frappe - en to es_ES translation catalogue (1227 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
es_ES:  Desvinculación de Pago en la cancelación del anticipo del empleado

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
es_ES: La fecha 'Desde' no puede ser mayor que la fecha 'Hasta'

en: % Utilization (B + NB) / T
es_ES: % Utilización (B + NB) / T

en: % Utilization (B / T)
es_ES: % Utilización (B / T)

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
es_ES: &#39;employee_field_value&#39; y &#39;timestamp&#39; son obligatorios.

en: ) for {0}
es_ES: ) para {0}

en: ...Fetching Employees
es_ES: ...Recuperando empleados

note: Option for the 'Rounding' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: 0.25
es_ES: 0.20

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
es_ES: <b>Ejemplo:</b> SAL- {first_name} - {date_of_birth.year} <br> Esto generará una contraseña como SAL-Jane-1972

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
es_ES: <b>El total de permisos asignados</b> es superior al número de días del periodo de asignación

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Informes &amp; Datos Maestros</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Tus accesos directos</b></span>

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
es_ES: Ya existe una Solicitud de Trabajo para {0} solicitada por {1}: {2}

en: A friendly reminder of an important date for our team.
es_ES: Un agradable recordatorio de una fecha importante para nuestro equipo.

en: A {0} exists between {1} and {2} (
es_ES: A {0} existe entre {1} y {2} (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
es_ES: Abreviatura

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
es_ES: Ausente

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
es_ES: Días ausentes

en: Absent Records
es_ES: Registros de Ausentes

note: Name of a role
en: Academics User
es_ES: Usuario Académico

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
es_ES: Aceptado

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
es_ES: Cuenta

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
es_ES: Encabezado de cuenta

en: Account No
es_ES: Cuenta No

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
es_ES: No se puede establecer el tipo de cuenta para la cuenta a pagar de nóminas {0}, por favor elimínelo e inténtelo de nuevo

en: Account {0} does not belong to company: {1}
es_ES: Cuenta {0} no pertenece a la compañía: {1}

en: Account {0} does not match with Company {1}
es_ES: La cuenta {0} no pertenece a la compañía {1}

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
es_ES: Contabilidad

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
es_ES: Contabilidad y Pagos

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
es_ES: Detalles de Contabilidad

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
es_ES: Dimensión contable

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
es_ES: Dimensiones contables

en: Accounting Ledger
es_ES: Libro de contabilidad

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
es_ES: Informes Contables

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
es_ES: Cuentas

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
es_ES: Cuentas por Pagar

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
es_ES: Cuentas por cobrar

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
es_ES: Configuración de cuentas

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
es_ES: Entrada de Diario de Acumulación para Salarios de {0} a {1}

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
es_ES: Acción

en: Actions
es_ES: Acciones

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
es_ES: Activo

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
es_ES: Actividades

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
es_ES: Nombre de la Actividad

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
es_ES: Tipo de actividad

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
es_ES: Cantidad real

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
es_ES: Costo real

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
es_ES: Días reales cobrables

en: Add to Details
es_ES: Añadir a Detalles

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
es_ES: Añadir permisos no usados de asignaciones anteriores

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
es_ES: Añadido el

en: Added to details
es_ES: Agregado a los Detalles

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
es_ES: Monto adicional

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
es_ES: Información Adicional

en: Additional PF
es_ES: PF adicional

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
es_ES: Salario Adicional

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
es_ES: Salario Adicional

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
es_ES: El Salario Adicional para bonificación de recomendación solo puede ser creado contra el Referido del Empleado con estatus {0}

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
es_ES: Salario adicional: {0} ya existe para el componente de salario: {1} para el período {2} y {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
es_ES: Dirección del Organizador

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
es_ES: Avanzar

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
es_ES: Cuenta anticipada

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
es_ES: Importe Anticipado

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
es_ES: Pago Anticipado

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
es_ES: Pagos adelantados

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
es_ES: Filtros Avanzados

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
es_ES: Anticipos

note: Name of a role
en: All
es_ES: Todos

en: All Jobs
es_ES: Todos los trabajos

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
es_ES: Monto asignado

en: Allocated Leaves
es_ES: Vacaciones Asignadas

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
es_ES: Asignado {0} permiso(s) a través del programador en {1} basándose en la opción "Asignar en el día" establecida en {2}

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
es_ES: Asignación

en: Allocation Expired!
es_ES: ¡Asignación caducada!

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
es_ES: Permitir el Cobro

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
es_ES: Permitir Saldo Negativo

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
es_ES: Permitir exención de impuestos

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
es_ES: Permitir al usuario

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
es_ES: Permitir que los usuarios

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
es_ES: Permitir la salida después de la hora de finalización del turno (en minutos)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
es_ES: Permitir a los usuarios siguientes aprobar solicitudes de ausencia en días bloqueados.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
es_ES: Alternar entradas como IN y OUT durante el mismo turno

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
es_ES: Modificado Desde

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
es_ES: Importe

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
es_ES: Cantidad basada en fórmula

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
es_ES: Asignación Anual

en: Annual Salary
es_ES: Salario anual

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
es_ES: Cualquier otro detalle

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
es_ES: Aplicable para

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
es_ES: Aplicable en el caso de la incorporación de empleados

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
es_ES: Dirección de correo electrónico del solicitante

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
es_ES: Nombre del Solicitante

en: Applicant name
es_ES: Nombre del solicitante

en: Application Status
es_ES: Estado de la Aplicación

en: Application period cannot be across two allocation records
es_ES: El período de solicitud no puede estar en dos registros de asignación

en: Application period cannot be outside leave allocation period
es_ES: El periodo de solicitud no puede estar fuera del periodo de asignación de vacaciones

en: Applications Received
es_ES: Solicitudes recibidas

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
es_ES: Se aplica a la empresa

en: Apply
es_ES: Postularse

en: Apply Filters
es_ES: Aplicar filtros

en: Apply Now
es_ES: Aplicar Ahora

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
es_ES: Cita

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
es_ES: Día de la cita

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
es_ES: Carta de cita

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
es_ES: Plantilla de carta de cita

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
es_ES: Contenido de la carta de nombramiento

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
es_ES: Evaluación

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
es_ES: Ciclo de Evaluación

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
es_ES: Meta de Evaluación

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
es_ES: Objetivo de la plantilla de evaluación

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
es_ES: Titulo de la plantilla de evaluación

en: Apprentice
es_ES: Aprendiz

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
es_ES: Aprobación

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
es_ES: Estado de Aprobación

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
es_ES: El estado de esta solicitud debe ser "Aprobado" o "Rechazado"

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
es_ES: Aprobado

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
es_ES: Supervisor

en: Apr
es_ES: Abr

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
es_ES: Archivado

en: Are you sure you want to proceed?
es_ES: ¿Está seguro de que desea continuar?

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
es_ES: Fecha y hora de llegada

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
es_ES: De acuerdo con su estructura salarial asignada no puede solicitar beneficios

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
es_ES: Nombre de Activo

en: Assigning Structures...
es_ES: Asignando Estructuras ...

en: Assigning...
es_ES: Asignando...

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
es_ES: Asignación basada en

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
es_ES: Adjuntos

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
es_ES: Asistencia

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
es_ES: Fecha de Asistencia

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
es_ES: Asistencia desde fecha

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
es_ES: Asistencia 'Desde fecha' y 'Hasta fecha' son obligatorias

en: Attendance ID
es_ES: ID de Asistencia

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
es_ES: Asistencia marcada

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
es_ES: Solicitud de Asistencia

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
es_ES: Asistencia a la Fecha

en: Attendance Updated
es_ES: Asistencia actualizada

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
es_ES: La asistencia ha sido marcada según los registros de empleados

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
es_ES: Asistencia no enviada para {0} ya que es un feriado.

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
es_ES: Asistencia no validada para {0} ya que {1} está de permiso.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
es_ES: La asistencia se marcará automáticamente solo después de esta fecha.

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
es_ES: Asistentes

en: Aug
es_ES: Ago

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
es_ES: Configuraciones de asistencia automática

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
es_ES: Auto dejar cobro

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
es_ES: Esperando Respuesta

en: Bank
es_ES: Banco

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
es_ES: Número de Cuenta Bancaria

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
es_ES: Detalles del banco

en: Bank Entries
es_ES: Asientos Bancarios

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
es_ES: Nombre del banco

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
es_ES: Giro Bancario

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
es_ES: Comience el (días)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
es_ES: Comience el check-in antes de la hora de inicio del turno (en minutos)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
es_ES: Principiante

en: Benefit
es_ES: Beneficio

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
es_ES: Beneficios

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
es_ES: Bimensual

en: Birthday Reminder
es_ES: Recordatorio de cumpleaños

en: Birthday Reminder 🎂
es_ES: Recordatorio de cumpleaños 🎂

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
es_ES: Bloquear fecha

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
es_ES: Bloquear días

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
es_ES: Azul

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
es_ES: Cuerpo

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
es_ES: Monto de la Bonificación

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
es_ES: Fecha de Pago de Bonificación

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
es_ES: La fecha de pago de la bonificación no puede ser una fecha pasada

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
es_ES: Sucursal

en: Bulk Assignments
es_ES: Asignación masiva

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
es_ES: Calcule los días laborables de la nómina en función de

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
es_ES: Calculado en días

en: Calls
es_ES: Llamadas

en: Campaign
es_ES: Campaña

en: Cancel
es_ES: Cancelar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
es_ES: Cancelado

en: Cannot find active Leave Period
es_ES: No se puede encontrar el Período de permiso activo

en: Cannot submit. Attendance is not marked for some employees.
es_ES: No se puede validar. No se ha marcado la asistencia de algunos empleados.

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
es_ES: Trasladar

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
es_ES: Trasladar ausencias

en: Casual Leave
es_ES: Permiso ocacional

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
es_ES: Cambio

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
es_ES: Catálogo de cuentas

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
es_ES: Centros de costos

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
es_ES: Comprobar vacantes en la creación de ofertas de trabajo

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
es_ES: Comprobar en la Fecha

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
es_ES: Echa un vistazo a la Fecha

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
es_ES: Beneficio de reclamo por

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
es_ES: Fecha de Reclamación

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
es_ES: Reclamado

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
es_ES: Cantidad reclamada

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
es_ES: Fecha de liquidación

en: Close
es_ES: Cerrar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
es_ES: Cerrado

en: Closing Balance
es_ES: Balance de cierre

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
es_ES: Notas de cierre

en: Collapse All
es_ES: Desplegar todo

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
es_ES: Comentarios

en: Commission
es_ES: Comisión

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
es_ES: Compañía

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
es_ES: Detalles de la Compañía

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
es_ES: Solicitud de permiso compensatorio

en: Compensatory Off
es_ES: Compensatorio

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
es_ES: Completado

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
es_ES: Completado el

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
es_ES: Componente

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
es_ES: Propiedades y referencias de componentes

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
es_ES: Condición

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
es_ES: Condición y fórmula

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
es_ES: Condiciones

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
es_ES: Condiciones y variable de fórmula y ejemplo

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
es_ES: Conferencia

en: Confirm
es_ES: Confirmar

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
es_ES: Conexiones

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
es_ES: Considere la asistencia no marcada como

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
es_ES: Correo electrónico de contacto

en: Contact Information
es_ES: Información del contacto

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
es_ES: Contacto No.

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
es_ES: Número de contacto

en: Continue
es_ES: Continuar

en: Contract
es_ES: Contrato

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
es_ES: Copia de Invitación / Anuncio

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
es_ES: Costo

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
es_ES: Centro de costos

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
es_ES: Centros de costos

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
es_ES: Presupuesto

en: Could not submit some Salary Slips: {}
es_ES: No se han podido validar algunos recibos de nóminas: {}

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
es_ES: País

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
es_ES: Curso

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
es_ES: Carta de presentación

en: Create
es_ES: Crear

en: Create Employee
es_ES: Crear empleado

en: Create Journal Entry
es_ES: Crear entrada de diario

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
es_ES: Crear Nuevo ID de Empleado

en: Create Payment Entry
es_ES: Crear entrada de pago

en: Create Salary Slip
es_ES: Crear nómina salarial

en: Create Salary Slips
es_ES: Crear Recibos de Sueldo

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
es_ES: Crear una Entrada de Pago separada contra la Reclamación de Beneficios

en: Creating Payment Entries......
es_ES: Creando Entradas de Pago ......

en: Creating Salary Slips...
es_ES: Creando Recibos de Sueldo ...

en: Creating {0}...
es_ES: Creando {0}...

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
es_ES: Criterios

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
es_ES: Divisa / Moneda

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
es_ES: Corriente

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
es_ES: Recuento Actual

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
es_ES: El valor actual del odómetro debe ser mayor que el último valor del odómetro {0}

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
es_ES: Valor actual del cuentakilómetros

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
es_ES: Aperturas Actuales

en: Customer
es_ES: Cliente

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Cyan
es_ES: Cian

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
es_ES: Diario

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
es_ES: Resumen diario de Trabajo

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
es_ES: Grupo de resumen de trabajo diario

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
es_ES: Resumen de Trabajo Diario de Grupo Usuario

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
es_ES: Respuestas Diarias del Resumen del Trabajo

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
es_ES: Tablero

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
es_ES: Fecha

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Date
es_ES: Fecha

en: Date Range
es_ES: Rango de Fechas

en: Date is repeated
es_ES: La fecha está repetida

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
es_ES: Fecha de nacimiento

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
es_ES: Fecha de Ingreso

en: Debit A/C Number
es_ES: Número de débito A / C

en: Dec
es_ES: Dic

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
es_ES: Declaraciones

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
es_ES: Cantidad declarada

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
es_ES: Deduzca el impuesto completo en la fecha de nómina seleccionada

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
es_ES: Deducir Impuestos para beneficios de Empleados no Reclamados

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
es_ES: Deducir impuestos por soporte de exención de impuestos sin enviar

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
es_ES: Deducción

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
es_ES: Deducciones

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
es_ES: Cuenta predeterminada

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
es_ES: Importe por defecto

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
es_ES: Banco Predeterminado / Cuenta de Efectivo se actualizará automáticamente en la Entrada de Diario Salario cuando se selecciona este modo.

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
es_ES: Estructura de Salario Predeterminada

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
es_ES: Cuenta de Gastos Diferidos

en: Delete
es_ES: Eliminar

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
es_ES: Viaje de entrega

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
es_ES: Departamento

note: Name of a DocType
en: Department Approver
es_ES: Aprobador de Departamento

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
es_ES: Hora de Salida

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
es_ES: Depende de los días de pago

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
es_ES: Descripción

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
es_ES: Puesto

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
es_ES: Habilidad de designación

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
es_ES: Detalles

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
es_ES: Detalles del Patrocinador (Nombre, Ubicación)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
es_ES: Determinar el check-in y el check-out

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
es_ES: Desactivar

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
es_ES: Desactivar redondeo

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
es_ES: Deshabilitado

en: Dismiss
es_ES: Descartar

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
es_ES: Cantidad Dispensada (Prorrateada)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
es_ES: No incluir en total

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
es_ES: No incluir en total

en: Do you still want to proceed?
es_ES: ¿Aún quiere continuar?

en: Document Status
es_ES: Estado del Documento

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
es_ES: Nacional

en: Download PDF
es_ES: Descargar PDF

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
es_ES: Descargar plantilla

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
es_ES: Borrador

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
es_ES: Conductor

en: Duplicate Entry
es_ES: Entrada duplicada

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
es_ES: Duración (Días)

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
es_ES: Salida Temprana

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
es_ES: Período de gracia de salida temprana

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
es_ES: Ausencia Ganada

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
es_ES: Frecuencia de vacaciones ganadas

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
es_ES: Ingresos

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
es_ES: Componente de Ganancia

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
es_ES: Ganancias

en: Edit
es_ES: Editar

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
es_ES: Válido desde

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
es_ES: Correo electrónico

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
es_ES: Dirección de correo electrónico

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
es_ES: Identificación de correo

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
es_ES: Enviar Nómina al Empleado por Correo Electrónico

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
es_ES: Correo electrónico enviado a

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
es_ES: Plantilla de Correo Electrónico

en: Email sent to {0}
es_ES: Correo electrónico enviado a {0}

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
es_ES: Envíe por correo electrónico el recibo de salario al empleado basándose en el correo electrónico preferido seleccionado en Empleado

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
es_ES: Empleado

en: Employee A/C Number
es_ES: Número de A / C del empleado

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
es_ES: Avance del Empleado

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
es_ES: Resumen de Avance del Empleado

en: Employee Advances
es_ES: Avances de Empleado

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
es_ES: Análisis de los empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
es_ES: Herramienta de asistencia de los empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
es_ES: Solicitud de Beneficios para Empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
es_ES: Detalle de la Solicitud de Beneficios para Empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
es_ES: Reclamo de Beneficio del Empleado

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
es_ES: Beneficios de empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
es_ES: Actividad de Embarque de Empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
es_ES: Registro de empleados

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
es_ES: Detalles del Empleado

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
es_ES: Correos Electrónicos del Empleado

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
es_ES: Grado del Empleado

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
es_ES: Grupo de empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
es_ES: Seguro de Salud para Empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
es_ES: Incentivo para Empleados

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
es_ES: Nombre de empleado

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
es_ES: Número de empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
es_ES: Empleado de Abordo

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
es_ES: Plantilla de Incorporación del Empleado

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
es_ES: Otros ingresos del empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
es_ES: Promoción del Empleado

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
es_ES: Detalles de la Promoción del Empleado

en: Employee Promotion cannot be submitted before Promotion Date
es_ES: La promoción del empleado no puede validarse antes de la fecha de promoción

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
es_ES: Historial de Propiedad del Empleado

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
es_ES: Recomendación de empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
es_ES: Separación de Empleados

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
es_ES: Plantilla de Separación de Empleados

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
es_ES: Configuración de Empleado

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
es_ES: Habilidad del empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
es_ES: Mapa de habilidades del empleado

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
es_ES: Habilidades de los empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
es_ES: Categoría de Exención Fiscal del Empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
es_ES: Declaración de Exención Fiscal del Empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
es_ES: Categoría de Declaración de Exención Fiscal del Empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
es_ES: Presentación de Prueba de Exención Fiscal del Empleado

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
es_ES: Detalle de envío de prueba de exención fiscal del empleado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
es_ES: Subcategoría de exención fiscal para empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Training
es_ES: Formación de los empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
es_ES: Transferencia del Empleado

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
es_ES: Detalle de Transferencia del Empleado

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
es_ES: Detalles de Transferencia del Empleado

en: Employee Transfer cannot be submitted before Transfer Date
es_ES: La transferencia de empleado no se puede validar antes de la fecha de transferencia

en: Employee {0} already submitted an application {1} for the payroll period {2}
es_ES: El empleado {0} ya presentó una solicitud {1} para el período de nómina {2}

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
es_ES: El Empleado {0} no tiene una cantidad de beneficio máximo

en: Employee {0} is not active or does not exist
es_ES: El empleado {0} no está activo o no existe

en: Employee {0} is on Leave on {1}
es_ES: El empleado {0} está de baja en {1}

en: Employee {0} on Half day on {1}
es_ES: Empleado {0} del medio día del {1}

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
es_ES: Empleados

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
es_ES: Empleados HTML

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
es_ES: Empleados que trabajan en un día festivo

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
es_ES: Habilitar asistencia automática

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
es_ES: Habilitado

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
es_ES: Cobro

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
es_ES: Monto del Cobro

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
es_ES: Fecha de Cobro

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
es_ES: Cifrar recibos de sueldo en correos electrónicos

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
es_ES: Fecha Final

en: End Date cannot be before Start Date
es_ES: La fecha de finalización no puede ser anterior a la fecha de inicio

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
es_ES: Hora de finalización

en: End time cannot be before start time
es_ES: La hora de finalización no puede ser anterior a la hora de inicio

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
es_ES: Registro de puntos de energía

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
es_ES: Regla de puntos de energía

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
es_ES: Configuraciones de puntos de energía

en: Error Log
es_ES: Registro de Errores

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
es_ES: Mensaje de error

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
es_ES: Costo Estimado por Posición

en: Evaluation
es_ES: Evaluación

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
es_ES: Fecha de evaluación

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
es_ES: Detalles del Evento

en: Event Link
es_ES: Enlace de evento

en: Event Location
es_ES: Lugar del evento

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
es_ES: Nombre del evento

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
es_ES: Estado de Eventos

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
es_ES: Cada entrada y salida válidas

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
es_ES: Examen

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
es_ES: Tipo de cambio

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
es_ES: Exento del impuesto sobre la renta

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
es_ES: Exención

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
es_ES: Categoría de Exención

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
es_ES: Subcategoría de Exención

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
es_ES: Resumen de la entrevista de salida

en: Expand All
es_ES: Expandir todo

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
es_ES: Gastos

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
es_ES: Cuenta de costos

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
es_ES: Aprobador de Gastos obligatorio en la Reclamación de Gastos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
es_ES: Reembolso de gastos

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
es_ES: Cuenta de Gastos

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
es_ES: Anticipo de Adelanto de Gastos

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
es_ES: Detalle de reembolso de gastos

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
es_ES: Tipo de gasto

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
es_ES: Reclamación de gastos para el registro de vehículos {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
es_ES: Relación de Gastos {0} ya existe para el registro de vehículos

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
es_ES: Fecha de gasto

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
es_ES: Prueba de Gastos

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
es_ES: Gastos Impuestos y Cargos

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
es_ES: Tipo de Gasto

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
es_ES: Gastos

en: Expire Allocation
es_ES: Caducar la asignación

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
es_ES: Caducar Llevar hojas reenviadas (días)

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
es_ES: Expirado

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
es_ES: Explicación

en: Export
es_ES: Exportar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
es_ES: Falló

en: Failed to create/submit {0} for employees:
es_ES: Error al crear/validar {0} para los empleados:

en: Failed to submit some leave policy assignments:
es_ES: No se pudieron enviar algunas asignaciones de políticas de permisos:

en: Failure
es_ES: Fracaso

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
es_ES: Retroalimentación

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
es_ES: Retroalimentación enviada

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
es_ES: Comentarios ya validados para la entrevista {0}. Por favor, cancele la Retroalimentación de la Entrevista anterior {1} para continuar.

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
es_ES: Nombre de Campo

en: Fill the form and save it
es_ES: Llene el formulario y guárdelo

en: Filter Based On
es_ES: Filtro basado en

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
es_ES: Lista de Filtros

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
es_ES: Filtros

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
es_ES: Primer check-in y último check-out

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
es_ES: Primer Nombre

en: Fiscal Year
es_ES: Año fiscal

en: Fiscal Year {0} not found
es_ES: Año fiscal {0} no encontrado

note: Name of a role
en: Fleet Manager
es_ES: Gerente de Flota

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
es_ES: Beneficios Flexibles

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
es_ES: Vuelo

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
es_ES: Seguir a través de correo electronico

en: Food
es_ES: Comida

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
es_ES: Por empleados

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
es_ES: Fórmula

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
es_ES: Quincenal

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
es_ES: Fracción del salario diario por medio día

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
es_ES: Frecuencia

en: Friday
es_ES: Viernes

en: From
es_ES: Desde

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
es_ES: Desde Monto

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
es_ES: Desde la fecha

en: From Date cannot be greater than To Date
es_ES: La fecha 'Desde' no puede ser mayor que la fecha 'Hasta'

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
es_ES: Desde la fecha {0} no puede ser posterior a la fecha de liberación del empleado {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
es_ES: Desde la fecha {0} no puede ser anterior a la fecha de incorporación del empleado {1}

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
es_ES: Desde Empleado

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
es_ES: Desde hora

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
es_ES: Del usuario

en: From date can not be less than employee's joining date
es_ES: Desde la fecha no puede ser menor a la fecha de incorporación del empleado

en: From date can not be less than employee's joining date.
es_ES: La fecha de inicio no puede ser menor que la fecha de incorporación del empleado.

en: Fuel Expense
es_ES: Gasto de combustible

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
es_ES: Precio del combustible

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
es_ES: Cantidad de combustible

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
es_ES: Nombre completo

en: Full-time
es_ES: Jornada completa

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
es_ES: Totalmente Patrocinado

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
es_ES: Cantidad Financiada

en: Future dates not allowed
es_ES: No se permiten fechas futuras

en: Gender
es_ES: Género

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
es_ES: Balance general

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
es_ES: Geolocalización

en: Get Details From Declaration
es_ES: Obtener detalles de la declaración

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
es_ES: Obtener Empleados

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
es_ES: Obtener Plantilla

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
es_ES: Sin Gluten

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
es_ES: Objetivo

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
es_ES: Calificación

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
es_ES: Total

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
es_ES: Verde

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
es_ES: Pago Bruto

en: Group
es_ES: Grupo

en: Group By
es_ES: Agrupar por

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
es_ES: Cuadro de mandos de RRHH

note: Name of a role
en: HR Manager
es_ES: Gerente de recursos humanos (RRHH)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
es_ES: Configuración de recursos humanos (RRHH)

note: Name of a role
en: HR User
es_ES: Usuario de recursos humanos

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
es_ES: Medio Día

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
es_ES: Fecha de Medio Día

en: Half Day Date is mandatory
es_ES: La fecha de medio día es obligatoria

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
es_ES: Fecha de medio día debe estar entre la fecha desde y fecha hasta

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
es_ES: La fecha de medio día debe estar entre la fecha de trabajo y la fecha de finalización del trabajo

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
es_ES: Semestral

en: Half day date should be in between from date and to date
es_ES: La fecha del medio día debe estar entre la fecha y la fecha

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
es_ES: Semestral

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
es_ES: Tiene Certificado

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
es_ES: Nombre del Seguro de Salud

en: Hello
es_ES: Hola

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
es_ES: Ayuda

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
es_ES: Configuraciones de contratación

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
es_ES: Mantener

en: Holiday
es_ES: Vacaciones

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
es_ES: Lista de festividades

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
es_ES: Lista de vacaciones para la excedencia voluntaria

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
es_ES: Vacaciones

en: Home
es_ES: Inicio

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
es_ES: Salario por hora

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
es_ES: Horas

en: House rent paid days overlapping with {0}
es_ES: Alquiler de casa pagado días superpuestos con {0}

en: House rented dates required for exemption calculation
es_ES: Fechas de alquiler de la casa requeridas para el cálculo de la exención

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
es_ES: Las fechas de alquiler de la casa deben ser al menos con 15 días de diferencia

en: IFSC Code
es_ES: Código IFSC

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
es_ES: EN

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
es_ES: Numero de Documento de Identificacion

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
es_ES: Tipo de Documento de Identificación

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
es_ES: Si está marcado, oculta y deshabilita el campo Total redondeado en los recibos de salario

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
es_ES: Si está marcado, el monto total se deducirá de la renta imponible antes de calcular el impuesto sobre la renta sin ninguna declaración o presentación de prueba.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
es_ES: Si está habilitada, la Declaración de exención de impuestos se considerará para el cálculo del impuesto sobre la renta.

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
es_ES: Si no está marcada, la lista tendrá que ser añadida a cada departamento donde será aplicada.

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
es_ES: Si se selecciona, el valor especificado o calculado en este componente no contribuirá a las ganancias o deducciones. Sin embargo, su valor puede ser referenciado por otros componentes que se pueden agregar o deducir.

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
es_ES: Asistente de importación

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
es_ES: Importar registro

en: Import Successful
es_ES: Importación Exitosa

en: Importing {0} of {1}
es_ES: Importando {0} de {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
es_ES: En Proceso

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
es_ES: En Progreso

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
es_ES: A tiempo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
es_ES: Inactivo

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
es_ES: Monto de Incentivo

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
es_ES: Incentivos

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
es_ES: Incluir vacaciones con el numero total de días laborables

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
es_ES: Incluir las vacaciones y ausencias únicamente como ausencias

en: Income Tax Amount
es_ES: Importe del impuesto sobre la renta

en: Income Tax Component
es_ES: Componente de impuesto sobre la renta

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
es_ES: Deducciones del impuesto sobre la renta

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
es_ES: Losa de impuesto sobre la renta

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
es_ES: Impuesto sobre la renta Otros cargos de losa

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
es_ES: Losa de impuesto sobre la renta debe entrar en vigencia a partir de la fecha de inicio del período de nómina: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
es_ES: Losa de impuesto sobre la renta no se estableció en la asignación de estructura salarial: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
es_ES: Losa de impuestos sobre la renta: {0} está inhabilitado

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
es_ES: Inspección

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
es_ES: Interesar

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
es_ES: Cantidad de interés

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
es_ES: Intermedio

en: Intern
es_ES: Interno

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: International
es_ES: Internacional

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Interviews
es_ES: Entrevistas

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
es_ES: Introducción

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
es_ES: Inválido

en: Invalid Action
es_ES: Acción inválida

en: Invalid Cost Center
es_ES: Centro de Costo Inválido

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
es_ES: Invitado

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
es_ES: Referencia de Factura

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
es_ES: Está activo

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
es_ES: Es un traslado

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
es_ES: Es Compensatorio

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
es_ES: Es por defecto

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
es_ES: Es un permiso ganado

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
es_ES: Está expirado

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
es_ES: Es un Beneficio Flexible

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
es_ES: Es un grupo

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
es_ES: Es el componente del impuesto sobre la renta

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
es_ES: Es una ausencia sin goce de salario

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
es_ES: Es obligatorio

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
es_ES: Es un permiso opcional

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
es_ES: Está pagado

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
es_ES: Es recurrente

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
es_ES: Es Impuesto Aplicable

en: Jan
es_ES: Ene

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
es_ES: Fuente del Solicitante de Empleo

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
es_ES: Descripción del trabajo

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
es_ES: Oferta de trabajo

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
es_ES: Término de Oferta de Trabajo

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
es_ES: Términos de Oferta de Trabajo

en: Job Offer status
es_ES: Estado de la oferta de trabajo

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
es_ES: Oferta de trabajo: {0} ya es para el solicitante de empleo: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
es_ES: Oportunidad de empleo

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
es_ES: Título del trabajo

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
es_ES: Perfil laboral, las cualificaciones necesarias, etc

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
es_ES: Trabajos

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
es_ES: Dia de ingreso

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
es_ES: Asiento contable

en: July
es_ES: Julio

en: June
es_ES: Junio

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
es_ES: Área Clave de Rendimiento

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
es_ES: Reportes clave

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
es_ES: Área de Responsabilidad Clave

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
es_ES: Última sincronización exitosa conocida del registro de empleados. Restablezca esto solo si está seguro de que todos los registros están sincronizados desde todas las ubicaciones. No modifique esto si no está seguro.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
es_ES: Apellido

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
es_ES: Última sincronización de registro

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
es_ES: Entrada tardía

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
es_ES: Período de gracia de entrada tardía

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
es_ES: Latitud

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
es_ES: Salir

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
es_ES: Asignación de vacaciones

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
es_ES: Dejar asignaciones

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
es_ES: Solicitud de vacaciones

en: Leave Approval Notification
es_ES: Notificación de Autorización de Vacaciones

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
es_ES: Plantilla de Notificación de Autorización de Vacaciones

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
es_ES: Aprobador de Autorización de Vacaciones es obligatorio en la Solicitud de Vacaciones

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
es_ES: Nombre del supervisor de ausencias

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
es_ES: Saldo de vacaciones

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
es_ES: Ausencias disponibles antes de la solicitud

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
es_ES: Permitir Lista de Bloqueo de Vacaciones

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
es_ES: Lista de 'bloqueo de vacaciones / permisos' permitida

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
es_ES: Fecha de Lista de Bloqueo de Vacaciones

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
es_ES: Fechas de Lista de Bloqueo de Vacaciones

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
es_ES: Nombre de la Lista de Bloqueo de Vacaciones

en: Leave Blocked
es_ES: Vacaciones Bloqueadas

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
es_ES: Panel de control de ausencias

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
es_ES: Dejar el Encargo

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
es_ES: Deje la cantidad de dinero en efectivo por día

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
es_ES: Dejar entrada de libro mayor

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
es_ES: Período de vacaciones

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
es_ES: Política de vacaciones

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
es_ES: Dejar detalles de la política

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
es_ES: Dejar detalles de la política

en: Leave Status Notification
es_ES: Estado de Notificación de Vacaciones

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
es_ES: Plantilla de Estado de Notificación de Vacaciones

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
es_ES: Tipo de Vacaciones

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
es_ES: Nombre del tipo de ausencia

en: Leave Type is mandatory
es_ES: Tipo de Vacaciones es obligatorio

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
es_ES: No se puede asignar el tipo de vacaciones {0} ya que se trata de vacaciones sin sueldo.

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
es_ES: No se puede arrastrar el tipo de vacaciones {0}.

en: Leave Type {0} is not encashable
es_ES: Las vacaciones {0} no se pueden cobrar

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
es_ES: Permiso / Vacaciones no remuneradas

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
es_ES: Las vacaciones no remuneradas no coincide con los registros de {} aprobados

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
es_ES: La solicitud de vacaciones está vinculada a las asignaciones de vacaciones {0}. La solicitud de vacaciones no puede establecerse como vacaciones no pagadas

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
es_ES: Las vacaciones no se pueden asignar antes de {0}, ya que el saldo de las vacaciones ya se ha trasladado al futuro registro de asignación de vacaciones {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
es_ES: La licencia no se puede solicitar/cancelar antes de {0}, ya que el saldo de vacaciones ya se ha trasladado al registro de asignación de vacaciones futuras {1}

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
es_ES: Licencias

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
es_ES: Hojas asignadas

en: Leaves per Year
es_ES: Ausencias por año

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
es_ES: Inactivo/Fuera

[ctx: Employee]
en: Left
es_ES: Inactivo/Fuera

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
es_ES: Membrete

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
es_ES: Nivel

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
es_ES: Matrículas

en: Lifecycle
es_ES: Ciclo de Vida

en: Load more
es_ES: Cargar más

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
es_ES: Préstamo

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
es_ES: Entrada de reembolso de préstamo

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
es_ES: Ubicación

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
es_ES: Ubicación / ID del dispositivo

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
es_ES: Nombre del Lugar

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
es_ES: Alojamiento Requerido

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
es_ES: Tipo de registro

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
es_ES: El tipo de registro es necesario para los registros que se realizan en el turno: {0}.

en: Login
es_ES: Iniciar sesión

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
es_ES: Longitud

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
es_ES: Crear

en: Mandatory
es_ES: Obligatorio

en: Mandatory fields required for this action:
es_ES: Campos obligatorios requeridos para esta acción:

en: Mandatory fields required in {0}
es_ES: Los siguientes campos son obligatorios en {0}

en: Mark Attendance
es_ES: Marcar Asistencia

en: Mark all as read
es_ES: Marcar todo como leídas

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
es_ES: Marque la asistencia basada en &#39;Registro de empleados&#39; para los empleados asignados a este turno.

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
es_ES: Asistencia Marcada

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
es_ES: Asistencia Marcada HTML

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
es_ES: Maestros

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
es_ES: Monto Máximo Elegible

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
es_ES: Monto de Beneficio Máximo

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
es_ES: Monto de Beneficio Máximo (Anual)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
es_ES: Beneficios Máximos (Cantidad)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
es_ES: Beneficios Máximos (Anuales)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
es_ES: Cantidad de exención máxima

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
es_ES: El monto máximo de exención no puede ser mayor que el monto máximo de exención {0} de la categoría de exención fiscal {1}

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
es_ES: Ingreso imponible máximo

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
es_ES: Los beneficios máximos deberían ser mayores que cero para dispensar beneficios

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
es_ES: Máximo las horas de trabajo contra la parte de horas

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
es_ES: Máximo transporte de hojas enviadas

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
es_ES: Monto máximo exento

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
es_ES: Monto Máximo de Exención

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
es_ES: La cantidad máxima elegible para el componente {0} excede de {1}

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
es_ES: La cantidad máxima de beneficios del componente {0} excede de {1}

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
es_ES: La cantidad máxima de beneficios del empleado {0} excede de {1}

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
es_ES: Las vacaciones máximas permitidas en el tipo de vacaciones {0} es {1}

en: May
es_ES: Mayo

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
es_ES: preferencia de comida

en: Medical
es_ES: Médico

en: Menu
es_ES: Menú

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
es_ES: Mensaje

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
es_ES: Kilometraje

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
es_ES: Renta mínima imponible

en: Missing Field
es_ES: Campo faltante

en: Missing Fields
es_ES: Campos Faltantes

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
es_ES: Método de pago

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
es_ES: Modo de pago

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
es_ES: Modo de Viaje

en: Mode of payment is required to make a payment
es_ES: Forma de pago se requiere para hacer un pago

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
es_ES: Modelo

en: Monday
es_ES: Lunes

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
es_ES: Mes

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
es_ES: Mensual

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
es_ES: Hoja de Asistencia mensual

en: More
es_ES: Más

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
es_ES: Más información

en: More than one selection for {0} not allowed
es_ES: Más de una selección para {0} no permitida

en: My Account
es_ES: Mi Cuenta

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
es_ES: Nombre

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
es_ES: Nombre del Organizador

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
es_ES: Secuencias e identificadores

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
es_ES: Pago Neto

en: Net Pay cannot be less than 0
es_ES: Pago Neto no puede ser menor que 0

en: Net Salary Amount
es_ES: Cantidad de salario neto

en: Net pay cannot be negative
es_ES: El salario neto no puede ser negativo

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
es_ES: Nuevo

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
es_ES: Nueva compañia

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
es_ES: Nueva Identificación de Empleado

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
es_ES: Nuevas Ausencias Asignadas

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
es_ES: Nuevas ausencias asignadas (en días)

en: New {0}
es_ES: Nuevo/a: {0}

en: No Data
es_ES: No hay datos

en: No Employee Found
es_ES: Ningún empleado encontrado

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
es_ES: No se encontró ningún empleado para el valor de campo de empleado dado. &#39;{}&#39;: {}

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
es_ES: No hay vacaciones asignadas al empleado: {0} para el tipo de vacaciones: {1}

en: No Staffing Plans found for this Designation
es_ES: No se encontraron planes de personal para esta designación

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
es_ES: Sin estructura de salario activa o por defecto encontrada de empleado {0} para las fechas indicadas

en: No additional expenses has been added
es_ES: No se han agregado gastos adicionales

en: No advances found
es_ES: No se encontraron anticipos

en: No leave record found for employee {0} on {1}
es_ES: No se encontró ningún registro de vacaciones para el empleado {0} el {1}

en: No more updates
es_ES: No hay más actualizaciones

en: No record found
es_ES: No se han encontraron registros

en: No replies from
es_ES: No hay respuestas de

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
es_ES: No se ha presentado ningún comprobante de sueldo para los criterios seleccionados anteriormente O recibo de sueldo ya enviado

en: No salary slips found
es_ES: No se encontraron nóminas

en: No {0} found
es_ES: Ningún {0} encontrado

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
es_ES: No diario

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
es_ES: No Vegetariano

en: Not Allowed
es_ES: No permitido

en: Not Permitted
es_ES: No permitido

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
es_ES: No iniciado

en: Note
es_ES: Nota

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
es_ES: Notas

en: Nothing to change
es_ES: Nada para Cambiar

en: Notice Period
es_ES: Período de Notificación

en: Notifications
es_ES: Notificaciones

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
es_ES: Notificar a los usuarios por correo electrónico

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
es_ES: Número de Empleados

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
es_ES: Numero de Posiciones

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
es_ES: FUERA

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
es_ES: Lectura del podómetro

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
es_ES: Fecha de oferta

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
es_ES: Términos de la oferta

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
es_ES: Antiguo Padre

en: On Date
es_ES: A tiempo

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
es_ES: En Servicio

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
es_ES: En espera

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
es_ES: De vacaciones

en: Only Approvers can Approve this Request.
es_ES: Solo los aprobadores pueden aprobar esta solicitud.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
es_ES: Sólo se pueden presentar solicitudes de permiso con el status "Aprobado" y "Rechazado".

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
es_ES: Solo se puede enviar una solicitud de turno con el estado &#39;Aprobado&#39; y &#39;Rechazado&#39;

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
es_ES: Solo impacto impositivo (no se puede reclamar, pero parte de los ingresos imponibles)

en: Only expired allocation can be cancelled
es_ES: Solo se puede cancelar la asignación vencida

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
es_ES: Solo los usuarios con el rol {0} pueden crear solicitudes de vacaciones atrasadas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
es_ES: Abrir/Abierto

en: Opening Balance
es_ES: Saldo de apertura

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
es_ES: Lista de vacaciones opcional no establecida para el período de vacaciones {0}

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Orange
es_ES: Naranja

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
es_ES: Otros detalles

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
es_ES: Otros Reportes

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
es_ES: Otros ajustes

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
es_ES: Otros impuestos y cargos

en: Others
es_ES: Otros

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
es_ES: Fuera de tiempo

en: Outstanding Amount
es_ES: Monto pendiente

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
es_ES: Sobrescribir el monto de la Estructura Salarial

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
es_ES: Propiedad

en: PAN Number
es_ES: Número PAN

en: PF Account
es_ES: Cuenta PF

en: PF Amount
es_ES: Monto PF

en: PF Loan
es_ES: Préstamo PF

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
es_ES: Pagado

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
es_ES: Cantidad Pagada

en: Parameter
es_ES: Parámetro

en: Part-time
es_ES: Tiempo parcial

en: Partial Success
es_ES: Éxito Parcial

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
es_ES: Parcialmente Patrocinado, Requiere Financiación Parcial

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
es_ES: Número de pasaporte

en: Password
es_ES: Contraseña

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
es_ES: Política de contraseñas

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
es_ES: La política de contraseña no puede contener espacios o guiones simultáneos. El formato se reestructurará automáticamente.

en: Password policy for Salary Slips is not set
es_ES: La política de contraseñas para recibos salariales no está establecida

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
es_ES: Reclamo de pago contra el beneficio

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
es_ES: Cuenta por pagar

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
es_ES: Cuentas por pagar

en: Payment
es_ES: Pago

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
es_ES: Cuenta de pagos

en: Payment Account is mandatory
es_ES: La cuenta de pago es obligatoria

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
es_ES: Días de pago

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
es_ES: Entrada de pago

en: Payment of {0} from {1} to {2}
es_ES: Pago de {0} desde {1} hasta {2}

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
es_ES: Nómina de sueldos

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
es_ES: Fecha de Nómina

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
es_ES: Detalle de la Nómina del Empleado

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
es_ES: Entrada de Nómina

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
es_ES: Frecuencia de la Nómina

en: Payroll Number
es_ES: Número de nómina

en: Payroll Payable
es_ES: Nómina por Pagar

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
es_ES: Período de Nómina

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
es_ES: Fecha del Período de la Nómina

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
es_ES: Períodos de Nómina

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
es_ES: Informes de nómina

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
es_ES: Configuración de nómina

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
es_ES: La fecha de nómina no puede ser mayor que la fecha de relevo del empleado.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
es_ES: La fecha de la nómina no puede ser menor que la fecha de incorporación del empleado.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
es_ES: Pendiente

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
es_ES: Monto pendiente

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
es_ES: Por ciento

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
es_ES: Deducción Porcentual

note: Name of a Workspace
en: Performance
es_ES: Rendimiento

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
es_ES: Número de teléfono

en: Piecework
es_ES: Trabajo por obra

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
es_ES: Rosa

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
es_ES: Número planificado de Posiciones

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
es_ES: Agregue los beneficios restantes {0} a cualquiera de los componentes existentes

en: Please confirm once you have completed your training
es_ES: Por favor confirme una vez que haya completado su formación

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
es_ES: Habilite la cuenta entrante predeterminada antes de crear el Grupo de resumen de trabajo diario

en: Please enter the designation
es_ES: Por favor, introduzca la designación

en: Please select Company and Designation
es_ES: Seleccione Compañía y Designación

en: Please select Employee
es_ES: Por favor selecciona Empleado

en: Please select Employee first.
es_ES: Primero seleccione Empleado.

en: Please select a Company
es_ES: Por favor, seleccione la compañía

en: Please select a csv file
es_ES: Por favor, seleccione un archivo csv

en: Please select {0}
es_ES: Por favor, seleccione {0}

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
es_ES: Establezca Nómina en función de la configuración de Nómina

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
es_ES: Por favor, configure la plantilla predeterminada para la Notifiación de Aprobación de Vacaciones en Configuración de Recursos Humanos.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
es_ES: Configure la plantilla predeterminada para la Notifiación de Estado de Vacaciones en configuración de Recursos Humanos.

en: Please set the Company
es_ES: Por favor establezca la empresa

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
es_ES: Por favor, establezca la Fecha de Ingreso para el empleado {0}

en: Please set {0}.
es_ES: Por favor, configure {0}.

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
es_ES: Configure el Sistema de nombres de empleados en Recursos humanos&gt; Configuración de recursos humanos

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
es_ES: Configure la serie de numeración para la asistencia a través de Configuración&gt; Serie de numeración

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
es_ES: Por favor, comparta sus comentarios con la formación haciendo clic en "Feedback de Entrenamiento" y luego en "Nuevo"

en: Please update your status for this training event
es_ES: Actualice su estado para este evento de capacitación.

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
es_ES: Fecha de Contabilización

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
es_ES: Área preferida para alojamiento

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
es_ES: Presente

en: Preview Salary Slip
es_ES: Previsualización de Nómina

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
es_ES: Imprimir Encabezado

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
es_ES: Detalles de impresión

en: Privilege Leave
es_ES: Vacaciones

en: Probation
es_ES: Período de prueba

en: Probationary Period
es_ES: Período de prueba

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
es_ES: Asistencia al proceso después

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
es_ES: Deducciones fiscales profesionales

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
es_ES: Competencia

en: Profile
es_ES: Perfil

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
es_ES: Progreso

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
es_ES: Proyecto

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
es_ES: Fecha de Promoción

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
es_ES: Propiedad

en: Property already added
es_ES: Propiedad ya agregada

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
es_ES: Deducciones del fondo de previsión

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
es_ES: Publicar en el sitio web

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
es_ES: Propósito

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
es_ES: Propósito de Viaje

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
es_ES: Trimestral

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
es_ES: En cola

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
es_ES: Propuesto por

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
es_ES: Precio

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
es_ES: Clasificación

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
es_ES: Reasignar vacaciones

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
es_ES: Leer

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
es_ES: Razón

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
es_ES: Cuentas por cobrar

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
es_ES: Análisis de contratación

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
es_ES: Rojo

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
es_ES: Referencia

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
es_ES: Documento de referencia

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
es_ES: Tipo de Documento de Referencia

en: Reference: {0}
es_ES: Referencia: {0}

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
es_ES: Referencias

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
es_ES: Referente

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
es_ES: Detalles de repostaje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
es_ES: Rechazado

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
es_ES: Fecha de relevo

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
es_ES: Fecha de relevo

en: Reload
es_ES: Recargar

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
es_ES: Beneficios Restantes (Anuales)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
es_ES: Observación

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
es_ES: Observaciones

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
es_ES: Recuerde Antes

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
es_ES: Recordado

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
es_ES: Recordatorio

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
es_ES: Auto Rentado

en: Reopen
es_ES: Reabrir

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
es_ES: Reembolsar desde el salario se puede seleccionar solo para préstamos a plazo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
es_ES: Respondido

en: Replies
es_ES: Respuestas

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
es_ES: Informes

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
es_ES: Requerir Fondos Completos

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
es_ES: Requerido para la creación del Empleado

en: Reset Password
es_ES: Restablecer contraseña

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
es_ES: Fecha de carta de renuncia

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
es_ES: Fecha de resolución

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
es_ES: Detalles de la resolución

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
es_ES: Resuelto

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
es_ES: Resuelto por

en: Responsibilities
es_ES: Responsabilidades

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
es_ES: Resultado

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
es_ES: Reanudar

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
es_ES: Adjunto curriculum vitae

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
es_ES: Bonificación de Retención

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
es_ES: Retornar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
es_ES: Devuelto

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
es_ES: Cantidad devuelta

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
es_ES: derecho

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
es_ES: Rol

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
es_ES: Rol permitido para crear una solicitud de vacaciones con fecha anterior

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
es_ES: Redondear al entero más cercano

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
es_ES: Total redondeado

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
es_ES: Total redondeado (Divisa por defecto)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
es_ES: Redondeo

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
es_ES: Ruta

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
es_ES: Fila n. ° {0}: no se puede establecer la cantidad o la fórmula para el componente de salario {1} con variable basada en el salario imponible

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
es_ES: Fila {0} # Cantidad Asignada {1} no puede ser mayor que la Cantidad no Reclamada {2}

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
es_ES: Fila {0}# Cantidad pagada no puede ser mayor que la cantidad adelantada solicitada

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
es_ES: Fila {0}: {1} es obligatorio en la tabla de gastos para registrar una reclamación de gastos.

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
es_ES: Reglas

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
es_ES: Salario.

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
es_ES: Componente Salarial

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
es_ES: Componente Salarial

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
es_ES: Cuenta Nómina Componente

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
es_ES: Tipo de Componente Salarial

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
es_ES: Componente de salario para la nómina basada en hoja de salario.

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
es_ES: Detalle de Sueldos

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
es_ES: Detalles del Salario

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
es_ES: Pagos de salario basados en el modo de pago

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
es_ES: Pagos de salario a través de ECS

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
es_ES: Registro de Salario

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
es_ES: Nomina basada horas

en: Salary Slip ID
es_ES: ID de Nómina

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
es_ES: Préstamo de Nómina

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
es_ES: Registro de Horas de Nómina

en: Salary Slip already exists for {0} for the given dates
es_ES: El Recibo de Sueldo ya existe para {0} para las fechas indicadas

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
es_ES: Nómina del empleado {0} ya creado para este periodo

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
es_ES: Nómina de sueldo del empleado {0} ya creado para la hoja de tiempo {1}

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
es_ES: Salario Slips creado

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
es_ES: Nómina Salarial Validada

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
es_ES: Estructura salarial

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
es_ES: Asignación de Estructura Salarial

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
es_ES: La asignación de estructura salarial para el empleado ya existe

en: Salary Structure Missing
es_ES: Falta estructura salarial

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
es_ES: Estructura salarial no encontrada para el empleado {0} y fecha {1}

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
es_ES: La Estructura Salarial debe tener un componente (s) de beneficio flexible para dispensar el monto del beneficio

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
es_ES: Salario ya procesado para el período entre {0} y {1}, Deja período de aplicación no puede estar entre este intervalo de fechas.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
es_ES: Calculo de salario basado en los ingresos y deducciones

en: Sales Invoice
es_ES: Factura de Venta

en: Same Company is entered more than once
es_ES: La misma Compañia es ingresada mas de una vez

en: Sanctioned
es_ES: Sancionada

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
es_ES: Importe sancionado no puede ser mayor que el importe del reclamo en la línea {0}.

en: Saturday
es_ES: Sábado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
es_ES: Programado.

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
es_ES: Puntuación (0-5)

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
es_ES: Puntuación Obtenida.

en: Score must be less than or equal to 5
es_ES: La puntuación debe ser menor o igual a 5

en: Select Company
es_ES: Seleccionar Compañia

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
es_ES: Seleccione los empleados

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
es_ES: Seleccionar la cuenta de pago para hacer la entrada del Banco

en: Select Property
es_ES: Seleccionar Propiedad

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
es_ES: Seleccione términos y condiciones

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
es_ES: Seleccionar Usuarios

en: Select an employee to get the employee advance.
es_ES: Seleccione un empleado para obtener el adelanto del empleado.

en: Select {0}
es_ES: Seleccionar {0}

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
es_ES: Autoestudio

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
es_ES: Seminario

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
es_ES: Enviar Correos Electrónicos a

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
es_ES: Remitente

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
es_ES: Correo electrónico del Remitente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
es_ES: Enviado

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
es_ES: Secuencia

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service
es_ES: Servicios

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
es_ES: Detalles del servicio

en: Service Expense
es_ES: Gasto de Servicio

en: Set the default account for the {0} {1}
es_ES: Configure la cuenta predeterminada para {0} {1}

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
es_ES: Configuración

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
es_ES: Colocado

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
es_ES: Configuración

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
es_ES: Turno y Asistencia

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
es_ES: Shift Real End

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
es_ES: Shift Real Start

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
es_ES: Asignación de Turno

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
es_ES: Asignación de turno: {0} creado para Empleado: {1}

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
es_ES: Fin de turno

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
es_ES: Solicitud de Turno

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
es_ES: Inicio de turno

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
es_ES: Tipo de Cambio

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
es_ES: Turnos

en: Show Employee
es_ES: Mostrar empleado

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
es_ES: Mostrar hojas de todos los miembros del departamento en el calendario

en: Show Salary Slip
es_ES: Mostrar Nomina Salarial

en: Sick Leave
es_ES: Permiso por enfermedad

en: Single Assignment
es_ES: Asignación única

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
es_ES: Habilidad

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
es_ES: nombre de la habilidad

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
es_ES: Habilidades

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
es_ES: Omitir asistencia automática

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
es_ES: Omitir la asignación de estructura salarial para los siguientes empleados, ya que los registros de asignación de estructura salarial ya existen en su contra. {0}

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
es_ES: Referencia

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
es_ES: Nombre de la Fuente

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
es_ES: Monto Patrocinado

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
es_ES: Plan de Personal

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
es_ES: Detalle del plan de personal

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
es_ES: El plan de dotación de personal {0} ya existe para la designación {1}

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
es_ES: Monto de exención de impuestos estándar

en: Start
es_ES: Iniciar

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
es_ES: Fecha de inicio

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
es_ES: Hora de inicio

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
es_ES: Las fechas de inicio y finalización no están en un período de nómina válido, no se puede calcular {0}

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
es_ES: Las fechas de inicio y final no están en un Período de cálculo de la nómina válido, no pueden calcular {0}.

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
es_ES: Componente estadístico

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the status (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Label of the status (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the status (Select) field in DocType
en: Status
es_ES: Estado

en: Stock Options
es_ES: Opciones de stock

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
es_ES: No permitir a los usuarios crear solicitudes de ausencia en los siguientes días.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
es_ES: Estrictamente basado en el tipo de registro en el registro de empleados

en: Structures have been assigned successfully
es_ES: Las Esturcturas fueron asignadas exitósamente

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
es_ES: Asunto

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
es_ES: Día de Entrega

en: Submit
es_ES: Validar

en: Submit Proof
es_ES: Enviar prueba

en: Submit Salary Slip
es_ES: Validar nómina salarial

en: Submit this Leave Application to confirm.
es_ES: Valide esta solicitud de permiso para confirmar.

en: Submit this to create the Employee record
es_ES: Envíe esto para crear el registro del empleado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
es_ES: Validado

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
es_ES: Envío de nóminas y creación de asientos de diario ...

en: Submitting Salary Slips...
es_ES: Validar Nóminas Salariales ...

en: Success
es_ES: Éxito

en: Summarized View
es_ES: Vista resumida

en: Sunday
es_ES: Domingo

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
es_ES: Proveedor

en: Suspended
es_ES: Suspendido

note: Name of a role
en: System Manager
es_ES: Administrador del sistema

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
es_ES: Tarea

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
es_ES: Peso de la Tarea

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
es_ES: Impuestos y Beneficios

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
es_ES: Categoría de Exención Fiscal

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
es_ES: Pruebas de Exención de Impuestos

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
es_ES: Configuración de impuestos

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
es_ES: Impuesto sobre el Salario Adicional

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
es_ES: Impuesto sobre el Beneficio Flexible

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
es_ES: Losa Salarial Imponible

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
es_ES: Salarios Gravables

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
es_ES: Impuestos y cargas sobre el impuesto sobre la renta

en: Team Updates
es_ES: Actualizaciones equipo

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
es_ES: Nombre de Plantilla

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
es_ES: Términos.

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
es_ES: Términos y Condiciones

en: Thank you
es_ES: Gracias.

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
es_ES: El día o días en los que solicita las vacaciones son festivos. No es necesario que las solicite.

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
es_ES: La fracción del salario diario a pagar por asistencia de medio día.

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
es_ES: El recibo de salario enviado por correo electrónico al empleado estará protegido por contraseña, la contraseña se generará en función de la política de contraseña.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
es_ES: El tiempo después del horario de inicio del turno cuando el check-in se considera tarde (en minutos).

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
es_ES: El tiempo antes de la hora de finalización del turno cuando el check-out se considera temprano (en minutos).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
es_ES: El tiempo antes de la hora de inicio del turno durante el cual se considera la asistencia del Empleado Check-in.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
es_ES: Teoría

en: There are more holidays than working days this month.
es_ES: Existen más vacaciones que días de trabajo en este mes.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
es_ES: No hay vacantes en el plan de personal {0}

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
es_ES: Este empleado ya tiene un registro con la misma marca de tiempo. {0}

en: This is based on the attendance of this Employee
es_ES: Esto se basa en la presencia de este empleado

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
es_ES: Esto enviará hojas de salario y creará asientos acumulados. ¿Quieres proceder?

en: Thursday
es_ES: Jueves

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
es_ES: Hora

en: Time Interval
es_ES: Intervalo de tiempo

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
es_ES: Hoja de horario

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
es_ES: Tiempo después del final del turno durante el cual se considera la salida para la asistencia.

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
es_ES: Registro de Horas

en: Timing
es_ES: Sincronización

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
es_ES: Nombre

en: To
es_ES: A

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
es_ES: Al Monto

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
es_ES: Hasta la fecha

en: To Date cannot be before From Date
es_ES: La fecha no puede ser anterior a la fecha actual

en: To Date should be greater than From Date
es_ES: Hasta la fecha debe ser mayor que desde la fecha

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
es_ES: Hasta hora

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
es_ES: Al usuario

en: To date can not be equal or less than from date
es_ES: Fecha Hasta no puede ser igual o menor que la fecha

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
es_ES: Hasta la fecha no puede ser mayor que la fecha de relevo del empleado.

en: To date can not be less than from date
es_ES: Fecha Hasta no puede ser menor que la Fecha Desde

en: To date can not greater than employee's relieving date
es_ES: Fecha Hasta no puede ser mayor que la fecha de alivio del empleado

en: Total Absent
es_ES: Total ausente

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
es_ES: Monto real total

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
es_ES: Monto Total Anticipado

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
es_ES: Importe total

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
es_ES: Monto total reembolsado

en: Total Billed Hours
es_ES: Total de Horas Facturadas

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
es_ES: Total reembolso

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
es_ES: Monto total declarado

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
es_ES: Deducción total

en: Total Early Exits
es_ES: Total de salidas tempranas

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
es_ES: Ganancia Total

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
es_ES: Presupuesto Total Estimado

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
es_ES: Costo Total Estimado

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
es_ES: Importe Total de Exención

en: Total Holidays
es_ES: Vacaciones Totales

en: Total Late Entries
es_ES: Total de entradas tardías

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
es_ES: Días totales de ausencia

en: Total Leaves
es_ES: Hojas Totales

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
es_ES: Total de ausencias asigandas

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
es_ES: Total de vacaciones remuneradas

en: Total Present
es_ES: Total Presente

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
es_ES: Total Sancionada

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
es_ES: Puntaje Total

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
es_ES: Total Impuestos y Cargos

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
es_ES: Horas de trabajo total

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
es_ES: El monto total anticipado no puede ser mayor que la cantidad total autorizada

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
es_ES: El monto total del componente de beneficio flexible {0} no debe ser inferior al beneficio máximo {1}

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
es_ES: Total en palabras

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
es_ES: Las vacaciones totales asignadas son obligatorias para el Tipo de Vacaciones {0}

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
es_ES: Total de horas de trabajo no deben ser mayores que las horas de trabajo max {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
es_ES: Totales

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
es_ES: Entrenamiento

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
es_ES: Correo electrónico del entrenador

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
es_ES: Nombre del entrenador

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
es_ES: Formación

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
es_ES: Fecha de entrenamiento

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
es_ES: Evento de Capacitación

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
es_ES: Evento de Formación de los trabajadores

en: Training Event:
es_ES: Evento de entrenamiento:

en: Training Events
es_ES: Eventos de entrenamiento

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
es_ES: Comentarios del entrenamiento

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
es_ES: Programa de Entrenamiento

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
es_ES: Resultado del entrenamiento

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
es_ES: Resultado del Entrenamiento del Empleado

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
es_ES: Entrenamientos

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
es_ES: Fecha de Transacción

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
es_ES: Nombre de transacción

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
es_ES: tipo de transacción

en: Transactions
es_ES: Transacciones

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
es_ES: Fecha de Transferencia

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
es_ES: Viajes

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
es_ES: Se Requiere Avance de Viaje

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
es_ES: Viajar Desde

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
es_ES: Financiación de Viajes

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
es_ES: Itinerario de Viaje

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
es_ES: Solicitud de Viaje

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
es_ES: Costo de Solicitud de Viaje

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
es_ES: Viajar a

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
es_ES: Tipo de Viaje

en: Tuesday
es_ES: Martes

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
es_ES: Tipo

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
es_ES: Tipo de Prueba

en: Unable to find Salary Component {0}
es_ES: No se puede encontrar el componente de salario {0}

en: Unmarked Attendance for days
es_ES: Asistencia sin marcar por días

en: Unmarked Days
es_ES: Días sin marcar

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
es_ES: Días sin marcar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
es_ES: Impagado

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
es_ES: Reclamación de gastos no pagados

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
es_ES: Ausencias no utilizadas

en: Update
es_ES: Actualizar

en: Update Response
es_ES: Actualizar Respuesta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
es_ES: Subir Asistencia

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
es_ES: Subir HTML

en: Uploading...
es_ES: Subiendo...

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
es_ES: Usuario

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
es_ES: Usuarios

en: Utilization
es_ES: Utilización

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
es_ES: Vacantes

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
es_ES: Las vacantes no pueden ser inferiores a las vacantes actuales

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
es_ES: Validar la Asistencia

en: Validating Employee Attendance...
es_ES: Validación de la asistencia de los empleados ...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
es_ES: Valor / Descripción

en: Value missing
es_ES: Valor que Falta

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
es_ES: Variable basada en el Salario Imponible

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
es_ES: Vegetariano

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
es_ES: Vehículo

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
es_ES: Gasto de Vehículo

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
es_ES: Bitácora del Vehiculo

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
es_ES: Servicio del Vehículo

en: Verify
es_ES: Verificar

en: View
es_ES: Ver

en: View All
es_ES: Ver Todo

en: View Ledger
es_ES: Mostrar Libro Mayor

en: View List
es_ES: Ver Lista

en: Walk In
es_ES: Entrar

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Warning: Leave application contains following block dates
es_ES: Advertencia: La solicitud de ausencia contiene las siguientes fechas bloqueadas

en: Website Listing
es_ES: Listado de sitios web

en: Wednesday
es_ES: Miércoles

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
es_ES: Semanal

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
es_ES: Fecha de Finalización del Trabajo

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
es_ES: Trabajar Desde la Fecha

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
es_ES: Trabajar Desde Casa

en: Work Summary for {0}
es_ES: Resumen de trabajo para {0}

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
es_ES: Trabajó en Vacaciones

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
es_ES: Días de Trabajo

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
es_ES: Horas de Trabajo

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
es_ES: Cálculo de horas de trabajo basado en

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
es_ES: Umbral de horas de trabajo para ausentes

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
es_ES: Umbral de horas de trabajo para medio día

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
es_ES: Horas de trabajo por debajo de las cuales se marca Ausente. (Cero para deshabilitar)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
es_ES: Horas de trabajo por debajo de las cuales se marca Medio día. (Cero para deshabilitar)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
es_ES: Taller

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
es_ES: Año

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
es_ES: Anual

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
es_ES: Amarillo

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
es_ES: Si

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
es_ES: Usted no está autorizado para aprobar ausencias en fechas bloqueadas

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
es_ES: Usted no está presente todos los días entre los días de solicitud de permiso compensatorio

en: You can not request for your Default Shift: {0}
es_ES: No puede solicitar su turno predeterminado: {0}

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
es_ES: Solo puede enviar la Deuda por un monto de cobro válido

en: active
es_ES: activo

en: cancelled
es_ES: cancelado

en: created
es_ES: creado

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
es_ES: correo electrónico

en: result
es_ES: resultado

en: review
es_ES: revisión

en: reviews
es_ES: comentarios

en: submitted
es_ES: validado

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
es_ES: {0} ya ha sido asignado para el empleado {1} para el periodo {2} hasta {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
es_ES: {0} ya existe para el empleado {1} y el período {2}

en: {0} applicable after {1} working days
es_ES: {0} aplicable después de {1} días hábiles

en: {0} created successfully!
es_ES: {0} creado con éxito!

en: {0} is mandatory
es_ES: {0} es obligatorio

en: {0} is not in Optional Holiday List
es_ES: {0} no está en la Lista de Vacaciones opcional

en: {0} is not in a valid Payroll Period
es_ES: {0} no está en un Período de cálculo de Nómina válido

en: {0} is required
es_ES: {0} es requerido

en: {0} must be submitted
es_ES: {0} debe enviarse

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
es_ES: {0}: No se encontró el correo electrónico de los empleados, por lo tanto, no correo electrónico enviado

en: {0}: From {0} of type {1}
es_ES: {0}: Desde {0} del tipo {1}

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
es_ES: {} Aceptado

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
es_ES: {} Activo

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
es_ES: {} Abierto

en: {} is an invalid Attendance Status.
es_ES: {} es un estado de asistencia no válido.
