frappe - en to de_DE translation catalogue (2229 entries)

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_employee_advance (Check) field in DocType 'HR Settings'
en:  Unlink Payment on Cancellation of Employee Advance
de_DE:  Aufheben der Zahlungsverknüpfung bei Stornierung des Mitarbeitervorschusses

en: "From Date" can not be greater than or equal to "To Date"
de_DE: "Das Ab-Datum kann nicht größer als das Bis-Datum sein"

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
de_DE: &#39;employee_field_value&#39; und &#39;timestamp&#39; sind erforderlich.

en: ) for {0}
de_DE: ) für {0}

en: ...Fetching Employees
de_DE: ...Mitarbeiter abrufen

en: <b>Base</b> amount has not been set for the following employee(s): {0}
de_DE: <b>Basis-</b> Betrag wurde für folgende Mitarbeiter(n) nicht gesetzt: {0}

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
de_DE: <b>Beispiel:</b> SAL- {Vorname} - {Geburtsdatum.Jahr} <br> Dies erzeugt ein Passwort wie SAL-Jane-1972

en: <b>Total Leaves Allocated</b> are more than the number of days in the allocation period
de_DE: <b>Die Gesamtzahl der zugewiesenen Abwesenheiten</b> ist größer als die Anzahl der Tage im Zuweisungszeitraum

note: Content of the 'html_6' (HTML) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: <h4>Condition Examples</h4>
    <ol>
    <li>Applying tax if employee born between 31-12-1937 and 01-01-1958 (Employees aged 60 to 80)<br>
    <code>Condition: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>
de_DE: <h4>Bedingungsbeispiele</h4>
    <ol>
    <li>Anwendung der Steuer, wenn der Arbeitnehmer zwischen dem 31.12.1937 und dem 01.01.1958 geboren ist (Arbeitnehmer im Alter von 60 bis 80 Jahren)<br>
    <code>Bedingung: date_of_birth&gt;date(1937, 12, 31) and date_of_birth&lt;date(1958, 01, 01)</code></li><br><li>Applying tax by employee gender<br>
    <code>Condition: gender=="Male"</code></li><br>
    <li>Applying tax by Salary Component<br>
    <code>Condition: base &gt; 10000</code></li></ol>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Tax & Benefits Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Stammdaten &amp; Berichte</b></span>

note: Header text in the Performance Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Transactions</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Stammdaten &amp; Transaktionen</b></span>

note: Header text in the Overview Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Berichte &amp; Stammdaten</b></span>

note: Header text in the Salary Payout Workspace
en: <span class="h4"><b>Transactions &amp; Reports</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Transaktionen &amp; Berichte</b></span>

note: Header text in the Employee Lifecycle Workspace Header text in the Expense Claims Workspace Header text in the Leaves Workspace Header text in the Overview Workspace Header text in the Performance Workspace Header text in the Recruitment Workspace Header text in the Shift & Attendance Workspace Head
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Ihre Verknüpfungen</b></span>

note: Header text in the Shift & Attendance Workspace
en: <span style="font-size: 18px;"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
de_DE: <span style="font-size: 18px;"><b>Stammdaten &amp; Berichte</b></span>

en: A Job Requisition for {0} requested by {1} already exists: {2}
de_DE: Es existiert bereits ein Stellengesuch für {0}, das von {1} angefordert wurde: {2}

en: A friendly reminder of an important date for our team.
de_DE: Eine freundliche Erinnerung an einen wichtigen Termin für unser Team.

en: A {0} exists between {1} and {2} (
de_DE: Ein {0} existiert zwischen {1} und {2} (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
de_DE: Abkürzung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
de_DE: Abwesend

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
de_DE: Abwesende Tage

en: Absent Records
de_DE: Abwesenheitsdatensätze

note: Name of a role
en: Academics User
de_DE: Benutzer: Lehre

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
de_DE: Akzeptiert

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
de_DE: Konto

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
de_DE: Konto

en: Account No
de_DE: Konto Nr

en: Account type cannot be set for payroll payable account {0}, please remove and try again
de_DE: Der Kontotyp kann für das Lohnkonto {0} nicht festgelegt werden. Bitte entfernen Sie es und versuchen Sie es erneut

en: Account {0} does not belong to company: {1}
de_DE: Konto {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}

en: Account {0} does not match with Company {1}
de_DE: Das Konto {0} stimmt nicht mit dem Unternehmen {1} überein

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
de_DE: Buchhaltung

note: Label of the accounting_dimensions_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Accounting & Payment
de_DE: Buchhaltung & Zahlung

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
de_DE: Buchhaltungs-Details

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
de_DE: Buchhaltungsdimension

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
de_DE: Buchhaltungsdimension

en: Accounting Ledger
de_DE: Buch

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Reports
de_DE: Buchhaltungsberichte

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
de_DE: Konten

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
de_DE: Verbindlichkeiten

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
de_DE: Forderungen

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
de_DE: Buchhaltungseinstellungen

en: Accounts not set for Salary Component {0}
de_DE: Konten für die Gehaltskomponente nicht eingerichtet {0}

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
de_DE: Abgrenzungsjournalbuchung für Gehälter von {0} bis {1}

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
de_DE: Aktion

en: Action on Submission
de_DE: Aktion bei Buchung

en: Actions
de_DE: Aktionen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
de_DE: Aktiv

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
de_DE: Aktivitäten

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
de_DE: Aktivitätsname

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
de_DE: Aktivitätsart

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
de_DE: Tatsächliche Menge

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
de_DE: Ist-Kosten

note: Label of the actual_encashable_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Actual Encashable Days
de_DE: Tatsächliche einlösbare Tage

en: Actual balances aren't available because the leave application spans over different leave allocations. You can still apply for leaves which would be compensated during the next allocation.
de_DE: Ist-Salden sind nicht verfügbar, da sich der Urlaubsantrag über verschiedene Urlaubskontingente erstreckt. Sie können dennoch Abwesenheiten beantragen, die bei der nächsten Zuteilung abgegolten würden.

note: Label of the add_day_wise_dates (Button) field in DocType 'Leave Block List'
en: Add Day-wise Dates
de_DE: Tagesweise Daten hinzufügen

en: Add Employee Property
de_DE: Mitarbeitereigenschaft hinzufügen

en: Add Feedback
de_DE: Feedback hinzufügen

en: Add to Details
de_DE: Zu Details hinzufügen

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
de_DE: Ungenutzten Urlaub von vorherigen Zuteilungen hinzufügen

note: Description of the 'Carry Forward' (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Add unused leaves from previous leave period's allocation to this allocation
de_DE: Ungenutzte Urlaubstage aus der Zuteilung des vorherigen Urlaubszeitraums zu dieser Zuteilung hinzufügen

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Added On
de_DE: Hinzugefügt am

en: Added tax components from the Salary Component master as the salary structure didn't have any tax component.
de_DE: Steuerkomponenten aus dem Gehaltskomponentenstamm hinzugefügt, da die Gehaltsstruktur keine Steuerkomponente enthielt.

en: Added to details
de_DE: Zu Details hinzugefügt

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
de_DE: Zusatzbetrag

note: Label of the additional_information_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Additional Information
de_DE: Weitere Informationen

en: Additional PF
de_DE: Zusätzlicher PF

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
de_DE: Zusätzliches Gehalt

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
de_DE: Zusätzliches Gehalt

en: Additional Salary for referral bonus can only be created against Employee Referral with status {0}
de_DE: Zusätzliches Gehalt für Empfehlungsbonus kann nur für Mitarbeiterempfehlungen mit dem Status {0} erstellt werden

en: Additional Salary for this salary component with {0} enabled already exists for this date
de_DE: Für diesen Gehaltsbestandteil mit aktiviertem {0} existiert bereits ein Zusatzgehalt für dieses Datum

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
de_DE: Zusätzliches Gehalt: {0} für Gehaltskomponente bereits vorhanden: {1} für Periode {2} und {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
de_DE: Adresse des Veranstalters

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
de_DE: Vorschuss

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
de_DE: Vorauskonto

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
de_DE: Anzahlungsbetrag

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
de_DE: Angezahlt

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
de_DE: Anzahlungen

note: Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' 'Shift Assignment Tool' Label of the advanced_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Advanced Filters
de_DE: Erweiterte Filter

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
de_DE: Anzahlungen

note: Name of a role
en: All
de_DE: Alle

en: All Goals
de_DE: Alle Ziele

en: All Jobs
de_DE: Alle Jobs

en: All allocated assets should be returned before submission
de_DE: Alle zugewiesenen Vermögensgegenstände sollten vor der Buchung zurückgegeben werden

en: All the mandatory tasks for employee creation are not completed yet.
de_DE: Es sind noch nicht alle Aufgaben für die Erstellung von Mitarbeitern abgeschlossen.

note: Label of the allocate_based_on_leave_policy (Check) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Allocate Based On Leave Policy
de_DE: Zuteilen basierend auf der Abwesenheitsrichtlinie

en: Allocate Leave
de_DE: Abwesenheit zuweisen

en: Allocate Leaves
de_DE: Abwesenheiten zuteilen

en: Allocate leaves to {0} employee(s)?
de_DE: Abwesenheiten an {0} Mitarbeiter zuweisen?

note: Label of the allocate_on_day (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Allocate on Day
de_DE: Zuteilung an Tag

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
de_DE: Zugewiesener Betrag

en: Allocated Leaves
de_DE: Zugewiesene Abwesenheiten

en: Allocating Leave
de_DE: Abwesenheit wird zugewiesen

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
de_DE: Zuweisung

en: Allocation Expired!
de_DE: Zuteilung abgelaufen!

note: Label of the allow_employee_checkin_from_mobile_app (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Employee Checkin from Mobile App
de_DE: Einstempeln über die mobile App zulassen

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
de_DE: Erlaube zulassen

note: Label of the allow_geolocation_tracking (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Geolocation Tracking
de_DE: Standorterfassung erlauben

note: Label of the allow_multiple_shift_assignments (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Allow Multiple Shift Assignments for Same Date
de_DE: Mehrere Schichtzuweisungen für dasselbe Datum zulassen

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
de_DE: Negativen Saldo zulassen

note: Label of the allow_over_allocation (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Over Allocation
de_DE: Überzuweisung erlauben

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
de_DE: Steuerbefreiung zulassen

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
de_DE: Benutzer zulassen

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
de_DE: Benutzer zulassen

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
de_DE: Auschecken nach Schichtende erlauben (in Minuten)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
de_DE: Zulassen, dass die folgenden Benutzer Urlaubsanträge für Blöcke von Tagen genehmigen können.

note: Description of the 'Allow Over Allocation' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allows allocating more leaves than the number of days in the allocation period.
de_DE: Ermöglicht die Zuweisung von mehr Abwesenheiten als die Anzahl der Tage im Zuweisungszeitraum.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
de_DE: Wechselnde Eingaben wie IN und OUT während derselben Schicht

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
de_DE: Abgeändert von

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
de_DE: Betrag

en: Amount Based on Formula
de_DE: Betrag basierend auf Formel

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
de_DE: Menge, bezogen auf Formel

note: Description of the 'Claimed Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount claimed via Expense Claim
de_DE: Über die Auslagenabrechnung geltend gemachter Betrag

note: Description of the 'Advance Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount of expense
de_DE: Betrag der Ausgaben

en: Amount should not be less than zero
de_DE: Der Betrag sollte nicht unter Null liegen

note: Description of the 'Paid Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Amount that has been paid against this advance
de_DE: Betrag, der auf diesen Vorschuss gezahlt wurde

en: An amount of {0} already claimed for the component {1}, set the amount equal or greater than {2}
de_DE: Für die Komponente {1} wurde bereits ein Betrag von {0} beansprucht. Setzen Sie den Betrag gleich oder größer als {2}

en: An attendance record is linked to this checkin. Please cancel the attendance before modifying time.
de_DE: Ein Anwesenheitsdatensatz ist mit diesem Checkin verknüpft. Bitte stornieren Sie die Anwesenheit, bevor Sie die Zeit ändern.

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
de_DE: Jährliche Zuteilung

en: Annual Allocation Exceeded
de_DE: Jährliche Zuteilung überschritten

en: Annual Salary
de_DE: Jahresgehalt

note: Label of the annual_taxable_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Annual Taxable Amount
de_DE: Jährlicher steuerpflichtiger Betrag

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
de_DE: Weitere Details

note: Description of the 'Remarks' (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Any other remarks, noteworthy effort that should go in the records
de_DE: Andere Bemerkungen, bemerkenswerte Bemühungen, die in die Aufzeichnungen aufgenommen werden sollten

note: Label of the applicable_earnings_component (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Applicable Earnings Component
de_DE: Anwendbare Einkommenskomponente

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
de_DE: Anwenden für

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
de_DE: Anwendbar im Falle von Mitarbeiter-Onboarding

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
de_DE: E-Mail-Adresse des Antragstellers

note: Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the applicant_name (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Name
de_DE: Bewerbername

note: Label of the applicant_rating (Rating) field in DocType 'Job Applicant'
en: Applicant Rating
de_DE: Bewerber Bewertung

note: Description of a DocType
en: Applicant for a Job
de_DE: Bewerber für eine Stelle

en: Applicant name
de_DE: Name des Bewerbers

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Application
de_DE: Antrag

en: Application Status
de_DE: Bewerbungsstatus

en: Application period cannot be across two allocation records
de_DE: Der Bewerbungszeitraum kann nicht über zwei Zuordnungssätze liegen

en: Application period cannot be outside leave allocation period
de_DE: Beantragter Zeitraum kann nicht außerhalb der beantragten Urlaubszeit liegen

en: Applications Received
de_DE: Empfangene Anwendungen

en: Applications received:
de_DE: Erhaltene Anträge:

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
de_DE: Gilt für Unternehmen

en: Apply
de_DE: Anwenden

note: Description of a DocType
en: Apply / Approve Leaves
de_DE: Abwesenheiten beantragen / genehmigen

en: Apply Filters
de_DE: Filter anwenden

en: Apply Now
de_DE: Jetzt bewerben

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
de_DE: Termin

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
de_DE: Termin

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
de_DE: Ernennungsschreiben

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
de_DE: Termin Briefvorlage

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
de_DE: Inhalt des Ernennungsschreibens

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
de_DE: Bewertung

note: Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the appraisal_cycle (Link) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Cycle
de_DE: Beurteilungszyklus

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
de_DE: Bewertungsziel

note: Name of a DocType
en: Appraisal KRA
de_DE: Beurteilung KRA

note: Label of the section_break_cycle (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Appraisal Linking
de_DE: Verknüpfung von Beurteilungen

note: Name of a report Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Overview
de_DE: Beurteilungsübersicht

note: Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a DocType Label of the appraisal_template (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of a Link in the Performance Workspace
en: Appraisal Template
de_DE: Beurteilungsvorlage

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
de_DE: Bewertungsvorlage zur Zielorientierung

en: Appraisal Template Missing
de_DE: Beurteilungsvorlage fehlt

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
de_DE: Bezeichnung der Bewertungsvorlage

en: Appraisal Template not found for some designations.
de_DE: Beurteilungsvorlage für einige Positionen nicht gefunden.

en: Appraisal creation is queued. It may take a few minutes.
de_DE: Die Erstellung der Beurteilung steht in der Warteschlange. Das kann ein paar Minuten dauern.

en: Appraisal {0} already exists for Employee {1} for this Appraisal Cycle or overlapping period
de_DE: Für diesen Beurteilungszyklus oder einen überschneidenden Zeitraum existiert bereits eine Beurteilung {0} für den Mitarbeiter {1}

en: Appraisal {0} does not belong to Employee {1}
de_DE: Beurteilung {0} gehört nicht zum Mitarbeiter {1}

note: Name of a DocType
en: Appraisee
de_DE: Beurteilter

en: Appraisees: {0}
de_DE: Beurteiler: {0}

en: Apprentice
de_DE: Auszubildende(r)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Approval
de_DE: Genehmigung

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
de_DE: Genehmigungsstatus

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
de_DE: Genehmigungsstatus muss "Genehmigt" oder "Abgelehnt" sein

en: Approve
de_DE: Genehmigen

note: Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Application' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Request'
en: Approved
de_DE: Genehmigt

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
de_DE: Genehmiger

en: Approvers
de_DE: Genehmigende

en: Apr
de_DE: Apr.

en: Archive
de_DE: Archivieren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
de_DE: Archiviert

en: Are you sure you want to delete the attachment
de_DE: Soll die Anlage wirklich gelöscht werden

en: Are you sure you want to delete the {0}
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die {0} löschen möchten?

en: Are you sure you want to email the selected salary slips?
de_DE: Möchten Sie die ausgewählten Gehaltsabrechnungen wirklich per E-Mail versenden?

en: Are you sure you want to proceed?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie fortfahren möchten?

en: Are you sure you want to reject the Employee Referral?
de_DE: Möchten Sie die Mitarbeiterempfehlung wirklich ablehnen?

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
de_DE: Ankunftszeit

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
de_DE: Gemäß Ihrer aktuellen Gehaltsstruktur können Sie keine Leistungen beantragen.

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
de_DE: Name des Vermögensgegenstandes

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Assets Allocated
de_DE: Zugewiesene Vermögensgegenstände

en: Assign Salary Structure to {0} employee(s)?
de_DE: Gehaltsstruktur {0} Mitarbeitern zuweisen?

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift
de_DE: Schicht zuweisen

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Assign Shift Schedule
de_DE: Schichtplan zuweisen

en: Assign Structure
de_DE: Struktur zuweisen

en: Assigning Salary Structure
de_DE: Gehaltsstruktur zuweisen

en: Assigning Structure...
de_DE: Struktur zuweisen...

en: Assigning Structures...
de_DE: Zuordnung von Strukturen.....

en: Assigning...
de_DE: Zuweisen...

note: Label of the assignment_based_on (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Assignment based on
de_DE: Zuweisung basierend auf

en: Associate Job Opening
de_DE: Stellenausschreibung zuordnen

note: Label of the associated_document (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document
de_DE: Zugehöriges Dokument

note: Label of the associated_document_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Associated Document Type
de_DE: Zugehöriger Dokumenttyp

en: At least one interview has to be selected.
de_DE: Es muss mindestens ein Gespräch ausgewählt werden.

note: Label of the attach_proof (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Attach Proof
de_DE: Nachweis anhängen

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
de_DE: Anhänge

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
de_DE: Anwesenheit

en: Attendance Calendar
de_DE: Anwesenheitskalender

note: Label of a chart in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Count
de_DE: Anwesenheitszahl

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
de_DE: Anwesenheitsdatum

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
de_DE: Anwesenheit von Datum

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
de_DE: "Anwesenheit ab Datum" und "Anwesenheit bis Datum" sind zwingend

en: Attendance ID
de_DE: Anwesenheits-ID

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
de_DE: Teilnahme markiert

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
de_DE: Anwesenheitsanfrage

en: Attendance Request History
de_DE: Historie der Anwesenheitsanfragen

note: Label of the attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Attendance Settings
de_DE: Einstellungen für die Anwesenheit

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
de_DE: Anwesenheit bis Datum

en: Attendance Updated
de_DE: Anwesenheit aktualisiert

en: Attendance Warnings
de_DE: Anwesenheitswarnungen

en: Attendance date {0} can not be less than employee {1}'s joining date: {2}
de_DE: Das Anwesenheitsdatum {0} darf nicht vor dem Eintrittsdatum des Mitarbeiters {1} liegen: {2}

en: Attendance for all the employees under this criteria has been marked already.
de_DE: Die Anwesenheit aller Mitarbeiter unter diesem Kriterium wurde bereits markiert.

en: Attendance for employee {0} is already marked for an overlapping shift {1}: {2}
de_DE: Die Anwesenheit für den Mitarbeiter {0} ist bereits für eine überschneidende Schicht markiert {1}: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the date {1}: {2}
de_DE: Die Anwesenheit für den Mitarbeiter {0} ist bereits für das Datum {1} markiert: {2}

en: Attendance for employee {0} is already marked for the following dates: {1}
de_DE: Die Anwesenheit für Mitarbeiter {0} ist bereits für die folgenden Daten markiert: {1}

en: Attendance for the following dates will be skipped/overwritten on submission
de_DE: Die Anwesenheit für die folgenden Termine wird bei der Buchung übersprungen/überschrieben

en: Attendance from {0} to {1} has already been marked for the Employee {2}
de_DE: Die Anwesenheit von {0} bis {1} wurde bereits für den Mitarbeiter {2} markiert

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
de_DE: Die Teilnahme wurde gemäß den Check-ins der Mitarbeiter markiert

en: Attendance has been marked for all the employees between the selected payroll dates.
de_DE: Die Anwesenheit wurde für alle Mitarbeiter zwischen den ausgewählten Abrechnungsdaten markiert.

en: Attendance is pending for these employees between the selected payroll dates. Mark attendance to proceed. Refer {0} for details.
de_DE: Für diese Mitarbeiter steht die Anwesenheit zwischen den ausgewählten Lohn- und Gehaltsabrechnungsterminen noch aus. Markieren Sie die Anwesenheit, um fortzufahren. Siehe {0} für weitere Einzelheiten.

en: Attendance marked successfully
de_DE: Anwesenheit erfolgreich markiert

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
de_DE: Die Teilnahme wurde nicht für {0} übermittelt, da es sich um einen Feiertag handelt.

en: Attendance not submitted for {0} as {1} is on leave.
de_DE: Anwesenheit nicht gebucht für {0}, da {1} im Urlaub ist.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
de_DE: Die Teilnahme wird erst nach diesem Datum automatisch markiert.

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
de_DE: Teilnehmer

en: Attrition Count
de_DE: Anzahl der Abgänge

en: Aug
de_DE: Aug.

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
de_DE: Einstellungen für die automatische Teilnahme

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
de_DE: Automatisches Verlassen der Einlösung

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Automated Based on Goal Progress
de_DE: Automatisiert auf Basis des Zielfortschritts

note: Description of the 'Assets Allocated' (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Automatically fetches all assets allocated to the employee, if any
de_DE: Automatischer Abruf aller dem Mitarbeiter zugewiesenen Vermögensgegenstände, falls vorhanden

note: Label of the auto_update_last_sync (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Automatically update Last Sync of Checkin
de_DE: Letzte Synchronisierung des Check-ins automatisch aktualisieren

note: Label of the available_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Available Leave(s)
de_DE: Verfügbare Urlaubstage

en: Available Leaves
de_DE: Verfügbare Abwesenheiten

note: Label of the avg_feedback_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average Feedback Score
de_DE: Durchschnittliche Feedback-Punktzahl

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Average Rating
de_DE: Durchschnittliche Bewertung

note: Description of the 'Final Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score (out of 5)
de_DE: Durchschnitt von Zielpunktzahl, Feedbackpunktzahl und Selbstbeurteilungspunktzahl (von 5)

en: Average rating of demonstrated skills
de_DE: Durchschnittliche Bewertung der nachgewiesenen Fähigkeiten

en: Avg Feedback Score
de_DE: Durchschnittliche Bewertungspunktzahl

en: Avg Utilization
de_DE: Durchschnittliche Auslastung

en: Avg Utilization (Billed Only)
de_DE: Durchschnittliche Auslastung (nur abgerechnete)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
de_DE: Warte auf Antwort

en: Backdated Leave Application is restricted. Please set the {} in {}
de_DE: Rückdatierte Abwesenheitsanträge sind eingeschränkt. Bitte setzen Sie die {} in {}

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
de_DE: Bankkonto

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
de_DE: Bankkonto Nr

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
de_DE: Bankdaten

en: Bank Entries
de_DE: Bank-Einträge

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
de_DE: Name der Bank

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
de_DE: Banküberweisung

note: Label of the base (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base
de_DE: Basis

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base & Variable
de_DE: Basis & Variabel

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
de_DE: Beginn an (Tage)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
de_DE: Beginnen Sie den Check-in vor Schichtbeginn (in Minuten)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
de_DE: Anfänger

en: Below is the list of upcoming holidays for you:
de_DE: Nachfolgend finden Sie die Liste der kommenden arbeitsfreien Tage:

en: Benefit
de_DE: Vorteil

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the benefit_type_and_amount (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Benefits
de_DE: Vorteile

en: Bill Amount
de_DE: Rechnungsbetrag

en: Billed Hours
de_DE: Abgerechnete Stunden

en: Billed Hours (B)
de_DE: Abgerechnete Stunden (B)

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
de_DE: Zweimonatlich

en: Birthday Reminder
de_DE: Geburtstagserinnerung

en: Birthday Reminder 🎂
de_DE: Geburtstagserinnerung 🎂

note: Label of the send_birthday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Birthdays
de_DE: Geburtstage

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
de_DE: Datum sperren

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
de_DE: Tage sperren

note: Description of a DocType
en: Block Holidays on important days.
de_DE: Urlaub an wichtigen Terminen unterbinden.

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Blue
de_DE: Blau

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
de_DE: Inhalt

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
de_DE: Bonusbetrag

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
de_DE: Bonuszahlungsdatum

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
de_DE: Das Bonuszahlungsdatum kann kein vergangenes Datum sein

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
de_DE: Filiale

en: Branch: {0}
de_DE: Zweigstelle: {0}

en: Bulk Assignments
de_DE: Massenzuweisungen

en: Bulk Leave Policy Assignment
de_DE: Massenzuweisung von Abwesenheitsrichtlinien

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bulk Salary Structure Assignment
de_DE: Massenzuweisung von Gehaltsstrukturen

note: Description of the 'Calculate Final Score based on Formula' (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: By default, the Final Score is calculated as the average of Goal Score, Feedback Score, and Self Appraisal Score. Enable this to set a different formula
de_DE: Standardmäßig wird das Endergebnis als Durchschnitt aus Zielergebnis, Feedbackergebnis und Selbsteinschätzungsergebnis berechnet. Aktivieren Sie diese Option, um eine andere Formel festzulegen

note: Label of the calculate_final_score_based_on_formula (Check) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Calculate Final Score based on Formula
de_DE: Endergebnis anhand Formel berechnen

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
de_DE: Berechnen Sie die Arbeitstage der Personalabrechnung basierend auf

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
de_DE: Berechnet in Tagen

en: Calls
de_DE: Anrufe

en: Campaign
de_DE: Kampagne

en: Cancel
de_DE: Stornieren

en: Cancellation Queued
de_DE: Stornierung in der Warteschlange

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
de_DE: Storniert

en: Cannot Modify Time
de_DE: Die Zeit kann nicht geändert werden

en: Cannot allocate leaves outside the allocation period {0} - {1}
de_DE: Abwesenheiten können nicht außerhalb der Abwesenheitsperiode {0} - {1} zugewiesen werden

en: Cannot break shift after end date
de_DE: Schicht kann nach Enddatum nicht unterbrochen werden

en: Cannot break shift before start date
de_DE: Schicht kann vor dem Startdatum nicht unterbrochen werden

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Attendance: {1}
de_DE: Schichtzuweisung {0} kann nicht storniert werden, da sie mit Anwesenheit {1} verknüpft ist

en: Cannot cancel Shift Assignment: {0} as it is linked to Employee Checkin: {1}
de_DE: Schichtzuweisung {0} kann nicht storniert werden, da sie mit dem Mitarbeiter-Check-in {1} verknüpft ist

en: Cannot create Salary Slip for Employee joining after Payroll Period
de_DE: Für Mitarbeiter, die nach der Abrechnungsperiode eintreten, kann keine Gehaltsabrechnung erstellt werden

en: Cannot create Salary Slip for Employee who has left before Payroll Period
de_DE: Für einen Mitarbeiter, der vor dem Abrechnungszeitraum ausgeschieden ist, kann keine Gehaltsabrechnung erstellt werden

en: Cannot create a Job Applicant against a closed Job Opening
de_DE: Es kann kein Bewerber für eine geschlossene Stellenausschreibung erstellt werden

en: Cannot find active Leave Period
de_DE: Aktive Abwesenheitszeit kann nicht gefunden werden

en: Cannot mark attendance for an Inactive employee {0}
de_DE: Die Anwesenheit eines inaktiven Mitarbeiters {0} kann nicht markiert werden

en: Cannot submit. Attendance is not marked for some employees.
de_DE: Kann nicht gebucht werden. Die Anwesenheit wird bei einigen Mitarbeitern nicht markiert.

en: Cannot update allocation for {0} after submission
de_DE: Aktualisierung der Zuteilung für {0} nach der Buchung nicht möglich

en: Cannot update status of Goal groups
de_DE: Status von Zielgruppen kann nicht aktualisiert werden

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
de_DE: Übertragen

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
de_DE: Übertragene Urlaubsgenehmigungen

en: Casual Leave
de_DE: Erholungsurlaub

note: Label of the cause_of_grievance (Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Cause of Grievance
de_DE: Grund der Beschwerde

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
de_DE: Ändern

en: Changing '{0}' to {1}.
de_DE: Ändere '{0}' zu {1}.

en: Changing KRA in this parent goal will align all the child goals to the same KRA, if any.
de_DE: Wenn Sie die KRA in diesem übergeordneten Ziel ändern, werden alle untergeordneten Ziele auf die gleiche KRA ausgerichtet, sofern vorhanden.

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
de_DE: Kontenplan

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
de_DE: Kostenstellenplan

en: Check <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a> for more details
de_DE: Weitere Einzelheiten finden Sie unter <a href='/app/List/Error Log?reference_doctype={0}'>{1}</a>

en: Check Error Log {0} for more details.
de_DE: Weitere Details finden Sie im Fehlerprotokoll {0}.

en: Check In
de_DE: Einchecken

en: Check Out
de_DE: Auschecken

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
de_DE: Stellenangebote bei der Erstellung von Stellenangeboten prüfen

en: Check {0} for more details
de_DE: Weitere Details finden Sie unter {0}

en: Check-in
de_DE: Einchecken

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
de_DE: Check-in Datum

en: Check-out
de_DE: Auschecken

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
de_DE: Check-Out Datum

note: Label of the checkin_radius (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Checkin Radius
de_DE: Check-in-Radius

en: Child nodes can only be created under 'Group' type nodes
de_DE: Untergeordnete Knoten können nur unter Knoten vom Typ „Gruppe“ erstellt werden

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
de_DE: Anspruchsvorteil für

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
de_DE: Anspruch Datum

en: Claim an Expense
de_DE: Kosten geltend machen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
de_DE: Behauptet

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
de_DE: Anspruchsbetrag

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Claims
de_DE: Spesen

en: Clear All
de_DE: Alles leeren

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
de_DE: Abrechnungsdatum

en: Click {0} to change the configuration and then resave salary slip
de_DE: Klicken Sie auf {0}, um die Konfiguration zu ändern und speichern Sie die Gehaltsabrechnung erneut

en: Close
de_DE: Schließen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
de_DE: Geschlossen

note: Label of the closed_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed On
de_DE: Geschlossen am

note: Label of the closes_on (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: Closes On
de_DE: Schließt ein

en: Closes on:
de_DE: Endet am:

en: Closing Balance
de_DE: Schlussbilanz

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
de_DE: Schlussbemerkungen

en: Collapse All
de_DE: Alles schließen

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
de_DE: Farbe

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Commission
de_DE: Provision

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
de_DE: Unternehmen

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
de_DE: Details zum Unternehmen

en: Company Information
de_DE: Informationen zum Unternehmen

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
de_DE: Ausgleichsurlaubsantrag

en: Compensatory Off
de_DE: Ausgleich für

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
de_DE: Abgeschlossen

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Completed On
de_DE: Abgeschlossen am

en: Completing onboarding
de_DE: Onboarding abschließen

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
de_DE: Komponente

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
de_DE: Komponenteneigenschaften und Referenzen

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
de_DE: Bedingung

note: Label of the configure_component_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Condition & Formula
de_DE: Bedingung & Formel

en: Condition and Formula Help
de_DE: Hilfe zu Bedingung und Formel

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
de_DE: Zustand und Formel

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
de_DE: Bedingungen

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
de_DE: Bedingungen und Formelvariable und Beispiel

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
de_DE: Konferenz

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Connections
de_DE: Verknüpfungen

en: Consider Grace Period
de_DE: Schonfrist berücksichtigen

note: Label of the consider_marked_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Marked Attendance on Holidays
de_DE: Markierte Anwesenheit an arbeitsfreien Tagen berücksichtigen

en: Consider Tax Exemption Declaration
de_DE: Steuerbefreiungserklärung berücksichtigen

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
de_DE: Betrachten Sie die nicht markierte Teilnahme als

en: Consolidate Leave Types
de_DE: Abwesenheitsarten konsolidieren

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
de_DE: Kontakt-E-Mail

en: Contact Information
de_DE: Kontaktinformationen

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
de_DE: Kontakt-Nr.

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
de_DE: Kontaktnummer

en: Continue
de_DE: Fortsetzen

en: Contract
de_DE: Vertrag

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
de_DE: Kopie der Einladung / Ankündigung

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
de_DE: Kosten

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
de_DE: Kostenstelle

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
de_DE: Kostenstellen

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
de_DE: Kalkulation

note: Label of the costing_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
de_DE: Kostendetails

en: Could not submit some Salary Slips: {}
de_DE: Konnte einige Gehaltsabrechnungen nicht buchen: {}

en: Could not update Goal
de_DE: Das Ziel konnte nicht aktualisiert werden

en: Could not update goals
de_DE: Ziele konnten nicht aktualisiert werden

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
de_DE: Land

en: Country Setup failed
de_DE: Ländereinrichtung fehlgeschlagen

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
de_DE: Kurs

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
de_DE: Motivationsschreiben

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create Additional Salary
de_DE: Zusätzliches Gehalt erstellen

en: Create Appraisals
de_DE: Beurteilungen erstellen

en: Create Employee
de_DE: Mitarbeiter anlegen

en: Create Interview
de_DE: Bewerbungsgespräch erstellen

en: Create Job Applicant
de_DE: Bewerber erstellen

en: Create Job Opening
de_DE: Stellenausschreibung erstellen

en: Create Journal Entry
de_DE: Buchungssatz erstellen

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
de_DE: Erstellen Sie eine neue Mitarbeiter-ID

en: Create Payment Entry
de_DE: Zahlungseintrag erstellen

en: Create Salary Slip
de_DE: Gehaltsabrechnung erstellen

en: Create Salary Slips
de_DE: Gehaltszettel erstellen

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
de_DE: Erstellen Sie eine separate Zahlungserfassung gegen den Leistungsanspruch

note: Label of the create_shifts_after (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Create Shifts After
de_DE: Schichten erstellen nach dem

en: Creating Appraisals
de_DE: Beurteilungen erstellen

en: Creating Payment Entries......
de_DE: Zahlungseinträge erstellen ......

en: Creating Salary Slips...
de_DE: Lohnzettel erstellen ...

en: Creating {0}...
de_DE: Erstellen von {0}...

en: Creation Date
de_DE: Erstellungsdatum

en: Creation Failed
de_DE: Erstellung fehlgeschlagen

en: Creation of Salary Structure Assignments has been queued. It may take a few minutes.
de_DE: Die Erstellung von Gehaltsstrukturzuweisungen wurde in die Warteschlange gestellt. Es kann ein paar Minuten dauern.

en: Creation of {0} has been queued. It may take a few minutes.
de_DE: Die Erstellung von {0} wurde in die Warteschlange gestellt. Es kann ein paar Minuten dauern.

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
de_DE: Kriterien

note: Description of the 'Rating Criteria' (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Criteria based on which employee should be rated in Performance Feedback and Self Appraisal
de_DE: Kriterien, anhand derer der Mitarbeiter im Leistungsfeedback und in der Selbstbeurteilung bewertet werden sollte

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
de_DE: Währung

note: Label of the currency_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Currency
de_DE: Währung

en: Currency of selected Income Tax Slab should be {0} instead of {1}
de_DE: Die Währung des ausgewählten Einkommensteuertarifs sollte {0} statt {1} sein

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
de_DE: Aktuell

note: Label of the current_ctc (Currency) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Current CTC
de_DE: Aktuelle CTC

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
de_DE: Aktuelle Anzahl

note: Label of the current_employer (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Employer
de_DE: Derzeitiger Arbeitgeber

note: Label of the current_job_title (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Current Job Title
de_DE: Aktuelle Stellenbezeichnung

note: Label of the current_month_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Current Month Income Tax
de_DE: Einkommensteuer des laufenden Monats

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
de_DE: Der aktuelle Kilometerzählerwert sollte größer sein als der letzte Kilometerzählerwert {0}.

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
de_DE: Aktueller Kilometerzählerwert

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
de_DE: Aktuelle Eröffnungen

note: Label of the current_work_experience (Float) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_rule_slabs (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Current Work Experience
de_DE: Aktuelle Berufserfahrung

en: Currently, there is no {0} leave period for this date to create/update leave allocation.
de_DE: Derzeit gibt es keine {0} Abwesenheitperiode für dieses Datum, um eine Abwesenheitszuordnung zu erstellen/zu aktualisieren.

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Custom Range
de_DE: Benutzerdefinierter Bereich

en: Customer
de_DE: Kunde

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Cyan
de_DE: Türkis

note: Label of the cycle_name (Data) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Cycle Name
de_DE: Zyklusname

note: Label of the cycles (Table) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Cycles
de_DE: Zyklen

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
de_DE: Täglich

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
de_DE: Tägliche Arbeitszusammenfassung

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
de_DE: Tägliche Arbeitszusammenfassungsgruppe

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
de_DE: Tägliche Arbeit Zusammenfassung Gruppenbenutzer

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
de_DE: Tägliche Arbeit Zusammenfassung Antworten

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
de_DE: Datum

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Date
de_DE: Datum

en: Date Range
de_DE: Datumsbereich

en: Date is repeated
de_DE: Ereignis wiederholen

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
de_DE: Geburtsdatum

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
de_DE: Eintrittsdatum

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Leave Application'
en: Dates & Reason
de_DE: Termine & Grund

note: Label of the dates_based_on (Select) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Dates Based On
de_DE: Daten basierend auf

en: Days for which Holidays are blocked for this department.
de_DE: Tage, für die Arbeitsfreie Tage für diese Abteilung gesperrt sind.

en: Debit A/C Number
de_DE: A / C-Nummer belasten

en: Dec
de_DE: Dez.

en: Decision Pending
de_DE: Entscheidung ausstehend

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
de_DE: Erklärungen

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
de_DE: Angegebener Betrag

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
de_DE: Abzug der vollen Steuer am ausgewählten Abrechnungsdatum

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
de_DE: Steuern für nicht beanspruchte Leistungen an Arbeitnehmer abziehen

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
de_DE: Steuern für nicht abgegebenen Steuerbefreiungsnachweis abziehen

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
de_DE: Abzug

en: Deduction from Salary
de_DE: Abzug vom Gehalt

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
de_DE: Abzüge

note: Label of the deductions_before_tax_calculation (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions before tax calculation
de_DE: Abzüge vor Steuerberechnung

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
de_DE: Standardkonto

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
de_DE: Standard-Betrag

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
de_DE: Standard Bank / Geldkonto wird automatisch in Gehalts Journal Entry aktualisiert werden, wenn dieser Modus ausgewählt ist.

note: Label of the default_base_pay (Currency) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Base Pay
de_DE: Standard-Grundgehalt

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
de_DE: Standard-Gehaltsstruktur

en: Default Shift
de_DE: Standardschicht

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
de_DE: Rechnungsabgrenzungsposten

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Attachment
de_DE: Anhang löschen

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
de_DE: Auslieferungsfahrt

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
de_DE: Abteilung

note: Name of a DocType
en: Department Approver
de_DE: Abteilungsgenehmiger

note: Label of a chart in the Recruitment Workspace
en: Department Wise Openings
de_DE: Offene Stellen je Abteilung

en: Department {0} does not belong to company: {1}
de_DE: Die Abteilung {0} gehört nicht zum Unternehmen: {1}

en: Department: {0}
de_DE: Abteilung: {0}

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
de_DE: Abfahrt Datetime

en: Depends On Payment Days
de_DE: Hängt von den Zahlungstagen ab

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
de_DE: Hängt von den Zahlungstagen ab

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
de_DE: Beschreibung

note: Description of a DocType
en: Description of a Job Opening
de_DE: Beschreibung einer Stellenausschreibung

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
de_DE: Position

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
de_DE: Positionsfähigkeit

en: Designation: {0}
de_DE: Position: {0}

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
de_DE: Angaben zum Sponsor (Name, Ort)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
de_DE: Check-in und Check-out festlegen

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
de_DE: Deaktivieren

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
de_DE: "Gesamtsumme runden" abschalten

en: Disable {0} for the {1} component, to prevent the amount from being deducted twice, as its formula already uses a payment-days-based component.
de_DE: Deaktivieren Sie {0} für die Komponente {1}, um zu verhindern, dass der Betrag zweimal abgezogen wird, da die Formel bereits eine auf Zahlungstagen basierende Komponente verwendet.

en: Disable {0} or {1} to proceed.
de_DE: Deaktivieren Sie {0} oder {1}, um fortzufahren.

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Disabling Push Notifications...
de_DE: Push-Benachrichtigungen werden deaktiviert...

en: Dismiss
de_DE: Entlassen

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
de_DE: Ausgabemenge (Pro-rated)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
de_DE: Nicht in die Summe einbeziehen

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
de_DE: Nicht in Summe berücksichtigen

en: Do you still want to proceed?
de_DE: Wollen Sie trotzdem fortfahren?

en: Do you want to update the Job Applicant {0} as {1} based on this interview result?
de_DE: Möchten Sie die Bewerberseite {0} auf der Grundlage des Ergebnisses des Vorstellungsgesprächs auf {1} aktualisieren?

en: Document Status
de_DE: Dokumentenstatus

en: Document {0} failed!
de_DE: Dokument {0} fehlgeschlagen!

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
de_DE: Inländisch

en: Download PDF
de_DE: PDF Herunterladen

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
de_DE: Vorlage herunterladen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
de_DE: Entwurf

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
de_DE: Fahrer/-in

en: Duplicate Attendance
de_DE: Doppelte Anwesenheit

en: Duplicate Entry
de_DE: Doppelter Eintrag

en: Duplicate Job Requisition
de_DE: Doppeltes Stellengesuch

en: Duplicate Overwritten Salary
de_DE: Doppeltes überschriebenes Gehalt

en: Duplicate Salary Withholding
de_DE: Doppelte Gehaltseinbehaltung

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
de_DE: Dauer (Tage)

en: ERROR({0}): {1}
de_DE: FEHLER({0}): {1}

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
de_DE: Frühzeitiger Feierabend

en: Early Exit By
de_DE: Verfrühtes Schichtende um

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
de_DE: Karenzzeit für frühzeitiges Schichtende

en: Early Exits
de_DE: Frühzeitiges Schichtende

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
de_DE: Verdienter Urlaub

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
de_DE: Verdiente Austrittsfrequenz

en: Earned Leaves
de_DE: Verdiente Urlaubstage

en: Earned Leaves are allocated as per the configured frequency via scheduler.
de_DE: Verdiente Urlaubstage werden gemäß der konfigurierten Häufigkeit über den Planer zugewiesen.

en: Earned Leaves are auto-allocated via scheduler based on the annual allocation set in the Leave Policy: {0}
de_DE: Verdiente Urlaubstage werden über den Planer automatisch zugewiesen, basierend auf der jährlichen Zuteilung, die in der Urlaubsrichtlinie festgelegt ist: {0}

en: Earned Leaves are leaves earned by an Employee after working with the company for a certain amount of time. Enabling this will allocate leaves on pro-rata basis by automatically updating Leave Allocation for leaves of this type at intervals set by 'Earned Leave Frequency.
de_DE: Verdiente Abwesenheiten sind Abwesenheiten, die ein Mitarbeiter nach einer bestimmten Zeit der Zugehörigkeit zum Unternehmen verdient. Wenn Sie diese Funktion aktivieren, wird das Abwesenheitskontingent für Abwesenheiten dieses Typs automatisch in den Intervallen aktualisiert, die durch die "Häufigkeit des verdienten Urlaubs" festgelegt sind.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
de_DE: Einkommen

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
de_DE: Verdienende Komponente

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
de_DE: Einkünfte

note: Label of the earnings_and_deductions_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earning_deduction (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings & Deductions
de_DE: Erträge & Abzüge

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective From
de_DE: Gültig ab

note: Label of the effective_to (Date) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Effective To
de_DE: Gültig bis

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
de_DE: Gültig ab

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
de_DE: E-Mail

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
de_DE: E-Mail-Adresse

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
de_DE: E-Mail-Adresse

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
de_DE: Gehaltsabrechnung per E-Mail an Mitarbeiter senden

en: Email Salary Slips
de_DE: Gehaltsabrechnungen per E-Mail versenden

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
de_DE: Email an gesendet

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
de_DE: E-Mail-Vorlage

en: Email sent to {0}
de_DE: E-Mail an {0} gesendet

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
de_DE: E-Mails Gehaltsabrechnung an Mitarbeiter auf Basis von bevorzugten E-Mail in Mitarbeiter ausgewählt

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
de_DE: Mitarbeiter

en: Employee A/C Number
de_DE: Mitarbeiter-A / C-Nummer

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
de_DE: Mitarbeitervorschuss

en: Employee Advance Balance
de_DE: Mitarbeiter-Vorschuss-Saldo

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
de_DE: Mitarbeiter Vorausschau

en: Employee Advances
de_DE: Mitarbeitervorschüsse

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Analytics
de_DE: Mitarbeiter-Analysen

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
de_DE: MItarbeiter-Anwesenheits-Werkzeug

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
de_DE: Employee Benefit Anwendung

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
de_DE: Details zum Leistungsantrag für Angestellte

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
de_DE: Leistungsanspruch des Arbeitnehmers

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
de_DE: Vergünstigungen an Mitarbeiter

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Birthday
de_DE: Geburtstag des Mitarbeiters

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
de_DE: Mitarbeitereinstiegsaktivität

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
de_DE: Mitarbeiter einchecken

en: Employee Checkin History
de_DE: Mitarbeiter-Checkin-Verlauf

note: Name of a DocType
en: Employee Cost Center
de_DE: Mitarbeiterkostenstelle

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
de_DE: Mitarbeiterdetails

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
de_DE: Mitarbeiter E-Mails

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Exit
de_DE: Mitarbeiteraustritt

note: Label of the employee_exit_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Exit Settings
de_DE: Einstellungen für Mitarbeiteraustritt

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Exits
de_DE: Mitarbeiteraustritte

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Feedback Criteria
de_DE: Kriterien für Mitarbeiter-Feedback

note: Name of a DocType
en: Employee Feedback Rating
de_DE: Mitarbeiter-Feedback-Bewertung

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
de_DE: Mitarbeiterklasse

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Grievance
de_DE: Mitarbeiterbeschwerde

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
de_DE: Mitarbeitergruppe

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
de_DE: Krankenversicherung für Arbeitnehmer

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Hours Utilization Based On Timesheet
de_DE: Mitarbeiterauslastung basierend auf Projektzeiterfassung

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
de_DE: Mitarbeiterbild

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
de_DE: Mitarbeiteranreiz

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Employee Info
de_DE: Mitarbeiter-Infos

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Information
de_DE: Mitarbeiterdaten

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Journey
de_DE: Mitarbeiter-Reise

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance
de_DE: Mitarbeiter Abwesenheitssaldo

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Leave Balance Summary
de_DE: Zusammenfassung der Abwesenheiten von Mitarbeitern

note: Name of a Workspace
en: Employee Lifecycle
de_DE: Mitarbeiter-Lebenszyklus

en: Employee Loan
de_DE: Mitarbeiterdarlehen

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
de_DE: Name des Mitarbeiters

note: Label of the emp_created_by (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Naming By
de_DE: Mitarbeiterbenennung nach

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
de_DE: Mitarbeiternummer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
de_DE: Mitarbeiter Onboarding

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
de_DE: Mitarbeiter Onboarding-Vorlage

en: Employee Onboarding: {0} already exists for Job Applicant: {1}
de_DE: Mitarbeiter-Onboarding: {0} existiert bereits für Bewerber: {1}

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
de_DE: Sonstiges Einkommen des Mitarbeiters

note: Name of a DocType Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Employee Performance Feedback
de_DE: Mitarbeiter Leistungsfeedback

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
de_DE: Mitarbeiterförderung

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
de_DE: Mitarbeiter Promotion Details

en: Employee Promotion cannot be submitted before Promotion Date
de_DE: Mitarbeiterbeförderung kann nicht vor dem Beförderungsdatum gebucht werden

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
de_DE: Mitarbeitereigenschaft Geschichte

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
de_DE: Mitarbeiterempfehlung

en: Employee Referral {0} is not applicable for referral bonus.
de_DE: Die Mitarbeiterempfehlung {0} ist für den Empfehlungsbonus nicht anwendbar.

en: Employee Referrals
de_DE: Mitarbeiterempfehlungen

note: Label of the employee_responsible (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Employee Responsible
de_DE: Verantwortlicher Mitarbeiter

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Retained
de_DE: Mitarbeiter behalten

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
de_DE: Mitarbeitertrennung

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
de_DE: Mitarbeiter Trennvorlage

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
de_DE: Mitarbeitereinstellungen

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
de_DE: Mitarbeiterfähigkeit

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
de_DE: Mitarbeiter-Skill-Map

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
de_DE: Mitarbeiterfähigkeiten

en: Employee Status
de_DE: Mitarbeiterstatus

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
de_DE: Steuerbefreiungskategorie für Arbeitnehmer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
de_DE: Steuererklärung für Arbeitnehmer

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
de_DE: Kategorie Steuerbefreiungserklärungen für Arbeitnehmer

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
de_DE: Details zur Steuerbefreiung für Mitarbeitersteuerbefreiung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
de_DE: Mitarbeitersteuerbefreiung Unterkategorie

note: Name of a DocType
en: Employee Training
de_DE: Angestellten Training

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
de_DE: Mitarbeiterübernahme

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
de_DE: Mitarbeiterüberweisungsdetails

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
de_DE: Details zum Mitarbeitertransfer

en: Employee Transfer cannot be submitted before Transfer Date
de_DE: Der Mitarbeitertransfer kann nicht vor dem Transferdatum gebucht werden

en: Employee can be named by Employee ID if you assign one, or via Naming Series. Select your preference here.
de_DE: Der Mitarbeiter kann über die Mitarbeiter-ID benannt werden, wenn Sie eine vergeben, oder über den Nummernkreis. Wählen Sie hier Ihre Präferenz.

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Employee name
de_DE: Mitarbeitername

note: Description of the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee records are created using the selected option
de_DE: Mitarbeiterdatensätze werden unter Verwendung der ausgewählten Option erstellt

en: Employee was marked Absent due to missing Employee Checkins.
de_DE: Der Mitarbeiter wurde aufgrund fehlender Mitarbeiter-Check-ins als abwesend markiert.

en: Employee was marked Absent for not meeting the working hours threshold.
de_DE: Der Mitarbeiter wurde als abwesend markiert, weil er die Arbeitszeitgrenze nicht erreicht hat.

en: Employee {0} already has an Attendance Request {1} that overlaps with this period
de_DE: Der Mitarbeiter {0} hat bereits eine Anwesenheitsanfrage {1}, die sich mit diesem Zeitraum überschneidet

en: Employee {0} already has an active Shift {1}: {2} that overlaps within this period.
de_DE: Der Mitarbeiter {0} hat bereits einen aktiven Shift {1}: {2}, der sich mit diesem Zeitraum überschneidet.

en: Employee {0} already submitted an application {1} for the payroll period {2}
de_DE: Mitarbeiter {0} hat bereits eine Bewerbung {1} für die Abrechnungsperiode {2} eingereicht

en: Employee {0} has already applied for Shift {1}: {2} that overlaps within this period
de_DE: Mitarbeiter {0} hat sich bereits für die Schicht {1}: {2} beworben, die sich mit diesem Zeitraum überschneidet

en: Employee {0} has already applied for {1} between {2} and {3} : {4}
de_DE: Mitarbeiter {0} hat zwischen {2} und {3} bereits {1} beantragt: {4}

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
de_DE: Der Mitarbeiter {0} hat keinen maximalen Leistungsbetrag

en: Employee {0} is not active or does not exist
de_DE: Mitarbeiter {0} ist nicht aktiv oder existiert nicht

en: Employee {0} is on Leave on {1}
de_DE: Mitarbeiter {0} ist auf Urlaub auf {1}

en: Employee {0} not found in Training Event Participants.
de_DE: Mitarbeiter {0} nicht in den Teilnehmern der Schulungsveranstaltung gefunden.

en: Employee {0} on Half day on {1}
de_DE: Mitarbeiter {0} am {1} nur halbtags anwesend

en: Employee {0} relieved on {1} must be set as 'Left'
de_DE: Am {1} freigestellter Mitarbeiter {0} muss als „Entlassen“ gekennzeichnet werden

en: Employee: {0} have to complete minimum {1} years for gratuity
de_DE: Mitarbeiter: {0} müssen mindestens {1} Jahre absolvieren, um eine Abfindung zu erhalten

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
de_DE: Mitarbeiter

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
de_DE: Mitarbeiter HTML

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employees Working on a Holiday
de_DE: Mitarbeiter, die an einem arbeitsfreien Tag arbeiten

en: Employees cannot give feedback to themselves. Use {0} instead: {1}
de_DE: Mitarbeiter können sich selbst kein Feedback geben. Verwenden Sie stattdessen {0}: {1}

en: Employees will miss holiday reminders from {} until {}. <br> Do you want to proceed with this change?
de_DE: Mitarbeiter werden Urlaubserinnerungen von {} bis {} verpassen. <br> Möchten Sie mit dieser Änderung fortfahren?

en: Employees without Feedback: {0}
de_DE: Mitarbeiter ohne Feedback: {0}

en: Employees without Goals: {0}
de_DE: Mitarbeiter ohne Zielvorgaben: {0}

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
de_DE: Arbeitnehmer, die an einem Feiertag arbeiten

note: Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_type_name (Data) field in DocType 'Employment Type' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the employment_type (Link) field in DocType 'Leave C
en: Employment Type
de_DE: Art der Beschäftigung

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
de_DE: Automatische Anwesenheit einschalten

note: Label of the enable_early_exit_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Early Exit Marking
de_DE: Markierung für vorzeitigen Feierabend aktivieren

note: Label of the enable_late_entry_marking (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Late Entry Marking
de_DE: Markierung für verspäteten Arbeitsbeginn aktivieren

en: Enable Push Notifications
de_DE: Push-Benachrichtigungen aktivieren

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Enabling Push Notifications...
de_DE: Push-Benachrichtigungen werden aktiviert...

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
de_DE: Einlösung

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
de_DE: Einzahlungsbetrag

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
de_DE: Inkassodatum

note: Label of the encashment_days (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Days
de_DE: Auszahlungstage

en: Encashment Days cannot exceed {0} {1} as per Leave Type settings
de_DE: Die Einlösungstage können gemäß den Einstellungen für die Abwesenheitsart {0} {1} nicht überschreiten

en: Encashment Limit Applied
de_DE: Auszahlungsgrenze angewandt

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
de_DE: Gehaltsabrechnungen in E-Mails verschlüsseln

en: End
de_DE: Ende

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
de_DE: Enddatum

en: End Date cannot be before Start Date
de_DE: Das Enddatum darf nicht vor dem Startdatum liegen

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
de_DE: Endzeit

en: End date: {0}
de_DE: Enddatum: {0}

en: End time cannot be before start time
de_DE: Die Endzeit darf nicht vor der Startzeit liegen

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
de_DE: Energiepunktprotokoll

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
de_DE: Energiepunkt-Regel

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
de_DE: Energiepunkteinstellungen

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Energy Points
de_DE: Energiepunkte

en: Enter the Standard Working Hours for a normal work day. These hours will be used in calculations of reports such as Employee Hours Utilization and Project Profitability analysis.
de_DE: Geben Sie die Standardarbeitsstunden für einen normalen Arbeitstag ein. Diese Stunden werden in Berechnungen von Berichten wie z. B. Mitarbeiterstundenauslastung und Projektrentabilitätsanalyse verwendet.

en: Enter the number of leaves you want to allocate for the period.
de_DE: Geben Sie die Anzahl der Abwesenheiten ein, die Sie für den Zeitraum zuweisen möchten.

en: Enter {0}
de_DE: {0} eingeben

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error Log
de_DE: Fehlerprotokoll

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
de_DE: Fehlermeldung

en: Error creating {0}
de_DE: Fehler beim Erstellen von {0}

en: Error deleting {0}
de_DE: Fehler beim Löschen von {0}

en: Error in formula or condition
de_DE: Fehler in Formel oder Bedingung

en: Error in formula or condition: {0} in Income Tax Slab
de_DE: Fehler in Formel oder Bedingung: {0} in der Einkommensteuertabelle

en: Error in some rows
de_DE: Fehler in einigen Zeilen

en: Error updating {0}
de_DE: Fehler beim Aktualisieren von {0}

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
de_DE: Geschätzte Kosten pro Position

en: Evaluation
de_DE: Beurteilung

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
de_DE: Bewertungstag

en: Evaluation Method cannot be changed as there are existing appraisals created for this cycle
de_DE: Die Beurteilungsmethode kann nicht geändert werden, da bereits Beurteilungen für diesen Zyklus erstellt wurden

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
de_DE: Veranstaltungsdetails

en: Event Link
de_DE: Ereignis-Link

en: Event Location
de_DE: Veranstaltungsort

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
de_DE: Veranstaltungsname

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
de_DE: Status der Veranstaltung

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 2 Weeks
de_DE: Alle 2 Wochen

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 3 Weeks
de_DE: Alle 3 Wochen

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every 4 Weeks
de_DE: Alle 4 Wochen

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
de_DE: Jeder gültige Check-in und Check-out

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Every Week
de_DE: Jede Woche

en: Everyone, let’s congratulate them on their work anniversary!
de_DE: Lasst uns alle zu diesem Arbeitsjubiläum gratulieren!

en: Everyone, let’s congratulate {0} on their birthday.
de_DE: Lasst uns gemeinsam {0} zum Geburtstag gratulieren.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
de_DE: Prüfung

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
de_DE: Wechselkurs

en: Exchange Rate cannot be zero.
de_DE: Der Wechselkurs kann nicht Null sein.

en: Exclude Holidays
de_DE: Arbeitsfreie Tage ausschließen

en: Excluded {0} Non-Encashable Leaves for {1}
de_DE: {0} Nicht-einlösbare Abwesenheiten für {1} ausgeschlossen

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
de_DE: Von der Einkommensteuer befreit

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Exemption
de_DE: Befreiung

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
de_DE: Ausnahmekategorie

note: Label of the exemption_proofs_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Exemption Proofs
de_DE: Befreiungsnachweise

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
de_DE: Unterkategorie der Befreiung

en: Existing Record
de_DE: Bestehender Datensatz

note: Option for the 'Final Decision' (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Confirmed
de_DE: Austritt bestätigt

note: Label of the exit_details_section (Section Break) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Exit Details
de_DE: Details zum Austritt

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Exit Interview
de_DE: Austrittsgespräch

en: Exit Interview Pending
de_DE: Austrittsgespräch ausstehend

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
de_DE: Interview-Zusammenfassung beenden

en: Exit Interview {0} already exists for Employee: {1}
de_DE: Das Austrittsgespräch {0} existiert bereits für den Mitarbeiter: {1}

note: Label of the exit_questionnaire_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Exit Questionnaire
de_DE: Austrittsfragebogen

en: Exit Questionnaire Notification
de_DE: Austrittsfragebogen Benachrichtigung

note: Label of the exit_questionnaire_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Notification Template
de_DE: Benachrichtigungsvorlage für den Austrittsfragebogen

en: Exit Questionnaire Pending
de_DE: Austrittsfragebogen ausstehend

note: Label of the exit_questionnaire_web_form (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Exit Questionnaire Web Form
de_DE: Austrittsfragebogen Web-Formular

en: Expand All
de_DE: Alle ausklappen

note: Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview' Label of the expected_average_rating (Rating) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Average Rating
de_DE: Erwartete Durchschnittsbewertung

note: Label of the expected_by (Date) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected By
de_DE: Erwartet bis

note: Label of the expected_compensation (Currency) field in DocType 'Job Requisition'
en: Expected Compensation
de_DE: Erwartete Vergütung

note: Name of a DocType
en: Expected Skill Set
de_DE: Erwartete Fähigkeiten

note: Label of the expected_skill_set (Table) field in DocType 'Interview Round'
en: Expected Skillset
de_DE: Erwartete Fähigkeiten

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
de_DE: Aufwand

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
de_DE: Aufwandskonto

note: Name of a role Label of the expense_approver (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Approver
de_DE: Spesengenehmiger

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
de_DE: Auslagengenehmiger in Auslagenabrechnung erforderlich

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
de_DE: Auslagenabrechnung

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
de_DE: Konto für Auslagenabrechnung

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
de_DE: Auslagenvorschuss

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
de_DE: Auslage

en: Expense Claim Summary
de_DE: Zusammenfassung der Spesenabrechnung

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
de_DE: Art der Auslagenabrechnung

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
de_DE: Auslagenabrechnung für Fahrtenbuch {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
de_DE: Auslagenabrechnung {0} existiert bereits für das Fahrtenbuch

note: Name of a Workspace Label of a chart in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claims
de_DE: Auslagenabrechnungen

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
de_DE: Datum der Auslage

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
de_DE: Auslagenbeleg

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
de_DE: Steuern und Gebühren

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
de_DE: Auslagenart

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
de_DE: Aufwendungen

note: Label of the expenses_and_advances_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses & Advances
de_DE: Ausgaben & Vorschüsse

en: Expire Allocation
de_DE: Verfall Zuteilung

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
de_DE: Verfall Übertragene Abwesenheiten (Tage)

en: Expire Leaves
de_DE: Abwesenheiten verfallen lassen

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
de_DE: Verfallen

note: Label of the expired_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Expired Leave(s)
de_DE: Verfallene Abwesenheiten

en: Expired Leaves
de_DE: Verfallene Abwesenheiten

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
de_DE: Erklärung

en: Export
de_DE: Exportieren

en: Exporting...
de_DE: Exportiere...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Failed to create/submit {0} for employees:
de_DE: {0} für Angestellte konnte nicht erstellt/gebucht werden:

en: Failed to delete defaults for country {0}.
de_DE: Das Löschen der Standardeinstellungen für das Land {0} ist fehlgeschlagen.

en: Failed to download Salary Slip PDF
de_DE: Download der Gehaltsabrechnung als PDF fehlgeschlagen

en: Failed to send the Interview Reschedule notification. Please configure your email account.
de_DE: Die Benachrichtigung über die Verschiebung des Vorstellungsgesprächs konnte nicht gesendet werden. Bitte konfigurieren Sie Ihr E-Mail-Konto.

en: Failed to setup defaults for country {0}.
de_DE: Das Einrichten der Standardeinstellungen für das Land {0} ist fehlgeschlagen.

en: Failed to submit some leave policy assignments:
de_DE: Einige Zuweisungen der Urlaubsrichtlinie konnten nicht gebucht werden:

en: Failed to update the Job Applicant status
de_DE: Der Status des Bewerbers konnte nicht aktualisiert werden

en: Failure
de_DE: Fehler

note: Label of the failure_details_section (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failure Details
de_DE: Fehlerdetails

en: Feb
de_DE: Feb.

note: Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the feedback_tab (Tab Break) field in DocType 'Interview' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Interview Label 
en: Feedback
de_DE: Rückmeldung

en: Feedback Count
de_DE: Feedback-Anzahl

note: Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Appraisal' Label of the feedback_html (HTML) field in DocType 'Interview'
en: Feedback HTML
de_DE: Feedback-HTML

note: Label of the feedback_ratings (Table) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Feedback Ratings
de_DE: Feedback Bewertungen

note: Label of the feedback_reminder_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Feedback Reminder Notification Template
de_DE: Vorlage für Feedback-Erinnerungsbenachrichtigungen

en: Feedback Score
de_DE: Feedback-Punktzahl

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
de_DE: Feedback eingereicht

en: Feedback Summary
de_DE: Feedback-Zusammenfassung

en: Feedback already submitted for the Interview {0}. Please cancel the previous Interview Feedback {1} to continue.
de_DE: Für das Bewerbungsgespräch {0} wurde bereits ein Feedback gebucht. Bitte stornieren Sie das vorherige Feedback {1} um fortzufahren.

en: Feedback cannot be recorded for an absent Employee.
de_DE: Für einen abwesenden Mitarbeiter kann kein Feedback erfasst werden.

en: Feedback {0} added successfully
de_DE: Feedback {0} erfolgreich hinzugefügt

note: Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the fetch_geolocation (Button) field in DocType 'Shift Location'
en: Fetch Geolocation
de_DE: Standort abrufen

en: Fetch Shift
de_DE: Schicht abrufen

en: Fetch Shifts
de_DE: Schichten abrufen

en: Fetching Employees
de_DE: Mitarbeiter abrufen

en: Fetching Shift
de_DE: Rufe Schicht ab

en: Fetching your geolocation
de_DE: Ihr Standort wird abgerufen

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
de_DE: Feldname

en: File Preview
de_DE: Dateivorschau

en: Fill the form and save it
de_DE: Formular ausfüllen und speichern

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Filled
de_DE: Besetzt

en: Filter Based On
de_DE: Filter basierend auf

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Filter Employees
de_DE: Mitarbeiter filtern

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
de_DE: Liste filtern

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
de_DE: Filter

note: Label of the employee_status (Select) field in DocType 'Exit Interview'
en: Final Decision
de_DE: Endgültige Entscheidung

note: Label of the final_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Final Score
de_DE: Endergebnis

note: Label of the final_score_formula (Code) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Final Score Formula
de_DE: Formel für das Endergebnis

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
de_DE: Erster Check-in und letzter Check-out

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: First Day
de_DE: Erster Tag

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
de_DE: Vorname

en: Fiscal Year
de_DE: Geschäftsjahr

en: Fiscal Year {0} not found
de_DE: Das Geschäftsjahr {0} nicht gefunden

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Fleet Management
de_DE: Fuhrparkverwaltung

note: Name of a role
en: Fleet Manager
de_DE: Fuhrpark Manager

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
de_DE: Geldwertevorteile

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
de_DE: Flug

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
de_DE: Per E-Mail nachverfolgen

en: Food
de_DE: Lebensmittel

note: Label of the for_designation (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: For Designation
de_DE: Für Position

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
de_DE: Für Mitarbeiter

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary per Leave' (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: For a day of leave taken, if you still pay (say) 50% of the daily salary, then enter 0.50 in this field.
de_DE: Wenn Sie für einen Abwesenheitstag dennoch (z. B.) 50 % des Tagesgehalts zahlen, geben Sie in diesem Feld 0,50 ein.

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
de_DE: Formel

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
de_DE: vierzehntägig

note: Label of the fraction_of_applicable_earnings (Float) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: Fraction of Applicable Earnings
de_DE: Bruchteil des anwendbaren Einkommens

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
de_DE: Bruchteil des Tagesgehalts für einen halben Tag

note: Label of the fraction_of_daily_salary_per_leave (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Fraction of Daily Salary per Leave
de_DE: Bruchteil des Tagesgehalts pro Abwesenheit

en: Frappe HR
de_DE: Frappe Personalwesen

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
de_DE: Häufigkeit

en: Friday
de_DE: Freitag

en: From
de_DE: Von

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
de_DE: Von Menge

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
de_DE: Von Datum

en: From Date cannot be greater than To Date
de_DE: Das Von-Datum darf nicht nach dem Bis-Datum liegen

en: From Date must come before To Date
de_DE: Von-Datum muss vor Bis-Datum liegen

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
de_DE: Ab Datum {0} kann nicht nach dem Entlastungsdatum des Mitarbeiters sein {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
de_DE: Von Datum {0} kann nicht vor dem Beitrittsdatum des Mitarbeiters sein {1}

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
de_DE: Von Mitarbeiter

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
de_DE: Von Zeit

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
de_DE: Von Benutzer

en: From date can not be less than employee's joining date
de_DE: Ab dem Datum darf nicht weniger als das Beitrittsdatum des Mitarbeiters sein

en: From date can not be less than employee's joining date.
de_DE: Ab dem Datum darf das Beitrittsdatum des Mitarbeiters nicht unterschritten werden.

en: From {0} to {1}
de_DE: Von {0} bis {1}

note: Label of the from_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: From(Year)
de_DE: Von (Jahr)

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Fuchsia
de_DE: Fuchsie

en: Fuel Expense
de_DE: Treibstoffkosten

en: Fuel Expenses
de_DE: Treibstoffkosten

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
de_DE: Kraftstoff-Preis

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
de_DE: Kraftstoff-Menge

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
de_DE: Vollständiger Name

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Full and Final Statement
de_DE: Schlussabrechnung

en: Full-time
de_DE: Vollzeit

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
de_DE: Vollständig gesponsert

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
de_DE: Finanzierte Menge

note: Label of the future_income_tax_deductions (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Future Income Tax
de_DE: Zukünftige Einkommensteuer

en: Future dates not allowed
de_DE: Zukünftige Termine sind nicht erlaubt

en: Gender
de_DE: Geschlecht

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
de_DE: Hauptbuch

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
de_DE: Geolokalisierung

en: Geolocation Error
de_DE: Geolokalisierungsfehler

en: Geolocation is not supported by your current browser
de_DE: Die Geolokalisierung wird von Ihrem aktuellen Browser nicht unterstützt

en: Get Details From Declaration
de_DE: Details aus der Deklaration abrufen

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
de_DE: Holen Sie sich Mitarbeiter

note: Label of the get_job_requisitions (Button) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Get Job Requisitions
de_DE: Stellengesuche abrufen

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
de_DE: Vorlage aufrufen

en: Get the app on your device for easy access & a better experience!
de_DE: Holen Sie sich die App auf Ihr Gerät für einfachen Zugriff und ein besseres Erlebnis!

en: Get the app on your iPhone for easy access & a better experience
de_DE: Holen Sie sich die App auf Ihr iPhone für einfachen Zugriff und ein besseres Erlebnis

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
de_DE: Gluten-frei

en: Go to Login
de_DE: Zum Login

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
de_DE: Ziel

note: Label of the goal_completion (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Completion (%)
de_DE: Zielerreichung (%)

en: Goal Score
de_DE: Zielpunktzahl

note: Label of the goal_score_percentage (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Goal Score (%)
de_DE: Zielpunktzahl (%)

note: Label of the goal_score (Float) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Goal Score (weighted)
de_DE: Zielpunktzahl (gewichtet)

en: Goal progress percentage cannot be more than 100.
de_DE: Der Prozentsatz des Zielfortschritts kann nicht mehr als 100 betragen.

en: Goal should be aligned with the same KRA as its parent goal.
de_DE: Das Ziel sollte auf das gleiche KRA ausgerichtet sein wie das übergeordnete Ziel.

en: Goal should be owned by the same employee as its parent goal.
de_DE: Das Ziel sollte demselben Mitarbeiter gehören wie sein übergeordnetes Ziel.

en: Goal should belong to the same Appraisal Cycle as its parent goal.
de_DE: Das Ziel sollte demselben Beurteilungszyklus angehören wie sein übergeordnetes Ziel.

en: Goal updated successfully
de_DE: Ziel erfolgreich aktualisiert

note: Label of the goals (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
de_DE: Ziele

en: Goals updated successfully
de_DE: Ziele erfolgreich aktualisiert

note: Label of the grade (Data) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the grade (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the grade (Link) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Grade
de_DE: Stufe

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
de_DE: Gesamtbetrag

note: Name of a DocType Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Gratuity' Label of the gratuity_details_tab (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Gratuity
de_DE: Gratifikation

note: Label of the gratuity_rule (Link) field in DocType 'Gratuity' Name of a DocType
en: Gratuity Rule
de_DE: Gratifikationsregel

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Green
de_DE: Grün

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance
de_DE: Beschwerde

note: Label of the grievance_against (Dynamic Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against
de_DE: Beschwerde gegen

note: Label of the grievance_against_party (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Against Party
de_DE: Beschwerde gegen Partei

note: Label of the grievance_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Grievance Details
de_DE: Einzelheiten zur Beschwerde

note: Label of the grievance_type (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Grievance Type
de_DE: Beschwerdetyp

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
de_DE: Bruttolohn

note: Label of the base_gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay (Company Currency)
de_DE: Bruttogehalt (Währung des Unternehmens)

note: Label of the gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date
de_DE: Bruttosumme laufendes Jahr

note: Label of the base_gross_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Year To Date(Company Currency)
de_DE: Bruttosumme laufendes Jahr (Unternehmenswährung)

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Group By
de_DE: Gruppiere nach

en: Group goal's progress is auto-calculated based on the child goals.
de_DE: Der Fortschritt der Gruppenziele wird automatisch auf Grundlage der untergeordneten Ziele berechnet.

en: HR
de_DE: Personalwesen

en: HR & Payroll
de_DE: Personalwesen und Gehaltsabrechnung

en: HR & Payroll Settings
de_DE: Personal- und Gehaltsabrechnungseinstellungen

note: Label of a shortcut in the Overview Workspace
en: HR Dashboard
de_DE: Personalwesen Dashboard

note: Name of a role
en: HR Manager
de_DE: Personalwesen Leiter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
de_DE: Einstellungen zum Modul Personalwesen

note: Name of a role
en: HR User
de_DE: Personalwesen Benutzer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
de_DE: Halbtags

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
de_DE: Halbtagesdatum

en: Half Day Date is mandatory
de_DE: Das Halbtagesdatum ist obligatorisch

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
de_DE: Halbtages Datum sollte zwischen Von-Datum und eine aktuelle

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
de_DE: Das Halbtagesdatum sollte zwischen Arbeitstag und Enddatum liegen

en: Half Day Records
de_DE: Halbtagseinträge

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
de_DE: Halbjährlich

en: Half day date should be in between from date and to date
de_DE: Der halbe Tag sollte zwischen Datum und Datum liegen

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
de_DE: Halbjährlich

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
de_DE: Hat Zertifikat

en: Health Insurance
de_DE: Krankenversicherung

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
de_DE: Krankenversicherung Name

en: Health Insurance No
de_DE: Krankenversicherungsnr.

en: Health Insurance Provider
de_DE: Krankenkasse

en: Hello
de_DE: Hallo

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
de_DE: Hilfe

en: Hey {}! This email is to remind you about the upcoming holidays.
de_DE: Hallo {}! Diese E-Mail soll Sie an die bevorstehenden Feiertage erinnern.

en: Hiring Count
de_DE: Einstellungsanzahl

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
de_DE: Einstellungen vornehmen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
de_DE: Anhalten

en: Holiday
de_DE: Arbeitsfreier Tag

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
de_DE: Feiertagsliste

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
de_DE: Liste der arbeitsfreien Tage für optionalen Urlaub

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
de_DE: Arbeitsfreie Tage

en: Holidays this Month.
de_DE: Arbeitsfreie Tage in diesem Monat.

en: Holidays this Week.
de_DE: Arbeitsfreie Tage diese Woche.

en: Home
de_DE: Startseite

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
de_DE: Stundensatz

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Hour Rate (Company Currency)
de_DE: Stundensatz (Währung des Unternehmens)

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
de_DE: Std

en: House rent paid days overlapping with {0}
de_DE: Hausmiete bezahlte Tage überlappend mit {0}

en: House rented dates required for exemption calculation
de_DE: Mietdaten für das Haus, die für die Berechnung der Befreiung benötigt werden

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
de_DE: Die Mietdauer des Hauses sollte mindestens 15 Tage betragen

en: IFSC Code
de_DE: IFSC-Code

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
de_DE: Ein

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
de_DE: Ausweisnummer

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
de_DE: Ausweistyp

note: Description of the 'Process Payroll Accounting Entry based on Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, Payroll Payable will be booked against each employee
de_DE: Falls aktiviert, wird die Lohn- und Gehaltsabrechnung für jeden Mitarbeiter einzeln gebucht

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, wird das Feld &quot;Gerundete Summe&quot; in Gehaltsabrechnungen ausgeblendet und deaktiviert

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, wird der gesamte Betrag vom steuerpflichtigen Einkommen abgezogen, bevor die Einkommensteuer ohne Erklärung oder Nachweis berechnet wird.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
de_DE: Wenn aktiviert, wird die Steuerbefreiungserklärung für die Berechnung der Einkommensteuer berücksichtigt.

note: Description of the 'Mark Auto Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: If enabled, auto attendance will be marked on holidays if Employee Checkins exist
de_DE: Falls aktiviert, wird die automatische Anwesenheit an arbeitsfreien Tagen markiert, wenn Mitarbeiter-Checkins vorhanden sind

note: Description of the 'Consider Marked Attendance on Holidays' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, deducts payment days for absent attendance on holidays. By default, holidays are considered as paid
de_DE: Falls aktiviert, werden Zahlungstage für Abwesenheit an Feiertagen abgezogen. Standardmäßig werden arbeitsfreie Tage als bezahlt betrachtet

note: Description of the 'Variable Based On Taxable Salary' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered as a tax component and the amount will be auto-calculated as per the configured income tax slabs
de_DE: Falls aktiviert, wird die Komponente als Steuerkomponente betrachtet und der Betrag wird automatisch gemäß den konfigurierten Einkommensteuertarifen berechnet

note: Description of the 'Is Income Tax Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will be considered in the Income Tax Deductions report
de_DE: Falls aktiviert, wird die Komponente im Bericht Einkommenssteuerabzüge berücksichtigt

note: Description of the 'Remove if Zero Valued' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the component will not be displayed in the salary slip if the amount is zero
de_DE: Falls aktiviert, wird die Komponente nicht in der Gehaltsabrechnung angezeigt, wenn der Betrag Null ist

note: Description of the 'Publish Applications Received' (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: If enabled, the total no. of applications received for this opening will be displayed on the website
de_DE: Falls aktiviert, wird die Gesamtzahl der eingegangenen Bewerbungen für diese Stelle auf der Website angezeigt

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If enabled, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
de_DE: Falls aktiviert, trägt der in dieser Komponente angegebene oder berechnete Wert nicht zu den Einnahmen oder Abzügen bei. Der Wert kann jedoch durch andere Komponenten referenziert werden, die hinzugefügt oder abgezogen werden können.

note: Description of the 'Include holidays in Total no. of Working Days' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If enabled, total no. of working days will include holidays, and this will reduce the value of Salary Per Day
de_DE: Falls aktiviert, werden in der Gesamtzahl der Arbeitstage auch die arbeitsfreien Tage berücksichtigt, wodurch sich das Gehalt pro Tag verringert

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
de_DE: Wenn deaktiviert, muss die Liste zu jeder Abteilung, für die sie gelten soll, hinzugefügt werden.

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
de_DE: Wenn ausgewählt, wird der in dieser Komponente angegebene oder berechnete Wert nicht zu den Erträgen oder Abzügen beitragen. Der Wert kann jedoch durch andere Komponenten referenziert werden, die hinzugefügt oder abgezogen werden können.

note: Description of the 'Closes On' (Date) field in DocType 'Job Opening'
en: If set, the job opening will be closed automatically after this date
de_DE: Falls festgelegt, wird die Stellenausschreibung nach diesem Datum automatisch geschlossen

en: If you are using loans in salary slips, please install the {0} app from Frappe Cloud Marketplace or GitHub to continue using loan integration with payroll.
de_DE: Wenn Sie Darlehen in Gehaltsabrechnungen verwenden, installieren Sie bitte die App {0} vom Frappe Cloud Marketplace oder GitHub, um die Darlehensintegration mit der Gehaltsabrechnung weiterhin zu nutzen.

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
de_DE: Import von Anwesenheiten

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
de_DE: Importprotokoll

en: Import Successful
de_DE: Import erfolgreich

en: Importing {0} of {1}
de_DE: {0} von {1} wird importiert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
de_DE: Während des Fertigungsprozesses

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
de_DE: In Bearbeitung

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
de_DE: Rechtzeitig

en: In case of any error during this background process, the system will add a comment about the error on this Payroll Entry and revert to the Submitted status
de_DE: Falls während dieses Hintergrundprozesses ein Fehler auftritt, fügt das System einen Kommentar über den Fehler zu diesem Lohnbuchungseintrag hinzu und kehrt zum Status Gebucht zurück

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
de_DE: Inaktiv

note: Label of the incentive_section (Section Break) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive
de_DE: Anreiz

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
de_DE: Anreizbetrag

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
de_DE: Anreize

note: Label of the include_holidays (Check) field in DocType 'Attendance Request'
en: Include Holidays
de_DE: Arbeitsfreie Tage einbeziehen

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
de_DE: Urlaub in die Gesamtzahl der Arbeitstage mit einbeziehen

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
de_DE: Urlaube innerhalb von Abwesenheiten als Abwesenheiten mit einbeziehen

note: Label of the income_source_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Income Source
de_DE: Einkommensquelle

en: Income Tax Amount
de_DE: Einkommensteuerbetrag

note: Label of the income_tax_calculation_breakup_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Breakup
de_DE: Aufschlüsselung der Einkommensteuer

en: Income Tax Component
de_DE: Einkommensteuerkomponente

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Computation
de_DE: Berechnung der Einkommensteuer

note: Label of the income_tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income Tax Deducted Till Date
de_DE: Bis heute abgezogene Einkommensteuer

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
de_DE: Einkommensteuerabzüge

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
de_DE: Einkommensteuerplatte

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
de_DE: Einkommensteuerplatte Sonstige Gebühren

en: Income Tax Slab is mandatory since the Salary Structure {0} has a tax component {1}
de_DE: Die Einkommensteuerklasse ist obligatorisch, da die Gehaltsstruktur {0} eine Steuerkomponente {1} hat

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
de_DE: Die Einkommensteuerplatte muss am oder vor dem Startdatum der Abrechnungsperiode wirksam sein: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
de_DE: Einkommensteuerplatte nicht in Gehaltsstrukturzuordnung festgelegt: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
de_DE: Einkommensteuerplatte: {0} ist deaktiviert

note: Label of the income_from_other_sources (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Income from Other Sources
de_DE: Einkommen aus anderen Quellen

en: Incorrect Weightage Allocation
de_DE: Falsche Gewichtsverteilung

note: Description of the 'Non-Encashable Leaves' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Indicates the number of leaves that cannot be encashed from the leave balance. E.g. with a leave balance of 10 and 4 Non-Encashable Leaves, you can encash 6, while the remaining 4 can be carried forward or expired
de_DE: Gibt die Anzahl der Abwesenheiten an, die nicht vom Urlaubssaldo ausbezahlt werden können. Z.B. bei einem Urlaubssaldo von 10 und 4 nicht auszahlbaren Abwesenheiten können 6 ausgezahlt werden, während die restlichen 4 übertragen werden oder verfallen können

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
de_DE: Kontrolle

en: Insufficient Balance
de_DE: Unzureichendes Kontingent

en: Insufficient leave balance for Leave Type {0}
de_DE: Unzureichendes Urlaubssaldo für die Abwesenheitsart {0}

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
de_DE: Zinsen

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
de_DE: Zinsbetrag

note: Label of the interest_income_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Income Account
de_DE: Konto für Zinserträge

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
de_DE: Fortgeschritten

en: Intern
de_DE: Praktikant

note: Name of a DocType Label of the interview (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview
de_DE: Bewerbungsgespräch

note: Name of a DocType
en: Interview Detail
de_DE: Bewerbungsgesprächsdetail

note: Label of the interview_summary_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview'
en: Interview Details
de_DE: Gesprächsdetails

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Feedback
de_DE: Feedback zum Bewerbungsgespräch

en: Interview Feedback Reminder
de_DE: Erinnerung an Feedback zum Bewerbungsgespräch

en: Interview Feedback {0} submitted successfully
de_DE: Feedback zum Bewerbungsgespräch {0} erfolgreich gebucht

en: Interview Not Rescheduled
de_DE: Bewerbungsgespräch nicht verschoben

en: Interview Reminder
de_DE: Erinnerung an Bewerbungsgespräch

note: Label of the interview_reminder_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Interview Reminder Notification Template
de_DE: Vorlage für Erinnerungsbenachrichtigung an Bewerbungsgespräch

en: Interview Rescheduled successfully
de_DE: Bewerbungsgespräch erfolgreich verschoben

note: Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview' Label of the interview_round (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Round
de_DE: Bewerbungsgesprächsrunde

en: Interview Round {0} is only applicable for the Designation {1}
de_DE: Die Interviewrunde {0} gilt nur für die Position {1}

en: Interview Round {0} is only for Designation {1}. Job Applicant has applied for the role {2}
de_DE: Die Interviewrunde {0} ist nur für die Position {1}. Der Bewerber hat sich auf die Position {2} beworben

en: Interview Status
de_DE: Gesprächsstatus

note: Label of the interview_summary (Text Editor) field in DocType 'Exit Interview' Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Interview Summary
de_DE: Zusammenfassung des Bewerbungsgesprächs

note: Label of the interview_type (Link) field in DocType 'Interview Round' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Interview Type
de_DE: Bewerbungsgesprächstyp

en: Interview: {0} Rescheduled
de_DE: Bewerbungsgespräch: {0} verschoben

note: Name of a role Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Detail' Label of the interviewer (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Interviewer
de_DE: Befrager

note: Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Exit Interview' Label of the interview_details (Table) field in DocType 'Interview' Label of the interviewers (Table MultiSelect) field in DocType 'Interview Round'
en: Interviewers
de_DE: Befrager

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Interviews
de_DE: Bewerbungsgespräche

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
de_DE: Einleitung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
de_DE: Ungültig

en: Invalid Action
de_DE: Ungültige Aktion

en: Invalid Additional Salary
de_DE: Ungültiges zusätzliches Gehalt

en: Invalid Cost Center
de_DE: Ungültige Kostenstelle

en: Invalid Dates
de_DE: Ungültige Daten

en: Invalid Payroll Payable Account. The account currency must be {0} or {1}
de_DE: Ungültiges Konto für die Gehaltsabrechnung. Die Kontowährung muss {0} oder {1} sein

en: Invalid Shift Times
de_DE: Ungültige Schichtzeiten

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigated
de_DE: Untersucht

note: Label of the investigation_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Investigation Details
de_DE: Untersuchungsdetails

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
de_DE: Eingeladen

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
de_DE: Rechnung Ref

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
de_DE: Ist aktiv(iert)

note: Label of the is_applicable_for_referral_bonus (Check) field in DocType 'Employee Referral'
en: Is Applicable for Referral Bonus
de_DE: Gilt für Empfehlungsbonus

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
de_DE: Ist Übertrag

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
de_DE: Ist kompensatorisch

en: Is Compensatory Leave
de_DE: Ist Ausgleich

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
de_DE: Ist Standard

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
de_DE: Ist verdiente Abwesenheit

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
de_DE: Ist abgelaufen

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
de_DE: Ist flexibler Nutzen

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
de_DE: Ist Gruppe

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
de_DE: Ist Einkommensteuerkomponente

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
de_DE: Ist unbezahlte Abwesenheit

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
de_DE: Ist obligatorisch

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
de_DE: Ist optional

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
de_DE: Ist bezahlt

note: Label of the is_ppl (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Partially Paid Leave
de_DE: Ist teilweise bezahlt

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
de_DE: Wiederholt sich

note: Label of the is_recurring_additional_salary (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Recurring Additional Salary
de_DE: Ist wiederkehrendes Zusatzgehalt

note: Label of the is_salary_released (Check) field in DocType 'Salary Withholding Cycle'
en: Is Salary Released
de_DE: Gehalt freigegeben

note: Label of the is_salary_withheld (Check) field in DocType 'Payroll Employee Detail'
en: Is Salary Withheld
de_DE: Gehalt zurückgehalten

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
de_DE: Ist steuerpflichtig

en: Jan
de_DE: Jan.

note: Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_applicant (Link) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType La
en: Job Applicant
de_DE: Bewerber

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
de_DE: Bewerber-Quelle

en: Job Applicant {0} created successfully.
de_DE: Bewerber {0} erfolgreich erstellt.

en: Job Applicants are not allowed to appear twice for the same Interview round. Interview {0} already scheduled for Job Applicant {1}
de_DE: Bewerber dürfen nicht zweimal zum selben Vorstellungsgespräch erscheinen. Vorstellungsgespräch {0} bereits geplant für Bewerber {1}

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
de_DE: Tätigkeitsbeschreibung

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
de_DE: Jobangebot

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
de_DE: Bewerbungsfrist (?)

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
de_DE: Stellenangebot Bedingungen

en: Job Offer status
de_DE: Status des Stellenangebots

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
de_DE: Stellenangebot: {0} gilt bereits für Bewerber: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
de_DE: Stellenausschreibung

en: Job Opening Associated
de_DE: Stellenausschreibung verknüpft

en: Job Openings
de_DE: Stellenausschreibungen

en: Job Openings for the designation {0} are already open or the hiring is complete as per the Staffing Plan {1}
de_DE: Stellenausschreibungen für die Position {0} sind bereits offen oder die Einstellung gemäß Personalplan {1} ist abgeschlossen

note: Label of the job_requisition (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Job Requisition
de_DE: Stellengesuch

en: Job Requisition {0} has been associated with Job Opening {1}
de_DE: Stellenanforderung {0} wurde mit der Stellenausschreibung {1} verknüpft

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
de_DE: Stellenbezeichnung

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
de_DE: Stellenbeschreibung, erforderliche Qualifikationen usw.

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
de_DE: freie Stellen

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
de_DE: Beitrittsdatum

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
de_DE: Buchungssatz

en: July
de_DE: Juli

en: June
de_DE: Juni

note: Label of the kra_evaluation_method (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: KRA Evaluation Method
de_DE: KRA-Bewertungsmethode

en: KRA updated for all child goals.
de_DE: KRA aktualisiert für alle untergeordneten Ziele.

note: Label of the appraisal_kra (Table) field in DocType 'Appraisal'
en: KRA vs Goals
de_DE: KRA vs. Ziele

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
de_DE: Entscheidender Leistungsbereich

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
de_DE: Wichtige Berichte

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
de_DE: Entscheidender Verantwortungsbereich

note: Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Last Day
de_DE: Letzter Tag

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
de_DE: Letzte bekannte erfolgreiche Synchronisierung des Eincheckens von Mitarbeitern. Setzen Sie dies nur zurück, wenn Sie sicher sind, dass alle Protokolle von allen Speicherorten synchronisiert wurden. Bitte ändern Sie dies nicht, wenn Sie sich nicht sicher sind.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
de_DE: Nachname

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Last Odometer Value
de_DE: Letzter Kilometerzählerstand

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
de_DE: Letzte Synchronisierung des Eincheckens

en: Last {0} was at {1}
de_DE: Der letzte {0} war um {1}

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
de_DE: Späte Einreise

en: Late Entry By
de_DE: Verspäteter Arbeitsbeginn (Std)

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
de_DE: Nachfrist

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
de_DE: Breite

en: Latitude and longitude values are required for checking in.
de_DE: Für das Einchecken sind die Werte für Breiten- und Längengrad erforderlich.

en: Latitude: {0}°
de_DE: Breitengrad: {0}°

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
de_DE: Verlassen

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
de_DE: Abwesenheitskontingent

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
de_DE: Abwesenheitskontingente

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
de_DE: Urlaubsantrag

en: Leave Application period cannot be across two non-consecutive leave allocations {0} and {1}.
de_DE: Der Zeitraum des Abwesenheitsantrags kann sich nicht über zwei nicht aufeinanderfolgende Abwesenheitskontingente {0} und {1} erstrecken.

en: Leave Approval Notification
de_DE: Benachrichtigung über neuen Urlaubsantrag

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
de_DE: Email-Vorlage für Benachrichtigung über neuen Urlaubsantrag

note: Label of the leave_approver (Link) field in DocType 'Leave Application' Name of a role
en: Leave Approver
de_DE: Abwesenheitsgenehmiger

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
de_DE: Berechtigungsauslöser in Abwesenheitsanwendung auslassen

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
de_DE: Name des Abwesenheitsgenehmigers

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
de_DE: Abwesenheitssaldo

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
de_DE: Abwesenheitssaldo vor Antrag

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Block List
de_DE: Urlaubssperrenliste

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
de_DE: Urlaubssperrenliste zulassen

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
de_DE: Urlaubssperrenliste zugelassen

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
de_DE: Urlaubssperrenliste Datum

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
de_DE: Urlaubssperrenliste Termine

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
de_DE: Name der Urlaubssperrenliste

en: Leave Blocked
de_DE: Abwesenheit gesperrt

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
de_DE: Urlaubsverwaltung

note: Label of the leave_details (Table) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Details
de_DE: Abwesenheiten Details

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
de_DE: Einlösung gewähren

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
de_DE: Hinterlegen Sie den Einzahlungsbetrag pro Tag

en: Leave History
de_DE: Historie der Abwesenheiten

note: Name of a report
en: Leave Ledger
de_DE: Abwesenheitsbuch

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
de_DE: Ledger-Eintrag verlassen

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
de_DE: Urlaubszeitraum

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
de_DE: Urlaubsrichtlinie

note: Label of the leave_policy_assignment (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy Assignment
de_DE: Abwesenheitsrichtlinien Zuordnung

en: Leave Policy Assignment Overlap
de_DE: Überschneidung bei der Zuordnung von Abwesenheitsrichtlinien

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
de_DE: Urlaubsrichtliniendetail

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
de_DE: Urlaubsrichtliniendetails

en: Leave Policy: {0} already assigned for Employee {1} for period {2} to {3}
de_DE: Abwesenheitsrichtlinie: {0} bereits zugeordnet für Mitarbeiter {1} für Zeitraum {2} bis {3}

en: Leave Status Notification
de_DE: Benachrichtigung über den Status des Urlaubsantrags

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
de_DE: Email-Vorlage für Statusänderung eines Urlaubsantrags

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
de_DE: Abwesenheitstyp

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
de_DE: Bezeichnung der Abwesenheit

en: Leave Type can either be compensatory or earned leave.
de_DE: Die Abwesenheitsart kann entweder ein Ausgleichsurlaub oder ein verdienter Urlaub sein.

en: Leave Type can either be without pay or partial pay
de_DE: Die Abwesenheitsart kann entweder unbezahlt oder teilweise bezahlt sein

en: Leave Type is mandatory
de_DE: Abwesenheitsart ist obligatorisch

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
de_DE: Urlaubstyp {0} kann nicht zugeordnet werden, da unbezahlter Urlaub.

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
de_DE: Urlaubstyp {0} kann nicht in die Zukunft übertragen werden

en: Leave Type {0} is not encashable
de_DE: Abwesenheitsart {0} ist nicht umsetzbar

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
de_DE: Unbezahlter Urlaub

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
de_DE: Urlaub ohne Bezahlung stimmt nicht mit genehmigten {} Datensätzen überein

en: Leave allocation {0} is linked with the Leave Application {1}
de_DE: Das Abwesenheitskontingent {0} ist mit dem Abwesenheitsantrag {1} verknüpft

note: Label of the leave_and_expense_claim_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave and Expense Claim Settings
de_DE: Einstellungen für Abwesenheiten und Auslagenabrechnungen

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
de_DE: Der Urlaubsantrag ist mit den Urlaubszuteilungen {0} verknüpft. Urlaubsantrag kann nicht als bezahlter Urlaub festgelegt werden

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
de_DE: Da der Resturlaub bereits in den zukünftigen Datensatz für Urlaube {1} übertragen wurde, kann der Urlaub nicht vor {0} zugeteilt werden.

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
de_DE: Da der Resturlaub bereits in den zukünftigen Datensatz für Urlaube {1} übertragen wurde, kann der Urlaub nicht vor {0} genehmigt/abgelehnt werden.

en: Leave of type {0} cannot be longer than {1}.
de_DE: Abwesenheit des Typs {0} kann nicht länger als {1} sein.

en: Leave(s) Expired
de_DE: Abgelaufene Abwesenheit(en)

note: Label of the pending_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave(s) Pending Approval
de_DE: Urlaubstage zur Genehmigung ausstehend

en: Leave(s) Taken
de_DE: Genommene Abwesenheit(en)

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
de_DE: Abwesenheiten

en: Leaves & Holidays
de_DE: Abwesenheiten & Feiertage

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
de_DE: Zugeordnete Abwesenheiten

en: Leaves Expired
de_DE: Abwesenheiten Abgelaufen

en: Leaves Pending Approval
de_DE: Beantragte Abwesenheiten

en: Leaves for the Leave Type {0} won't be carry-forwarded since carry-forwarding is disabled.
de_DE: Abwesenheiten für die Abwesenheitsart {0} werden nicht übertragen, da die Übertragbarkeit deaktiviert ist.

en: Leaves per Year
de_DE: Abwesenheiten pro Jahr

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
de_DE: Entlassen

[ctx: Employee]
en: Left
de_DE: Entlassen

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
de_DE: Briefkopf

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
de_DE: Ebene

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
de_DE: Nummernschild

en: Lifecycle
de_DE: Lebenszyklus

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Lime
de_DE: Limette

note: Description of the 'Appraisal Linking' (Section Break) field in DocType 'Goal'
en: Link the cycle and tag KRA to your goal to update the appraisal's goal score based on the goal progress
de_DE: Verknüpfen Sie den Zyklus und markieren Sie das KRA mit Ihrem Ziel, um den Zielwert der Beurteilung auf der Grundlage des Zielfortschritts zu aktualisieren

en: Linked Project {} and Tasks deleted.
de_DE: Verknüpftes Projekt {} und Vorgänge gelöscht.

en: Load more
de_DE: Mehr laden

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
de_DE: Darlehen

note: Label of the loan_account (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Account
de_DE: Darlehenskonto

note: Label of the loan_product (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Product
de_DE: Darlehensprodukt

en: Loan Repayment
de_DE: Darlehensrückzahlung

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
de_DE: Kreditrückzahlungseintrag

en: Loan cannot be repayed from salary for Employee {0} because salary is processed in currency {1}
de_DE: Das Darlehen kann nicht vom Gehalt des Mitarbeiters {0} zurückgezahlt werden, da das Gehalt in der Währung {1} verarbeitet wird

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
de_DE: Ort

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
de_DE: Standort / Geräte-ID

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
de_DE: Standortname

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
de_DE: Unterkunft erforderlich

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
de_DE: Protokolltyp

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
de_DE: Der Protokolltyp ist für Eincheckvorgänge in der Schicht erforderlich: {0}.

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Login to Frappe HR
de_DE: Bei Frappe HR anmelden

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
de_DE: Längengrad

en: Longitude: {0}°
de_DE: Längengrad: {0}°

note: Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Applicant' Label of the lower_range (Currency) field in DocType 'Job Opening'
en: Lower Range
de_DE: Unterer Bereich

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
de_DE: Erstellen

en: Make Bank Entry
de_DE: Bankeintrag erstellen

en: Mandatory
de_DE: Zwingend notwendig

en: Mandatory fields required for this action:
de_DE: Für diese Aktion benötigte Pflichtfelder:

en: Mandatory fields required in {0}
de_DE: Für {0} benötigte Pflichtfelder:

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
de_DE: Manuell

note: Option for the 'KRA Evaluation Method' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Manual Rating
de_DE: Manuelle Bewertung

en: Mar
de_DE: Mrz.

en: Mark Attendance
de_DE: Markieren Sie die Anwesenheit

note: Label of the mark_auto_attendance_on_holidays (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark Auto Attendance on Holidays
de_DE: Automatische Anwesenheit an arbeitsfreien Tagen markieren

en: Mark all as read
de_DE: Alle als gelesen markieren

en: Mark as Completed
de_DE: Als abgeschlossen markieren

en: Mark as In Progress
de_DE: Als „In Bearbeitung“ markieren

en: Mark as {0}
de_DE: Als {0} markieren

en: Mark attendance as {0} for {1} on selected dates?
de_DE: Anwesenheit als {0} für {1} an ausgewählten Tagen markieren?

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
de_DE: Markieren Sie die Anwesenheit basierend auf dem &quot;Einchecken von Mitarbeitern&quot; für Mitarbeiter, die dieser Schicht zugeordnet sind.

en: Mark {0} as Completed?
de_DE: {0} als abgeschlossen markieren?

en: Mark {0} {1} as {2}?
de_DE: {0} {1} als {2} markieren?

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
de_DE: Marked Teilnahme

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
de_DE: Marked Teilnahme HTML

en: Marking Attendance
de_DE: Anwesenheit markieren

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
de_DE: Stammdaten

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
de_DE: Maximal zulässiger Betrag

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
de_DE: Max. Leistungsbetrag

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
de_DE: Max Nutzbetrag (jährlich)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
de_DE: Max Vorteile (Betrag)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
de_DE: Max Vorteile (jährlich)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
de_DE: Maximaler Ausnahmebetrag

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
de_DE: Der maximale Steuerbefreiungsbetrag darf den maximalen Steuerbefreiungsbetrag {0} der Steuerbefreiungskategorie {1} nicht überschreiten.

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
de_DE: Max steuerpflichtiges Einkommen

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
de_DE: Der maximale Nutzen sollte größer als Null sein, um Vorteile zu verteilen

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
de_DE: Max Arbeitszeit gegen Stundenzettel

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
de_DE: Maximale Anzahl übertragener Abwesenheiten

note: Label of the max_continuous_days_allowed (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Consecutive Leaves Allowed
de_DE: Maximal erlaubte aufeinanderfolgende Abwesenheiten

en: Maximum Consecutive Leaves Exceeded
de_DE: Maximale Anzahl aufeinanderfolgender Abwesenheiten überschritten

note: Label of the max_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Encashable Leaves
de_DE: Maximal auszahlbare Abwesenheiten

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
de_DE: Maximal freigestellter Betrag

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
de_DE: Maximaler Ausnahmebetrag

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
de_DE: Der für die Komponente {0} zulässige Höchstbetrag übersteigt {1}

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
de_DE: Der maximale Leistungsbetrag der Komponente {0} übersteigt {1}

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
de_DE: Der maximale Leistungsbetrag von Mitarbeiter {0} übersteigt {1}

en: Maximum encashable leaves for {0} are {1}
de_DE: Die maximal auszahlbaren Urlaubstage für {0} sind {1}

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
de_DE: Der maximal zulässige Urlaub im Urlaubstyp {0} ist {1}

en: May
de_DE: Mai

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
de_DE: Mahlzeit Präferenz

en: Medical
de_DE: Medizinisch

en: Menu
de_DE: Menü

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
de_DE: Nachricht

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
de_DE: Kilometerstand

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
de_DE: Min steuerpflichtiges Einkommen

note: Label of the minimum_year_for_gratuity (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Minimum Year for Gratuity
de_DE: Mindestjahr für die Abfindung

en: Missing Field
de_DE: Fehlendes Feld

en: Missing Fields
de_DE: Fehlende Felder

en: Missing Mandatory Field
de_DE: Fehlendes Pflichtfeld

en: Missing Relieving Date
de_DE: Fehlendes Austrittsdatum

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
de_DE: Zahlungsweise

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
de_DE: Zahlungsweise

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
de_DE: Art des Reisens

en: Mode of payment is required to make a payment
de_DE: Modus der Zahlung ist erforderlich, um eine Zahlung zu leisten

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
de_DE: Modell

en: Monday
de_DE: Montag

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
de_DE: Monat

note: Label of the month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date
de_DE: Laufender Monat

note: Label of the base_month_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Month To Date(Company Currency)
de_DE: Laufender Monat (Unternehmenswährung)

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
de_DE: Monatlich

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
de_DE: Monatliche Anwesenheitsliste

en: More
de_DE: Mehr

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
de_DE: Weitere Informationen

en: More than one selection for {0} not allowed
de_DE: Mehr als eine Auswahl für {0} ist nicht zulässig

en: Multiple Shift Assignments
de_DE: Mehrere Schichtzuweisungen

en: My Account
de_DE: Mein Konto

en: My Advances
de_DE: Meine Vorschüsse

en: My Claims
de_DE: Meine Ansprüche

en: My Leaves
de_DE: Meine Abwesenheiten

en: My Requests
de_DE: Meine Anfragen

en: Name error
de_DE: Namensfehler

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
de_DE: Name des Veranstalters

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
de_DE: Nummernkreis

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
de_DE: Nettolohn

note: Label of the base_net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay (Company Currency)
de_DE: Nettogehalt (Währung des Unternehmens)

note: Label of the net_pay_info (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay Info
de_DE: Infos zum Nettogehalt

en: Net Pay cannot be less than 0
de_DE: Net Pay kann nicht kleiner als 0

en: Net Salary Amount
de_DE: Nettogehaltsbetrag

en: Net pay cannot be negative
de_DE: Nettolohn kann nicht negativ sein

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
de_DE: Neu

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
de_DE: Neues Unternehmen

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
de_DE: Neue Mitarbeiter-ID

en: New Feedback
de_DE: Neues Feedback

en: New Leave(s) Allocated
de_DE: Neue Abwesenheit(en) zugewiesen

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
de_DE: Neue Urlaubszuordnung

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
de_DE: Neue Urlaubszuordnung (in Tagen)

note: Description of the 'Create Shifts After' (Date) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: New shift assignments will be created after this date.
de_DE: Neue Schichtzuweisungen werden nach diesem Datum erstellt.

en: New {0}
de_DE: {0} erstellen

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
de_DE: Nein

en: No Data
de_DE: Keine Daten

en: No Employee Found
de_DE: Kein Mitarbeiter gefunden

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
de_DE: Für den angegebenen Mitarbeiterfeldwert wurde kein Mitarbeiter gefunden. &#39;{}&#39;: {}

en: No Employees Selected
de_DE: Keine Mitarbeiter ausgewählt

en: No Interview has been scheduled.
de_DE: Es wurde kein Bewerbungsgespräch geplant.

en: No Leave Period Found
de_DE: Kein Urlaubszeitraum gefunden

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
de_DE: Kein Abwesenheitskontingent für Mitarbeiter: {0} für Abwesenheitsart: {1}

en: No Salary Slip found for Employee: {0}
de_DE: Keine Gehaltsabrechnung für Mitarbeiter gefunden: {0}

en: No Salary Structure assigned to Employee {0} on the given date {1}
de_DE: Dem Mitarbeiter {0} ist am angegebenen Datum keine Gehaltsstruktur zugeordnet {1}

en: No Salary Structures
de_DE: Keine Gehaltsstrukturen

en: No Shift Requests Selected
de_DE: Keine Schichtanfragen ausgewählt

en: No Staffing Plans found for this Designation
de_DE: Für diese Position wurden keine Stellenpläne gefunden

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
de_DE: Keine aktive oder Standard-Gehaltsstruktur für Mitarbeiter gefunden {0} für die angegebenen Daten

en: No additional expenses has been added
de_DE: Es wurden keine zusätzlichen Kosten hinzugefügt

en: No advances found
de_DE: Keine Vorschüsse gefunden

en: No attendance records found for this criteria.
de_DE: Für dieses Kriterium wurden keine Anwesenheiten gefunden.

en: No attendance records found.
de_DE: Keine Anwesenheiten gefunden.

en: No attendance records to create
de_DE: Keine Anwesenheitsprotokolle zu erstellen

en: No changes found in timings.
de_DE: Keine Änderungen in den Zeitangaben gefunden.

en: No employees found
de_DE: Keine Mitarbeiter gefunden

en: No employees found for the mentioned criteria:<br>Company: {0}<br> Currency: {1}<br>Payroll Payable Account: {2}
de_DE: Keine Mitarbeiter für die genannten Kriterien gefunden:<br>Unternehmen: {0}<br> Währung: {1}<br>Gehaltsabrechnungskonto: {2}

en: No employees found for the selected criteria
de_DE: Keine Mitarbeiter für die ausgewählten Kriterien gefunden

en: No employees found with selected filters and active salary structure
de_DE: Keine Mitarbeiter mit den ausgewählten Filtern und aktiver Gehaltsstruktur gefunden

en: No expenses added
de_DE: Keine Ausgaben hinzugefügt

en: No feedback has been received yet
de_DE: Es liegt noch keine Rückmeldung vor

en: No items selected
de_DE: Keine Elemente ausgewählt

en: No leave record found for employee {0} on {1}
de_DE: Für Mitarbeiter {0} auf {1} wurde kein Urlaubsdatensatz gefunden

en: No leaves have been allocated.
de_DE: Es wurden keine Abwesenheiten zugeteilt.

en: No more updates
de_DE: Keine Updates mehr

note: Label of the no_of_positions (Int) field in DocType 'Job Requisition'
en: No of. Positions
de_DE: Anzahl Stellen

en: No record found
de_DE: Kein Datensatz gefunden

en: No replies from
de_DE: Keine Antworten

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
de_DE: Es wurde kein Lohnzettel für die oben ausgewählten Kriterien oder den bereits eingereichten Gehaltsbeleg gefunden

en: No salary slips found
de_DE: Keine Gehaltsabrechnungen gefunden

en: No taxes added
de_DE: Keine Steuern hinzugefügt

en: No valid shift found for log time
de_DE: Keine gültige Schicht für Protokollzeit gefunden

en: No {0} Selected
de_DE: Kein {0} ausgewählt

en: No {0} added
de_DE: Kein {0} hinzugefügt

en: No {0} found
de_DE: Kein {0} gefunden

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
de_DE: Nicht Tagebuch

note: Label of the non_taxable_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Non Taxable Earnings
de_DE: Nicht steuerpflichtiges Einkommen

en: Non-Billed Hours
de_DE: Nicht abgerechnete Stunden

en: Non-Billed Hours (NB)
de_DE: Nicht abgerechnete Stunden (NB)

note: Label of the non_encashable_leaves (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Non-Encashable Leaves
de_DE: Nicht-auszahlbarer Urlaub

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
de_DE: Kein Vegetarier

en: Not Allowed
de_DE: Nicht Erlaubt

en: Not Permitted
de_DE: Nicht erlaubt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
de_DE: Nicht begonnen

en: Note
de_DE: Anmerkung

note: Description of the 'Shift' (Link) field in DocType 'Attendance Request'
en: Note: Shift will not be overwritten in existing attendance records
de_DE: Hinweis: Die Schicht wird in vorhandenen Anwesenheitsdatensätzen nicht überschrieben

en: Note: Total allocated leaves {0} shouldn't be less than already approved leaves {1} for the period
de_DE: Hinweis: Die Summe der zugeteilten Abwesenheiten {0} sollte nicht geringer sein als die bereits genehmigten Abwesenheiten {1} für den Zeitraum

en: Note: Your salary slip is password protected, the password to unlock the PDF is of the format {0}.
de_DE: Hinweis: Ihre Gehaltsabrechnung ist passwortgeschützt, das Passwort zum Entsperren der PDF hat das Format {0}.

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
de_DE: Anmerkungen

en: Nothing to change
de_DE: Nichts zu ändern

en: Notice Period
de_DE: Mitteilungsfrist

en: Notification Template
de_DE: Benachrichtigungsvorlage

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
de_DE: Benutzer per E-Mail benachrichtigen

en: Nov
de_DE: Nov.

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
de_DE: Anzahl Angestellter

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
de_DE: Anzahl der Positionen

note: Label of the number_of_withholding_cycles (Int) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Number of Withholding Cycles
de_DE: Anzahl der Einbehaltungszyklen

note: Description of the 'Actual Encashable Days' (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Number of leaves eligible for encashment based on leave type settings
de_DE: Anzahl der Abwesenheiten, die für die Einlösung in Frage kommen, basierend auf den Einstellungen der Abwesenheitsart

en: OTP Code
de_DE: Einmalpasswort-Code

en: OTP Verification
de_DE: Einmalpasswort-Verifizierung

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
de_DE: AUS

note: Label of the average_rating (Rating) field in DocType 'Interview'
en: Obtained Average Rating
de_DE: Erreichte durchschnittliche Bewertung

en: Oct
de_DE: Okt.

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
de_DE: Tachostand

en: Odometer Value
de_DE: Kilometerstand

en: Off-Shift
de_DE: Außerhalb der Schicht

note: Label of the offshift (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Off-shift
de_DE: Außerhalb der Schicht

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
de_DE: Angebotsdatum

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
de_DE: Angebotsfrist

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer Term Template'
en: Offer Terms
de_DE: Angebotsbedingungen

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
de_DE: Alte übergeordnetes Element

en: On Date
de_DE: Am Datum

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
de_DE: Im Dienst

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: On Hold
de_DE: Zurückgestellt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
de_DE: Im Urlaub

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Activities
de_DE: Onboarding-Aktivitäten

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Onboarding Begins On
de_DE: Das Onboarding beginnt am

en: Only Approvers can Approve this Request.
de_DE: Nur Genehmigende können diese Anfrage genehmigen.

en: Only Completed documents can be submitted
de_DE: Es können nur vollständig ausgefüllte Dokumente gebucht werden

en: Only Employee Grievance with status {0} or {1} can be submitted
de_DE: Es kann nur eine Mitarbeiterbeschwerde mit dem Status {0} oder {1} gebucht werden

en: Only Interviewer Are allowed to submit Interview Feedback
de_DE: Nur Interviewer dürfen ein Interview-Feedback buchen

en: Only Interviews with Cleared or Rejected status can be submitted.
de_DE: Es können nur Interviews mit dem Status "Freigegeben" oder "Abgelehnt" gebucht werden.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
de_DE: Nur Urlaubsanträge mit dem Status "Gewährt" und "Abgelehnt" können übermittelt werden.

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
de_DE: Es kann nur eine Schichtanforderung mit den Status &quot;Genehmigt&quot; und &quot;Abgelehnt&quot; eingereicht werden

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
de_DE: Nur Steuerauswirkungen (Anspruch auf einen Teil des zu versteuernden Einkommens)

en: Only expired allocation can be cancelled
de_DE: Nur abgelaufene Zuordnungen können storniert werden

en: Only interviewers can submit feedback
de_DE: Nur Interviewer können Feedback abgeben

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
de_DE: Nur Benutzer mit der Rolle {0} können zurückliegende Urlaubsanträge erstellen

en: Only {0} Goals can be {1}
de_DE: Nur {0} Ziele können {1} sein

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
de_DE: Offen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Open & Approved
de_DE: Offen & Genehmigt

en: Open Now
de_DE: Jetzt öffnen

en: Opening Balance
de_DE: Eröffnungssaldo

note: Label of the opening_balances_section (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Opening Balances
de_DE: Eröffnungssaldo

en: Opening closed.
de_DE: Eröffnung geschlossen.

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
de_DE: Optionale Feiertagsliste ist für Abwesenheitszeitraum {0} nicht festgelegt

en: Optional Leaves are holidays that Employees can choose to avail from a list of holidays published by the company.
de_DE: Optionale Abwesenheiten sind Urlaubstage, die Arbeitnehmer aus einer vom Unternehmen veröffentlichten Liste von Urlaubstagen auswählen können.

en: Organizational Chart
de_DE: Organigramm

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
de_DE: Andere Details

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
de_DE: Weitere Berichte

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
de_DE: Weitere Einstellungen

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
de_DE: Sonstige Steuern und Abgaben

en: Others
de_DE: Andere

note: Description of the 'Total Goal Score' (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Out of 5
de_DE: Von 5

note: Label of a chart in the Salary Payout Workspace
en: Outgoing Salary
de_DE: Ausgehendes Gehalt

en: Outstanding Amount
de_DE: Ausstehender Betrag

en: Over Allocation
de_DE: Überzuteilung

en: Overall Average Rating
de_DE: Durchschnittliche Gesamtbewertung

en: Overlapping Attendance Request
de_DE: Überlappende Anwesenheitsanfragen

en: Overlapping Shift Attendance
de_DE: Überlappende Schichtanwesenheit

en: Overlapping Shift Requests
de_DE: Überlappende Schichtanfragen

en: Overlapping Shifts
de_DE: Überlappende Schichten

note: Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Name of a Workspace Label of the select_payroll_period (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocTy
en: Overview
de_DE: Übersicht

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
de_DE: Gehaltsstruktur überschreiben

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
de_DE: Besitzt

en: PAN Number
de_DE: PAN-Nummer

en: PF Account
de_DE: PF-Konto

en: PF Amount
de_DE: PF-Betrag

en: PF Loan
de_DE: PF-Darlehen

note: Name of a DocType
en: PWA Notification
de_DE: PWA-Benachrichtigung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
de_DE: Bezahlt

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
de_DE: Gezahlter Betrag

note: Label of the paid_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Paid via Salary Slip
de_DE: Bezahlt per Gehaltsabrechnung

note: Label of the parent_goal (Link) field in DocType 'Goal'
en: Parent Goal
de_DE: Übergeordnetes Ziel

en: Part-time
de_DE: Teilzeit

en: Partial Success
de_DE: Teilerfolg

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
de_DE: Teilweise gesponsert, erfordern Teilfinanzierung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Partly Claimed and Returned
de_DE: Teilweise beansprucht und zurückgegeben

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
de_DE: Passnummer

en: Password
de_DE: Passwort

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
de_DE: Kennwortrichtlinie

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
de_DE: Die Kennwortrichtlinie darf keine Leerzeichen oder Bindestriche gleichzeitig enthalten. Das Format wird automatisch umstrukturiert

en: Password policy for Salary Slips is not set
de_DE: Die Kennwortrichtlinie für Gehaltsabrechnungen ist nicht festgelegt

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
de_DE: Zahlung gegen Leistungsanspruch

note: Label of the pay_via_salary_slip (Check) field in DocType 'Gratuity'
en: Pay via Salary Slip
de_DE: Via Gehaltsabrechnung zahlen

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
de_DE: Verbindlichkeiten-Konto

en: Payable Account is mandatory to submit an Expense Claim
de_DE: Verbindlichkeitskonto ist erforderlich, um eine Auslagenabrechnung zu buchen

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
de_DE: Verbindlichkeiten

en: Payment
de_DE: Zahlung

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
de_DE: Zahlungskonto

en: Payment Account is mandatory
de_DE: Zahlungskonto ist obligatorisch

en: Payment Date
de_DE: Zahlungsdatum

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
de_DE: Zahlungsziel

note: Label of the payment_days_calculation_help (HTML) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days Calculation Help
de_DE: Hilfe zur Berechnung der Zahlungstage

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
de_DE: Zahlung

note: Label of the section_break_5 (Tab Break) field in DocType 'Gratuity'
en: Payment and Accounting
de_DE: Zahlung und Buchhaltung

en: Payment of {0} from {1} to {2}
de_DE: Zahlung von {0} von {1} an {2}

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
de_DE: Lohn-und Gehaltsabrechnung

en: Payroll Based On
de_DE: Lohn- und Gehaltsabrechnung auf Basis von

note: Label of the section_break_17 (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Payroll Cost Centers
de_DE: Kostenstellen für die Gehaltsabrechnung

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
de_DE: Abrechnungsdatum

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
de_DE: Personalabrechnung Mitarbeiter Detail

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
de_DE: Personalabrechnung

en: Payroll Entry cancellation is queued. It may take a few minutes
de_DE: Das Stornieren der Gehaltsabrechnung steht in der Warteschlange. Es kann ein paar Minuten dauern

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
de_DE: Lohnabrechnungszeitraum

note: Label of the section_break_gsts (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Info
de_DE: Infos zur Gehaltsabrechnung

en: Payroll Number
de_DE: Abrechnungsnummer

en: Payroll Payable
de_DE: Payroll Kreditoren

note: Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_payable_account (Link) field in DocType 'Salary
en: Payroll Payable Account
de_DE: Konto für Verbindlichkeiten aus Lohn und Gehalt

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
de_DE: Abrechnungsperiode

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
de_DE: Abrechnungsperiodatum

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
de_DE: Abrechnungsperioden

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Reports
de_DE: Berichte zur Lohn- und Gehaltsabrechnung

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
de_DE: Einstellungen zur Gehaltsabrechnung

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
de_DE: Das Abrechnungsdatum darf nicht größer sein als das Entlastungsdatum des Mitarbeiters.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
de_DE: Das Abrechnungsdatum darf nicht unter dem Beitrittsdatum des Mitarbeiters liegen.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
de_DE: Ausstehend

note: Description of the 'Pending Amount' (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending (unpaid) amount from previous advances
de_DE: Ausstehender (unbezahlter) Betrag aus früheren Vorschüssen

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
de_DE: Ausstehender Betrag

en: Pending Interviews
de_DE: Ausstehende Gespräche

en: Pending Questionnaires
de_DE: Ausstehende Fragebögen

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
de_DE: Prozent

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
de_DE: Prozentabzug

note: Label of the percentage (Int) field in DocType 'Employee Cost Center'
en: Percentage (%)
de_DE: Prozentsatz (%)

note: Name of a Workspace
en: Performance
de_DE: Leistung

en: Permanently cancel {0}
de_DE: {0} dauerhaft stornieren

en: Permanently submit {0}
de_DE: {0} dauerhaft buchen

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
de_DE: Telefonnummer

en: Piecework
de_DE: Akkordarbeit

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Pink
de_DE: Rosa

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
de_DE: Geplante Anzahl von Positionen

en: Please Enable Auto Attendance and complete the setup first.
de_DE: Bitte aktivieren Sie die automatische Anwesenheit und schließen Sie zunächst die Einrichtung ab.

en: Please Select Company First
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst das Unternehmen aus

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
de_DE: Fügen Sie die verbleibenden Vorteile {0} zu einer vorhandenen Komponente hinzu

en: Please confirm once you have completed your training
de_DE: Bitte bestätigen Sie, sobald Sie Ihre Ausbildung abgeschlossen haben

en: Please create a new {0} for the date {1} first.
de_DE: Bitte erstellen Sie zunächst eine neue {0} für das Datum {1}.

en: Please delete the Employee {0} to cancel this document
de_DE: Bitte löschen Sie den Mitarbeiter {0} um dieses Dokument zu stornieren

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
de_DE: Bitte aktivieren Sie das standardmäßig eingehende Konto, bevor Sie die Daily Work Summary Group erstellen

en: Please enter the designation
de_DE: Bitte geben Sie die Position ein

en: Please see attachment
de_DE: Siehe Anhang

en: Please select Company and Designation
de_DE: Bitte wählen Sie Unternehmen und Position

en: Please select Employee
de_DE: Bitte wählen Sie Mitarbeiter

en: Please select Employee first.
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst Mitarbeiter.

en: Please select From Date and Payroll Frequency first
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst das Ab-Datum und die Häufigkeit aus

en: Please select From Date.
de_DE: Bitte wählen Sie ein „Ab Datum“.

en: Please select Shift Type and assignment date(s).
de_DE: Bitte wählen Sie Schichttyp und Zuweisungsdaten aus.

en: Please select a Company
de_DE: Bitte ein Unternehmen auswählen

en: Please select a company first
de_DE: Bitte wählen Sie zunächst ein Unternehmen aus

en: Please select a company first.
de_DE: Bitte wählen Sie zunächst ein Unternehmen aus.

en: Please select a csv file
de_DE: Bitte eine CSV-Datei auswählen.

en: Please select a date.
de_DE: Bitte wählen Sie ein Datum aus.

en: Please select an Applicant
de_DE: Bitte wählen Sie einen Bewerber aus

en: Please select at least one Shift Request to perform this action.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens eine Schichtanforderung aus, um diese Aktion durchzuführen.

en: Please select at least one employee to perform this action.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Mitarbeiter aus, um diese Aktion auszuführen.

en: Please select at least one row to perform this action.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens eine Zeile aus, um diese Aktion auszuführen.

en: Please select company.
de_DE: Bitte wählen Sie ein Unternehmen aus.

en: Please select employee first
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst einen Mitarbeiter aus

en: Please select employees to create appraisals for
de_DE: Bitte wählen Sie Mitarbeiter aus, für die Sie Beurteilungen erstellen möchten

en: Please select month and year.
de_DE: Bitte wählen Sie Monat und Jahr aus.

en: Please select the Appraisal Cycle first.
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst den Beurteilungszyklus aus.

en: Please select the attendance status.
de_DE: Bitte wählen Sie den Anwesenheitsstatus aus.

en: Please select the employees you want to mark attendance for.
de_DE: Bitte wählen Sie die Mitarbeiter aus, für die Sie die Anwesenheit markieren möchten.

en: Please select the salary slips to email
de_DE: Bitte wählen Sie die Gehaltsabrechnungen aus, die Sie per E-Mail versenden möchten

en: Please select {0}
de_DE: Bitte {0} auswählen

en: Please set "Default Payroll Payable Account" in Company Defaults
de_DE: Bitte setzen Sie das Standard-Verbindlichkeitskonto für Lohn- und Gehaltsabrechnung in den Unternehmenseinstellungen

en: Please set Earning Component for Leave type: {0}.
de_DE: Bitte stellen Sie die Verdienstkomponente für die Abwesenheitsart ein: {0}.

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
de_DE: Bitte stellen Sie die Personalabrechnung basierend auf den Einstellungen für die Personalabrechnung ein

en: Please set Relieving Date for employee: {0}
de_DE: Bitte legen Sie das Austrittsdatum für den Mitarbeiter fest: {0}

en: Please set a Default Cash Account in Company defaults
de_DE: Bitte legen Sie in den Unternehmenseinstellungen ein Standard-Kassenkonto fest

en: Please set account in Salary Component {0}
de_DE: Bitte legen Sie das Konto in der Gehaltskomponente {0} fest

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
de_DE: Bitte legen Sie eine Email-Vorlage für Benachrichtigung über neuen Urlaubsantrag in den HR-Einstellungen fest.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
de_DE: Bitte legen Sie die Email-Vorlage für Statusänderung eines Urlaubsantrags in den HR-Einstellungen fest.

en: Please set the Appraisal Template for all the {0} or select the template in the Employees table below.
de_DE: Bitte stellen Sie die Beurteilungsvorlage für alle {0} ein oder wählen Sie die Vorlage in der Tabelle Mitarbeiter unten aus.

en: Please set the Company
de_DE: Bitte setzen Sie das Unternehmen

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
de_DE: Bitte setzen Sie das Datum des Beitritts für Mitarbeiter {0}

en: Please set the Holiday List.
de_DE: Bitte stellen Sie die Liste der arbeitsfreien Tage ein.

en: Please set the relieving date for employee {0}
de_DE: Bitte legen Sie das Austrittsdatum für den Mitarbeiter {0} fest

en: Please set {0} and {1} in {2}.
de_DE: Bitte stellen Sie {0} und {1} in {2} ein.

en: Please set {0} for Employee {1}
de_DE: Bitte setzen Sie {0} für Mitarbeiter {1}

en: Please set {0} for the Employee: {1}
de_DE: Bitte stellen Sie {0} für den Mitarbeiter ein: {1}

en: Please set {0}.
de_DE: Bitte {0} setzen.

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
de_DE: Bitte richten Sie das Employee Naming System unter Human Resource&gt; HR Settings ein

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
de_DE: Bitte richten Sie die Nummerierungsserie für die Teilnahme über Setup&gt; Nummerierungsserie ein

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
de_DE: Bitte teilen Sie Ihr Feedback mit dem Training ab, indem Sie auf &#39;Training Feedback&#39; und dann &#39;New&#39; klicken.

en: Please specify the job applicant to be updated.
de_DE: Bitte geben Sie den Bewerber an, der aktualisiert werden soll.

en: Please submit the {0} before marking the cycle as Completed
de_DE: Bitte buchen Sie die {0}, bevor Sie den Zyklus als abgeschlossen markieren

en: Please update your status for this training event
de_DE: Bitte aktualisieren Sie Ihren Status für diese Trainingsveranstaltung

note: Label of the posted_on (Datetime) field in DocType 'Job Opening'
en: Posted On
de_DE: Gepostet am

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
de_DE: Buchungsdatum

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Posting date
de_DE: Buchungsdatum

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
de_DE: Bevorzugte Wohngegend

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
de_DE: Anwesend

note: Label of the prevent_self_leave_approval (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Prevent self approval for leaves even if user has permissions
de_DE: Verhindert die Selbstgenehmigung für Urlaub, auch wenn der Benutzer über die entsprechenden Berechtigungen verfügt.

en: Preview Salary Slip
de_DE: Vorschau Gehaltsabrechnung

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Print Heading
de_DE: Druck-Kopfzeile

en: Printed On {0}
de_DE: Gedruckt am {0}

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
de_DE: Druckdetails

en: Privilege Leave
de_DE: Bevorzugter Urlaub

en: Probation
de_DE: Probezeit

en: Probationary Period
de_DE: Probezeit

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
de_DE: Anwesenheit verarbeiten nach

en: Process Requests
de_DE: Anfragen verarbeiten

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Process Shift Requests
de_DE: Schichtanfragen verarbeiten

en: Process {0} Shift Request(s) as <b>{1}</b>?
de_DE: {0} Schichtanforderung(en) als <b>{1}</b> verarbeiten?

en: Processing Requests
de_DE: Anfragen verarbeiten

en: Processing Requests...
de_DE: Anfragen verarbeiten...

en: Processing of Shift Requests has been queued. It may take a few minutes.
de_DE: Die Verarbeitung von Schichtanfragen wurde in die Warteschlange gestellt. Dies kann einige Minuten dauern.

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
de_DE: Gewerbliche Steuerabzüge

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
de_DE: Kompetenz

en: Profile
de_DE: Profil

en: Profit
de_DE: Gewinn

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
de_DE: Fortschritt

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
de_DE: Projekt

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Project Profitability
de_DE: Projektrentabilität

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Promotion
de_DE: Beförderung

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
de_DE: Aktionsdatum

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
de_DE: Eigenschaft

en: Property already added
de_DE: Die Eigenschaft wurde bereits hinzugefügt

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
de_DE: Provident Fund Abzüge

note: Label of the publish_applications_received (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Applications Received
de_DE: Anzahl der eingegangenen Bewerbungen veröffentlichen

note: Label of the publish_salary_range (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish Salary Range
de_DE: Lohnspanne veröffentlichen

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
de_DE: Veröffentlichen Sie auf der Website

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
de_DE: Zweck

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose & Amount
de_DE: Zweck & Betrag

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
de_DE: Zweck der Reise

en: Push Notification permission denied
de_DE: Berechtigung für Push-Benachrichtigung verweigert

en: Push notifications disabled
de_DE: Push-Benachrichtigungen deaktiviert

en: Push notifications have been disabled on your site
de_DE: Die Push-Benachrichtigungen wurden auf Ihrer Instanz deaktiviert

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
de_DE: Quartalsweise

note: Label of the questionnaire_email_sent (Check) field in DocType 'Exit Interview'
en: Questionnaire Email Sent
de_DE: Fragebogen per E-Mail gesendet

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
de_DE: In der Warteschlange

note: Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the quick_filters_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Quick Filters
de_DE: Schnellfilter

note: Description of the 'Checkin Radius' (Int) field in DocType 'Shift Location'
en: Radius within which check-in is allowed (in meters)
de_DE: Radius, innerhalb dessen der Check-in erlaubt ist (in Meter)

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
de_DE: Gemeldet von

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
de_DE: Einzelpreis

note: Label of the rate_goals_manually (Check) field in DocType 'Appraisal'
en: Rate Goals Manually
de_DE: Ziele manuell bewerten

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
de_DE: Bewertung

note: Label of the rating_criteria (Table) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Rating Criteria
de_DE: Bewertungskriterien

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Appraisal' Label of the ratings_section (Section Break) field in DocType 'Interview'
en: Ratings
de_DE: Bewertungen

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
de_DE: Abwesenheiten neu zuteilen

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
de_DE: Lesen

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
de_DE: Grund

note: Label of the reason_for_requesting (Text) field in DocType 'Job Requisition'
en: Reason for Requesting
de_DE: Grund der Anfrage

note: Label of the reason_for_withholding_salary (Small Text) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Reason for Withholding Salary
de_DE: Grund für die Einbehaltung des Gehalts

en: Reason for skipping auto attendance:
de_DE: Grund für das Überspringen der automatischen Anwesenheit:

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
de_DE: Forderungen

en: Recent Attendance Requests
de_DE: Aktuelle Anwesenheitsanfragen

en: Recent Expenses
de_DE: Kürzliche Ausgaben

en: Recent Leaves
de_DE: Aktuelle Abwesenheiten

en: Recent Shift Requests
de_DE: Aktuelle Schichtanfragen

note: Description of the 'Automatically update Last Sync of Checkin' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Recommended for a single biometric device / checkins via mobile app
de_DE: Empfohlen für ein einzelnes biometrisches Gerät / Check-ins über eine mobile App

note: Name of a Workspace
en: Recruitment
de_DE: Rekrutierung

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
de_DE: Rekrutierungsanalyse

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Red
de_DE: Rot

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
de_DE: Referenz

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
de_DE: Referenz

note: Label of the reference_document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_name (Data) field in DocType 'PWA Notification'
en: Reference Document Name
de_DE: Name des Referenzdokuments

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
de_DE: Referenz-Dokumententyp

en: Reference: {0}
de_DE: Referenz: {0}

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
de_DE: Referenzen

note: Label of the referral_payment_status (Select) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Bonus Payment Status
de_DE: Empfehlungsbonus Zahlungsstatus

note: Label of the referral_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referral Details
de_DE: Empfehlungsdetails

note: Label of the referrer_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Details
de_DE: Details zum Empfehler

note: Label of the referrer_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer Name
de_DE: Name des Empfehlers

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
de_DE: Betankungs Einzelheiten

en: Reject
de_DE: Ablehnen

en: Reject Employee Referral
de_DE: Mitarbeiterempfehlung ablehnen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
de_DE: Abgelehnt

en: Release Withheld Salaries
de_DE: Einbehaltene Gehälter freigeben

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Released
de_DE: Freigegeben

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
de_DE: Freistellungsdatum

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
de_DE: Freistellungsdatum

en: Relieving Date Missing
de_DE: Austrittsdatum fehlt

en: Reload
de_DE: Neu laden

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
de_DE: Verbleibende Vorteile (jährlich)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
de_DE: Bemerkung

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
de_DE: Anmerkungen

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
de_DE: Vorher erinnern

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
de_DE: Erinnert

note: Label of the mail_details (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
de_DE: Erinnerung

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
de_DE: Erinnerungen

note: Label of the remove_if_zero_valued (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Remove if Zero Valued
de_DE: Entfernen, wenn der Wert Null ist

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
de_DE: Gemietetes Auto

en: Reopen
de_DE: Wieder öffnen

en: Repay From Salary
de_DE: Vom Gehalt zurückzahlen

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
de_DE: Die Rückzahlung vom Gehalt kann nur für befristete Darlehen ausgewählt werden

note: Label of the repay_unclaimed_amount_from_salary (Check) field in DocType 'Employee Advance'
en: Repay Unclaimed Amount from Salary
de_DE: Nicht in Anspruch genommene Beträge vom Gehalt zurückzahlen

note: Label of the repeat_on_days (Table) field in DocType 'Shift Schedule'
en: Repeat On Days
de_DE: An Tagen wiederholen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
de_DE: Beantwortet

en: Replies
de_DE: Antworten

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
de_DE: Berichte

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Exit Interview'
en: Reports To
de_DE: Berichtet an

en: Request Attendance
de_DE: Anwesenheit beantragen

en: Request Leave
de_DE: Abwesenheit beantragen

en: Request a Leave
de_DE: Eine Abwesenheit beantragen

en: Request a Shift
de_DE: Eine Schicht beantragen

en: Request an Advance
de_DE: Einen Vorschuss beantragen

note: Label of the requested_by (Link) field in DocType 'Job Requisition' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By
de_DE: Angefordert von

note: Label of the requested_by_name (Data) field in DocType 'Job Requisition'
en: Requested By (Name)
de_DE: Angefordert von (Name)

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
de_DE: Erfordern vollständige Finanzierung

en: Required Skills
de_DE: Erforderliche Fertigkeiten

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
de_DE: Erforderlich für die Mitarbeitererstellung

en: Reschedule Interview
de_DE: Vorstellungsgespräch verschieben

en: Reset Password
de_DE: Passwort zurücksetzen

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
de_DE: Datum des Kündigungsschreibens

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
de_DE: Datum der Entscheidung

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
de_DE: Details zur Entscheidung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
de_DE: Geklärt

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
de_DE: Entschieden von

en: Responsibilities
de_DE: Verantwortung

note: Label of the restrict_backdated_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Restrict Backdated Leave Application
de_DE: Rückdatierte Abwesenheitsanträge einschränken

note: Label of the result (Select) field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
de_DE: Ergebnis

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
de_DE: Fortsetzen

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
de_DE: Resume-Anlage

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Link
de_DE: Link zum Lebenslauf

note: Label of the resume_link (Data) field in DocType 'Interview'
en: Resume link
de_DE: Link zum Lebenslauf

en: Retained
de_DE: Behalten

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
de_DE: Aufbewahrungsbonus

note: Label of the retirement_age (Data) field in DocType 'HR Settings'
en: Retirement Age (In Years)
de_DE: Renteneintrittsalter (in Jahren)

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
de_DE: Retoure

en: Return amount cannot be greater than unclaimed amount
de_DE: Der Rückgabebetrag darf nicht höher sein als der nicht beanspruchte Betrag

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
de_DE: Zurückgeschickt

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
de_DE: Rückgabebetrag

en: Review various other settings related to Employee Leaves and Expense Claim
de_DE: Überprüfen Sie verschiedene andere Einstellungen in Bezug auf Abwesenheiten von Mitarbeitern und Auslagenabrechnungen

note: Label of the reviewer_name (Data) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Reviewer Name
de_DE: Name des Überprüfers

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
de_DE: Rechts

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
de_DE: Rolle

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
de_DE: Berechtigte Rolle zum Erstellen eines zurückdatierten Urlaubsantrags

note: Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Roster
de_DE: Dienstplan

note: Label of the color (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Roster Color
de_DE: Dienstplanfarbe

note: Label of the round_name (Data) field in DocType 'Interview Round'
en: Round Name
de_DE: Rundenname

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Round off Work Experience
de_DE: Berufserfahrung abrunden

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
de_DE: Runde auf die nächste Ganzzahl

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
de_DE: Gerundete Gesamtsumme

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
de_DE: Gerundete Gesamtsumme (Firmenwährung)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
de_DE: Rundung

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
de_DE: Pfad

note: Description of the 'Job Application Route' (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route to the custom Job Application Webform
de_DE: Pfad zum benutzerdefinierten Webformular für die Stellenbewerbung

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
de_DE: Zeile {0}: Betrag oder Formel für Gehaltskomponente {1} mit Variable basierend auf steuerpflichtigem Gehalt kann nicht festgelegt werden

en: Row #{0}: The {1} Component has the options {2} and {3} enabled.
de_DE: Zeile #{0}: Für die Komponente {1} sind die Optionen {2} und {3} aktiviert.

en: Row #{0}: Timesheet amount will overwrite the Earning component amount for the Salary Component {1}
de_DE: Zeile #{0}: Der Betrag auf dem Stundenzettel überschreibt den Betrag für die Gehaltskomponente {1}

en: Row No {0}: Amount cannot be greater than the Outstanding Amount against Expense Claim {1}. Outstanding Amount is {2}
de_DE: Zeile Nr. {0}: Der Betrag darf nicht größer sein als der ausstehende Betrag der Auslagenabrechnung {1}. Der ausstehende Betrag beträgt {2}

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
de_DE: Zeile {0} # Der zugewiesene Betrag {1} darf nicht größer sein als der nicht beanspruchte Betrag {2}

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than Total amount
de_DE: Zeile {0}# Der bezahlte Betrag darf nicht größer sein als der Gesamtbetrag

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
de_DE: Zeile {0}: Bezahlter Betrag darf nicht größer sein als der geforderte Anzahlungsbetrag

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
de_DE: Zeile {0}: Die Kostenstelle {1} gehört nicht zum Unternehmen {2}

en: Row {0}: From (Year) can not be greater than To (Year)
de_DE: Zeile {0}: Von (Jahr) kann nicht größer sein als Bis (Jahr)

en: Row {0}: Goal Score cannot be greater than 5
de_DE: Zeile {0}: Zielpunktzahl darf nicht größer als 5 sein

en: Row {0}: Paid amount {1} is greater than pending accrued amount {2} against loan {3}
de_DE: Zeile {0}: Der gezahlte Betrag {1} ist größer als der ausstehende aufgelaufene Betrag {2} für das Darlehen {3}

en: Row {0}: {1}
de_DE: Zeile {0}: {1}

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
de_DE: Zeile {0}: {1} in der Tabelle der Auslagen ist erforderlich, um eine Auslagenabrechnung zu buchen.

note: Label of the gratuity_rules_section (Section Break) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Rules
de_DE: Regeln

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
de_DE: Gehalt

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
de_DE: Gehaltskomponente

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
de_DE: Gehaltskomponente

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
de_DE: Gehaltskomponente Account

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
de_DE: Gehalt Komponententyp

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
de_DE: Gehaltskomponente für Zeiterfassung basierte Abrechnung.

en: Salary Component {0} is currently not used in any Salary Structure.
de_DE: Die Gehaltskomponente {0} wird derzeit in keiner Gehaltsstruktur verwendet.

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Currency
de_DE: Gehaltswährung

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
de_DE: Gehalt Details

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
de_DE: Gehaltsdetails

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Salary Expectation
de_DE: Gehaltserwartung

en: Salary Information
de_DE: Gehaltsinformationen

note: Label of the salary_per (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Salary Paid Per
de_DE: Gehalt Bezahlt Pro

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
de_DE: Gehaltszahlungen basierend auf dem Zahlungsmodus

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
de_DE: Gehaltszahlungen über ECS

note: Name of a Workspace
en: Salary Payout
de_DE: Gehaltsauszahlung

en: Salary Range
de_DE: Gehaltsspanne

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
de_DE: Gehalt Register

note: Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the salary_slip (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the column_break_rnoq (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of 
en: Salary Slip
de_DE: Gehaltsabrechnung

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
de_DE: Gehaltsabrechnung Basierend auf Timesheet

en: Salary Slip ID
de_DE: Gehaltsabrechnung ID

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
de_DE: Gehaltsabrechnung Vorschuss

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
de_DE: Gehaltszettel Timesheet

en: Salary Slip already exists for {0} for the given dates
de_DE: Die Gehaltsabrechnung existiert bereits für {0} für die angegebenen Daten

en: Salary Slip creation is queued. It may take a few minutes
de_DE: Die Erstellung der Gehaltsabrechnung befindet sich in der Warteschlange. Es kann einige Minuten dauern

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
de_DE: Gehaltsabrechnung der Mitarbeiter {0} für diesen Zeitraum bereits erstellt

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
de_DE: Gehaltsabrechnung der Mitarbeiter {0} bereits für Zeitblatt erstellt {1}

en: Salary Slip submission is queued. It may take a few minutes
de_DE: Die Buchung der Gehaltsabrechnung steht in der Warteschlange. Es kann ein paar Minuten dauern

en: Salary Slips
de_DE: Gehaltsabrechnungen

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
de_DE: Lohnzettel erstellt

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
de_DE: Gehaltszettel eingereicht

en: Salary Slips submitted for period from {0} to {1}
de_DE: Gehaltsabrechnungen gebucht für den Zeitraum von {0} bis {1}

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
de_DE: Gehaltsstruktur

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
de_DE: Zuordnung der Gehaltsstruktur

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
de_DE: Die Gehaltsstrukturzuordnung für den Mitarbeiter ist bereits vorhanden

en: Salary Structure Missing
de_DE: Gehaltsstruktur Fehlende

en: Salary Structure must be submitted before submission of {0}
de_DE: Die Gehaltsstruktur muss vor der Einreichung von {0} gebucht werden

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
de_DE: Gehaltsstruktur für Mitarbeiter {0} und Datum {1} nicht gefunden

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
de_DE: Gehaltsstruktur sollte flexible Leistungskomponente (n) haben, um den Leistungsbetrag auszuzahlen

en: Salary Structure {0} does not belong to company {1}
de_DE: Gehaltsstruktur {0} gehört nicht zum Unternehmen {1}

en: Salary Structures updated successfully
de_DE: Gehaltsstrukturen erfolgreich aktualisiert

note: Label of the salary_withholding (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Withholding
de_DE: Gehaltseinbehalt

note: Label of the salary_withholding_cycle (Data) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Withholding Cycle
de_DE: Zyklus der Gehaltseinbehaltung

en: Salary Withholding {0} already exists for employee {1} for the selected period
de_DE: Gehaltseinbehalt {0} existiert bereits für Mitarbeiter {1} für den ausgewählten Zeitraum

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
de_DE: Gehalt bereits verarbeitet für den Zeitraum zwischen {0} und {1}, freiBewerbungsFrist kann nicht zwischen diesem Datum liegen.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
de_DE: Gehaltsaufteilung nach Einkommen und Abzügen.

note: Description of the 'Applicable Earnings Component' (Table MultiSelect) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Salary components should be part of the Salary Structure.
de_DE: Gehaltskomponenten sollten Teil der Gehaltsstruktur sein.

en: Salary slip emails have been enqueued for sending. Check {0} for status.
de_DE: E-Mails mit Gehaltsabrechnungen wurden in die Warteschlange für den Versand gestellt. Prüfen Sie den Status unter {0}.

en: Sales Invoice
de_DE: Ausgangsrechnung

en: Same Company is entered more than once
de_DE: Das selbe Unternehmen wurde mehrfach angegeben

en: Sanctioned
de_DE: sanktionierte

note: Label of the sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Sanctioned Amount
de_DE: Genehmigter Betrag

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
de_DE: Genehmigter Betrag kann nicht größer als geforderter Betrag in Zeile {0} sein.

en: Saturday
de_DE: Samstag

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
de_DE: Geplant

note: Label of the scheduled_on (Date) field in DocType 'Interview'
en: Scheduled On
de_DE: Geplant am

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
de_DE: Punktzahl (0-5)

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
de_DE: Erreichte Punktzahl

en: Score must be less than or equal to 5
de_DE: Punktzahl muß kleiner oder gleich 5 sein

en: Scores
de_DE: Punktzahl

en: Search for Jobs
de_DE: Nach Stellen suchen

en: Select Company
de_DE: Unternehmen auswählen

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
de_DE: Mitarbeiter auswählen

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
de_DE: Wählen Sie ein Zahlungskonto für die Buchung

en: Select Payroll Frequency.
de_DE: Wählen Sie die Häufigkeit der Lohn- und Gehaltsabrechnung.

en: Select Payroll Period
de_DE: Abrechnungszeitraum auswählen

en: Select Property
de_DE: Wählen Sie Eigenschaft

en: Select Shift Requests
de_DE: Schichtanfragen auswählen

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
de_DE: Bitte Geschäftsbedingungen auswählen

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
de_DE: Wählen Sie Benutzer aus

en: Select an employee to get the employee advance.
de_DE: Wählen Sie einen Mitarbeiter aus, um den Mitarbeiter vorab zu erreichen.

en: Select the Employee for which you want to allocate leaves.
de_DE: Wählen Sie den Mitarbeiter, für den Sie Abwesenheiten zuteilen möchten.

en: Select the Employee.
de_DE: Mitarbeiter auswählen.

en: Select the Leave Type like Sick leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
de_DE: Wählen Sie die Abwesenheitsart, wie z. B. krankheitsbedingte Abwesenheit, Erholungsurlaub, etc.

en: Select the date after which this Leave Allocation will expire.
de_DE: Wählen Sie das Datum, nach dem dieses Abwesenheitskontingent abläuft.

en: Select the date from which this Leave Allocation will be valid.
de_DE: Wählen Sie das Datum aus, ab dem dieses Abwesenheitskontingent gültig sein soll.

en: Select the end date for your Leave Application.
de_DE: Wählen Sie das Enddatum für Ihren Abwesenheitsantrag.

en: Select the start date for your Leave Application.
de_DE: Wählen Sie das Startdatum für Ihren Abwesenheitsantrag.

note: Description of the 'Enabled' (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Select this if you want shift assignments to be automatically created indefinitely.
de_DE: Wählen Sie diese Option, wenn Sie möchten, dass Schichtzuweisungen automatisch auf unbestimmte Zeit erstellt werden.

en: Select type of leave the employee wants to apply for, like Sick Leave, Privilege Leave, Casual Leave, etc.
de_DE: Wählen Sie die Art der Abwesenheit aus, die der Mitarbeiter beantragen möchte, z. B. Krankheit, Erholungsurlaub, usw.

en: Select your Leave Approver i.e. the person who approves or rejects your leaves.
de_DE: Wählen Sie Ihren Abwesenheitsgenehmiger, d.h. die Person, die Ihre Abwesenheiten genehmigt oder ablehnt.

en: Select {0}
de_DE: {0} auswählen

note: Label of the self_appraisal_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal'
en: Self Appraisal
de_DE: Selbstbeurteilung

en: Self Appraisal Pending: {0}
de_DE: Selbstbeurteilung ausstehend: {0}

en: Self Appraisal Score
de_DE: Ergebnis der Selbsteinschätzung

en: Self Score
de_DE: Selbstbewertung

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
de_DE: Selbststudium

en: Self-approval for leaves is not allowed
de_DE: Selbstgenehmigung für Abwesenheiten ist nicht erlaubt

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
de_DE: Die E-Mails senden um

en: Send Exit Questionnaire
de_DE: Austrittsfragebogen senden

en: Send Exit Questionnaires
de_DE: Austrittsfragebögen versenden

note: Label of the send_interview_feedback_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Feedback Reminder
de_DE: Erinnerung an Vorstellungsgesprächs-Feedback senden

note: Label of the send_interview_reminder (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Interview Reminder
de_DE: Erinnerung an Vorstellungsgespräch senden

note: Label of the send_leave_notification (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Send Leave Notification
de_DE: Abwesenheitsbenachrichtigung senden

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
de_DE: Absender

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
de_DE: Absender E-Mail

en: Sending Failed due to missing email information for employee(s): {1}
de_DE: Senden fehlgeschlagen aufgrund fehlender E-Mail-Informationen für Mitarbeiter: {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
de_DE: Gesendet

en: Sent Successfully: {0}
de_DE: Erfolgreich gesendet: {0}

en: Sep
de_DE: Sep.

note: Label of the table_for_activity (Section Break) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Activities
de_DE: Trennungsaktivitäten

note: Label of the boarding_begins_on (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Separation Begins On
de_DE: Die Trennung beginnt am

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
de_DE: Nummernkreis

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service
de_DE: Dienst

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
de_DE: Wartungsdetails

en: Service Expense
de_DE: Dienstzeitaufwand

en: Service Expenses
de_DE: Wartungsaufwand

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the service_item (Data) field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
de_DE: Wartungsartikel

note: Description of the 'Current Work Experience' (Table) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Set "From(Year)" and "To(Year)" to 0 for no upper and lower limit.
de_DE: Setzen Sie „Von (Jahr)“ und „Bis (Jahr)“ auf 0, um die Ober- und Untergrenze zu deaktivieren.

note: Label of the set_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Set Assignment Details
de_DE: Zuweisungsdetails festlegen

note: Label of the allocate_leaves_section (Section Break) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Set Leave Details
de_DE: Details zur Abwesenheit einstellen

en: Set Relieving Date for Employee: {0}
de_DE: Austrittsdatum für Mitarbeiter festlegen: {0}

note: Description of the 'Get Employees' (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Set filters to fetch employees
de_DE: Filter zum Abrufen von Mitarbeitern festlegen

note: Description of the 'Opening Balances' (Section Break) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Set opening balances for earnings and taxes from the previous employer
de_DE: Eröffnungssalden für Verdienste und Steuern des vorherigen Arbeitgebers festlegen

note: Description of the 'Filters' (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Set optional filters to fetch employees in the appraisee list
de_DE: Legen Sie optionale Filter fest, um Mitarbeiter in der Beurteilungsliste zu finden

en: Set the default account for the {0} {1}
de_DE: Legen Sie das Standardkonto für {0} {1} fest

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Set the frequency for holiday reminders
de_DE: Häufigkeit von Feiertagserinnerungen

note: Description of the 'Employee Promotion Details' (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Set the properties that should be updated in the Employee master on promotion submission
de_DE: Legen Sie die Eigenschaften fest, die im Mitarbeiterstamm bei der Buchung einer Beförderung aktualisiert werden sollen

en: Set the status to {0} if required.
de_DE: Setzen Sie den Status bei Bedarf auf {0}.

en: Set {0} for selected employees
de_DE: Setzen Sie {0} für ausgewählte Mitarbeiter

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Settings Missing
de_DE: Einstellungen fehlen

en: Settle all Payables and Receivables before submission
de_DE: Begleichen Sie alle Verbindlichkeiten und Forderungen vor der Buchung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
de_DE: Erledigt

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
de_DE: Einrichtung

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the shift (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the shift (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
de_DE: Schicht

note: Name of a Workspace
en: Shift & Attendance
de_DE: Schicht & Anwesenheit

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
de_DE: Tatsächliches Ende verschieben

en: Shift Actual End Time
de_DE: Tatsächliches Schichtende

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
de_DE: Tatsächlichen Start verschieben

en: Shift Actual Start Time
de_DE: Tatsächlicher Schichtbeginn

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
de_DE: Schicht-Zuordnung

note: Label of the shift_assignment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Assignment Details
de_DE: Details zur Schichtzuweisung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment Tool
de_DE: Tool zur Schichtzuweisung

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
de_DE: Schichtzuweisung: {0} erstellt für Mitarbeiter: {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Attendance
de_DE: Anwesenheit in der Schicht

note: Label of the shift_details_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the schedule_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Details
de_DE: Shicht-Details

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
de_DE: Schichtende

en: Shift End Time
de_DE: Schicht-Endzeit

note: Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_location (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Location
de_DE: Standort der Schicht

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
de_DE: Schichtanforderung

en: Shift Request Approver
de_DE: Genehmiger für Schichtanfragen

note: Label of the shift_request_filters_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Request Filters
de_DE: Filter für Schichtanfragen

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests ending before this date will be excluded.
de_DE: Schichtanfragen, die vor diesem Datum enden, werden nicht berücksichtigt.

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Shift Requests starting after this date will be excluded.
de_DE: Schichtanfragen, die nach diesem Datum beginnen, werden nicht berücksichtigt.

note: Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Name of a DocType Label of the shift_schedule (Link) field in DocType 'Shift Schedule Assignment' Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Schedule
de_DE: Zeitplan für die Schicht

note: Label of the shift_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Shift Settings
de_DE: Schichteinstellungen

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
de_DE: Schichtstart

en: Shift Start Time
de_DE: Schicht Startzeit

note: Label of the shift_status (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Shift Status
de_DE: Schichtstatus

note: Label of the shift_timings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Timings
de_DE: Schichtzeiten

en: Shift Tools
de_DE: Schicht Werkzeuge

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
de_DE: Schicht-Art

en: Shift has been successfully updated to {0}.
de_DE: Schicht wurde erfolgreich auf {0} aktualisiert.

note: Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Shifts
de_DE: Schichten

en: Show Employee
de_DE: Mitarbeiter anzeigen

note: Label of the show_leave_balances_in_salary_slip (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Show Leave Balances in Salary Slip
de_DE: Abwesenheiten in der Gehaltsabrechnung anzeigen

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
de_DE: Abwesenheiten aller Abteilungsmitglieder im Kalender anzeigen

en: Show Salary Slip
de_DE: Anzeigen Gehaltsabrechnung

en: Sick Leave
de_DE: Krankheitsbedingte Abwesenheit

en: Single Assignment
de_DE: Einzelne Zuweisung

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
de_DE: Fertigkeit

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Name of a DocType
en: Skill Assessment
de_DE: Bewertung der Fähigkeiten

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
de_DE: Name der Fertigkeit

note: Label of the skills_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Skills
de_DE: Fertigkeiten

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
de_DE: Automatische Teilnahme überspringen

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
de_DE: Überspringen der Gehaltsstrukturzuordnung für die folgenden Mitarbeiter, da bereits Gehaltsstrukturzuordnungssätze für diese vorhanden sind. {0}

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
de_DE: Quellcode

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
de_DE: Quellenname

note: Label of the source_and_rating_section (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Source and Rating
de_DE: Quelle und Bewertung

en: Source and target shifts cannot be the same
de_DE: Quell- und Zielschichten können nicht identisch sein

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
de_DE: Gesponserte Menge

note: Label of the staffing_details (Table) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Staffing Details
de_DE: Personalplanung Details

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
de_DE: Personalplanung

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
de_DE: Personalplanung Detail

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
de_DE: Personalplan {0} existiert bereits für Position {1}

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
de_DE: Standard Steuerbefreiungsbetrag

note: Label of the standard_working_hours (Float) field in DocType 'HR Settings'
en: Standard Working Hours
de_DE: Standard-Arbeitszeiten

en: Start
de_DE: Starten

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
de_DE: Startdatum

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
de_DE: Startzeit

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
de_DE: Start- und Enddatum liegen nicht in einer gültigen Abrechnungsperiode. {0} kann nicht berechnet werden.

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
de_DE: Start- und Enddatum, die nicht in einer gültigen Abrechnungsperiode sind, können {0} nicht berechnen.

en: Start date: {0}
de_DE: Startdatum: {0}

en: Start time and end time cannot be same.
de_DE: Start- und Endzeit dürfen nicht identisch sein.

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
de_DE: Statistische Komponente

note: Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day_status (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Status for Other Half
de_DE: Status für die andere Hälfte

en: Stock Options
de_DE: Lager-Optionen

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
de_DE: Benutzer davon abhalten, Urlaubsanträge für folgende Tage einzureichen.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
de_DE: Streng basierend auf dem Protokolltyp beim Einchecken von Mitarbeitern

en: Structures have been assigned successfully
de_DE: Strukturen wurden erfolgreich zugewiesen

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
de_DE: Betreff

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
de_DE: Abgabetermin

en: Submission Failed
de_DE: Buchung fehlgeschlagen

en: Submission of {0} before {1} is not allowed
de_DE: Die Buchung von {0} vor {1} ist nicht erlaubt

en: Submit
de_DE: Buchen

en: Submit Feedback
de_DE: Feedback senden

en: Submit Now
de_DE: Jetzt einreichen

en: Submit Proof
de_DE: Nachweis einreichen

en: Submit Salary Slip
de_DE: Gehaltsabrechnung übertragen

en: Submit this Leave Application to confirm.
de_DE: Buchen Sie diesen Abwesenheitsantrag zur Bestätigung.

en: Submit this to create the Employee record
de_DE: Übergeben Sie dies, um den Mitarbeiterdatensatz zu erstellen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
de_DE: Gebucht

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
de_DE: Gehaltsabrechnungen werden gebucht und Buchungssätze erstellt...

en: Submitting Salary Slips...
de_DE: Lohnzettel einreichen ...

en: Subsidiary companies have already planned for {1} vacancies at a budget of {2}. Staffing Plan for {0} should allocate more vacancies and budget for {3} than planned for its subsidiary companies
de_DE: Die Tochterunternehmen haben bereits {1} freie Stellen mit einem Budget von {2} eingeplant. Der Personalplan für {0} sollte mehr freie Stellen und mehr Budget für {3} vorsehen als für die Tochterunternehmen geplant

en: Success
de_DE: Erfolg

en: Successfully created {0} for employees:
de_DE: {0} für Mitarbeiter erfolgreich erstellt:

en: Successfully {0} {1} for the following employees:
de_DE: Erfolgreich {0} {1} für die folgenden Mitarbeiter:

en: Summarized View
de_DE: Zusammenfassende Ansicht

en: Sunday
de_DE: Sonntag

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
de_DE: Lieferant

en: Suspended
de_DE: Suspendiert

en: Sync {0}
de_DE: {0} synchronisieren

en: Syntax error
de_DE: Syntaxfehler

en: Syntax error in condition: {0} in Income Tax Slab
de_DE: Syntaxfehler in der Bedingung: {0} in der Einkommensteuertabelle

note: Name of a role
en: System Manager
de_DE: System-Manager

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
de_DE: Vorgang

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
de_DE: Gewichtung der Aufgabe

note: Name of a Workspace
en: Tax & Benefits
de_DE: Steuern & Sozialleistungen

note: Label of the tax_deducted_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Tax Deducted Till Date
de_DE: Abgezogene Steuern bis Datum

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
de_DE: Steuerbefreiungskategorie

note: Label of the section_break_8 (Tab Break) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the tax_exemption_declaration (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Tax Exemption Declaration
de_DE: Erklärung zur Steuerbefreiung

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
de_DE: Steuerbefreiungsbeweise

note: Label of a Card Break in the Tax & Benefits Workspace
en: Tax Setup
de_DE: Steuereinstellungen

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
de_DE: Steuer auf zusätzliches Gehalt

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
de_DE: Steuer auf flexiblen Vorteil

note: Label of the taxable_earnings_till_date (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Taxable Earnings Till Date
de_DE: Steuerpflichtiges Einkommen bis heute

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
de_DE: Steuerbare Lohnplatte

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
de_DE: Steuerbare Lohnplatten

note: Label of the taxes_and_charges_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Taxes & Charges
de_DE: Steuern & Abgaben

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
de_DE: Steuern und Abgaben auf die Einkommensteuer

en: Team Leaves
de_DE: Team-Abwesenheiten

en: Team Requests
de_DE: Anfragen des Teams

en: Team Updates
de_DE: Team-Updates

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
de_DE: Vorlagenname

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
de_DE: Geschäftsbedingungen

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen

en: Thank you
de_DE: Danke

note: Description of the 'Payroll Date' (Date) field in DocType 'Additional Salary'
en: The date on which Salary Component with Amount will contribute for Earnings/Deduction in Salary Slip.
de_DE: Das Datum, an dem die Gehaltskomponente mit dem Betrag zum Verdienst/Abzug in der Gehaltsabrechnung beitragen wird.

note: Description of the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: The day of the month when leaves should be allocated
de_DE: Der Tag des Monats, an dem Abwesenheiten zugeteilt werden sollen

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
de_DE: Der Tag/die Tage, für den/die Sie Urlaub beantragen, sind Ferien. Deshalb müssen Sie keinen Urlaub beantragen.

en: The days between {0} to {1} are not valid holidays.
de_DE: Die Tage zwischen {0} und {1} sind keine gültigen Feiertage.

en: The fraction of Daily Salary per Leave should be between 0 and 1
de_DE: Der Anteil des Tagesgehalts pro Abwesenheit sollte zwischen 0 und 1 liegen.

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
de_DE: Der Bruchteil des Tageslohns, der für die halbtägige Anwesenheit zu zahlen ist

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
de_DE: Die Gehaltsabrechnung, die per E-Mail an den Mitarbeiter gesendet wird, ist passwortgeschützt. Das Passwort wird basierend auf der Passwortrichtlinie generiert.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
de_DE: Die Zeit nach dem Schichtstart, zu der der Check-in als verspätet gilt (in Minuten).

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
de_DE: Die Zeit vor dem Schichtende, zu der der Check-out als früh angesehen wird (in Minuten).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
de_DE: Die Zeit vor dem Schichtbeginn, in der der Mitarbeiter-Check-in für die Anwesenheit berücksichtigt wird.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
de_DE: Theorie

en: There are more holidays than working days this month.
de_DE: Es gibt mehr Feiertage als Arbeitstage in diesem Monat.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
de_DE: Es gibt keine offenen Stellen im Besetzungsplan {0}

en: There is no Salary Structure assigned to {0}. First assign a Salary Stucture.
de_DE: {0} ist noch keine Gehaltsstruktur zugewiesen. Weisen Sie zunächst eine Gehaltsstruktur zu.

en: There's no Employee with Salary Structure: {0}. Assign {1} to an Employee to preview Salary Slip
de_DE: Es gibt keinen Mitarbeiter mit der Gehaltsstruktur: {0}. Weisen Sie {1} einem Mitarbeiter zu, um eine Vorschau der Gehaltsabrechnung anzuzeigen

note: Description of the 'Is Optional Leave' (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: These leaves are holidays permitted by the company however, availing it is optional for an Employee.
de_DE: Diese Abwesenheiten sind vom Unternehmen genehmigte Urlaubstage, deren Inanspruchnahme dem Arbeitnehmer jedoch freigestellt ist.

en: This action will prevent making changes to the linked appraisal feedback/goals.
de_DE: Diese Aktion verhindert, dass Sie Änderungen an den verknüpften Beurteilungsrückmeldungen/-zielen vornehmen.

en: This compensatory leave will be applicable from {0}.
de_DE: Dieser Ausgleichsurlaub gilt ab {0}.

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
de_DE: Dieser Mitarbeiter hat bereits ein Protokoll mit demselben Zeitstempel. {0}

en: This error can be due to invalid formula or condition.
de_DE: Dieser Fehler kann auf eine ungültige Formel oder Bedingung zurückzuführen sein.

en: This error can be due to invalid syntax.
de_DE: Dieser Fehler kann auf eine ungültige Syntax zurückzuführen sein.

en: This error can be due to missing or deleted field.
de_DE: Dieser Fehler kann auf ein fehlendes oder gelöschtes Feld zurückzuführen sein.

en: This field allows you to set the maximum number of consecutive leaves an Employee can apply for.
de_DE: In diesem Feld können Sie die maximale Anzahl von aufeinanderfolgenden Abwesenheiten festlegen, die ein Mitarbeiter beantragen kann.

en: This field allows you to set the maximum number of leaves that can be allocated annually for this Leave Type while creating the Leave Policy
de_DE: In diesem Feld können Sie bei der Erstellung der Abwesenheitsart die maximale Anzahl von Abwesenheiten festlegen, die jährlich für diese Abwesenheitsart vergeben werden können

en: This is based on the attendance of this Employee
de_DE: Dies hängt von der Anwesenheit dieses Mitarbeiters ab

en: This method is only meant for developer mode
de_DE: Diese Methode ist nur für den Entwicklermodus gedacht

en: This will overwrite the tax component {0} in the salary slip and tax won't be calculated based on the Income Tax Slabs
de_DE: Dadurch wird die Steuerkomponente {0} in der Gehaltsabrechnung überschrieben und die Steuer wird nicht auf Grundlage der Einkommenssteuerklassen berechnet

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
de_DE: Dies wird Gehaltsabrechnungen übermitteln und eine periodengerechte Journalbuchung erstellen. Willst du fortfahren?

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
de_DE: Zeit

en: Time Interval
de_DE: Zeitintervall

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
de_DE: Zeitblatt

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
de_DE: Zeit nach Schichtende, in der der Check-out für die Anwesenheit in Betracht gezogen wird.

note: Description of the 'Time to Fill' (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time taken to fill the open positions
de_DE: Zeitaufwand für die Besetzung der offenen Stellen

note: Label of the time_to_fill (Duration) field in DocType 'Job Requisition'
en: Time to Fill
de_DE: Zeit zum Besetzen

note: Label of the timelines_tab (Section Break) field in DocType 'Job Requisition'
en: Timelines
de_DE: Zeitleisten

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
de_DE: Zeiterfassung

note: Label of the timesheets_section (Section Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Timesheet Details
de_DE: Stundenzettel Details

en: Timing
de_DE: Zeitliche Koordinierung

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
de_DE: Bezeichnung

en: To
de_DE: An

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
de_DE: Zu Betrag

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
de_DE: Bis Datum

en: To Date cannot be before From Date
de_DE: Bis-Datum kann nicht vor Von-Datum liegen

en: To Date should be greater than From Date
de_DE: Bis Datum sollte größer als Von Datum sein

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
de_DE: Bis Uhrzeit

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
de_DE: An Benutzer

en: To allow this, enable {0} under {1}.
de_DE: Um dies zu ermöglichen, aktivieren Sie {0} unter {1}.

en: To apply for a Half Day check 'Half Day' and select the Half Day Date
de_DE: Um einen Halbtag zu beantragen, markieren Sie 'Halbtag' und wählen Sie das Halbtagsdatum aus

en: To date can not be equal or less than from date
de_DE: Bis heute kann nicht gleich oder weniger als von Datum sein

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
de_DE: Bisher kann das Entlastungsdatum des Mitarbeiters nicht überschritten werden.

en: To date can not be less than from date
de_DE: Bis heute kann nicht weniger als von Datum sein

en: To date can not greater than employee's relieving date
de_DE: Bis heute kann nicht mehr als Entlastungsdatum des Mitarbeiters sein

en: To date cannot be before from date
de_DE: Das Bis-Datum kann nicht vor dem Von-Datum liegen

en: To overwrite the salary component amount for a tax component, please enable {0}
de_DE: Um den Betrag der Gehaltskomponente für eine Steuerkomponente zu überschreiben, aktivieren Sie bitte {0}

note: Label of the to_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule Slab'
en: To(Year)
de_DE: Bis (Jahr)

en: To(Year) year can not be less than From(year)
de_DE: Bis (Jahr) darf nicht kleiner sein als Von (Jahr)

en: Today is {0}'s birthday 🎉
de_DE: Heute ist {0}s Geburtstag 🎉

en: Today {0} at our Company! 🎉
de_DE: Heute {0} in unserem Unternehmen! 🎉

en: Today {0} completed {1} year(s) at our Company! 🎉
de_DE: Heute ist {0} seit {1} Jahr(e) in unserem Unternehmen! 🎉

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Total
de_DE: Summe

en: Total Absent
de_DE: Summe Abwesenheit

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
de_DE: Tatsächlicher Gesamtbetrag

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
de_DE: Anzahlungen (gesamt)

note: Label of the total_allocated_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Total Allocated Leave(s)
de_DE: Gesamte zugewiesene Urlaubstage

en: Total Allocated Leaves
de_DE: Insgesamt zugeteilte Abwesenheiten

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
de_DE: Gesamtsumme

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
de_DE: Gesamterstattungsbetrag

en: Total Amount cannot be zero
de_DE: Der Gesamtbetrag kann nicht Null sein

en: Total Billed Hours
de_DE: Summe abgerechneter Stunden

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
de_DE: Gesamtforderung

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
de_DE: Gesamter deklarierter Betrag

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
de_DE: Gesamtabzug

note: Label of the base_total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction (Company Currency)
de_DE: Gesamtabzug (Währung des Unternehmens)

en: Total Early Exits
de_DE: Gesamtzahl vorzeitiger Feierabend

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
de_DE: Gesamteinnahmen

note: Label of the total_earnings (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Earnings
de_DE: Gesamtverdienst

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
de_DE: Geschätztes Gesamtbudget

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
de_DE: Geschätzte Gesamtkosten

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
de_DE: Gesamtbefreiungsbetrag

en: Total Expense Amount
de_DE: Gesamtbetrag der Ausgaben

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Goal Score
de_DE: Gesamt-Zielpunktzahl

en: Total Gross Pay
de_DE: Bruttogehalt Gesamt

en: Total Holidays
de_DE: Insgesamt freie Tage

note: Label of the total_income_tax (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Income Tax
de_DE: Einkommensteuer Gesamt

en: Total Interest Amount
de_DE: Gesamtzinsbetrag

en: Total Late Entries
de_DE: Gesamtzahl verspäteter Einträge

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
de_DE: Urlaubstage insgesamt

en: Total Leaves
de_DE: Abwesenheiten insgesamt

en: Total Leaves ({0})
de_DE: Abwesenheiten insgesamt ({0})

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
de_DE: Insgesamt zugewiesene Urlaubstage

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
de_DE: Ausbezahlte Abwesenheiten insgesamt

en: Total Loan Repayment
de_DE: Darlehensrückzahlung insgesamt

en: Total Net Pay
de_DE: Gesamtnettolohn

en: Total Non-Billed Hours
de_DE: Nicht in Rechnung gestellte Stunden insgesamt

note: Label of the total_payable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Payable Amount
de_DE: Gesamter zu zahlender Betrag

note: Label of the total_payment (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Total Payment
de_DE: Gesamte Zahlung

en: Total Present
de_DE: Summe Anwesend

note: Label of the total_receivable_amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Total Receivable Amount
de_DE: Gesamtforderungsbetrag

en: Total Resignations
de_DE: Rücktritte insgesamt

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
de_DE: Summe genehmigter Beträge

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
de_DE: Gesamtpunktzahl

note: Label of the self_score (Float) field in DocType 'Appraisal'
en: Total Self Score
de_DE: Gesamt-Selbstpunktzahl

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
de_DE: Gesamte Steuern und Gebühren

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
de_DE: Gesamtarbeitszeit

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
de_DE: Der gesamte Vorschussbetrag darf nicht höher sein als der Gesamtbetrag der Sanktion

en: Total allocated leaves are more than maximum allocation allowed for {0} leave type for employee {1} in the period
de_DE: Die Summe der zugeteilten Abwesenheiten übersteigt die maximal erlaubte Zuteilung für die Abwesenheitsart {0} für den Mitarbeiter {1} in der Periode

en: Total allocated leaves {0} cannot be less than already approved leaves {1} for the period
de_DE: Die Summe der zugewiesenen Abwesenheiten {0} kann nicht geringer sein als die bereits genehmigten Abwesenheiten {1} für den Zeitraum

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
de_DE: Der Gesamtbetrag der flexiblen Leistungskomponente {0} sollte nicht unter dem Höchstbetrag der Leistungen {1} liegen.

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
de_DE: Summe in Worten

note: Label of the base_total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words (Company Currency)
de_DE: Gesamtbetrag in Worten (Unternehmenswährung)

en: Total leaves allocated cannot exceed annual allocation of {0}.
de_DE: Die Summe der zugewiesenen Abwesenheiten kann die jährliche Zuweisung von {0} nicht überschreiten.

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
de_DE: Die Summe der zugewiesenen Abwesenheiten ist für die Abwesenheitsart {0} obligatorisch.

en: Total percentage against cost centers should be 100
de_DE: Der Gesamtprozentsatz für die Kostenstellen sollte 100 betragen

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Total salary booked against this component for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
de_DE: Gesamtgehalt, das für diesen Mitarbeiter vom Jahresbeginn (Lohnabrechnungsperiode oder Geschäftsjahr) bis zum Enddatum der aktuellen Gehaltsabrechnung mit dieser Komponente verbucht wurde.

note: Description of the 'Month To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the month up to the current salary slip's end date.
de_DE: Gesamtes für diesen Mitarbeiter gebuchtes Gehalt vom Monatsanfang bis zum Enddatum der aktuellen Gehaltsabrechnung.

note: Description of the 'Year To Date' (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total salary booked for this employee from the beginning of the year (payroll period or fiscal year) up to the current salary slip's end date.
de_DE: Das gesamte für diesen Mitarbeiter gebuchte Gehalt vom Jahresbeginn (Abrechnungsperiode oder Geschäftsjahr) bis zum Enddatum der aktuellen Gehaltsabrechnung.

en: Total weightage for all {0} must add up to 100. Currently, it is {1}%
de_DE: Die Gesamtgewichtung für alle {0} muss 100 ergeben. Derzeit beträgt sie {1}%

note: Label of the total_working_days_per_year (Int) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Total working Days Per Year
de_DE: Gesamtarbeitstage pro Jahr

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
de_DE: Insgesamt Arbeitszeit sollte nicht größer sein als die maximale Arbeitszeit {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
de_DE: Summen

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
de_DE: Zug

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
de_DE: Trainer E-Mail

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
de_DE: Trainer-Name

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
de_DE: Ausbildung

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
de_DE: Trainingsdatum

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
de_DE: Schulungsveranstaltung

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
de_DE: Schulungsveranstaltung Mitarbeiter

en: Training Event:
de_DE: Schulungsveranstaltung:

en: Training Events
de_DE: Schulungsveranstaltungen

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
de_DE: Feedback zur Weiterbildung

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
de_DE: Trainingsprogramm

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
de_DE: Trainingsergebnis

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
de_DE: Trainingsergebnis Mitarbeiter

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
de_DE: Schulungen

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
de_DE: Transaktionsdatum

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
de_DE: Transaktionsname

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
de_DE: Art der Transaktion

en: Transactions
de_DE: Transaktionen

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
de_DE: Überweisungsdatum

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
de_DE: Reise

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
de_DE: Reisevorauszahlung erforderlich

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
de_DE: Reisen von

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
de_DE: Reisefinanzierung

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
de_DE: Reiseverlauf

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
de_DE: Reiseantrag

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
de_DE: Reiseanfrage Kosten

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
de_DE: Reisen nach

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
de_DE: Reiseart

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
de_DE: Typ

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
de_DE: Art des Nachweises

en: Unable to find Salary Component {0}
de_DE: Die Gehaltskomponente {0} konnte nicht gefunden werden.

en: Unable to retrieve your location
de_DE: Ihr Standort kann nicht abgerufen werden

en: Unarchive
de_DE: Entarchivieren

note: Label of the unclaimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Unclaimed Amount
de_DE: Nicht in Anspruch genommener Betrag

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview'
en: Under Review
de_DE: Wird überprüft

note: Label of the unlink_payment_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Unlink Payment
de_DE: Zahlungsverknüpfung aufheben

en: Unlinked Attendance record from Employee Checkins: {}
de_DE: Verknüfung der Anwesenheit mit den folgenden Mitarbeiter-Check-ins wurde aufgehoben: {}

en: Unlinked logs
de_DE: Verknüpfung aufgehoben

en: Unmarked Attendance for days
de_DE: Unmarkierte Anwesenheit für Tage

en: Unmarked Check-in Logs Found
de_DE: Unmarkierte Check-in-Protokolle gefunden

en: Unmarked Days
de_DE: Nicht markierte Tage

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
de_DE: Nicht markierte Tage

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
de_DE: Unbezahlt

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
de_DE: Ungezahlte Auslagenabrechnung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Unsettled
de_DE: Nicht abgewickelt

en: Unsettled Transactions
de_DE: Nicht abgewickelte Transaktionen

en: Unsubmitted Appraisals
de_DE: Nicht gebuchte Beurteilungen

en: Untracked Hours
de_DE: Nicht erfasste Stunden

en: Untracked Hours (U)
de_DE: Nicht erfasste Stunden (U)

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
de_DE: Ungenutzter Urlaub

en: Upcoming Holidays
de_DE: Kommende Feiertage

en: Upcoming Holidays Reminder
de_DE: Erinnerung an bevorstehende Arbeitsfreie Tage

en: Upcoming Shifts
de_DE: Kommende Schichten

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update Job Applicant
de_DE: Bewerber aktualisieren

en: Update Progress
de_DE: Fortschritt aktualisieren

en: Update Response
de_DE: Antwort aktualisieren

en: Update Salary Structures
de_DE: Gehaltsstrukturen aktualisieren

en: Update Status
de_DE: Status aktualisieren

en: Update Tax
de_DE: Steuer aktualisieren

en: Updated status from {0} to {1} for date {2} in the attendance record {3}
de_DE: Status von {0} auf {1} für Datum {2} in der Anwesenheitsliste {3} aktualisiert

en: Updated the Job Applicant status to {0}
de_DE: Der Status des Bewerbers wurde auf {0} aktualisiert

en: Updated the status of Job Offer {0} for the linked Job Applicant {1} to {2}
de_DE: Status des Stellenangebots {0} für den verknüpften Bewerber {1} auf {2} aktualisiert

en: Updated the status of linked Job Applicant {0} to {1}
de_DE: Der Status des verknüpften Bewerbers {0} wurde auf {1} aktualisiert

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
de_DE: Anwesenheit hochladen

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
de_DE: HTML hochladen

en: Upload images or documents
de_DE: Bilder oder Dokumente hochladen

en: Uploading...
de_DE: Hochladen...

note: Label of the used_leaves (Float) field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Used Leave(s)
de_DE: Verbrauchte Urlaubstage

en: Used Leaves
de_DE: Verwendete Abwesenheiten

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
de_DE: Benutzer

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
de_DE: Benutzer

en: Utilization
de_DE: Auslastung

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
de_DE: Stellenangebote

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
de_DE: Die offenen Stellen können nicht niedriger sein als die aktuellen Stellenangebote

en: Vacancies fulfilled
de_DE: Offene Stellen besetzt

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
de_DE: Teilnahme bestätigen

en: Validating Employee Attendance...
de_DE: Überprüfung der Mitarbeiterbeteiligung ...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
de_DE: Wert / Beschreibung

en: Value missing
de_DE: Fehlender Wert

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
de_DE: Variable basierend auf dem steuerpflichtigen Gehalt

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
de_DE: Vegetarier

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
de_DE: Fahrzeug

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Expenses
de_DE: Fahrzeugkosten

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
de_DE: Fahrzeug Log

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
de_DE: Fahrzeug-Service

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Service Item
de_DE: Fahrzeug-Serviceartikel

en: Verify
de_DE: Überprüfen

en: View
de_DE: Ansicht

en: View All
de_DE: Alle ansehen

en: View Goals
de_DE: Ziele ansehen

en: View Leave History
de_DE: Abwesenheitsverlauf anzeigen

en: View Ledger
de_DE: Buchungen anzeigen

en: View List
de_DE: Liste anzeigen

en: View Salary Slips
de_DE: Gehaltsabrechnungen anzeigen

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Violet
de_DE: Violett

en: WARNING: Loan Management module has been separated from ERPNext.
de_DE: WARNUNG: Das Modul Darlehensverwaltung wurde von ERPNext getrennt.

en: Walk In
de_DE: Laufkundschaft

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0} in this allocation.
de_DE: Warnung: Unzureichender Urlaubssaldo für die Abwesenheitsart {0} in diesem Kontingent.

en: Warning: Insufficient leave balance for Leave Type {0}.
de_DE: Warnung: Unzureichender Urlaubssaldo für die Abwesenheitsart {0}.

en: Warning: Leave application contains following block dates
de_DE: Achtung: Die Urlaubsverwaltung enthält die folgenden gesperrten Daten

en: Warning: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
de_DE: Achtung: {0} hat bereits eine aktive Schichtzuweisung {1} für einige/alle dieser Daten.

en: Website Listing
de_DE: Website-Liste

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
de_DE: Wöchentlich

note: Label of the per_weightage (Float) field in DocType 'Appraisal Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal KRA' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Appraisal Template Goal' Label of the per_weightage (Percent) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Weightage (%)
de_DE: Gewichtung (%)

note: Description of the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: When set to 'Inactive', employees with conflicting active shifts will not be excluded.
de_DE: Wenn die Einstellung auf „Inaktiv“ festgelegt ist, werden Mitarbeiter mit kollidierenden aktiven Schichten nicht ausgeschlossen.

en: Whereas allocation for Compensatory Leaves is automatically created or updated on submission of Compensatory Leave Request.
de_DE: Die Zuteilung für Abwesenheiten wird automatisch erstellt oder aktualisiert, wenn Sie einen Antrag auf Abwesenheiten einreichen.

note: Label of the qualification_reason (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Why is this Candidate Qualified for this Position?
de_DE: Warum ist dieser Kandidat für diese Position qualifiziert?

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Withheld
de_DE: Einbehalten

note: Label of the send_work_anniversary_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Work Anniversaries
de_DE: Arbeitsjubiläen

en: Work Anniversary Reminder
de_DE: Erinnerung an Arbeitsjubiläum

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
de_DE: Arbeitsenddatum

note: Label of the work_experience_calculation_function (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Work Experience Calculation Method
de_DE: Methode zur Berechnung der Berufserfahrung

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
de_DE: Arbeit von Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
de_DE: Von zuhause aus arbeiten

note: Label of the work_references (Text Editor) field in DocType 'Employee Referral'
en: Work References
de_DE: Arbeitsreferenzen

en: Work Summary for {0}
de_DE: Arbeitszusammenfassung für {0}

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
de_DE: Im Urlaub gearbeitet

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
de_DE: Arbeitstage

note: Label of the working_days_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Working Days and Hours
de_DE: Arbeitstage und -stunden

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
de_DE: Arbeitszeiten

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
de_DE: Arbeitszeitberechnung basierend auf

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
de_DE: Arbeitszeitschwelle für Abwesenheit

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
de_DE: Arbeitszeitschwelle für halben Tag

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
de_DE: Arbeitszeit, unter der Abwesend markiert ist. (Null zu deaktivieren)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
de_DE: Arbeitszeit, unter der der halbe Tag markiert ist. (Null zu deaktivieren)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
de_DE: Werkstatt

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
de_DE: Jahr

note: Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Detail' Label of the year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date
de_DE: Laufendes Jahr

note: Label of the base_year_to_date (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Year To Date(Company Currency)
de_DE: Laufendes Jahr (Unternehmenswährung)

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
de_DE: Jährlich

note: Option for the 'Roster Color' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Yellow
de_DE: Gelb

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
de_DE: Ja

en: Yes, Proceed
de_DE: Ja, fortfahren

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
de_DE: Sie sind nicht berechtigt, Urlaube für geblockte Termine zu genehmigen

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
de_DE: Sie sind nicht den ganzen Tag (oder mehreren Tagen) zwischen den Ausgleichsurlaubsantragstagen anwesend

en: You can claim only an amount of {0}, the rest amount {1} should be in the application as pro-rata component
de_DE: Sie können nur einen Betrag von {0} geltend machen, der Restbetrag {1} sollte im Antrag als anteiliger Bestandteil aufgeführt werden

en: You can not request for your Default Shift: {0}
de_DE: Sie können keine Standard-Schicht anfordern: {0}

en: You can only plan for upto {0} vacancies and budget {1} for {2} as per staffing plan {3} for parent company {4}.
de_DE: Sie können nur bis zu {0} freie Stellen einplanen und {1} für {2} gemäß dem Stellenplan {3} des Mutterunternehmens {4} budgetieren.

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
de_DE: Sie können die Einzahlung nur für einen gültigen Einlösungsbetrag einreichen

en: You can only upload JPG, PNG, PDF, TXT or Microsoft documents.
de_DE: Sie können nur JPG-, PNG-, PDF-, TXT- oder Microsoft-Dokumente hochladen.

en: You do not have permission to complete this action
de_DE: Sie haben keine Berechtigung, diese Aktion abzuschließen

en: You have no advances
de_DE: Sie haben keine Vorschüsse

en: You have no leaves allocated
de_DE: Sie haben keine Abwesenheiten zugewiesen

en: You have no notifications
de_DE: Sie haben keine Benachrichtigungen

en: You have no requests
de_DE: Sie haben keine Anfragen

en: You have no upcoming holidays
de_DE: Sie haben keine bevorstehenden Feiertage

en: You have no upcoming shifts
de_DE: Sie haben keine bevorstehenden Schichten

en: You may add additional details, if any, and submit the offer.
de_DE: Sie können ggf. weitere Details hinzufügen und das Angebot buchen.

en: You must be within {0} meters of your shift location to check in.
de_DE: Sie müssen sich zum Einchecken in einem Umkreis von {0} Metern um Ihren Schichtstandort befinden.

en: You were only present for Half Day on {}. Cannot apply for a full day compensatory leave
de_DE: Sie waren am {} nur für einen halben Tag anwesend. Sie können keinen ganztägigen Ausgleichsurlaub beantragen

en: Your Interview session is rescheduled from {0} {1} - {2} to {3} {4} - {5}
de_DE: Ihr Vorstellungsgespräch wird von {0} {1} - {2} auf den {3} {4} - {5} verschoben

en: Your password has expired. Please reset your password to continue
de_DE: Ihr Passwort ist abgelaufen. Bitte setzen Sie Ihr Passwort zurück, um fortzufahren

en: active
de_DE: aktiv

en: based on
de_DE: basierend auf

en: cancellation
de_DE: Stornierung

en: cancelled
de_DE: abgesagt

en: changed the status from {0} to {1} via Attendance Request
de_DE: hat den Status per Anwesenheitsanfrage von {0} auf {1} geändert

en: create/submit
de_DE: erstellen/buchen

en: created
de_DE: erstellt

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
de_DE: E-Mail

en: johndoe@mail.com
de_DE: maxmustermann@email.de

en: or for the Employee's Department: {0}
de_DE: oder für die Abteilung des Mitarbeiters: {0}

en: process
de_DE: verarbeiten

en: processed
de_DE: verarbeitet

en: result
de_DE: ergebnis

en: results
de_DE: ergebnisse

en: review
de_DE: rezension

en: reviews
de_DE: bewertungen

en: submitted
de_DE: gebucht

en: via Salary Component sync
de_DE: über die Synchronisierung der Gehaltskomponenten

en: {0} & {1} more
de_DE: {0} & {1} mehr

en: {0} <br> This error can be due to missing or deleted field.
de_DE: {0} <br> Dieser Fehler kann auf ein fehlendes oder gelöschtes Feld zurückzuführen sein.

en: {0} Appraisal(s) are not submitted yet
de_DE: {0} Bewertung(en) sind noch nicht gebucht

en: {0} Field
de_DE: {0} Feld

en: {0} Missing
de_DE: {0} fehlt

en: {0} Row #{1}: Formula is set but {2} is disabled for the Salary Component {3}.
de_DE: {0} Zeile #{1}: Die Formel ist festgelegt, aber {2} ist für die Gehaltskomponente {3} deaktiviert.

en: {0} Row #{1}: {2} needs to be enabled for the formula to be considered.
de_DE: {0} Zeile #{1}: {2} muss aktiviert sein, damit die Formel berücksichtigt werden kann.

en: {0} Unread
de_DE: {0} Ungelesen

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
de_DE: {0} bereits an Mitarbeiter {1} zugeteilt für den Zeitraum {2} bis {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
de_DE: {0} existiert bereits für Mitarbeiter {1} und Periode {2}

en: {0} already has an active Shift Assignment {1} for some/all of these dates.
de_DE: {0} hat bereits eine aktive Schichtzuweisung {1} für einige/alle dieser Daten.

en: {0} applicable after {1} working days
de_DE: {0} gilt nach {1} Werktagen

en: {0} completed {1} year(s)
de_DE: sind {0} seit {1} Jahr(en)

en: {0} created successfully!
de_DE: {0} erfolgreich erstellt!

en: {0} deleted successfully!
de_DE: {0} erfolgreich gelöscht!

en: {0} failed!
de_DE: {0} fehlgeschlagen!

en: {0} has {1} enabled
de_DE: {0} hat {1} aktiviert

en: {0} is mandatory
de_DE: {0} ist ein Pflichtfeld

en: {0} is not a holiday.
de_DE: {0} ist kein arbeitsfreier Tag.

en: {0} is not allowed to submit Interview Feedback for the Interview: {1}
de_DE: {0} darf kein Interview-Feedback für das Interview abgeben: {1}

en: {0} is not in Optional Holiday List
de_DE: {0} befindet sich nicht in der optionalen Feiertagsliste

en: {0} is not in a valid Payroll Period
de_DE: {0} befindet sich nicht in einer gültigen Abrechnungsperiode

en: {0} is required
de_DE: {0} ist erforderlich

en: {0} leaves allocated successfully
de_DE: {0} Abwesenheiten erfolgreich zugeteilt

en: {0} leaves from allocation for {1} leave type have expired and will be processed during the next scheduled job. It is recommended to expire them now before creating new leave policy assignments.
de_DE: {0} Abwesenheiten aus der Zuteilung für die Abwesenheitsart {1} sind verfallen und werden mit dem nächsten geplanten Job verarbeitet. Es wird empfohlen, sie jetzt verfallen zu lassen, bevor Sie neue Zuweisungen für Abwesenheiten erstellen.

en: {0} leaves were manually allocated by {1} on {2}
de_DE: {0} Abwesenheiten wurden manuell von {1} auf {2} zugewiesen

en: {0} must be submitted
de_DE: {0} muss eingereicht werden

en: {0} of {1} Completed
de_DE: {0} von {1} abgeschlossen

en: {0} successful!
de_DE: {0} erfolgreich!

en: {0} successfully!
de_DE: {0} erfolgreich!

en: {0} to {1} employee(s)?
de_DE: {0} bis {1} Mitarbeiter?

en: {0} updated successfully!
de_DE: {0} erfolgreich aktualisiert!

en: {0} vacancies and {1} budget for {2} already planned for subsidiary companies of {3}. You can only plan for upto {4} vacancies and and budget {5} as per staffing plan {6} for parent company {3}.
de_DE: {0} offene Stellen und {1} Budget für {2} sind bereits für Tochterunternehmen von {3} geplant. Sie können gemäß Personalplan {6} für Mutterunternehmen {3} nur bis zu {4} offene Stellen und ein Budget von {5} planen.

en: {0} will be updated for the following Salary Structures: {1}.
de_DE: {0} wird für die folgenden Gehaltsstrukturen aktualisiert: {1}.

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
de_DE: {0}: Mitarbeiter E-Mail nicht gefunden, E-Mail daher nicht gesendet

en: {0}: From {0} of type {1}
de_DE: {0}: Von {0} vom Typ {1}

en: {0}d
de_DE: {0}T

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
de_DE: {} Akzeptiert

note: Count format of shortcut in the Overview Workspace
en: {} Active
de_DE: {} Aktiv

note: Count format of shortcut in the Salary Payout Workspace Count format of shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: {} Draft
de_DE: {} Entwürfe

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Leaves Workspace Count format of shortcut in the Overview Workspace Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Open
de_DE: {} Offen

note: Count format of shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace Count format of shortcut in the Performance Workspace Count format of shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: {} Pending
de_DE: {} Ausstehend

note: Count format of shortcut in the Expense Claims Workspace
en: {} Unclaimed
de_DE: {} Nicht beansprucht

en: {} is an invalid Attendance Status.
de_DE: {} ist ein ungültiger Anwesenheitsstatus.

en: {} {} open for this position.
de_DE: {} {} offen für diese Position.
