frappe - en to ar_SA translation catalogue (1143 entries)

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
ar_SA: مطلوب &quot;employee_field_value&quot; و &quot;الطابع الزمني&quot;.

en: ) for {0}
ar_SA: ) لـ {0}

en: ...Fetching Employees
ar_SA: ...جاري جلب الموظفين

note: Description of the 'Password Policy' (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
ar_SA: <b>مثال:</b> SAL- {first_name} - {date_of_birth.year} <br> سيؤدي هذا إلى إنشاء كلمة مرور مثل SAL-Jane-1972

en: A {0} exists between {1} and {2} (
ar_SA: {0} موجود بين {1} و {2} (

note: Label of the salary_component_abbr (Data) field in DocType 'Salary Component' Label of the abbr (Data) field in DocType 'Salary Detail'
en: Abbr
ar_SA: اسم مختصر

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Absent
ar_SA: غائب

note: Label of the absent_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
ar_SA: أيام الغياب

note: Name of a role
en: Academics User
ar_SA: المستخدمين الأكادميين

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Accepted
ar_SA: مقبول

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the account (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the account (Link) field in DocType 'Salary Component Account' Label of the account (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Account
ar_SA: حساب

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Account Head
ar_SA: رئيس حساب

en: Account No
ar_SA: رقم الحساب

en: Account {0} does not belong to company: {1}
ar_SA: الحساب {0} لا يتنمى للشركة {1}\n<br>\nAccount {0} does not belong to company: {1}

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the accounting_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the accounting_section (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Accounting
ar_SA: المحاسبة

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Accounting Details
ar_SA: تفاصيل المحاسبة

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounting Dimension
ar_SA: البعد المحاسبي

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' 'Expense Claim Detail' 'Expense Taxes and Charges' 'Leave Encashment' 'Travel Request' 'Payroll Entry'
en: Accounting Dimensions
ar_SA: أبعاد المحاسبة

en: Accounting Ledger
ar_SA: موازنة دفتر الأستاذ

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Component' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Salary Component'
en: Accounts
ar_SA: الحسابات

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Payable
ar_SA: الحسابات الدائنة

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Receivable
ar_SA: الحسابات المدينة

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Accounts Settings
ar_SA: إعدادات الحسابات

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
ar_SA: مدخل يومية تراكمية للرواتب من {0} إلى {1}

note: Label of the action (Select) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the action (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool'
en: Action
ar_SA: حدث

en: Actions
ar_SA: الإجراءات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Active
ar_SA: نشط

note: Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the activities (Table) field in DocType 'Employ
en: Activities
ar_SA: أنشطة

note: Label of the activity_name (Data) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
ar_SA: اسم النشاط

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Activity Type
ar_SA: نوع النشاط

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
ar_SA: الكمية الفعلية

note: Label of the actual_cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Actual Cost
ar_SA: التكلفة الفعلية

en: Add to Details
ar_SA: إضافة إلى التفاصيل

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
ar_SA: إضافة الاجازات غير المستخدمة من المخصصات السابقة

en: Added to details
ar_SA: تم اضافته الى التفاصيل

note: Label of the additional_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
ar_SA: مبلغ إضافي

en: Additional PF
ar_SA: PF إضافية

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
ar_SA: راتب إضافي

note: Label of the additional_salary (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
ar_SA: الراتب الإضافي

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
ar_SA: الراتب الإضافي: {0} موجود بالفعل لمكون الراتب: {1} للفترة {2} و {3}

note: Label of the address_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
ar_SA: عنوان المنظم

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Advance
ar_SA: مقدما

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Account
ar_SA: حساب مقدم

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the advance_amount (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Advance Amount
ar_SA: المبلغ مقدما

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Advance Paid
ar_SA: مسبقا المدفوعة

note: Label of the advance_payments_sb (Section Break) field in DocType 'Expense Claim'
en: Advance Payments
ar_SA: دفعات مقدمة

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'Expense Claim' Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Advances
ar_SA: الدفعات المقدمة

note: Name of a role
en: All
ar_SA: الكل

en: All Jobs
ar_SA: جميع الوظائف

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Allocated Amount
ar_SA: المبلغ المخصص

en: Allocated Leaves
ar_SA: الإجازات المخصصة

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Card Break in the Leaves Workspace
en: Allocation
ar_SA: توزيع

en: Allocation Expired!
ar_SA: تخصيص انتهت!

note: Label of the allow_encashment (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
ar_SA: السماح بالصرف

note: Label of the allow_negative (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
ar_SA: السماح برصيد سالب

note: Label of the allow_tax_exemption (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
ar_SA: السماح بالإعفاء الضريبي

note: Label of the allow_user (Link) field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
ar_SA: تسمح للمستخدم

note: Label of the allow_list (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
ar_SA: السماح للمستخدمين

note: Label of the allow_check_out_after_shift_end_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
ar_SA: السماح بتسجيل المغادرة بعد وقت انتهاء التحول (بالدقائق)

note: Description of the 'Allow Users' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
ar_SA: السماح للمستخدمين التاليين للموافقة على طلبات الحصول على إجازة في الأيام المحظورة

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
ar_SA: بالتناوب إدخالات مثل IN و OUT خلال نفس التحول

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the amended_from
en: Amended From
ar_SA: معدل من

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Additional Sa
en: Amount
ar_SA: كمية

note: Label of the amount_based_on_formula (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Amount based on formula
ar_SA: القيمة بناءا على الصيغة

note: Label of the annual_allocation (Float) field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
ar_SA: التخصيص السنوي

en: Annual Salary
ar_SA: الراتب السنوي

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
ar_SA: أي تفاصيل أخرى

note: Label of the applicable_for_tab (Tab Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Applicable For
ar_SA: قابل للتطبيق ل

note: Description of the 'Required for Employee Creation' (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
ar_SA: ينطبق على حالة تشغيل الموظف

note: Label of the applicant_email (Data) field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني للمتقدم

en: Applicant name
ar_SA: اسم التطبيق

en: Application Status
ar_SA: حالة الطلب

en: Application period cannot be across two allocation records
ar_SA: فترة الطلب لا يمكن ان تكون خلال سجلين مخصصين

en: Application period cannot be outside leave allocation period
ar_SA: فترة الاجازة لا يمكن أن تكون خارج فترة الاجازة المسموحة للموظف.\n<br>\nApplication period cannot be outside leave allocation period

note: Label of the applies_to_all_departments (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
ar_SA: ينطبق على شركة

en: Apply Now
ar_SA: التطبيق الآن

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Appointment
ar_SA: موعد

note: Label of the appointment_date (Date) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
ar_SA: تاريخ الموعد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
ar_SA: رسالة موعد

note: Label of the appointment_letter_template (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
ar_SA: قالب رسالة التعيين

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
ar_SA: محتوى رسالة التعيين

note: Name of a DocType Label of the appraisal (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
ar_SA: تقييم

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
ar_SA: الغاية من التقييم

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
ar_SA: الغاية من قالب التقييم

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
ar_SA: عنوان قالب التقييم

en: Apprentice
ar_SA: وضع تحت التدريب

note: Label of the approval_status (Select) field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
ar_SA: حالة الموافقة

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
ar_SA: حالة الموافقة يجب ان تكون (موافق عليه) او (مرفوض)

note: Label of the approver (Link) field in DocType 'Department Approver' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the approver (Link) field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
ar_SA: المخول بالموافقة

en: Apr
ar_SA: أبريل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: Archived
ar_SA: أرشفة

note: Label of the arrival_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
ar_SA: تارخ الوصول

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
ar_SA: حسب هيكل الرواتب المعيّن الخاص بك ، لا يمكنك التقدم بطلب للحصول على مخصصات

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Asset Name
ar_SA: اسم الأصول

en: Assigning Structures...
ar_SA: هيكلية التخصيص...

note: Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Benefit Claim' Label of the attachments (Attach) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Attachments
ar_SA: المرفقات

note: Name of a DocType Label of the attendance (Select) field in DocType 'Training Event Employee' Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label 
en: Attendance
ar_SA: الحضور

note: Label of the attendance_date (Date) field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
ar_SA: تاريخ الحضور

note: Label of the att_fr_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
ar_SA: الحضور من تاريخ

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
ar_SA: الحقل الحضور من تاريخ والحضور إلى تاريخ إلزامية\n<br>\nAttendance From Date and Attendance To Date is mandatory

note: Label of the attendance (Link) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
ar_SA: الحضور ملحوظ

note: Label of the attendance_request (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
ar_SA: طلب حضور

note: Label of the att_to_date (Date) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
ar_SA: الحضور إلى تاريخ

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
ar_SA: تم وضع علامة على الحضور حسب تسجيل وصول الموظف

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
ar_SA: لم يتم إرسال الحضور إلى {0} لأنه عطلة.

note: Description of the 'Process Attendance After' (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
ar_SA: سيتم تمييز الحضور تلقائيًا بعد هذا التاريخ فقط.

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
ar_SA: الحضور

en: Aug
ar_SA: أغسطس

note: Label of the auto_attendance_settings_section (Section Break) field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
ar_SA: إعدادات الحضور التلقائي

note: Label of the auto_leave_encashment (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
ar_SA: إجازة مغادرة السيارات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
ar_SA: انتظار الرد

en: Bank
ar_SA: مصرف

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bank Account
ar_SA: حساب مصرفي

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Account No
ar_SA: رقم الحساب البنكي

note: Label of the section_break_75 (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Details
ar_SA: تفاصيل البنك

en: Bank Entries
ar_SA: مدخلات البنك

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Bank Name
ar_SA: اسم المصرف

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
ar_SA: التحويلات المصرفية

note: Label of the base (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Base
ar_SA: الاساسي

note: Label of the begin_on (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Begin On (Days)
ar_SA: ابدأ (بالأيام)

note: Label of the begin_check_in_before_shift_start_time (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
ar_SA: ابدأ تسجيل الوصول قبل وقت بدء التحول (بالدقائق)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
ar_SA: مبتدئ

en: Benefit
ar_SA: فائدة

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Bimonthly
ar_SA: نصف شهري

en: Birthday Reminder
ar_SA: تذكير عيد ميلاد

note: Label of the block_date (Date) field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
ar_SA: تاريخ الحظر

note: Label of the block_days (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
ar_SA: الأيام المحظورة

note: Label of the body_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Letter'
en: Body
ar_SA: الجسم

note: Label of the bonus_amount (Currency) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
ar_SA: أجمالي المكافأة

note: Label of the bonus_payment_date (Date) field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
ar_SA: تاريخ دفع المكافأة

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ الدفع المكافأ تاريخًا سابقًا

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the branch (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the branch (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the branch (Link) field in DocType '
en: Branch
ar_SA: فرع

note: Label of the payroll_based_on (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
ar_SA: حساب أيام عمل الرواتب على أساس

note: Description of the 'Expire Carry Forwarded Leaves (Days)' (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
ar_SA: تحسب بالأيام

en: Calls
ar_SA: مكالمات هاتفية

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Requisition' Option for the 'Status' (Selec
en: Cancelled
ar_SA: ألغيت

en: Cannot find active Leave Period
ar_SA: لا يمكن ايجاد فترة الاجازة النشطة

note: Label of the carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the carry_forward_section (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
ar_SA: المضي قدما

note: Label of the carry_forwarded_leaves_count (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
ar_SA: تحمل أوراق واحال

en: Casual Leave
ar_SA: أجازة عادية

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Change
ar_SA: تغيير

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Accounts
ar_SA: الشجرة المحاسبية

note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Chart of Cost Centers
ar_SA: دليل مراكز التكلفة

note: Label of the check_vacancies (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
ar_SA: التحقق من الوظائف الشاغرة عند إنشاء عرض العمل

note: Label of the check_in_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
ar_SA: تاريخ الوصول

note: Label of the check_out_date (Date) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
ar_SA: موعد انتهاء الأقامة

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
ar_SA: فائدة للمطالبة

note: Label of the claim_date (Date) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
ar_SA: تاريخ المطالبة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
ar_SA: ادعى

note: Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the claimed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
ar_SA: المبلغ المطالب به

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Expense Claim'
en: Clearance Date
ar_SA: تاريخ الاستحقاق

en: Close
ar_SA: أغلق

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Closed
ar_SA: مغلق

en: Closing Balance
ar_SA: الرصيد الختامي

note: Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the closing_notes (Text) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
ar_SA: ملاحظات ختامية

en: Collapse All
ar_SA: انهيار جميع

note: Label of the color (Color) field in DocType 'Leave Application'
en: Color
ar_SA: اللون

note: Label of the comments (Text) field in DocType 'Training Result Employee' Label of the comments (Small Text) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Comments
ar_SA: تعليقات

en: Commission
ar_SA: عمولة

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the company (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the company (Link) field in DocType 'Attendance
en: Company
ar_SA: شركة

note: Label of the section_break_nngy (Section Break) field in DocType 'Job Opening'
en: Company Details
ar_SA: تفاصيل الشركة

note: Name of a DocType Label of the compensatory_request (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Compensatory Leave Request
ar_SA: طلب الإجازة التعويضية

en: Compensatory Off
ar_SA: تعويض

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Statu
en: Completed
ar_SA: أكتمل

note: Label of the component (Data) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
ar_SA: مكون

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
ar_SA: خصائص المكونات والمراجع

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the condition (Code) field in DocType 'Salary Detail' Label of the condition (Code) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Condition
ar_SA: الحالة

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
ar_SA: الشرط والصيغة

note: Label of the conditions_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
ar_SA: الظروف

note: Label of the conditions_and_formula_variable_and_example (HTML) field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
ar_SA: متغير الشروط والصيغة والمثال

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Conference
ar_SA: مؤتمر

en: Confirm
ar_SA: أكد

note: Label of the consider_unmarked_attendance_as (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
ar_SA: ضع في اعتبارك الحضور غير المحدد باسم

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Email
ar_SA: عنوان البريد الإلكتروني

en: Contact Information
ar_SA: معلومات الاتصال

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Contact No.
ar_SA: الاتصال رقم

note: Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the contact_number (Data) field in DocType 'Training Program' Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
ar_SA: رقم جهة الإتصال

en: Continue
ar_SA: استمر

en: Contract
ar_SA: عقد

note: Label of the travel_proof (Attach) field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
ar_SA: نسخة من الدعوة / الإعلان

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Cost
ar_SA: كلفة

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Expense Taxes and Charges' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the cost_
en: Cost Center
ar_SA: مركز التكلفة

note: Label of the payroll_cost_centers (Table) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Cost Centers
ar_SA: مراكز التكلفة

note: Label of the costings (Table) field in DocType 'Travel Request'
en: Costing
ar_SA: تكلف

note: Label of the country (Link) field in DocType 'Job Applicant'
en: Country
ar_SA: الدولة

note: Label of the course (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the course (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
ar_SA: المقرر التعليمي

note: Label of the cover_letter (Text) field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
ar_SA: محتويات الرسالة المرفقة

en: Create
ar_SA: انشاء

en: Create Employee
ar_SA: إنشاء موظف

en: Create Journal Entry
ar_SA: إنشاء إدخال دفتر اليومية

note: Label of the create_new_employee_id (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
ar_SA: إنشاء رمز موظف جديد

en: Create Payment Entry
ar_SA: إنشاء إدخال الدفع

en: Create Salary Slip
ar_SA: إنشاء كشف الرواتب

en: Create Salary Slips
ar_SA: إنشاء قسائم الرواتب

note: Label of the create_separate_payment_entry_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
ar_SA: إنشاء إدخال دفع منفصل ضد مطالبات الاستحقاق

en: Creating Payment Entries......
ar_SA: إنشاء إدخالات الدفع ......

en: Creating Salary Slips...
ar_SA: إنشاء قسائم الرواتب ...

en: Creating {0}...
ar_SA: إنشاء {0}...

note: Label of the criteria (Data) field in DocType 'Employee Feedback Criteria' Label of the criteria (Link) field in DocType 'Employee Feedback Rating'
en: Criteria
ar_SA: المعايير

note: Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Employee Grade' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the currency (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the currency (Link) field in DocType 'Lea
en: Currency
ar_SA: العملة

note: Label of the current (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
ar_SA: تيار

note: Label of the current_count (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
ar_SA: العدد الحالي

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
ar_SA: يجب أن تكون قيمة عداد المسافات الحالية أكبر من قيمة آخر عداد المسافات {0}

note: Label of the odometer (Int) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
ar_SA: قيمة عداد المسافات الحالية

note: Label of the current_openings (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
ar_SA: الفتحات الحالية

en: Customer
ar_SA: العميل

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Daily
ar_SA: يوميا

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
ar_SA: ملخص العمل اليومي

note: Label of the daily_work_summary_group (Link) field in DocType 'Daily Work Summary' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Group
ar_SA: مجموعة ملخص العمل اليومي

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
ar_SA: مستخدم مجموعة ملخص العمل اليومي

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Daily Work Summary Replies
ar_SA: ملخص العمل اليومي الردود

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Dashboard
ar_SA: لوحة القيادة

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the date (Date) field in DocType 'Employee Referral' Label of the date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date (Datetime) field in DocType 'Full and Final Asset' Label of the date (Date) field in DocType
en: Date
ar_SA: تاريخ

en: Date is repeated
ar_SA: تاريخ متكرر\n<br>\nDate is repeated

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Travel Request'
en: Date of Birth
ar_SA: تاريخ الميلاد

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Full and Final Statement' Option for the 'Allocate on Day' (Select) field in DocType 'Leave Type' Lab
en: Date of Joining
ar_SA: تاريخ الالتحاق بالعمل

en: Debit A/C Number
ar_SA: رقم الخصم

en: Dec
ar_SA: ديسمبر

note: Label of the declarations (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
ar_SA: التصريحات

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
ar_SA: المبلغ المعلن

note: Label of the deduct_full_tax_on_selected_payroll_date (Check) field in DocType 'Additional Salary' DocType 'Salary Component' DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
ar_SA: خصم الضريبة الكاملة على تاريخ الرواتب المحدد

note: Label of the deduct_tax_for_unclaimed_employee_benefits (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
ar_SA: خصم الضريبة لمزايا الموظف غير المطالب بها

note: Label of the deduct_tax_for_unsubmitted_tax_exemption_proof (Check) field in DocType 'Payroll Entry' DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
ar_SA: خصم الضريبة للحصول على إعفاء من الضرائب غير معتمد

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
ar_SA: خصم

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the deductions (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
ar_SA: استقطاعات

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Account' Label of the default_account (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Default Account
ar_SA: الافتراضي حساب

note: Label of the default_amount (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
ar_SA: المبلغ الافتراضي

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
ar_SA: حساب الخزنة / البنك المعتاد سوف يعدل تلقائيا في القيود اليومية للمرتب عند اختيار هذا الوضع.

note: Label of the default_salary_structure (Link) field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
ar_SA: هيكل الراتب الافتراضي

note: Label of the deferred_expense_account (Check) field in DocType 'Expense Claim Type'
en: Deferred Expense Account
ar_SA: حساب المصروفات المؤجلة

en: Delete
ar_SA: حذف

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Delivery Trip
ar_SA: رحلة التسليم

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the department (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the department (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the department (Link) field in DocType 'Atte
en: Department
ar_SA: قسم

note: Name of a DocType
en: Department Approver
ar_SA: موافقة القسم

note: Label of the departure_date (Datetime) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
ar_SA: موعد المغادرة

note: Label of the depends_on_payment_days (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Depends on Payment Days
ar_SA: يعتمد على أيام الدفع

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Appraisal Template' Label of the description (Text Editor) field in DocTyp
en: Description
ar_SA: وصف

note: Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal' Label of the designation (Link) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the designation (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the designation (Link) fie
en: Designation
ar_SA: تعيين

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
ar_SA: مهارة التعيين

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Attendance' Label of the interview_details_section (Section Break) field in DocType 'Interview' Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Interview Feedback' Label of the details_section (Section Break) field in DocT
en: Details
ar_SA: تفاصيل

note: Label of the details_of_sponsor (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
ar_SA: تفاصيل الراعي (الاسم والموقع)

note: Label of the determine_check_in_and_check_out (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
ar_SA: تحديد الوصول والمغادرة

note: Label of the disable (Check) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Disable
ar_SA: تعطيل

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Disable Rounded Total
ar_SA: تعطيل الاجمالي المقرب

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Additional Salary' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Disabled
ar_SA: معطل

en: Dismiss
ar_SA: رفض

note: Label of the pro_rata_dispensed_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
ar_SA: المبلغ المخفَّض (المحسوب)

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
ar_SA: لا تدرج في المجموع

note: Label of the do_not_include_in_total (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
ar_SA: لا تدرج في المجموع

en: Document Status
ar_SA: حالة المستند

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
ar_SA: المنزلي

en: Download PDF
ar_SA: تحميل PDF

note: Label of the download_template (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Download Template
ar_SA: تحميل الوثيقة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Statu
en: Draft
ar_SA: مشروع

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Driver
ar_SA: سائق

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Duration (Days)
ar_SA: المدة (أيام)

note: Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the early_exit (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
ar_SA: الخروج المبكر

note: Label of the early_exit_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
ar_SA: الخروج المبكر فترة سماح

note: Label of the earned_leave (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
ar_SA: إجازة مكتسبة

note: Label of the earned_leave_frequency (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
ar_SA: تكرار الإجازات المكتسبة

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
ar_SA: مستحق

note: Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Leave Type' Label of the earning_component (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
ar_SA: أحدى المستحقات

note: Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Slip' Label of the earnings (Table) field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
ar_SA: المستحقات

en: Edit
ar_SA: تصحيح

note: Label of the effective_from (Date) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
ar_SA: ساري المفعول من

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Employee Referral' Label of the email_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email
ar_SA: البريد الإلكتروني

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Email Address
ar_SA: البريد الالكتروني

note: Label of the email (Data) field in DocType 'Exit Interview'
en: Email ID
ar_SA: عنوان الايميل

note: Label of the email_salary_slip_to_employee (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
ar_SA: إرسال كشف الراتب للموظفين بالبريد الالكتروني

note: Label of the email_sent_to (Code) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
ar_SA: أرسل البريد الإلكتروني إلى

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Template
ar_SA: قالب البريد الإلكتروني

en: Email sent to {0}
ar_SA: أرسل بريد إلكتروني إلى {0}

note: Description of the 'Email Salary Slip to Employee' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
ar_SA: ارسال كشف الراتب إلي البريد الاكتروني المفضل من قبل الموظف

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisal' Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the employee (Link) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee (Link) field in DocTy
en: Employee
ar_SA: الموظف

en: Employee A/C Number
ar_SA: موظف A / C رقم

note: Name of a DocType Label of the employee_advance (Link) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance
ar_SA: تقدم الموظف

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Advance Summary
ar_SA: ملخص متقدم للموظف

en: Employee Advances
ar_SA: سلف الموظفين

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
ar_SA: أداة الحضور للموظفين

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
ar_SA: تطبيق مزايا الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
ar_SA: تفاصيل تطبيق استحقاق الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
ar_SA: مطالبة مصلحة الموظف

note: Label of the employee_benefits (Table) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
ar_SA: الميزات للموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
ar_SA: نشاط صعود الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
ar_SA: فحص الموظف

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the employee_details_section (Section Break) field in DocType 'Exit Interview' Label of the employee_details_sec
en: Employee Details
ar_SA: موظف تفاصيل

note: Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Event' Label of the employee_emails (Small Text) field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
ar_SA: رسائل البريد الإلكتروني للموظفين

note: Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Name of a DocType Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the employee_grade (Link) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the employee_grade (Link) field in Do
en: Employee Grade
ar_SA: درجة الموظف

note: Label of a Link in the Overview Workspace
en: Employee Group
ar_SA: مجموعة الموظفين

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
ar_SA: التأمين الصحي للموظف

note: Label of the employee_image (Attach Image) field in DocType 'Appraisal'
en: Employee Image
ar_SA: صورة الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
ar_SA: حافز الموظف

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisal' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Appraisee' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Attendance Request' Label of the employee_name (Data) fiel
en: Employee Name
ar_SA: اسم الموظف

note: Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Number
ar_SA: رقم الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
ar_SA: اعداد الموظف

note: Label of the employee_onboarding_template (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
ar_SA: قالب Onboarding الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
ar_SA: دخل الموظف الآخر

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
ar_SA: ترقية الموظف

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
ar_SA: تفاصيل ترقية الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
ar_SA: تاريخ الممتلكات الموظف

note: Name of a DocType Label of the employee_referral (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
ar_SA: إحالة موظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
ar_SA: فصل الموظف

note: Label of the employee_separation_template (Link) field in DocType 'Employee Separation' Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
ar_SA: قالب فصل الموظفين

note: Label of the employee_settings (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
ar_SA: إعدادات الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
ar_SA: مهارة الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
ar_SA: خريطة مهارة الموظف

note: Label of the employee_skills (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
ar_SA: مهارات الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
ar_SA: فئة الإعفاء من ضريبة الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
ar_SA: إعلان الإعفاء من ضريبة الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
ar_SA: فئة الإعفاء من ضريبة الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
ar_SA: إقرار الإعفاء من ضريبة الموظف

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
ar_SA: إعفاء من ضريبة الموظف

note: Name of a DocType Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
ar_SA: فئة الإعفاء من ضريبة الموظفين

note: Name of a DocType
en: Employee Training
ar_SA: تدريب الموظفين

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
ar_SA: نقل الموظفين

note: Label of the transfer_details (Table) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
ar_SA: نقل موظف التفاصيل

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
ar_SA: تفاصيل نقل الموظف

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
ar_SA: الموظف {0} ليس لديه الحد الأقصى لمبلغ الاستحقاق

en: Employee {0} is not active or does not exist
ar_SA: الموظف {0} غير نشط أو غير موجود\n<br>\nEmployee {0} is not active or does not exist

en: Employee {0} is on Leave on {1}
ar_SA: الموظف {0} في وضع الإجازة على {1}

en: Employee {0} on Half day on {1}
ar_SA: الموظف {0} لديه اجازة نصف يوم في {1}

note: Label of the employees_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Event' Label of the employees (Table) field in DocType 'Training Result' Label of the employees_tab (Tab Break) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
ar_SA: الموظفين

note: Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the employees_html (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Employees HTML
ar_SA: الموظفين HTML

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
ar_SA: الموظفون يعملون في يوم العطلة

note: Label of the enable_auto_attendance (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
ar_SA: تمكين الحضور التلقائي

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Enabled
ar_SA: تمكين

note: Label of the encashment (Section Break) field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
ar_SA: المدفوعات النقدية

note: Label of the encashment_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
ar_SA: مبلغ مقطوع

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Date
ar_SA: تاريخ التحصيل

note: Label of the encrypt_salary_slips_in_emails (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
ar_SA: تشفير قسائم الرواتب في رسائل البريد الإلكتروني

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Shift Assignm
en: End Date
ar_SA: نهاية التاريخ

en: End Date cannot be before Start Date
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ الانتهاء قبل تاريخ البدء

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: End Time
ar_SA: وقت الانتهاء

en: End time cannot be before start time
ar_SA: لا يمكن أن يكون وقت الانتهاء قبل وقت البدء

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Log
ar_SA: سجل نقطة الطاقة

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Rule
ar_SA: قاعدة نقطة الطاقة

note: Label of a Link in the Performance Workspace
en: Energy Point Settings
ar_SA: إعدادات نقطة الطاقة

en: Error
ar_SA: خطأ

en: Error Log
ar_SA: سجل الأخطاء

note: Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Error Message
ar_SA: رسالة خطأ

note: Label of the estimated_cost_per_position (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
ar_SA: التكلفة التقديرية لكل موضع

en: Evaluation
ar_SA: تقييم

note: Label of the evaluation_date (Date) field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
ar_SA: تاريخ التقييم

note: Label of the event_details (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
ar_SA: تفاصيل الحدث

en: Event Link
ar_SA: رابط الحدث

en: Event Location
ar_SA: موقع الحدث

note: Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the event_name (Data) field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
ar_SA: إسم الحدث

note: Label of the event_status (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
ar_SA: حالة الحدث

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
ar_SA: كل صالح في الاختيار والمغادرة

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Exam
ar_SA: امتحان

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Employee Advance' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Exchange Rate
ar_SA: سعر الصرف

note: Label of the exempted_from_income_tax (Check) field in DocType 'Salary Component' Detail'
en: Exempted from Income Tax
ar_SA: معفى من ضريبة الدخل

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Label of the exemption_category (Read Only) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
ar_SA: فئة الإعفاء

note: Label of the exemption_sub_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category' Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
ar_SA: الإعفاء الفئة الفرعية

note: Label of the exit_interview (Text Editor) field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
ar_SA: الخروج من ملخص المقابلة

en: Expand All
ar_SA: توسيع الكل

note: Label of the expense_amount (Currency) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Expense
ar_SA: نفقة

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Expense Account
ar_SA: حساب النفقات

note: Label of the expense_approver_mandatory_in_expense_claim (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
ar_SA: الموافقة على المصروفات إلزامية في مطالبة النفقات

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a shortcut in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Expense Claim
ar_SA: طلب النفقات

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
ar_SA: حساب المطالبة بالنفقات

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
ar_SA: النفقات المطالبة مقدما

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
ar_SA: تفاصيل  المطالبة بالنفقات

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Name of a DocType Label of the expense_type (Data) field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
ar_SA: نوع  المطالبة  بالنفقات

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
ar_SA: مطالبه المصروفات لسجل المركبات {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
ar_SA: المطالبة بالنفقات {0} بالفعل موجوده في سجل المركبة

note: Label of the expense_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
ar_SA: تاريخ النفقات

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
ar_SA: إثبات المصاريف

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
ar_SA: مصاريف الضرائب والرسوم

note: Label of the expense_type (Link) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
ar_SA: نوع المصاريف

note: Label of the expenses (Table) field in DocType 'Expense Claim'
en: Expenses
ar_SA: النفقات

en: Expire Allocation
ar_SA: انتهاء الصلاحية التخصيص

note: Label of the expire_carry_forwarded_leaves_after_days (Int) field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
ar_SA: تنتهي صلاحية حمل الأوراق المرسلة (بالأيام)

note: Label of the expired (Check) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Expired
ar_SA: انتهى

note: Label of the explanation (Small Text) field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
ar_SA: تفسير

en: Export
ar_SA: تصدير

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Failed
ar_SA: باءت بالفشل

en: Failure
ar_SA: بالفشل

en: Feb
ar_SA: فبراير

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
ar_SA: تم تسليم التعليقات

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Field Name
ar_SA: اسم الحقل

en: Fill the form and save it
ar_SA: قم بتعبئة النموذج وحفظه

en: Filter Based On
ar_SA: عامل التصفية على أساس

note: Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the filter_list (HTML) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment'
en: Filter List
ar_SA: قائمة تصفية

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Filters
ar_SA: فلاتر

note: Option for the 'Working Hours Calculation Based On' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
ar_SA: تسجيل الوصول الأول وتسجيل المغادرة الأخير

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: First Name
ar_SA: الاسم الأول

en: Fiscal Year
ar_SA: السنة المالية

en: Fiscal Year {0} not found
ar_SA: السنة المالية {0} غير موجودة\n<br>\nFiscal Year {0} not found

note: Name of a role
en: Fleet Manager
ar_SA: مدير قافلة المركبات

note: Label of the flexible_benefits_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
ar_SA: فوائد مرنة

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
ar_SA: طيران

note: Label of the follow_via_email (Check) field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
ar_SA: متابعة عبر البريد الإلكتروني

en: Food
ar_SA: طعام

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
ar_SA: للموظف

note: Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Component' Label of the formula (Code) field in DocType 'Salary Detail'
en: Formula
ar_SA: صيغة

note: Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Withholding'
en: Fortnightly
ar_SA: مرة كل اسبوعين

note: Label of the daily_wages_fraction_for_half_day (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
ar_SA: جزء من الراتب اليومي لنصف يوم

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Shift Schedule' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Frequency
ar_SA: تكرر

en: Friday
ar_SA: الجمعة

en: From
ar_SA: من

note: Label of the from_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
ar_SA: من الكمية

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the from_date (Date) 
en: From Date
ar_SA: من تاريخ

en: From Date cannot be greater than To Date
ar_SA: (من تاريخ) لا يمكن أن يكون أكبر (الي التاريخ)

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
ar_SA: من تاريخ {0} لا يمكن أن يكون بعد تاريخ التخفيف من الموظف {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
ar_SA: من تاريخ {0} لا يمكن أن يكون قبل تاريخ الانضمام للموظف {1}

note: Label of the employee (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: From Employee
ar_SA: من الموظف

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: From Time
ar_SA: من وقت

note: Label of the from_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: From User
ar_SA: من المستخدم

en: From date can not be less than employee's joining date
ar_SA: من تاريخ لا يمكن أن يكون أقل من تاريخ انضمام الموظف

en: From date can not be less than employee's joining date.
ar_SA: من التاريخ لا يمكن أن يكون أقل من تاريخ انضمام الموظف.

en: Fuel Expense
ar_SA: حساب الوقود

note: Label of the price (Currency) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
ar_SA: سعر الوقود

note: Label of the fuel_qty (Float) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
ar_SA: كمية الوقود

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings'
en: Full Name
ar_SA: الاسم الكامل

en: Full-time
ar_SA: دوام كامل

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
ar_SA: برعاية كاملة

note: Label of the funded_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
ar_SA: مبلغ التمويل

en: Future dates not allowed
ar_SA: التواريخ المستقبلية غير مسموح بها

en: Gender
ar_SA: جنس

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: General Ledger
ar_SA: دفتر الأستاذ العام

note: Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the geolocation (Geolocation) field in DocType 'Shift Location'
en: Geolocation
ar_SA: تحديد الموقع الجغرافي

en: Get Details From Declaration
ar_SA: الحصول على تفاصيل من الإعلان

note: Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the section_break_ackd (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the get_employees (Button) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Get Employees
ar_SA: الحصول على الموظفين

note: Label of the get_template (Button) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
ar_SA: الحصول على نموذج

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
ar_SA: خالي من الغلوتين

note: Label of the kra (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal' Name of a DocType Label of the goal_name (Data) field in DocType 'Goal' Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Goal
ar_SA: الهدف

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Grand Total
ar_SA: المجموع الإجمالي

note: Label of the gross_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
ar_SA: إجمالي الأجور

en: Group
ar_SA: مجموعة

en: Group By
ar_SA: مجموعة من

note: Name of a role
en: HR Manager
ar_SA: مدير الموارد البشرية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Overview Workspace
en: HR Settings
ar_SA: إعدادات الموارد البشرية

note: Name of a role
en: HR User
ar_SA: مستخدم الموارد البشرية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day (Check) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Label of the hal
en: Half Day
ar_SA: نصف يوم

note: Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the half_day_date (Date) field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
ar_SA: تاريخ نصف اليوم

en: Half Day Date is mandatory
ar_SA: تاريخ نصف اليوم إلزامي

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
ar_SA: تاريخ نصف اليوم ينبغي أن يكون بين 'من تاريخ' و 'الى تاريخ'\n<br>\nHalf Day Date should be between From Date and To Date

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ نصف يوم بين العمل من التاريخ وتاريخ انتهاء العمل

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Half Yearly
ar_SA: نصف سنوي

en: Half day date should be in between from date and to date
ar_SA: يجب أن يكون تاريخ نصف يوم ما بين التاريخ والتاريخ

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Half-Yearly
ar_SA: نصف سنوية

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
ar_SA: لديه شهادة

note: Label of the health_insurance_name (Data) field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
ar_SA: اسم التامين الصحي

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Salary Component'
en: Help
ar_SA: مساعدة

note: Label of the hiring_settings_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
ar_SA: إعدادات التوظيف

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Hold
ar_SA: معلق

en: Holiday
ar_SA: عطلة

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Shift Type' Label of a Link i
en: Holiday List
ar_SA: قائمة العطلات

note: Label of the optional_holiday_list (Link) field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
ar_SA: قائمة العطلة للإجازة الاختيارية

note: Label of the send_holiday_reminders (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Holidays
ar_SA: العطلات

en: Home
ar_SA: الصفحة الرئيسية

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Hour Rate
ar_SA: سعرالساعة

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Training Result Employee'
en: Hours
ar_SA: ساعات

en: House rent paid days overlapping with {0}
ar_SA: أيام إيجار المنازل المدفوعة تتداخل مع {0}

en: House rented dates required for exemption calculation
ar_SA: التواريخ المستأجرة البيت المطلوبة لحساب الإعفاء

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
ar_SA: يجب أن تكون تواريخ التأجير المنزل على الأقل 15 يوما بعيدا

en: IFSC Code
ar_SA: رمز IFSC

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
ar_SA: في

note: Label of the personal_id_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
ar_SA: رقم وثيقة التعريف

note: Name of a DocType Label of the identification_document_type (Data) field in DocType 'Identification Document Type' Label of the personal_id_type (Link) field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
ar_SA: نوع وثيقة التعريف

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
ar_SA: إذا تم تحديده ، يقوم بإخفاء وتعطيل حقل Rounded Total في قسائم الرواتب

note: Description of the 'Exempted from Income Tax' (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
ar_SA: إذا تم تحديده ، فسيتم خصم المبلغ بالكامل من الدخل الخاضع للضريبة قبل حساب ضريبة الدخل دون تقديم أي إعلان أو إثبات.

note: Description of the 'Allow Tax Exemption' (Check) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
ar_SA: في حالة التمكين ، سيتم النظر في إقرار الإعفاء الضريبي لحساب ضريبة الدخل.

note: Description of the 'Applies to Company' (Check) field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
ar_SA: إذا لم يتم الاختيار، فان القائمة ستضاف إلى كل قسم حيث لابد من تطبيقها.

note: Description of the 'Statistical Component' (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
ar_SA: إذا تم تحديده، فإن القيمة المحددة أو المحسوبة في هذا المكون لن تساهم في الأرباح أو الاستقطاعات. ومع ذلك، فإنه يمكن الإشارة إلى القيمة من قبل المكونات الأخرى التي يمكن أن تضاف أو خصمها.

note: Label of the upload_attendance_data (Section Break) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
ar_SA: سجل الحضور

note: Label of the import_log (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Log
ar_SA: سجل الاستيراد

en: Import Successful
ar_SA: استيراد ناجح

en: Importing {0} of {1}
ar_SA: استيراد {0} من {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation'
en: In Process
ar_SA: في عملية

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Goal'
en: In Progress
ar_SA: في تَقَدم

note: Label of the in_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: In Time
ar_SA: في الوقت المناسب

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Option for the 'Shift Status' (Select) field in DocType 'Shift Schedule Assignment'
en: Inactive
ar_SA: غير نشط

note: Label of the incentive_amount (Currency) field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
ar_SA: مبلغ الحافز

note: Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Incentives
ar_SA: الحوافز

note: Label of the include_holidays_in_total_working_days (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
ar_SA: العطلات تحسب من ضمن أيام العمل

note: Label of the include_holiday (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
ar_SA: ايام العطل التي ضمن الإجازات تحسب إجازة

en: Income Tax Amount
ar_SA: مبلغ ضريبة الدخل

en: Income Tax Component
ar_SA: مكون ضريبة الدخل

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
ar_SA: استقطاعات ضريبة الدخل

note: Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Name of a DocType Label of the income_tax_slab (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
ar_SA: لوح ضريبة الدخل

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
ar_SA: لوحة ضريبة الدخل رسوم أخرى

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
ar_SA: يجب أن يكون لوح ضريبة الدخل ساريًا في أو قبل تاريخ بدء فترة الرواتب: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
ar_SA: لم يتم تعيين لوح ضريبة الدخل في تعيين هيكل الرواتب: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
ar_SA: شريحة ضريبة الدخل: {0} معطل

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
ar_SA: فحص

note: Name of a DocType Label of the interest (Data) field in DocType 'Interest'
en: Interest
ar_SA: فائدة

note: Label of the interest_amount (Currency) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
ar_SA: مبلغ الفائدة

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
ar_SA: متوسط

en: Intern
ar_SA: المتدرب

note: Option for the 'Travel Type' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: International
ar_SA: دولي

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Internet
ar_SA: الإنترنت

note: Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the introduction (Long Text) field in DocType 'Appointment Letter Template' Label of the introduction (Text Editor) field in DocType 'Training Event'
en: Introduction
ar_SA: مقدمة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Invalid
ar_SA: غير صالحة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
ar_SA: دعوة

note: Label of the invoice (Data) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
ar_SA: مرجع الفاتورة

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'Leave Period' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Label of the is_active (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Active
ar_SA: نشط

note: Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_carry_forward (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
ar_SA: هل تضاف في العام التالي

note: Label of the is_compensatory (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
ar_SA: هو تعويض

note: Label of the is_default (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Is Default
ar_SA: افتراضي

note: Label of the is_earned_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
ar_SA: هو إجازة مكتسبة

note: Label of the is_expired (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
ar_SA: منتهي الصلاحية

note: Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_flexible_benefit (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
ar_SA: هو فائدة مرنة

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Goal'
en: Is Group
ar_SA: هل مجموعة

note: Label of the is_income_tax_component (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
ar_SA: هو مكون ضريبة الدخل

note: Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Label of the is_lwp (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
ar_SA: إجازة بدون راتب

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Training Event Employee'
en: Is Mandatory
ar_SA: إلزامي

note: Label of the is_optional_leave (Check) field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
ar_SA: هو اجازة اختيارية

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Expense Claim'
en: Is Paid
ar_SA: مدفوع

note: Label of the is_recurring (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
ar_SA: متكرر

note: Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the is_tax_applicable (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
ar_SA: هي ضريبة قابلة للتطبيق

en: Jan
ar_SA: يناير

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
ar_SA: مصدر طالب الوظيفة

note: Label of the job_description_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Requisition' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
ar_SA: الوصف الوظيفي

note: Label of the job_offer (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
ar_SA: عرض عمل

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
ar_SA: شرط عرض العمل

note: Label of the offer_terms (Table) field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
ar_SA: شروط عرض الوظيفة

en: Job Offer status
ar_SA: حالة عرض العمل

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
ar_SA: عرض الوظيفة: {0} مقدم بالفعل لمقدم طلب وظيفة: {1}

note: Label of the job_opening (Link) field in DocType 'Interview' Label of the job_title (Link) field in DocType 'Job Applicant' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
ar_SA: وظيفة شاغرة

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Job Title
ar_SA: المسمى الوظيفي

note: Description of the 'Description' (Text Editor) field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
ar_SA: الملف الوظيفي ، المؤهلات المطلوبة الخ

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
ar_SA: وظائف

note: Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Option for the 'Assignment based on' (Select) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
ar_SA: تاريخ الانضمام

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the journal_entry (Link) field in DocType 'Salary Withholding Cycle' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Journal Entry
ar_SA: القيود اليومية

en: July
ar_SA: يوليو

en: June
ar_SA: يونيو

note: Description of the 'KRA' (Link) field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
ar_SA: وصف معيار التقييم

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Key Reports
ar_SA: التقارير الرئيسية

note: Description of the 'Goal' (Small Text) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
ar_SA: وصف معيار التقييم

note: Description of the 'Last Sync of Checkin' (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
ar_SA: آخر مزامنة ناجحة معروفة لفحص الموظف. أعد ضبط هذا فقط إذا كنت متأكدًا من مزامنة جميع السجلات من جميع المواقع. يرجى عدم تعديل هذا إذا كنت غير متأكد.

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee Referral'
en: Last Name
ar_SA: اسم العائلة

note: Label of the last_sync_of_checkin (Datetime) field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
ar_SA: آخر مزامنة للفحص

note: Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Attendance' Label of the late_entry (Check) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
ar_SA: تأخر الدخول

note: Label of the late_entry_grace_period (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
ar_SA: فترة سماح الدخول المتأخرة

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the latitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Latitude
ar_SA: خط العرض

note: Option for the 'Calculate Payroll Working Days Based On' (Select) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
ar_SA: غادر

note: Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Name of a DocType Label of the leave_allocation (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
ar_SA: تخصيص إجازة

note: Label of the leave_allocations_section (Section Break) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
ar_SA: اترك المخصصات

note: Label of the leave_application (Link) field in DocType 'Attendance' Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Leave Application
ar_SA: طلب اجازة

en: Leave Approval Notification
ar_SA: اترك إشعار الموافقة

note: Label of the leave_approval_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
ar_SA: اترك قالب إعلام الموافقة

note: Label of the leave_approver_mandatory_in_leave_application (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
ar_SA: إجازة الموافقة إلزامية في طلب الإجازة

note: Label of the leave_approver_name (Data) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
ar_SA: أسم الموافق علي الاجازة

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
ar_SA: رصيد الاجازات

note: Label of the leave_balance (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
ar_SA: رصيد الاجازات قبل الطلب

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
ar_SA: تفعيل قائمة الإجازات المحظورة

note: Label of the leave_block_list_allowed (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
ar_SA: قائمة اجازات محظورة مفعلة

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
ar_SA: تواريخ الإجازات المحظورة

note: Label of the leave_block_list_dates (Table) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
ar_SA: التواريخ الممنوع اخذ اجازة فيها

note: Label of the leave_block_list_name (Data) field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
ar_SA: اسم قائمة الإجازات المحظورة

en: Leave Blocked
ar_SA: إجازة محظورة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
ar_SA: لوحة تحكم الأجازات

note: Name of a DocType Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
ar_SA: الإجازات مدفوعة

note: Label of the leave_encashment_amount_per_day (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
ar_SA: ترك Encshment المبلغ لكل يوم

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
ar_SA: ترك دخول دفتر الأستاذ

note: Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Option for the 'Dates Based On' (Select) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the leave_period (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Name of a 
en: Leave Period
ar_SA: اترك فترة

note: Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Control Panel' Name of a DocType Label of the leave_policy (Link) field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
ar_SA: سياسة الإجازة

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
ar_SA: ترك سياسة التفاصيل

note: Label of the leave_policy_details (Table) field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
ar_SA: اترك تفاصيل السياسة

en: Leave Status Notification
ar_SA: ترك إخطار الحالة

note: Label of the leave_status_notification_template (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
ar_SA: ترك قالب إعلام الحالة

note: Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Attendance' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Compensatory Leave Request' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the leave_type (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the leave_type (Li
en: Leave Type
ar_SA: نوع الاجازة

note: Label of the leave_type_name (Data) field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
ar_SA: اسم نوع الاجازة

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
ar_SA: لا يمكن تخصيص نوع الاجازه {0}, لأنها إجازة بدون راتب\n<br>\nLeave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
ar_SA: لا يمكن ترحيل نوع اﻹجازة {0}\n<br>\nلا يمكن ترحيل النوع {0} الخاص بالاجازه

en: Leave Type {0} is not encashable
ar_SA: نوع الإجازة {0} غير قابل للضبط

note: Label of the leave_without_pay (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
ar_SA: اجازة من دون راتب

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
ar_SA: لا تتطابق الإجازة بدون أجر مع سجلات {} المعتمدة

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
ar_SA: إجازة التطبيق مرتبطة بمخصصات الإجازة {0}. لا يمكن تعيين طلب الإجازة كإجازة بدون أجر

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
ar_SA: لا يمكن تخصيص اجازة قبل {0}، لان رصيد الإجازات قد تم تحوبله الي سجل تخصيص اجازات مستقبلي {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
ar_SA: الاجازة لا يمكن تطبيقها او إلغائها قبل {0}، لان رصيد الإجازات قد تم تحويله الي سجل تخصيص إجازات مستقبلي {1}

note: Label of the leaves (Float) field in DocType 'Leave Ledger Entry' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace Label of the leave_details_section (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
ar_SA: الاجازات

note: Label of the leaves_allocated (Check) field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
ar_SA: الأوراق المخصصة

en: Leaves per Year
ar_SA: الأجزات في السنة

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Goal'
en: Left
ar_SA: ترك

[ctx: Employee]
en: Left
ar_SA: ترك

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Job Offer' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Leave Application' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Letter Head
ar_SA: ترئيس الرسالة

note: Label of the level (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Level
ar_SA: المستوى

note: Label of the license_plate (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: License Plate
ar_SA: لوحة الترخيص

en: Lifecycle
ar_SA: دورة الحياة

en: Load more
ar_SA: تحميل المزيد

note: Label of the loan (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan
ar_SA: قرض

note: Label of the loan_repayment_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
ar_SA: إدخال سداد القرض

note: Label of the location_section (Section Break) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the location (Link) field in DocType 'Job Opening' Label of the location (Data) field in DocType 'Training Event'
en: Location
ar_SA: الموقع

note: Label of the device_id (Data) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
ar_SA: الموقع / معرف الجهاز

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Shift Location'
en: Location Name
ar_SA: اسم الموقع

note: Label of the lodging_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
ar_SA: الإقامة المطلوبة

note: Label of the log_type (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
ar_SA: نوع السجل

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
ar_SA: نوع السجل مطلوب لتسجيلات الوقوع في التحول: {0}.

en: Login
ar_SA: دخول

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Employee Checkin' Label of the longitude (Float) field in DocType 'Shift Location'
en: Longitude
ar_SA: خط الطول

note: Label of the make (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Make
ar_SA: سنة الصنع

en: Mandatory
ar_SA: إلزامي

en: Mandatory fields required for this action:
ar_SA: الحقول الإلزامية المطلوبة لهذا الإجراء:

en: Mandatory fields required in {0}
ar_SA: الحقول الإلزامية المطلوبة في {0}

note: Option for the 'Work Experience Calculation Method' (Select) field in DocType 'Gratuity Rule'
en: Manual
ar_SA: يدوي

en: Mar
ar_SA: مارس

en: Mark Attendance
ar_SA: تسجيل الحضور

note: Description of the 'Enable Auto Attendance' (Check) field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
ar_SA: حدد الحضور استنادًا إلى &quot;فحص الموظف&quot; للموظفين المعينين لهذا التحول.

note: Label of the marked_attendance_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
ar_SA: حضور مسجل

note: Label of the marked_attendance_html (HTML) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
ar_SA: حضور مسجل HTML

note: Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Masters
ar_SA: الرئيسية

note: Label of the max_amount_eligible (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
ar_SA: أقصى مبلغ مؤهل

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
ar_SA: أقصى فائدة المبلغ

note: Label of the max_benefit_amount (Currency) field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
ar_SA: أقصى فائدة المبلغ (سنويا)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
ar_SA: أقصى الفوائد (المبلغ)

note: Label of the max_benefits (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
ar_SA: أقصى الفوائد (سنويا)

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Category' Sub Category'
en: Max Exemption Amount
ar_SA: أقصى مبلغ الإعفاء

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
ar_SA: لا يمكن أن يكون أقصى مبلغ للإعفاء أكبر من الحد الأقصى لمبلغ الإعفاء {0} من فئة الإعفاء الضريبي {1}

note: Label of the max_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
ar_SA: الحد الأقصى للدخل الخاضع للضريبة

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
ar_SA: يجب أن تكون الفوائد القصوى أكبر من الصفر لتوزيع الاستحقاقات

note: Label of the max_working_hours_against_timesheet (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
ar_SA: اقصى عدد ساعات عمل بسجل التوقيت

note: Label of the maximum_carry_forwarded_leaves (Float) field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
ar_SA: الحد الأقصى لحمل الأوراق المعاد توجيهها

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
ar_SA: الحد الأقصى للمبلغ المعفى

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
ar_SA: الحد الأقصى للإعفاء المبلغ

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
ar_SA: أقصى مبلغ مؤهل للعنصر {0} يتجاوز {1}

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
ar_SA: يتجاوز الحد الأقصى لمقدار المكون {0} {1}

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
ar_SA: أقصى مبلغ لمبلغ الموظف {0} يتجاوز {1}

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
ar_SA: الحد الأقصى للإجازة المسموح بها في نوع الإجازة {0} هو {1}

en: May
ar_SA: مايو

note: Label of the meal_preference (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
ar_SA: تفضيل الوجبة

en: Medical
ar_SA: طبي

en: Menu
ar_SA: الخيارات

note: Label of the message (Text Editor) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the message (Text Editor) field in DocType 'PWA Notification'
en: Message
ar_SA: رسالة

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
ar_SA: المسافة المقطوعة

note: Label of the min_taxable_income (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
ar_SA: الحد الأدنى من الدخل الخاضع للضريبة

en: Missing Fields
ar_SA: حقول مفقودة

note: Label of the mode_of_payment (Select) field in DocType 'Salary Slip'
en: Mode Of Payment
ar_SA: طريقة الدفع

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Employee Advance' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Mode of Payment
ar_SA: طريقة الدفع

note: Label of the mode_of_travel (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
ar_SA: طريقة السفر

en: Mode of payment is required to make a payment
ar_SA: طريقه الدفع مطلوبه لإجراء الدفع\n<br>\nMode of payment is required to make a payment

note: Label of the model (Read Only) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Model
ar_SA: الموديل

en: Monday
ar_SA: يوم الاثنين

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Month
ar_SA: شهر

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in 
en: Monthly
ar_SA: شهريا

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
ar_SA: ورقة الحضور الشهرية

en: More
ar_SA: أكثر

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'Employee Advance' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the section_break_svbb (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment'
en: More Info
ar_SA: المزيد من المعلومات

en: More than one selection for {0} not allowed
ar_SA: أكثر من اختيار واحد لـ {0} غير مسموح به

en: My Account
ar_SA: حسابي

note: Label of the salary_component (Data) field in DocType 'Salary Component'
en: Name
ar_SA: اسم

note: Label of the name_of_organizer (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
ar_SA: اسم المنظم

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Employee Naming By' (Select) field in DocType 'HR Settings' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Job Requisition'
en: Naming Series
ar_SA: سلسلة التسمية

note: Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the net_pay (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
ar_SA: صافي الراتب

en: Net Pay cannot be less than 0
ar_SA: صافي الأجر لا يمكن أن يكون أقل من 0

en: Net Salary Amount
ar_SA: صافي الراتب المبلغ

en: Net pay cannot be negative
ar_SA: صافي الأجر لا يمكن أن يكون بالسالب\n<br>\nNet pay cannot be negative

note: Label of the new (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: New
ar_SA: جديد

note: Label of the new_company (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Company
ar_SA: شركة جديدة

note: Label of the new_employee_id (Link) field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
ar_SA: معرف الموظف الجديد

note: Label of the new_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
ar_SA: إنشاء تخصيص إجازة جديدة

note: Label of the no_of_days (Float) field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
ar_SA: الإجازات الجديدة المخصصة (بالأيام)

en: New {0}
ar_SA: {0} جديد

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: No
ar_SA: لا

en: No Data
ar_SA: لا توجد بيانات

en: No Employee Found
ar_SA: لم يتم العثور على أي موظف\n<br>\nNo employee found

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
ar_SA: لم يتم العثور على موظف لقيمة حقل الموظف المحدد. &#39;{}&#39;: {}

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
ar_SA: لا أوراق مخصصة للموظف: {0} لنوع الإجازة: {1}

en: No Staffing Plans found for this Designation
ar_SA: لم يتم العثور على خطط التوظيف لهذا التصنيف

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
ar_SA: لم يتم العثور على أي نشاط أو هيكل راتب إفتراضي للموظف {0} للتواريخ المدخلة\n<br>\nNo active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates

en: No additional expenses has been added
ar_SA: لم يتم إضافة مصاريف إضافية

en: No leave record found for employee {0} on {1}
ar_SA: لم يتم العثور على سجل إجازة للموظف {0} في {1}

en: No more updates
ar_SA: لا مزيد من التحديثات

en: No record found
ar_SA: لم يتم العثور على أي سجل

en: No replies from
ar_SA: لا توجد ردود من

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
ar_SA: لم يتم العثور على أي زلة الراتب لتقديم المعايير المذكورة أعلاه أو زلة الراتب قدمت بالفعل

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
ar_SA: غير يوميات

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
ar_SA: غير نباتي

en: Not Allowed
ar_SA: غير مسموح

en: Not Permitted
ar_SA: لا يسمح

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Not Started
ar_SA: لم تبدأ

en: Note
ar_SA: ملاحظات

note: Label of the notes (Data) field in DocType 'Job Applicant' Label of the notes (Section Break) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Notes
ar_SA: ملاحظات

en: Nothing to change
ar_SA: لا شيء للتغيير

en: Notice Period
ar_SA: مدة الاشعار

en: Notifications
ar_SA: إخطارات

note: Label of the notify_users_by_email (Check) field in DocType 'Employee Onboarding' Separation'
en: Notify users by email
ar_SA: أبلغ المستخدمين عن طريق البريد الإلكتروني

en: Nov
ar_SA: نوفمبر

note: Label of the number_of_employees (Int) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
ar_SA: عدد الموظفين

note: Label of the number_of_positions (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
ar_SA: عدد المناصب

note: Option for the 'Log Type' (Select) field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
ar_SA: خارج

en: Oct
ar_SA: أكتوبر

note: Label of the odometer_reading (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
ar_SA: قراءة عداد المسافات

note: Label of the offer_date (Date) field in DocType 'Job Offer'
en: Offer Date
ar_SA: تاريخ العرض

note: Label of the offer_term (Link) field in DocType 'Job Offer Term' Name of a DocType Label of the offer_term (Data) field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
ar_SA: شروط العرض

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Goal'
en: Old Parent
ar_SA: الحساب الأب السابق

en: On Date
ar_SA: في تاريخ

note: Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
ar_SA: في الخدمة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
ar_SA: في إجازة

en: Only Approvers can Approve this Request.
ar_SA: الموافقون فقط هم من يمكنهم الموافقة على هذا الطلب.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
ar_SA: يمكن إعتماد الطلبات التي حالتها 'معتمدة' و 'مرفوضة' فقط\n<br>\nOnly Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
ar_SA: يمكن فقط تقديم طلب التحول بالحالة &quot;موافق عليه&quot; و &quot;مرفوض&quot;

note: Label of the only_tax_impact (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
ar_SA: التأثير الضريبي فقط (لا يمكن المطالبة إلا جزء من الدخل الخاضع للضريبة)

en: Only expired allocation can be cancelled
ar_SA: يمكن فقط إلغاء التخصيص المنتهي

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
ar_SA: يمكن فقط للمستخدمين الذين لديهم دور {0} إنشاء تطبيقات إجازة متأخرة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Opening' Option for the 'Status' (Sel
en: Open
ar_SA: فتح

en: Opening Balance
ar_SA: الرصيد الافتتاحي

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
ar_SA: لم يتم تعيين قائمة العطلات الاختيارية لفترة الإجازة {0}

note: Label of the sb_other_details (Section Break) field in DocType 'Leave Application' Label of the other_details (Small Text) field in DocType 'Travel Itinerary' Label of the other_details (Text) field in DocType 'Travel Request'
en: Other Details
ar_SA: تفاصيل أخرى

note: Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Other Reports
ar_SA: تقارير أخرى

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Other Settings
ar_SA: اعدادات اخرى

note: Label of the other_taxes_and_charges (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
ar_SA: ضرائب ورسوم أخرى

en: Others
ar_SA: بدلات أخرى

note: Label of the out_time (Datetime) field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
ar_SA: وقت خروج

en: Outstanding Amount
ar_SA: المبلغ المستحق

note: Label of the overwrite_salary_structure_amount (Check) field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
ar_SA: الكتابة فوق هيكل الهيكل المرتب

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Owned
ar_SA: مملوك

en: PAN Number
ar_SA: رقم PAN

en: PF Account
ar_SA: حساب PF

en: PF Amount
ar_SA: مبلغ PF

en: PF Loan
ar_SA: قرض PF

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Paid
ar_SA: مدفوع

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Paid Amount
ar_SA: المبلغ المدفوع

en: Parameter
ar_SA: المعلمة

en: Part-time
ar_SA: دوام جزئى

en: Partial Success
ar_SA: نجاح جزئي

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
ar_SA: برعاية جزئية ، يتطلب التمويل الجزئي

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Travel Request'
en: Passport Number
ar_SA: رقم جواز السفر

en: Password
ar_SA: كلمة السر

note: Label of the password_policy (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
ar_SA: سياسة كلمة المرور

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
ar_SA: لا يمكن أن تحتوي سياسة كلمة المرور على مسافات أو واصلات متزامنة. سيتم إعادة هيكلة التنسيق تلقائيًا

en: Password policy for Salary Slips is not set
ar_SA: لم يتم تعيين سياسة كلمة المرور لمرتبات الراتب

note: Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Employee Benefit Application Detail' Benefit Claim' Label of the pay_against_benefit_claim (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
ar_SA: ادفع ضد مطالبات الاستحقاق

note: Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Leave Encashment' Label of the payable_account (Link) field in DocType 'Gratuity'
en: Payable Account
ar_SA: حساب الدائنين

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Payables
ar_SA: الواجب دفعها (دائنة)

en: Payment
ar_SA: دفع

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Payment Account
ar_SA: حساب الدفع

en: Payment Account is mandatory
ar_SA: حساب الدفع إلزامي

note: Label of the payment_days (Float) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payment_days_tab (Tab Break) field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
ar_SA: أيام الدفع

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of the account (Section Break) field in DocType 'Payroll Entry' Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payment Entry
ar_SA: تدوينات المدفوعات

en: Payment of {0} from {1} to {2}
ar_SA: دفع {0} من {1} إلى {2}

note: Label of the payroll (Section Break) field in DocType 'Leave Encashment' Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
ar_SA: دفع الرواتب

note: Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Additional Salary' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the payroll_date (Date) field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
ar_SA: جدول الرواتب

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
ar_SA: الرواتب الموظف التفاصيل

note: Name of a DocType Label of the payroll_entry (Link) field in DocType 'Salary Slip' Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Entry
ar_SA: دخول الرواتب

note: Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Slip' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Structure' Label of the payroll_frequency (Select) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Payroll Frequency
ar_SA: الدورة الزمنية لدفع الرواتب

en: Payroll Number
ar_SA: رقم الراتب

en: Payroll Payable
ar_SA: رواتب واجبة الدفع

note: Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Other Income' Label of the payroll_period (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Proof Submission' Name of a DocType Label of a Link 
en: Payroll Period
ar_SA: فترة المرتبات

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
ar_SA: جدول الرواتب الفترة التاريخ

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Payroll Period' Label of the periods (Table) field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
ar_SA: فترات الرواتب

note: Label of a Link in the Overview Workspace Name of a DocType
en: Payroll Settings
ar_SA: إعدادات دفع الرواتب

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ كشوف المرتبات أكبر من تاريخ إعفاء الموظف.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ كشوف المرتبات أقل من تاريخ انضمام الموظف.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Onboarding' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Separation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Sta
en: Pending
ar_SA: معلق

note: Label of the pending_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance'
en: Pending Amount
ar_SA: في انتظار المبلغ

note: Label of the percent (Percent) field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
ar_SA: في المئة

note: Label of the percent_deduction (Percent) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
ar_SA: خصم في المئة

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Job Applicant'
en: Phone Number
ar_SA: رقم الهاتف

en: Piecework
ar_SA: الأجرة المدفوعة لكمية العمل المنجز

note: Label of the planned_vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
ar_SA: العدد المخطط للمناصب

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
ar_SA: الرجاء إضافة الفوائد المتبقية {0} إلى أي مكون موجود

en: Please confirm once you have completed your training
ar_SA: يرجى تأكيد بمجرد الانتهاء من التدريب الخاص بك

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
ar_SA: الرجاء تمكين الحساب الوارد الافتراضي قبل إنشاء مجموعة ملخص العمل اليومي

en: Please enter the designation
ar_SA: الرجاء إدخال التسمية

en: Please select Company and Designation
ar_SA: يرجى تحديد الشركة والتسمية

en: Please select Employee
ar_SA: يرجى تحديد موظف

en: Please select Employee first.
ar_SA: الرجاء تحديد الموظف أولاً.

en: Please select a Company
ar_SA: الرجاء اختيار الشركة

en: Please select a csv file
ar_SA: يرجى اختيار ملف CSV

en: Please select {0}
ar_SA: الرجاء اختيار {0}

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
ar_SA: يرجى تعيين كشوف المرتبات على أساس إعدادات الرواتب

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
ar_SA: يرجى تعيين القالب الافتراضي لإشعار إجازة الموافقة في إعدادات الموارد البشرية.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
ar_SA: يرجى تعيين القالب الافتراضي لإشعار حالة الإجازات في إعدادات الموارد البشرية.

en: Please set the Company
ar_SA: يرجى تعيين الشركة

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
ar_SA: يرجى تحديد تاريخ الالتحاق بالموظف {0}

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
ar_SA: يرجى إعداد نظام تسمية الموظفين في الموارد البشرية&gt; إعدادات الموارد البشرية

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
ar_SA: يرجى إعداد سلسلة الترقيم للحضور عبر الإعداد&gt; سلسلة الترقيم

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
ar_SA: يرجى حصة ملاحظاتك للتدريب من خلال النقر على &quot;التدريب ردود الفعل&quot; ثم &quot;جديد&quot;

en: Please update your status for this training event
ar_SA: يرجى تحديث حالتك لهذا الحدث التدريبي

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Employee Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Expense Claim Advance' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Job Requisition' Label of the posting_da
en: Posting Date
ar_SA: تاريخ الترحيل

note: Label of the preferred_area_for_lodging (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
ar_SA: المنطقة المفضلة للسكن

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool' Option for the 'Status for Other Half' (Select) field in DocType 'Employee Attenda
en: Present
ar_SA: حاضر

en: Preview Salary Slip
ar_SA: معاينة كشف الراتب

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Job Offer'
en: Printing Details
ar_SA: تفاصيل الطباعة

en: Privilege Leave
ar_SA: إجازة الامتياز

en: Probation
ar_SA: فترة التجربة

en: Probationary Period
ar_SA: فترة الاختبار

note: Label of the process_attendance_after (Date) field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
ar_SA: عملية الحضور بعد

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
ar_SA: الخصومات الضريبية المهنية

note: Label of the proficiency (Rating) field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
ar_SA: مهارة

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Goal'
en: Progress
ar_SA: تقدم

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Onboarding' Label of the project (Link) field in DocType 'Employee Separation' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim' Label of the project (Link) field in DocType 'Expense Claim Detail' Label of the project (Link) field in 
en: Project
ar_SA: مشروع

note: Label of the promotion_date (Date) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
ar_SA: تاريخ العرض

note: Label of the property (Data) field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
ar_SA: ممتلكات

en: Property already added
ar_SA: الخاصية المضافة بالفعل

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
ar_SA: خصومات صندوق الادخار

note: Label of the publish (Check) field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
ar_SA: نشر على الموقع الإلكتروني

note: Label of the purpose (Small Text) field in DocType 'Employee Advance'
en: Purpose
ar_SA: غرض

note: Name of a DocType Label of the purpose_of_travel (Data) field in DocType 'Purpose of Travel' Label of the purpose_of_travel (Link) field in DocType 'Travel Request' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
ar_SA: الغرض من السفر

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Quarterly
ar_SA: فصلي

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Queued
ar_SA: قائمة الانتظار

note: Label of the raised_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Raised By
ar_SA: التي أثارها

note: Label of the rate (Float) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Rate
ar_SA: سعر السلعة المفردة

note: Label of the rating (Rating) field in DocType 'Employee Feedback Rating' Label of the rating (Rating) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Rating
ar_SA: تقييم

note: Label of the reallocate_leaves (Check) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
ar_SA: إعادة تخصيص الأوراق

note: Label of the read (Check) field in DocType 'PWA Notification'
en: Read
ar_SA: قرأ

note: Label of the reason_section (Section Break) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Select) field in DocType 'Attendance Request' Label of the reason (Small Text) field in DocType 'Compensatory Leave Label of the description (Small Text) field in DocType 'Leave Application' Label 
en: Reason
ar_SA: سبب

note: Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Receivables
ar_SA: المستحقات للغير (مدينة)

note: Name of a report Label of a Link in the Overview Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
ar_SA: تحليلات التوظيف

note: Label of the reference (Link) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Reference
ar_SA: مرجع

note: Label of the reference_document (Dynamic Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the ref_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Additional Salary'
en: Reference Document
ar_SA: وثيقة مرجعية

note: Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Exit Interview' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement' Label of the reference_document_type (Link) field in DocType 'PWA Notification' Label of the ref_doctype (Link) field in DocType 'Addi
en: Reference Document Type
ar_SA: مرجع نوع الوثيقة

note: Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'Job Opening' Label of the properties_and_references_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: References
ar_SA: المراجع

note: Label of the referrer (Link) field in DocType 'Employee Referral'
en: Referrer
ar_SA: المرجع

note: Label of the refuelling_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
ar_SA: تفاصيل إعادة التزود بالوقود

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Approval Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Interview' Option for the 'Result' (Se
en: Rejected
ar_SA: مرفوض

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Exit Interview' Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Salary Withholding'
en: Relieving Date
ar_SA: تاريخ المغادرة

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Relieving Date
ar_SA: تاريخ المغادرة

en: Reload
ar_SA: تحديث

note: Label of the remaining_benefit (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
ar_SA: الفوائد المتبقية (سنوية)

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Expense Claim' Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Remark
ar_SA: كلام

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'Appraisal'
en: Remarks
ar_SA: ملاحظات

note: Label of the remind_before (Time) field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
ar_SA: تذكير من قبل

note: Label of the reminded (Check) field in DocType 'Interview'
en: Reminded
ar_SA: ذكر

note: Label of the reminders_section (Section Break) field in DocType 'HR Settings'
en: Reminders
ar_SA: رسائل التذكير

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
ar_SA: سيارة مستأجرة

en: Reopen
ar_SA: إعادة فتح

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
ar_SA: يمكن اختيار السداد من الراتب للقروض لأجل فقط

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Applicant'
en: Replied
ar_SA: رد

en: Replies
ar_SA: الردود

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Performance Workspace Label of a Card Break in the Recruitment Workspace Label of a Card Break in the Shift & Att
en: Reports
ar_SA: تقارير

note: Option for the 'Travel Funding' (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
ar_SA: يتطلب التمويل الكامل

note: Label of the required_for_employee_creation (Check) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
ar_SA: مطلوب لإنشاء موظف

en: Reset Password
ar_SA: إعادة تعيين كلمة المرور

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee Separation'
en: Resignation Letter Date
ar_SA: تاريخ رسالة الإستقالة

note: Label of the resolution_date (Date) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Date
ar_SA: تاريخ القرار

note: Label of the resolution_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Grievance' Label of the resolution_detail (Small Text) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolution Details
ar_SA: قرار تفاصيل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved
ar_SA: تم الحل

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Resolved By
ar_SA: حلها عن طريق

en: Responsibilities
ar_SA: المسؤوليات

note: Label of the resume (Attach) field in DocType 'Employee Referral' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume
ar_SA: استئنف

note: Label of the resume_attachment (Attach) field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
ar_SA: السيرة الذاتية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
ar_SA: مكافأة الاحتفاظ

note: Option for the 'Action' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Return
ar_SA: عودة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Asset'
en: Returned
ar_SA: تم إرجاعه

note: Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Employee Advance' Label of the return_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim Advance'
en: Returned Amount
ar_SA: المبلغ المرتجع

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Goal'
en: Right
ar_SA: حق

note: Label of the role (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
ar_SA: صلاحية

note: Label of the role_allowed_to_create_backdated_leave_application (Link) field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
ar_SA: الدور المسموح به لإنشاء تطبيق إجازة Backdated

note: Label of the round_to_the_nearest_integer (Check) field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
ar_SA: جولة إلى أقرب عدد صحيح

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total
ar_SA: تقريب إجمالي

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Salary Slip'
en: Rounded Total (Company Currency)
ar_SA: المشاركات تقريب (العملة الشركة)

note: Label of the rounding (Select) field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
ar_SA: التقريب

note: Label of the route (Data) field in DocType 'Job Opening'
en: Route
ar_SA: مسار

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
ar_SA: الصف # {0}: لا يمكن تعيين المبلغ أو الصيغة لمكون الراتب {1} بمتغير قائم على الراتب الخاضع للضريبة

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
ar_SA: الصف {0} # المبلغ المخصص {1} لا يمكن أن يكون أكبر من المبلغ غير المطالب به {2}

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
ar_SA: الصف {0} # المبلغ المدفوع لا يمكن أن يكون أكبر من المبلغ المطلوب مسبقا

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
ar_SA: الصف {0}: {1} مطلوب في جدول النفقات لحجز مطالبة بالنفقات.

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary
ar_SA: الراتب

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Additional Salary' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Employee Incentive' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity' Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Retention Bonus' Name of a DocT
en: Salary Component
ar_SA: مكون الراتب

note: Label of the salary_component (Link) field in DocType 'Gratuity Applicable Component'
en: Salary Component
ar_SA: مكون الراتب

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
ar_SA: حساب مكون الراتب

note: Label of the type (Data) field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
ar_SA: نوع مكون الراتب

note: Description of the 'Salary Component' (Link) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
ar_SA: مكون الراتب لكشف المرتبات المبنية على أساس سجلات التوقيت

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
ar_SA: تفاصيل الراتب

note: Label of the salary_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
ar_SA: تفاصيل الراتب

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
ar_SA: دفع الرواتب على أساس طريقة الدفع

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
ar_SA: دفع الرواتب عبر ECS

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
ar_SA: راتب التسجيل

note: Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Payroll Entry' Label of the salary_slip_based_on_timesheet (Check) field in DocType 'Salary Slip' Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
ar_SA: كشف الرواتب بناء على سجل التوقيت

en: Salary Slip ID
ar_SA: هوية كشف الراتب

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
ar_SA: قرض كشف الراتب

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
ar_SA: كشف راتب معتمد علي سجل التوقيت

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
ar_SA: كشف الراتب للموظف {0} تم إنشاؤه لهذه الفترة

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
ar_SA: كشف الراتب للموظف {0} تم إنشاؤه لسجل التوقيت {1}

note: Label of the salary_slips_created (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
ar_SA: تم استحداث كشوف الرواتب

note: Label of the salary_slips_submitted (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Submitted
ar_SA: قسائم الرواتب المقدمة

note: Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Bulk Salary Structure Assignment' Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Slip' Name of a DocType Label of the salary_structure (Link) field in DocType 'Salary Structure Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
ar_SA: هيكل الراتب

note: Name of a DocType Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
ar_SA: تعيين هيكل الراتب

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
ar_SA: تعيين هيكل الراتب للموظف موجود بالفعل

en: Salary Structure Missing
ar_SA: هيكلية الراتب مفقودة

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
ar_SA: لم يتم العثور على هيكل الراتب للموظف {0} والتاريخ {1}

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
ar_SA: يجب أن يحتوي هيكل الرواتب على مكون (مكونات) منافع مرنة لصرف مبلغ المنافع

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
ar_SA: تمت معالجة الراتب بالفعل للفترة بين {0} و {1} ، لا يمكن أن تكون فترة طلب اﻹجازة بين نطاق هذا التاريخ.\n<br>\nSalary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.

note: Description of the 'Earnings & Deductions' (Tab Break) field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
ar_SA: تقسيم الراتب بناءَ على الكسب والاستقطاع.

en: Sales Invoice
ar_SA: فاتورة مبيعات

en: Same Company is entered more than once
ar_SA: تم إدخال نفس الشركة أكثر من مره\n<br>\nSame Company is entered more than once

en: Sanctioned
ar_SA: مقرر

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
ar_SA: لا يمكن أن يكون المبلغ الموافق عليه أكبر من مبلغ المطالبة في الصف {0}.

en: Saturday
ar_SA: السبت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Exit Interview' Option for the 'Event Status' (Select) field in DocType 'Training Event' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Training Program'
en: Scheduled
ar_SA: من المقرر

note: Label of the score (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
ar_SA: نقاط (0-5)

note: Label of the score_earned (Float) field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
ar_SA: نقاط المكتسبة

en: Score must be less than or equal to 5
ar_SA: يجب أن تكون النقاط أقل من أو تساوي 5\n<br>\nScore must be less than or equal to 5

en: Select Company
ar_SA: حدد الشركة

note: Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Employee Attendance Tool' 'Leave Control Panel' Label of the select_rows_section (Section Break) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the select_employees_section (Section Break) field in DocType 'Bulk Salary Struct
en: Select Employees
ar_SA: حدد الموظفين

note: Description of the 'Payment Account' (Link) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
ar_SA: اختار الحساب الذي سوف تدفع منه

en: Select Property
ar_SA: اختر الملكية

note: Label of the select_terms (Link) field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
ar_SA: اختر الشروط والأحكام

note: Label of the select_users (Section Break) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
ar_SA: حدد المستخدمون

en: Select an employee to get the employee advance.
ar_SA: حدد الموظف للحصول على تقدم الموظف.

en: Select {0}
ar_SA: حدد {0}

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
ar_SA: دراسة ذاتية

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
ar_SA: ندوة

note: Label of the send_emails_at (Select) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
ar_SA: إرسال رسائل البريد الإلكتروني في

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender (Link) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender (Link) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender
ar_SA: مرسل

note: Label of the sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the hiring_sender_email (Data) field in DocType 'HR Settings' Label of the sender_email (Data) field in DocType 'Payroll Settings'
en: Sender Email
ar_SA: البريد الإلكتروني المرسل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Sent
ar_SA: أرسلت

en: Sep
ar_SA: سبتمبر

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Appraisal' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Expense Claim' Label of the naming_series (
en: Series
ar_SA: سلسلة التسمية

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service
ar_SA: خدمة

note: Label of the service_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
ar_SA: تفاصيل الخدمة

en: Service Expense
ar_SA: نفقات الصيانة

en: Set the default account for the {0} {1}
ar_SA: تعيين الحساب الافتراضي لـ {0} {1}

note: Label of the settings_section (Section Break) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Settings
ar_SA: إعدادات

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Settled
ar_SA: تسوية

note: Label of a Card Break in the Leaves Workspace Label of a Card Break in the Overview Workspace
en: Setup
ar_SA: الإعدادات

note: Label of the shift_actual_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
ar_SA: التحول نهاية الفعلية

note: Label of the shift_actual_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
ar_SA: التحول الفعلي البداية

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Assignment
ar_SA: مهمة التحول

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
ar_SA: واجب التحول: {0} تم إنشاؤه للموظف: {1}

note: Label of the shift_end (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
ar_SA: التحول نهاية

note: Label of the shift_request (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Shift Request
ar_SA: طلب التغيير

note: Label of the shift_start (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Start
ar_SA: تحول البداية

note: Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type_filter (Link) field in DocType 'Shift Assignment Tool' Label of the shift_type (Link) field in DocType 'Shift Request' Label of the shift
en: Shift Type
ar_SA: نوع التحول

en: Show Employee
ar_SA: إظهار الموظف

note: Label of the show_leaves_of_all_department_members_in_calendar (Check) field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
ar_SA: إظهار أوراق جميع أعضاء القسم في التقويم

en: Show Salary Slip
ar_SA: عرض كشف الراتب

en: Sick Leave
ar_SA: الإجازات المرضية

note: Label of the skill (Link) field in DocType 'Designation Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Employee Skill' Label of the skill (Link) field in DocType 'Expected Skill Set' Name of a DocType Label of the skill (Link) field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
ar_SA: مهارة

note: Label of the skill_name (Data) field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
ar_SA: اسم المهارة

note: Label of the skip_auto_attendance (Check) field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
ar_SA: تخطي الحضور التلقائي

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
ar_SA: تخطي تعيين هيكل الرواتب للموظفين التاليين ، لأن سجلات تعيين هيكل الرواتب موجودة بالفعل ضدهم. {0}

note: Label of the source (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source (Data) field in DocType 'Employee Other Income'
en: Source
ar_SA: المصدر

note: Label of the source_name (Link) field in DocType 'Job Applicant' Label of the source_name (Data) field in DocType 'Job Applicant Source'
en: Source Name
ar_SA: اسم المصدر

note: Label of the sponsored_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
ar_SA: المبلغ المساند

note: Label of the staffing_plan (Link) field in DocType 'Job Opening' Name of a DocType Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
ar_SA: خطة التوظيف

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
ar_SA: تفاصيل خطة التوظيف

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
ar_SA: خطة التوظيف {0} موجودة بالفعل للتسمية {1}

note: Label of the standard_tax_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Income Tax Slab' 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
ar_SA: معيار الإعفاء الضريبي

en: Start
ar_SA: بداية

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Goal' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shift Assignment' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Shi
en: Start Date
ar_SA: تاريخ البدء

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Shift Type' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Training Event'
en: Start Time
ar_SA: بداية الوقت

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
ar_SA: تواريخ البدء والانتهاء ليست في فترة كشوف رواتب صالحة ، لا يمكن حساب {0}

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
ar_SA: تواريخ البدء والانتهاء ليست في فترة كشوف المرتبات الصالحة ، ولا يمكن حساب {0}.

note: Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Component' Label of the statistical_component (Check) field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
ar_SA: العنصر الإحصائي

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Appraisal Cycle' Label of the status (Select) field in DocType 'Attendance' Label of the status (Select) field in DocType 'Daily Work Summary' Label of the status (Select) field in DocType 'Employee Advance' Label of the status (Select) field in DocType
en: Status
ar_SA: الحالة

en: Stock Options
ar_SA: خيارات المخزون

note: Description of the 'Block Days' (Section Break) field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
ar_SA: وقف المستخدمين من طلب إجازة في الأيام التالية.

note: Option for the 'Determine Check-in and Check-out' (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
ar_SA: يعتمد بشكل صارم على نوع السجل في فحص الموظف

en: Structures have been assigned successfully
ar_SA: تم تخصيص الهياكل بنجاح

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Daily Work Summary Group' Label of the subject (Data) field in DocType 'Employee Grievance'
en: Subject
ar_SA: موضوع

note: Label of the submission_date (Date) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
ar_SA: تاريخ التقديم

en: Submit
ar_SA: تسجيل

en: Submit Proof
ar_SA: تقديم دليل

en: Submit Salary Slip
ar_SA: الموافقة كشف الرواتب

en: Submit this to create the Employee record
ar_SA: إرسال هذا لإنشاء سجل الموظف

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Leave Encashment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Gratuity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Status' (Select) field
en: Submitted
ar_SA: مسجلة

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
ar_SA: تقديم قسائم الرواتب وإنشاء قيد دفتر اليومية ...

en: Submitting Salary Slips...
ar_SA: تقديم قسائم الرواتب ...

en: Success
ar_SA: نجاح

en: Summarized View
ar_SA: عرض موجز

en: Sunday
ar_SA: الأحد

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Event' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Training Program' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Vehicle Log'
en: Supplier
ar_SA: المورد

en: Suspended
ar_SA: معلق

note: Name of a role
en: System Manager
ar_SA: مدير النظام

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the task (Link) field in DocType 'Expense Claim'
en: Task
ar_SA: مهمة

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Task Weight
ar_SA: وزن المهمة

note: Label of the exemption_category (Link) field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
ar_SA: فئة الإعفاء الضريبي

note: Label of the tax_exemption_proofs (Table) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
ar_SA: الإعفاء من الضرائب

note: Label of the tax_on_additional_salary (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
ar_SA: الضريبة على الراتب الإضافي

note: Label of the tax_on_flexible_benefit (Currency) field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
ar_SA: الضريبة على الفائدة المرنة

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
ar_SA: بلاطة الراتب الخاضع للضريبة

note: Label of the taxable_salary_slabs_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab' Label of the slabs (Table) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
ar_SA: بلاطات الراتب الخاضعة للضريبة

note: Label of the taxes_and_charges_on_income_tax_section (Section Break) field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
ar_SA: الضرائب والرسوم على ضريبة الدخل

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Taxi
ar_SA: سيارة اجره

en: Team Updates
ar_SA: تحديثات الفريق

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Template Name
ar_SA: اسم القالب

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter' Label of the terms (Table) field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Terms
ar_SA: الشروط

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Job Offer'
en: Terms and Conditions
ar_SA: الشروط والأحكام

en: Thank you
ar_SA: شكرا

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
ar_SA: فترة طلب اﻹجازة تقع في فترة عطلة رسمية، يجب إختيار فترة أخرى.\n<br>\nThe day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.

note: Description of the 'Fraction of Daily Salary for Half Day' (Float) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
ar_SA: جزء من الأجر اليومي الواجب دفعه مقابل حضور نصف يوم

note: Description of the 'Encrypt Salary Slips in Emails' (Check) field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
ar_SA: سيتم حماية كلمة مرور المرسل بالبريد الإلكتروني للموظف ، وسيتم إنشاء كلمة المرور بناءً على سياسة كلمة المرور.

note: Description of the 'Late Entry Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
ar_SA: الوقت بعد وقت بدء التحول عندما يُعتبر تسجيل الوصول متأخرًا (بالدقائق).

note: Description of the 'Early Exit Grace Period' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
ar_SA: الوقت الذي يسبق وقت نهاية التحول عندما يتم تسجيل المغادرة في وقت مبكر (بالدقائق).

note: Description of the 'Begin check-in before shift start time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
ar_SA: الوقت الذي يسبق وقت بدء التحول الذي يتم خلاله فحص تسجيل الموظف للحضور.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Theory
ar_SA: نظرية

en: There are more holidays than working days this month.
ar_SA: أيام العطل لهذا الشهر أكثر من أيام العمل.\n<br>\nThere are more holidays than working days this month.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
ar_SA: لا توجد وظائف شاغرة في إطار خطة التوظيف {0}

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
ar_SA: هذا الموظف لديه بالفعل سجل بنفس الطابع الزمني. {0}

en: This is based on the attendance of this Employee
ar_SA: هذا يستند على حضور الموظف

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
ar_SA: سيؤدي هذا إلى تقديم قسائم الراتب وإنشاء الدخول إلى دفتر الأستحقاق. هل تريد المتابعة؟

en: Thursday
ar_SA: الخميس

note: Label of the time (Datetime) field in DocType 'Employee Checkin' Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Time
ar_SA: زمن

en: Time Interval
ar_SA: الفاصل الزمني

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Time Sheet
ar_SA: ورقة الوقت

note: Description of the 'Allow check-out after shift end time (in minutes)' (Int) field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
ar_SA: الوقت بعد نهاية النوبة التي يتم خلالها تسجيل المغادرة للحضور.

note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Timesheet
ar_SA: ساعات العمل

en: Timing
ar_SA: توقيت

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Appointment Letter content' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Onboarding Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Employee Separation Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Job Offer Term Template' Label of th
en: Title
ar_SA: اللقب

en: To
ar_SA: إلى

note: Label of the to_amount (Currency) field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
ar_SA: لكمية

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Attendance Request' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Allocation' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Application' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Leave Control Panel' Label of the to_date (Date) field in D
en: To Date
ar_SA: إلى تاريخ

en: To Date cannot be before From Date
ar_SA: (الى تاريخ) لا يمكن ان يكون قبل (من تاريخ)

en: To Date should be greater than From Date
ar_SA: يجب أن يكون إلى تاريخ أكبر من من تاريخ

note: Label of the to_time (Time) field in DocType 'Interview'
en: To Time
ar_SA: إلى وقت

note: Label of the to_user (Link) field in DocType 'PWA Notification'
en: To User
ar_SA: إلى المستخدم

en: To date can not be equal or less than from date
ar_SA: حتى الآن لا يمكن أن يكون مساويا أو أقل من التاريخ

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
ar_SA: حتى الآن لا يمكن أن يكون أكبر من تاريخ إعفاء الموظف.

en: To date can not be less than from date
ar_SA: حتى الآن لا يمكن أن يكون أقل من من تاريخ

en: To date can not greater than employee's relieving date
ar_SA: حتى الآن لا يمكن أن يكون أكبر من تاريخ تخفيف الموظف

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Expense Taxes and Charges'
en: Total
ar_SA: الاجمالي غير شامل الضريبة

en: Total Absent
ar_SA: إجمالي الغياب

note: Label of the total_actual_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ الفعلي

note: Label of the total_advance_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المدفوع مقدما

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Travel Request Costing' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Gratuity'
en: Total Amount
ar_SA: الاعتماد الأساسي

note: Label of the total_amount_reimbursed (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
ar_SA: مجموع المبلغ المسدد

en: Total Billed Hours
ar_SA: مجموع الساعات وصفت

note: Label of the total_claimed_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المطالب به

note: Label of the total_declared_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
ar_SA: إجمالي المبلغ المعلن

note: Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Slip' Label of the total_deduction (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
ar_SA: مجموع الخصم

en: Total Early Exits
ar_SA: إجمالي المخارج المبكرة

note: Label of the total_earning (Currency) field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
ar_SA: إجمالي الدخل

note: Label of the total_estimated_budget (Currency) field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
ar_SA: مجموع الميزانية التقديرية

note: Label of the total_estimated_cost (Currency) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
ar_SA: مجموع التكلفة التقديرية

note: Label of the total_exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration' Label of the exemption_amount (Currency) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
ar_SA: مجموع مبلغ الإعفاء

en: Total Holidays
ar_SA: مجموع العطلات

en: Total Late Entries
ar_SA: مجموع الإدخالات المتأخرة

note: Label of the total_leave_days (Float) field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
ar_SA: مجموع أيام الإجازة

en: Total Leaves
ar_SA: مجموع الإجازات

note: Label of the total_leaves_allocated (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
ar_SA: إجمالي الاجازات المخصصة

note: Label of the total_leaves_encashed (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Encashed
ar_SA: اجمالي الاوراق مقطوعه

en: Total Present
ar_SA: إجمالي الحضور

note: Label of the total_sanctioned_amount (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
ar_SA: الإجمالي الكمية الموافق عليه

note: Label of the total_score (Float) field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
ar_SA: مجموع النقاط

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Taxes and Charges
ar_SA: مجموع الضرائب والرسوم

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Working Hours
ar_SA: مجموع ساعات العمل

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
ar_SA: لا يمكن أن يكون إجمالي المبلغ المدفوع أكبر من المبلغ الإجمالي المعتمد

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
ar_SA: يجب ألا يقل إجمالي مبلغ الفائدة المرنة {0} عن الحد الأقصى للمنافع {1}

note: Label of the total_in_words (Data) field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
ar_SA: إجمالي بالحروف

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
ar_SA: إجمالي الإجازات المخصصة إلزامي لنوع الإجازة {0}

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
ar_SA: عدد ساعات العمل الكلي يجب ألا يكون أكثر من العدد الأقصى لساعات العمل {0}

note: Label of the transactions_section (Section Break) field in DocType 'Expense Claim' Label of the totals_section (Section Break) field in DocType 'Full and Final Statement' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Employee Benefit Application' Label of the totals (Section Break) field in 
en: Totals
ar_SA: المجاميع

note: Option for the 'Mode of Travel' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
ar_SA: قطار

note: Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_email (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
ar_SA: بريد المدرب الإلكتروني

note: Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Event' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Feedback' Label of the trainer_name (Data) field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
ar_SA: اسم المدرب

note: Label of the training (Link) field in DocType 'Employee Training' Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
ar_SA: التدريب

note: Label of the training_date (Date) field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
ar_SA: تاريخ التدريب

note: Name of a DocType Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Feedback' Label of the training_event (Link) field in DocType 'Training Result' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
ar_SA: حدث تدريب

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
ar_SA: تدريب الموظف للحدث

en: Training Event:
ar_SA: حدث التدريب:

en: Training Events
ar_SA: أحداث التدريب

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
ar_SA: ردود الفعل على التدريب

note: Label of the training_program (Link) field in DocType 'Training Event' Name of a DocType Label of the training_program (Data) field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
ar_SA: برنامج تدريب

note: Name of a DocType Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
ar_SA: نتيجة التدريب

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
ar_SA: نتيجة تدريب الموظفين

note: Label of the trainings_section (Section Break) field in DocType 'Employee Skill Map' Label of the trainings (Table) field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
ar_SA: دورات تدريبية

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Transaction Date
ar_SA: تاريخ المعاملة

note: Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
ar_SA: اسم المعاملة

note: Label of the transaction_type (Link) field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Type
ar_SA: نوع المعاملة

en: Transactions
ar_SA: المعاملات

note: Label of the transfer_date (Date) field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
ar_SA: تاريخ التحويل

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
ar_SA: السفر

note: Label of the travel_advance_required (Check) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
ar_SA: سلف السفر المطلوبة

note: Label of the travel_from (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
ar_SA: السفر من

note: Label of the travel_funding (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
ar_SA: تمويل السفر

note: Name of a DocType Label of the travel_itinerary (Section Break) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
ar_SA: خط سير الرحلة

note: Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Overview Workspace
en: Travel Request
ar_SA: طلب السفر

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
ar_SA: تكاليف طلب السفر

note: Label of the travel_to (Data) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
ar_SA: يسافر إلى

note: Label of the travel_type (Select) field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
ar_SA: نوع السفر

en: Tuesday
ar_SA: الثلاثاء

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Training Event' Label of the type (Select) field in DocType 'Vehicle Service' Label of the type (Select) field in DocType 'Salary Component'
en: Type
ar_SA: النوع

note: Label of the type_of_proof (Data) field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
ar_SA: نوع من الإثبات

en: Unable to find Salary Component {0}
ar_SA: يتعذر العثور على مكون الراتب {0}

en: Unmarked Attendance for days
ar_SA: الحضور بدون علامات لعدة أيام

en: Unmarked Days
ar_SA: أيام غير محددة

note: Label of the unmarked_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
ar_SA: أيام غير محددة

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Advance' Option for the 'Referral Bonus Payment Status' (Select) field in DocType 'Employee Referral' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Expense Claim' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Full and Final Statem
en: Unpaid
ar_SA: غير مدفوع

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
ar_SA: غير المسددة المطالبة النفقات

note: Label of the unused_leaves (Float) field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
ar_SA: إجازات غير مستخدمة

en: Update
ar_SA: تحديث

en: Update Response
ar_SA: تحديث الرد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
ar_SA: رفع الحضور

note: Label of the upload_html (HTML) field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
ar_SA: رفع HTML

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Daily Work Summary Group User' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Boarding Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Employee Performance Feedback' Label of the user (Data) field in DocType 'Goal' Label of the user (Link) field i
en: User
ar_SA: المستعمل

note: Label of the users (Table) field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Users
ar_SA: المستخدمين

note: Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Job Opening' Label of the vacancies (Int) field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
ar_SA: الشواغر

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
ar_SA: لا يمكن أن تكون الوظائف الشاغرة أقل من الفتحات الحالية

note: Label of the validate_attendance (Check) field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
ar_SA: التحقق من صحة الحضور

en: Validating Employee Attendance...
ar_SA: التحقق من صحة حضور الموظف ...

note: Label of the value (Small Text) field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
ar_SA: القيمة / الوصف

en: Value missing
ar_SA: القيمة مفقودة

note: Label of the variable (Currency) field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Variable
ar_SA: متغير

note: Label of the variable_based_on_taxable_salary (Check) field in DocType 'Salary Component' 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
ar_SA: متغير على أساس الخاضع للضريبة

note: Option for the 'Meal Preference' (Select) field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
ar_SA: نباتي

note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle
ar_SA: مركبة

note: Label of the vehicle_log (Link) field in DocType 'Expense Claim' Name of a DocType Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Vehicle Log
ar_SA: دخول السيارة

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
ar_SA: خدمة المركبة

en: Verify
ar_SA: تأكد من

en: View All
ar_SA: عرض الكل

en: View Ledger
ar_SA: عرض القيود

en: View List
ar_SA: عرض القائمة

en: Walk In
ar_SA: عميل غير مسجل

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Warning: Leave application contains following block dates
ar_SA: تحذير: طلب اﻹجازة يحتوي على الايام التالية الّتي يمنع فيها اﻹجازة\n<br>\nWarning: Leave application contains following block dates

en: Website Listing
ar_SA: إدراج موقع الويب

en: Wednesday
ar_SA: الأربعاء

note: Option for the 'Set the frequency for holiday reminders' (Select) field in DocType 'HR Settings' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Payroll Entry' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field in DocType 'Salary Slip' Option for the 'Payroll Frequency' (Select) field i
en: Weekly
ar_SA: الأسبوعية

note: Label of the work_end_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
ar_SA: تاريخ انتهاء العمل

note: Label of the work_from_date (Date) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
ar_SA: العمل من التاريخ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Attendance' Option for the 'Reason' (Select) field in DocType 'Attendance Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
ar_SA: العمل من المنزل

en: Work Summary for {0}
ar_SA: ملخص العمل ل {0}

note: Label of the worked_on (Section Break) field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
ar_SA: عملت في عطلة

note: Label of the total_working_days (Float) field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
ar_SA: أيام العمل

note: Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Attendance' Label of the working_hours (Float) field in DocType 'Salary Slip Timesheet'
en: Working Hours
ar_SA: ساعات العمل

note: Label of the working_hours_calculation_based_on (Select) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
ar_SA: ساعات العمل حساب على أساس

note: Label of the working_hours_threshold_for_absent (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
ar_SA: ساعات العمل عتبة الغياب

note: Label of the working_hours_threshold_for_half_day (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
ar_SA: ساعات العمل عتبة لمدة نصف يوم

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Absent' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
ar_SA: ساعات العمل أدناه التي يتم وضع علامة الغائب. (صفر لتعطيل)

note: Description of the 'Working Hours Threshold for Half Day' (Float) field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
ar_SA: ساعات العمل أدناه التي يتم وضع علامة نصف يوم. (صفر لتعطيل)

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
ar_SA: ورشة عمل

note: Option for the 'Salary Paid Per' (Select) field in DocType 'Job Opening'
en: Year
ar_SA: عام

note: Option for the 'Earned Leave Frequency' (Select) field in DocType 'Leave Type' Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Vehicle Service'
en: Yearly
ar_SA: سنويا

note: Option for the 'Is Active' (Select) field in DocType 'Salary Structure' Option for the 'Is Default' (Select) field in DocType 'Salary Structure'
en: Yes
ar_SA: نعم

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
ar_SA: غير مصرح لك الموافقة على المغادرات التي في التواريخ المحظورة

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
ar_SA: أنت لست موجودًا طوال اليوم (الأيام) بين أيام طلب الإجازة التعويضية

en: You can not request for your Default Shift: {0}
ar_SA: لا يمكنك طلب التحول الافتراضي الخاص بك: {0}

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
ar_SA: يمكنك فقط إرسال ترك الإلغاء لمبلغ سداد صالح

en: cancelled
ar_SA: ألغيت

en: created
ar_SA: أنشأ

note: Label of the email (Read Only) field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: review
ar_SA: إعادة النظر

en: reviews
ar_SA: التعليقات

en: submitted
ar_SA: مسجلة

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
ar_SA: {0} تم تخصيصه بالفعل للموظف {1} للفترة {2} إلى {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
ar_SA: {0} موجود بالفعل للموظف {1} والمدة {2}

en: {0} applicable after {1} working days
ar_SA: {0} صالح بعد {1} أيام عمل

en: {0} created successfully!
ar_SA: تم إنشاء {0} بنجاح!

en: {0} is mandatory
ar_SA: {0} إلزامي

en: {0} is not in Optional Holiday List
ar_SA: {0} ليس في قائمة عطلات اختيارية

en: {0} is not in a valid Payroll Period
ar_SA: {0} ليس في فترة رواتب صالحة

en: {0} is required
ar_SA: {0} مطلوب

en: {0} must be submitted
ar_SA: {0} يجب تسليمها

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
ar_SA: {0}: البريد الإلكتروني للموظف غير موجود، وبالتالي لن يتم إرسال البريد الإلكتروني

en: {0}: From {0} of type {1}
ar_SA: {0}: من {0} من نوع {1}

note: Count format of shortcut in the Recruitment Workspace
en: {} Accepted
ar_SA: {} مقبول

en: {} is an invalid Attendance Status.
ar_SA: {} هي حالة حضور غير صالحة.
