرخصی

en: Missing Field
fa_IR: فیلد جا افتاده

en: Missing Fields
fa_IR: فیلدهای گمشده

en: Missing Relieving Date
fa_IR: از دست رفته تاریخ برکناری

en: Missing Tax Slab
fa_IR: طبقه مالیاتی گم شده

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
fa_IR: نحوه پرداخت

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
fa_IR: نحوه پرداخت

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
fa_IR: حالت سفر

en: Mode of payment is required to make a payment
fa_IR: نحوه پرداخت برای پرداخت الزامی است

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
fa_IR: مدل

en: Monday
fa_IR: دوشنبه

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
fa_IR: ماه

note: Label of the month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date
fa_IR: ماه به تاریخ

note: Label of the base_month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date(Company Currency)
fa_IR: ماه تا به امروز (ارز شرکت)

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
fa_IR: ماهانه

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
fa_IR: برگه حضور و غیاب ماهانه

en: More
fa_IR: بیشتر

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
fa_IR: اطلاعات بیشتر

en: More than one selection for {0} not allowed
fa_IR: بیش از یک انتخاب برای {0} مجاز نیست

en: Multiple Additional Salaries with overwrite property exist for Salary Component {0} between {1} and {2}.
fa_IR: حقوق اضافی چندگانه با ویژگی رونویسی برای مؤلفه حقوق {0} بین {1} و {2} وجود دارد.

en: Multiple Shift Assignments
fa_IR: تخصیص شیفت چندگانه

en: My Account
fa_IR: حساب من

en: My Advances
fa_IR: پیش پرداخت‌های من

en: My Claims
fa_IR: مطالبات من

en: My Leaves
fa_IR: مرخصی های من

en: My Requests
fa_IR: درخواست های من

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
fa_IR: نام

en: Name error
fa_IR: خطای نام

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
fa_IR: نام سازمان دهنده

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
fa_IR: سری نامگذاری

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
fa_IR: پرداخت خالص

note: Label of the base_net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay (Company Currency)
fa_IR: پرداخت خالص (ارز شرکت)

note: Label of the net_pay_info (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay Info
fa_IR: اطلاعات پرداخت خالص

en: Net Pay cannot be less than 0
fa_IR: پرداخت خالص نمی‌تواند کمتر از 0 باشد

en: Net Salary Amount
fa_IR: مبلغ خالص حقوق

en: Net pay cannot be negative
fa_IR: پرداخت خالص نمی‌تواند منفی باشد

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
fa_IR: جدید

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
fa_IR: شرکت جدید

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
fa_IR: شناسه کارمند جدید

en: New Feedback
fa_IR: بازخورد جدید

en: New Leave(s) Allocated
fa_IR: مرخصی(های) جدید اختصاص داده شد

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
fa_IR: مرخصی های جدید تخصیص داده شده

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
fa_IR: مرخصی های جدید اختصاص داده شده (بر حسب روز)

note: Description of the 'Create Shifts After' (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: New shift assignments will be created after this date.
fa_IR: تخصیص‌های شیفت جدید پس از این تاریخ ایجاد خواهد شد.

en: New {0}
fa_IR: {0} جدید

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
fa_IR: خیر

en: No Data
fa_IR: اطلاعاتی وجود ندارد

en: No Employee Found
fa_IR: هیچ کارمندی پیدا نشد

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
fa_IR: هیچ کارمندی برای مقدار فیلد کارمند داده شده پیدا نشد. '{}': {}

en: No Employees Selected
fa_IR: هیچ کارمندی انتخاب نشد

en: No Interview has been scheduled.
fa_IR: هیچ مصاحبه ای زمان‌بندی نشده است.

en: No Leave Period Found
fa_IR: هیچ دوره مرخصی یافت نشد

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
fa_IR: هیچ مرخصی به کارمند اختصاص داده نشده است: {0} برای نوع مرخصی: {1}

en: No Salary Slip found for Employee: {0}
fa_IR: هیچ فیش حقوقی برای کارمند: {0} یافت نشد

en: No Salary Structure assigned to Employee {0} on the given date {1}
fa_IR: هیچ ساختار حقوقی به کارمند {0} در تاریخ معین {1} اختصاص داده نشده است

en: No Salary Structures
fa_IR: بدون ساختار حقوق و دستمزد

en: No Shift Requests Selected
fa_IR: هیچ درخواست شیفتی انتخاب نشد

en: No Staffing Plans found for this Designation
fa_IR: هیچ طرح کارگزینی برای این نقش سازمانی یافت نشد

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
fa_IR: هیچ ساختار حقوق و دستمزد فعال یا پیش‌فرض برای کارمند {0} برای تاریخ‌های داده شده یافت نشد

en: No additional expenses has been added
fa_IR: هیچ هزینه اضافی اضافه نشده است

en: No advances found
fa_IR: هیچ پیش پرداختی یافت نشد

en: No attendance records found for this criteria.
fa_IR: هیچ سابقه حضور و غیابی برای این معیار یافت نشد.

en: No attendance records found.
fa_IR: هیچ سابقه حضور و غیابی یافت نشد.

en: No attendance records to create
fa_IR: هیچ سابقه حضور و غیابی برای ایجاد وجود ندارد

en: No changes found in timings.
fa_IR: هیچ تغییری در زمان‌بندی یافت نشد.

en: No employees found
fa_IR: هیچ کارمندی پیدا نشد

en: No employees found for the mentioned criteria:<br>Company: {0}<br> Currency: {1}<br>Payroll Payable Account: {2}
fa_IR: هیچ کارمندی برای معیارهای ذکر شده یافت نشد:<br>شرکت: {0}<br> واحد پول: {1}<br>حساب پرداختنی حقوق و دستمزد: {2}

en: No employees found for the selected criteria
fa_IR: هیچ کارمندی برای معیارهای انتخابی یافت نشد

en: No employees found with selected filters and active salary structure
fa_IR: هیچ کارمندی با فیلترهای انتخابی و ساختار حقوق فعال یافت نشد

en: No expenses added
fa_IR: هیچ هزینه ای اضافه نشده است

en: No items selected
fa_IR: هیچ موردی انتخاب نشده است

en: No leave record found for employee {0} on {1}
fa_IR: هیچ سابقه مرخصی برای کارمند {0} در {1} یافت نشد

en: No leaves have been allocated.
fa_IR: هیچ مرخصی‌ اختصاص داده نشده است.

en: No more updates
fa_IR: به روز رسانی بیشتری وجود ندارد

note: Label of the no_of_positions (Int) field in DocType 'Job Requisition'
en: No of. Positions
fa_IR: شماره از موقعیت ها

en: No record found
fa_IR: هیچ رکوردی پیدا نشد

en: No replies from
fa_IR: هیچ پاسخی از طرف

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
fa_IR: هیچ فیش حقوقی برای ارائه برای معیارهای انتخابی بالا یا فیش حقوقی که قبلاً ارسال شده است یافت نشد

en: No salary slips found
fa_IR: فیش حقوقی پیدا نشد

en: No taxes added
fa_IR: هیچ مالیاتی اضافه نشده است

en: No {0} added
fa_IR: هیچ {0} اضافه نشده است

en: No {0} found
fa_IR: هیچ {0} یافت نشد

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
fa_IR: غیر دفتر خاطرات

note: Label of the non_taxable_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Non Taxable Earnings
fa_IR: درآمدهای غیر مشمول مالیات

en: Non-Billed Hours
fa_IR: ساعات غیر صورتحساب

en: Non-Billed Hours (NB)
fa_IR: ساعات کاری بدون صورتحساب (NB)

note: Label of the non_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Non-Encashable Leaves
fa_IR: مرخصی‌های غیرقابل بازخرید

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
fa_IR: غیر گیاهخوار

en: Not Allowed
fa_IR: مجاز نیست

en: Not Permitted
fa_IR: غیر مجاز

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
fa_IR: شروع نشده است

en: Note
fa_IR: یادداشت

note: Description of the 'Shift' (Link) field in DocType 'Attendance Request'
en: Note: Shift will not be overwritten in existing attendance records
fa_IR: توجه: شیفت در رکوردهای حضور و غیاب موجود بازنویسی نخواهد شد

en: Note: Total allocated leaves {0} shouldn't be less than already approved leaves {1} for the period
fa_IR: توجه: مجموع مرخصی‌های تخصیص‌یافته {0} نباید کمتر از مرخصی‌های تأیید شده قبلی {1} برای دوره باشد

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
fa_IR: یادداشت

en: Nothing to change
fa_IR: چیزی برای تغییر نیست

en: Notice Period
fa_IR: دوره اطلاعیه

en: Notification Template
fa_IR: الگوی اعلان

en: Notifications
fa_IR: اعلان‌ها

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
fa_IR: از طریق ایمیل به کاربران اطلاع دهید

en: Nov
fa_IR: نوامبر

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
fa_IR: تعداد کارکنان

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
fa_IR: تعداد موقعیت ها

note: Description of the 'Actual Encashable Days' (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Number of leaves eligible for encashment based on leave type settings
fa_IR: تعداد مرخصی‌های واجد شرایط برای بازخرید بر اساس تنظیمات نوع مرخصی

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
fa_IR: خروج

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview'
en: Obtained Average Rating
fa_IR: میانگین امتیاز به دست آمده است

en: Oct
fa_IR: اکتبر

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
fa_IR: خواندن کیلومترشمار

en: Odometer Value
fa_IR: مقدار کیلومتر شمار

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
fa_IR: تاریخ پیشنهاد

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
fa_IR: مدت پیشنهاد

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer Term Template'
en: Offer Terms
fa_IR: شرایط پیشنهاد

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
fa_IR: مرجع پیشین

en: On Date
fa_IR: در تاریخ

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
fa_IR: در حال انجام وظیفه

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
fa_IR: در انتظار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
fa_IR: در مرخصی

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Onboarding
fa_IR: آشناسازی

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Activities
fa_IR: فعالیت‌های آشناسازی

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Begins On
fa_IR: آشناسازی شروع می‌شود

en: Only Approvers can Approve this Request.
fa_IR: فقط تأیید کنندگان می‌توانند این درخواست را تأیید کنند.

en: Only Completed documents can be submitted
fa_IR: فقط مدارک تکمیل شده قابل ارسال است

en: Only Employee Grievance with status {0} or {1} can be submitted
fa_IR: فقط شکایت کارمند با وضعیت {0} یا {1} قابل ارسال است

en: Only Interviewer Are allowed to submit Interview Feedback
fa_IR: فقط مصاحبه کننده مجاز به ارسال بازخورد مصاحبه است

en: Only Interviews with Cleared or Rejected status can be submitted.
fa_IR: فقط مصاحبه هایی با وضعیت پاک شده یا رد شده می‌توانند ارسال شوند.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
fa_IR: فقط برنامه های کاربردی با وضعیت "تأیید شده" و "رد شده" قابل ارسال هستند

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
fa_IR: فقط درخواست Shift با وضعیت "تایید" و "رد شده" قابل ارسال است

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
fa_IR: فقط تأثیر مالیات (نمی‌توان مطالبه کرد اما بخشی از درآمد مشمول مالیات)

en: Only expired allocation can be cancelled
fa_IR: فقط تخصیص منقضی شده قابل لغو است

en: Only interviewers can submit feedback
fa_IR: فقط مصاحبه کنندگان می‌توانند بازخورد ارسال کنند

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
fa_IR: فقط کاربران دارای نقش {0} می‌توانند برنامه‌های مرخصی دارای تاریخ را ایجاد کنند

en: Only {0} Goals can be {1}
fa_IR: فقط {0} هدف می‌تواند {1} باشد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
fa_IR: باز

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Open & Approved
fa_IR: باز و تایید شده

en: Open Now
fa_IR: اکنون باز کنید

en: Opening Balance
fa_IR: تراز افتتاحیه

note: Label of the opening_balances_section (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Opening Balances
fa_IR: ترازهای افتتاحیه

en: Opening closed.
fa_IR: افتتاحیه بسته شده.

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
fa_IR: فهرست تعطیلات اختیاری برای دوره مرخصی {0} تنظیم نشده است

en: Optional Leaves are holidays that Employees can choose to avail from a list of holidays published by the company.
fa_IR: مرخصی های اختیاری تعطیلاتی هستند که کارمندان می‌توانند از لیست تعطیلات منتشر شده توسط شرکت استفاده کنند.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Orange
fa_IR: نارنجی

en: Organizational Chart
fa_IR: چارت سازمانی

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
fa_IR: جزئیات دیگر

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
fa_IR: گزارش های دیگر

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
fa_IR: تنظیمات دیگر

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
fa_IR: سایر مالیات ها و هزینه ها

en: Others
fa_IR: سایر

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
fa_IR: زمان خارج شدن

note: Description of the 'Total Goal Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Out of 5
fa_IR: از 5

note: Label of a chart in the Salary Payout Workspace
en: Outgoing Salary
fa_IR: حقوق خروجی

en: Outstanding Amount
fa_IR: مبلغ معوقه

en: Over Allocation
fa_IR: بیش از تخصیص

en: Overlapping Attendance Request
fa_IR: درخواست حضور و غیاب همپوشانی

en: Overlapping Shift Attendance
fa_IR: حضور و غیاب شیفت همپوشانی

en: Overlapping Shift Requests
fa_IR: درخواست های شیفت همپوشانی

en: Overlapping Shifts
fa_IR: شیفت های همپوشانی

note: Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Name of a Workspace Label of the select_payroll_period (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocTy
en: Overview
fa_IR: بررسی اجمالی

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
fa_IR: بازنویسی مبلغ ساختار حقوق و دستمزد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
fa_IR: مالکیت

en: PAN Number
fa_IR: شماره PAN

en: PF Account
fa_IR: حساب PF

en: PF Amount
fa_IR: مبلغ PF

en: PF Loan
fa_IR: وام PF

note: Name of a DocType
en: PWA Notification
fa_IR: اعلان PWA

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
fa_IR: پرداخت شده

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
fa_IR: مبلغ پرداخت شده

note: Label of the paid_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Paid via Salary Slip
fa_IR: از طریق فیش حقوقی پرداخت می‌شود

en: Parameter
fa_IR: پارامتر

note: Label of the parent_goal (Link) field in DocType 'Goal'
en: Parent Goal
fa_IR: هدف والد

en: Part-time
fa_IR: پاره وقت

en: Partial Success
fa_IR: موفقیت جزئی

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
fa_IR: تا حدی حمایت مالی شده است، نیاز به بودجه جزئی دارد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Partly Claimed and Returned
fa_IR: تا حدی مطالبه شده و بازگردانده شده است

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
fa_IR: شماره پاسپورت

en: Password
fa_IR: گذرواژه

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
fa_IR: سیاست گذرواژه

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
fa_IR: خط مشی گذرواژه نمی‌تواند حاوی فاصله یا خط تیره همزمان باشد. قالب به طور خودکار بازسازی خواهد شد

en: Password policy for Salary Slips is not set
fa_IR: خط مشی گذرواژه برای فیش حقوقی تنظیم نشده است

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
fa_IR: پرداخت در مقابل مطالبه مزایا

note: Label of the pay_via_payment_entry (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Pay Via Payment Entry
fa_IR: پرداخت از طریق ثبت پرداخت

note: Label of the pay_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Gratuity'
en: Pay via Salary Slip
fa_IR: پرداخت از طریق فیش حقوقی

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
fa_IR: حساب پرداختنی

en: Payable Account is mandatory to submit an Expense Claim
fa_IR: حساب پرداختنی برای ارسال مطالبه هزینه الزامی است

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
fa_IR: پرداختنی ها

en: Payment
fa_IR: پرداخت

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
fa_IR: حساب پرداخت

en: Payment Account is mandatory
fa_IR: حساب پرداخت اجباری است

en: Payment Date
fa_IR: تاریخ پرداخت

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
fa_IR: روزهای پرداخت

note: Label of the payment_days_calculation_help (HTML) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days Calculation Help
fa_IR: راهنمای محاسبه روزهای پرداخت

en: Payment Days Dependency
fa_IR: وابستگی روزهای پرداخت

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
fa_IR: ثبت پرداخت

note: Label of the section_break_5 (Tab Break) field in DocType 'Gratuity'
en: Payment and Accounting
fa_IR: پرداخت و حسابداری

en: Payment of {0} from {1} to {2}
fa_IR: پرداخت {0} از {1} به {2}

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
fa_IR: حقوق و دستمزد

en: Payroll Based On
fa_IR: حقوق و دستمزد بر اساس

en: Payroll Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه حقوق و دستمزد

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Payroll Cost Centers
fa_IR: مراکز هزینه حقوق و دستمزد

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: Payroll Dashboard
fa_IR: داشبورد حقوق و دستمزد

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
fa_IR: تاریخ حقوق و دستمزد

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
fa_IR: جزئیات حقوق و دستمزد کارکنان

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
fa_IR: ثبت حقوق و دستمزد

en: Payroll Entry cancellation is queued. It may take a few minutes
fa_IR: لغو ورود حقوق و دستمزد در صف است. ممکن است چند دقیقه طول بکشد

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
fa_IR: فرکانس حقوق و دستمزد

note: Label of the section_break_gsts (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Info
fa_IR: اطلاعات حقوق و دستمزد

en: Payroll Number
fa_IR: شماره حقوق و دستمزد

en: Payroll Payable
fa_IR: حقوق و دستمزد قابل پرداخت

note: Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Salary
en: Payroll Payable Account
fa_IR: حساب پرداختنی حقوق و دستمزد

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
fa_IR: دوره حقوق و دستمزد

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
fa_IR: تاریخ دوره حقوق و دستمزد

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
fa_IR: دوره های حقوق و دستمزد

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
fa_IR: گزارش حقوق و دستمزد

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
fa_IR: تنظیمات حقوق و دستمزد

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
fa_IR: تاریخ حقوق و دستمزد نمی‌تواند بیشتر از تاریخ معافیت کارمند باشد.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
fa_IR: تاریخ حقوق و دستمزد نمی‌تواند کمتر از تاریخ عضویت کارمند باشد.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
fa_IR: انتظار

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
fa_IR: مبلغ در انتظار

en: Pending FnF
fa_IR: FnF در انتظار

en: Pending Interviews
fa_IR: مصاحبه های در انتظار

en: Pending Questionnaires
fa_IR: پرسشنامه های در انتظار

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
fa_IR: درصد

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
fa_IR: درصد کسر

note: Label of the percentage (Int) field in DocType 'Employee Cost Center'
en: Percentage (%)
fa_IR: درصد (%)

note: Name of a Workspace
en: Performance
fa_IR: کارایی

en: Permanently cancel {0}
fa_IR: لغو {0} برای همیشه

en: Permanently submit {0}
fa_IR: ارسال {0} برای همیشه

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
fa_IR: شماره تلفن

en: Piecework
fa_IR: تکه کاری

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
fa_IR: صورتی

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
fa_IR: تعداد پوزیشن های برنامه ریزی شده

en: Please Enable Auto Attendance and complete the setup first.
fa_IR: لطفاً حضور و غیاب خودکار را فعال کنید و ابتدا تنظیمات را کامل کنید.

en: Please Select Company First
fa_IR: لطفا ابتدا شرکت را انتخاب کنید

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
fa_IR: لطفاً مزایای باقیمانده {0} را به هر یک از مؤلفه‌های موجود اضافه کنید

en: Please add the remaining benefits {0} to the application as pro-rata component
fa_IR: لطفاً مزایای باقیمانده {0} را به عنوان جزء متناسب به برنامه اضافه کنید

en: Please assign a Salary Structure for Employee {0} applicable from or before {1} first
fa_IR: لطفاً ابتدا یک ساختار حقوق و دستمزد برای کارمند {0} اختصاص دهید که از {1} یا قبل از آن اعمال می‌شود.

en: Please confirm once you have completed your training
fa_IR: لطفاً پس از اتمام دوره آموزشی خود را تأیید کنید

en: Please create a new {0} for the date {1} first.
fa_IR: لطفاً ابتدا یک {0} جدید برای تاریخ {1} ایجاد کنید.

en: Please delete the Employee {0} to cancel this document
fa_IR: لطفاً برای لغو این سند، کارمند {0} را حذف کنید

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
fa_IR: لطفاً قبل از ایجاد گروه خلاصه کار روزانه، حساب ورودی پیش‌فرض را فعال کنید

en: Please enter the designation
fa_IR: لطفا نقش سازمانی را وارد کنید

en: Please see attachment
fa_IR: لطفا پیوست را ببینید

en: Please select Company and Designation
fa_IR: لطفاً شرکت و نقش سازمانی را انتخاب کنید

en: Please select Employee
fa_IR: لطفاً کارمند را انتخاب کنید

en: Please select Employee first.
fa_IR: لطفا ابتدا کارمند را انتخاب کنید.

en: Please select a Company
fa_IR: لطفا یک شرکت را انتخاب کنید

en: Please select a company first
fa_IR: لطفا ابتدا یک شرکت را انتخاب کنید

en: Please select a company first.
fa_IR: لطفا ابتدا یک شرکت را انتخاب کنید.

en: Please select a csv file
fa_IR: لطفا یک فایل csv انتخاب کنید

en: Please select a date.
fa_IR: لطفا تاریخ را انتخاب کنید

en: Please select an Applicant
fa_IR: لطفاً یک متقاضی را انتخاب کنید

en: Please select company.
fa_IR: لطفا شرکت را انتخاب کنید.

en: Please select employee first
fa_IR: لطفا ابتدا کارمند را انتخاب کنید

en: Please select employees to create appraisals for
fa_IR: لطفاً کارکنانی را برای ایجاد ارزیابی انتخاب کنید

en: Please select month and year.
fa_IR: لطفا ماه و سال را انتخاب کنید.

en: Please select the Appraisal Cycle first.
fa_IR: لطفا ابتدا چرخه ارزیابی را انتخاب کنید.

en: Please select the attendance status.
fa_IR: لطفا وضعیت حضور و غیاب را انتخاب کنید.

en: Please select the employees you want to mark attendance for.
fa_IR: لطفاً کارمندانی را که می‌خواهید حضور و غیاب‌شان را مشخص‌ کنید، انتخاب کنید.

en: Please select the salary slips to email
fa_IR: لطفا فیش حقوقی را برای ایمیل انتخاب کنید

en: Please select {0}
fa_IR: لطفاً {0} را انتخاب کنید

en: Please set "Default Payroll Payable Account" in Company Defaults
fa_IR: لطفاً «حساب پرداختنی پیش‌فرض حقوق و دستمزد» را در پیش‌فرض‌های شرکت تنظیم کنید

en: Please set Basic and HRA component in Company {0}
fa_IR: لطفاً جزء اصلی و HRA را در شرکت {0} تنظیم کنید

en: Please set Earning Component for Leave type: {0}.
fa_IR: لطفاً مؤلفه درآمد را برای نوع مرخصی تنظیم کنید: {0}.

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
fa_IR: لطفاً حقوق و دستمزد را بر اساس تنظیمات حقوق و دستمزد تنظیم کنید

en: Please set Relieving Date for employee: {0}
fa_IR: لطفاً تاریخ تخفیف را برای کارمند تنظیم کنید: {0}

en: Please set a Default Cash Account in Company defaults
fa_IR: لطفاً یک حساب پیش‌فرض نقدی را در پیش‌فرض‌های شرکت تنظیم کنید

en: Please set account in Salary Component {0}
fa_IR: لطفاً حساب را در مؤلفه حقوق و دستمزد {0} تنظیم کنید

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
fa_IR: لطفاً الگوی پیش‌فرض را برای اعلان تأیید خروج در تنظیمات منابع انسانی تنظیم کنید.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
fa_IR: لطفاً الگوی پیش‌فرض را برای اعلان وضعیت مرخصی در تنظیمات HR تنظیم کنید.

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
fa_IR: لطفاً الگوی ارزیابی را برای همه {0} تنظیم کنید یا الگو را در جدول کارکنان زیر انتخاب کنید.

en: Please set the Company
fa_IR: لطفا شرکت را تنظیم کنید

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
fa_IR: لطفاً تاریخ عضویت را برای کارمند تعیین کنید {0}

en: Please set the Holiday List.
fa_IR: لطفا لیست تعطیلات را تنظیم کنید.

en: Please set the relieving date for employee {0}
fa_IR: لطفاً تاریخ معافیت کارمند را تعیین کنید {0}

en: Please set {0} and {1} in {2}.
fa_IR: لطفاً {0} و {1} را در {2} تنظیم کنید.

en: Please set {0} for Employee {1}
fa_IR: لطفاً {0} را برای کارمند {1} تنظیم کنید

en: Please set {0} for the Employee: {1}
fa_IR: لطفاً {0} را برای کارمند تنظیم کنید: {1}

en: Please set {0}.
fa_IR: لطفاً {0} را تنظیم کنید.

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
fa_IR: لطفاً سیستم نامگذاری کارکنان را در منابع انسانی > تنظیمات منابع انسانی راه‌اندازی کنید

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
fa_IR: لطفاً سری شماره‌گذاری را برای حضور و غیاب از طریق Setup > Numbering Series تنظیم کنید

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
fa_IR: لطفاً با کلیک بر روی "بازخورد آموزشی" و سپس "جدید" نظرات خود را در مورد آموزش به اشتراک بگذارید.

en: Please specify the job applicant to be updated.
fa_IR: لطفا متقاضی کار را مشخص کنید تا به روز شود.

en: Please submit the {0} before marking the cycle as Completed
fa_IR: لطفاً قبل از علامت گذاری چرخه به عنوان تکمیل شده، {0} را ارسال کنید

en: Please update your status for this training event
fa_IR: لطفا وضعیت خود را برای این رویداد آموزشی به روز کنید

note: Label of the posted_on (Datetime) field in DocType 'Job Opening'
en: Posted On
fa_IR: نوشته شده در

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
fa_IR: تاریخ ارسال

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Posting date
fa_IR: تاریخ ارسال

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
fa_IR: منطقه ترجیحی برای اقامت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
fa_IR: حاضر

en: Present Records
fa_IR: رکوردهای حاضر

note: Label of the prevent_self_leave_approval (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Prevent self approval for leaves even if user has permissions
fa_IR: جلوگیری از خود تأییدی درخواست‌های مرخصی حتی اگر کاربر مجوز داشته باشد

en: Preview Salary Slip
fa_IR: پیش نمایش فیش حقوقی

note: Label of the principal_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Principal Amount
fa_IR: مبلغ اصلی

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
fa_IR: عنوان چاپ

en: Printed On {0}
fa_IR: چاپ شده در {0}

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
fa_IR: جزئیات چاپ

en: Privilege Leave
fa_IR: مرخصی استحقاقی

en: Probation
fa_IR: تحت مراقبت

en: Probationary Period
fa_IR: دوره آزمایشی

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
fa_IR: پردازش حضور و غیاب پس از

note: Label of the process_payroll_accounting_entry_based_on_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Process Payroll Accounting Entry based on Employee
fa_IR: پردازش ثبت حسابداری حقوق و دستمزد بر اساس کارمند

note: Description of the 'Pay Via Payment Entry' (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Process leave encashment via a separate Payment Entry instead of Salary Slip
fa_IR: بازخرید مرخصی استفاده‌نشده را از طریق سند پرداخت جداگانه انجام دهید، نه فیش حقوقی

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
fa_IR: کسر مالیات حرفه ای

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
fa_IR: مهارت

en: Profile
fa_IR: نمایه

en: Profit
fa_IR: سود

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
fa_IR: پیشرفت

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
fa_IR: پروژه

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Project Profitability
fa_IR: سودآوری پروژه

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Promotion
fa_IR: ارتقا

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
fa_IR: تاریخ ارتقاء

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
fa_IR: ویژگی

en: Property already added
fa_IR: دارایی قبلاً اضافه شده است

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
fa_IR: کسورات صندوق تامین

note: Label of the publish_salary_range (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Salary Range
fa_IR: انتشار محدوده حقوق و دستمزد

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
fa_IR: در وب سایت منتشر کنید

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
fa_IR: هدف

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose & Amount
fa_IR: هدف و مبلغ

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
fa_IR: هدف از سفر

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
fa_IR: سه ماه یکبار

note: Label of the questionnaire_email_sent (Check) field in DocType 'Exit Interview'
en: Questionnaire Email Sent
fa_IR: پرسشنامه ایمیل ارسال شد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
fa_IR: در صف

note: Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Quick Filters
fa_IR: فیلترهای سریع

en: Quick Links
fa_IR: لینک های سریع

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
fa_IR: مطرح شده توسط

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
fa_IR: نرخ

note: Label of the rate_goals_manually (Check) field in DocType 'Appraisal'
en: Rate Goals Manually
fa_IR: به اهداف دستی امتیاز دهید

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
fa_IR: رتبه بندی

note: Label of the rating_criteria (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Rating Criteria
fa_IR: معیارهای رتبه بندی

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the ratings_section (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Ratings
fa_IR: رتبه بندی ها

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
fa_IR: تخصیص دوباره مرخصی‌ها

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
fa_IR: خواندن

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
fa_IR: دلیل

note: Label of the reason_for_requesting (Text) field in DocType 'Job Requisition'
en: Reason for Requesting
fa_IR: دلیل درخواست

en: Reason for skipping auto attendance:
fa_IR: دلیل عدم حضور و غیاب خودکار:

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
fa_IR: دریافتنی ها

en: Recent Attendance Requests
fa_IR: درخواست های حضور و غیاب اخیر

en: Recent Leaves
fa_IR: مرخصی های اخیر

note: Name of a Workspace
en: Recruitment
fa_IR: استخدام

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل استخدام

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
fa_IR: قرمز

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
fa_IR: ارجاع

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
fa_IR: سند مرجع

note: Label of the reference_document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_name (Data) field in DocType 'PWA Notification'
en: Reference Document Name
fa_IR: نام سند مرجع

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
fa_IR: نوع سند مرجع

en: Reference: {0}
fa_IR: مرجع: {0}

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
fa_IR: منابع

note: Label of the referral_payment_status (Select) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Bonus Payment Status
fa_IR: وضعیت پرداخت پاداش ارجاعی

note: Label of the referral_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Details
fa_IR: جزئیات ارجاع

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
fa_IR: ارجاع دهنده

note: Label of the referrer_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Details
fa_IR: جزئیات ارجاع دهنده

note: Label of the referrer_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Name
fa_IR: نام ارجاع دهنده

note: Label of the reflections_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Reflections
fa_IR: بازتاب ها

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
fa_IR: جزئیات سوخت گیری

en: Reject Employee Referral
fa_IR: رد معرفی کارمند

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
fa_IR: رد شده

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
fa_IR: تاریخ برکناری

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
fa_IR:  تاریخ برکناری

en: Relieving Date Missing
fa_IR: رفع تاریخ از دست رفته

en: Reload
fa_IR: بارگذاری مجدد

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
fa_IR: مزایای باقی مانده (سالانه)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
fa_IR: ملاحظات

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
fa_IR: ملاحظات

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
fa_IR: یادآوری قبل

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
fa_IR: یادآوری شد

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
fa_IR: یادآور

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
fa_IR: یادآوری ها

note: Label of the remove_if_zero_valued (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Remove if Zero Valued
fa_IR: در صورت داشتن ارزش صفر حذف کنید

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
fa_IR: ماشین اجاره ای

en: Reopen
fa_IR: باز کردن دوباره

en: Repay From Salary
fa_IR: بازپرداخت از حقوق

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
fa_IR: بازپرداخت از حقوق فقط برای وام های مدت دار قابل انتخاب است

note: Label of the repay_unclaimed_amount_from_salary (Check) field in DocType 'Employee Advance'
en: Repay Unclaimed Amount from Salary
fa_IR: بازپرداخت مبلغ مطالبه نشده از حقوق

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
fa_IR: پاسخ داده شده

en: Replies
fa_IR: پاسخ می دهد

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
fa_IR: گزارش ها

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Exit Interview'
en: Reports To
fa_IR: گزارش به

en: Request Attendance
fa_IR: درخواست حضور و غیاب

en: Request Leave
fa_IR: درخواست مرخصی

en: Request a Leave
fa_IR: درخواست یک مرخصی

en: Request a Shift
fa_IR: درخواست یک شیفت

en: Request an Advance
fa_IR: درخواست یک پیش پرداخت

note: Label of the requested_by (Link) field in DocType 'Job Requisition' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By
fa_IR: درخواست شده توسط

note: Label of the requested_by_name (Data) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By (Name)
fa_IR: درخواست شده توسط (نام)

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
fa_IR: نیاز به بودجه کامل

en: Required Skills
fa_IR: مهارت های مورد نیاز

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
fa_IR: برای ایجاد کارمند مورد نیاز است

en: Reschedule Interview
fa_IR: زمان‌بندی مجدد مصاحبه

en: Reset Password
fa_IR: بازنشانی گذرواژه

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
fa_IR: تاریخ استعفا نامه

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
fa_IR: تاریخ حل و فصل

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
fa_IR: جزئیات حل و فصل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
fa_IR: حل شد

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
fa_IR: حل شده توسط

en: Responsibilities
fa_IR: مسئولیت ها

note: Label of the restrict_backdated_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Restrict Backdated Leave Application
fa_IR: محدود کردن درخواست مرخصی دارای تاریخ قبلی

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
fa_IR: نتیجه

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
fa_IR: رزومه

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
fa_IR: پیوست رزومه

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Link
fa_IR: لینک رزومه

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Interview'
en: Resume link
fa_IR: لینک رزومه

en: Retained
fa_IR: حفظ شد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
fa_IR: پاداش نگهداشت

note: Label of the retirement_age (Data) field in DocType 'HR Settings'
en: Retirement Age (In Years)
fa_IR: سن بازنشستگی (به سال)

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
fa_IR: برگشت

en: Return amount cannot be greater than unclaimed amount
fa_IR: مبلغ برگشتی نمی‌تواند بیشتر از مبلغ مطالبه نشده باشد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
fa_IR: بازگشت

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
fa_IR: مبلغ برگشتی

en: Review various other settings related to Employee Leaves and Expense Claim
fa_IR: تنظیمات مختلف دیگر مربوط به مرخصی های کارمند و مطالبه هزینه را مرور کنید

note: Label of the reviewer (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer
fa_IR: بازبین

note: Label of the reviewer_name (Data) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer Name
fa_IR: نام داور

note: Label of the revised_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Revised CTC
fa_IR: CTC اصلاح شده

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
fa_IR: راست

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
fa_IR: نقش

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
fa_IR: نقش مجاز برای ایجاد برنامه مرخصی دارای تاریخ قبلی

note: Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Roster
fa_IR: لیست شیفت کاری

note: Label of the color (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Roster Color
fa_IR: رنگ لیست شیفت کاری

note: Label of the round_name (Data) field in DocType 'Interview Round'
en: Round Name
fa_IR: نام دور

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Round off Work Experience
fa_IR: گرد کردن تجربه کاری

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
fa_IR: به نزدیکترین عدد صحیح گرد کنید

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
fa_IR: مجموع گرد شده

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
fa_IR: کل گرد شده (ارز شرکت)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
fa_IR: گرد کردن

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
fa_IR: مسیر

note: Description of the 'Job Application Route' (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route to the custom Job Application Webform
fa_IR: مسیر به فرم وب درخواست شغل سفارشی

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان مقدار یا فرمول را برای مؤلفه حقوق و دستمزد {1} با متغیر بر اساس حقوق مشمول مالیات تنظیم کرد

en: Row #{0}: The {1} Component has the options {2} and {3} enabled.
fa_IR: ردیف #{0}: مؤلفه {1} دارای گزینه‌های {2} و {3} فعال است.

en: Row #{0}: Timesheet amount will overwrite the Earning component amount for the Salary Component {1}
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار برگه زمانی، مقدار مؤلفه درآمد را برای مؤلفه حقوق و دستمزد بازنویسی می‌کند {1}

en: Row No {0}: Amount cannot be greater than the Outstanding Amount against Expense Claim {1}. Outstanding Amount is {2}
fa_IR: ردیف شماره {0}: مبلغ نمی‌تواند بیشتر از مبلغ معوق در برابر مطالبه هزینه {1} باشد. مبلغ معوقه {2} است

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
fa_IR: ردیف {0}# مبلغ تخصیص یافته {1} نمی‌تواند بیشتر از مبلغ درخواست نشده {2} باشد.

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Total amount
fa_IR: ردیف {0}# مبلغ پرداختی نمی‌تواند بیشتر از مبلغ کل باشد

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
fa_IR: ردیف {0}# مبلغ پرداختی نمی‌تواند بیشتر از مبلغ پیش پرداخت درخواستی باشد

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
fa_IR: ردیف {0}: مرکز هزینه {1} به شرکت {2} تعلق ندارد

en: Row {0}: From (Year) can not be greater than To (Year)
fa_IR: ردیف {0}: از (سال) نمی‌تواند بزرگتر از تا (سال) باشد

en: Row {0}: Goal Score cannot be greater than 5
fa_IR: ردیف {0}: امتیاز گل نمی‌تواند بیشتر از 5 باشد

en: Row {0}: Paid amount {1} is greater than pending accrued amount {2} against loan {3}
fa_IR: ردیف {0}: مبلغ پرداخت شده {1} بیشتر از مبلغ انباشته معلق {2} در مقابل وام {3} است.

en: Row {0}: {1}
fa_IR: ردیف {0}: {1}

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
fa_IR: ردیف {0}: {1} در جدول هزینه‌ها برای رزرو مطالبه هزینه لازم است.

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
fa_IR: قوانین

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
fa_IR: حقوق

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
fa_IR: مؤلفه حقوق و دستمزد

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
fa_IR: مؤلفه حقوق و دستمزد

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
fa_IR: حساب مؤلفه حقوق و دستمزد

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
fa_IR: نوع مؤلفه حقوق

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
fa_IR: مؤلفه حقوق و دستمزد برای لیست حقوق و دستمزد بر اساس جدول زمانی.

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Currency
fa_IR: ارز حقوق و دستمزد

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
fa_IR: جزئیات حقوق و دستمزد

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
fa_IR: جزئیات حقوق و دستمزد

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Salary Expectation
fa_IR: انتظار حقوق

note: Label of the salary_per (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Salary Paid Per
fa_IR: حقوق پرداختی به ازای هر

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
fa_IR: پرداخت حقوق بر اساس حالت پرداخت

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
fa_IR: پرداخت حقوق از طریق ECS

note: Name of a Workspace
en: Salary Payout
fa_IR: پرداخت حقوق

en: Salary Range
fa_IR: محدوده حقوق و دستمزد

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
fa_IR: ثبت حقوق

note: Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the column_break_rnoq (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of 
en: Salary Slip
fa_IR: فیش حقوق

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
fa_IR: فیش حقوق بر اساس جدول زمانی

en: Salary Slip ID
fa_IR: شناسه فیش حقوقی

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Leave
fa_IR: مرخصی فیش حقوق

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
fa_IR: وام فیش حقوق

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
fa_IR: جدول زمانی فیش حقوق

en: Salary Slip already exists for {0} for the given dates
fa_IR: فیش حقوق از قبل برای {0} برای تاریخ‌های داده شده وجود دارد

en: Salary Slip creation is queued. It may take a few minutes
fa_IR: ایجاد فیش حقوقی در صف است. ممکن است چند دقیقه طول بکشد

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
fa_IR: فیش حقوق کارمند {0} قبلاً برای این دوره ایجاد شده است

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
fa_IR: فیش حقوق کارمند {0} قبلاً برای برگه زمانی {1} ایجاد شده است

en: Salary Slip submission is queued. It may take a few minutes
fa_IR: ارسال فیش حقوقی در صف است. ممکن است چند دقیقه طول بکشد

en: Salary Slip {0} failed for Payroll Entry {1}
fa_IR: فیش حقوقی {0} برای ثبت حقوق و دستمزد {1} ناموفق بود

en: Salary Slip {0} failed. You can resolve the {1} and retry {0}.
fa_IR: فیش حقوقی {0} ناموفق بود. می‌توانید {1} را حل کنید و دوباره {0} را امتحان کنید.

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
fa_IR: فیش حقوقی ایجاد شد

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
fa_IR: فیش حقوقی ارسال شد

en: Salary Slips already exist for employees {}, and will not be processed by this payroll.
fa_IR: فیش حقوق از قبل برای کارمندان {} وجود دارد و توسط این لیست حقوق و دستمزد پردازش نخواهد شد.

en: Salary Slips submitted for period from {0} to {1}
fa_IR: فیش حقوقی ارسال شده برای دوره از {0} تا {1}

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
fa_IR: ساختار حقوق و دستمزد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
fa_IR: تخصیص ساختار حقوق و دستمزد

en: Salary Structure Assignment field
fa_IR: فیلد تخصیص ساختار حقوق و دستمزد

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
fa_IR: تخصیص ساختار حقوق و دستمزد برای کارمند از قبل وجود دارد

en: Salary Structure Missing
fa_IR: ساختار حقوق و دستمزد وجود ندارد

en: Salary Structure must be submitted before submission of {0}
fa_IR: ساختار حقوق باید قبل از ارسال {0} ارسال شود

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
fa_IR: ساختار حقوق و دستمزد برای کارمند {0} و تاریخ {1} یافت نشد

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
fa_IR: ساختار حقوق و دستمزد باید دارای مولفه(های) منعطف برای توزیع مبلغ مزایا باشد

en: Salary Structure {0} does not belong to company {1}
fa_IR: ساختار حقوق و دستمزد {0} متعلق به شرکت {1} نیست

note: Label of the salary_withholding (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Withholding
fa_IR: کسر حقوق

note: Label of the salary_withholding_cycle (Data) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Withholding Cycle
fa_IR: چرخه کسر حقوق

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
fa_IR: حقوق قبلاً برای دوره بین {0} و {1} پردازش شده است، دوره درخواست مرخصی نمی‌تواند بین این محدوده تاریخ باشد.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
fa_IR: تفکیک حقوق بر اساس درآمد و کسر.

note: Description of the 'Applicable Earnings Component' (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Salary components should be part of the Salary Structure.
fa_IR: مؤلفه‌های حقوق باید بخشی از ساختار حقوق و دستمزد باشد.

en: Salary slip emails have been enqueued for sending. Check {0} for status.
fa_IR: ایمیل های فیش حقوقی برای ارسال در نوبت قرار گرفته اند. وضعیت {0} را بررسی کنید.

en: Sales Invoice
fa_IR: فاکتور فروش

en: Same Company is entered more than once
fa_IR: همان شرکت بیش از یک بار وارد می‌شود

en: Sanctioned
fa_IR: تصویب شده

note: Label of the sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Sanctioned Amount
fa_IR: مبلغ تصویب شده

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
fa_IR: مبلغ تصویب شده نمی‌تواند بیشتر از مبلغ مطالبه در ردیف {0} باشد.

en: Saturday
fa_IR: شنبه

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
fa_IR: زمان‌بندی شده است

note: Label of the scheduled_on (Date) field in DocType 'Interview'
en: Scheduled On
fa_IR: برنامه ریزی شده در

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
fa_IR: امتیاز (0-5)

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
fa_IR: امتیاز کسب شده

en: Score must be less than or equal to 5
fa_IR: امتیاز باید کمتر یا مساوی 5 باشد

en: Scores
fa_IR: امتیازات

en: Search for Jobs
fa_IR: جستجو برای مشاغل

en: Select Company
fa_IR: شرکت را انتخاب کنید

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
fa_IR: انتخاب کارمندان

en: Select Interview Round First
fa_IR: ابتدا مرحله مصاحبه را انتخاب کنید

en: Select Interview first
fa_IR: ابتدا مصاحبه را انتخاب کنید

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
fa_IR: برای ثبت بانکی، حساب پرداخت را انتخاب کنید

en: Select Payroll Frequency.
fa_IR: فرکانس حقوق و دستمزد را انتخاب کنید.

en: Select Payroll Period
fa_IR: انتخاب دوره حقوق و دستمزد

en: Select Property
fa_IR: Property را انتخاب کنید

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
fa_IR: انتخاب شرایط و ضوابط

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
fa_IR: کاربران را انتخاب کنید

en: Select an employee to get the employee advance.
fa_IR: یک کارمند را برای پیش پرداخت کارمند انتخاب کنید.

en: Select the Employee for which you want to allocate leaves.
fa_IR: کارمندی را که می‌خواهید برای آن مرخصی اختصاص دهید انتخاب کنید.

en: Select the Employee.
fa_IR: کارمند را انتخاب کنید.

en: Select the Leave Type like Sick leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
fa_IR: نوع مرخصی مانند مرخصی استعلاجی، مرخصی امتیازی، مرخصی گاه به گاه و غیره را انتخاب کنید.

en: Select the date after which this Leave Allocation will expire.
fa_IR: تاریخی را انتخاب کنید که پس از آن این تخصیص مرخصی منقضی شود.

en: Select the date from which this Leave Allocation will be valid.
fa_IR: تاریخی را انتخاب کنید که از آن این تخصیص مرخصی معتبر خواهد بود.

en: Select the end date for your Leave Application.
fa_IR: تاریخ پایان درخواست مرخصی خود را انتخاب کنید.

en: Select the start date for your Leave Application.
fa_IR: تاریخ شروع درخواست مرخصی خود را انتخاب کنید.

note: Description of the 'Enabled' (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Select this if you want shift assignments to be automatically created indefinitely.
fa_IR: این گزینه را انتخاب کنید اگر می‌خواهید تخصیص شیفت‌ها به‌صورت نامحدود به‌طور خودکار ایجاد شوند.

en: Select type of leave the employee wants to apply for, like Sick Leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
fa_IR: نوع مرخصی مورد نظر کارمند را انتخاب کنید، مانند مرخصی استعلاجی، مرخصی امتیازی، مرخصی گاه به گاه و غیره.

en: Select your Leave Approver i.e. the person who approves or rejects your leaves.
fa_IR: تایید کننده مرخصی خود را انتخاب کنید، یعنی شخصی که مرخصی‌های شما را تایید یا رد می‌کند.

en: Select {0}
fa_IR: انتخاب {0}

note: Label of the self_appraisal_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Self Appraisal
fa_IR: ارزیابی خود

en: Self Appraisal Pending: {0}
fa_IR: خود ارزیابی در انتظار: {0}

en: Self Score
fa_IR: امتیاز خود

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
fa_IR: خودخوان

en: Self-approval for leaves is not allowed
fa_IR: خود تاییدی برای مرخصی مجاز نیست

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
fa_IR: سمینار

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
fa_IR: ارسال ایمیل به آدرس

en: Send Exit Questionnaire
fa_IR: ارسال پرسشنامه خروج

en: Send Exit Questionnaires
fa_IR: ارسال پرسشنامه خروج

note: Label of the send_interview_feedback_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Feedback Reminder
fa_IR: ارسال یادآوری بازخورد مصاحبه

note: Label of the send_interview_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Reminder
fa_IR: ارسال یادآوری مصاحبه

note: Label of the send_leave_notification (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Leave Notification
fa_IR: ارسال اعلان مرخصی

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
fa_IR: فرستنده

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
fa_IR: ایمیل فرستنده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
fa_IR: ارسال شد

en: Sent Successfully: {0}
fa_IR: با موفقیت ارسال شد: {0}

en: Sep
fa_IR: سپتامبر

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Activities
fa_IR: فعالیت های جداسازی

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Begins On
fa_IR: جدایی آغاز می‌شود

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
fa_IR: سلسله

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service
fa_IR: سرویس

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
fa_IR: جزئیات خدمات

en: Service Expense
fa_IR: هزینه خدمات

en: Service Expenses
fa_IR: هزینه های خدمات

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the service_item (Data) field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
fa_IR: آیتم خدمات

note: Description of the 'Current Work Experience' (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Set "From(Year)" and "To(Year)" to 0 for no upper and lower limit.
fa_IR: From(Year) و "To(Year)" را روی 0 بدون محدودیت بالا و پایین تنظیم کنید.

note: Label of the set_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Set Assignment Details
fa_IR: تنظیم جزئیات تخصیص

note: Label of the allocate_leaves_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Set Leave Details
fa_IR: تنظیم جزئیات مرخصی

en: Set Relieving Date for Employee: {0}
fa_IR: تنظیم تاریخ تخفیف برای کارمند: {0}

note: Description of the 'Get Employees' (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Set filters to fetch employees
fa_IR: فیلترهایی را برای واکشی کارمندان تنظیم کنید

note: Description of the 'Filters' (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Set optional filters to fetch employees in the appraisee list
fa_IR: فیلترهای اختیاری را برای واکشی کارکنان در لیست ارزیابی کنندگان تنظیم کنید

en: Set the default account for the {0} {1}
fa_IR: تنظیم حساب پیش‌فرض برای {0} {1}

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Set the frequency for holiday reminders
fa_IR: فرکانس یادآوری تعطیلات را تنظیم کنید

note: Description of the 'Employee Promotion Details' (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Set the properties that should be updated in the Employee master on promotion submission
fa_IR: ویژگی هایی را که باید در Employee master در ارسال ارتقاء به روز شوند، تنظیم کنید

en: Set the status to {0} if required.
fa_IR: در صورت لزوم وضعیت را روی {0} تنظیم کنید.

en: Set {0} for selected employees
fa_IR: تنظیم {0} برای کارمندان انتخاب شده

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Settings Missing
fa_IR: تنظیمات از دست رفته است

en: Settle all Payables and Receivables before submission
fa_IR: همه پرداختنی‌ها و دریافتنی‌ها را قبل از ارسال تسویه کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
fa_IR: مستقر شده

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
fa_IR: برپایی

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
fa_IR: شیفت

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
fa_IR: شیفت و حضور و غیاب

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
fa_IR: شیفت پایان واقعی

en: Shift Actual End Time
fa_IR: زمان پایان واقعی شیفت

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
fa_IR: شروع واقعی شیفت

en: Shift Actual Start Time
fa_IR: زمان شروع واقعی شیفت

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
fa_IR: تخصیص شیفت

note: Label of the shift_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Assignment Details
fa_IR: جزئیات تخصیص شیفت

en: Shift Assignment History
fa_IR: تاریخچه تخصیص شیفت

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment Tool
fa_IR: ابزار تخصیص شیفت

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
fa_IR: تخصیص شیفت: {0} برای کارمند ایجاد شد: {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Attendance
fa_IR: حضور و غیاب شیفت

note: Label of the shift_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the schedule_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Details
fa_IR: جزئیات شیفت

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
fa_IR: پایان شیفت

en: Shift End Time
fa_IR: زمان پایان شیفت

note: Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Location
fa_IR: مکان شیفت

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
fa_IR: درخواست شیفت

en: Shift Request Approver
fa_IR: تایید کننده درخواست شیفت

note: Label of the shift_request_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Request Filters
fa_IR: فیلترهای درخواست شیفت

note: Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule
fa_IR: زمان‌بندی شیفت

note: Label of the shift_schedule_assignment (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule Assignment
fa_IR: تخصیص زمان‌بندی شیفت

note: Label of the shift_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Shift Settings
fa_IR: تنظیمات شیفت

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
fa_IR: شروع شیفت

en: Shift Start Time
fa_IR: زمان شروع شیفت

note: Label of the shift_status (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Status
fa_IR: وضعیت شیفت

en: Shift Tools
fa_IR: ابزارهای شیفت

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
fa_IR: نوع شیفت

en: Shift has been successfully updated to {0}.
fa_IR: شیفت با موفقیت به {0} به روز شد.

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
fa_IR: شیفت‌ها

en: Show Employee
fa_IR: نشان دادن کارمند

note: Label of the show_leave_balances_in_salary_slip (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Show Leave Balances in Salary Slip
fa_IR: نمایش تراز مرخصی در فیش حقوقی

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
fa_IR: نمایش مرخصی‌های همه اعضای بخش در تقویم

en: Show Salary Slip
fa_IR: نمایش فیش حقوقی

en: Showing
fa_IR: در حال نمایش

en: Sick Leave
fa_IR: مرخصی استعلاجی

en: Single Assignment
fa_IR: اختصاص تکی

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
fa_IR: مهارت

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Skill Assessment
fa_IR: ارزیابی مهارت

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
fa_IR: نام مهارت

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
fa_IR: مهارت ها

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
fa_IR: صرف نظر از حضور و غیاب خودکار

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
fa_IR: نادیده گرفتن تخصیص ساختار حقوق و دستمزد برای کارکنان زیر، زیرا رکوردهای تخصیص ساختار حقوق از قبل در برابر آنها وجود دارد. {0}

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
fa_IR: منبع

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
fa_IR: نام منبع

note: Label of the source_and_rating_section (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Source and Rating
fa_IR: منبع و رتبه بندی

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
fa_IR: مبلغ حمایت شده

note: Label of the staffing_details (Table) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Staffing Details
fa_IR: جزئیات کارگزینی

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
fa_IR: طرح کارگزینی

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
fa_IR: جزئیات طرح کارگزینی

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
fa_IR: طرح کارگزینی {0} از قبل برای نقش سازمانی {1} وجود دارد

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
fa_IR: مبلغ استاندارد معافیت مالیاتی

note: Label of the standard_working_hours (Float) field in DocType 'HR Settings'
en: Standard Working Hours
fa_IR: ساعت کاری استاندارد

en: Start
fa_IR: شروع

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
fa_IR: زمان شروع

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
fa_IR: تاریخ شروع و پایان در یک دوره حقوق و دستمزد معتبر نیست، نمی‌تواند {0} را محاسبه کند.

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
fa_IR: تاریخ شروع و پایان در یک دوره حقوق و دستمزد معتبر نیست، نمی‌تواند {0} را محاسبه کند.

en: Start date: {0}
fa_IR: تاریخ شروع: {0}

en: Start time and end time cannot be same.
fa_IR: زمان شروع و پایان نمی‌تواند یکسان باشد.

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
fa_IR: مؤلفه آماری

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the status (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Label of the status (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the status (Select) field in DocType
en: Status
fa_IR: وضعیت

note: Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Status for Other Half
fa_IR: وضعیت برای نیمه دیگر

en: Stock Options
fa_IR: گزینه‌های موجودی

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
fa_IR: جلوگیری از ثبت درخواست مرخصی توسط کاربران در روزهای زیر.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
fa_IR: به شدت بر اساس نوع لاگ ورود کارکنان است

en: Structures have been assigned successfully
fa_IR: ساختارها با موفقیت تخصیص یافتند

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
fa_IR: موضوع

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
fa_IR: تاریخ ارسال

en: Submission Failed
fa_IR: ارسال ناموفق بود

en: Submit
fa_IR: ارسال

en: Submit Feedback
fa_IR: بازخورد ارائه دهید

en: Submit Now
fa_IR: اکنون ارسال کنید

en: Submit Proof
fa_IR: ارائه مدرک

en: Submit Salary Slip
fa_IR: ارائه فیش حقوقی

en: Submit this Leave Application to confirm.
fa_IR: برای تایید این درخواست مرخصی را ارسال کنید.

en: Submit this to create the Employee record
fa_IR: این را برای ایجاد رکورد کارمند ارسال کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
fa_IR: ارسال شده

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
fa_IR: ارسال فیش حقوقی و ایجاد دفترچه ...

en: Submitting Salary Slips...
fa_IR: ارسال فیش حقوقی...

en: Subsidiary companies have already planned for {1} vacancies at a budget of {2}. Staffing Plan for {0} should allocate more vacancies and budget for {3} than planned for its subsidiary companies
fa_IR: شرکت های تابعه قبلاً برای {1} جای خالی با بودجه {2} برنامه ریزی کرده اند. طرح کارکنان برای {0} باید تعداد بیشتری از مشاغل و بودجه برای {3} نسبت به شرکت های تابعه خود اختصاص دهد

en: Success
fa_IR: موفقیت

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Sum of all previous slabs
fa_IR: مجموع تمام طبقه های قبلی

en: Summarized View
fa_IR: نمای خلاصه شده

en: Sunday
fa_IR: یک‌شنبه

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
fa_IR: تامین کننده

en: Suspended
fa_IR: معلق

en: Sync {0}
fa_IR: همگام سازی {0}

en: Syntax error
fa_IR: اشتباه نوشتاری

en: Syntax error in condition: {0} in Income Tax Slab
fa_IR: خطای نحوی در شرایط: {0} در Income Tax Slab

note: Name of a role
en: System Manager
fa_IR: مدیر سیستم

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Take Exact Completed Years
fa_IR: دقیقاً سالهای تکمیل شده را در نظر بگیرید

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
fa_IR: تسک

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
fa_IR: وزن تسک

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
fa_IR: مالیات و مزایا

note: Label of the tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Tax Deducted Till Date
fa_IR: مالیات کسر شده تا تاریخ

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
fa_IR: دسته معافیت مالیاتی

note: Label of the section_break_8 (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the tax_exemption_declaration (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Tax Exemption Declaration
fa_IR: اعلامیه معافیت مالیاتی

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
fa_IR: مدارک معافیت مالیاتی

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
fa_IR: تنظیم مالیات

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
fa_IR: مالیات بر حقوق اضافی

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
fa_IR: مالیات بر مزایای قابل انعطاف

note: Label of the taxable_earnings_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Taxable Earnings Till Date
fa_IR: درآمد مشمول مالیات تا تاریخ

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
fa_IR: طبقه حقوق مشمول مالیات

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
fa_IR: طبقه حقوق مشمول مالیات

note: Label of the taxes_and_charges_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Taxes & Charges
fa_IR: مالیات و عوارض

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
fa_IR: مالیات ها و هزینه های مالیات بر درآمد

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Taxi
fa_IR: تاکسی

en: Team Claims
fa_IR: مطالبات تیم

en: Team Leaves
fa_IR: مرخصی‌های تیم

en: Team Requests
fa_IR: درخواست های تیم

en: Team Updates
fa_IR: به روز رسانی تیم

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
fa_IR: نام الگو

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
fa_IR: مقررات

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
fa_IR: شرایط و ضوابط

en: Thank you
fa_IR: متشکرم

note: Description of the 'Payroll Date' (Date) field in DocType 'Additional Salary'
en: The date on which Salary Component with Amount will contribute for Earnings/Deduction in Salary Slip.
fa_IR:  تاریخی که در آن مؤلفه حقوق و دستمزد با مبلغ برای درآمد/کسر فیش حقوق کمک می‌کند.

note: Description of the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: The day of the month when leaves should be allocated
fa_IR: روزی از ماه که باید مرخصی ها اختصاص داده شود

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
fa_IR: روزهایی که در آن درخواست مرخصی می دهید، تعطیلات هستند. شما نیازی به درخواست مرخصی ندارید.

en: The days between {0} to {1} are not valid holidays.
fa_IR: روزهای بین {0} تا {1} تعطیلات معتبر نیستند.

en: The first Approver in the list will be set as the default Approver.
fa_IR: اولین تایید کننده در لیست به عنوان تایید کننده پیش‌فرض تنظیم می‌شود.

en: The fraction of Daily Salary per Leave should be between 0 and 1
fa_IR: کسری حقوق روزانه در هر مرخصی باید بین 0 تا 1 باشد

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
fa_IR: کسری از دستمزد روزانه برای حضور نیم روز پرداخت می‌شود

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
fa_IR: فیش حقوقی که به کارمند ایمیل می‌شود، با گذرواژه محافظت می‌شود، گذرواژه بر اساس سیاست گذرواژه ایجاد می‌شود.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
fa_IR: زمان بعد از زمان شروع شیفت که ورود به منزل دیر در نظر گرفته می‌شود (بر حسب دقیقه).

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
fa_IR: زمان قبل از پایان شیفت زمانی که خروج زودهنگام در نظر گرفته می‌شود (بر حسب دقیقه).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
fa_IR: زمان قبل از زمان شروع شیفت که طی آن ورود کارکنان برای حضور و غیاب در نظر گرفته می‌شود.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
fa_IR: تئوری

en: There are more holidays than working days this month.
fa_IR: تعداد روزهای تعطیل در این ماه بیشتر از روزهای کاری است.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
fa_IR: هیچ جای خالی در طرح کارگزینی وجود ندارد {0}

en: There is no Salary Structure assigned to {0}. First assign a Salary Stucture.
fa_IR: هیچ ساختار حقوقی به {0} اختصاص داده نشده است. ابتدا یک ساختار حقوق تعیین کنید.

en: There's no Employee with Salary Structure: {0}. Assign {1} to an Employee to preview Salary Slip
fa_IR: هیچ کارمندی با ساختار حقوق و دستمزد وجود ندارد: {0}. برای پیش نمایش فیش حقوقی، {1} را به یک کارمند اختصاص دهید

note: Description of the 'Is Optional Leave' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: These leaves are holidays permitted by the company however, availing it is optional for an Employee.
fa_IR: این مرخصی ها تعطیلات مجاز توسط شرکت هستند، اما استفاده از آن برای یک کارمند اختیاری است.

en: This action will prevent making changes to the linked appraisal feedback/goals.
fa_IR: این اقدام از ایجاد تغییرات در بازخورد/اهداف ارزیابی مرتبط جلوگیری می‌کند.

en: This compensatory leave will be applicable from {0}.
fa_IR: این مرخصی جبرانی از {0} قابل اجرا خواهد بود.

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
fa_IR: این کارمند قبلاً یک لاگ با همان مهر زمانی دارد.{0}

en: This error can be due to invalid formula or condition.
fa_IR: این خطا می‌تواند به دلیل فرمول یا شرایط نامعتبر باشد.

en: This error can be due to invalid syntax.
fa_IR: این خطا می‌تواند به دلیل نحو نامعتبر باشد.

en: This error can be due to missing or deleted field.
fa_IR: این خطا می‌تواند به دلیل گم شدن یا حذف شدن فیلد باشد.

en: This field allows you to set the maximum number of consecutive leaves an Employee can apply for.
fa_IR: این فیلد به شما امکان می‌دهد حداکثر تعداد مرخصی‌های متوالی را که یک کارمند می‌تواند درخواست دهد، تنظیم کنید.

en: This field allows you to set the maximum number of leaves that can be allocated annually for this Leave Type while creating the Leave Policy
fa_IR: این فیلد به شما امکان می دهد در هنگام ایجاد سیاست مرخصی، حداکثر تعداد مرخصی هایی را که می‌توان سالانه برای این نوع مرخصی اختصاص داد تنظیم کنید.

en: This is based on the attendance of this Employee
fa_IR: این بر اساس حضور و غیاب این کارمند است

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
fa_IR: این برگه های حقوق و دستمزد را ارسال می‌کند و ثبت دفتر روزنامه تعهدی ایجاد می‌کند. آیا شما می‌خواهید ادامه دهید؟

en: Thursday
fa_IR: پنج‌شنبه

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
fa_IR: زمان

en: Time Interval
fa_IR: بازه زمانی

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
fa_IR: برگه زمان

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
fa_IR: زمان پس از پایان شیفت که در طی آن خروج برای حضور و غیاب در نظر گرفته می‌شود.

note: Description of the 'Time to Fill' (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time taken to fill the open positions
fa_IR: زمان صرف شده برای پر کردن موقعیت های باز

note: Label of the time_to_fill (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time to Fill
fa_IR: زمان پر کردن

note: Label of the timelines_tab (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Timelines
fa_IR: جدول زمانی

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
fa_IR: جدول زمانی

note: Label of the timesheets_section (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Timesheet Details
fa_IR: جزئیات جدول زمانی

en: Timing
fa_IR: زمان سنجی

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
fa_IR: عنوان

en: To
fa_IR: به

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
fa_IR: به مبلغ

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
fa_IR: تا تاریخ

en: To Date cannot be before From Date
fa_IR: تا تاریخ نمی‌تواند قبل از از تاریخ باشد

en: To Date should be greater than From Date
fa_IR: تا تاریخ باید بزرگتر از از تاریخ باشد

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
fa_IR: تا زمان

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
fa_IR: به کاربر

en: To allow this, enable {0} under {1}.
fa_IR: برای اجازه دادن به این، {0} را در {1} فعال کنید.

en: To apply for a Half Day check 'Half Day' and select the Half Day Date
fa_IR: برای درخواست نیم روز، «نیم روز» را علامت بزنید و تاریخ نیم روز را انتخاب کنید

en: To date can not be equal or less than from date
fa_IR: تا به امروز نمی‌تواند برابر یا کمتر از تاریخ باشد

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
fa_IR: تا به امروز نمی‌تواند بیشتر از تاریخ معافیت کارمند باشد.

en: To date can not be less than from date
fa_IR: تا به امروز نمی‌تواند کمتر از تاریخ باشد

en: To date can not greater than employee's relieving date
fa_IR: تا به امروز نمی‌تواند بیشتر از تاریخ معافیت کارمند باشد

en: To date cannot be before from date
fa_IR: تا به امروز نمی‌تواند قبل از تاریخ باشد

note: Label of the to_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: To(Year)
fa_IR: تا (سال)

en: To(Year) year can not be less than From(year)
fa_IR: تا (سال) سال نمی‌تواند کمتر از From (سال) باشد

en: Today is {0}'s birthday 🎉
fa_IR: امروز تولد {0} است 🎉

en: Today {0} at our Company! 🎉
fa_IR: امروز {0} در شرکت ما! 🎉

en: Today {0} completed {1} year(s) at our Company! 🎉
fa_IR: امروز {0} {1} سال(ها) را در شرکت ما تکمیل کرد! 🎉

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Total
fa_IR: جمع

en: Total Absent
fa_IR: کل غایب

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
fa_IR: مبلغ کل واقعی

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
fa_IR: کل مبلغ پیش پرداخت

note: Label of the total_allocated_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Total Allocated Leave(s)
fa_IR: مجموع مرخصی(های) اختصاص داده شده

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
fa_IR: مبلغ کل

en: Total Amount cannot be zero
fa_IR: مبلغ کل نمی‌تواند صفر باشد

en: Total Billed Hours
fa_IR: مجموع ساعات صورتحساب

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
fa_IR: کل مبلغ مطالبه شده

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
fa_IR: کل مبلغ اعلام شده

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
fa_IR: کسر کل

note: Label of the base_total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction (Company Currency)
fa_IR: مجموع کسر (ارز شرکت)

en: Total Early Exits
fa_IR: مجموع خروج های اولیه

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
fa_IR: کل درآمد

note: Label of the total_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Earnings
fa_IR: درآمد کل

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
fa_IR: کل بودجه تخمینی

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
fa_IR: کل هزینه تخمینی

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
fa_IR: کل مبلغ معافیت

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Goal Score
fa_IR: مجموع امتیاز گل

en: Total Gross Pay
fa_IR: کل دستمزد ناخالص

en: Total Holidays
fa_IR: کل تعطیلات

en: Total Hours (T)
fa_IR: کل ساعت (T)

note: Label of the total_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Income Tax
fa_IR: مالیات بر درآمد کل

en: Total Late Entries
fa_IR: مجموع ورودی های دیرهنگام

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
fa_IR: مجموع روزهای مرخصی

en: Total Leaves
fa_IR: کل مرخصی‌ها

en: Total Leaves ({0})
fa_IR: کل مرخصی‌ها ({0})

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
fa_IR: مجموع مرخصی‌های اختصاص داده شده

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
fa_IR: مجموع مرخصی‌های انباشته شده

en: Total Loan Repayment
fa_IR: کل بازپرداخت وام

en: Total Net Pay
fa_IR: کل پرداخت خالص

en: Total Non-Billed Hours
fa_IR: مجموع ساعات غیر صورتحساب

note: Label of the total_payable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Payable Amount
fa_IR: کل مبلغ قابل پرداخت

note: Label of the total_payment (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Total Payment
fa_IR: کل پرداخت

en: Total Present
fa_IR: کل حال

note: Label of the total_receivable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Receivable Amount
fa_IR: کل مبلغ دریافتنی

en: Total Resignations
fa_IR: مجموع استعفاها

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
fa_IR: کل مبلغ تصویب شده

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
fa_IR: نمره کل

note: Label of the self_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Self Score
fa_IR: نمره کل خود

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
fa_IR: کل مالیات ها و هزینه ها

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
fa_IR: مجموع ساعات کاری

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
fa_IR: مبلغ کل پیش پرداخت نمی‌تواند بیشتر از کل مبلغ تصویب شده باشد

en: Total allocated leaves are more than maximum allocation allowed for {0} leave type for employee {1} in the period
fa_IR: مجموع مرخصی های تخصیص یافته بیشتر از حداکثر تخصیص مجاز برای {0} نوع مرخصی برای کارمند {1} در دوره است.

en: Total allocated leaves {0} cannot be less than already approved leaves {1} for the period
fa_IR: مجموع مرخصی‌های تخصیص یافته {0} نمی‌تواند کمتر از مرخصی‌های تأیید شده قبلی {1} برای دوره باشد

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
fa_IR: مجموع مبلغ مؤلفه مزایای انعطاف‌پذیر {0} نباید کمتر از حداکثر مزایا باشد {1}

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
fa_IR: مجموع به حروف

note: Label of the base_total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words (Company Currency)
fa_IR: مجموع به حروف (ارز شرکت)

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
fa_IR: مجموع مرخصی‌های تخصیص یافته برای نوع مرخصی {0} اجباری است

en: Total percentage against cost centers should be 100
fa_IR: درصد کل در مقابل مراکز هزینه باید 100 باشد

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Total salary booked against this component for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
fa_IR: کل حقوق ثبت شده در مقابل این جزء برای این کارمند از ابتدای سال (دوره حقوق و دستمزد یا سال مالی) تا تاریخ پایان فیش حقوقی فعلی.

note: Description of the 'Month To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the month up to the current salary slip's end date.
fa_IR: کل حقوق رزرو شده برای این کارمند از ابتدای ماه تا تاریخ پایان فیش حقوقی فعلی.

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
fa_IR: کل حقوق رزرو شده برای این کارمند از ابتدای سال (دوره حقوق و دستمزد یا سال مالی) تا تاریخ پایان فیش حقوقی فعلی.

en: Total weightage for all {0} must add up to 100. Currently, it is {1}%
fa_IR: سنجش کل برای همه {0} باید تا 100 جمع شود. در حال حاضر {1}% است

note: Label of the total_working_days_per_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Total working Days Per Year
fa_IR: مجموع روزهای کاری در سال

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
fa_IR: مجموع ساعات کاری نباید از حداکثر ساعات کاری بیشتر باشد {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
fa_IR: جمع

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
fa_IR: قطار

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
fa_IR: ایمیل مربی

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
fa_IR: نام مربی

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
fa_IR: آموزش

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
fa_IR: تاریخ آموزش

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
fa_IR: رویداد آموزشی

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
fa_IR: کارمند رویداد آموزشی

en: Training Event:
fa_IR: رویداد آموزشی:

en: Training Events
fa_IR: رویدادهای آموزشی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
fa_IR: بازخورد آموزشی

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
fa_IR: برنامه آموزشی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
fa_IR: نتیجه آموزش

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
fa_IR: کارمند نتیجه آموزش

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
fa_IR: آموزش ها

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
fa_IR: تاریخ تراکنش

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
fa_IR: نام تراکنش

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
fa_IR: نوع تراکنش

en: Transactions
fa_IR: تراکنش‌ها

en: Transactions cannot be created for an Inactive Employee {0}.
fa_IR: تراکنش‌ها را نمی‌توان برای یک کارمند غیرفعال {0} ایجاد کرد.

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
fa_IR: تاریخ انتقال

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
fa_IR: سفر

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
fa_IR: پیش نیاز سفر

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
fa_IR: سفر از

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
fa_IR: بودجه سفر

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
fa_IR: برنامه سفر

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
fa_IR: درخواست سفر

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
fa_IR: هزینه‌یابی درخواست سفر

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
fa_IR: سفر به

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
fa_IR: نوع سفر

en: Tuesday
fa_IR: سه‌شنبه

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
fa_IR: نوع

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
fa_IR: نوع اثبات

en: Unable to find Salary Component {0}
fa_IR: نمی‌توان مؤلفه حقوق و دستمزد {0} را پیدا کرد

en: Unarchive
fa_IR: لغو بایگانی

note: Label of the unclaimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Unclaimed Amount
fa_IR: مبلغ مطالبه نشده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview'
en: Under Review
fa_IR: تحت بررسی

en: Unlinked Attendance record from Employee Checkins: {}
fa_IR: سابقه حضور و غیاب بدون پیوند از ورود کارکنان: {}

en: Unlinked logs
fa_IR: لاگ‌های بدون پیوند

en: Unmarked Attendance for days
fa_IR: حضور و غیاب نامشخص برای روزهای

en: Unmarked Days
fa_IR: روزهای نامشخص

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
fa_IR: روزهای نامشخص

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
fa_IR: پرداخت نشده

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
fa_IR: مطالبه هزینه پرداخت نشده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Unsettled
fa_IR: بی قرار

en: Unsubmitted Appraisals
fa_IR: ارزیابی های ارسال نشده

en: Untracked Hours
fa_IR: ساعت های پیگیری نشده

en: Untracked Hours (U)
fa_IR: ساعت‌های پیگیری نشده (U)

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
fa_IR: مرخصی های استفاده نشده

en: Upcoming Holidays
fa_IR: تعطیلات آینده

en: Upcoming Holidays Reminder
fa_IR: یادآوری تعطیلات آینده

en: Upcoming Shifts
fa_IR: شیفت های آینده

en: Update
fa_IR: به روز رسانی

en: Update Expense
fa_IR: به روز رسانی هزینه

en: Update Job Applicant
fa_IR: به روز رسانی متقاضی کار

en: Update Progress
fa_IR: به روز رسانی پیشرفت

en: Update Response
fa_IR: به روز رسانی پاسخ

en: Update Salary Structures
fa_IR: به روز رسانی ساختارهای حقوق و دستمزد

en: Update Status
fa_IR: وضعیت به روز رسانی

en: Update Tax
fa_IR: به روز رسانی مالیات

en: Updated status from {0} to {1} for date {2} in the attendance record {3}
fa_IR: وضعیت به روز شده از {0} به {1} برای تاریخ {2} در سابقه حضور و غیاب {3}

en: Updated the Job Applicant status to {0}
fa_IR: وضعیت متقاضی شغل به {0} به روز شد

en: Updated the status of Job Offer {0} for the linked Job Applicant {1} to {2}
fa_IR: وضعیت Job Offer {0} برای Job Applicant پیوند شده {1} به {2} به روز شد

en: Updated the status of linked Job Applicant {0} to {1}
fa_IR: وضعیت متقاضی کار پیوند شده {0} به {1} به روز شد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
fa_IR: آپلود حضور و غیاب

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
fa_IR: HTML را آپلود کنید

en: Upload images or documents
fa_IR: تصاویر یا اسناد را آپلود کنید

en: Uploading...
fa_IR: در حال آپلود...

note: Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Upper Range
fa_IR: محدوده بالا

note: Label of the used_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Used Leave(s)
fa_IR: مرخصی(های) استفاده شده

en: Used Leaves
fa_IR: مرخصی‌های استفاده شده

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
fa_IR: کاربر

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
fa_IR: کاربران

en: Utilization
fa_IR: استفاده

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
fa_IR: جای خالی

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
fa_IR: جای خالی نمی‌تواند کمتر از فرصت های فعلی باشد

en: Vacancies fulfilled
fa_IR: جای خالی تکمیل شد

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
fa_IR: تایید حضور و غیاب

en: Validating Employee Attendance...
fa_IR: تایید حضور و غیاب کارمند...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
fa_IR: ارزش / توضیحات

en: Value missing
fa_IR: ارزش از دست رفته است

note: Label of the variable (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Variable
fa_IR: متغیر

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
fa_IR: متغیر بر اساس حقوق مشمول مالیات

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
fa_IR: گیاه خواری

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
fa_IR: وسیله نقلیه

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
fa_IR: هزینه های خودرو

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
fa_IR: لاگ خودرو

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
fa_IR: سرویس خودرو

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Service Item
fa_IR: آیتم سرویس خودرو

en: Verify
fa_IR: تأیید کنید

en: View
fa_IR: نما

en: View All
fa_IR: مشاهده همه

en: View Goals
fa_IR: مشاهده اهداف

en: View Leave History
fa_IR: مشاهده تاریخچه مرخصی

en: View Ledger
fa_IR: مشاهده دفتر

en: View List
fa_IR: مشاهده لیست

en: View Salary Slips
fa_IR: مشاهده فیش‌های حقوقی

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Violet
fa_IR: بنفش

en: WARNING: Loan Management module has been separated from ERPNext.
fa_IR: هشدار: ماژول مدیریت وام از ERPNext جدا شده است.

en: Walk In
fa_IR: وارد شوید

en: Warning
fa_IR: هشدار

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0} in this allocation.
fa_IR: هشدار: تراز مرخصی برای نوع مرخصی {0} در این تخصیص کافی نیست.

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0}.
fa_IR: هشدار: تراز مرخصی برای نوع مرخصی {0} کافی نیست.

en: Warning: Leave application contains following block dates
fa_IR: هشدار: درخواست مرخصی شامل تاریخ‌های مسدود زیر است

en: Warning: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
fa_IR: اخطار: {0} در حال حاضر یک تخصیص شیفت فعال {1} برای برخی/همه این تاریخ‌ها دارد.

en: Website Listing
fa_IR: لیست وب سایت

en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
fa_IR: هفتگی

note: Label of the per_weightage (Float) field in DocType 'Appraisal Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Weightage (%)
fa_IR: سنجش (%)

en: Whereas allocation for Compensatory Leaves is automatically created or updated on submission of Compensatory Leave Request.
fa_IR: در حالی که تخصیص برای مرخصی جبرانی به طور خودکار ایجاد یا با ارسال درخواست مرخصی جبرانی ایجاد یا به روز می‌شود.

note: Label of the qualification_reason (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Why is this Candidate Qualified for this Position?
fa_IR: چرا این کاندید واجد شرایط این موقعیت است؟

note: Label of the send_work_anniversary_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Work Anniversaries
fa_IR:  سالگردهای کاری

en: Work Anniversary Reminder
fa_IR: یادآوری سالگرد کار

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
fa_IR: تاریخ پایان کار

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
fa_IR: کار از تاریخ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
fa_IR: کار از خانه

note: Label of the work_references (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Work References
fa_IR: مراجع کار

en: Work Summary for {0}
fa_IR: خلاصه کار برای {0}

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
fa_IR: در تعطیلات کار کرد

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
fa_IR: روزهای کاری

note: Label of the working_days_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Working Days and Hours
fa_IR: روزها و ساعات کاری

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
fa_IR: ساعات کاری

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
fa_IR: محاسبه ساعت کاری بر اساس

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
fa_IR: آستانه ساعات کاری برای غیبت

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
fa_IR: آستانه ساعات کاری برای نیم روز

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
fa_IR: ساعات کاری که زیر آن غایب مشخص شده است. (صفر برای غیرفعال کردن)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
fa_IR: ساعات کاری که کمتر از آن نیم روز مشخص شده است. (صفر برای غیرفعال کردن)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
fa_IR: کارگاه

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
fa_IR: سال

note: Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Detail' Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date
fa_IR: سال تا به امروز

note: Label of the base_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date(Company Currency)
fa_IR: سال تا به امروز (ارز شرکت)

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
fa_IR: سالانه

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
fa_IR: زرد

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
fa_IR: بله

en: Yes, Proceed
fa_IR: بله، ادامه دهید

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
fa_IR: شما مجاز به تأیید مرخصی در تاریخ‌های مسدود نیستید

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
fa_IR: شما در تمام روز(های) بین روزهای درخواست مرخصی جبرانی حضور ندارید

en: You can claim only an amount of {0}, the rest amount {1} should be in the application as pro-rata component
fa_IR: شما فقط می‌توانید مبلغ {0} را مطالبه کنید، مابقی مبلغ {1} باید به‌عنوان مؤلفه متناسب در برنامه باشد.

en: You can not define multiple slabs if you have a slab with no lower and upper limits.
fa_IR: اگر طبقه بدون محدودیت های پایین و بالایی داشته باشید، نمی‌توانید چند طبقه را تعریف کنید.

en: You can not request for your Default Shift: {0}
fa_IR: شما نمی‌توانید برای شیفت پیش‌فرض خود درخواست دهید: {0}

en: You can only plan for upto {0} vacancies and budget {1} for {2} as per staffing plan {3} for parent company {4}.
fa_IR: شما فقط می‌توانید برای حداکثر {0} موقعیت شغلی و بودجه {1} برای {2} طبق برنامه کارگزینی {3} برای شرکت مادر {4} برنامه ریزی کنید.

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
fa_IR: شما فقط می‌توانید بازخرید مرخصی را برای مبلغ بازخرید معتبر ارسال کنید

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
fa_IR: شما فقط می‌توانید اسناد JPG، PNG، PDF، TXT یا Microsoft را آپلود کنید.

en: You do not have permission to complete this action
fa_IR: شما مجوز تکمیل این عمل را ندارید

en: You have no advances
fa_IR: هیچ پیش پرداختی ندارید

en: You have no notifications
fa_IR: هیچ اعلانی ندارید

en: You have no requests
fa_IR: هیچ درخواستی ندارید

en: You have no upcoming holidays
fa_IR: شما هیچ تعطیلات پیش رویی ندارید

en: You have no upcoming shifts
fa_IR: هیچ شیفت آتی ندارید

en: You may add additional details, if any, and submit the offer.
fa_IR: شما می‌توانید جزئیات بیشتری را در صورت وجود اضافه کنید و پیشنهاد را ارسال کنید.

en: You were only present for Half Day on {}. Cannot apply for a full day compensatory leave
fa_IR: شما فقط برای نیم روز در {} حضور داشتید. نمی‌توان برای مرخصی جبرانی تمام روز درخواست داد

en: Your Interview session is rescheduled from {0} {1} - {2} to {3} {4} - {5}
fa_IR: جلسه مصاحبه شما از {0} {1} - {2} به {3} {4} - {5} تغییر مکان داد.

en: active
fa_IR: فعال

en: based on
fa_IR: بر اساس

en: cancelled
fa_IR: لغو شد

en: changed the status from {0} to {1} via Attendance Request
fa_IR: از طریق درخواست حضور و غیاب، وضعیت را از {0} به {1} تغییر داد

en: created
fa_IR: ایجاد شده

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
fa_IR: ایمیل

en: result
fa_IR: نتیجه

en: results
fa_IR: نتایج

en: review
fa_IR: مرور

en: reviews
fa_IR: بررسی ها

en: submitted
fa_IR: ارسال شده

en: {0} & {1}
fa_IR: {0} و {1}

en: {0} <br> This error can be due to missing or deleted field.
fa_IR: {0} <br> این خطا ممکن است به دلیل گم شدن یا حذف شدن فیلد باشد.

en: {0} Appraisal(s) are not submitted yet
fa_IR: {0} ارزیابی(های) هنوز ارسال نشده است

en: {0} Missing
fa_IR: {0} وجود ندارد

en: {0} Row #{1}: Formula is set but {2} is disabled for the Salary Component {3}.
fa_IR: {0} ردیف #{1}: فرمول تنظیم شده است اما {2} برای مؤلفه حقوق و دستمزد {3} غیرفعال است.

en: {0} Row #{1}: {2} needs to be enabled for the formula to be considered.
fa_IR: {0} ردیف #{1}: برای در نظر گرفتن فرمول باید {2} فعال شود.

en: {0} Unread
fa_IR: {0} خوانده نشده

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
fa_IR: {0} قبلاً برای کارمند {1} برای دوره {2} تا {3} تخصیص داده شده است

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
fa_IR: {0} از قبل برای کارمند {1} و دوره {2} وجود دارد

en: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
fa_IR: {0} از قبل یک تخصیص شیفت فعال {1} برای برخی/همه این تاریخ‌ها دارد.

en: {0} applicable after {1} working days
fa_IR: {0} پس از {1} روز کاری قابل اعمال است

[ctx: Leave Type]
en: {0} balance
fa_IR: {0} تراز

en: {0} created successfully!
fa_IR: {0} با موفقیت ایجاد شد!

en: {0} deleted successfully!
fa_IR: {0} با موفقیت حذف شد!

en: {0} is mandatory
fa_IR: {0} اجباری است

en: {0} is not a holiday.
fa_IR: {0} تعطیلات نیست.

en: {0} is not allowed to submit Interview Feedback for the Interview: {1}
fa_IR: {0} مجاز به ارسال بازخورد مصاحبه برای مصاحبه نیست: {1}

en: {0} is not in Optional Holiday List
fa_IR: {0} در فهرست تعطیلات اختیاری نیست

en: {0} is not in a valid Payroll Period
fa_IR: {0} در یک دوره حقوق و دستمزد معتبر نیست

en: {0} is required
fa_IR: {0} مورد نیاز است

en: {0} must be submitted
fa_IR: {0} باید ارسال شود

en: {0} of {1} Completed
fa_IR: {0} از {1} تکمیل شد

en: {0} successful!
fa_IR: {0} موفق!

en: {0} successfully!
fa_IR: {0} با موفقیت!

en: {0} updated successfully!
fa_IR: {0} با موفقیت به روز شد!

en: {0} vacancies and {1} budget for {2} already planned for subsidiary companies of {3}. You can only plan for upto {4} vacancies and and budget {5} as per staffing plan {6} for parent company {3}.
fa_IR: {0} جای خالی و {1} بودجه برای {2} که قبلاً برای شرکت های تابعه {3} برنامه ریزی شده است. شما فقط می‌توانید برای حداکثر {4} موقعیت شغلی و بودجه {5} طبق برنامه کارگزینی {6} برای شرکت مادر {3} برنامه ریزی کنید.

en: {0} {1} {2}?
fa_IR: {0} {1} {2}؟

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
fa_IR: {0}: ایمیل کارمند یافت نشد، بنابراین ایمیل ارسال نشد

en: {0}: From {0} of type {1}
fa_IR: {0}: از {0} از نوع {1}

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
fa_IR: {} پذیرفته شده

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
fa_IR: {} فعال

note: Count format of shortcut in the Salary Payout Workspace Count format of shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: {} Draft
fa_IR: {} پیش‌نویس

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
fa_IR: {} باز

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace Count format of shortcut in the Performance Workspace Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {} Pending
fa_IR: {} انتظار

note: Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace
en: {} Unclaimed
fa_IR: {} مطالبه نشده

en: {} is an invalid Attendance Status.
fa_IR: {} یک وضعیت حضور و غیاب نامعتبر است.

en: {} {} open for this position.
fa_IR: {} {} برای این موقعیت باز است.
