frappe - en to eo_UY translation catalogue (2425 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
eo_UY: crwdns149168:0crwdne149168:0

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
eo_UY: crwdns104710:0crwdne104710:0

en: % Utilization (B + NB) / T
eo_UY: crwdns104718:0crwdne104718:0

en: % Utilization (B / T)
eo_UY: crwdns104720:0crwdne104720:0

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
eo_UY: crwdns104722:0crwdne104722:0

en: ) for {0}
eo_UY: crwdns104726:0{0}crwdne104726:0

en: ...Fetching Employees
eo_UY: crwdns155404:0crwdne155404:0

note: Option for the 'Rounding' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: 0.25
eo_UY: crwdns140794:0crwdne140794:0

note: Option for the 'Rounding' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: 0.5
eo_UY: crwdns140796:0crwdne140796:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 00:00
eo_UY: crwdns140798:0crwdne140798:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 01:00
eo_UY: crwdns140800:0crwdne140800:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 02:00
eo_UY: crwdns140802:0crwdne140802:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 03:00
eo_UY: crwdns140804:0crwdne140804:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 04:00
eo_UY: crwdns140806:0crwdne140806:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 05:00
eo_UY: crwdns140808:0crwdne140808:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 06:00
eo_UY: crwdns140810:0crwdne140810:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 07:00
eo_UY: crwdns140812:0crwdne140812:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 08:00
eo_UY: crwdns140814:0crwdne140814:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 09:00
eo_UY: crwdns140816:0crwdne140816:0

note: Option for the 'Rounding' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: 1.0
eo_UY: crwdns140818:0crwdne140818:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 10:00
eo_UY: crwdns140820:0crwdne140820:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 11:00
eo_UY: crwdns140822:0crwdne140822:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 12:00
eo_UY: crwdns140824:0crwdne140824:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 13:00
eo_UY: crwdns140826:0crwdne140826:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 14:00
eo_UY: crwdns140828:0crwdne140828:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 15:00
eo_UY: crwdns140830:0crwdne140830:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 16:00
eo_UY: crwdns140832:0crwdne140832:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 17:00
eo_UY: crwdns140834:0crwdne140834:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 18:00
eo_UY: crwdns140836:0crwdne140836:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 19:00
eo_UY: crwdns140838:0crwdne140838:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 20:00
eo_UY: crwdns140840:0crwdne140840:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 21:00
eo_UY: crwdns140842:0crwdne140842:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 22:00
eo_UY: crwdns140844:0crwdne140844:0

note: Option for the 'Send Emails At' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: 23:00
eo_UY: crwdns140846:0crwdne140846:0

en: <b>Base</b> amount has not been set for the following employee(s): {0}
eo_UY: crwdns140848:0{0}crwdne140848:0

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
eo_UY: crwdns140850:0{first_name}crwdnd140850:0{date_of_birth.year}crwdne140850:0

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
eo_UY: crwdns104784:0crwdne104784:0

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: <h3>Help</h3>
    
    <p>Notes:</p>
    
    <ol>
    <li>Use field <code>base</code> for using base salary of the Employee</li>
    <li>Use Salary Component abbreviations in conditions and formulas. <code>BS = Basic Salary</code></li>
    <li>Use field name for employee details in conditions and formulas. <code>Employment Type = employment_type</code><code>Branch = branch</code></li>
    <li>Use field name from Salary Slip in conditions and formulas. <code>Payment Days = payment_days</code><code>Leave without pay = leave_without_pay</code></li>
    <li>Direct Amount can also be entered based on Condition. See example 3</li></ol>
    
    <h4>Examples</h4>
    <ol>
    <li>Calculating Basic Salary based on <code>base</code>
    <pre><code>Condition: base &lt; 10000</code></pre>
    <pre><code>Formula: base * .2</code></pre></li>
    <li>Calculating HRA based on Basic Salary<code>BS</code> 
    <pre><code>Condition: BS &gt; 2000</code></pre>
    <pre><code>Formula: BS * .1</code></pre></li>
    <li>Calculating TDS based on Employment Type<code>employment_type</code> 
    <pre><code>Condition: employment_type=="Intern"</code></pre>
    <pre><code>Amount: 1000</code></pre></li>
    </ol>
eo_UY: crwdns140852:0crwdne140852:0

note: Content of the 'html_6' (HTML) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: <h4>Condition Examples</h4>
    <ol>
    <li>Applying tax if employee born between 31-12-1937 and 01-01-1958 (Employees aged 60 to 80)<br>
    <code>Condition: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>
eo_UY: crwdns140854:0crwdne140854:0

note: Content of the 'Half Day Marked Employee Header' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <h5>Employees on Half Day</h5>
eo_UY: crwdns155406:0crwdne155406:0

note: Content of the 'Unmarked Employee Header' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <h5>Unmarked Employees</h5>
eo_UY: crwdns155408:0crwdne155408:0

note: Content of the 'Horizontal Break' (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: <hr>
eo_UY: crwdns155410:0crwdne155410:0

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Tax & Benefits Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
eo_UY: crwdns148472:0crwdne148472:0

note: Header text in the Performance Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Transactions</b></span>
eo_UY: crwdns148474:0crwdne148474:0

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
eo_UY: crwdns148476:0crwdne148476:0

note: Header text in the Salary Payout Workspace
en: <span class="h4"><b>Transactions &amp; Reports</b></span>
eo_UY: crwdns148478:0crwdne148478:0

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
eo_UY: crwdns148480:0crwdne148480:0

note: Header text in the Shift & Attendance Workspace
en: <span style="font-size: 18px;"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
eo_UY: crwdns148482:0crwdne148482:0

en: <table class='table table-bordered'><tr><th>{0}</th><th>{1}</th></tr>
eo_UY: crwdns140856:0{0}crwdnd140856:0{1}crwdne140856:0

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
eo_UY: crwdns104804:0{0}crwdnd104804:0{1}crwdnd104804:0{2}crwdne104804:0

en: A friendly reminder of an important date for our team.
eo_UY: crwdns104806:0crwdne104806:0

en: A {0} exists between {1} and {2} (
eo_UY: crwdns104808:0{0}crwdnd104808:0{1}crwdnd104808:0{2}crwdne104808:0

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
eo_UY: crwdns140858:0crwdne140858:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
eo_UY: crwdns140860:0crwdne140860:0

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
eo_UY: crwdns140862:0crwdne140862:0

en: Absent Records
eo_UY: crwdns104824:0crwdne104824:0

note: Name of a role
en: Academics User
eo_UY: crwdns104826:0crwdne104826:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
eo_UY: crwdns104828:0crwdne104828:0

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
eo_UY: crwdns140864:0crwdne140864:0

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
eo_UY: crwdns140866:0crwdne140866:0

en: Account No
eo_UY: crwdns104844:0crwdne104844:0

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
eo_UY: crwdns104846:0{0}crwdne104846:0

en: Account {0} does not belong to company: {1}
eo_UY: crwdns104848:0{0}crwdnd104848:0{1}crwdne104848:0

en: Account {0} does not match with Company {1}
eo_UY: crwdns104850:0{0}crwdnd104850:0{1}crwdne104850:0

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
eo_UY: crwdns104852:0crwdne104852:0

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
eo_UY: crwdns140868:0crwdne140868:0

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
eo_UY: crwdns140870:0crwdne140870:0

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
eo_UY: crwdns143238:0crwdne143238:0

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
eo_UY: crwdns140872:0crwdne140872:0

en: Accounting Ledger
eo_UY: crwdns104874:0crwdne104874:0

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
eo_UY: crwdns104876:0crwdne104876:0

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
eo_UY: crwdns140874:0crwdne140874:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
eo_UY: crwdns104882:0crwdne104882:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
eo_UY: crwdns104884:0crwdne104884:0

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
eo_UY: crwdns143240:0crwdne143240:0

en: Accounts not set for Salary Component {0}
eo_UY: crwdns140876:0{0}crwdne140876:0

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
eo_UY: crwdns104888:0{0}crwdnd104888:0{1}crwdne104888:0

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
eo_UY: crwdns140878:0crwdne140878:0

en: Action on Submission
eo_UY: crwdns140880:0crwdne140880:0

en: Actions
eo_UY: crwdns104890:0crwdne104890:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
eo_UY: crwdns104892:0crwdne104892:0

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
eo_UY: crwdns140882:0crwdne140882:0

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
eo_UY: crwdns140884:0crwdne140884:0

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
eo_UY: crwdns143242:0crwdne143242:0

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
eo_UY: crwdns140886:0crwdne140886:0

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
eo_UY: crwdns140888:0crwdne140888:0

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
eo_UY: crwdns104910:0crwdne104910:0

en: Actual balances aren't available because the leave application spans over different leave allocations. You can still apply for leaves which would be compensated during the next allocation.
eo_UY: crwdns104914:0crwdne104914:0

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
eo_UY: crwdns140890:0crwdne140890:0

en: Add Employee Property
eo_UY: crwdns104918:0crwdne104918:0

en: Add Expense
eo_UY: crwdns151150:0crwdne151150:0

en: Add Feedback
eo_UY: crwdns104920:0crwdne104920:0

en: Add Tax
eo_UY: crwdns151152:0crwdne151152:0

en: Add to Details
eo_UY: crwdns104922:0crwdne104922:0

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
eo_UY: crwdns140892:0crwdne140892:0

note: Description of the 'Carry Forward' (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Add unused leaves from previous leave period's allocation to this allocation
eo_UY: crwdns140894:0crwdne140894:0

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
eo_UY: crwdns140896:0crwdne140896:0

en: Added tax components from the Salary Component master as the salary structure didn't have any tax component.
eo_UY: crwdns104932:0crwdne104932:0

en: Added to details
eo_UY: crwdns104934:0crwdne104934:0

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
eo_UY: crwdns140898:0crwdne140898:0

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
eo_UY: crwdns140900:0crwdne140900:0

en: Additional PF
eo_UY: crwdns104940:0crwdne104940:0

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
eo_UY: crwdns104942:0crwdne104942:0

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
eo_UY: crwdns140902:0crwdne140902:0

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
eo_UY: crwdns104950:0{0}crwdne104950:0

en: Additional Salary for this salary component with {0} enabled already exists for this date
eo_UY: crwdns104952:0{0}crwdne104952:0

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
eo_UY: crwdns104954:0{0}crwdnd104954:0{1}crwdnd104954:0{2}crwdnd104954:0{3}crwdne104954:0

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
eo_UY: crwdns140904:0crwdne140904:0

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
eo_UY: crwdns140906:0crwdne140906:0

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
eo_UY: crwdns140908:0crwdne140908:0

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
eo_UY: crwdns104964:0crwdne104964:0

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
eo_UY: crwdns140910:0crwdne140910:0

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
eo_UY: crwdns140912:0crwdne140912:0

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
eo_UY: crwdns140914:0crwdne140914:0

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
eo_UY: crwdns104976:0crwdne104976:0

note: Name of a role
en: All
eo_UY: crwdns104980:0crwdne104980:0

en: All Goals
eo_UY: crwdns104982:0crwdne104982:0

en: All Jobs
eo_UY: crwdns104984:0crwdne104984:0

en: All allocated assets should be returned before submission
eo_UY: crwdns104986:0crwdne104986:0

en: All the mandatory tasks for employee creation are not completed yet.
eo_UY: crwdns104988:0crwdne104988:0

note: Label of the allocate_based_on_leave_policy (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Allocate Based On Leave Policy
eo_UY: crwdns140916:0crwdne140916:0

en: Allocate Leave
eo_UY: crwdns104992:0crwdne104992:0

en: Allocate Leaves
eo_UY: crwdns149068:0crwdne149068:0

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
eo_UY: crwdns142904:0{0}crwdne142904:0

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
eo_UY: crwdns140920:0crwdne140920:0

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
eo_UY: crwdns140922:0crwdne140922:0

en: Allocated Leaves
eo_UY: crwdns104998:0crwdne104998:0

en: Allocated {0} leave(s) via scheduler on {1} based on the 'Allocate on Day' option set to {2}
eo_UY: crwdns105000:0{0}crwdnd105000:0{1}crwdnd105000:0{2}crwdne105000:0

en: Allocating Leave
eo_UY: crwdns105002:0crwdne105002:0

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
eo_UY: crwdns105004:0crwdne105004:0

en: Allocation Expired!
eo_UY: crwdns105008:0crwdne105008:0

note: Label of the allow_employee_checkin_from_mobile_app (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Employee Checkin from Mobile App
eo_UY: crwdns140924:0crwdne140924:0

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
eo_UY: crwdns140926:0crwdne140926:0

note: Label of the allow_geolocation_tracking (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Geolocation Tracking
eo_UY: crwdns140928:0crwdne140928:0

note: Label of the applicable_after (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Leave Application After (Working Days)
eo_UY: crwdns151968:0crwdne151968:0

note: Label of the allow_multiple_shift_assignments (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Multiple Shift Assignments for Same Date
eo_UY: crwdns105012:0crwdne105012:0

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
eo_UY: crwdns140930:0crwdne140930:0

note: Label of the allow_over_allocation (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Over Allocation
eo_UY: crwdns140932:0crwdne140932:0

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
eo_UY: crwdns140934:0crwdne140934:0

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
eo_UY: crwdns140936:0crwdne140936:0

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
eo_UY: crwdns140938:0crwdne140938:0

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
eo_UY: crwdns140940:0crwdne140940:0

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
eo_UY: crwdns140942:0crwdne140942:0

note: Description of the 'Allow Over Allocation' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allows allocating more leaves than the number of days in the allocation period.
eo_UY: crwdns140944:0crwdne140944:0

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
eo_UY: crwdns140946:0crwdne140946:0

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
eo_UY: crwdns140948:0crwdne140948:0

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
eo_UY: crwdns105128:0crwdne105128:0

en: Amount Based on Formula
eo_UY: crwdns105146:0crwdne105146:0

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
eo_UY: crwdns140950:0crwdne140950:0

note: Description of the 'Claimed Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount claimed via Expense Claim
eo_UY: crwdns140952:0crwdne140952:0

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
eo_UY: crwdns140954:0crwdne140954:0

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Amount paid against this encashment
eo_UY: crwdns152547:0crwdne152547:0

note: Description of the 'Returned Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount scheduled for deduction via salary
eo_UY: crwdns152400:0crwdne152400:0

en: Amount should not be less than zero
eo_UY: crwdns105152:0crwdne105152:0

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount that has been paid against this advance
eo_UY: crwdns140958:0crwdne140958:0

en: An amount of {0} already claimed for the component {1}, set the amount equal or greater than {2}
eo_UY: crwdns105154:0{0}crwdnd105154:0{1}crwdnd105154:0{2}crwdne105154:0

en: An attendance record is linked to this checkin. Please cancel the attendance before modifying time.
eo_UY: crwdns154209:0crwdne154209:0

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
eo_UY: crwdns140960:0crwdne140960:0

en: Annual Allocation Exceeded
eo_UY: crwdns149070:0crwdne149070:0

en: Annual Salary
eo_UY: crwdns105158:0crwdne105158:0

note: Label of the annual_taxable_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Annual Taxable Amount
eo_UY: crwdns140962:0crwdne140962:0

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
eo_UY: crwdns140964:0crwdne140964:0

note: Description of the 'Remarks' (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Any other remarks, noteworthy effort that should go in the records
eo_UY: crwdns140966:0crwdne140966:0

note: Label of the applicable_earnings_component (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Applicable Earnings Component
eo_UY: crwdns140970:0crwdne140970:0

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
eo_UY: crwdns140972:0crwdne140972:0

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
eo_UY: crwdns140974:0crwdne140974:0

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
eo_UY: crwdns140976:0crwdne140976:0

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
eo_UY: crwdns140978:0crwdne140978:0

note: Label of the applicant_rating (Rating) field in DocType 'Job Applicant'
en: Applicant Rating
eo_UY: crwdns140980:0crwdne140980:0

note: Description of a DocType
en: Applicant for a Job
eo_UY: crwdns140982:0crwdne140982:0

en: Applicant name
eo_UY: crwdns105184:0crwdne105184:0

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Application
eo_UY: crwdns105186:0crwdne105186:0

en: Application Status
eo_UY: crwdns105188:0crwdne105188:0

en: Application period cannot be across two allocation records
eo_UY: crwdns105190:0crwdne105190:0

en: Application period cannot be outside leave allocation period
eo_UY: crwdns105192:0crwdne105192:0

en: Applications Received
eo_UY: crwdns105194:0crwdne105194:0

en: Applications received:
eo_UY: crwdns105196:0crwdne105196:0

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
eo_UY: crwdns140984:0crwdne140984:0

en: Apply
eo_UY: crwdns140986:0crwdne140986:0

note: Description of a DocType
en: Apply / Approve Leaves
eo_UY: crwdns140988:0crwdne140988:0

en: Apply Filters
eo_UY: crwdns151154:0crwdne151154:0

en: Apply Now
eo_UY: crwdns105200:0crwdne105200:0

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
eo_UY: crwdns105202:0crwdne105202:0

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
eo_UY: crwdns140990:0crwdne140990:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
eo_UY: crwdns105206:0crwdne105206:0

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
eo_UY: crwdns105210:0crwdne105210:0

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
eo_UY: crwdns105216:0crwdne105216:0

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
eo_UY: crwdns105218:0crwdne105218:0

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
eo_UY: crwdns105228:0crwdne105228:0

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
eo_UY: crwdns105238:0crwdne105238:0

note: Name of a DocType
en: Appraisal KRA
eo_UY: crwdns105240:0crwdne105240:0

note: Label of the section_break_cycle (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Appraisal Linking
eo_UY: crwdns105242:0crwdne105242:0

note: Name of a report Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Overview
eo_UY: crwdns105246:0crwdne105246:0

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
eo_UY: crwdns105248:0crwdne105248:0

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
eo_UY: crwdns105256:0crwdne105256:0

en: Appraisal Template Missing
eo_UY: crwdns105258:0crwdne105258:0

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
eo_UY: crwdns140992:0crwdne140992:0

en: Appraisal Template not found for some designations.
eo_UY: crwdns105262:0crwdne105262:0

en: Appraisal creation is queued. It may take a few minutes.
eo_UY: crwdns105264:0crwdne105264:0

en: Appraisal {0} already exists for Employee {1} for this Appraisal Cycle or overlapping period
eo_UY: crwdns105266:0{0}crwdnd105266:0{1}crwdne105266:0

en: Appraisal {0} does not belong to Employee {1}
eo_UY: crwdns105268:0{0}crwdnd105268:0{1}crwdne105268:0

note: Name of a DocType
en: Appraisee
eo_UY: crwdns105270:0crwdne105270:0

en: Appraisees: {0}
eo_UY: crwdns105272:0{0}crwdne105272:0

en: Apprentice
eo_UY: crwdns105274:0crwdne105274:0

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
eo_UY: crwdns140994:0crwdne140994:0

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
eo_UY: crwdns140996:0crwdne140996:0

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
eo_UY: crwdns105280:0crwdne105280:0

en: Approve
eo_UY: crwdns140998:0crwdne140998:0

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
eo_UY: crwdns141000:0crwdne141000:0

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
eo_UY: crwdns141002:0crwdne141002:0

en: Approvers
eo_UY: crwdns148888:0crwdne148888:0

en: Apr
eo_UY: crwdns105292:0crwdne105292:0

en: Archive
eo_UY: crwdns105294:0crwdne105294:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
eo_UY: crwdns141004:0crwdne141004:0

en: Are you sure you want to delete the attachment
eo_UY: crwdns151156:0crwdne151156:0

en: Are you sure you want to delete the {0}
eo_UY: crwdns151158:0{0}crwdne151158:0

en: Are you sure you want to email the selected salary slips?
eo_UY: crwdns105298:0crwdne105298:0

en: Are you sure you want to proceed?
eo_UY: crwdns105300:0crwdne105300:0

en: Are you sure you want to reject the Employee Referral?
eo_UY: crwdns105302:0crwdne105302:0

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
eo_UY: crwdns141006:0crwdne141006:0

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
eo_UY: crwdns105306:0crwdne105306:0

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
eo_UY: crwdns141008:0crwdne141008:0

en: Asset Recovery Cost for {0}: {1}
eo_UY: crwdns141010:0{0}crwdnd141010:0{1}crwdne141010:0

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Assets Allocated
eo_UY: crwdns141012:0crwdne141012:0

en: Assign Salary Structure to {0} employee(s)?
eo_UY: crwdns141014:0{0}crwdne141014:0

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift
eo_UY: crwdns141016:0crwdne141016:0

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift Schedule
eo_UY: crwdns151970:0crwdne151970:0

en: Assign Structure
eo_UY: crwdns141020:0crwdne141020:0

en: Assigning Salary Structure
eo_UY: crwdns141022:0crwdne141022:0

en: Assigning Structure...
eo_UY: crwdns141028:0crwdne141028:0

en: Assigning Structures...
eo_UY: crwdns105316:0crwdne105316:0

en: Assigning...
eo_UY: crwdns151972:0crwdne151972:0

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
eo_UY: crwdns141030:0crwdne141030:0

en: Associate Job Opening
eo_UY: crwdns105320:0crwdne105320:0

note: Label of the associated_document (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document
eo_UY: crwdns141032:0crwdne141032:0

note: Label of the associated_document_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document Type
eo_UY: crwdns141034:0crwdne141034:0

en: At least one interview has to be selected.
eo_UY: crwdns105326:0crwdne105326:0

note: Label of the attach_proof (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Attach Proof
eo_UY: crwdns141036:0crwdne141036:0

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
eo_UY: crwdns141038:0crwdne141038:0

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
eo_UY: crwdns105332:0crwdne105332:0

en: Attendance Calendar
eo_UY: crwdns154542:0crwdne154542:0

note: Label of a chart in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Count
eo_UY: crwdns105340:0crwdne105340:0

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
eo_UY: crwdns105344:0crwdne105344:0

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
eo_UY: crwdns141040:0crwdne141040:0

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
eo_UY: crwdns105350:0crwdne105350:0

en: Attendance ID
eo_UY: crwdns105352:0crwdne105352:0

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
eo_UY: crwdns105354:0crwdne105354:0

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
eo_UY: crwdns105358:0crwdne105358:0

en: Attendance Request History
eo_UY: crwdns151160:0crwdne151160:0

note: Label of the attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Attendance Settings
eo_UY: crwdns141042:0crwdne141042:0

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
eo_UY: crwdns141044:0crwdne141044:0

en: Attendance Updated
eo_UY: crwdns105366:0crwdne105366:0

en: Attendance Warnings
eo_UY: crwdns105368:0crwdne105368:0

en: Attendance date {0} can not be less than employee {1}'s joining date: {2}
eo_UY: crwdns105372:0{0}crwdnd105372:0{1}crwdnd105372:0{2}crwdne105372:0

en: Attendance for all the employees under this criteria has been marked already.
eo_UY: crwdns105374:0crwdne105374:0

en: Attendance for employee {0} is already marked for an overlapping shift {1}: {2}
eo_UY: crwdns105376:0{0}crwdnd105376:0{1}crwdnd105376:0{2}crwdne105376:0

en: Attendance for employee {0} is already marked for the date {1}: {2}
eo_UY: crwdns105378:0{0}crwdnd105378:0{1}crwdnd105378:0{2}crwdne105378:0

en: Attendance for employee {0} is already marked for the following dates: {1}
eo_UY: crwdns154329:0{0}crwdnd154329:0{1}crwdne154329:0

en: Attendance for the following dates will be skipped/overwritten on submission
eo_UY: crwdns141046:0crwdne141046:0

en: Attendance from {0} to {1} has already been marked for the Employee {2}
eo_UY: crwdns105382:0{0}crwdnd105382:0{1}crwdnd105382:0{2}crwdne105382:0

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
eo_UY: crwdns105384:0crwdne105384:0

en: Attendance has been marked for all the employees between the selected payroll dates.
eo_UY: crwdns141048:0crwdne141048:0

en: Attendance is pending for these employees between the selected payroll dates. Mark attendance to proceed. Refer {0} for details.
eo_UY: crwdns141050:0{0}crwdne141050:0

en: Attendance marked successfully
eo_UY: crwdns105386:0crwdne105386:0

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
eo_UY: crwdns105388:0{0}crwdne105388:0

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
eo_UY: crwdns105390:0{0}crwdnd105390:0{1}crwdne105390:0

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
eo_UY: crwdns141052:0crwdne141052:0

en: AttendanceRequestListView
eo_UY: crwdns151162:0crwdne151162:0

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
eo_UY: crwdns141054:0crwdne141054:0

en: Attrition Count
eo_UY: crwdns105396:0crwdne105396:0

en: Aug
eo_UY: crwdns105398:0crwdne105398:0

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
eo_UY: crwdns141056:0crwdne141056:0

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
eo_UY: crwdns141058:0crwdne141058:0

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Automated Based on Goal Progress
eo_UY: crwdns141060:0crwdne141060:0

note: Description of the 'Assets Allocated' (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Automatically fetches all assets allocated to the employee, if any
eo_UY: crwdns141062:0crwdne141062:0

note: Label of the auto_update_last_sync (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Automatically update Last Sync of Checkin
eo_UY: crwdns152549:0crwdne152549:0

note: Label of the available_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Available Leave(s)
eo_UY: crwdns141064:0crwdne141064:0

en: Available Leaves
eo_UY: crwdns141066:0crwdne141066:0

note: Label of the avg_feedback_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average Feedback Score
eo_UY: crwdns141068:0crwdne141068:0

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Average Rating
eo_UY: crwdns141070:0crwdne141070:0

note: Description of the 'Final Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score (out of 5)
eo_UY: crwdns141072:0crwdne141072:0

en: Average rating of demonstrated skills
eo_UY: crwdns141074:0crwdne141074:0

en: Avg Feedback Score
eo_UY: crwdns105416:0crwdne105416:0

en: Avg Utilization
eo_UY: crwdns105418:0crwdne105418:0

en: Avg Utilization (Billed Only)
eo_UY: crwdns105420:0crwdne105420:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
eo_UY: crwdns141076:0crwdne141076:0

en: Backdated Leave Application is restricted. Please set the {} in {}
eo_UY: crwdns105424:0crwdne105424:0

en: Bank
eo_UY: crwdns105426:0crwdne105426:0

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
eo_UY: crwdns141078:0crwdne141078:0

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
eo_UY: crwdns141080:0crwdne141080:0

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
eo_UY: crwdns141082:0crwdne141082:0

en: Bank Entries
eo_UY: crwdns105434:0crwdne105434:0

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
eo_UY: crwdns105436:0crwdne105436:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
eo_UY: crwdns105440:0crwdne105440:0

note: Label of the base (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base
eo_UY: crwdns105442:0crwdne105442:0

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base & Variable
eo_UY: crwdns141084:0crwdne141084:0

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
eo_UY: crwdns141086:0crwdne141086:0

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
eo_UY: crwdns141088:0crwdne141088:0

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
eo_UY: crwdns141090:0crwdne141090:0

en: Below is the list of upcoming holidays for you:
eo_UY: crwdns105454:0crwdne105454:0

en: Benefit
eo_UY: crwdns105456:0crwdne105456:0

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
eo_UY: crwdns105458:0crwdne105458:0

en: Bill Amount
eo_UY: crwdns105464:0crwdne105464:0

en: Billed Hours
eo_UY: crwdns105466:0crwdne105466:0

en: Billed Hours (B)
eo_UY: crwdns105468:0crwdne105468:0

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
eo_UY: crwdns141092:0crwdne141092:0

en: Birthday Reminder
eo_UY: crwdns105476:0crwdne105476:0

en: Birthday Reminder 🎂
eo_UY: crwdns105478:0crwdne105478:0

note: Label of the send_birthday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Birthdays
eo_UY: crwdns141094:0crwdne141094:0

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
eo_UY: crwdns141096:0crwdne141096:0

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
eo_UY: crwdns141098:0crwdne141098:0

note: Description of a DocType
en: Block Holidays on important days.
eo_UY: crwdns141100:0crwdne141100:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
eo_UY: crwdns148510:0crwdne148510:0

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
eo_UY: crwdns141102:0crwdne141102:0

note: Label of the bonus_section (Section Break) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus
eo_UY: crwdns141104:0crwdne141104:0

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
eo_UY: crwdns141106:0crwdne141106:0

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
eo_UY: crwdns141108:0crwdne141108:0

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
eo_UY: crwdns105494:0crwdne105494:0

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
eo_UY: crwdns105496:0crwdne105496:0

en: Branch: {0}
eo_UY: crwdns105512:0{0}crwdne105512:0

en: Bulk Assignments
eo_UY: crwdns105514:0crwdne105514:0

en: Bulk Leave Policy Assignment
eo_UY: crwdns105516:0crwdne105516:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bulk Salary Structure Assignment
eo_UY: crwdns105518:0crwdne105518:0

note: Description of the 'Calculate Final Score based on Formula' (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: By default, the Final Score is calculated as the average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score. Enable this to set a different formula
eo_UY: crwdns141114:0crwdne141114:0

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: CTC
eo_UY: crwdns105520:0crwdne105520:0

note: Label of the calculate_final_score_based_on_formula (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Calculate Final Score based on Formula
eo_UY: crwdns141116:0crwdne141116:0

note: Label of the calculate_gratuity_amount_based_on (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Calculate Gratuity Amount Based On
eo_UY: crwdns141118:0crwdne141118:0

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
eo_UY: crwdns141120:0crwdne141120:0

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
eo_UY: crwdns141122:0crwdne141122:0

en: Calls
eo_UY: crwdns105530:0crwdne105530:0

en: Campaign
eo_UY: crwdns105532:0crwdne105532:0

en: Cancel
eo_UY: crwdns151164:0crwdne151164:0

en: Cancellation Queued
eo_UY: crwdns105534:0crwdne105534:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
eo_UY: crwdns141124:0crwdne141124:0

en: Cannot Modify Time
eo_UY: crwdns154211:0crwdne154211:0

en: Cannot allocate leaves outside the allocation period {0} - {1}
eo_UY: crwdns151974:0{0}crwdnd151974:0{1}crwdne151974:0

en: Cannot break shift after end date
eo_UY: crwdns148512:0crwdne148512:0

en: Cannot break shift before start date
eo_UY: crwdns148514:0crwdne148514:0

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Attendance: {1}
eo_UY: crwdns148516:0{0}crwdnd148516:0{1}crwdne148516:0

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Employee Checkin: {1}
eo_UY: crwdns148518:0{0}crwdnd148518:0{1}crwdne148518:0

en: Cannot create Salary Slip for Employee joining after Payroll Period
eo_UY: crwdns105558:0crwdne105558:0

en: Cannot create Salary Slip for Employee who has left before Payroll Period
eo_UY: crwdns105560:0crwdne105560:0

en: Cannot create a Job Applicant against a closed Job Opening
eo_UY: crwdns105562:0crwdne105562:0

en: Cannot create or change transactions against an Appraisal Cycle with status {0}.
eo_UY: crwdns148484:0{0}crwdne148484:0

en: Cannot find active Leave Period
eo_UY: crwdns105566:0crwdne105566:0

en: Cannot mark attendance for an Inactive employee {0}
eo_UY: crwdns105568:0{0}crwdne105568:0

en: Cannot submit. Attendance is not marked for some employees.
eo_UY: crwdns105570:0crwdne105570:0

en: Cannot update allocation for {0} after submission
eo_UY: crwdns105572:0{0}crwdne105572:0

en: Cannot update status of Goal groups
eo_UY: crwdns105574:0crwdne105574:0

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
eo_UY: crwdns141126:0crwdne141126:0

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
eo_UY: crwdns141128:0crwdne141128:0

en: Casual Leave
eo_UY: crwdns105582:0crwdne105582:0

note: Label of the cause_of_grievance (Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Cause of Grievance
eo_UY: crwdns141130:0crwdne141130:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
eo_UY: crwdns141132:0crwdne141132:0

en: Changing '{0}' to {1}.
eo_UY: crwdns154544:0{0}crwdnd154544:0{1}crwdne154544:0

en: Changing KRA in this parent goal will align all the child goals to the same KRA, if any.
eo_UY: crwdns105588:0crwdne105588:0

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
eo_UY: crwdns143244:0crwdne143244:0

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
eo_UY: crwdns143246:0crwdne143246:0

en: Check <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> for more details
eo_UY: crwdns141134:0{0}crwdnd141134:0{1}crwdne141134:0

en: Check Error Log {0} for more details.
eo_UY: crwdns105594:0{0}crwdne105594:0

en: Check In
eo_UY: crwdns151166:0crwdne151166:0

en: Check Out
eo_UY: crwdns151168:0crwdne151168:0

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
eo_UY: crwdns141136:0crwdne141136:0

en: Check {0} for more details
eo_UY: crwdns105598:0{0}crwdne105598:0

en: Check-in
eo_UY: crwdns151170:0crwdne151170:0

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
eo_UY: crwdns141138:0crwdne141138:0

en: Check-out
eo_UY: crwdns151172:0crwdne151172:0

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
eo_UY: crwdns141140:0crwdne141140:0

note: Label of the checkin_radius (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Checkin Radius
eo_UY: crwdns149140:0crwdne149140:0

en: Child nodes can only be created under 'Group' type nodes
eo_UY: crwdns105604:0crwdne105604:0

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
eo_UY: crwdns141142:0crwdne141142:0

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
eo_UY: crwdns141144:0crwdne141144:0

en: Claim an Expense
eo_UY: crwdns151174:0crwdne151174:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
eo_UY: crwdns141146:0crwdne141146:0

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
eo_UY: crwdns105612:0crwdne105612:0

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Claims
eo_UY: crwdns105618:0crwdne105618:0

en: Clear All
eo_UY: crwdns105620:0crwdne105620:0

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
eo_UY: crwdns141148:0crwdne141148:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Cleared
eo_UY: crwdns141150:0crwdne141150:0

en: Click {0} to change the configuration and then resave salary slip
eo_UY: crwdns141152:0{0}crwdne141152:0

en: Close
eo_UY: crwdns105628:0crwdne105628:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
eo_UY: crwdns141154:0crwdne141154:0

note: Label of the closed_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed On
eo_UY: crwdns105634:0crwdne105634:0

note: Label of the closes_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closes On
eo_UY: crwdns105638:0crwdne105638:0

en: Closes on:
eo_UY: crwdns105642:0crwdne105642:0

en: Closing Balance
eo_UY: crwdns105644:0crwdne105644:0

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
eo_UY: crwdns141156:0crwdne141156:0

en: Collapse All
eo_UY: crwdns105650:0crwdne105650:0

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
eo_UY: crwdns141158:0crwdne141158:0

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
eo_UY: crwdns141160:0crwdne141160:0

en: Commission
eo_UY: crwdns105658:0crwdne105658:0

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
eo_UY: crwdns105660:0crwdne105660:0

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
eo_UY: crwdns141162:0crwdne141162:0

en: Company Information
eo_UY: crwdns151176:0crwdne151176:0

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
eo_UY: crwdns105768:0crwdne105768:0

en: Compensatory Off
eo_UY: crwdns105774:0crwdne105774:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
eo_UY: crwdns141164:0crwdne141164:0

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
eo_UY: crwdns141166:0crwdne141166:0

en: Completing onboarding
eo_UY: crwdns105796:0crwdne105796:0

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
eo_UY: crwdns141168:0crwdne141168:0

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
eo_UY: crwdns141170:0crwdne141170:0

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
eo_UY: crwdns141172:0crwdne141172:0

note: Label of the configure_component_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Condition & Formula
eo_UY: crwdns141174:0crwdne141174:0

en: Condition and Formula Help
eo_UY: crwdns105812:0crwdne105812:0

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
eo_UY: crwdns141176:0crwdne141176:0

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
eo_UY: crwdns141178:0crwdne141178:0

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
eo_UY: crwdns141180:0crwdne141180:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
eo_UY: crwdns141182:0crwdne141182:0

en: Confirm
eo_UY: crwdns151178:0crwdne151178:0

en: Confirm {0}
eo_UY: crwdns151180:0{0}crwdne151180:0

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
eo_UY: crwdns141184:0crwdne141184:0

en: Consider Grace Period
eo_UY: crwdns105826:0crwdne105826:0

note: Label of the consider_marked_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Marked Attendance on Holidays
eo_UY: crwdns141186:0crwdne141186:0

en: Consider Tax Exemption Declaration
eo_UY: crwdns105830:0crwdne105830:0

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
eo_UY: crwdns141188:0crwdne141188:0

en: Consolidate Leave Types
eo_UY: crwdns105834:0crwdne105834:0

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
eo_UY: crwdns141190:0crwdne141190:0

en: Contact Information
eo_UY: crwdns151182:0crwdne151182:0

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
eo_UY: crwdns141192:0crwdne141192:0

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
eo_UY: crwdns141194:0crwdne141194:0

en: Continue
eo_UY: crwdns141196:0crwdne141196:0

en: Contract
eo_UY: crwdns105846:0crwdne105846:0

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
eo_UY: crwdns141198:0crwdne141198:0

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
eo_UY: crwdns105850:0crwdne105850:0

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
eo_UY: crwdns141200:0crwdne141200:0

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
eo_UY: crwdns141202:0crwdne141202:0

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
eo_UY: crwdns141204:0crwdne141204:0

note: Label of the costing_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
eo_UY: crwdns141206:0crwdne141206:0

en: Could not submit some Salary Slips: {}
eo_UY: crwdns105872:0crwdne105872:0

en: Could not update Goal
eo_UY: crwdns105874:0crwdne105874:0

en: Could not update goals
eo_UY: crwdns105876:0crwdne105876:0

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
eo_UY: crwdns141208:0crwdne141208:0

en: Country Fixture Deletion Failed
eo_UY: crwdns141210:0crwdne141210:0

en: Country Setup failed
eo_UY: crwdns141212:0crwdne141212:0

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
eo_UY: crwdns141214:0crwdne141214:0

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
eo_UY: crwdns141216:0crwdne141216:0

en: Create
eo_UY: crwdns105886:0crwdne105886:0

en: Create Additional Salary
eo_UY: crwdns105888:0crwdne105888:0

en: Create Appraisals
eo_UY: crwdns105890:0crwdne105890:0

en: Create Employee
eo_UY: crwdns105896:0crwdne105896:0

en: Create Interview
eo_UY: crwdns105902:0crwdne105902:0

en: Create Job Applicant
eo_UY: crwdns105904:0crwdne105904:0

en: Create Job Opening
eo_UY: crwdns105906:0crwdne105906:0

en: Create Journal Entry
eo_UY: crwdns105908:0crwdne105908:0

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
eo_UY: crwdns141220:0crwdne141220:0

en: Create Payment Entry
eo_UY: crwdns105918:0crwdne105918:0

en: Create Salary Slip
eo_UY: crwdns105924:0crwdne105924:0

en: Create Salary Slips
eo_UY: crwdns105926:0crwdne105926:0

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
eo_UY: crwdns141222:0crwdne141222:0

note: Label of the create_shifts_after (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Create Shifts After
eo_UY: crwdns148520:0crwdne148520:0

en: Creating Appraisals
eo_UY: crwdns105932:0crwdne105932:0

en: Creating Payment Entries......
eo_UY: crwdns105934:0crwdne105934:0

en: Creating Salary Slips...
eo_UY: crwdns105936:0crwdne105936:0

en: Creating {0}...
eo_UY: crwdns151976:0{0}crwdne151976:0

en: Creation Date
eo_UY: crwdns141224:0crwdne141224:0

en: Creation Failed
eo_UY: crwdns105938:0crwdne105938:0

en: Creation of Salary Structure Assignments has been queued. It may take a few minutes.
eo_UY: crwdns141226:0crwdne141226:0

en: Creation of {0} has been queued. It may take a few minutes.
eo_UY: crwdns151978:0{0}crwdne151978:0

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
eo_UY: crwdns105940:0crwdne105940:0

note: Description of the 'Rating Criteria' (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Criteria based on which employee should be rated in Performance Feedback and Self Appraisal
eo_UY: crwdns141230:0crwdne141230:0

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
eo_UY: crwdns105948:0crwdne105948:0

note: Label of the currency_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Currency
eo_UY: crwdns141232:0crwdne141232:0

en: Currency of selected Income Tax Slab should be {0} instead of {1}
eo_UY: crwdns105988:0{0}crwdnd105988:0{1}crwdne105988:0

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
eo_UY: crwdns105990:0crwdne105990:0

note: Label of the current_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Current CTC
eo_UY: crwdns141234:0crwdne141234:0

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
eo_UY: crwdns141236:0crwdne141236:0

note: Label of the current_employer (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Employer
eo_UY: crwdns141238:0crwdne141238:0

note: Label of the current_job_title (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Job Title
eo_UY: crwdns141240:0crwdne141240:0

note: Label of the current_month_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Current Month Income Tax
eo_UY: crwdns141242:0crwdne141242:0

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
eo_UY: crwdns106004:0{0}crwdne106004:0

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
eo_UY: crwdns141244:0crwdne141244:0

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
eo_UY: crwdns141246:0crwdne141246:0

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Slab
eo_UY: crwdns141248:0crwdne141248:0

note: Label of the current_work_experience (Float) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_rule_slabs (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Work Experience
eo_UY: crwdns141250:0crwdne141250:0

en: Currently, there is no {0} leave period for this date to create/update leave allocation.
eo_UY: crwdns106016:0{0}crwdne106016:0

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Custom Range
eo_UY: crwdns141252:0crwdne141252:0

en: Customer
eo_UY: crwdns106020:0crwdne106020:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Cyan
eo_UY: crwdns148522:0crwdne148522:0

note: Label of the cycle_name (Data) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Cycle Name
eo_UY: crwdns141254:0crwdne141254:0

note: Label of the cycles (Table) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Cycles
eo_UY: crwdns143248:0crwdne143248:0

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
eo_UY: crwdns141256:0crwdne141256:0

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
eo_UY: crwdns106030:0crwdne106030:0

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
eo_UY: crwdns106034:0crwdne106034:0

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
eo_UY: crwdns106040:0crwdne106040:0

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
eo_UY: crwdns106042:0crwdne106042:0

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
eo_UY: crwdns106044:0crwdne106044:0

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
eo_UY: crwdns106050:0crwdne106050:0

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Date
eo_UY: crwdns141258:0crwdne141258:0

en: Date Range
eo_UY: crwdns106066:0crwdne106066:0

en: Date is repeated
eo_UY: crwdns106068:0crwdne106068:0

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
eo_UY: crwdns106070:0crwdne106070:0

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
eo_UY: crwdns106074:0crwdne106074:0

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Dates & Reason
eo_UY: crwdns141260:0crwdne141260:0

note: Label of the dates_based_on (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Dates Based On
eo_UY: crwdns141262:0crwdne141262:0

en: Days for which Holidays are blocked for this department.
eo_UY: crwdns148890:0crwdne148890:0

en: Debit A/C Number
eo_UY: crwdns106090:0crwdne106090:0

en: Dec
eo_UY: crwdns106092:0crwdne106092:0

en: Decision Pending
eo_UY: crwdns106094:0crwdne106094:0

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
eo_UY: crwdns141264:0crwdne141264:0

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
eo_UY: crwdns141266:0crwdne141266:0

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
eo_UY: crwdns141268:0crwdne141268:0

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
eo_UY: crwdns141270:0crwdne141270:0

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
eo_UY: crwdns141272:0crwdne141272:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
eo_UY: crwdns106114:0crwdne106114:0

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Deduction Reports
eo_UY: crwdns106118:0crwdne106118:0

en: Deduction from Salary
eo_UY: crwdns106120:0crwdne106120:0

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
eo_UY: crwdns141274:0crwdne141274:0

note: Label of the deductions_before_tax_calculation (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions before tax calculation
eo_UY: crwdns141276:0crwdne141276:0

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
eo_UY: crwdns141278:0crwdne141278:0

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
eo_UY: crwdns141280:0crwdne141280:0

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
eo_UY: crwdns141282:0crwdne141282:0

note: Label of the default_base_pay (Currency) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Base Pay
eo_UY: crwdns141284:0crwdne141284:0

en: Default Employee Advance Account
eo_UY: crwdns148892:0crwdne148892:0

en: Default Expense Claim Payable Account
eo_UY: crwdns148894:0crwdne148894:0

en: Default Payroll Payable Account
eo_UY: crwdns148486:0crwdne148486:0

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
eo_UY: crwdns141286:0crwdne141286:0

en: Default Shift
eo_UY: crwdns141288:0crwdne141288:0

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
eo_UY: crwdns141290:0crwdne141290:0

en: Delete
eo_UY: crwdns151184:0crwdne151184:0

en: Delete Attachment
eo_UY: crwdns151186:0crwdne151186:0

en: Delete {0}
eo_UY: crwdns151188:0{0}crwdne151188:0

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
eo_UY: crwdns141294:0crwdne141294:0

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
eo_UY: crwdns106146:0crwdne106146:0

note: Name of a DocType
en: Department Approver
eo_UY: crwdns106236:0crwdne106236:0

note: Label of a chart in the Recruitment Workspace
en: Department Wise Openings
eo_UY: crwdns106238:0crwdne106238:0

en: Department {0} does not belong to company: {1}
eo_UY: crwdns152304:0{0}crwdnd152304:0{1}crwdne152304:0

en: Department: {0}
eo_UY: crwdns106240:0{0}crwdne106240:0

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
eo_UY: crwdns141296:0crwdne141296:0

en: Depends On Payment Days
eo_UY: crwdns148488:0crwdne148488:0

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
eo_UY: crwdns141298:0crwdne141298:0

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
eo_UY: crwdns106248:0crwdne106248:0

note: Description of a DocType
en: Description of a Job Opening
eo_UY: crwdns141300:0crwdne141300:0

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
eo_UY: crwdns106292:0crwdne106292:0

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
eo_UY: crwdns106348:0crwdne106348:0

en: Designation: {0}
eo_UY: crwdns106350:0{0}crwdne106350:0

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
eo_UY: crwdns106352:0crwdne106352:0

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
eo_UY: crwdns141302:0crwdne141302:0

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
eo_UY: crwdns141304:0crwdne141304:0

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
eo_UY: crwdns141306:0crwdne141306:0

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
eo_UY: crwdns141308:0crwdne141308:0

en: Disable {0} for the {1} component, to prevent the amount from being deducted twice, as its formula already uses a payment-days-based component.
eo_UY: crwdns106376:0{0}crwdnd106376:0{1}crwdne106376:0

en: Disable {0} or {1} to proceed.
eo_UY: crwdns106378:0{0}crwdnd106378:0{1}crwdne106378:0

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
eo_UY: crwdns141310:0crwdne141310:0

en: Disabling Push Notifications...
eo_UY: crwdns151190:0crwdne151190:0

en: Dismiss
eo_UY: crwdns151192:0crwdne151192:0

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
eo_UY: crwdns141312:0crwdne141312:0

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
eo_UY: crwdns141314:0crwdne141314:0

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
eo_UY: crwdns141316:0crwdne141316:0

en: Do you still want to proceed?
eo_UY: crwdns106392:0crwdne106392:0

en: Do you want to update the Job Applicant {0} as {1} based on this interview result?
eo_UY: crwdns106394:0{0}crwdnd106394:0{1}crwdne106394:0

en: Document Status
eo_UY: crwdns106396:0crwdne106396:0

en: Document {0} failed!
eo_UY: crwdns151194:0{0}crwdne151194:0

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
eo_UY: crwdns141318:0crwdne141318:0

en: Download PDF
eo_UY: crwdns151196:0crwdne151196:0

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
eo_UY: crwdns141320:0crwdne141320:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
eo_UY: crwdns141322:0crwdne141322:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
eo_UY: crwdns143250:0crwdne143250:0

en: Duplicate Attendance
eo_UY: crwdns106418:0crwdne106418:0

en: Duplicate Entry
eo_UY: crwdns106420:0crwdne106420:0

en: Duplicate Job Requisition
eo_UY: crwdns106422:0crwdne106422:0

en: Duplicate Overwritten Salary
eo_UY: crwdns106424:0crwdne106424:0

en: Duplicate Salary Withholding
eo_UY: crwdns143252:0crwdne143252:0

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
eo_UY: crwdns141324:0crwdne141324:0

en: ERROR({0}): {1}
eo_UY: crwdns141326:0{0}crwdnd141326:0{1}crwdne141326:0

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
eo_UY: crwdns106428:0crwdne106428:0

en: Early Exit By
eo_UY: crwdns106434:0crwdne106434:0

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
eo_UY: crwdns141328:0crwdne141328:0

en: Early Exits
eo_UY: crwdns106438:0crwdne106438:0

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
eo_UY: crwdns141330:0crwdne141330:0

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
eo_UY: crwdns141332:0crwdne141332:0

en: Earned Leaves
eo_UY: crwdns106444:0crwdne106444:0

en: Earned Leaves are allocated as per the configured frequency via scheduler.
eo_UY: crwdns106446:0crwdne106446:0

en: Earned Leaves are auto-allocated via scheduler based on the annual allocation set in the Leave Policy: {0}
eo_UY: crwdns106448:0{0}crwdne106448:0

en: Earned Leaves are leaves earned by an Employee after working with the company for a certain amount of time. Enabling this will allocate leaves on pro-rata basis by automatically updating Leave Allocation for leaves of this type at intervals set by 'Earned Leave Frequency.
eo_UY: crwdns106450:0crwdne106450:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
eo_UY: crwdns106452:0crwdne106452:0

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
eo_UY: crwdns141334:0crwdne141334:0

en: Earning Salary Component is required for Employee Referral Bonus.
eo_UY: crwdns106460:0crwdne106460:0

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
eo_UY: crwdns141336:0crwdne141336:0

note: Label of the earnings_and_deductions_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earning_deduction (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings & Deductions
eo_UY: crwdns141338:0crwdne141338:0

en: Edit
eo_UY: crwdns141342:0crwdne141342:0

en: Edit Expense Item
eo_UY: crwdns151198:0crwdne151198:0

en: Edit Expense Tax
eo_UY: crwdns151200:0crwdne151200:0

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective From
eo_UY: crwdns141344:0crwdne141344:0

note: Label of the effective_to (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective To
eo_UY: crwdns141346:0crwdne141346:0

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
eo_UY: crwdns141348:0crwdne141348:0

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
eo_UY: crwdns141350:0crwdne141350:0

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
eo_UY: crwdns141352:0crwdne141352:0

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
eo_UY: crwdns141354:0crwdne141354:0

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
eo_UY: crwdns141356:0crwdne141356:0

en: Email Salary Slips
eo_UY: crwdns106488:0crwdne106488:0

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
eo_UY: crwdns141358:0crwdne141358:0

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
eo_UY: crwdns141360:0crwdne141360:0

en: Email sent to {0}
eo_UY: crwdns106492:0{0}crwdne106492:0

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
eo_UY: crwdns141362:0crwdne141362:0

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
eo_UY: crwdns106496:0crwdne106496:0

en: Employee A/C Number
eo_UY: crwdns106578:0crwdne106578:0

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
eo_UY: crwdns106580:0crwdne106580:0

en: Employee Advance Balance
eo_UY: crwdns151202:0crwdne151202:0

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
eo_UY: crwdns106586:0crwdne106586:0

en: Employee Advances
eo_UY: crwdns106588:0crwdne106588:0

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
eo_UY: crwdns106590:0crwdne106590:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
eo_UY: crwdns106592:0crwdne106592:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
eo_UY: crwdns106596:0crwdne106596:0

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
eo_UY: crwdns106600:0crwdne106600:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
eo_UY: crwdns106602:0crwdne106602:0

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
eo_UY: crwdns106606:0crwdne106606:0

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Birthday
eo_UY: crwdns106610:0crwdne106610:0

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
eo_UY: crwdns106612:0crwdne106612:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
eo_UY: crwdns106614:0crwdne106614:0

en: Employee Checkin History
eo_UY: crwdns151204:0crwdne151204:0

note: Name of a DocType
en: Employee Cost Center
eo_UY: crwdns106618:0crwdne106618:0

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
eo_UY: crwdns141364:0crwdne141364:0

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
eo_UY: crwdns141366:0crwdne141366:0

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Exit
eo_UY: crwdns154628:0crwdne154628:0

note: Label of the employee_exit_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Exit Settings
eo_UY: crwdns141368:0crwdne141368:0

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Exits
eo_UY: crwdns106640:0crwdne106640:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Feedback Criteria
eo_UY: crwdns106642:0crwdne106642:0

note: Name of a DocType
en: Employee Feedback Rating
eo_UY: crwdns106646:0crwdne106646:0

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
eo_UY: crwdns106650:0crwdne106650:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Grievance
eo_UY: crwdns106664:0crwdne106664:0

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
eo_UY: crwdns143254:0crwdne143254:0

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
eo_UY: crwdns106670:0crwdne106670:0

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Hours Utilization Based On Timesheet
eo_UY: crwdns106672:0crwdne106672:0

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
eo_UY: crwdns141370:0crwdne141370:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
eo_UY: crwdns106676:0crwdne106676:0

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Employee Info
eo_UY: crwdns141372:0crwdne141372:0

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Information
eo_UY: crwdns106682:0crwdne106682:0

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Journey
eo_UY: crwdns154630:0crwdne154630:0

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance
eo_UY: crwdns106684:0crwdne106684:0

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance Summary
eo_UY: crwdns106686:0crwdne106686:0

note: Name of a Workspace
en: Employee Lifecycle
eo_UY: crwdns106688:0crwdne106688:0

en: Employee Loan
eo_UY: crwdns148896:0crwdne148896:0

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
eo_UY: crwdns106692:0crwdne106692:0

note: Label of the emp_created_by (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Naming By
eo_UY: crwdns141374:0crwdne141374:0

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
eo_UY: crwdns141376:0crwdne141376:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
eo_UY: crwdns106778:0crwdne106778:0

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
eo_UY: crwdns106782:0crwdne106782:0

en: Employee Onboarding: {0} already exists for Job Applicant: {1}
eo_UY: crwdns106788:0{0}crwdnd106788:0{1}crwdne106788:0

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
eo_UY: crwdns106790:0crwdne106790:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Employee Performance Feedback
eo_UY: crwdns106792:0crwdne106792:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
eo_UY: crwdns106798:0crwdne106798:0

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
eo_UY: crwdns141378:0crwdne141378:0

en: Employee Promotion cannot be submitted before Promotion Date
eo_UY: crwdns106804:0crwdne106804:0

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
eo_UY: crwdns106806:0crwdne106806:0

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
eo_UY: crwdns106808:0crwdne106808:0

en: Employee Referral {0} is not applicable for referral bonus.
eo_UY: crwdns106814:0{0}crwdne106814:0

en: Employee Referrals
eo_UY: crwdns141380:0crwdne141380:0

note: Label of the employee_responsible (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Employee Responsible
eo_UY: crwdns141382:0crwdne141382:0

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Retained
eo_UY: crwdns141384:0crwdne141384:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
eo_UY: crwdns106820:0crwdne106820:0

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
eo_UY: crwdns106824:0crwdne106824:0

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
eo_UY: crwdns141386:0crwdne141386:0

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
eo_UY: crwdns106832:0crwdne106832:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
eo_UY: crwdns106834:0crwdne106834:0

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
eo_UY: crwdns141388:0crwdne141388:0

en: Employee Status
eo_UY: crwdns106840:0crwdne106840:0

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
eo_UY: crwdns106842:0crwdne106842:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
eo_UY: crwdns106844:0crwdne106844:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
eo_UY: crwdns106848:0crwdne106848:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
eo_UY: crwdns106852:0crwdne106852:0

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
eo_UY: crwdns106856:0crwdne106856:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
eo_UY: crwdns106858:0crwdne106858:0

note: Name of a DocType
en: Employee Training
eo_UY: crwdns106862:0crwdne106862:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
eo_UY: crwdns106864:0crwdne106864:0

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
eo_UY: crwdns141390:0crwdne141390:0

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
eo_UY: crwdns141392:0crwdne141392:0

en: Employee Transfer cannot be submitted before Transfer Date
eo_UY: crwdns106872:0crwdne106872:0

en: Employee can be named by Employee ID if you assign one, or via Naming Series. Select your preference here.
eo_UY: crwdns106874:0crwdne106874:0

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Employee name
eo_UY: crwdns141394:0crwdne141394:0

note: Description of the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee records are created using the selected option
eo_UY: crwdns141396:0crwdne141396:0

en: Employee was marked Absent due to missing Employee Checkins.
eo_UY: crwdns106882:0crwdne106882:0

en: Employee was marked Absent for not meeting the working hours threshold.
eo_UY: crwdns106884:0crwdne106884:0

en: Employee was marked Absent for other half due to missing Employee Checkins.
eo_UY: crwdns155412:0crwdne155412:0

en: Employee {0} already has an Attendance Request {1} that overlaps with this period
eo_UY: crwdns106886:0{0}crwdnd106886:0{1}crwdne106886:0

en: Employee {0} already has an active Shift {1}: {2} that overlaps within this period.
eo_UY: crwdns106888:0{0}crwdnd106888:0{1}crwdnd106888:0{2}crwdne106888:0

en: Employee {0} already submitted an application {1} for the payroll period {2}
eo_UY: crwdns106890:0{0}crwdnd106890:0{1}crwdnd106890:0{2}crwdne106890:0

en: Employee {0} has already applied for Shift {1}: {2} that overlaps within this period
eo_UY: crwdns106892:0{0}crwdnd106892:0{1}crwdnd106892:0{2}crwdne106892:0

en: Employee {0} has already applied for {1} between {2} and {3} : {4}
eo_UY: crwdns106894:0{0}crwdnd106894:0{1}crwdnd106894:0{2}crwdnd106894:0{3}crwdnd106894:0{4}crwdne106894:0

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
eo_UY: crwdns106896:0{0}crwdne106896:0

en: Employee {0} is not active or does not exist
eo_UY: crwdns106898:0{0}crwdne106898:0

en: Employee {0} is on Leave on {1}
eo_UY: crwdns106900:0{0}crwdnd106900:0{1}crwdne106900:0

en: Employee {0} not found in Training Event Participants.
eo_UY: crwdns106902:0{0}crwdne106902:0

en: Employee {0} on Half day on {1}
eo_UY: crwdns106904:0{0}crwdnd106904:0{1}crwdne106904:0

en: Employee {0} relieved on {1} must be set as 'Left'
eo_UY: crwdns142906:0{0}crwdnd142906:0{1}crwdne142906:0

en: Employee: {0} have to complete minimum {1} years for gratuity
eo_UY: crwdns106908:0{0}crwdnd106908:0{1}crwdne106908:0

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
eo_UY: crwdns106910:0crwdne106910:0

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
eo_UY: crwdns141398:0crwdne141398:0

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employees Working on a Holiday
eo_UY: crwdns106924:0crwdne106924:0

en: Employees cannot give feedback to themselves. Use {0} instead: {1}
eo_UY: crwdns106926:0{0}crwdnd106926:0{1}crwdne106926:0

note: Label of the half_marked_employees_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Employees on Half Day HTML
eo_UY: crwdns155414:0crwdne155414:0

en: Employees will miss holiday reminders from {} until {}. <br> Do you want to proceed with this change?
eo_UY: crwdns106928:0crwdne106928:0

en: Employees without Feedback: {0}
eo_UY: crwdns106930:0{0}crwdne106930:0

en: Employees without Goals: {0}
eo_UY: crwdns106932:0{0}crwdne106932:0

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
eo_UY: crwdns106934:0crwdne106934:0

note: Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_type_name (Data) field in DocType 'Employment Type' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Leave C
en: Employment Type
eo_UY: crwdns106936:0crwdne106936:0

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
eo_UY: crwdns141400:0crwdne141400:0

note: Label of the enable_early_exit_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Early Exit Marking
eo_UY: crwdns141402:0crwdne141402:0

note: Label of the enable_late_entry_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Late Entry Marking
eo_UY: crwdns141404:0crwdne141404:0

en: Enable Push Notifications
eo_UY: crwdns151206:0crwdne151206:0

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
eo_UY: crwdns141406:0crwdne141406:0

en: Enabling Push Notifications...
eo_UY: crwdns151208:0crwdne151208:0

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
eo_UY: crwdns141408:0crwdne141408:0

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
eo_UY: crwdns141410:0crwdne141410:0

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
eo_UY: crwdns141412:0crwdne141412:0

note: Label of the encashment_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Days
eo_UY: crwdns141414:0crwdne141414:0

en: Encashment Days cannot exceed {0} {1} as per Leave Type settings
eo_UY: crwdns106960:0{0}crwdnd106960:0{1}crwdne106960:0

en: Encashment Limit Applied
eo_UY: crwdns106962:0crwdne106962:0

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
eo_UY: crwdns141416:0crwdne141416:0

en: End
eo_UY: crwdns106966:0crwdne106966:0

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
eo_UY: crwdns106968:0crwdne106968:0

en: End Date cannot be before Start Date
eo_UY: crwdns151210:0crwdne151210:0

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
eo_UY: crwdns106986:0crwdne106986:0

en: End date: {0}
eo_UY: crwdns106992:0{0}crwdne106992:0

en: End time cannot be before start time
eo_UY: crwdns106994:0crwdne106994:0

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
eo_UY: crwdns143256:0crwdne143256:0

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
eo_UY: crwdns143258:0crwdne143258:0

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
eo_UY: crwdns143260:0crwdne143260:0

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Energy Points
eo_UY: crwdns107002:0crwdne107002:0

en: Enter the Standard Working Hours for a normal work day. These hours will be used in calculations of reports such as Employee Hours Utilization and Project Profitability analysis.
eo_UY: crwdns107004:0crwdne107004:0

en: Enter the number of leaves you want to allocate for the period.
eo_UY: crwdns107006:0crwdne107006:0

en: Enter {0}
eo_UY: crwdns151212:0{0}crwdne151212:0

en: Error
eo_UY: crwdns107008:0crwdne107008:0

en: Error Log
eo_UY: crwdns107010:0crwdne107010:0

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
eo_UY: crwdns141418:0crwdne141418:0

en: Error creating {0}
eo_UY: crwdns151214:0{0}crwdne151214:0

en: Error deleting {0}
eo_UY: crwdns151216:0{0}crwdne151216:0

en: Error in formula or condition
eo_UY: crwdns107014:0crwdne107014:0

en: Error in formula or condition: {0} in Income Tax Slab
eo_UY: crwdns107016:0{0}crwdne107016:0

en: Error in some rows
eo_UY: crwdns141420:0crwdne141420:0

en: Error updating {0}
eo_UY: crwdns151218:0{0}crwdne151218:0

en: Error while evaluating the {doctype} {doclink} at row {row_id}. <br><br> <b>Error:</b> {error} <br><br> <b>Hint:</b> {description}
eo_UY: crwdns107018:0{doctype}crwdnd107018:0{doclink}crwdnd107018:0{row_id}crwdnd107018:0{error}crwdnd107018:0{description}crwdne107018:0

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
eo_UY: crwdns141422:0crwdne141422:0

en: Evaluation
eo_UY: crwdns107022:0crwdne107022:0

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
eo_UY: crwdns141424:0crwdne141424:0

en: Evaluation Method cannot be changed as there are existing appraisals created for this cycle
eo_UY: crwdns107026:0crwdne107026:0

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
eo_UY: crwdns141426:0crwdne141426:0

en: Event Link
eo_UY: crwdns107030:0crwdne107030:0

en: Event Location
eo_UY: crwdns107032:0crwdne107032:0

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
eo_UY: crwdns107034:0crwdne107034:0

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
eo_UY: crwdns141428:0crwdne141428:0

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 2 Weeks
eo_UY: crwdns148524:0crwdne148524:0

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 3 Weeks
eo_UY: crwdns148526:0crwdne148526:0

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 4 Weeks
eo_UY: crwdns148528:0crwdne148528:0

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
eo_UY: crwdns141430:0crwdne141430:0

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every Week
eo_UY: crwdns148530:0crwdne148530:0

en: Everyone, let’s congratulate them on their work anniversary!
eo_UY: crwdns107044:0crwdne107044:0

en: Everyone, let’s congratulate {0} on their birthday.
eo_UY: crwdns107046:0{0}crwdne107046:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
eo_UY: crwdns141432:0crwdne141432:0

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
eo_UY: crwdns141434:0crwdne141434:0

en: Exchange Rate cannot be zero.
eo_UY: crwdns141436:0crwdne141436:0

en: Exclude Holidays
eo_UY: crwdns107056:0crwdne107056:0

en: Excluded {0} Non-Encashable Leaves for {1}
eo_UY: crwdns107058:0{0}crwdnd107058:0{1}crwdne107058:0

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
eo_UY: crwdns141438:0crwdne141438:0

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
eo_UY: crwdns107064:0crwdne107064:0

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
eo_UY: crwdns141440:0crwdne141440:0

note: Label of the exemption_proofs_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Exemption Proofs
eo_UY: crwdns141442:0crwdne141442:0

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
eo_UY: crwdns141444:0crwdne141444:0

en: Existing Record
eo_UY: crwdns141446:0crwdne141446:0

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Confirmed
eo_UY: crwdns107078:0crwdne107078:0

note: Label of the exit_details_section (Section Break) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Exit Details
eo_UY: crwdns143262:0crwdne143262:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Exit Interview
eo_UY: crwdns107082:0crwdne107082:0

en: Exit Interview Pending
eo_UY: crwdns107086:0crwdne107086:0

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
eo_UY: crwdns141448:0crwdne141448:0

en: Exit Interview {0} already exists for Employee: {1}
eo_UY: crwdns107090:0{0}crwdnd107090:0{1}crwdne107090:0

note: Label of the exit_questionnaire_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Questionnaire
eo_UY: crwdns107092:0crwdne107092:0

en: Exit Questionnaire Notification
eo_UY: crwdns107096:0crwdne107096:0

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
eo_UY: crwdns141450:0crwdne141450:0

en: Exit Questionnaire Pending
eo_UY: crwdns107100:0crwdne107100:0

note: Label of the exit_questionnaire_web_form (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Web Form
eo_UY: crwdns141452:0crwdne141452:0

en: Expand All
eo_UY: crwdns107104:0crwdne107104:0

note: Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview' Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Average Rating
eo_UY: crwdns141454:0crwdne141454:0

note: Label of the expected_by (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected By
eo_UY: crwdns141456:0crwdne141456:0

note: Label of the expected_compensation (Currency) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected Compensation
eo_UY: crwdns141458:0crwdne141458:0

note: Name of a DocType
en: Expected Skill Set
eo_UY: crwdns107114:0crwdne107114:0

note: Label of the expected_skill_set (Table) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Skillset
eo_UY: crwdns141460:0crwdne141460:0

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
eo_UY: crwdns107118:0crwdne107118:0

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
eo_UY: crwdns141462:0crwdne141462:0

note: Name of a role Label of the expense_approver (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Approver
eo_UY: crwdns107124:0crwdne107124:0

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
eo_UY: crwdns141464:0crwdne141464:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
eo_UY: crwdns107130:0crwdne107130:0

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
eo_UY: crwdns107134:0crwdne107134:0

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
eo_UY: crwdns107136:0crwdne107136:0

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
eo_UY: crwdns107138:0crwdne107138:0

en: Expense Claim Summary
eo_UY: crwdns151220:0crwdne151220:0

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
eo_UY: crwdns107140:0crwdne107140:0

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
eo_UY: crwdns107146:0{0}crwdne107146:0

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
eo_UY: crwdns107148:0{0}crwdne107148:0

note: Name of a Workspace Label of a chart in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claims
eo_UY: crwdns107150:0crwdne107150:0

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
eo_UY: crwdns141466:0crwdne141466:0

en: Expense Item
eo_UY: crwdns151222:0crwdne151222:0

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
eo_UY: crwdns141468:0crwdne141468:0

en: Expense Tax
eo_UY: crwdns151224:0crwdne151224:0

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
eo_UY: crwdns107158:0crwdne107158:0

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
eo_UY: crwdns141470:0crwdne141470:0

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
eo_UY: crwdns141472:0crwdne141472:0

note: Label of the expenses_and_advances_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses & Advances
eo_UY: crwdns141474:0crwdne141474:0

en: Expire Allocation
eo_UY: crwdns107168:0crwdne107168:0

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
eo_UY: crwdns141476:0crwdne141476:0

en: Expire Leaves
eo_UY: crwdns154407:0crwdne154407:0

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
eo_UY: crwdns107172:0crwdne107172:0

note: Label of the expired_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Expired Leave(s)
eo_UY: crwdns141478:0crwdne141478:0

en: Expired Leaves
eo_UY: crwdns141480:0crwdne141480:0

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
eo_UY: crwdns141482:0crwdne141482:0

en: Export
eo_UY: crwdns107182:0crwdne107182:0

en: Exporting...
eo_UY: crwdns107184:0crwdne107184:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
eo_UY: crwdns141484:0crwdne141484:0

en: Failed to create/submit {0} for employees:
eo_UY: crwdns107188:0{0}crwdne107188:0

en: Failed to delete defaults for country {0}.
eo_UY: crwdns141486:0{0}crwdne141486:0

en: Failed to download Salary Slip PDF
eo_UY: crwdns107192:0crwdne107192:0

en: Failed to send the Interview Reschedule notification. Please configure your email account.
eo_UY: crwdns107194:0crwdne107194:0

en: Failed to setup defaults for country {0}.
eo_UY: crwdns141488:0{0}crwdne141488:0

en: Failed to submit some leave policy assignments:
eo_UY: crwdns107198:0crwdne107198:0

en: Failed to update the Job Applicant status
eo_UY: crwdns107200:0crwdne107200:0

en: Failed to {0} {1} for employees:
eo_UY: crwdns141490:0{0}crwdnd141490:0{1}crwdne141490:0

en: Failure
eo_UY: crwdns141492:0crwdne141492:0

note: Label of the failure_details_section (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failure Details
eo_UY: crwdns141494:0crwdne141494:0

en: Feb
eo_UY: crwdns107204:0crwdne107204:0

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
eo_UY: crwdns107206:0crwdne107206:0

en: Feedback Count
eo_UY: crwdns107218:0crwdne107218:0

note: Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Interview'
en: Feedback HTML
eo_UY: crwdns141496:0crwdne141496:0

note: Label of the feedback_ratings (Table) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Feedback Ratings
eo_UY: crwdns141498:0crwdne141498:0

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
eo_UY: crwdns141500:0crwdne141500:0

en: Feedback Score
eo_UY: crwdns107228:0crwdne107228:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
eo_UY: crwdns141502:0crwdne141502:0

en: Feedback Summary
eo_UY: crwdns141504:0crwdne141504:0

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
eo_UY: crwdns107232:0{0}crwdnd107232:0{1}crwdne107232:0

en: Feedback cannot be recorded for an absent Employee.
eo_UY: crwdns107234:0crwdne107234:0

en: Feedback {0} added successfully
eo_UY: crwdns107236:0{0}crwdne107236:0

note: Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Shift Location'
en: Fetch Geolocation
eo_UY: crwdns141506:0crwdne141506:0

en: Fetch Shift
eo_UY: crwdns143570:0crwdne143570:0

en: Fetch Shifts
eo_UY: crwdns143572:0crwdne143572:0

en: Fetching Employees
eo_UY: crwdns107238:0crwdne107238:0

en: Fetching Shift
eo_UY: crwdns143574:0crwdne143574:0

en: Fetching your geolocation
eo_UY: crwdns141508:0crwdne141508:0

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
eo_UY: crwdns141510:0crwdne141510:0

en: File Preview
eo_UY: crwdns151226:0crwdne151226:0

en: Fill the form and save it
eo_UY: crwdns107242:0crwdne107242:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Filled
eo_UY: crwdns141512:0crwdne141512:0

en: Filter Based On
eo_UY: crwdns107246:0crwdne107246:0

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Filter Employees
eo_UY: crwdns141514:0crwdne141514:0

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
eo_UY: crwdns141516:0crwdne141516:0

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
eo_UY: crwdns107252:0crwdne107252:0

note: Label of the employee_status (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Final Decision
eo_UY: crwdns107258:0crwdne107258:0

note: Label of the final_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Final Score
eo_UY: crwdns107262:0crwdne107262:0

note: Label of the final_score_formula (Code) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Final Score Formula
eo_UY: crwdns141518:0crwdne141518:0

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
eo_UY: crwdns141520:0crwdne141520:0

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: First Day
eo_UY: crwdns141522:0crwdne141522:0

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
eo_UY: crwdns141524:0crwdne141524:0

en: Fiscal Year
eo_UY: crwdns107272:0crwdne107272:0

en: Fiscal Year {0} not found
eo_UY: crwdns107274:0{0}crwdne107274:0

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Fleet Management
eo_UY: crwdns107276:0crwdne107276:0

note: Name of a role
en: Fleet Manager
eo_UY: crwdns107278:0crwdne107278:0

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
eo_UY: crwdns141526:0crwdne141526:0

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
eo_UY: crwdns141528:0crwdne141528:0

en: FnF Pending
eo_UY: crwdns107284:0crwdne107284:0

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
eo_UY: crwdns141530:0crwdne141530:0

en: Food
eo_UY: crwdns107288:0crwdne107288:0

note: Label of the for_designation (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: For Designation
eo_UY: crwdns141532:0crwdne141532:0

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
eo_UY: crwdns107292:0crwdne107292:0

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary per Leave' (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: For a day of leave taken, if you still pay (say) 50% of the daily salary, then enter 0.50 in this field.
eo_UY: crwdns141534:0crwdne141534:0

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
eo_UY: crwdns141536:0crwdne141536:0

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
eo_UY: crwdns141538:0crwdne141538:0

note: Label of the fraction_of_applicable_earnings (Float) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: Fraction of Applicable Earnings
eo_UY: crwdns141540:0crwdne141540:0

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
eo_UY: crwdns141542:0crwdne141542:0

note: Label of the fraction_of_daily_salary_per_leave (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Fraction of Daily Salary per Leave
eo_UY: crwdns141544:0crwdne141544:0

en: Fractional Cost
eo_UY: crwdns107314:0crwdne107314:0

en: Frappe HR
eo_UY: crwdns151228:0crwdne151228:0

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
eo_UY: crwdns141546:0crwdne141546:0

en: Friday
eo_UY: crwdns107318:0crwdne107318:0

en: From
eo_UY: crwdns107320:0crwdne107320:0

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
eo_UY: crwdns141548:0crwdne141548:0

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
eo_UY: crwdns107324:0crwdne107324:0

en: From Date cannot be greater than To Date
eo_UY: crwdns107346:0crwdne107346:0

en: From Date must come before To Date
eo_UY: crwdns107348:0crwdne107348:0

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
eo_UY: crwdns107350:0{0}crwdnd107350:0{1}crwdne107350:0

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
eo_UY: crwdns107352:0{0}crwdnd107352:0{1}crwdne107352:0

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
eo_UY: crwdns141550:0crwdne141550:0

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
eo_UY: crwdns141552:0crwdne141552:0

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
eo_UY: crwdns141554:0crwdne141554:0

en: From date can not be less than employee's joining date
eo_UY: crwdns107360:0crwdne107360:0

en: From date can not be less than employee's joining date.
eo_UY: crwdns107362:0crwdne107362:0

en: From here, you can enable encashment for the balance leaves.
eo_UY: crwdns107364:0crwdne107364:0

en: From {0} to {1}
eo_UY: crwdns154512:0{0}crwdnd154512:0{1}crwdne154512:0

note: Label of the from_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: From(Year)
eo_UY: crwdns141556:0crwdne141556:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Fuchsia
eo_UY: crwdns148532:0crwdne148532:0

en: Fuel Expense
eo_UY: crwdns107368:0crwdne107368:0

en: Fuel Expenses
eo_UY: crwdns107370:0crwdne107370:0

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
eo_UY: crwdns107372:0crwdne107372:0

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
eo_UY: crwdns107376:0crwdne107376:0

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
eo_UY: crwdns141558:0crwdne141558:0

note: Name of a DocType
en: Full and Final Asset
eo_UY: crwdns107384:0crwdne107384:0

note: Name of a DocType
en: Full and Final Outstanding Statement
eo_UY: crwdns107386:0crwdne107386:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Full and Final Statement
eo_UY: crwdns107390:0crwdne107390:0

en: Full-time
eo_UY: crwdns107392:0crwdne107392:0

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
eo_UY: crwdns141560:0crwdne141560:0

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
eo_UY: crwdns141562:0crwdne141562:0

note: Label of the future_income_tax_deductions (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Future Income Tax
eo_UY: crwdns141564:0crwdne141564:0

en: Future dates not allowed
eo_UY: crwdns107400:0crwdne107400:0

en: Gender
eo_UY: crwdns107402:0crwdne107402:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
eo_UY: crwdns107404:0crwdne107404:0

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
eo_UY: crwdns141566:0crwdne141566:0

en: Geolocation Error
eo_UY: crwdns141568:0crwdne141568:0

en: Geolocation is not supported by your current browser
eo_UY: crwdns141570:0crwdne141570:0

en: Get Details From Declaration
eo_UY: crwdns107406:0crwdne107406:0

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
eo_UY: crwdns107408:0crwdne107408:0

note: Label of the get_job_requisitions (Button) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Get Job Requisitions
eo_UY: crwdns141572:0crwdne141572:0

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
eo_UY: crwdns141574:0crwdne141574:0

en: Get the app on your device for easy access & a better experience!
eo_UY: crwdns151230:0crwdne151230:0

en: Get the app on your iPhone for easy access & a better experience
eo_UY: crwdns151232:0crwdne151232:0

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
eo_UY: crwdns141576:0crwdne141576:0

en: Go to Login
eo_UY: crwdns151234:0crwdne151234:0

en: Go to Reset Password page
eo_UY: crwdns151236:0crwdne151236:0

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
eo_UY: crwdns107418:0crwdne107418:0

note: Label of the goal_completion (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Completion (%)
eo_UY: crwdns141578:0crwdne141578:0

en: Goal Score
eo_UY: crwdns107428:0crwdne107428:0

note: Label of the goal_score_percentage (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Goal Score (%)
eo_UY: crwdns141580:0crwdne141580:0

note: Label of the goal_score (Float) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Score (weighted)
eo_UY: crwdns141582:0crwdne141582:0

en: Goal progress percentage cannot be more than 100.
eo_UY: crwdns107434:0crwdne107434:0

en: Goal should be aligned with the same KRA as its parent goal.
eo_UY: crwdns107436:0crwdne107436:0

en: Goal should be owned by the same employee as its parent goal.
eo_UY: crwdns107438:0crwdne107438:0

en: Goal should belong to the same Appraisal Cycle as its parent goal.
eo_UY: crwdns107440:0crwdne107440:0

en: Goal updated successfully
eo_UY: crwdns107442:0crwdne107442:0

note: Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
eo_UY: crwdns107444:0crwdne107444:0

en: Goals updated successfully
eo_UY: crwdns107448:0crwdne107448:0

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
eo_UY: crwdns141584:0crwdne141584:0

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
eo_UY: crwdns141586:0crwdne141586:0

note: Name of a DocType Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_details_tab (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Gratuity
eo_UY: crwdns107458:0crwdne107458:0

note: Name of a DocType
en: Gratuity Applicable Component
eo_UY: crwdns107464:0crwdne107464:0

note: Label of the gratuity_rule (Link) field in DocType 'Gratuity' Name of a DocType
en: Gratuity Rule
eo_UY: crwdns107466:0crwdne107466:0

note: Name of a DocType
en: Gratuity Rule Slab
eo_UY: crwdns107470:0crwdne107470:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
eo_UY: crwdns148534:0crwdne148534:0

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance
eo_UY: crwdns107472:0crwdne107472:0

note: Label of the grievance_against (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against
eo_UY: crwdns141588:0crwdne141588:0

note: Label of the grievance_against_party (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against Party
eo_UY: crwdns141590:0crwdne141590:0

note: Label of the grievance_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Details
eo_UY: crwdns141592:0crwdne141592:0

note: Label of the grievance_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance Type
eo_UY: crwdns107480:0crwdne107480:0

en: Gross Earnings
eo_UY: crwdns154784:0crwdne154784:0

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
eo_UY: crwdns107486:0crwdne107486:0

note: Label of the base_gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay (Company Currency)
eo_UY: crwdns141594:0crwdne141594:0

note: Label of the gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date
eo_UY: crwdns141596:0crwdne141596:0

note: Label of the base_gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date(Company Currency)
eo_UY: crwdns141598:0crwdne141598:0

en: Group
eo_UY: crwdns107496:0crwdne107496:0

en: Group By
eo_UY: crwdns107498:0crwdne107498:0

en: Group goal's progress is auto-calculated based on the child goals.
eo_UY: crwdns107500:0crwdne107500:0

en: HR
eo_UY: crwdns107504:0crwdne107504:0

en: HR & Payroll
eo_UY: crwdns148898:0crwdne148898:0

en: HR & Payroll Settings
eo_UY: crwdns148900:0crwdne148900:0

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
eo_UY: crwdns107506:0crwdne107506:0

note: Name of a role
en: HR Manager
eo_UY: crwdns107508:0crwdne107508:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
eo_UY: crwdns107510:0crwdne107510:0

note: Name of a role
en: HR User
eo_UY: crwdns107514:0crwdne107514:0

en: HRMS
eo_UY: crwdns107536:0crwdne107536:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
eo_UY: crwdns141600:0crwdne141600:0

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
eo_UY: crwdns141602:0crwdne141602:0

en: Half Day Date is mandatory
eo_UY: crwdns107554:0crwdne107554:0

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
eo_UY: crwdns107556:0crwdne107556:0

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
eo_UY: crwdns107558:0crwdne107558:0

note: Label of the half_day_marked_employee_header (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Half Day Marked Employee Header
eo_UY: crwdns155416:0crwdne155416:0

en: Half Day Records
eo_UY: crwdns107560:0crwdne107560:0

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
eo_UY: crwdns141604:0crwdne141604:0

en: Half day date should be in between from date and to date
eo_UY: crwdns107564:0crwdne107564:0

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
eo_UY: crwdns141606:0crwdne141606:0

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
eo_UY: crwdns141608:0crwdne141608:0

en: Health Insurance
eo_UY: crwdns148902:0crwdne148902:0

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
eo_UY: crwdns141610:0crwdne141610:0

en: Health Insurance No
eo_UY: crwdns148904:0crwdne148904:0

en: Health Insurance Provider
eo_UY: crwdns148906:0crwdne148906:0

en: Hello
eo_UY: crwdns107572:0crwdne107572:0

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
eo_UY: crwdns141612:0crwdne141612:0

en: Hey {}! This email is to remind you about the upcoming holidays.
eo_UY: crwdns107576:0crwdne107576:0

en: Hey, {0} 👋
eo_UY: crwdns151238:0{0}crwdne151238:0

en: Hiring Count
eo_UY: crwdns107578:0crwdne107578:0

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
eo_UY: crwdns141614:0crwdne141614:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
eo_UY: crwdns141616:0crwdne141616:0

en: Holiday
eo_UY: crwdns107586:0crwdne107586:0

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
eo_UY: crwdns107588:0crwdne107588:0

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
eo_UY: crwdns141618:0crwdne141618:0

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
eo_UY: crwdns141620:0crwdne141620:0

en: Holidays this Month.
eo_UY: crwdns107604:0crwdne107604:0

en: Holidays this Week.
eo_UY: crwdns107606:0crwdne107606:0

en: Home
eo_UY: crwdns151240:0crwdne151240:0

note: Label of the horizontal_break (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Horizontal Break
eo_UY: crwdns155418:0crwdne155418:0

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
eo_UY: crwdns141622:0crwdne141622:0

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Hour Rate (Company Currency)
eo_UY: crwdns141624:0crwdne141624:0

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
eo_UY: crwdns141626:0crwdne141626:0

en: House rent paid days overlapping with {0}
eo_UY: crwdns107616:0{0}crwdne107616:0

en: House rented dates required for exemption calculation
eo_UY: crwdns107618:0crwdne107618:0

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
eo_UY: crwdns107620:0crwdne107620:0

en: IFSC
eo_UY: crwdns107622:0crwdne107622:0

en: IFSC Code
eo_UY: crwdns107624:0crwdne107624:0

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
eo_UY: crwdns141628:0crwdne141628:0

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
eo_UY: crwdns141630:0crwdne141630:0

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
eo_UY: crwdns107630:0crwdne107630:0

note: Description of the 'Process Payroll Accounting Entry based on Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, Payroll Payable will be booked against each employee
eo_UY: crwdns141632:0crwdne141632:0

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
eo_UY: crwdns141634:0crwdne141634:0

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
eo_UY: crwdns141636:0crwdne141636:0

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
eo_UY: crwdns141640:0crwdne141640:0

note: Description of the 'Mark Auto Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: If enabled, auto attendance will be marked on holidays if Employee Checkins exist
eo_UY: crwdns141642:0crwdne141642:0

note: Description of the 'Consider Marked Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, deducts payment days for absent attendance on holidays. By default, holidays are considered as paid
eo_UY: crwdns141644:0crwdne141644:0

note: Description of the 'Variable Based On Taxable Salary' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered as a tax component and the amount will be auto-calculated as per the configured income tax slabs
eo_UY: crwdns141646:0crwdne141646:0

note: Description of the 'Is Income Tax Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered in the Income Tax Deductions report
eo_UY: crwdns141648:0crwdne141648:0

note: Description of the 'Remove if Zero Valued' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will not be displayed in the salary slip if the amount is zero
eo_UY: crwdns141650:0crwdne141650:0

note: Description of the 'Publish Applications Received' (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: If enabled, the total no. of applications received for this opening will be displayed on the website
eo_UY: crwdns141652:0crwdne141652:0

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
eo_UY: crwdns141654:0crwdne141654:0

note: Description of the 'Include holidays in Total no. of Working Days' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, total no. of working days will include holidays, and this will reduce the value of Salary Per Day
eo_UY: crwdns141656:0crwdne141656:0

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
eo_UY: crwdns141658:0crwdne141658:0

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
eo_UY: crwdns141660:0crwdne141660:0

note: Description of the 'Closes On' (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: If set, the job opening will be closed automatically after this date
eo_UY: crwdns141662:0crwdne141662:0

en: If you are using loans in salary slips, please install the {0} app from Frappe Cloud Marketplace or GitHub to continue using loan integration with payroll.
eo_UY: crwdns107666:0{0}crwdne107666:0

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
eo_UY: crwdns141664:0crwdne141664:0

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
eo_UY: crwdns141666:0crwdne141666:0

en: Import Successful
eo_UY: crwdns141668:0crwdne141668:0

en: Importing {0} of {1}
eo_UY: crwdns107672:0{0}crwdnd107672:0{1}crwdne107672:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
eo_UY: crwdns141670:0crwdne141670:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
eo_UY: crwdns141672:0crwdne141672:0

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
eo_UY: crwdns107684:0crwdne107684:0

en: In case of any error during this background process, the system will add a comment about the error on this Payroll Entry and revert to the Submitted status
eo_UY: crwdns107688:0crwdne107688:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
eo_UY: crwdns107690:0crwdne107690:0

note: Label of the incentive_section (Section Break) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive
eo_UY: crwdns141674:0crwdne141674:0

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
eo_UY: crwdns141676:0crwdne141676:0

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
eo_UY: crwdns107698:0crwdne107698:0

en: Include Company Descendants
eo_UY: crwdns148752:0crwdne148752:0

note: Label of the include_holidays (Check) field in DocType 'Attendance Request'
en: Include Holidays
eo_UY: crwdns141678:0crwdne141678:0

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
eo_UY: crwdns141680:0crwdne141680:0

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
eo_UY: crwdns141682:0crwdne141682:0

note: Label of the income_source_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Income Source
eo_UY: crwdns141684:0crwdne141684:0

en: Income Tax Amount
eo_UY: crwdns107706:0crwdne107706:0

note: Label of the income_tax_calculation_breakup_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Breakup
eo_UY: crwdns141686:0crwdne141686:0

en: Income Tax Component
eo_UY: crwdns107710:0crwdne107710:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Computation
eo_UY: crwdns107712:0crwdne107712:0

note: Label of the income_tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Deducted Till Date
eo_UY: crwdns141688:0crwdne141688:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
eo_UY: crwdns107716:0crwdne107716:0

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
eo_UY: crwdns107718:0crwdne107718:0

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
eo_UY: crwdns107724:0crwdne107724:0

en: Income Tax Slab is mandatory since the Salary Structure {0} has a tax component {1}
eo_UY: crwdns141690:0{0}crwdnd141690:0{1}crwdne141690:0

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
eo_UY: crwdns107726:0{0}crwdne107726:0

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
eo_UY: crwdns107728:0{0}crwdne107728:0

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
eo_UY: crwdns107730:0{0}crwdne107730:0

note: Label of the income_from_other_sources (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income from Other Sources
eo_UY: crwdns141692:0crwdne141692:0

en: Incorrect Weightage Allocation
eo_UY: crwdns107734:0crwdne107734:0

note: Description of the 'Non-Encashable Leaves' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Indicates the number of leaves that cannot be encashed from the leave balance. E.g. with a leave balance of 10 and 4 Non-Encashable Leaves, you can encash 6, while the remaining 4 can be carried forward or expired
eo_UY: crwdns141694:0crwdne141694:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
eo_UY: crwdns141696:0crwdne141696:0

en: Install
eo_UY: crwdns151242:0crwdne151242:0

en: Install Frappe HR
eo_UY: crwdns151244:0crwdne151244:0

en: Insufficient Balance
eo_UY: crwdns107740:0crwdne107740:0

en: Insufficient leave balance for Leave Type {0}
eo_UY: crwdns107742:0{0}crwdne107742:0

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
eo_UY: crwdns107744:0crwdne107744:0

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
eo_UY: crwdns141698:0crwdne141698:0

note: Label of the interest_income_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Income Account
eo_UY: crwdns141700:0crwdne141700:0

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
eo_UY: crwdns141702:0crwdne141702:0

en: Intern
eo_UY: crwdns107754:0crwdne107754:0

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: International
eo_UY: crwdns141704:0crwdne141704:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Internet
eo_UY: crwdns141706:0crwdne141706:0

note: Name of a DocType Label of the interview (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview
eo_UY: crwdns107760:0crwdne107760:0

note: Name of a DocType
en: Interview Detail
eo_UY: crwdns107766:0crwdne107766:0

note: Label of the interview_summary_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Interview Details
eo_UY: crwdns141708:0crwdne141708:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Feedback
eo_UY: crwdns107770:0crwdne107770:0

en: Interview Feedback Reminder
eo_UY: crwdns107776:0crwdne107776:0

en: Interview Feedback {0} submitted successfully
eo_UY: crwdns107778:0{0}crwdne107778:0

en: Interview Not Rescheduled
eo_UY: crwdns107780:0crwdne107780:0

en: Interview Reminder
eo_UY: crwdns107782:0crwdne107782:0

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
eo_UY: crwdns141710:0crwdne141710:0

en: Interview Rescheduled successfully
eo_UY: crwdns107786:0crwdne107786:0

note: Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview' Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Round
eo_UY: crwdns107788:0crwdne107788:0

en: Interview Round {0} is only applicable for the Designation {1}
eo_UY: crwdns107798:0{0}crwdnd107798:0{1}crwdne107798:0

en: Interview Round {0} is only for Designation {1}. Job Applicant has applied for the role {2}
eo_UY: crwdns107800:0{0}crwdnd107800:0{1}crwdnd107800:0{2}crwdne107800:0

en: Interview Scheduled Date
eo_UY: crwdns148490:0crwdne148490:0

en: Interview Status
eo_UY: crwdns107802:0crwdne107802:0

note: Label of the interview_summary (Text Editor) field in DocType 'Exit Interview' Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Interview Summary
eo_UY: crwdns107804:0crwdne107804:0

note: Label of the interview_type (Link) field in DocType 'Interview Round' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Type
eo_UY: crwdns107810:0crwdne107810:0

en: Interview: {0} Rescheduled
eo_UY: crwdns107816:0{0}crwdne107816:0

note: Name of a role Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Detail' Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Interviewer
eo_UY: crwdns107818:0crwdne107818:0

note: Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Exit Interview' Label of the interview_details (Table) field in DocType 'Interview' Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Interview Round'
en: Interviewers
eo_UY: crwdns141712:0crwdne141712:0

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Interviews
eo_UY: crwdns107830:0crwdne107830:0

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
eo_UY: crwdns141714:0crwdne141714:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
eo_UY: crwdns141716:0crwdne141716:0

en: Invalid Action
eo_UY: crwdns151980:0crwdne151980:0

en: Invalid Additional Salary
eo_UY: crwdns141718:0crwdne141718:0

en: Invalid Cost Center
eo_UY: crwdns151884:0crwdne151884:0

en: Invalid Dates
eo_UY: crwdns151982:0crwdne151982:0

en: Invalid Leave Ledger Entry
eo_UY: crwdns152170:0crwdne152170:0

en: Invalid Payroll Payable Account. The account currency must be {0} or {1}
eo_UY: crwdns107840:0{0}crwdnd107840:0{1}crwdne107840:0

en: Invalid Shift Times
eo_UY: crwdns152551:0crwdne152551:0

en: Invalid parameters provided. Please pass the required arguments.
eo_UY: crwdns152402:0crwdne152402:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigated
eo_UY: crwdns141720:0crwdne141720:0

note: Label of the investigation_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigation Details
eo_UY: crwdns141722:0crwdne141722:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
eo_UY: crwdns141724:0crwdne141724:0

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
eo_UY: crwdns141726:0crwdne141726:0

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
eo_UY: crwdns141728:0crwdne141728:0

note: Label of the is_applicable_for_referral_bonus (Check) field in DocType 'Employee Referral'
en: Is Applicable for Referral Bonus
eo_UY: crwdns141730:0crwdne141730:0

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
eo_UY: crwdns141732:0crwdne141732:0

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
eo_UY: crwdns141734:0crwdne141734:0

en: Is Compensatory Leave
eo_UY: crwdns107866:0crwdne107866:0

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
eo_UY: crwdns141736:0crwdne141736:0

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
eo_UY: crwdns107870:0crwdne107870:0

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
eo_UY: crwdns141738:0crwdne141738:0

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
eo_UY: crwdns141740:0crwdne141740:0

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
eo_UY: crwdns107880:0crwdne107880:0

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
eo_UY: crwdns141742:0crwdne141742:0

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
eo_UY: crwdns141744:0crwdne141744:0

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
eo_UY: crwdns141746:0crwdne141746:0

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
eo_UY: crwdns141748:0crwdne141748:0

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
eo_UY: crwdns141750:0crwdne141750:0

note: Label of the is_ppl (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Partially Paid Leave
eo_UY: crwdns141752:0crwdne141752:0

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
eo_UY: crwdns141754:0crwdne141754:0

note: Label of the is_recurring_additional_salary (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Recurring Additional Salary
eo_UY: crwdns141756:0crwdne141756:0

note: Label of the is_salary_released (Check) field in DocType 'Salary Withholding Cycle'
en: Is Salary Released
eo_UY: crwdns143266:0crwdne143266:0

note: Label of the is_salary_withheld (Check) field in DocType 'Payroll Employee Detail'
en: Is Salary Withheld
eo_UY: crwdns143268:0crwdne143268:0

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
eo_UY: crwdns141758:0crwdne141758:0

en: Jan
eo_UY: crwdns107906:0crwdne107906:0

note: Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType La
en: Job Applicant
eo_UY: crwdns107908:0crwdne107908:0

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
eo_UY: crwdns107922:0crwdne107922:0

en: Job Applicant {0} created successfully.
eo_UY: crwdns107924:0{0}crwdne107924:0

en: Job Applicants are not allowed to appear twice for the same Interview round. Interview {0} already scheduled for Job Applicant {1}
eo_UY: crwdns107926:0{0}crwdnd107926:0{1}crwdne107926:0

note: Label of the job_application_route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Application Route
eo_UY: crwdns141760:0crwdne141760:0

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
eo_UY: crwdns107930:0crwdne107930:0

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
eo_UY: crwdns107934:0crwdne107934:0

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
eo_UY: crwdns107940:0crwdne107940:0

note: Label of the job_offer_term_template (Link) field in DocType 'Job Offer' Name of a DocType
en: Job Offer Term Template
eo_UY: crwdns107942:0crwdne107942:0

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
eo_UY: crwdns141762:0crwdne141762:0

en: Job Offer status
eo_UY: crwdns107948:0crwdne107948:0

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
eo_UY: crwdns107950:0{0}crwdnd107950:0{1}crwdne107950:0

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
eo_UY: crwdns107952:0crwdne107952:0

en: Job Opening Associated
eo_UY: crwdns107962:0crwdne107962:0

en: Job Openings
eo_UY: crwdns107964:0crwdne107964:0

en: Job Openings for the designation {0} are already open or the hiring is complete as per the Staffing Plan {1}
eo_UY: crwdns107966:0{0}crwdnd107966:0{1}crwdne107966:0

note: Label of the job_requisition (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Job Requisition
eo_UY: crwdns107968:0crwdne107968:0

en: Job Requisition {0} has been associated with Job Opening {1}
eo_UY: crwdns107974:0{0}crwdnd107974:0{1}crwdne107974:0

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
eo_UY: crwdns141764:0crwdne141764:0

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
eo_UY: crwdns141766:0crwdne141766:0

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
eo_UY: crwdns107980:0crwdne107980:0

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
eo_UY: crwdns141768:0crwdne141768:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
eo_UY: crwdns141770:0crwdne141770:0

en: July
eo_UY: crwdns107992:0crwdne107992:0

en: June
eo_UY: crwdns107994:0crwdne107994:0

note: Label of the kra (Link) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the key_result_area (Link) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the kra (Link) field in DocType 'Goal' Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: KRA
eo_UY: crwdns107996:0crwdne107996:0

note: Label of the kra_evaluation_method (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: KRA Evaluation Method
eo_UY: crwdns141772:0crwdne141772:0

en: KRA updated for all child goals.
eo_UY: crwdns108008:0crwdne108008:0

note: Label of the appraisal_kra (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: KRA vs Goals
eo_UY: crwdns141774:0crwdne141774:0

note: Label of the kra_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: KRAs
eo_UY: crwdns108012:0crwdne108012:0

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
eo_UY: crwdns141776:0crwdne141776:0

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
eo_UY: crwdns108020:0crwdne108020:0

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
eo_UY: crwdns141778:0crwdne141778:0

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal Template Goal'
en: Key Result Area
eo_UY: crwdns141780:0crwdne141780:0

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Last Day
eo_UY: crwdns141782:0crwdne141782:0

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
eo_UY: crwdns141784:0crwdne141784:0

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
eo_UY: crwdns141786:0crwdne141786:0

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Last Odometer Value
eo_UY: crwdns141788:0crwdne141788:0

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
eo_UY: crwdns141790:0crwdne141790:0

en: Last {0} was at {1}
eo_UY: crwdns151246:0{0}crwdnd151246:0{1}crwdne151246:0

en: Late Entries
eo_UY: crwdns108036:0crwdne108036:0

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
eo_UY: crwdns108038:0crwdne108038:0

note: Label of the grace_period_settings_auto_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry & Early Exit Settings for Auto Attendance
eo_UY: crwdns141792:0crwdne141792:0

en: Late Entry By
eo_UY: crwdns108046:0crwdne108046:0

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
eo_UY: crwdns141794:0crwdne141794:0

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
eo_UY: crwdns141796:0crwdne141796:0

en: Latitude and longitude values are required for checking in.
eo_UY: crwdns149142:0crwdne149142:0

en: Latitude: {0}°
eo_UY: crwdns151248:0{0}crwdne151248:0

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
eo_UY: crwdns108050:0crwdne108050:0

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
eo_UY: crwdns108054:0crwdne108054:0

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
eo_UY: crwdns141798:0crwdne141798:0

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
eo_UY: crwdns108064:0crwdne108064:0

en: Leave Application period cannot be across two non-consecutive leave allocations {0} and {1}.
eo_UY: crwdns108070:0{0}crwdnd108070:0{1}crwdne108070:0

en: Leave Approval Notification
eo_UY: crwdns108072:0crwdne108072:0

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
eo_UY: crwdns141800:0crwdne141800:0

note: Label of the leave_approver (Link) field in DocType 'Leave Application' Name of a role
en: Leave Approver
eo_UY: crwdns108076:0crwdne108076:0

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
eo_UY: crwdns141802:0crwdne141802:0

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
eo_UY: crwdns141804:0crwdne141804:0

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
eo_UY: crwdns141806:0crwdne141806:0

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
eo_UY: crwdns141808:0crwdne141808:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Block List
eo_UY: crwdns108088:0crwdne108088:0

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
eo_UY: crwdns108092:0crwdne108092:0

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
eo_UY: crwdns141810:0crwdne141810:0

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
eo_UY: crwdns108096:0crwdne108096:0

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
eo_UY: crwdns141812:0crwdne141812:0

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
eo_UY: crwdns141814:0crwdne141814:0

en: Leave Blocked
eo_UY: crwdns108102:0crwdne108102:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
eo_UY: crwdns108104:0crwdne108104:0

note: Label of the leave_details (Table) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Details
eo_UY: crwdns141816:0crwdne141816:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
eo_UY: crwdns108110:0crwdne108110:0

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
eo_UY: crwdns141818:0crwdne141818:0

en: Leave History
eo_UY: crwdns151250:0crwdne151250:0

note: Name of a report
en: Leave Ledger
eo_UY: crwdns141820:0crwdne141820:0

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
eo_UY: crwdns108116:0crwdne108116:0

en: Leave Ledger Entry's To date needs to be after From date. Currently, From Date is {0} and To Date is {1}
eo_UY: crwdns152172:0{0}crwdnd152172:0{1}crwdne152172:0

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
eo_UY: crwdns108118:0crwdne108118:0

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
eo_UY: crwdns108130:0crwdne108130:0

note: Label of the leave_policy_assignment (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy Assignment
eo_UY: crwdns108140:0crwdne108140:0

en: Leave Policy Assignment Overlap
eo_UY: crwdns108146:0crwdne108146:0

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
eo_UY: crwdns108148:0crwdne108148:0

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
eo_UY: crwdns141822:0crwdne141822:0

en: Leave Policy: {0} already assigned for Employee {1} for period {2} to {3}
eo_UY: crwdns108152:0{0}crwdnd108152:0{1}crwdnd108152:0{2}crwdnd108152:0{3}crwdne108152:0

en: Leave Status Notification
eo_UY: crwdns108154:0crwdne108154:0

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
eo_UY: crwdns141824:0crwdne141824:0

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
eo_UY: crwdns108158:0crwdne108158:0

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
eo_UY: crwdns141826:0crwdne141826:0

en: Leave Type can either be compensatory or earned leave.
eo_UY: crwdns108184:0crwdne108184:0

en: Leave Type can either be without pay or partial pay
eo_UY: crwdns108186:0crwdne108186:0

en: Leave Type is mandatory
eo_UY: crwdns108188:0crwdne108188:0

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
eo_UY: crwdns108190:0{0}crwdne108190:0

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
eo_UY: crwdns108192:0{0}crwdne108192:0

en: Leave Type {0} is not encashable
eo_UY: crwdns108194:0{0}crwdne108194:0

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
eo_UY: crwdns108196:0crwdne108196:0

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
eo_UY: crwdns108200:0crwdne108200:0

en: Leave allocation {0} is linked with the Leave Application {1}
eo_UY: crwdns108202:0{0}crwdnd108202:0{1}crwdne108202:0

en: Leave already have been assigned for this Leave Policy Assignment
eo_UY: crwdns108204:0crwdne108204:0

note: Label of the leave_and_expense_claim_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave and Expense Claim Settings
eo_UY: crwdns141828:0crwdne141828:0

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
eo_UY: crwdns108208:0{0}crwdne108208:0

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
eo_UY: crwdns108210:0{0}crwdnd108210:0{1}crwdne108210:0

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
eo_UY: crwdns108212:0{0}crwdnd108212:0{1}crwdne108212:0

en: Leave of type {0} cannot be longer than {1}.
eo_UY: crwdns108214:0{0}crwdnd108214:0{1}crwdne108214:0

en: Leave(s) Expired
eo_UY: crwdns108216:0crwdne108216:0

note: Label of the pending_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave(s) Pending Approval
eo_UY: crwdns141830:0crwdne141830:0

en: Leave(s) Taken
eo_UY: crwdns108220:0crwdne108220:0

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
eo_UY: crwdns108222:0crwdne108222:0

en: Leaves & Holidays
eo_UY: crwdns151252:0crwdne151252:0

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
eo_UY: crwdns141832:0crwdne141832:0

en: Leaves Expired
eo_UY: crwdns154409:0crwdne154409:0

en: Leaves Pending Approval
eo_UY: crwdns141834:0crwdne141834:0

en: Leaves for the Leave Type {0} won't be carry-forwarded since carry-forwarding is disabled.
eo_UY: crwdns108230:0{0}crwdne108230:0

en: Leaves per Year
eo_UY: crwdns108232:0crwdne108232:0

en: Leaves you can avail against a holiday you worked on. You can claim Compensatory Off Leave using Compensatory Leave Request. Click {0} to know more
eo_UY: crwdns141836:0{0}crwdne141836:0

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
eo_UY: crwdns108236:0crwdne108236:0

[ctx: Employee]
en: Left
eo_UY: crwdns141838:0crwdne141838:0

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
eo_UY: crwdns141840:0crwdne141840:0

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
eo_UY: crwdns141842:0crwdne141842:0

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
eo_UY: crwdns141844:0crwdne141844:0

en: Lifecycle
eo_UY: crwdns108256:0crwdne108256:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Lime
eo_UY: crwdns148536:0crwdne148536:0

note: Description of the 'Appraisal Linking' (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Link the cycle and tag KRA to your goal to update the appraisal's goal score based on the goal progress
eo_UY: crwdns108258:0crwdne108258:0

en: Linked Project {} and Tasks deleted.
eo_UY: crwdns108262:0crwdne108262:0

en: Load more
eo_UY: crwdns155420:0crwdne155420:0

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
eo_UY: crwdns141846:0crwdne141846:0

note: Label of the loan_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Account
eo_UY: crwdns141848:0crwdne141848:0

note: Label of the loan_product (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Product
eo_UY: crwdns141850:0crwdne141850:0

en: Loan Repayment
eo_UY: crwdns108270:0crwdne108270:0

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
eo_UY: crwdns141852:0crwdne141852:0

en: Loan cannot be repayed from salary for Employee {0} because salary is processed in currency {1}
eo_UY: crwdns108274:0{0}crwdnd108274:0{1}crwdne108274:0

en: Locating...
eo_UY: crwdns151254:0crwdne151254:0

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
eo_UY: crwdns108276:0crwdne108276:0

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
eo_UY: crwdns141854:0crwdne141854:0

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
eo_UY: crwdns149144:0crwdne149144:0

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
eo_UY: crwdns141856:0crwdne141856:0

en: Log Out
eo_UY: crwdns151256:0crwdne151256:0

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
eo_UY: crwdns141858:0crwdne141858:0

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
eo_UY: crwdns108288:0{0}crwdne108288:0

en: Login
eo_UY: crwdns151258:0crwdne151258:0

en: Login Failed
eo_UY: crwdns151260:0crwdne151260:0

en: Login to Frappe HR
eo_UY: crwdns151262:0crwdne151262:0

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
eo_UY: crwdns141860:0crwdne141860:0

en: Longitude: {0}°
eo_UY: crwdns151264:0{0}crwdne151264:0

note: Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Lower Range
eo_UY: crwdns141862:0crwdne141862:0

en: MICR
eo_UY: crwdns108294:0crwdne108294:0

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
eo_UY: crwdns108296:0crwdne108296:0

en: Make Bank Entry
eo_UY: crwdns108300:0crwdne108300:0

en: Mandatory
eo_UY: crwdns108302:0crwdne108302:0

en: Mandatory fields required for this action:
eo_UY: crwdns151984:0crwdne151984:0

en: Mandatory fields required in {0}
eo_UY: crwdns108304:0{0}crwdne108304:0

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
eo_UY: crwdns141866:0crwdne141866:0

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Manual Rating
eo_UY: crwdns141868:0crwdne141868:0

en: Mar
eo_UY: crwdns108308:0crwdne108308:0

en: Mark Attendance
eo_UY: crwdns108310:0crwdne108310:0

note: Label of the mark_auto_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark Auto Attendance on Holidays
eo_UY: crwdns141870:0crwdne141870:0

en: Mark all as read
eo_UY: crwdns151266:0crwdne151266:0

en: Mark as Completed
eo_UY: crwdns108314:0crwdne108314:0

en: Mark as In Progress
eo_UY: crwdns108316:0crwdne108316:0

en: Mark as {0}
eo_UY: crwdns108318:0{0}crwdne108318:0

en: Mark attendance as {0} for {1} on selected dates?
eo_UY: crwdns108320:0{0}crwdnd108320:0{1}crwdne108320:0

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
eo_UY: crwdns141872:0crwdne141872:0

en: Mark attendance for existing check-in/out logs before changing shift settings
eo_UY: crwdns152404:0crwdne152404:0

en: Mark {0} as Completed?
eo_UY: crwdns108326:0{0}crwdne108326:0

en: Mark {0} {1} as {2}?
eo_UY: crwdns108328:0{0}crwdnd108328:0{1}crwdnd108328:0{2}crwdne108328:0

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
eo_UY: crwdns141874:0crwdne141874:0

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
eo_UY: crwdns141876:0crwdne141876:0

en: Marking Attendance
eo_UY: crwdns108334:0crwdne108334:0

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
eo_UY: crwdns108336:0crwdne108336:0

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
eo_UY: crwdns141878:0crwdne141878:0

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
eo_UY: crwdns141880:0crwdne141880:0

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
eo_UY: crwdns141882:0crwdne141882:0

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
eo_UY: crwdns141884:0crwdne141884:0

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
eo_UY: crwdns141886:0crwdne141886:0

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
eo_UY: crwdns141888:0crwdne141888:0

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
eo_UY: crwdns108352:0{0}crwdnd108352:0{1}crwdne108352:0

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
eo_UY: crwdns141890:0crwdne141890:0

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
eo_UY: crwdns108356:0crwdne108356:0

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
eo_UY: crwdns141892:0crwdne141892:0

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
eo_UY: crwdns141894:0crwdne141894:0

note: Label of the max_continuous_days_allowed (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Consecutive Leaves Allowed
eo_UY: crwdns141896:0crwdne141896:0

en: Maximum Consecutive Leaves Exceeded
eo_UY: crwdns108364:0crwdne108364:0

note: Label of the max_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Encashable Leaves
eo_UY: crwdns141898:0crwdne141898:0

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
eo_UY: crwdns141900:0crwdne141900:0

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
eo_UY: crwdns141902:0crwdne141902:0

note: Label of the max_leaves_allowed (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Leave Allocation Allowed per Leave Period
eo_UY: crwdns151986:0crwdne151986:0

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
eo_UY: crwdns108374:0{0}crwdnd108374:0{1}crwdne108374:0

note: Description of the 'Taxable Income Relief Threshold Limit' (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Maximum annual taxable income eligible for full tax relief. No tax is applied if income does not exceed this limit
eo_UY: crwdns155422:0crwdne155422:0

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
eo_UY: crwdns108376:0{0}crwdnd108376:0{1}crwdne108376:0

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
eo_UY: crwdns108378:0{0}crwdnd108378:0{1}crwdne108378:0

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of benefit application pro-rata component amount and previous claimed amount
eo_UY: crwdns108380:0{0}crwdnd108380:0{1}crwdnd108380:0{2}crwdne108380:0

en: Maximum benefit of employee {0} exceeds {1} by the sum {2} of previous claimed amount
eo_UY: crwdns108382:0{0}crwdnd108382:0{1}crwdnd108382:0{2}crwdne108382:0

en: Maximum encashable leaves for {0} are {1}
eo_UY: crwdns108384:0{0}crwdnd108384:0{1}crwdne108384:0

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
eo_UY: crwdns108386:0{0}crwdnd108386:0{1}crwdne108386:0

en: May
eo_UY: crwdns108388:0crwdne108388:0

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
eo_UY: crwdns141906:0crwdne141906:0

en: Medical
eo_UY: crwdns108392:0crwdne108392:0

en: Menu
eo_UY: crwdns151268:0crwdne151268:0

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
eo_UY: crwdns108394:0crwdne108394:0

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
eo_UY: crwdns141908:0crwdne141908:0

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
eo_UY: crwdns141910:0crwdne141910:0

note: Label of the minimum_year_for_gratuity (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Minimum Year for Gratuity
eo_UY: crwdns141912:0crwdne141912:0

note: Description of the 'Allow Leave Application After (Working Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Minimum working days required since Date of Joining to apply for this leave
eo_UY: crwdns151988:0crwdne151988:0

en: Missing Field
eo_UY: crwdns141914:0crwdne141914:0

en: Missing Fields
eo_UY: crwdns108406:0crwdne108406:0

en: Missing Mandatory Field
eo_UY: crwdns141916:0crwdne141916:0

en: Missing Opening Entries
eo_UY: crwdns149172:0crwdne149172:0

en: Missing Relieving Date
eo_UY: crwdns108408:0crwdne108408:0

en: Missing Tax Slab
eo_UY: crwdns141918:0crwdne141918:0

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
eo_UY: crwdns141920:0crwdne141920:0

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
eo_UY: crwdns141922:0crwdne141922:0

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
eo_UY: crwdns141924:0crwdne141924:0

en: Mode of payment is required to make a payment
eo_UY: crwdns108422:0crwdne108422:0

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
eo_UY: crwdns108424:0crwdne108424:0

en: Monday
eo_UY: crwdns108428:0crwdne108428:0

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
eo_UY: crwdns108430:0crwdne108430:0

note: Label of the month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date
eo_UY: crwdns141926:0crwdne141926:0

note: Label of the base_month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date(Company Currency)
eo_UY: crwdns141928:0crwdne141928:0

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
eo_UY: crwdns141930:0crwdne141930:0

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
eo_UY: crwdns108450:0crwdne108450:0

en: More
eo_UY: crwdns108452:0crwdne108452:0

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
eo_UY: crwdns141932:0crwdne141932:0

en: More than one selection for {0} not allowed
eo_UY: crwdns108458:0{0}crwdne108458:0

en: Multiple Additional Salaries with overwrite property exist for Salary Component {0} between {1} and {2}.
eo_UY: crwdns108460:0{0}crwdnd108460:0{1}crwdnd108460:0{2}crwdne108460:0

en: Multiple Shift Assignments
eo_UY: crwdns108462:0crwdne108462:0

en: My Account
eo_UY: crwdns108464:0crwdne108464:0

en: My Advances
eo_UY: crwdns151270:0crwdne151270:0

en: My Claims
eo_UY: crwdns151272:0crwdne151272:0

en: My Leaves
eo_UY: crwdns151274:0crwdne151274:0

en: My Requests
eo_UY: crwdns151276:0crwdne151276:0

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
eo_UY: crwdns108466:0crwdne108466:0

en: Name error
eo_UY: crwdns108470:0crwdne108470:0

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
eo_UY: crwdns141934:0crwdne141934:0

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
eo_UY: crwdns141936:0crwdne141936:0

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
eo_UY: crwdns108480:0crwdne108480:0

note: Label of the base_net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay (Company Currency)
eo_UY: crwdns141938:0crwdne141938:0

note: Label of the net_pay_info (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay Info
eo_UY: crwdns141940:0crwdne141940:0

en: Net Pay cannot be less than 0
eo_UY: crwdns108490:0crwdne108490:0

en: Net Salary Amount
eo_UY: crwdns108492:0crwdne108492:0

en: Net pay cannot be negative
eo_UY: crwdns108494:0crwdne108494:0

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
eo_UY: crwdns108496:0crwdne108496:0

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
eo_UY: crwdns141942:0crwdne141942:0

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
eo_UY: crwdns141944:0crwdne141944:0

en: New Expense Item
eo_UY: crwdns151278:0crwdne151278:0

en: New Expense Tax
eo_UY: crwdns151280:0crwdne151280:0

en: New Feedback
eo_UY: crwdns141946:0crwdne141946:0

en: New Leave(s) Allocated
eo_UY: crwdns108504:0crwdne108504:0

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
eo_UY: crwdns141948:0crwdne141948:0

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
eo_UY: crwdns141950:0crwdne141950:0

note: Description of the 'Create Shifts After' (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: New shift assignments will be created after this date.
eo_UY: crwdns148538:0crwdne148538:0

en: New {0}
eo_UY: crwdns151282:0{0}crwdne151282:0

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
eo_UY: crwdns141952:0crwdne141952:0

en: No Data
eo_UY: crwdns108516:0crwdne108516:0

en: No Employee Found
eo_UY: crwdns108518:0crwdne108518:0

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
eo_UY: crwdns108520:0crwdne108520:0

en: No Employees Selected
eo_UY: crwdns108522:0crwdne108522:0

en: No Interview has been scheduled.
eo_UY: crwdns141954:0crwdne141954:0

en: No Leave Period Found
eo_UY: crwdns108524:0crwdne108524:0

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
eo_UY: crwdns108526:0{0}crwdnd108526:0{1}crwdne108526:0

en: No Salary Slip found for Employee: {0}
eo_UY: crwdns141956:0{0}crwdne141956:0

en: No Salary Structure Assignment found for employee {0} on or before {1}
eo_UY: crwdns143270:0{0}crwdnd143270:0{1}crwdne143270:0

en: No Salary Structure assigned to Employee {0} on the given date {1}
eo_UY: crwdns108530:0{0}crwdnd108530:0{1}crwdne108530:0

en: No Salary Structures
eo_UY: crwdns141958:0crwdne141958:0

en: No Shift Requests Selected
eo_UY: crwdns141960:0crwdne141960:0

en: No Staffing Plans found for this Designation
eo_UY: crwdns108532:0crwdne108532:0

en: No active employee found associated with the email ID {0}. Try logging in with your employee email ID or contact your HR manager for access.
eo_UY: crwdns151284:0{0}crwdne151284:0

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
eo_UY: crwdns108536:0{0}crwdne108536:0

en: No additional expenses has been added
eo_UY: crwdns108538:0crwdne108538:0

en: No advances found
eo_UY: crwdns154546:0crwdne154546:0

en: No applicable Earning component found in last salary slip for Gratuity Rule: {0}
eo_UY: crwdns141962:0{0}crwdne141962:0

en: No applicable Earning components found for Gratuity Rule: {0}
eo_UY: crwdns141964:0{0}crwdne141964:0

en: No applicable slab found for the calculation of gratuity amount as per the Gratuity Rule: {0}
eo_UY: crwdns141966:0{0}crwdne141966:0

en: No attendance records found for this criteria.
eo_UY: crwdns108540:0crwdne108540:0

en: No attendance records found.
eo_UY: crwdns108542:0crwdne108542:0

en: No attendance records to create
eo_UY: crwdns154286:0crwdne154286:0

en: No changes found in timings.
eo_UY: crwdns108544:0crwdne108544:0

en: No employees found
eo_UY: crwdns108548:0crwdne108548:0

en: No employees found for the mentioned criteria:<br>Company: {0}<br> Currency: {1}<br>Payroll Payable Account: {2}
eo_UY: crwdns108550:0{0}crwdnd108550:0{1}crwdnd108550:0{2}crwdne108550:0

en: No employees found for the selected criteria
eo_UY: crwdns108552:0crwdne108552:0

en: No employees found with selected filters and active salary structure
eo_UY: crwdns108554:0crwdne108554:0

en: No expenses added
eo_UY: crwdns154548:0crwdne154548:0

en: No feedback has been received yet
eo_UY: crwdns141968:0crwdne141968:0

en: No items selected
eo_UY: crwdns108556:0crwdne108556:0

en: No leave record found for employee {0} on {1}
eo_UY: crwdns108558:0{0}crwdnd108558:0{1}crwdne108558:0

en: No leaves have been allocated.
eo_UY: crwdns141970:0crwdne141970:0

en: No more updates
eo_UY: crwdns108560:0crwdne108560:0

note: Label of the no_of_positions (Int) field in DocType 'Job Requisition'
en: No of. Positions
eo_UY: crwdns141972:0crwdne141972:0

en: No record found
eo_UY: crwdns108564:0crwdne108564:0

en: No replies from
eo_UY: crwdns108566:0crwdne108566:0

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
eo_UY: crwdns108568:0crwdne108568:0

en: No salary slips found
eo_UY: crwdns154550:0crwdne154550:0

en: No taxes added
eo_UY: crwdns154552:0crwdne154552:0

en: No valid shift found for log time
eo_UY: crwdns152406:0crwdne152406:0

en: No {0} Selected
eo_UY: crwdns141974:0{0}crwdne141974:0

en: No {0} added
eo_UY: crwdns154554:0{0}crwdne154554:0

en: No {0} found
eo_UY: crwdns154556:0{0}crwdne154556:0

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
eo_UY: crwdns141976:0crwdne141976:0

note: Label of the non_taxable_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Non Taxable Earnings
eo_UY: crwdns141978:0crwdne141978:0

en: Non-Billed Hours
eo_UY: crwdns108574:0crwdne108574:0

en: Non-Billed Hours (NB)
eo_UY: crwdns108576:0crwdne108576:0

note: Label of the non_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Non-Encashable Leaves
eo_UY: crwdns141980:0crwdne141980:0

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
eo_UY: crwdns141982:0crwdne141982:0

en: Not Allowed
eo_UY: crwdns108582:0crwdne108582:0

en: Not Permitted
eo_UY: crwdns108584:0crwdne108584:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
eo_UY: crwdns141984:0crwdne141984:0

en: Note
eo_UY: crwdns141986:0crwdne141986:0

note: Description of the 'Shift' (Link) field in DocType 'Attendance Request'
en: Note: Shift will not be overwritten in existing attendance records
eo_UY: crwdns141988:0crwdne141988:0

en: Note: Total allocated leaves {0} shouldn't be less than already approved leaves {1} for the period
eo_UY: crwdns108590:0{0}crwdnd108590:0{1}crwdne108590:0

en: Note: Your salary slip is password protected, the password to unlock the PDF is of the format {0}.
eo_UY: crwdns141990:0{0}crwdne141990:0

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
eo_UY: crwdns141992:0crwdne141992:0

en: Nothing to change
eo_UY: crwdns108596:0crwdne108596:0

en: Notice Period
eo_UY: crwdns108598:0crwdne108598:0

en: Notification Template
eo_UY: crwdns148492:0crwdne148492:0

en: Notifications
eo_UY: crwdns151292:0crwdne151292:0

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
eo_UY: crwdns141994:0crwdne141994:0

en: Nov
eo_UY: crwdns108604:0crwdne108604:0

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
eo_UY: crwdns141996:0crwdne141996:0

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
eo_UY: crwdns141998:0crwdne141998:0

note: Label of the number_of_withholding_cycles (Int) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Number of Withholding Cycles
eo_UY: crwdns143272:0crwdne143272:0

note: Description of the 'Actual Encashable Days' (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Number of leaves eligible for encashment based on leave type settings
eo_UY: crwdns142000:0crwdne142000:0

en: OTP Code
eo_UY: crwdns154558:0crwdne154558:0

en: OTP Verification
eo_UY: crwdns154560:0crwdne154560:0

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
eo_UY: crwdns142002:0crwdne142002:0

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview'
en: Obtained Average Rating
eo_UY: crwdns142004:0crwdne142004:0

en: Oct
eo_UY: crwdns108616:0crwdne108616:0

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
eo_UY: crwdns142006:0crwdne142006:0

en: Odometer Value
eo_UY: crwdns108620:0crwdne108620:0

en: Off-Shift
eo_UY: crwdns152553:0crwdne152553:0

note: Label of the offshift (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Off-shift
eo_UY: crwdns152555:0crwdne152555:0

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
eo_UY: crwdns108622:0crwdne108622:0

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
eo_UY: crwdns108626:0crwdne108626:0

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer Term Template'
en: Offer Terms
eo_UY: crwdns142008:0crwdne142008:0

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
eo_UY: crwdns142010:0crwdne142010:0

en: On Date
eo_UY: crwdns108636:0crwdne108636:0

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
eo_UY: crwdns142012:0crwdne142012:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
eo_UY: crwdns142014:0crwdne142014:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
eo_UY: crwdns142016:0crwdne142016:0

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Onboarding
eo_UY: crwdns108644:0crwdne108644:0

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Activities
eo_UY: crwdns142018:0crwdne142018:0

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Begins On
eo_UY: crwdns142020:0crwdne142020:0

en: Only Approvers can Approve this Request.
eo_UY: crwdns108650:0crwdne108650:0

en: Only Completed documents can be submitted
eo_UY: crwdns108652:0crwdne108652:0

en: Only Employee Grievance with status {0} or {1} can be submitted
eo_UY: crwdns108654:0{0}crwdnd108654:0{1}crwdne108654:0

en: Only Interviewer Are allowed to submit Interview Feedback
eo_UY: crwdns108656:0crwdne108656:0

en: Only Interviews with Cleared or Rejected status can be submitted.
eo_UY: crwdns108658:0crwdne108658:0

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
eo_UY: crwdns108660:0crwdne108660:0

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
eo_UY: crwdns108662:0crwdne108662:0

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
eo_UY: crwdns142022:0crwdne142022:0

en: Only expired allocation can be cancelled
eo_UY: crwdns108666:0crwdne108666:0

en: Only interviewers can submit feedback
eo_UY: crwdns108668:0crwdne108668:0

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
eo_UY: crwdns108670:0{0}crwdne108670:0

en: Only {0} Goals can be {1}
eo_UY: crwdns108672:0{0}crwdnd108672:0{1}crwdne108672:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
eo_UY: crwdns142024:0crwdne142024:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Open & Approved
eo_UY: crwdns142026:0crwdne142026:0

en: Open Feedback
eo_UY: crwdns142028:0crwdne142028:0

en: Open Now
eo_UY: crwdns108688:0crwdne108688:0

en: Opening Balance
eo_UY: crwdns108690:0crwdne108690:0

note: Label of the opening_balances_section (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Opening Balances
eo_UY: crwdns149174:0crwdne149174:0

en: Opening closed.
eo_UY: crwdns108692:0crwdne108692:0

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
eo_UY: crwdns108694:0{0}crwdne108694:0

en: Optional Leaves are holidays that Employees can choose to avail from a list of holidays published by the company.
eo_UY: crwdns108696:0crwdne108696:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Orange
eo_UY: crwdns148540:0crwdne148540:0

en: Organizational Chart
eo_UY: crwdns108698:0crwdne108698:0

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
eo_UY: crwdns142030:0crwdne142030:0

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
eo_UY: crwdns108706:0crwdne108706:0

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
eo_UY: crwdns142032:0crwdne142032:0

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
eo_UY: crwdns142034:0crwdne142034:0

en: Others
eo_UY: crwdns108712:0crwdne108712:0

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
eo_UY: crwdns108714:0crwdne108714:0

note: Description of the 'Total Goal Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Out of 5
eo_UY: crwdns142036:0crwdne142036:0

note: Label of a chart in the Salary Payout Workspace
en: Outgoing Salary
eo_UY: crwdns108720:0crwdne108720:0

en: Outstanding Amount
eo_UY: crwdns108722:0crwdne108722:0

en: Over Allocation
eo_UY: crwdns108724:0crwdne108724:0

en: Overall Average Rating
eo_UY: crwdns142038:0crwdne142038:0

en: Overlapping Attendance Request
eo_UY: crwdns108726:0crwdne108726:0

en: Overlapping Shift Attendance
eo_UY: crwdns108728:0crwdne108728:0

en: Overlapping Shift Requests
eo_UY: crwdns108730:0crwdne108730:0

en: Overlapping Shifts
eo_UY: crwdns108732:0crwdne108732:0

note: Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Name of a Workspace Label of the select_payroll_period (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocTy
en: Overview
eo_UY: crwdns142040:0crwdne142040:0

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
eo_UY: crwdns142042:0crwdne142042:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
eo_UY: crwdns142044:0crwdne142044:0

en: PAN Number
eo_UY: crwdns108746:0crwdne108746:0

en: PF Account
eo_UY: crwdns108748:0crwdne108748:0

en: PF Amount
eo_UY: crwdns108750:0crwdne108750:0

en: PF Loan
eo_UY: crwdns108752:0crwdne108752:0

note: Name of a DocType
en: PWA Notification
eo_UY: crwdns108754:0crwdne108754:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
eo_UY: crwdns142046:0crwdne142046:0

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
eo_UY: crwdns108766:0crwdne108766:0

note: Label of the paid_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Paid via Salary Slip
eo_UY: crwdns142048:0crwdne142048:0

en: Parameter
eo_UY: crwdns108774:0crwdne108774:0

note: Label of the parent_goal (Link) field in DocType 'Goal'
en: Parent Goal
eo_UY: crwdns142050:0crwdne142050:0

en: Part-time
eo_UY: crwdns108778:0crwdne108778:0

en: Partial Success
eo_UY: crwdns108780:0crwdne108780:0

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
eo_UY: crwdns142052:0crwdne142052:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Partly Claimed and Returned
eo_UY: crwdns142054:0crwdne142054:0

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
eo_UY: crwdns142056:0crwdne142056:0

en: Password
eo_UY: crwdns151294:0crwdne151294:0

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
eo_UY: crwdns142058:0crwdne142058:0

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
eo_UY: crwdns108790:0crwdne108790:0

en: Password policy for Salary Slips is not set
eo_UY: crwdns108792:0crwdne108792:0

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
eo_UY: crwdns142060:0crwdne142060:0

note: Label of the pay_via_payment_entry (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Pay Via Payment Entry
eo_UY: crwdns152557:0crwdne152557:0

note: Label of the pay_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Gratuity'
en: Pay via Salary Slip
eo_UY: crwdns142062:0crwdne142062:0

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
eo_UY: crwdns142064:0crwdne142064:0

en: Payable Account is mandatory to submit an Expense Claim
eo_UY: crwdns108806:0crwdne108806:0

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
eo_UY: crwdns142066:0crwdne142066:0

en: Payment
eo_UY: crwdns108810:0crwdne108810:0

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
eo_UY: crwdns142068:0crwdne142068:0

en: Payment Account is mandatory
eo_UY: crwdns108816:0crwdne108816:0

en: Payment Date
eo_UY: crwdns108818:0crwdne108818:0

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
eo_UY: crwdns108820:0crwdne108820:0

note: Label of the payment_days_calculation_help (HTML) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days Calculation Help
eo_UY: crwdns142070:0crwdne142070:0

en: Payment Days Dependency
eo_UY: crwdns108826:0crwdne108826:0

en: Payment Days calculations are based on these Payroll Settings
eo_UY: crwdns142072:0crwdne142072:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
eo_UY: crwdns142074:0crwdne142074:0

note: Label of the section_break_5 (Tab Break) field in DocType 'Gratuity'
en: Payment and Accounting
eo_UY: crwdns142076:0crwdne142076:0

en: Payment of {0} from {1} to {2}
eo_UY: crwdns108834:0{0}crwdnd108834:0{1}crwdnd108834:0{2}crwdne108834:0

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
eo_UY: crwdns108836:0crwdne108836:0

en: Payroll Based On
eo_UY: crwdns142078:0crwdne142078:0

en: Payroll Cost Center
eo_UY: crwdns148908:0crwdne148908:0

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Payroll Cost Centers
eo_UY: crwdns142080:0crwdne142080:0

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: Payroll Dashboard
eo_UY: crwdns152330:0crwdne152330:0

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
eo_UY: crwdns142082:0crwdne142082:0

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
eo_UY: crwdns108848:0crwdne108848:0

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
eo_UY: crwdns108850:0crwdne108850:0

en: Payroll Entry cancellation is queued. It may take a few minutes
eo_UY: crwdns108856:0crwdne108856:0

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
eo_UY: crwdns142084:0crwdne142084:0

note: Label of the section_break_gsts (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Info
eo_UY: crwdns142086:0crwdne142086:0

en: Payroll Number
eo_UY: crwdns108866:0crwdne108866:0

en: Payroll Payable
eo_UY: crwdns108868:0crwdne108868:0

note: Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Salary
en: Payroll Payable Account
eo_UY: crwdns108870:0crwdne108870:0

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
eo_UY: crwdns108876:0crwdne108876:0

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
eo_UY: crwdns108888:0crwdne108888:0

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
eo_UY: crwdns142088:0crwdne142088:0

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
eo_UY: crwdns108892:0crwdne108892:0

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
eo_UY: crwdns108894:0crwdne108894:0

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
eo_UY: crwdns108898:0crwdne108898:0

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
eo_UY: crwdns108900:0crwdne108900:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
eo_UY: crwdns142090:0crwdne142090:0

note: Description of the 'Pending Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending (unpaid) amount from previous advances
eo_UY: crwdns142092:0crwdne142092:0

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
eo_UY: crwdns142094:0crwdne142094:0

en: Pending Asset Returns
eo_UY: crwdns142096:0crwdne142096:0

en: Pending FnF
eo_UY: crwdns108918:0crwdne108918:0

en: Pending Interviews
eo_UY: crwdns108920:0crwdne108920:0

en: Pending Questionnaires
eo_UY: crwdns108922:0crwdne108922:0

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
eo_UY: crwdns142098:0crwdne142098:0

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
eo_UY: crwdns142100:0crwdne142100:0

note: Label of the percentage (Int) field in DocType 'Employee Cost Center'
en: Percentage (%)
eo_UY: crwdns142102:0crwdne142102:0

note: Name of a Workspace
en: Performance
eo_UY: crwdns108930:0crwdne108930:0

en: Permanently cancel {0}
eo_UY: crwdns151296:0{0}crwdne151296:0

en: Permanently submit {0}
eo_UY: crwdns151298:0{0}crwdne151298:0

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
eo_UY: crwdns142104:0crwdne142104:0

en: Piecework
eo_UY: crwdns108934:0crwdne108934:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
eo_UY: crwdns148542:0crwdne148542:0

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
eo_UY: crwdns142106:0crwdne142106:0

en: Please Enable Auto Attendance and complete the setup first.
eo_UY: crwdns108938:0crwdne108938:0

en: Please Select Company First
eo_UY: crwdns108940:0crwdne108940:0

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
eo_UY: crwdns108942:0{0}crwdne108942:0

en: Please add the remaining benefits {0} to the application as pro-rata component
eo_UY: crwdns108944:0{0}crwdne108944:0

en: Please assign a Salary Structure for Employee {0} applicable from or before {1} first
eo_UY: crwdns108946:0{0}crwdnd108946:0{1}crwdne108946:0

en: Please check if employee is on leave or attendance with the same status exists for selected day(s).
eo_UY: crwdns154288:0crwdne154288:0

en: Please confirm once you have completed your training
eo_UY: crwdns108948:0crwdne108948:0

en: Please create a new {0} for the date {1} first.
eo_UY: crwdns108950:0{0}crwdnd108950:0{1}crwdne108950:0

en: Please delete the Employee {0} to cancel this document
eo_UY: crwdns108952:0{0}crwdne108952:0

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
eo_UY: crwdns108954:0crwdne108954:0

en: Please enter the designation
eo_UY: crwdns108956:0crwdne108956:0

en: Please reduce {0} to avoid shift time overlapping with itself
eo_UY: crwdns152559:0{0}crwdne152559:0

en: Please see attachment
eo_UY: crwdns142108:0crwdne142108:0

en: Please select Company and Designation
eo_UY: crwdns108958:0crwdne108958:0

en: Please select Employee
eo_UY: crwdns108960:0crwdne108960:0

en: Please select Employee first.
eo_UY: crwdns108962:0crwdne108962:0

en: Please select From Date and Payroll Frequency first
eo_UY: crwdns143274:0crwdne143274:0

en: Please select From Date.
eo_UY: crwdns142110:0crwdne142110:0

en: Please select Shift Schedule and assignment date(s).
eo_UY: crwdns151990:0crwdne151990:0

en: Please select Shift Type and assignment date(s).
eo_UY: crwdns142112:0crwdne142112:0

en: Please select a Company
eo_UY: crwdns108964:0crwdne108964:0

en: Please select a company first
eo_UY: crwdns108966:0crwdne108966:0

en: Please select a company first.
eo_UY: crwdns108968:0crwdne108968:0

en: Please select a csv file
eo_UY: crwdns108970:0crwdne108970:0

en: Please select a date.
eo_UY: crwdns108972:0crwdne108972:0

en: Please select an Applicant
eo_UY: crwdns108974:0crwdne108974:0

en: Please select at least one Shift Request to perform this action.
eo_UY: crwdns142114:0crwdne142114:0

en: Please select at least one employee to perform this action.
eo_UY: crwdns142116:0crwdne142116:0

en: Please select at least one row to perform this action.
eo_UY: crwdns142118:0crwdne142118:0

en: Please select company.
eo_UY: crwdns151922:0crwdne151922:0

en: Please select employee first
eo_UY: crwdns108976:0crwdne108976:0

en: Please select employees to create appraisals for
eo_UY: crwdns108978:0crwdne108978:0

en: Please select half day attendance status.
eo_UY: crwdns155424:0crwdne155424:0

en: Please select month and year.
eo_UY: crwdns108980:0crwdne108980:0

en: Please select the Appraisal Cycle first.
eo_UY: crwdns108982:0crwdne108982:0

en: Please select the attendance status.
eo_UY: crwdns108984:0crwdne108984:0

en: Please select the employees you want to mark attendance for.
eo_UY: crwdns108986:0crwdne108986:0

en: Please select the salary slips to email
eo_UY: crwdns108988:0crwdne108988:0

en: Please select {0}
eo_UY: crwdns108990:0{0}crwdne108990:0

en: Please set "Default Payroll Payable Account" in Company Defaults
eo_UY: crwdns108992:0crwdne108992:0

en: Please set Basic and HRA component in Company {0}
eo_UY: crwdns108994:0{0}crwdne108994:0

en: Please set Earning Component for Leave type: {0}.
eo_UY: crwdns108996:0{0}crwdne108996:0

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
eo_UY: crwdns108998:0crwdne108998:0

en: Please set Relieving Date for employee: {0}
eo_UY: crwdns109000:0{0}crwdne109000:0

en: Please set a Default Cash Account in Company defaults
eo_UY: crwdns109002:0crwdne109002:0

en: Please set account in Salary Component {0}
eo_UY: crwdns109004:0{0}crwdne109004:0

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
eo_UY: crwdns109006:0crwdne109006:0

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
eo_UY: crwdns109008:0crwdne109008:0

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
eo_UY: crwdns109010:0{0}crwdne109010:0

en: Please set the Company
eo_UY: crwdns109012:0crwdne109012:0

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
eo_UY: crwdns109014:0{0}crwdne109014:0

en: Please set the Holiday List.
eo_UY: crwdns109016:0crwdne109016:0

en: Please set the relieving date for employee {0}
eo_UY: crwdns109018:0{0}crwdne109018:0

en: Please set {0} and {1} in {2}.
eo_UY: crwdns109020:0{0}crwdnd109020:0{1}crwdnd109020:0{2}crwdne109020:0

en: Please set {0} for Employee {1}
eo_UY: crwdns109022:0{0}crwdnd109022:0{1}crwdne109022:0

en: Please set {0} for the Employee: {1}
eo_UY: crwdns109024:0{0}crwdnd109024:0{1}crwdne109024:0

en: Please set {0}.
eo_UY: crwdns109026:0{0}crwdne109026:0

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
eo_UY: crwdns109028:0crwdne109028:0

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
eo_UY: crwdns109030:0crwdne109030:0

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
eo_UY: crwdns109032:0crwdne109032:0

en: Please specify the job applicant to be updated.
eo_UY: crwdns109034:0crwdne109034:0

en: Please specify {0} and {1} (if any), for the correct tax calculation in future salary slips.
eo_UY: crwdns149176:0{0}crwdnd149176:0{1}crwdne149176:0

en: Please submit the {0} before marking the cycle as Completed
eo_UY: crwdns109036:0{0}crwdne109036:0

en: Please update your status for this training event
eo_UY: crwdns109038:0crwdne109038:0

note: Label of the posted_on (Datetime) field in DocType 'Job Opening'
en: Posted On
eo_UY: crwdns142120:0crwdne142120:0

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
eo_UY: crwdns109042:0crwdne109042:0

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Posting date
eo_UY: crwdns142122:0crwdne142122:0

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
eo_UY: crwdns142124:0crwdne142124:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
eo_UY: crwdns142126:0crwdne142126:0

en: Present Records
eo_UY: crwdns109070:0crwdne109070:0

note: Label of the prevent_self_leave_approval (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Prevent self approval for leaves even if user has permissions
eo_UY: crwdns152408:0crwdne152408:0

en: Preview Salary Slip
eo_UY: crwdns109072:0crwdne109072:0

note: Label of the principal_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Principal Amount
eo_UY: crwdns142128:0crwdne142128:0

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
eo_UY: crwdns142130:0crwdne142130:0

en: Printed On {0}
eo_UY: crwdns154514:0{0}crwdne154514:0

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
eo_UY: crwdns142134:0crwdne142134:0

en: Privilege Leave
eo_UY: crwdns109080:0crwdne109080:0

en: Probation
eo_UY: crwdns109082:0crwdne109082:0

en: Probationary Period
eo_UY: crwdns109084:0crwdne109084:0

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
eo_UY: crwdns142136:0crwdne142136:0

note: Label of the process_payroll_accounting_entry_based_on_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Process Payroll Accounting Entry based on Employee
eo_UY: crwdns142138:0crwdne142138:0

en: Process Requests
eo_UY: crwdns142140:0crwdne142140:0

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Process Shift Requests
eo_UY: crwdns142142:0crwdne142142:0

note: Description of the 'Pay Via Payment Entry' (Check) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Process leave encashment via a separate Payment Entry instead of Salary Slip
eo_UY: crwdns152561:0crwdne152561:0

en: Process {0} Shift Request(s) as <b>{1}</b>?
eo_UY: crwdns142144:0{0}crwdnd142144:0{1}crwdne142144:0

en: Processing Requests
eo_UY: crwdns142146:0crwdne142146:0

en: Processing Requests...
eo_UY: crwdns142148:0crwdne142148:0

en: Processing of Shift Requests has been queued. It may take a few minutes.
eo_UY: crwdns142150:0crwdne142150:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
eo_UY: crwdns109090:0crwdne109090:0

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
eo_UY: crwdns142152:0crwdne142152:0

en: Profile
eo_UY: crwdns151300:0crwdne151300:0

en: Profit
eo_UY: crwdns109094:0crwdne109094:0

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
eo_UY: crwdns109096:0crwdne109096:0

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
eo_UY: crwdns109100:0crwdne109100:0

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Project Profitability
eo_UY: crwdns109114:0crwdne109114:0

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Promotion
eo_UY: crwdns109116:0crwdne109116:0

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
eo_UY: crwdns142154:0crwdne142154:0

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
eo_UY: crwdns142156:0crwdne142156:0

en: Property already added
eo_UY: crwdns109122:0crwdne109122:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
eo_UY: crwdns109124:0crwdne109124:0

note: Label of the publish_applications_received (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Applications Received
eo_UY: crwdns142158:0crwdne142158:0

note: Label of the publish_salary_range (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Salary Range
eo_UY: crwdns142160:0crwdne142160:0

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
eo_UY: crwdns142162:0crwdne142162:0

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
eo_UY: crwdns142164:0crwdne142164:0

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose & Amount
eo_UY: crwdns142166:0crwdne142166:0

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
eo_UY: crwdns109134:0crwdne109134:0

en: Push Notification permission denied
eo_UY: crwdns151302:0crwdne151302:0

en: Push notifications disabled
eo_UY: crwdns151304:0crwdne151304:0

en: Push notifications have been disabled on your site
eo_UY: crwdns151306:0crwdne151306:0

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
eo_UY: crwdns142168:0crwdne142168:0

note: Label of the questionnaire_email_sent (Check) field in DocType 'Exit Interview'
en: Questionnaire Email Sent
eo_UY: crwdns142170:0crwdne142170:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
eo_UY: crwdns142172:0crwdne142172:0

note: Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Quick Filters
eo_UY: crwdns142174:0crwdne142174:0

en: Quick Links
eo_UY: crwdns109150:0crwdne109150:0

note: Description of the 'Checkin Radius' (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Radius within which check-in is allowed (in meters)
eo_UY: crwdns149146:0crwdne149146:0

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
eo_UY: crwdns142176:0crwdne142176:0

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
eo_UY: crwdns142178:0crwdne142178:0

note: Label of the rate_goals_manually (Check) field in DocType 'Appraisal'
en: Rate Goals Manually
eo_UY: crwdns142180:0crwdne142180:0

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
eo_UY: crwdns109158:0crwdne109158:0

note: Label of the rating_criteria (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Rating Criteria
eo_UY: crwdns142182:0crwdne142182:0

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the ratings_section (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Ratings
eo_UY: crwdns142184:0crwdne142184:0

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
eo_UY: crwdns142186:0crwdne142186:0

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
eo_UY: crwdns142188:0crwdne142188:0

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
eo_UY: crwdns142190:0crwdne142190:0

note: Label of the reason_for_requesting (Text) field in DocType 'Job Requisition'
en: Reason for Requesting
eo_UY: crwdns142192:0crwdne142192:0

note: Label of the reason_for_withholding_salary (Small Text) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Reason for Withholding Salary
eo_UY: crwdns143276:0crwdne143276:0

en: Reason for skipping auto attendance:
eo_UY: crwdns109184:0crwdne109184:0

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
eo_UY: crwdns142194:0crwdne142194:0

en: Recent Attendance Requests
eo_UY: crwdns151308:0crwdne151308:0

en: Recent Expenses
eo_UY: crwdns151310:0crwdne151310:0

en: Recent Leaves
eo_UY: crwdns151312:0crwdne151312:0

en: Recent Shift Requests
eo_UY: crwdns151314:0crwdne151314:0

note: Description of the 'Automatically update Last Sync of Checkin' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Recommended for a single biometric device / checkins via mobile app
eo_UY: crwdns152563:0crwdne152563:0

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Recover Cost
eo_UY: crwdns142196:0crwdne142196:0

note: Name of a Workspace
en: Recruitment
eo_UY: crwdns109188:0crwdne109188:0

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
eo_UY: crwdns109190:0crwdne109190:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
eo_UY: crwdns148544:0crwdne148544:0

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
eo_UY: crwdns109194:0crwdne109194:0

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
eo_UY: crwdns142198:0crwdne142198:0

note: Label of the reference_document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_name (Data) field in DocType 'PWA Notification'
en: Reference Document Name
eo_UY: crwdns142200:0crwdne142200:0

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
eo_UY: crwdns142202:0crwdne142202:0

en: Reference: {0}
eo_UY: crwdns109214:0{0}crwdne109214:0

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
eo_UY: crwdns142204:0crwdne142204:0

note: Label of the referral_payment_status (Select) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Bonus Payment Status
eo_UY: crwdns142206:0crwdne142206:0

note: Label of the referral_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Details
eo_UY: crwdns142208:0crwdne142208:0

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
eo_UY: crwdns142210:0crwdne142210:0

note: Label of the referrer_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Details
eo_UY: crwdns142212:0crwdne142212:0

note: Label of the referrer_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Name
eo_UY: crwdns142214:0crwdne142214:0

note: Label of the reflections_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Reflections
eo_UY: crwdns142216:0crwdne142216:0

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
eo_UY: crwdns142218:0crwdne142218:0

en: Reject
eo_UY: crwdns142220:0crwdne142220:0

en: Reject Employee Referral
eo_UY: crwdns109234:0crwdne109234:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
eo_UY: crwdns142222:0crwdne142222:0

en: Rejection
eo_UY: crwdns151316:0crwdne151316:0

en: Release Withheld Salaries
eo_UY: crwdns143278:0crwdne143278:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Released
eo_UY: crwdns143280:0crwdne143280:0

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
eo_UY: crwdns109254:0crwdne109254:0

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
eo_UY: crwdns142224:0crwdne142224:0

en: Relieving Date Missing
eo_UY: crwdns109260:0crwdne109260:0

en: Reload
eo_UY: crwdns151318:0crwdne151318:0

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
eo_UY: crwdns142226:0crwdne142226:0

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
eo_UY: crwdns142228:0crwdne142228:0

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
eo_UY: crwdns142230:0crwdne142230:0

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
eo_UY: crwdns142232:0crwdne142232:0

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
eo_UY: crwdns142234:0crwdne142234:0

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
eo_UY: crwdns142236:0crwdne142236:0

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
eo_UY: crwdns142238:0crwdne142238:0

note: Label of the remove_if_zero_valued (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Remove if Zero Valued
eo_UY: crwdns142240:0crwdne142240:0

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
eo_UY: crwdns142242:0crwdne142242:0

en: Reopen
eo_UY: crwdns109282:0crwdne109282:0

en: Repay From Salary
eo_UY: crwdns148910:0crwdne148910:0

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
eo_UY: crwdns109284:0crwdne109284:0

note: Label of the repay_unclaimed_amount_from_salary (Check) field in DocType 'Employee Advance'
en: Repay Unclaimed Amount from Salary
eo_UY: crwdns142244:0crwdne142244:0

note: Label of the repeat_on_days (Table) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Repeat On Days
eo_UY: crwdns148546:0crwdne148546:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
eo_UY: crwdns142246:0crwdne142246:0

en: Replies
eo_UY: crwdns109290:0crwdne109290:0

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
eo_UY: crwdns109292:0crwdne109292:0

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Exit Interview'
en: Reports To
eo_UY: crwdns109294:0crwdne109294:0

en: Request Attendance
eo_UY: crwdns151320:0crwdne151320:0

en: Request Leave
eo_UY: crwdns151322:0crwdne151322:0

en: Request a Leave
eo_UY: crwdns151324:0crwdne151324:0

en: Request a Shift
eo_UY: crwdns151326:0crwdne151326:0

en: Request an Advance
eo_UY: crwdns151328:0crwdne151328:0

note: Label of the requested_by (Link) field in DocType 'Job Requisition' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By
eo_UY: crwdns142248:0crwdne142248:0

note: Label of the requested_by_name (Data) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By (Name)
eo_UY: crwdns142250:0crwdne142250:0

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
eo_UY: crwdns142252:0crwdne142252:0

en: Required Skills
eo_UY: crwdns148912:0crwdne148912:0

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
eo_UY: crwdns142254:0crwdne142254:0

en: Reschedule Interview
eo_UY: crwdns109308:0crwdne109308:0

en: Reset Password
eo_UY: crwdns151330:0crwdne151330:0

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
eo_UY: crwdns142256:0crwdne142256:0

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
eo_UY: crwdns142258:0crwdne142258:0

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
eo_UY: crwdns142260:0crwdne142260:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
eo_UY: crwdns142262:0crwdne142262:0

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
eo_UY: crwdns142264:0crwdne142264:0

en: Responsibilities
eo_UY: crwdns109320:0crwdne109320:0

note: Label of the restrict_backdated_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Restrict Backdated Leave Application
eo_UY: crwdns142266:0crwdne142266:0

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
eo_UY: crwdns109324:0crwdne109324:0

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
eo_UY: crwdns142268:0crwdne142268:0

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
eo_UY: crwdns142270:0crwdne142270:0

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Link
eo_UY: crwdns142272:0crwdne142272:0

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Interview'
en: Resume link
eo_UY: crwdns142274:0crwdne142274:0

en: Retained
eo_UY: crwdns109340:0crwdne109340:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
eo_UY: crwdns109342:0crwdne109342:0

note: Label of the retirement_age (Data) field in DocType 'HR Settings'
en: Retirement Age (In Years)
eo_UY: crwdns142276:0crwdne142276:0

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
eo_UY: crwdns109348:0crwdne109348:0

en: Return amount cannot be greater than unclaimed amount
eo_UY: crwdns109350:0crwdne109350:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
eo_UY: crwdns142278:0crwdne142278:0

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
eo_UY: crwdns142280:0crwdne142280:0

en: Review various other settings related to Employee Leaves and Expense Claim
eo_UY: crwdns109358:0crwdne109358:0

note: Label of the reviewer (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer
eo_UY: crwdns142284:0crwdne142284:0

note: Label of the reviewer_name (Data) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer Name
eo_UY: crwdns142286:0crwdne142286:0

note: Label of the revised_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Revised CTC
eo_UY: crwdns142288:0crwdne142288:0

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
eo_UY: crwdns142290:0crwdne142290:0

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
eo_UY: crwdns142292:0crwdne142292:0

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
eo_UY: crwdns142294:0crwdne142294:0

note: Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Roster
eo_UY: crwdns148548:0crwdne148548:0

note: Label of the color (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Roster Color
eo_UY: crwdns148550:0crwdne148550:0

note: Label of the round_name (Data) field in DocType 'Interview Round'
en: Round Name
eo_UY: crwdns142296:0crwdne142296:0

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Round off Work Experience
eo_UY: crwdns142298:0crwdne142298:0

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
eo_UY: crwdns142300:0crwdne142300:0

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
eo_UY: crwdns142302:0crwdne142302:0

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
eo_UY: crwdns142304:0crwdne142304:0

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
eo_UY: crwdns142306:0crwdne142306:0

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
eo_UY: crwdns142308:0crwdne142308:0

note: Description of the 'Job Application Route' (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route to the custom Job Application Webform
eo_UY: crwdns142310:0crwdne142310:0

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
eo_UY: crwdns109388:0#{0}crwdnd109388:0{1}crwdne109388:0

en: Row #{0}: The {1} Component has the options {2} and {3} enabled.
eo_UY: crwdns109390:0#{0}crwdnd109390:0{1}crwdnd109390:0{2}crwdnd109390:0{3}crwdne109390:0

en: Row #{0}: Timesheet amount will overwrite the Earning component amount for the Salary Component {1}
eo_UY: crwdns109392:0#{0}crwdnd109392:0{1}crwdne109392:0

en: Row No {0}: Amount cannot be greater than the Outstanding Amount against Expense Claim {1}. Outstanding Amount is {2}
eo_UY: crwdns109394:0{0}crwdnd109394:0{1}crwdnd109394:0{2}crwdne109394:0

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
eo_UY: crwdns109396:0{0}crwdnd109396:0{1}crwdnd109396:0{2}crwdne109396:0

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Encashment amount
eo_UY: crwdns152565:0{0}crwdne152565:0

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Total amount
eo_UY: crwdns109398:0{0}crwdne109398:0

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
eo_UY: crwdns109400:0{0}crwdne109400:0

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
eo_UY: crwdns151886:0{0}crwdnd151886:0{1}crwdnd151886:0{2}crwdne151886:0

en: Row {0}: From (Year) can not be greater than To (Year)
eo_UY: crwdns109402:0{0}crwdne109402:0

en: Row {0}: Goal Score cannot be greater than 5
eo_UY: crwdns109404:0{0}crwdne109404:0

en: Row {0}: Paid amount {1} is greater than pending accrued amount {2} against loan {3}
eo_UY: crwdns109406:0{0}crwdnd109406:0{1}crwdnd109406:0{2}crwdnd109406:0{3}crwdne109406:0

en: Row {0}: {1}
eo_UY: crwdns142312:0{0}crwdnd142312:0{1}crwdne142312:0

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
eo_UY: crwdns109408:0{0}crwdnd109408:0{1}crwdne109408:0

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
eo_UY: crwdns142314:0crwdne142314:0

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
eo_UY: crwdns142316:0crwdne142316:0

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
eo_UY: crwdns109414:0crwdne109414:0

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
eo_UY: crwdns142318:0crwdne142318:0

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
eo_UY: crwdns109430:0crwdne109430:0

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
eo_UY: crwdns142320:0crwdne142320:0

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
eo_UY: crwdns142322:0crwdne142322:0

en: Salary Component {0} is currently not used in any Salary Structure.
eo_UY: crwdns142324:0{0}crwdne142324:0

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Currency
eo_UY: crwdns142326:0crwdne142326:0

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
eo_UY: crwdns109438:0crwdne109438:0

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
eo_UY: crwdns142328:0crwdne142328:0

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Salary Expectation
eo_UY: crwdns142330:0crwdne142330:0

en: Salary Information
eo_UY: crwdns151332:0crwdne151332:0

note: Label of the salary_per (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Salary Paid Per
eo_UY: crwdns142332:0crwdne142332:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
eo_UY: crwdns109446:0crwdne109446:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
eo_UY: crwdns109448:0crwdne109448:0

note: Name of a Workspace
en: Salary Payout
eo_UY: crwdns109450:0crwdne109450:0

en: Salary Range
eo_UY: crwdns109452:0crwdne109452:0

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
eo_UY: crwdns109454:0crwdne109454:0

note: Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the column_break_rnoq (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of 
en: Salary Slip
eo_UY: crwdns109456:0crwdne109456:0

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
eo_UY: crwdns142334:0crwdne142334:0

en: Salary Slip ID
eo_UY: crwdns109472:0crwdne109472:0

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Leave
eo_UY: crwdns109474:0crwdne109474:0

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
eo_UY: crwdns109476:0crwdne109476:0

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
eo_UY: crwdns109478:0crwdne109478:0

en: Salary Slip already exists for {0} for the given dates
eo_UY: crwdns109482:0{0}crwdne109482:0

en: Salary Slip creation is queued. It may take a few minutes
eo_UY: crwdns109484:0crwdne109484:0

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
eo_UY: crwdns109486:0{0}crwdne109486:0

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
eo_UY: crwdns109488:0{0}crwdnd109488:0{1}crwdne109488:0

en: Salary Slip submission is queued. It may take a few minutes
eo_UY: crwdns109490:0crwdne109490:0

en: Salary Slip {0} failed for Payroll Entry {1}
eo_UY: crwdns109492:0{0}crwdnd109492:0{1}crwdne109492:0

en: Salary Slip {0} failed. You can resolve the {1} and retry {0}.
eo_UY: crwdns109494:0{0}crwdnd109494:0{1}crwdnd109494:0{0}crwdne109494:0

en: Salary Slips
eo_UY: crwdns151334:0crwdne151334:0

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
eo_UY: crwdns142336:0crwdne142336:0

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
eo_UY: crwdns142338:0crwdne142338:0

en: Salary Slips already exist for employees {}, and will not be processed by this payroll.
eo_UY: crwdns109500:0crwdne109500:0

en: Salary Slips submitted for period from {0} to {1}
eo_UY: crwdns109502:0{0}crwdnd109502:0{1}crwdne109502:0

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
eo_UY: crwdns109504:0crwdne109504:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
eo_UY: crwdns109512:0crwdne109512:0

en: Salary Structure Assignment field
eo_UY: crwdns142340:0crwdne142340:0

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
eo_UY: crwdns109516:0crwdne109516:0

en: Salary Structure Missing
eo_UY: crwdns109518:0crwdne109518:0

en: Salary Structure must be submitted before submission of {0}
eo_UY: crwdns109520:0{0}crwdne109520:0

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
eo_UY: crwdns109522:0{0}crwdnd109522:0{1}crwdne109522:0

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
eo_UY: crwdns109524:0crwdne109524:0

en: Salary Structure {0} does not belong to company {1}
eo_UY: crwdns109526:0{0}crwdnd109526:0{1}crwdne109526:0

en: Salary Structures updated successfully
eo_UY: crwdns142342:0crwdne142342:0

note: Label of the salary_withholding (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Withholding
eo_UY: crwdns143282:0crwdne143282:0

note: Label of the salary_withholding_cycle (Data) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Withholding Cycle
eo_UY: crwdns143284:0crwdne143284:0

en: Salary Withholding {0} already exists for employee {1} for the selected period
eo_UY: crwdns143286:0{0}crwdnd143286:0{1}crwdne143286:0

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
eo_UY: crwdns109528:0{0}crwdnd109528:0{1}crwdne109528:0

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
eo_UY: crwdns142344:0crwdne142344:0

note: Description of the 'Applicable Earnings Component' (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Salary components should be part of the Salary Structure.
eo_UY: crwdns142346:0crwdne142346:0

en: Salary slip emails have been enqueued for sending. Check {0} for status.
eo_UY: crwdns109534:0{0}crwdne109534:0

en: Sales Invoice
eo_UY: crwdns109538:0crwdne109538:0

en: Same Company is entered more than once
eo_UY: crwdns109540:0crwdne109540:0

en: Sanctioned
eo_UY: crwdns151336:0crwdne151336:0

note: Label of the sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Sanctioned Amount
eo_UY: crwdns109542:0crwdne109542:0

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
eo_UY: crwdns109546:0{0}crwdne109546:0

en: Saturday
eo_UY: crwdns109548:0crwdne109548:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
eo_UY: crwdns142348:0crwdne142348:0

note: Label of the scheduled_on (Date) field in DocType 'Interview'
en: Scheduled On
eo_UY: crwdns142350:0crwdne142350:0

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
eo_UY: crwdns142352:0crwdne142352:0

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
eo_UY: crwdns142354:0crwdne142354:0

en: Score must be less than or equal to 5
eo_UY: crwdns109562:0crwdne109562:0

en: Scores
eo_UY: crwdns109564:0crwdne109564:0

en: Search for Jobs
eo_UY: crwdns109566:0crwdne109566:0

en: Select Company
eo_UY: crwdns109568:0crwdne109568:0

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
eo_UY: crwdns142356:0crwdne142356:0

en: Select Interview Round First
eo_UY: crwdns109574:0crwdne109574:0

en: Select Interview first
eo_UY: crwdns109576:0crwdne109576:0

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
eo_UY: crwdns142358:0crwdne142358:0

en: Select Payroll Frequency.
eo_UY: crwdns109580:0crwdne109580:0

en: Select Payroll Period
eo_UY: crwdns151338:0crwdne151338:0

en: Select Property
eo_UY: crwdns109582:0crwdne109582:0

en: Select Shift Requests
eo_UY: crwdns142360:0crwdne142360:0

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
eo_UY: crwdns142362:0crwdne142362:0

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
eo_UY: crwdns142364:0crwdne142364:0

en: Select an employee to get the employee advance.
eo_UY: crwdns109588:0crwdne109588:0

en: Select the Employee for which you want to allocate leaves.
eo_UY: crwdns109590:0crwdne109590:0

en: Select the Employee.
eo_UY: crwdns109592:0crwdne109592:0

en: Select the Leave Type like Sick leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
eo_UY: crwdns109594:0crwdne109594:0

en: Select the date after which this Leave Allocation will expire.
eo_UY: crwdns109596:0crwdne109596:0

en: Select the date from which this Leave Allocation will be valid.
eo_UY: crwdns109598:0crwdne109598:0

en: Select the end date for your Leave Application.
eo_UY: crwdns109600:0crwdne109600:0

en: Select the start date for your Leave Application.
eo_UY: crwdns109602:0crwdne109602:0

note: Description of the 'Enabled' (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Select this if you want shift assignments to be automatically created indefinitely.
eo_UY: crwdns148554:0crwdne148554:0

en: Select type of leave the employee wants to apply for, like Sick Leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
eo_UY: crwdns109604:0crwdne109604:0

en: Select your Leave Approver i.e. the person who approves or rejects your leaves.
eo_UY: crwdns109606:0crwdne109606:0

en: Select {0}
eo_UY: crwdns151340:0{0}crwdne151340:0

note: Label of the self_appraisal_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Self Appraisal
eo_UY: crwdns109608:0crwdne109608:0

en: Self Appraisal Pending: {0}
eo_UY: crwdns109612:0{0}crwdne109612:0

en: Self Appraisal Score
eo_UY: crwdns142366:0crwdne142366:0

en: Self Score
eo_UY: crwdns109614:0crwdne109614:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
eo_UY: crwdns142368:0crwdne142368:0

en: Self-approval for leaves is not allowed
eo_UY: crwdns152410:0crwdne152410:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
eo_UY: crwdns142370:0crwdne142370:0

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
eo_UY: crwdns142372:0crwdne142372:0

en: Send Exit Questionnaire
eo_UY: crwdns109622:0crwdne109622:0

en: Send Exit Questionnaires
eo_UY: crwdns109624:0crwdne109624:0

note: Label of the send_interview_feedback_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Feedback Reminder
eo_UY: crwdns142374:0crwdne142374:0

note: Label of the send_interview_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Reminder
eo_UY: crwdns142376:0crwdne142376:0

note: Label of the send_leave_notification (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Leave Notification
eo_UY: crwdns142378:0crwdne142378:0

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
eo_UY: crwdns142380:0crwdne142380:0

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
eo_UY: crwdns142382:0crwdne142382:0

en: Sending Failed due to missing email information for employee(s): {1}
eo_UY: crwdns148494:0{1}crwdne148494:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
eo_UY: crwdns142384:0crwdne142384:0

en: Sent Successfully: {0}
eo_UY: crwdns148496:0{0}crwdne148496:0

en: Sep
eo_UY: crwdns109642:0crwdne109642:0

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Activities
eo_UY: crwdns142386:0crwdne142386:0

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Begins On
eo_UY: crwdns142388:0crwdne142388:0

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
eo_UY: crwdns142390:0crwdne142390:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service
eo_UY: crwdns142392:0crwdne142392:0

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
eo_UY: crwdns142394:0crwdne142394:0

en: Service Expense
eo_UY: crwdns109668:0crwdne109668:0

en: Service Expenses
eo_UY: crwdns109670:0crwdne109670:0

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the service_item (Data) field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
eo_UY: crwdns142396:0crwdne142396:0

note: Description of the 'Current Work Experience' (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Set "From(Year)" and "To(Year)" to 0 for no upper and lower limit.
eo_UY: crwdns142398:0crwdne142398:0

note: Label of the set_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Set Assignment Details
eo_UY: crwdns142400:0crwdne142400:0

note: Label of the allocate_leaves_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Set Leave Details
eo_UY: crwdns142404:0crwdne142404:0

en: Set Relieving Date for Employee: {0}
eo_UY: crwdns109682:0{0}crwdne109682:0

note: Description of the 'Get Employees' (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Set filters to fetch employees
eo_UY: crwdns142408:0crwdne142408:0

note: Description of the 'Opening Balances' (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Set opening balances for earnings and taxes from the previous employer
eo_UY: crwdns149178:0crwdne149178:0

note: Description of the 'Filters' (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Set optional filters to fetch employees in the appraisee list
eo_UY: crwdns142410:0crwdne142410:0

en: Set the default account for the {0} {1}
eo_UY: crwdns109690:0{0}crwdnd109690:0{1}crwdne109690:0

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Set the frequency for holiday reminders
eo_UY: crwdns142412:0crwdne142412:0

note: Description of the 'Employee Promotion Details' (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Set the properties that should be updated in the Employee master on promotion submission
eo_UY: crwdns142414:0crwdne142414:0

en: Set the status to {0} if required.
eo_UY: crwdns148498:0{0}crwdne148498:0

en: Set {0} for selected employees
eo_UY: crwdns142908:0{0}crwdne142908:0

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
eo_UY: crwdns109696:0crwdne109696:0

en: Settings Missing
eo_UY: crwdns109700:0crwdne109700:0

en: Settle against Advances
eo_UY: crwdns151342:0crwdne151342:0

en: Settle all Payables and Receivables before submission
eo_UY: crwdns109702:0crwdne109702:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
eo_UY: crwdns142418:0crwdne142418:0

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
eo_UY: crwdns109706:0crwdne109706:0

en: Shared document with the user {0} with 'Submit' permission
eo_UY: crwdns155426:0{0}crwdne155426:0

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
eo_UY: crwdns109710:0crwdne109710:0

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
eo_UY: crwdns109720:0crwdne109720:0

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
eo_UY: crwdns142420:0crwdne142420:0

en: Shift Actual End Time
eo_UY: crwdns109724:0crwdne109724:0

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
eo_UY: crwdns142422:0crwdne142422:0

en: Shift Actual Start Time
eo_UY: crwdns109728:0crwdne109728:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
eo_UY: crwdns109730:0crwdne109730:0

note: Label of the shift_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Assignment Details
eo_UY: crwdns142424:0crwdne142424:0

en: Shift Assignment History
eo_UY: crwdns151344:0crwdne151344:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment Tool
eo_UY: crwdns142426:0crwdne142426:0

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
eo_UY: crwdns109734:0{0}crwdnd109734:0{1}crwdne109734:0

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Attendance
eo_UY: crwdns109736:0crwdne109736:0

note: Label of the shift_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the schedule_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Details
eo_UY: crwdns148558:0crwdne148558:0

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
eo_UY: crwdns142430:0crwdne142430:0

en: Shift End Time
eo_UY: crwdns109740:0crwdne109740:0

note: Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Location
eo_UY: crwdns149148:0crwdne149148:0

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
eo_UY: crwdns109742:0crwdne109742:0

en: Shift Request Approver
eo_UY: crwdns148914:0crwdne148914:0

note: Label of the shift_request_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Request Filters
eo_UY: crwdns142432:0crwdne142432:0

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests ending before this date will be excluded.
eo_UY: crwdns142434:0crwdne142434:0

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests starting after this date will be excluded.
eo_UY: crwdns142436:0crwdne142436:0

note: Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule
eo_UY: crwdns151992:0crwdne151992:0

note: Label of the shift_schedule_assignment (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule Assignment
eo_UY: crwdns151994:0crwdne151994:0

note: Label of the shift_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Shift Settings
eo_UY: crwdns142438:0crwdne142438:0

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
eo_UY: crwdns142440:0crwdne142440:0

en: Shift Start Time
eo_UY: crwdns109752:0crwdne109752:0

note: Label of the shift_status (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Status
eo_UY: crwdns151996:0crwdne151996:0

note: Label of the shift_timings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Timings
eo_UY: crwdns142442:0crwdne142442:0

en: Shift Tools
eo_UY: crwdns151998:0crwdne151998:0

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
eo_UY: crwdns109754:0crwdne109754:0

en: Shift has been successfully updated to {0}.
eo_UY: crwdns143576:0{0}crwdne143576:0

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
eo_UY: crwdns109762:0crwdne109762:0

en: Show Employee
eo_UY: crwdns109764:0crwdne109764:0

note: Label of the show_leave_balances_in_salary_slip (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Show Leave Balances in Salary Slip
eo_UY: crwdns142444:0crwdne142444:0

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
eo_UY: crwdns142446:0crwdne142446:0

en: Show Salary Slip
eo_UY: crwdns109770:0crwdne109770:0

en: Showing
eo_UY: crwdns109774:0crwdne109774:0

en: Sick Leave
eo_UY: crwdns109776:0crwdne109776:0

en: Single Assignment
eo_UY: crwdns109778:0crwdne109778:0

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
eo_UY: crwdns109780:0crwdne109780:0

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Skill Assessment
eo_UY: crwdns109790:0crwdne109790:0

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
eo_UY: crwdns142448:0crwdne142448:0

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
eo_UY: crwdns142450:0crwdne142450:0

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
eo_UY: crwdns142452:0crwdne142452:0

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
eo_UY: crwdns109800:0{0}crwdne109800:0

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
eo_UY: crwdns142454:0crwdne142454:0

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
eo_UY: crwdns142456:0crwdne142456:0

note: Label of the source_and_rating_section (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Source and Rating
eo_UY: crwdns142458:0crwdne142458:0

en: Source and target shifts cannot be the same
eo_UY: crwdns148560:0crwdne148560:0

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
eo_UY: crwdns142460:0crwdne142460:0

note: Label of the staffing_details (Table) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Staffing Details
eo_UY: crwdns142462:0crwdne142462:0

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
eo_UY: crwdns109816:0crwdne109816:0

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
eo_UY: crwdns109822:0crwdne109822:0

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
eo_UY: crwdns109824:0{0}crwdnd109824:0{1}crwdne109824:0

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
eo_UY: crwdns142464:0crwdne142464:0

note: Label of the standard_working_hours (Float) field in DocType 'HR Settings'
en: Standard Working Hours
eo_UY: crwdns142466:0crwdne142466:0

en: Start
eo_UY: crwdns109832:0crwdne109832:0

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
eo_UY: crwdns109834:0crwdne109834:0

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
eo_UY: crwdns109852:0crwdne109852:0

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
eo_UY: crwdns109858:0{0}crwdne109858:0

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
eo_UY: crwdns109860:0{0}crwdne109860:0

en: Start date: {0}
eo_UY: crwdns109862:0{0}crwdne109862:0

en: Start time and end time cannot be same.
eo_UY: crwdns152567:0crwdne152567:0

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
eo_UY: crwdns142468:0crwdne142468:0

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the status (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Label of the status (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the status (Select) field in DocType
en: Status
eo_UY: crwdns109868:0crwdne109868:0

note: Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Status for Other Half
eo_UY: crwdns154516:0crwdne154516:0

en: Stock Options
eo_UY: crwdns109928:0crwdne109928:0

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
eo_UY: crwdns142470:0crwdne142470:0

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
eo_UY: crwdns142472:0crwdne142472:0

en: Structures have been assigned successfully
eo_UY: crwdns109934:0crwdne109934:0

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
eo_UY: crwdns142474:0crwdne142474:0

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
eo_UY: crwdns142476:0crwdne142476:0

en: Submission Failed
eo_UY: crwdns109942:0crwdne109942:0

en: Submission of {0} before {1} is not allowed
eo_UY: crwdns148502:0{0}crwdnd148502:0{1}crwdne148502:0

en: Submit
eo_UY: crwdns109944:0crwdne109944:0

en: Submit Feedback
eo_UY: crwdns109946:0crwdne109946:0

en: Submit Now
eo_UY: crwdns109948:0crwdne109948:0

en: Submit Proof
eo_UY: crwdns109950:0crwdne109950:0

en: Submit Salary Slip
eo_UY: crwdns109952:0crwdne109952:0

en: Submit this Leave Application to confirm.
eo_UY: crwdns142478:0crwdne142478:0

en: Submit this to create the Employee record
eo_UY: crwdns109954:0crwdne109954:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
eo_UY: crwdns142480:0crwdne142480:0

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
eo_UY: crwdns109966:0crwdne109966:0

en: Submitting Salary Slips...
eo_UY: crwdns109968:0crwdne109968:0

en: Subsidiary companies have already planned for {1} vacancies at a budget of {2}. Staffing Plan for {0} should allocate more vacancies and budget for {3} than planned for its subsidiary companies
eo_UY: crwdns109970:0{1}crwdnd109970:0{2}crwdnd109970:0{0}crwdnd109970:0{3}crwdne109970:0

en: Success
eo_UY: crwdns109972:0crwdne109972:0

en: Successfully created {0} for employees:
eo_UY: crwdns142482:0{0}crwdne142482:0

en: Successfully {0} {1} for the following employees:
eo_UY: crwdns142484:0{0}crwdnd142484:0{1}crwdne142484:0

note: Option for the 'Calculate Gratuity Amount Based On' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Sum of all previous slabs
eo_UY: crwdns142486:0crwdne142486:0

en: Summarized View
eo_UY: crwdns109978:0crwdne109978:0

en: Sunday
eo_UY: crwdns109980:0crwdne109980:0

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
eo_UY: crwdns142488:0crwdne142488:0

en: Suspended
eo_UY: crwdns109988:0crwdne109988:0

en: Sync {0}
eo_UY: crwdns142490:0{0}crwdne142490:0

en: Syntax error
eo_UY: crwdns109990:0crwdne109990:0

en: Syntax error in condition: {0} in Income Tax Slab
eo_UY: crwdns109992:0{0}crwdne109992:0

note: Name of a role
en: System Manager
eo_UY: crwdns109994:0crwdne109994:0

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Take Exact Completed Years
eo_UY: crwdns142492:0crwdne142492:0

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
eo_UY: crwdns109998:0crwdne109998:0

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
eo_UY: crwdns142494:0crwdne142494:0

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
eo_UY: crwdns110006:0crwdne110006:0

note: Label of the tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Tax Deducted Till Date
eo_UY: crwdns110008:0crwdne110008:0

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
eo_UY: crwdns142496:0crwdne142496:0

note: Label of the section_break_8 (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the tax_exemption_declaration (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Tax Exemption Declaration
eo_UY: crwdns142498:0crwdne142498:0

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
eo_UY: crwdns142500:0crwdne142500:0

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
eo_UY: crwdns110020:0crwdne110020:0

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
eo_UY: crwdns142502:0crwdne142502:0

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
eo_UY: crwdns142504:0crwdne142504:0

note: Label of the taxable_earnings_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Taxable Earnings Till Date
eo_UY: crwdns110026:0crwdne110026:0

note: Label of the tax_relief_limit (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Income Relief Threshold Limit
eo_UY: crwdns155428:0crwdne155428:0

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
eo_UY: crwdns110030:0crwdne110030:0

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
eo_UY: crwdns142506:0crwdne142506:0

note: Label of the taxes_and_charges_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Taxes & Charges
eo_UY: crwdns142508:0crwdne142508:0

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
eo_UY: crwdns142510:0crwdne142510:0

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Taxi
eo_UY: crwdns142512:0crwdne142512:0

en: Team Advances
eo_UY: crwdns151346:0crwdne151346:0

en: Team Claims
eo_UY: crwdns151348:0crwdne151348:0

en: Team Leaves
eo_UY: crwdns151350:0crwdne151350:0

en: Team Requests
eo_UY: crwdns151352:0crwdne151352:0

en: Team Updates
eo_UY: crwdns110040:0crwdne110040:0

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
eo_UY: crwdns142514:0crwdne142514:0

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
eo_UY: crwdns142516:0crwdne142516:0

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
eo_UY: crwdns142518:0crwdne142518:0

en: Thank you
eo_UY: crwdns110050:0crwdne110050:0

en: The currency of {0} should be same as the company's default currency. Please select another account.
eo_UY: crwdns148504:0{0}crwdne148504:0

note: Description of the 'Payroll Date' (Date) field in DocType 'Additional Salary'
en: The date on which Salary Component with Amount will contribute for Earnings/Deduction in Salary Slip.
eo_UY: crwdns142520:0crwdne142520:0

note: Description of the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: The day of the month when leaves should be allocated
eo_UY: crwdns142522:0crwdne142522:0

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
eo_UY: crwdns110060:0crwdne110060:0

en: The days between {0} to {1} are not valid holidays.
eo_UY: crwdns110062:0{0}crwdnd110062:0{1}crwdne110062:0

en: The first Approver in the list will be set as the default Approver.
eo_UY: crwdns148916:0crwdne148916:0

en: The fraction of Daily Salary per Leave should be between 0 and 1
eo_UY: crwdns110064:0crwdne110064:0

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
eo_UY: crwdns142524:0crwdne142524:0

en: The metrics for this report are calculated based on the {0}. Please set {0} in {1}.
eo_UY: crwdns148506:0{0}crwdnd148506:0{0}crwdnd148506:0{1}crwdne148506:0

en: The metrics for this report are calculated based on {0}. Please set {0} in {1}.
eo_UY: crwdns148508:0{0}crwdnd148508:0{0}crwdnd148508:0{1}crwdne148508:0

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
eo_UY: crwdns142526:0crwdne142526:0

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
eo_UY: crwdns142528:0crwdne142528:0

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
eo_UY: crwdns142530:0crwdne142530:0

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
eo_UY: crwdns142532:0crwdne142532:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
eo_UY: crwdns142534:0crwdne142534:0

en: There are more holidays than working days this month.
eo_UY: crwdns110080:0crwdne110080:0

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
eo_UY: crwdns110082:0{0}crwdne110082:0

en: There is no Salary Structure assigned to {0}. First assign a Salary Stucture.
eo_UY: crwdns110084:0{0}crwdne110084:0

en: There's no Employee with Salary Structure: {0}. Assign {1} to an Employee to preview Salary Slip
eo_UY: crwdns110086:0{0}crwdnd110086:0{1}crwdne110086:0

note: Description of the 'Is Optional Leave' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: These leaves are holidays permitted by the company however, availing it is optional for an Employee.
eo_UY: crwdns142536:0crwdne142536:0

en: This action will prevent making changes to the linked appraisal feedback/goals.
eo_UY: crwdns110090:0crwdne110090:0

en: This check-in is outside assigned shift hours and will not be considered for attendance. If a shift is assigned, adjust its time window and Fetch Shift again.
eo_UY: crwdns152569:0crwdne152569:0

en: This compensatory leave will be applicable from {0}.
eo_UY: crwdns110092:0{0}crwdne110092:0

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
eo_UY: crwdns110094:0{0}crwdne110094:0

en: This error can be due to invalid formula or condition.
eo_UY: crwdns110096:0crwdne110096:0

en: This error can be due to invalid syntax.
eo_UY: crwdns110098:0crwdne110098:0

en: This error can be due to missing or deleted field.
eo_UY: crwdns110100:0crwdne110100:0

en: This field allows you to set the maximum number of consecutive leaves an Employee can apply for.
eo_UY: crwdns110102:0crwdne110102:0

en: This field allows you to set the maximum number of leaves that can be allocated annually for this Leave Type while creating the Leave Policy
eo_UY: crwdns110104:0crwdne110104:0

en: This is based on the attendance of this Employee
eo_UY: crwdns110106:0crwdne110106:0

en: This method is only meant for developer mode
eo_UY: crwdns142538:0crwdne142538:0

en: This will overwrite the tax component {0} in the salary slip and tax won't be calculated based on the Income Tax Slabs
eo_UY: crwdns142540:0{0}crwdne142540:0

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
eo_UY: crwdns110108:0crwdne110108:0

en: Thursday
eo_UY: crwdns110110:0crwdne110110:0

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
eo_UY: crwdns110112:0crwdne110112:0

en: Time Interval
eo_UY: crwdns110116:0crwdne110116:0

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
eo_UY: crwdns142542:0crwdne142542:0

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
eo_UY: crwdns142544:0crwdne142544:0

note: Description of the 'Time to Fill' (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time taken to fill the open positions
eo_UY: crwdns142546:0crwdne142546:0

note: Label of the time_to_fill (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time to Fill
eo_UY: crwdns142548:0crwdne142548:0

note: Label of the timelines_tab (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Timelines
eo_UY: crwdns142550:0crwdne142550:0

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
eo_UY: crwdns110128:0crwdne110128:0

note: Label of the timesheets_section (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Timesheet Details
eo_UY: crwdns142552:0crwdne142552:0

en: Timing
eo_UY: crwdns110134:0crwdne110134:0

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
eo_UY: crwdns110136:0crwdne110136:0

en: To
eo_UY: crwdns110150:0crwdne110150:0

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
eo_UY: crwdns142554:0crwdne142554:0

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
eo_UY: crwdns110154:0crwdne110154:0

en: To Date cannot be before From Date
eo_UY: crwdns151354:0crwdne151354:0

en: To Date should be greater than From Date
eo_UY: crwdns110176:0crwdne110176:0

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
eo_UY: crwdns142556:0crwdne142556:0

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
eo_UY: crwdns142558:0crwdne142558:0

en: To allow this, enable {0} under {1}.
eo_UY: crwdns110182:0{0}crwdnd110182:0{1}crwdne110182:0

en: To apply for a Half Day check 'Half Day' and select the Half Day Date
eo_UY: crwdns110184:0crwdne110184:0

en: To date can not be equal or less than from date
eo_UY: crwdns110186:0crwdne110186:0

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
eo_UY: crwdns110188:0crwdne110188:0

en: To date can not be less than from date
eo_UY: crwdns110190:0crwdne110190:0

en: To date can not greater than employee's relieving date
eo_UY: crwdns110192:0crwdne110192:0

en: To date cannot be before from date
eo_UY: crwdns110194:0crwdne110194:0

en: To overwrite the salary component amount for a tax component, please enable {0}
eo_UY: crwdns142560:0{0}crwdne142560:0

note: Label of the to_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: To(Year)
eo_UY: crwdns142562:0crwdne142562:0

en: To(Year) year can not be less than From(year)
eo_UY: crwdns110200:0crwdne110200:0

en: Today is {0}'s birthday 🎉
eo_UY: crwdns110202:0{0}crwdne110202:0

en: Today {0} at our Company! 🎉
eo_UY: crwdns110204:0{0}crwdne110204:0

en: Today {0} completed {1} year(s) at our Company! 🎉
eo_UY: crwdns148562:0{0}crwdnd148562:0{1}crwdne148562:0

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Total
eo_UY: crwdns110206:0crwdne110206:0

en: Total Absent
eo_UY: crwdns110210:0crwdne110210:0

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
eo_UY: crwdns142564:0crwdne142564:0

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
eo_UY: crwdns142566:0crwdne142566:0

note: Label of the total_allocated_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Total Allocated Leave(s)
eo_UY: crwdns142568:0crwdne142568:0

en: Total Allocated Leaves
eo_UY: crwdns142570:0crwdne142570:0

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
eo_UY: crwdns142572:0crwdne142572:0

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
eo_UY: crwdns142574:0crwdne142574:0

en: Total Amount cannot be zero
eo_UY: crwdns142576:0crwdne142576:0

note: Label of the total_asset_recovery_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Asset Recovery Cost
eo_UY: crwdns142578:0crwdne142578:0

en: Total Billed Hours
eo_UY: crwdns110228:0crwdne110228:0

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
eo_UY: crwdns142580:0crwdne142580:0

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
eo_UY: crwdns142582:0crwdne142582:0

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
eo_UY: crwdns110234:0crwdne110234:0

note: Label of the base_total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction (Company Currency)
eo_UY: crwdns142584:0crwdne142584:0

en: Total Early Exits
eo_UY: crwdns110242:0crwdne110242:0

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
eo_UY: crwdns142586:0crwdne142586:0

note: Label of the total_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Earnings
eo_UY: crwdns142588:0crwdne142588:0

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
eo_UY: crwdns142590:0crwdne142590:0

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
eo_UY: crwdns142592:0crwdne142592:0

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
eo_UY: crwdns142594:0crwdne142594:0

en: Total Expense Amount
eo_UY: crwdns151356:0crwdne151356:0

en: Total Expense Claim (via Expense Claim)
eo_UY: crwdns148918:0crwdne148918:0

en: Total Expense Claim (via Expense Claims)
eo_UY: crwdns148920:0crwdne148920:0

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Goal Score
eo_UY: crwdns142596:0crwdne142596:0

en: Total Gross Pay
eo_UY: crwdns110258:0crwdne110258:0

en: Total Holidays
eo_UY: crwdns110260:0crwdne110260:0

en: Total Hours (T)
eo_UY: crwdns110262:0crwdne110262:0

note: Label of the total_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Income Tax
eo_UY: crwdns142598:0crwdne142598:0

en: Total Interest Amount
eo_UY: crwdns148922:0crwdne148922:0

en: Total Late Entries
eo_UY: crwdns110266:0crwdne110266:0

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
eo_UY: crwdns142600:0crwdne142600:0

en: Total Leaves
eo_UY: crwdns110270:0crwdne110270:0

en: Total Leaves ({0})
eo_UY: crwdns142602:0{0}crwdne142602:0

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
eo_UY: crwdns142604:0crwdne142604:0

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
eo_UY: crwdns142606:0crwdne142606:0

en: Total Loan Repayment
eo_UY: crwdns148924:0crwdne148924:0

en: Total Net Pay
eo_UY: crwdns110276:0crwdne110276:0

en: Total Non-Billed Hours
eo_UY: crwdns110278:0crwdne110278:0

note: Label of the total_payable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Payable Amount
eo_UY: crwdns142608:0crwdne142608:0

note: Label of the total_payment (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Total Payment
eo_UY: crwdns142610:0crwdne142610:0

en: Total Present
eo_UY: crwdns110284:0crwdne110284:0

en: Total Principal Amount
eo_UY: crwdns148926:0crwdne148926:0

note: Label of the total_receivable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Receivable Amount
eo_UY: crwdns142612:0crwdne142612:0

en: Total Resignations
eo_UY: crwdns110288:0crwdne110288:0

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
eo_UY: crwdns142614:0crwdne142614:0

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
eo_UY: crwdns142616:0crwdne142616:0

note: Label of the self_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Self Score
eo_UY: crwdns142618:0crwdne142618:0

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
eo_UY: crwdns142620:0crwdne142620:0

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
eo_UY: crwdns110298:0crwdne110298:0

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
eo_UY: crwdns110302:0crwdne110302:0

en: Total allocated leaves are more than maximum allocation allowed for {0} leave type for employee {1} in the period
eo_UY: crwdns110304:0{0}crwdnd110304:0{1}crwdne110304:0

en: Total allocated leaves {0} cannot be less than already approved leaves {1} for the period
eo_UY: crwdns110306:0{0}crwdnd110306:0{1}crwdne110306:0

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
eo_UY: crwdns110308:0{0}crwdnd110308:0{1}crwdne110308:0

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
eo_UY: crwdns142622:0crwdne142622:0

note: Label of the base_total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words (Company Currency)
eo_UY: crwdns142624:0crwdne142624:0

en: Total leaves allocated cannot exceed annual allocation of {0}.
eo_UY: crwdns149072:0{0}crwdne149072:0

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
eo_UY: crwdns110314:0{0}crwdne110314:0

en: Total percentage against cost centers should be 100
eo_UY: crwdns110316:0crwdne110316:0

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Total salary booked against this component for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
eo_UY: crwdns142626:0crwdne142626:0

note: Description of the 'Month To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the month up to the current salary slip's end date.
eo_UY: crwdns142628:0crwdne142628:0

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
eo_UY: crwdns142630:0crwdne142630:0

en: Total weightage for all {0} must add up to 100. Currently, it is {1}%
eo_UY: crwdns110326:0{0}crwdnd110326:0{1}crwdne110326:0

note: Label of the total_working_days_per_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Total working Days Per Year
eo_UY: crwdns142632:0crwdne142632:0

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
eo_UY: crwdns110330:0{0}crwdne110330:0

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
eo_UY: crwdns142634:0crwdne142634:0

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
eo_UY: crwdns142636:0crwdne142636:0

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
eo_UY: crwdns142638:0crwdne142638:0

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
eo_UY: crwdns142640:0crwdne142640:0

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
eo_UY: crwdns110352:0crwdne110352:0

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
eo_UY: crwdns142642:0crwdne142642:0

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
eo_UY: crwdns110358:0crwdne110358:0

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
eo_UY: crwdns110366:0crwdne110366:0

en: Training Event:
eo_UY: crwdns110368:0crwdne110368:0

en: Training Events
eo_UY: crwdns110370:0crwdne110370:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
eo_UY: crwdns110372:0crwdne110372:0

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
eo_UY: crwdns110376:0crwdne110376:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
eo_UY: crwdns110382:0crwdne110382:0

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
eo_UY: crwdns110386:0crwdne110386:0

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
eo_UY: crwdns142644:0crwdne142644:0

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
eo_UY: crwdns142646:0crwdne142646:0

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
eo_UY: crwdns142648:0crwdne142648:0

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
eo_UY: crwdns142650:0crwdne142650:0

en: Transactions
eo_UY: crwdns110396:0crwdne110396:0

en: Transactions cannot be created for an Inactive Employee {0}.
eo_UY: crwdns110398:0{0}crwdne110398:0

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
eo_UY: crwdns142652:0crwdne142652:0

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
eo_UY: crwdns110402:0crwdne110402:0

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
eo_UY: crwdns142654:0crwdne142654:0

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
eo_UY: crwdns142656:0crwdne142656:0

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
eo_UY: crwdns142658:0crwdne142658:0

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
eo_UY: crwdns110410:0crwdne110410:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
eo_UY: crwdns110414:0crwdne110414:0

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
eo_UY: crwdns110418:0crwdne110418:0

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
eo_UY: crwdns142660:0crwdne142660:0

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
eo_UY: crwdns142662:0crwdne142662:0

en: Tuesday
eo_UY: crwdns110424:0crwdne110424:0

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
eo_UY: crwdns110426:0crwdne110426:0

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
eo_UY: crwdns142664:0crwdne142664:0

en: Unable to find Salary Component {0}
eo_UY: crwdns110436:0{0}crwdne110436:0

en: Unable to retrieve your location
eo_UY: crwdns142666:0crwdne142666:0

en: Unarchive
eo_UY: crwdns110438:0crwdne110438:0

note: Label of the unclaimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Unclaimed Amount
eo_UY: crwdns142668:0crwdne142668:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview'
en: Under Review
eo_UY: crwdns142670:0crwdne142670:0

note: Label of the unlink_payment_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Unlink Payment
eo_UY: crwdns149180:0crwdne149180:0

en: Unlinked Attendance record from Employee Checkins: {}
eo_UY: crwdns110444:0crwdne110444:0

en: Unlinked logs
eo_UY: crwdns110446:0crwdne110446:0

en: Unmarked Attendance for days
eo_UY: crwdns110450:0crwdne110450:0

en: Unmarked Check-in Logs Found
eo_UY: crwdns152412:0crwdne152412:0

en: Unmarked Days
eo_UY: crwdns110452:0crwdne110452:0

note: Label of the unmarked_employee_header (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Employee Header
eo_UY: crwdns155430:0crwdne155430:0

note: Label of the unmarked_employees_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Employees HTML
eo_UY: crwdns155432:0crwdne155432:0

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
eo_UY: crwdns142674:0crwdne142674:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
eo_UY: crwdns142676:0crwdne142676:0

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
eo_UY: crwdns110466:0crwdne110466:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Unsettled
eo_UY: crwdns142678:0crwdne142678:0

en: Unsettled Transactions
eo_UY: crwdns142680:0crwdne142680:0

en: Unsubmitted Appraisals
eo_UY: crwdns110470:0crwdne110470:0

en: Untracked Hours
eo_UY: crwdns110472:0crwdne110472:0

en: Untracked Hours (U)
eo_UY: crwdns110474:0crwdne110474:0

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
eo_UY: crwdns142682:0crwdne142682:0

en: Upcoming Holidays
eo_UY: crwdns151358:0crwdne151358:0

en: Upcoming Holidays Reminder
eo_UY: crwdns110478:0crwdne110478:0

en: Upcoming Shifts
eo_UY: crwdns151360:0crwdne151360:0

en: Update
eo_UY: crwdns110480:0crwdne110480:0

en: Update Expense
eo_UY: crwdns151362:0crwdne151362:0

en: Update Job Applicant
eo_UY: crwdns110482:0crwdne110482:0

en: Update Progress
eo_UY: crwdns110484:0crwdne110484:0

en: Update Response
eo_UY: crwdns110486:0crwdne110486:0

en: Update Salary Structures
eo_UY: crwdns142684:0crwdne142684:0

en: Update Status
eo_UY: crwdns110488:0crwdne110488:0

en: Update Tax
eo_UY: crwdns151364:0crwdne151364:0

en: Updated status from {0} to {1} for date {2} in the attendance record {3}
eo_UY: crwdns110490:0{0}crwdnd110490:0{1}crwdnd110490:0{2}crwdnd110490:0{3}crwdne110490:0

en: Updated the Job Applicant status to {0}
eo_UY: crwdns110492:0{0}crwdne110492:0

en: Updated the status of Job Offer {0} for the linked Job Applicant {1} to {2}
eo_UY: crwdns110494:0{0}crwdnd110494:0{1}crwdnd110494:0{2}crwdne110494:0

en: Updated the status of linked Job Applicant {0} to {1}
eo_UY: crwdns110496:0{0}crwdnd110496:0{1}crwdne110496:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
eo_UY: crwdns110498:0crwdne110498:0

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
eo_UY: crwdns142686:0crwdne142686:0

en: Upload images or documents
eo_UY: crwdns151366:0crwdne151366:0

en: Uploading...
eo_UY: crwdns151368:0crwdne151368:0

note: Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the upper_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Upper Range
eo_UY: crwdns142688:0crwdne142688:0

note: Label of the used_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Used Leave(s)
eo_UY: crwdns142690:0crwdne142690:0

en: Used Leaves
eo_UY: crwdns142692:0crwdne142692:0

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
eo_UY: crwdns110512:0crwdne110512:0

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
eo_UY: crwdns142694:0crwdne142694:0

en: Utilization
eo_UY: crwdns110526:0crwdne110526:0

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
eo_UY: crwdns142696:0crwdne142696:0

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
eo_UY: crwdns110532:0crwdne110532:0

en: Vacancies fulfilled
eo_UY: crwdns110534:0crwdne110534:0

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
eo_UY: crwdns142698:0crwdne142698:0

en: Validating Employee Attendance...
eo_UY: crwdns110538:0crwdne110538:0

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
eo_UY: crwdns142700:0crwdne142700:0

en: Value missing
eo_UY: crwdns110542:0crwdne110542:0

note: Label of the variable (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Variable
eo_UY: crwdns110544:0crwdne110544:0

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
eo_UY: crwdns142702:0crwdne142702:0

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
eo_UY: crwdns142704:0crwdne142704:0

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
eo_UY: crwdns110554:0crwdne110554:0

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
eo_UY: crwdns110558:0crwdne110558:0

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
eo_UY: crwdns110560:0crwdne110560:0

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
eo_UY: crwdns110566:0crwdne110566:0

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Service Item
eo_UY: crwdns110568:0crwdne110568:0

en: Verify
eo_UY: crwdns154562:0crwdne154562:0

en: View
eo_UY: crwdns110572:0crwdne110572:0

en: View All
eo_UY: crwdns151370:0crwdne151370:0

en: View Goals
eo_UY: crwdns110574:0crwdne110574:0

en: View Leave History
eo_UY: crwdns151372:0crwdne151372:0

en: View Ledger
eo_UY: crwdns142706:0crwdne142706:0

en: View List
eo_UY: crwdns151374:0crwdne151374:0

en: View Salary Slips
eo_UY: crwdns151376:0crwdne151376:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Violet
eo_UY: crwdns148564:0crwdne148564:0

en: WARNING: Loan Management module has been separated from ERPNext.
eo_UY: crwdns110576:0crwdne110576:0

en: Walk In
eo_UY: crwdns110578:0crwdne110578:0

en: Warning
eo_UY: crwdns110580:0crwdne110580:0

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0} in this allocation.
eo_UY: crwdns110582:0{0}crwdne110582:0

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0}.
eo_UY: crwdns110584:0{0}crwdne110584:0

en: Warning: Leave application contains following block dates
eo_UY: crwdns110586:0crwdne110586:0

en: Warning: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
eo_UY: crwdns110588:0{0}crwdnd110588:0{1}crwdne110588:0

en: Website Listing
eo_UY: crwdns110590:0crwdne110590:0

en: Wednesday
eo_UY: crwdns110592:0crwdne110592:0

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
eo_UY: crwdns142708:0crwdne142708:0

note: Label of the per_weightage (Float) field in DocType 'Appraisal Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Weightage (%)
eo_UY: crwdns142710:0crwdne142710:0

note: Description of the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: When set to 'Inactive', employees with conflicting active shifts will not be excluded.
eo_UY: crwdns142712:0crwdne142712:0

en: Whereas allocation for Compensatory Leaves is automatically created or updated on submission of Compensatory Leave Request.
eo_UY: crwdns110610:0crwdne110610:0

note: Label of the qualification_reason (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Why is this Candidate Qualified for this Position?
eo_UY: crwdns142714:0crwdne142714:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Withheld
eo_UY: crwdns143288:0crwdne143288:0

note: Label of the send_work_anniversary_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Work Anniversaries
eo_UY: crwdns142716:0crwdne142716:0

en: Work Anniversary Reminder
eo_UY: crwdns110616:0crwdne110616:0

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
eo_UY: crwdns142718:0crwdne142718:0

note: Label of the work_experience_calculation_function (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Work Experience Calculation Method
eo_UY: crwdns142720:0crwdne142720:0

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
eo_UY: crwdns142722:0crwdne142722:0

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
eo_UY: crwdns142724:0crwdne142724:0

note: Label of the work_references (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Work References
eo_UY: crwdns142726:0crwdne142726:0

en: Work Summary for {0}
eo_UY: crwdns110632:0{0}crwdne110632:0

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
eo_UY: crwdns142728:0crwdne142728:0

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
eo_UY: crwdns142730:0crwdne142730:0

note: Label of the working_days_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Working Days and Hours
eo_UY: crwdns142732:0crwdne142732:0

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
eo_UY: crwdns110640:0crwdne110640:0

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
eo_UY: crwdns142734:0crwdne142734:0

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
eo_UY: crwdns142736:0crwdne142736:0

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
eo_UY: crwdns142738:0crwdne142738:0

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
eo_UY: crwdns142740:0crwdne142740:0

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
eo_UY: crwdns142742:0crwdne142742:0

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
eo_UY: crwdns142744:0crwdne142744:0

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
eo_UY: crwdns110658:0crwdne110658:0

note: Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Detail' Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date
eo_UY: crwdns142746:0crwdne142746:0

note: Label of the base_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date(Company Currency)
eo_UY: crwdns142748:0crwdne142748:0

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
eo_UY: crwdns142750:0crwdne142750:0

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
eo_UY: crwdns148566:0crwdne148566:0

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
eo_UY: crwdns142752:0crwdne142752:0

en: Yes, Proceed
eo_UY: crwdns110674:0crwdne110674:0

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
eo_UY: crwdns110676:0crwdne110676:0

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
eo_UY: crwdns110678:0crwdne110678:0

en: You can claim only an amount of {0}, the rest amount {1} should be in the application as pro-rata component
eo_UY: crwdns110680:0{0}crwdnd110680:0{1}crwdne110680:0

en: You can not define multiple slabs if you have a slab with no lower and upper limits.
eo_UY: crwdns110682:0crwdne110682:0

en: You can not request for your Default Shift: {0}
eo_UY: crwdns110684:0{0}crwdne110684:0

en: You can only plan for upto {0} vacancies and budget {1} for {2} as per staffing plan {3} for parent company {4}.
eo_UY: crwdns110686:0{0}crwdnd110686:0{1}crwdnd110686:0{2}crwdnd110686:0{3}crwdnd110686:0{4}crwdne110686:0

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
eo_UY: crwdns110688:0crwdne110688:0

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
eo_UY: crwdns110690:0crwdne110690:0

en: You do not have permission to complete this action
eo_UY: crwdns154411:0crwdne154411:0

en: You have no advances
eo_UY: crwdns154564:0crwdne154564:0

en: You have no leaves allocated
eo_UY: crwdns154566:0crwdne154566:0

en: You have no notifications
eo_UY: crwdns154568:0crwdne154568:0

en: You have no requests
eo_UY: crwdns154570:0crwdne154570:0

en: You have no upcoming holidays
eo_UY: crwdns154572:0crwdne154572:0

en: You have no upcoming shifts
eo_UY: crwdns151380:0crwdne151380:0

en: You may add additional details, if any, and submit the offer.
eo_UY: crwdns110692:0crwdne110692:0

en: You must be within {0} meters of your shift location to check in.
eo_UY: crwdns149150:0{0}crwdne149150:0

en: You were only present for Half Day on {}. Cannot apply for a full day compensatory leave
eo_UY: crwdns110694:0crwdne110694:0

en: Your Interview session is rescheduled from {0} {1} - {2} to {3} {4} - {5}
eo_UY: crwdns110696:0{0}crwdnd110696:0{1}crwdnd110696:0{2}crwdnd110696:0{3}crwdnd110696:0{4}crwdnd110696:0{5}crwdne110696:0

en: Your password has expired. Please reset your password to continue
eo_UY: crwdns151382:0crwdne151382:0

en: active
eo_UY: crwdns110698:0crwdne110698:0

en: based on
eo_UY: crwdns142754:0crwdne142754:0

en: cancellation
eo_UY: crwdns151384:0crwdne151384:0

en: cancelled
eo_UY: crwdns151386:0crwdne151386:0

en: changed the status from {0} to {1} via Attendance Request
eo_UY: crwdns110700:0{0}crwdnd110700:0{1}crwdne110700:0

en: create/submit
eo_UY: crwdns142756:0crwdne142756:0

en: created
eo_UY: crwdns142758:0crwdne142758:0

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
eo_UY: crwdns142760:0crwdne142760:0

en: johndoe@mail.com
eo_UY: crwdns154574:0crwdne154574:0

note: Label of the modify_half_day_status (Check) field in DocType 'Attendance'
en: modify_half_day_status
eo_UY: crwdns155434:0crwdne155434:0

en: or for the Employee's Department: {0}
eo_UY: crwdns142762:0{0}crwdne142762:0

en: process
eo_UY: crwdns142764:0crwdne142764:0

en: processed
eo_UY: crwdns142766:0crwdne142766:0

en: result
eo_UY: crwdns110708:0crwdne110708:0

en: results
eo_UY: crwdns110710:0crwdne110710:0

en: review
eo_UY: crwdns142768:0crwdne142768:0

en: reviews
eo_UY: crwdns142770:0crwdne142770:0

en: submitted
eo_UY: crwdns151388:0crwdne151388:0

en: via Salary Component sync
eo_UY: crwdns142774:0crwdne142774:0

en: {0} & {1}
eo_UY: crwdns110716:0{0}crwdnd110716:0{1}crwdne110716:0

en: {0} & {1} more
eo_UY: crwdns151392:0{0}crwdnd151392:0{1}crwdne151392:0

en: {0} <br> This error can be due to missing or deleted field.
eo_UY: crwdns110718:0{0}crwdne110718:0

en: {0} Appraisal(s) are not submitted yet
eo_UY: crwdns110720:0{0}crwdne110720:0

en: {0} Field
eo_UY: crwdns142776:0{0}crwdne142776:0

en: {0} Missing
eo_UY: crwdns110722:0{0}crwdne110722:0

en: {0} Row #{1}: Formula is set but {2} is disabled for the Salary Component {3}.
eo_UY: crwdns110724:0{0}crwdnd110724:0#{1}crwdnd110724:0{2}crwdnd110724:0{3}crwdne110724:0

en: {0} Row #{1}: {2} needs to be enabled for the formula to be considered.
eo_UY: crwdns110726:0{0}crwdnd110726:0#{1}crwdnd110726:0{2}crwdne110726:0

en: {0} Unread
eo_UY: crwdns154576:0{0}crwdne154576:0

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
eo_UY: crwdns110728:0{0}crwdnd110728:0{1}crwdnd110728:0{2}crwdnd110728:0{3}crwdne110728:0

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
eo_UY: crwdns110730:0{0}crwdnd110730:0{1}crwdnd110730:0{2}crwdne110730:0

en: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
eo_UY: crwdns110732:0{0}crwdnd110732:0{1}crwdne110732:0

en: {0} applicable after {1} working days
eo_UY: crwdns110734:0{0}crwdnd110734:0{1}crwdne110734:0

[ctx: Leave Type]
en: {0} balance
eo_UY: crwdns151394:0{0}crwdne151394:0

en: {0} completed {1} year(s)
eo_UY: crwdns148568:0{0}crwdnd148568:0{1}crwdne148568:0

en: {0} created successfully!
eo_UY: crwdns151396:0{0}crwdne151396:0

en: {0} deleted successfully!
eo_UY: crwdns151398:0{0}crwdne151398:0

en: {0} failed!
eo_UY: crwdns151400:0{0}crwdne151400:0

en: {0} has {1} enabled
eo_UY: crwdns142778:0{0}crwdnd142778:0{1}crwdne142778:0

en: {0} is mandatory
eo_UY: crwdns110740:0{0}crwdne110740:0

en: {0} is not a holiday.
eo_UY: crwdns110742:0{0}crwdne110742:0

en: {0} is not allowed to submit Interview Feedback for the Interview: {1}
eo_UY: crwdns110744:0{0}crwdnd110744:0{1}crwdne110744:0

en: {0} is not in Optional Holiday List
eo_UY: crwdns110746:0{0}crwdne110746:0

en: {0} is not in a valid Payroll Period
eo_UY: crwdns110748:0{0}crwdne110748:0

en: {0} is required
eo_UY: crwdns110750:0{0}crwdne110750:0

en: {0} leaves allocated successfully
eo_UY: crwdns152000:0{0}crwdne152000:0

en: {0} leaves from allocation for {1} leave type have expired and will be processed during the next scheduled job. It is recommended to expire them now before creating new leave policy assignments.
eo_UY: crwdns154413:0{0}crwdnd154413:0{1}crwdne154413:0

en: {0} leaves were manually allocated by {1} on {2}
eo_UY: crwdns149074:0{0}crwdnd149074:0{1}crwdnd149074:0{2}crwdne149074:0

en: {0} must be submitted
eo_UY: crwdns110752:0{0}crwdne110752:0

en: {0} of {1} Completed
eo_UY: crwdns110754:0{0}crwdnd110754:0{1}crwdne110754:0

en: {0} successful!
eo_UY: crwdns151402:0{0}crwdne151402:0

en: {0} successfully!
eo_UY: crwdns151404:0{0}crwdne151404:0

en: {0} to {1} employee(s)?
eo_UY: crwdns152002:0{0}crwdnd152002:0{1}crwdne152002:0

en: {0} updated successfully!
eo_UY: crwdns151406:0{0}crwdne151406:0

en: {0} vacancies and {1} budget for {2} already planned for subsidiary companies of {3}. You can only plan for upto {4} vacancies and and budget {5} as per staffing plan {6} for parent company {3}.
eo_UY: crwdns110758:0{0}crwdnd110758:0{1}crwdnd110758:0{2}crwdnd110758:0{3}crwdnd110758:0{4}crwdnd110758:0{5}crwdnd110758:0{6}crwdnd110758:0{3}crwdne110758:0

en: {0} will be updated for the following Salary Structures: {1}.
eo_UY: crwdns142780:0{0}crwdnd142780:0{1}crwdne142780:0

en: {0} {1} {2}?
eo_UY: crwdns110760:0{0}crwdnd110760:0{1}crwdnd110760:0{2}crwdne110760:0

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
eo_UY: crwdns110762:0{0}crwdne110762:0

en: {0}: From {0} of type {1}
eo_UY: crwdns110764:0{0}crwdnd110764:0{0}crwdnd110764:0{1}crwdne110764:0

en: {0}: {1}
eo_UY: crwdns110766:0{0}crwdnd110766:0{1}crwdne110766:0

en: {0}d
eo_UY: crwdns151408:0{0}crwdne151408:0

note: Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {}
eo_UY: crwdns143290:0crwdne143290:0

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
eo_UY: crwdns143292:0crwdne143292:0

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
eo_UY: crwdns143294:0crwdne143294:0

note: Count format of shortcut in the Salary Payout Workspace Count format of shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: {} Draft
eo_UY: crwdns143296:0crwdne143296:0

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
eo_UY: crwdns142794:0crwdne142794:0

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace Count format of shortcut in the Performance Workspace Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {} Pending
eo_UY: crwdns143298:0crwdne143298:0

note: Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace
en: {} Unclaimed
eo_UY: crwdns143300:0crwdne143300:0

en: {} is an invalid Attendance Status.
eo_UY: crwdns110770:0crwdne110770:0

en: {} {} open for this position.
eo_UY: crwdns110772:0crwdne110772:0
